K\ 11758. Zaterdag 25 Juni. A*. 1898 ze jouraat wordt -dagelijksmet uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. GEVAT. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 8 maanden. o f 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERT ENT LËN; Van 1 —6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0. lil Grootera lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt 0.05 berekend. Leiden. 24 Jnni. Aangemoedigd door het succes van de eerste opvoering alhier, zal a. 8. Zondagavond een tweede voorstelling van „Luilekkerland" ge geven worden. Daar ditmaal de Schouwburg wegens res tauratie niet bespeelbaar is, zal deze tweede oproering plaats hebben in de Stads Gehoorzaal. De beeren Gebr. Van Lier deelen ons mede Overtuigd te zijn, dat ook deze voorstelling, «evenals overal elderc, Diet minder bijval zal ihebben dan de eerste. De 331ste in de Stads- zaal zal weer even frisch en opgewekt zijn als de 25ste en 275ste te Amsterdam. Met het oog op het zomerseizoen, rekening hou dend met de enorme kosten, z\jn de pr\)zen zoo laag mogelijk gesteld. In een door het bestuur der Vrijzinnige Kiesvereeniging alhier togen Maandag a. s. in den foyer van de Stad&zaal uitgeschreven openbare en voor allé kiezers toegahkeljjke vergadering zal mr. J. A. Levy, uit Amster dam, als spreker optreden. Den lsten Juli a. s. worden er 30 jon gens van de Kweekschool voor Zeevaart alhier overgeplaatst op Hr. Ms. instructiescbip „Ad miraal Van Wassenatr", te Amsterdam. Het officlëele programma van het Xde Lustrumfeest van het Deutsche Studentencorps luit als volgt: Maandag 11 Juli 1898, te halftwee: Inha ling der reünisten en vertegenwoordigers van bevriende studentencorpsen. De sto.t stelt zich op voor de Sociëteit „Phoenix". Matinée musi- cale op het feestterrein, muziek van het 3 .'e reg. huzaren, kapelmeester Van Waasdyk. Reünie diner in de feesttent; na afloop soirée Lüusicale in de Sociëteit „Phoenix". Dinsdag 12 Juli, te halftwee: Maskerade, voorstellende dc-n intocbfc-éefvorboaden-edelen binnen Brussel op 3 April 1566. Des avonds to 9 uren optocht bij fakkellicht. Op het feest terrein 's namiddags te 8 uren-matinée musi- calo door de stafmuziek van het 4de reg. inf., kapelmeester de heer "W. Van Erp. Des avonds to 9 uren soiróe musicalo op het feest terrein, muziek der Beiersche infanterie, kapel meester Strauss. Woensdag 13 Juli, te drie uren: In de feesttent aan ieding van het verzoekschrift door do verbonden edelen's middags twee oren matinóe musicale, muziek der Amster- camsche Orkest-Vereeniging, directeur de heer C. Van der Linaen's avonds te aoht uren soiróe musicalo, muziek van het 3de reg. huzaren, kapelmeester de heer Van Waasdijk; te tien uren bal. Op do markt volksconcert door de muziek der jagers, kapelmeester de heer J. Borstlap. Donderdag 14 Juli: Matinée musicale te twee uren op het feestterrein, muziek der "Weoner Dameskapel, onder directie van Frau- le:n Dürnbergersoirée musicale te acht uren, muziek van het 4de reg. inf.te tien uren b&l costumó, muziek van het 3de reg. huzaren. Vrijdag 15 JuliBoottocht op de Maas, aangeboden door de Sociëteit „Phoenix"ver trek met extra-trein to 1 u. 20 ir.; 's avonds te negen uren op het feestterrein soirée musicale, muziek van de jagerskermesse d'été, muziek onder leiding van den heer Van Waasdijk; volksconcert op de Markt, door de muziek van het 3de reg. huzaren. Zaterdag 16 Juli, te twee urenMatinée musicale op het f estterrein, muziek der Italiaansehe bergjagers, onder cirectie van den heer J. Berlingerie; te tien