nietratio lsto klasso J. S. De Broyn, nit Oost- Intliö in Nederland teruggekeerd. Geplaatst aanboord vau liet instructiescbip .Gier" de adelborst lsto klasse bij de Koninklijke Neder- landsclie Marine reserve j. M. Meerburg, en de buitengowoce adelborsten bij genoemde reserve E. M. Swnnn en J. Boon. Grcinensd IVieuws. In den nacht van Vrydag op Zat rJag zal on ier leiding van don majoor Yaillnnt, commandant van het 2do bat, een nachtelyko oefening plaats hebben, waaraan door personeel van bei o bataljons van het 4do reg. inf.. alhier in garnizoen, zal worden coelgtnomen. In het Kurhaus to Scbeveningen werd Dinsdag na het bekend worden van het raadsbesluit do vlaggentooi aangebracht, zooals cie by lecstelyke gelegenheden gebrui kelijk ia. In do feestelijke bijeenkomst ter sociéteit „Neptunus" waren Dinsdagavond tegenwoor dig de raaisle.lon Janse, v. d. Lo>ff en v. d. Kovasrt, terwyl hun coll-.ga Mul:er een tele- i ram van gelukwensching en sympathie zond. Het sociëteitsgebouw was geïllumineerd met ballons in de nationalo kleuren en een kroon met gekleurd licht Een khin vuurwerk werd afgestoken en ty bet rondgaan van d-n feest beker wer.en v In heildronken ingesteld, aan de lieuglyke gebeurtenis gawyi. Nadat Dinsdagmiddag de kuipersgezellen, vergezeld van andere Scheveningsche w.rk- J»dtn en voorafgegaan door de Scheveningsche jeugd, met ju elkrrten ovatién hadden gebracht aan de gemeenteraadsleden v. d. Rovaart, HoogenraacJ, v. d. Loeff en Knoester, werd de stoat in do B idhuisstraat met tact en op vreedzame wyze door de politie, met den commissaris aan het hoofd, uiteenge reven. Er was geen vergunning aangevraagd om in optocht samen to gaan. Men deolt ons het volgende mede: Een drietal wielrijders, gisteravond van „Den Deyl" komende op e=n trip'et, werd een paar kilometers van „Den Dcyl" onverwachts door een drietal uit het kreupelhout to voorschijn koraonöe boeren aangevallen. De voorman der tripl-t werd aan den arm getrokken, doch het gelukte den aanranders piet do triplet te doen vallen. Onmiddellijk daarop regende het sternen, die de aanranders vermoedelijk reeds bij zich droegen. Een groot aantal wielrijders moest nog lange den weg komen en had dus kans op dezelfde manier onthaald te worden. De wielrijders stegen daarom af en gingen in gezelschap van een paar inmiddels aange komen sportbroeders de aanvallers te gemoet met het doel hen nauwkeurig op t* nemen. In het belang van de honderden wielrijders on rijdsters, die dagelijks den straatweg naar Den Haag berijden, achtte de heer Van tier Stok, consul van den A. N. W.-B. to Leiden, die juist de triplet stuurde, het wenschelyk proces-verbaal van het gebeurde te doen op maken. M n reed daarom even naar Wassenaar, ten einde do veldwachters met het gebeur je iu kennis te stellen, onderweg de ontmoe tende wielrijders waarschuwende voorzichtig te zjj i. Dezen vondtn het echter raadzaam even te wachten en to.n de aangifte ge:aan was, rte J een 20 til gezamenlijk naar Leiden terug. Laten wij hopen, dat de jastitie termen zal vinden de aanranders voor hun wangedrag flink te straffen. Men meldt uit Delft: Bij de schou wing van het lyk van den 29-jarigen Alka- made in het academisch ziekenhuis te Leiden, moet gebleken zijn, dat de dood een gevolg was van den steenworp, hem toegebracht door een 15-jarigen knaap. De jeugdige dader, voor wien coor de arrondissements-rechtbank te 's Gravonhage reeds strJ was geei&cht, z 1 nu opnieuw voor het feit mo.ten terecht staan. De koopman en de straatmaker, die bij verschillende personen te 's Graven- hage een valschrn