K°. 11757. A®. 1898 <§eze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. GEVAT. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden. ........ó.f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderiyko Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1-6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.1?f. Grootera lottere naar plaatsruimte. Voor het incasseereo buiten de stad wordt 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Officieel© Kenniegeringeiit Burgemeester en Wethouders vau Leidon, Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van don 2don Juni 1875 (Staatsblad Ho. 95), tot regeling van het toezicht by het oprichton van inrichtingen, wolke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzakon; Brengen by deze ter algomeeue kennis, dat door hen op boden vergunning ia verleend aan P. J. LUGTIGBEID en rechtverkrijgend :n tot hot plaatsen en in-werkiog-brengen vau een gasmotor van 3 paardekrachb in zijn hontdraaierrj in het peroeel Yolderegracht Ho. 10<% Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, H. C. JUTA, Weth., looo-Burgm. 82 Juni 1898. VAN BEÏST, Secretaris. DRANKWET. Burgemeester on Wethouders van Leiden broogen ter algomoeoe kennis, dat door PETRONELLA VAN DER WIEL, huisvrouw van JACOBUS VAN DE LEUR, wonende alhier, een verzoekschrift ia inge diend om vergunning voor don kle.nhandel in sterkon drank, in h'-t perceel Groenostceg No. 14. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, H. O. JUTA, Wetb., loco-Burgm. 22 Juni 1898. VAN BEYST, Seoretaria. De Bnrgcmoester der gemeente Leidon, Gelet op art. 55 laatste lid der Kieswet; Breugt ter algemeone konnia, dat de heretomming tor benoeming van een lid van de Provinciale Staten van Znid-Holland zal plaats hebben op Dinsdag, 2 8 Juni a. e., van des voormiddags aoht tot dos namiddags vijf aten. De lijst der candidaten bevat ia alphabetize volgordo de volgende namen; J. A. BOTS. H. PAUL. Art. 128 van het Wetboek van Strafreoht luidt: «Uy, die opzettelflk zioh voor een ander uitgovoade, „aan een krachte.:e wettelijk voorschrift uitgi schreven „verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste één jaar". Leiden, Do Burgemeoster voornoemd, 20 Juni 1898. F. WA8. Leiden. 23 Juni. Dezer dagen is in den boezem van het Ned. Jongelings-Verbond een „Bureel van Plaatsing" opgericht. Doel van dit bureel is voornamelijk de leden van het Verbond en, zoo mogelijk, ook anderen, op hun verzoek, bi) heeren patroons aan to bevelen en zoo mogelijk te plaatsen. Omgekeerd kunnen ook patroons zeiven zlc-h tot het bureel wenden. Zoo spoedig mogelijk als plaats, tijd en ge- 1 genheid dit toelaten, wordt in de aanvrage voorzien. Het bureel omvat alle vakken, beroepen en bedrijven. Heeren patroons, die met dezen nieuwen tak van arbeid in het Ned. Jongelings-Verbond instommen of bij eventueel voorkomende ge legenheid daarvan gebruik willen maken, kun nen biervan keDnisgeven aan den heer J. G. Van Dijk Jz., 4de Binnenvestgracbt by het Plantsoen 2a, correspondent voor Leiden eu Omstreken, door het zenden van hun adres- of een briefka >rt. Nadere en uitgebreider inlichtingen worden oveneons gaarne aan belangstellenden verstrekt. Heden is afkondiging geschied van de door den Raad dezer gemeente, in zjjn ver gadering van den 26ston Moi 1898, vastgestelde en aan Ged. Staten van Zuid-Holland in afschrift medegedeelde verordeniüg op de markten. Hedenmorgen werd, vóór den afmarsch van het 2de bataljon 4de regiment Infanterie naar bet Schuttersveld voor de inspectie van den inspecteur van het wapen, generaal-majoor 0. O. Van Resteren, door den commandant van dat bataljon, majoor Vaillant, de bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst uit gereikt aan den fourier C. Vermaat, der 3de compagnie. De collecte ten behoeve van het fonds voor den gewapenden dienst in de Nederlanden, gehouden te Leiden op 20, 21 en 22 Juni, heeft opgebracht 125.63. De marinier der 1ste klasse J. Pruim- boom, gedetacheerd by de Kweekschool voor Zeevaart alhier, wordt den lsten Juli a. s. overgeplaatst aan boord van Hr. Ma. pantsor- dek8chip „Holland", welke bodem met dien datum te Amsterdam in dienst wordt gesteld. Dientengevolge wordt zyn detacheering by genoemde Kweekschool met gelykon datum ingetrokken. Men meldt uit Leiden aan de „Tel.": Naar wy met zekerheid vernemen, zal aan de hier bestaande schutterlyke crisis binnen weinige dagen een einde komen door de be noeming van den heer M. G. W. A. Schümann, gepensionneerd luit.-kolonel van het O.-I. leger, commandant van hot Militair Invaliden huis, tot commandant van do dienstd. schutt.ry alhier met den peraoneelen rang van luit.