uren groot vuur werk op nader te bepalen plaats. Voor het bal costumé worden tweeprijzen uitgeloofd voor het fraaiste en meest histori sche dames-kostuum. Benoemd zyn tot onderwijzer te Nieuw- veen de heer Goldsteen, te Meppi-1; tot idem te Alfcn (Chr. sch.) de heer Riamersma, te Gouda. In den namiddag van 2 Juli goeft Hare Majesteit de Koniogin Regentes een tuinpartij op het koninklyk paleis Soestdijk. De herstemmingen te Amsterdam voor de Provinciale Staten van Noord-Holland heb ben gisteren aan de liberalen nog drie neer lagen gebracht. In district VII hebben de aftredende leden Zur Müblen en Moltz r het afgelegd tegen de raadsleden de heeren Hovy en Sutorius, en in VIII is in plaats van mr. Dijkers, die zich niet meer verkiesbaar had gesteld, de katholieke candidaat Van Outers terp, keurmeester 2de klasse aan de Veemarkt, gekozen. In de andere districten z\jn de 10 liberale of radicale candidaten gekozen, waaronder 8 aftredende ledeD, o. a. de heer Röell, die thans de meeste stemmen van allen kreeg. De opkomst is wat talrijkor geweest dan de vorige week, in het geheel 15699 kiezers van do bijna 34000 in de 8 district-n, waar nog eens moest worden gestemd. In die dis tricten kwamen dus slechts 2274 meer kiezers op dan bfl den eersten stembusgang. Er is alzoo ook gisteren nog zeer slecht gestemd. Van de 18 aftredende leden zijn ten slotte 11 herkozen; de 7 overrgo zijn vervangen door 3 anti-revolutionnairen (de heeren Hovy, Meilink en Schut), twee katholieken (de -hee ren Van Outersterp en Sutorius) en twee radicalen (de heeren Sanders en mr. Hazri- hoff Roelfzoma). (A. E.) Bij den Rotterdamscben gemeenteraad kwam gisteren o. a. in een alphabetische voordracht voor hoofd eener school, waarop g plaatst de heeren De Eock, L. G. v. Randwijk en P. Wüga. Een voordracht voor een leeraar in de geschiedenis aan de H. B.-S. 5-j. c., waarop geplaatst dr. C. Te Lintum, te Enschedee, en J. Fillekes, te Velp, en een voordracht voor een leeraar in de Fransche taal aan de H. B.-S. 3j. c., waarop geplaatst de heeren F. W. Leeman, te Rotterdam, K. R. Gallas, te Kampen, en G. Ch. C. Bethe, te Goes. Voorts kwamen in voorstellen tot het toe staan van f 8000 voor de aanschaffing van meerdere electriciteitsmeters, en f 1260 voor de aanschaffing van nog 9 raderbrancards voor de diverse politie-bureelen, voornamelijk als maatregel van voorzorg tijdens de drukke feestdagen. Een klacht over de opdracht van de levering van het Noordsche graniet voor de Regen- te8sebrug aan een Amsterdamsche firma was begeleid van een prseadvies van B. en Ws waarin zij van oordeel zijn, dat over de keuze van levering geen rekenschap gegeven be hoeft t9 worden. Benoemd werden o. a. tot leeraar in de wiskunde aan de H. B.-S. met 5 j. c. voor jongens de heer F. J. Vaes, leoraar aan de H. B.-S. te Gorkum; tot hoofekeurmeester van vleesch de heer H. G. Van Harrevelt, te Utrecht, en tot keurmeesters de heeren J. G. A. Kloppenburg, te Rotterdam, en W. Do Hoop, te L ilen. Goedgekeurd werd o. a. het voorstel tot uitbreiding van het electrisch kabelnet langs een deel van den Coolsingel en tot den Grooten Schouwburg, het voorstel oitf 7125 meer toe te etaan voor do aanschaffing van een stoomsleópboofc en een stoombrandspuit op de stoomboot „Gemeentewerken" en het voorstel tot het "bouwen van een paardenstal op bet terrein van het openbaar slachthuis voor 80 paarden, kosten f 16,250. De Sultan van Siak kwam Donderdag por trein van 10.3 uit Nijmegen te Deventer aan. Z. H. bracht een bezoek aan de Koninklijke Deventer