aanbevelingsbrief presen teerden ten behoove van een wotiuwe, die in behoeftigs omstandigheden zou verkeeren, werden heden door do Haagse he rechtbank veroordeeld, wegens poging tot oplichting, resp. tot twee jaren eD anderhalf jaar. Voor de tweede maal is het bestuur der Nederlandse!» harddraverij- en renvoreeniging bekeurd, ditmaal verleden Zondsg, wegens het houden van do hard draverij op de Cruquiusbaan te Haarlemmer meer, zonder hiervoor vergunning ontvangen te hebben. Do inspocteur van het Genees kundig Staatstoezicht heeft het oude gedeelto van bet St.-Elizicetbs-gasthuis te Haarlem voor gebruik afgekeur Het zoontje, dat met zijn vader in do Nieuwe Leliestraat te Amsterdam uit het raam eener vierde verdieping is gevallen, is in het gasthuis eveneens gestorven. Na 12 dagen preventieve hoe h- t nis is gisteravond uit de strafgevangenis te Rotter ?am wegens gebleken onschuld ont slagen een brievenbesteller, verdacht van ver duistering van een aangeteekenden brief met ongeveer f 130. Te Haarlem zal ook dit jaar een commissie van de Verfraaiings-vereoniging rondgaan tot beoordeeling en bekroning van versierde balkons, terwijl thans ook voor be kroning kunnen worden voorgedragen een ver i rd plat, een met bloemen g:tooide lijst, een mot een rekje bloeiende plaüten versierd venster; kortom: gevelversioring in het alge meen. Voor de kamer van strafzaken bil do rechtbank te Amsterdam komt 1 Juli a. s. in behandeling de zaak van B., beklaagd van do dader te zjjn van den doodslag, in de tappery in de Govert Flinck straat gepleegd. De officier van justitie, mr. Von Baumhauer, zal zelf het O. M waarnemen. In deze zaak sjjn 23 getuigen gedagvaard. Door de rechtbank te A meter- dam is J. Van Beek wegenc diefstal van twee rijwiel-n en eenige benoodigdbeden voor rij wielen uit een werkplaats aan de Albert- Cuyp straat, waarbij de beklaagde zich toegang verschafte door twee schuttingen over te klimmen en een valschen sleutel te gebruiken, tot 5 j3ar gevangenisstraf veroordeeld. De arrondissements-recktbank te Maastricht heeft H. M. N., gronlwerker to Vaals, wegens mishandeling, den dood ten gevolge gehad hebbende, veroordeeld tot 6 maan.en gevangenisstraf, onder korting van het voorarrest Gisteravond vond men aan den weg tusschen Tubbergen en Almeloo den knecht J. L van den boer B. B te Almeloo, in deernis waarriigen toestand. B\j onderzoek bleek, dat hy van etn met hout beladen wageu was gevallen, waarbij hem de beide betnen waren stukgereden. Do rechtbank te Utrecht ver- oordeelde: T. S., wed. van D. W., te Nieuwkoop, be klaagd van diefstal van ongeveer f 17, uit den winkel en ten nadeele van P. v. d. N., aldaar op 14 Mei jl. gepleegd, tot 2 maanden. P. M., zonder vaBte woonplaats, thans te Utrecht in verzekerde bewaring, beklaagd van diefstal van een rijwiel, ten nadeele van A. K., en van een geit uit de weide t n nadeele van H. De K., te Zevenhoven en Mijdrecht in de nachten van 7 op 8 Maart en 7 op 8 April jl. gepleegd, tot 2 jaren gevangenisstraf. Gisteren had in de Ambachts school te Utrecht een ongeluk plaats, dat gelukkig goed afgeloopen is. Zekere F., uit Wagenipgen, die voor het eer6t de school bezoebt, stond by het aanbeeld, toen plotseling een gloeiende beitel uit een tang schcot, welke door eenige jongens gehanteerd werd. De bedotl Ie F. kreeg dezen beitel tegen het oog, waardoor dit de.rlyk verbranfde. Hy moest zich in het Ziek-nhuis laten verbinden. UD.) De arrondissement s-rechtbank te Maastricht heeft een zoon, die in vereeni- ging met een ander persoon diefstal met traak pleegde ten nadeele van zya vader, veroordeeld tot oen jaar gevangenisstraf. Een zesjarig kna apje spee1de te HeiDkenszand met een stokje; de kleine viel en het stokje drong in het oog, dat ver moedelijk verloren is. Te Oosterbeek hebben eon paar roodstaartjes in de openbare school boven het bord hnn nest gemaakt. In het nestje bevinden zich thans een vyftal jongen, en de ouders vliegen den ganschen dag af en aan, zonder zich aan de schooljeugd in het minst to storen. Zelfs onier de zang lessen vervulgen ze hun gewoDe bezigheden. Een treurig ongeval had gister namiddag te Amsterdam omstreeks 5 uren plaats. Een 6-jarig jongetje, dat op een schuit in de Lynfcaansgracht voor de Lindengracht speblde, geraakte te water en zonk spoedig in de diepte weg. Nadat twee politie-agenten, bfgestaan door eenige burgers, op de plaats des onhfcils gedurende eenigen tyd gedregd hadden, mocht het gelukken den drenkeling boven water te krygen. In het café van den heer Louman, hoek Tichelstraat, gebracht, Meek het knaapje reeds te zyn overleden. Het ïykjo werd toen do ouderlijke woning Tichelstraat 20 gebracht. Terwyl gisteren de stations chef te Zevenbergen zich even van zyn bureel verwijderde, had een spoorwegarbeider, zekere A. O., de brutaliteit, zich een som van f 15 uit de kas van eerstgenoemde toe te eigenen. Het gelukte den brigadier-commandant der marechaussees, die in allerijl met het gebeurde werd in kennis gesteld, den verdachte tot bekentenis te brengen. Het gestolene werd achter het station in den grond verborgen gevonden op aanwijzing van het dochtertje van den verdachte. Heden is deze ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Reeds meermalen werd van bovengemeld bureel geld vermist en de eerlijkheid van A. O. dienaangaande in twyfel getrokken. Orio Gistermorgen is ter hoogte van het station Nuland—Geffen, door trein 150, komende van Aruhem, een 14-jarige knaap, die op de spoorbaan liep te spelen, overreden. Het kind werd bewusteloos met den trein, di? inmiddels had gestopt, naar het station GefTen vervoerd. De trein had 20 minuten vertraging. Het Engelsch stoomjacht „Black Pearl" is met gebroken cylinder ter ree ie van Nii-uwediep geankerd. Omtrent het ongeluk by het te water laten van het oorlogsschip „Albion" te Blackwell wordt nog medegedeeld, dat de houten tribune, oio inzonk, bekend was als wrak. Daarom had men er lorden by ge plaatst met een waarschuwing er op. Het Indrukwekkende schouwspel had ook eou groote menigte genoodlgden gelokt, cie op do ruime werf en op speciaal voor de gelegenheid gebouwde tribunes plaatsing had den gevonden. De toekomstige koningin van Engeland, do hertogin van York, doopte het schip en hakte daarop de lyn door, die de laatste belemmeringen tegenhield. Statig gleed de machtige romp naar beneden, diep dom pelde hy zich in het water van de Theems en zond een machtige golf opt die echter de gonoodigden niet deren kon, want hun plaatsen waren door do directie met zorg ge kozen. Het schip werd met luide juichkreten zyn element ingezonden en met schril gefluit ontvangen. Geen wanklank werd vernomen. En toch was er een ontzettend drama af gespeeld. Toch waren op hetzelfde oogenblik gillende angstkreten opgezonden, maar ze waren overstemd door hit gejuich en het gefluit. En de vorstelyke personen vertrokken in hun stoomslo-p en voeren de Theems af, zonder bomerkt te hebben, dat in hun onmid- dcrliyke nabyh&id een driehondertal menschen met den dooi kampte. "Wat toch was er gebeurd? De groote menigte vrouwen en kinderen van werklieden waren, begeerig om een gcede plaats te ver werven, ondanks