Tapijtfa'riek, aan de ijzergieterij der firma Nering Bogel Co., nam de roerk- waardighoden der stad in oogenschouw, maakte een rytoertje en vertrok om 4.12 weder naar Nijmegen. In de gemeenteraadszitting van gisteren to Utrecht werd o. m. aan de ordo gesteld een voorirachfc van B. en Ws. tot aankoop van een terrein in do Gansstraat voor /"iOO.OOO, bestemd tot uitbreiding van de er naast ge legen algemeen© begraafplaats. Deze voor dracht was in een vorige zitting uitgesteld, ten einde het advi.s van den inspecteur van het Staatstoezicht en 'van de gezonihdds- commissio. in. te wii.nen. Dj hygiënische be zwaren, in deze adviezen/tegen de voorgenomen uitbreiding geopperd, kwamen aan B en Ws. niet zoo ernstig voor, dat ze meenden hun voordracht er voor te moeten intrekken, en dus kwam deze zaak gisteren opnieuw aan de orde. Uit de dissussie bleek, dat de meerder* heid èn den pr(js te hoog vond, èn meer ge stel 1 was op een elders aan te leggen tweede begraafplaats. De voordracht van B. en Ws. werd dan ook met 24 tegen 7 stemmen ver worpen. Gisteren overleed te Utr cht, na een zeer langdurig ljjden, dr. M. A. N. Rovers. HU was achtereenvolgens te Houtryk, Ossen- drecht, Keoichem en Krommenie predikant by de Ned.-Herv. Kerk, tot by in 1878 zyn bediening, wegens zyn slechten gezond heidstoestand, moest neerleggen. In de wetenscboppeiyke wereld heeft dr. Rovers zich bekendheid verworven door vele artikeleD, die hy schreef in het tijdschrift voor molerne theologie, waarvan hyzelf redacteur is geweest, en vele, die in het theologisch tydschrift werden opgenomen. Van zyn afzonderlyke geschriften is zyn N. T. letterkunde, die tweo drukken beleefde, het bekendste werk. Zyn laatste jaren woonde by to Utrecht, waar hy zich aan do studio wydde, maar ook to vinden was voor velen, die zyn hulp inrie pen. Tot het begin van zijn laatste ziekte tojh bleef by prediken hier en ginds, bereid steeds om de plaats van een zieken collega in te nemen. Dr. A. J. Dronkers, leeraar aan het gymnasium te Kampen, die met 11 stemmen benoemd is tot conrector aan het gymnasium te Zwolle, heeft voor die benoeming bedankt. De 1ste luitenant der infanterie Tb, Van Lelyveld is afgetreden als adjudant van den gouverneur van Suriname en keert naar Nederland terug.' De 2de luit. oer inf. J. W. Van Oorschot is hem opgevolgd als adjudant van den gouverneur. De 1ste luitenants J. C. Sommer en. W. H. B Stoof, v.n h.t 7de reg. inf. te Am sterdam, on J. J. Sluiter en W. S. N. Van Boikom Maas, van het reg. grenadiers en jagers, worden binnenkort bevorderd tot kapitein en do kapitein J. A. Roeloffs, van het 6de reg. inf. te Breda, tot majoor. (Z>.) Het pants-riekschip „Zeeland" onder bevd van den kapitein ter zee A. G. Ellis, is 23 dezer van Plymouth vertrokken. Het stoomschip „Kanziervan Hamburg en Amsterdam naar Oo3t Afrika, vertrok 23 Juni van Nap Is; de „Spaarndam", van Rot terdam naar Nieuw York, vertrok 23 Juni van Boulogne-sur-Mer; de „Voorwaarts", v-m Amsterdam naar Batavia, vertrok 24 Juni van Suez; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 23 Juni van Genua; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Am- 8terJam, vertrok 23 Juni van Port Said. Sassenhcim. Deze week hadden de be woners der Kerklaan to Sassenheim een ver gadering belegd, waarvoor de heer Bakker zyn lokaal welwillend had afgestaan. Het doel dezer v rgadering was, voornoemde laan een feestoiyk aanzien te geven, ter eere van het a. s. inbuldigingsfeost. Toen allen byeen waren, opende de heer Bakker de vergadering met een toepasseiyk woord. Hy