de waarschuwingen en den tegenstand van een paar machtelooze politie agenten, naar h-.t door hen zelf als tribune bestemde lichte plankier gedrongen, dat op een p3ar dunne balken over d« middelste der drie hellingen van de werf was gelegd en dat inderdaad een schoone gelegenheid bood om het schouwspel te* zien. Ondanks de verma ningen van de politie, van ervaren werklieden en van beambten der maatschappij, begaven een tweehonderdtal menschen, meest vrouwen en kinderen, zich op bet plankier en zy waren niet te bewegen de goede plaats te verlaten. Zy zagen het statige schip in bet water glyden; zy zagen de zware golf, dio op hen kwam aanrollenen toen geschiedde het Het water stortte over het plankier, de lichte balken braken als net, de dunne vloer werd weggeslagen en de onbezonnen kyklustigen werden me Agesleurd in de rivier. Do rivier politie had het gevaar zien aan komen, maar kon niet, voordat de beweging io het water wat bedaard was, zich naar de plaats van het onheil begeven. Nog met ge vaar voor het leven der opvarenden waagden de bootjes zich in den molenden, kokenden stroom, waarin de ongelukkigen te midden van de stukken balken en planken van hun geïmproviseerde tribune, worstelden om aaD den dood to ontkomen. Er waden wonderen van dapperheid verricht, maar het reddings werk werd zeer belemmerd door het gespartel der wanhopigen. Een van de redders, die zyn vest had uit getrokken, redde vier poraonen. Aan wal gekomen, had iemand van de gelegen h id gebruik gemaakt om zjjn horloge uit zfo'n vestzak te stelen. Men heeft op het terrein van de ramp veel kleederen, hoeden, sjaals, doeken en ook eenige horloges gevonden. De lyken der ver ongelukten werden ter herkenning in een zaal van het hospitaal tentoongesteld, waar duizenden zo kwamen zien. De kleeren van enkele slachtofferend» zeer gehavend waren, toonden, dat zy een zeer benauwden doo»- stryd hadden gehad; Hoe groot het aantal slachtoffers is, kan men nog niet zeggen. Vermoedeiyk zyn nog lyken door den stroom, naar xee weggevoerd, terwyl andere misschien in den modderigen bodem zyn biyven steken. Volgens de laatste berichten zyn reeds 34 lyken gevonden; men vermoedt echter, dat een zestigtal personen by deze ramp het leven heeft gelaten. De Engelsche bladen bevatten de namen der verongelukten. Uit Amerika worden buitengewoon veel biyken van belangstelling en deelneming ontvangen met de ramp, die het broedervolk getroffen heeft. Na elf jaar procedeeren is ten slotte door het Hof van Appèl te Parys in rechten uitgemaakt, dat de Fransche Staat verantwoordelijk is voor de schade, aan de slachtoffers van den brand van de Paryscbe Opéra Comique toegebracht. Het schouwburggebouw brandde in het eind van Mei 1887 af, waarby honderd menschen in de vlammen omkwamen. Uit de geopende instructie bleek ten duidelykste, dat de zor- gelooze inrichting van het gebouw de ware oorzaak van de uitgebreidheid van de ramp was en dus de Staat de verantwoordelijkheid moest dragen. Maar men daagt den Staat niet voor den strafrechter. Er werden tegen den schouwburgdirecteur, twee brandweer mannen, een architect en een machinist ver volgingen ingesteld wegens onvrywilligen doodslag op grond van verzuimen van onder geschikten aard. Maar zfi werden allen in e.rsto of tweedo instantie vrijgesproken. Tal van voogden der nagelaten weezen stelden acties tot schadevergoeding in, maar het verging hun slecht. Zy verloren hun processen, werden in de kosten veroordeeld en er was een byzondere wet noodig om de weezen te ontslaan van de verplichting om deze kosten te betalen. Slechts de voogd van de kindoren van een Oostenryksch bankier, Dessauer, die met zyn vrouw by den brand was omgekomen, zette de zaak door en kreeg het gezochte recht voor het Hof van Appèl. Htt Hof over woog, dat do fouten, die den Staat werden ten laste gelegd, door dien Staat als eigenaar waren begaan en als zoodanig vielen onder de bepalingen van het burgeriyk wetboek. Bygevolg veroordeelde het Hof de Fransche Republiek om aan de minderjarige Dessauers een scbadevergoecing van honderdduizend franken te betalen met de rente over elf jaar, berekend togen vyf pet. Heden vertrekt uit Cbristiania de „Fram" weder naar het hooge Noorden. Otto Sverdrup is de leider dezor expeditie, waaraan nog 15 personen deelnemen, allen Noren, behalve de Zweed Simmons (plant kundige) en de Deen Bay (dierkundige). Het doel van den tocht is een onderzoek in Groen land. Op het afscheidsfeest zeide Sverdrup, dat hy hoopte op het maagdeiyk wit van de Noordpoolkaart eenige kleur te kunnen aanbrengen. Keizer Wilhelm een Kelt. Te Zurich is een vlugschrift verschenen, waarvan de onbekende schryver tracht te betoogen, dat de Duitsche keizer, evenals Goethe, Beet hoven, Mozart en andere groote Duitschers, van Keltische afstamming is, du6 eigeniyk een Franschman! Zyn gelaatstrekken, zyn temperament, zyn kunstzin, zyn openhartig heid en moed wyzon er op, en de schryvtr betoogt tevens, dat de Kelten oudtyds in Zuid-Duitschland woonden, van waar ook de Hohenzollern zyn gekomen. Daarom heeft de keizer altijd volgens den onbekenden schryver ook meer vereerders in Frankrijk dan in Duitschland en ia van hem een ver zoening met FraDkryk te verwachten(Hbl.) De krygsraad te Rysel had eeni gen tyd geleden den soldaat Capoen wegens desertie tot 3 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Id het begin van Mei van dit jaar w> rd hem de verdere straf kwijtgescholden, doch weinige dagen daarna vluchtte Capoen weder naar België. Gearresteerd gowordeD, stond hy dezer dagen weder voor den krygsraad terecht. By de behandeling zyner zaak verklaarde hy, dat de kolonel, die voorzitter was geweest van den krygsraad, die hem de eerste maal veroordeeld had, onwaardig was de tressen te dragen. Toen later de auditeur militair begon te spreken, viel Capo an hem in de rede To:n nu de president hem vroeg, wat hy wenschte te zeggen, antwoordde hy: „Ik verzoek een zak haver voor het beest, dat zooeven ge sproken heeft." Capoen werd daarna onmid- deliyk weggevoerd en wegens desertie met medeneming van wapenen en equipements- goederen, en wegens beleediging van een lid van een krygsraad, tot 10 jaren gevangenis straf veroordeeld. Een fabrikant te Tokio zal voor de Parysche tentoonstelling van 1900 een porseleinen huisje bakkeD. Het gebouwtje is zeskant van vorm en heeft eenige meters omtrek. Te oordeelen naar de verkleiude tee- keningen, die er van verspreid zyn, moet bet ze3r mooi worden. De kosten van dit merk waardig stuk worden op 20,000 yen (een yen is ongeveer f 1.25) geraamd. Te Llegnitz w i 1 d e het gepeupel gisteren een beeldhouwer, die zyn kinder juffrouw mishandeld had, lynchen. De troepen werden te hulp geroepen en vuurden op de menigte, van wie een groot aantal gewond Wt-rJ. Tydens de reis van koningin Victoria van Engeland van Balmoral naar Windsor is de machinist van den koninklyken trein te Cowes, naby Aberdeen, gedood, door dien hy met het hoofd tegen het gewelf eener brug sloeg. Brassel telt thans, volgens de laatste officiééls opgaven, een bevolking van 551,000 zielen. Da bevolking is in het afge loopen jaar toegenomen met ruim 20,000 zielen. Jaap