wees er op wat het doel der vergadering was. In de geheele gemeente, zeide hy, was er niet zulk een laan, die er zich bet6r voor leende. Flink bevolkt, en allen het Oranje-hart hoog dragende, vond hy hot zynerzyds plicht, allen op het edele doel te wyzen, zooveel mogeiyk hulde aan de laatste telg uit het Oranje huis te brengen. Allen stemden hiermee in, waarna spreker met algemeene stemmen tot president der feest commissie werd benoemd en eenige andere heeren tot secretaris, penningmeester en commissarissen. Na afloop hiervan werd over gegaan tot het aanbieden eener inteokeniyst, waarop boven verwachting geteekend werd, zoodat het voorgestelde doel fliak ten uitvoer zal gobracht kunnen worden. Na bedankt te hebben voor de flinko op komst, sloot de president de vergadering. Waddings veen. "Woensdag jl. had oon algemeene vergadering van het Leesgezel schap plaats. Volgons het nieuwe reglement zal voortaan de Junivorgadering in Januari worden gehouden. Tot bestuurslid werd her kozen de heer G. Spruyt Az. In het volgende jaar zal de heer Spruyt gedurende 25 jaar de functie van penningmeester hebben vervuld. De tweede algemeene vergadering van deelnemers aan den hist.-ailegorischen optocht sal op Zaterdag 2 Juli plaats hebben. Uit de „Staatscourant." Koninklijkebesluiten. BenoemdMet ingang van 26 Juli, voor den tijd van drie jaren, tot plaatsvervanger van den districtsveearts, wien 'a-Graven hage als standplaats is aangewezen, W. F. Hilwig, veearts, te Alkemade; met ingang van 1 Jnli tot commies der posterijen 8de klasse, de commiezen 4de klasse J. P. id aanschoten, H. J. Eysscll, Th. Aberson, W. G. H. Le Fcvre en J. Booster; tot lid der commissie, in 1898 belast met het afnemen van examens in de Hoogdnitsche taal: E. De Jong, leeraar aan het gymnasium te Amsterdam, thans plaatsvervangend lid, en tot plaatsvervangende leden H. Pol, leeraar aan het gymnasium to Groningen, en F. C. Corbach, leeraar aan de gemeentelijke hoogero burgerschool met 3-jarigen cursus te Groningen. Op non-activiteit gesteld: de officier van ge zondheid lste klasse van de zeemacht J. D. Do Blécourt, uitOost-lndiö in Nederland teruggekeerd. Vergunning verleend; aan J. If. Bongaerts, ge boren Ie Weoze (DuitschUnd), mejuffrouw A. M. E. A. Bruckwilder, geboren te Dusseldorf Duitsch- land), en mejuffrouw M. J. Schild, geboren te Treisenbrnch (Daitschland), tot het geven van lager onderwijs, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoen; aan J. Barendregt Az.. burgemeester der gemeente Zaamslag, om tot 1 November 1898 te Ter Neuzen to blijven wonen. Gemengd Nieuws. Een vooreen wagen gespannen paard sloeg gisteren op de Ryn- en Schiekada op hol en had het ongeluk een eind verder met den wagen te water te geraken. Men slaagde er niet dadelijk in het dier op hit droge te brengen, zoo dat het eenigen tyd daarna levenloos werd opgehaald. De be stuurder, A. v. N., was tydig van een wagen gesprongen, zoolat porsooniyke ongelukken niet te betreuren zyn. Door tusachen ko mst der politie zyn twee minderjarige jongens, die voor den dienst by de Kweekschool voor Zeevaart alhier waren afgekeurd, naar hun wooupla-ts, Utrecht, teruggebracht. Aan de Koninklyke Nederland- sche Grofsmedery alhier is met goed gevolg een voor de gememte Dover (Engelan be stemde hopperbarge te water gelaten. Binnen enkele dagen zal de kiel worden gelogd voor een stalen transportvaartuig voor de Theems, voor rekening van een Londen sche firma. Gistermiddag omstreeks zes urea viel oen sportwagen, waarin de 4 jarige M. C gezeten was en die door do moe .'or gereden werJ, by het uitweken voor ern handwagen op de Hoogstraat om, met het gevolg, dat de kleine op straat terecht kwam en een wiel van den handwagen 07er de beentjes kreeg. Het kind werd naar oen geneeskundige gedrageo, die koo constateoreo, dat het geen letsel bekomen had. Ook by den hoor H. F. Hoosemans, Breestraat alhier, is een nieuwe buste van H. M. KoniDgin Wilhelmina verkrygbaar. Zy is gemaakt in het atelier van de firma J. H. Haage Zoon, te Rotterdam. „De "Wereldkroniek" zeide er onlangs het 5) Zyn vrouw had voor eenigen mondkost onderweg gezorgd en hy zyn voorraad nog door de worst en een paar broodjes vermeerderd; hy bedacht zich daarom niet lang, maar reikte zyn buurman een flinke boterham toe met do vermaning om zich niet te laten noodigrn. „Gy hebt honger op uw leeftyd heeft jpen aityd honger en ik heb meer dan ienoeg," zeide hy. „Ik dank u," antwoordde de jonge man kort. i „Neem het maar, ik heb als handwerkers- jongen ook wel van een ander wat aange nomen." De slotenmaker scheen inderdaad honger te hobbeona een korte aarzeling nam hy het aangebodene met een vluchtig „Dank u, myn- hoei" aan. Rumpf zag naar hem, terwijl hy at. Het scheen hem goed to smaken. Plotse ling echter verschrikte hy; een snelle blik gleed over den jongen man heen, terwyi deze at. Naar de gewoonte van veel menschen uit do volksklasse, verdoelde de vreemdeling het brood mot zyn zakmes in kleine stukken, die by daarna in den mond stak. Hierin was niets buitengewoons. Wat echter de opmerkzaam heid van den stokkenfabrikant opwekte, was de omstandigheid, dat hy het mes met de linkerhand hanteerde. Terwjjl hy deze opmerking maakte, drong zich nog een andere aan den fabrikant op: hu wist nu waar by de op het portret van den moordenaar weergegeven gelaatstrokken reeds gezien had. Zyn jonge buurman was het, aan wien zy hem beriDnerden! In het eerste oogenblik wilde hy heensnel len en zyn modereizigers op de ontdekte ge- lykenis opmerkzaam maken. In het volgende oogenblik bedacht hy echter, dat het beter was dit niet te doon. Stond hy niet op het punt, een zeor dom- men streek te begaan? Waren er niet reeds meer onscbuldigen ten gevolge van een nood lottige gelijkenis met den misdadiger in de gevangenis gebracht? En wanneer hy het goed bedacht, was in dit geval niet eens een volkomen overeenstemming voorhanden. Ds moordenaar droog een baard, de vreemdoling niet. De moordenaar bad lang, de vreemdeling kort haar. Ook do kleeding kwam niet met de be8chryving overeen, want die van den slotenmaker naast hem bestond uit een dunne, donkergryze broek en een schunnig, tot aan den hals toegeknoopt bruin jasje. De onge kamde haren waren bedekt door een ouden vilten hoed van een vaal-bruine kleur, die reeds lang gebruikt scheen en dien hy zoo diep op het voorhoofd gedrukt had, dat men ternauwernood zyn haar nog zien kon. Toch herinnerde Rumpf zich nauwkeurig, dat de jonge man dien morgen het hoofd onbedekt had gedragen en dat hem toen het verwarde haar en de waterblauwe oogen opgevallen waren. Hos meer hy over de zaak nadacht, des te wantrouwiger werd hy. De gelykems was zeker geen misleiding. Den baard kan men zich laten afnemen, het haar laten knippen. Ook is het, wanneer men geld in den zak heeft, niet moeilyk zich andore klseren en een anderen hoed aan te schaffen. Al deze herkenningsteekenen beduidden dus eigenlUk niets, waartegen de niet zeer gewone eigen aardigheid, om de linkerhand in plaats van de rechter- te gebruiken, toch aityd een omstandigheid was, die wel opgemerkt