Eden is al weor geslagen, nu te Manhattan door den neger-wielrenner major Taylor. De eerste afdeeling won Eien, maar de tweede en de beslissing waren voor Taylor. Te Parfis heeft een winkelbediende van 29 jaar by bet tweede ontbyt een stel van zes valsche tanden ingeslikt. Hy is nu in het hospitaal, waar men zal trachten het voorwerp nit zyn maag te halen. Twee jongen 8, die in het noorden van Londen met toos opzet spoorweg wissels met wiggen hadden vast gerammeid, zyn ieder tot zes slagen met een berkentwygroede veroordeeld. De oorlog tnsschen Spanje en do Veroenigde Staten. De aanslag op den gouverneur van Cuba, waarvan gisteren melding werd gemaakt, is geon politieke misdaad geweest. Ook bewyst het niet, dat de Spaansche troepen onver- trouwbaar zyn geworden. Een particuliere wraakneming, gelukkig mislukt, was alles, wat er gebeurd is. De „World" meldt de volgende byzonder- heden over den aanslag: De gouverneur generaal, door zyn staf ge volgd, verliet juist zyn paleis om de verster kingen buiten de stad te inspecteeren, toen Sal va zyn geweer op hem afschoot. Blanco werd in zyn linkerbeen getroffen. De moorde naar had post gevat op de trappen van het paleis, alsof hy daar op wacht moest staan; zoodra Blanco zich vertoonde, maakte hy een beweging om zyn geweer to presenteeren, maar onmiddellyk daarna schouderde hy zyn wapen en drukte af. Blanco viel op den grond en gaf een schreeuw en er heerschte groote verwarring en ontsteltenis voordat de ongevaariyke aard van de wond ontdekt was. Salva schoot niet voor de tweede maal en deed ook geen poging om te ontsnappen. Toen een otficier met getrokken sabel op hem toesnelde, en andere soldaten hom vastgrepen, riep Salva uit: „Ik heb den dood van mjjn broeder gewroken; daarvoor had Jik nog slechts te leven 1" De moordenaar werd naar een fort gobracht en wacht daar zyn terechtstelling af. Twee vrywilligers, broeders en kameraden van Salva, zyn ook in hechtenis genomen omdat zy op straat riepen: „Weg met Blanco, leve Weyler!" De maar schalk heeft een beroep gedaan op d§ vader landsliefde van het volk, en de officieren der vrywilligers aangespoord, bun invloed aan te wenden om de vyandeiyke stemming by een deel der vrywilligers te onderdrukken. Salva's broeder, een vry williger, wiens dood door den moord van Blanco gewroken moest worden, was onlangs door oen krygs raad tot den kogel veroordeeld wegens poging tot samenzwering. Onder de vrywilligers moet deze terechtstelling kwaad bloed gezet hebben. Generaal Aguinaldo heeft, zoo verneemt ds „New-York Herald", de vrouw en kinderen van den gouverneor generaal Augusti op vry© voeten gesteld. Zy waren op uitstekende wyae behandelJ en dus schynt de inboorlingen- aanvorrder beschaafder dan men wel van hem dacht. De gezagvoerder yan een gisternacht te Gibraltar aangekomen schip beweert het Spaansche eskader van admiraal Camara in de buurt van Kaap Gata gezien te hebben en gelooft, dat het zich thans te Carthagena bevindt. De telegraafkabel, die admiraal Sampsons vlaggeschip met Washington verbindt, werkt uitstekend. De berichten worden opgenomen in Mac Kinley's werkkamer in het Witte Huis. De ministers van marine en oorlog komen daar do berichten halen en hun orders verzendon. De negers in de zuidelyke staten der Unie zyn zoo ontstemd over de werkloosheid der overheid tegen de toepassing der lynchwet, dat hun geestelyken Zondag in de kerken gebedtn hebben opgezonden tegen het succes der Amerikaansche wapenen. Dat de oorlog nog lang kan duren, zou men willen opmaken uit de berichten omtrent schepen met ammunitie voor Spanje, die, naar beweerd wordt, opgemerkt zyn. Te Triëst is de stoomboot „Irinyi" afgereisd met een lading van 370,410 K.G. ammunitie, te Pil8en vervaardigd. Het schip heet bestemd te zyn voor Rouaan, maar men denkt, dat Spanje dezen voorraad besteld heeft. De Amerikaansche minister van marine Long verklaarde in een onderhoud, dat Spanje geen enkele reden heeft een beroep te doen op de mogendheden met betrekking tot de blok kade van Havanna, die volkomen effectief is. Men verzekert, dat 25 Engelsche schepen hun diensten als transportschepen a&n de- Amerikaansche regeering hebben aangeboden. Volgens den correspondent te Washington van de „Tribune," is ieder denkbeeld van do bezetting van Portorico voor het oogenblik geheel op zy gezet. Men beweert, dat Portorico van niet het minste strategisch btLng is. Dj oud president Cloveland heeft in een toespraak tot studenten van de universiteit te Princeton op de meest beslistj wijze fat! denkbeeld van annexatie of verovering ier- oordeel!. De heer Strauss, de nieuwe gezant van Turkye, sprak in denzolfden geest in den nationalon burgerkring te Brooklyn. De „Herald" maakt een interview openbaar met Rafael de la Cortina, den agent in Ame rika van Don Carlos, die uit Brussel» terug gekeerd. Cortina zegt, dat aan Don Carlos zes weken geleden de Spaansche kroon werJ aangeboden, door een zeer machtige politieke vereenigiof? in Span ja. Don Carlos heeft deze voorloopig niet aan genomen, maar voor het geval er een repu bliek tot stand komt, zal deze binnen kortoo tyd ten val komen en dan zal het oogen blik voor Don Carlos aangebroken zyn. Don Carlos heeft ook een onderhoud gehad met een correspondent van de „Itnparical" en verzekert eveneens, dat hy er niet over dacht, aan het gouvernement onaangenaam heden te bezorgen, maar zyn stilzwygen zou verbreken, wanneer het uur von afrekening had geslagen. Hy is vast besloten voor géén offer terug te deinzen om Spanje te wrekon en meent, dat de Spanjaarden tot het eind moeten vechten. Wanneer ondanks alles toch io smadelijke voorwaarden zal toegestemd moeten worden, zal hy, Don Carlos, al het mogelyke do=n om het vaderland te wreken en zelf koning van Spanje te worden De spookvloot (2de editie Camara) heet nu weer te Caciix binnengeloopen te zyn. In een telegram uit Port Antonio aan de „New-York Herala" wordt nader gemeld, dat Dinsdag ochtend met het aanbreken van den dag 47 Amerikaansche schepen, 15 oorlogs schepen en 32 transportschepen op 20 rnyhn ten zuidoosten van Santiago voor anker gingen. Schout-by nacht Sampson werd met de aan komst van de vloot in kennis gesteld door de torpedobooten „Rodgers" en „Ericsson" en zond kapitein Chadwick met de „Glou- cester" om Shatter te ontvangen en hem met r den toestand aan de kust bekend te maken. De transportvloot kwam door de Windward Passage. Commandant Garcia was niet in staat aan de beraadslagingen over de lancing deel te nemen: hy was zeeziek. Volgens een officieel telegram uit Havanna hoeft een Amerikaansch oorlogsschip Casilda gebombardeerd. De Spaansche troepen en een kanonneerboot beantwoordden het vuur van de Amerikanen, dat weinig schade aangericht moet hebben. De autoriteiten te Key-West hebben nu last ontvangen, tot nader oreer alle personen, die zich aan boord van opgebrachte Spaansche schepen bevonden, in arrest te houden. Zo zouden eerst op hun eerewoord op vrye voQi ten gesteld worden. Dit besluit hangt natuur-r lyk samen met de weigeriDg van de Spam jaarden om de bemanning van de „Merrimac^ uit te wisselen,

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2