mocht worden. Kwam buitendien ook niet do kleur van het haar en de oogen, alsmede de gestalte, met de beschrijving overeen? En dan nog het zonderling gedrag van den jongen man, zyn schuwheid, die volstrekt niet met de gewone mededeelzaamheid en opgewektheid van zyn jeugdigen leeftyd overeenstemde, zyn zenuwachtigheid even te voren, die Rumpf had gemeend, dat aan de koude was toe te schryven i Rumpf vergeleek voorzichtig, om de opmer- zaamheid der aodere medereizigers niet op te wekken, nogmaals portret en signalement met het uiterlyk voorkomen van den ver meenden slotenmaker. Hy bedekte kin, mond en baard op het portret met de hand en her haalde in zyn verbeelding dezelfde manoeuvre by zyn buurmaD, om den graad van gelykenis na het verdwynen van den onderscheidenden knevel te beoordeelen. Deze proef versterkte hem tn zyn ver moeden. Wat zou hij doen? Het kenbaar maken? Wanneer hy zich nu echter toch vergiste? Neen, dan was het beter, dat hy zyn verdenking aan een van do op het perron surveilleerecde politie-agenten of deanoods aan den stationschef mededeelde, opdat de al of niet gegrondheid daarvan met het minst mogelyke opzien onderzocht werd. Byna op hetzelfde oogenblik echter, waarop hy dit besluit had genomen, verwierp hy het ook weder, wyi het hem tegen de borst stuitte een mogelyk onschuldigs in groots moeilyk- heden te brengen. De jonge man had Erfurt als het doel zyner reis opgegeven; voordat men daar aankwam, moest er nog anderhalf uur verloopen; dit was tyd genoeg, wannoor by bet sluw aanvatte. Zyn medereizigers mochten echter niets van zyn voornemen weten. Hoe goed, dat hy hun niet, zooals hy eerst voornemens was, het portret van den moordenaar had laten zient Wio weet of zy dan niet of een van ben dozelfde verdenking hadden opgevat, of het wantrouwen van den verdachte door onbedachte woorden te vroeg hadden opgewekt! Neen, hy moest zich volle zekerheid verschaffen I Dan was het tijd te spreken en te handeten. „Nu, beeft het u gesmaakt?" zoide by tegen zyn buurman, nadat hy zyn besluit had genomen en het dagblad weer by zich had gestoken. „Ik dank u, zeer goed." „Zyt ge in Erfurt bekend?" „Neen." „Dat spyt my gy hadt my dan misschion van dienst kunnen zyn. Hebt ge reeds een bepaald doel daar?" „Neen." „Gij wilt ergens ia een logoment gaan?" „Ja." „Waar zyt ge thuis, als ik vragen mag?" De jonge man aarzelde een oogenblik, voordat hy antwoordde: „In Frankfort aan do Oder." „O, in Frankfort aan de Oder! En nu komt ge uit Leipzig?" „Ja." „De jongen is verduiveld dicht," dacht Rumpf by zichzelveu. sIk moet het anders aan leggen Onze reizigers spreken nog steods ovor den moord in Beriyo," zeide hy, zoo onverschillig als hem slechts mogelyk was. Daarby vestigde hy zyn oogen vast op den slotenmaker en zag, dat deze de zyne neersloeg. „My bogint de geschiedenis te vervelen," ging hy op donzelfden toon voort. „Overal dat gezeur over hetzelfde onderwerphet is alsof er anders niet meer in de wereld bestaat, waaróver men met elkander praten kan. Hebt gy er ook al van gelezen?' „Ik? Ja zeker," antwoordde de jonge man haastig. „Meer dan to veel. Het gaat my even als u; die zaak hangt my, zooals men zegt, de keel uit." „Het ia wel vorschrikkeiyk," zeide Rumpf vorder, d9n ander strak aanziende, „en ook in de byzonderheden zeer interessant. Zulk een jong mensch nog en reeds zulk een geslopen booswicht I Hy heeft een geheele familie in het ongeluk gestort. Zyn geweten kan hem zyn geheele leven door niet raeor met rust laten F' (Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1