- kolonel. Ofschoon de betrekking van schuttery-com- roandant niet behoort tot die, waaraan bezol diging is verbonden, zal, naar wy vernemen, aan den nieuwen titularis een jaariyksche toelage uit de gemeentekas worden toegekend ad ƒ600. De Indische mail (Nederlnndsche dienst) wordt hedenavond alhier verwacht. De mail van "West-Indiö, aangebracht te Havre per „Prins Willem IV", wordt ook hedenavond verwacht. De leden der byzondere commissie voor de 16 le groep voor do wereldtentoonstelling te Parys hebben het voornemen, over de ver schillende daarby betrokken onderwerpen een reeks van afzonderiyke geschriften saam te stollen, ten einde een beeld te leveren van hetgeen op dit gebied in Nederland gedaan en thans te vinden is. D# vorenbedoelde onder werpen zyn in hoofdzaak de navolgende: leerlingwezen, bescherming van jeugdige ar beiders, loon, aandeel in de winst, coöperatieve verbruiks voorttrengings- en crediet vereeni- gingen, vakvereeoigingen, groote en kleine cultuur, landbouwvereenigingen, veiligheid in de werkplaats, wett-eiyk» regeling van den arbeid, arbeiderswoningen, instellingen voor de geosteiyke en zedeiyke ontwikkeling der werk lieden, voorzorgsinstellingen, gezondheidsleer, trmenzorg. In zake ambachtsonderwys, enz. wordt be antwoording der navolgende vragen verzocht a. Bestaan in uw omgeving vrye ambachts scholen of scholen, waar tevens ambachts onderwys gegeven wordt, door vereenigingen van werklieden of van patroons of van beiden vereeoigd, of door byzondere personen op gericht b. Wordt in de weeshuizen, werkinrichtingen, huishoudscholen tevens arabachts- of hand works onderwya gegeven c. Bestaat by u het leerlingstelsel eD, zoo ja, in welke vormen? d. Vindt men inrichtingen van herhalings- of verder voortgezet onderwys, door de patroons voor hun werklieden opgericht? Of vereenigingen tot woderzydsch onderwys door en voor de werklieden zeiven Of tot het houden en hooron van nuttige voordrachten? De Kamer van Koophandel te 's-Graven- hage heeft zich met een adres tot de Provin ciale Staten van Zuid Holland gewond, om te 6teunen het verzoek van den Gemeenteraad betreffende het verleenen van een subsidie aan de haven te Scheveningen. De gemeenteraad te 's-Gravenhage heeft benoemd tot hoofd aan een openbare lagere school, den heer A. J. Schreuder, onderwyzer lste klasse te Amsterdam. Volgens de Duitsche bladen zyn de uit- noodigingen tot by woning der inhuldiging van Koningin Wilbelmina, welke enkel tot met H. M. verwante vorstelijke personen gericht zyn, aangenomen door den koning en de koningin van Wurtemberg, prins Albrecht van Pruisen en zyn zonen en een groothertog van S iksen Weimar tn zyn familie. Door de feestcommissie voor de lustrum feesten van het Delftscho Studentencorps is tot het houden van een avondoptocht onge veer van 9—11 uren besloten. Omtrent don weg, dien de stoet door de stad zal volgen, kan nog niets met zekerheid worden mede gedeeld, daar dit afhankeiyk zal gestel! wor den van de moest versierdo buurten, welke allereerst zullen bezocht worden. Naar de „D. Ct." verneemt, zouden zich op bet Oude Delft reeds twee commissiën gevormd hebben ter versieringde gebouwen der Polytechnische School zullen goheel elec- trisch worden verlicht. In een ten Raa jhuize gehouden voorloopige byeenkomst van een groot aantal ingezetenen is het voorstel behandeld ora het Deutsche studentencorps by gelegenheid van de viering van het Xde lustrum een bewys van sympa thie aan te bieden. Na eenig debat over den vorm, waarin dat buldebiyk zou worden gekleed, werd besloten in deze niet van de oude tradities af te wyken en als besluit der lustrumfeesten het corps eon contra-party aan te bieden. De commissie van uitvoering van dit plan zal later worden samengesteld. Te Amsterdam zyn benoemd tot leeraren by het middelbaar onderwys de heeren W. Vandergraaf aldaar in het Engelsch, F. Leviticus aldaar in het Duitscb, D. A. Sloos aldaar in het Nederlandsch, B. De Greve te Rotterdam in de wiskunde, dr. H. Hemmes te Veendam in de scheikunde, technologie en warenkennis, dr. A. J. d'Ailly te Amsterdam in do geschiedenis. Het orkest van het Concertgebouw te Amsterdam onder directie van den heer Men gelberg heeft Dinsdag de reis naar Bergen, in Noorwegen, aanvaard. Aan al de leden wer! een biljet uitgereikt, waarin is opgeno men al hetgeen zy ter inlichting noodig hebben. Daaruit tlykt, dat de volgende feeste- ïykbeden hun wachten: Dinsdag 28 Juni, 's middags per stoomboot naar het „Solstrand-Hotel". Ontvangst door het stedeiyk bestuur. Vrydag 1 Juli voormiddag, tocht naar het „Flaifjeld". Zaterdag 2 Juli, voormiddag, tocht naar Trold-hongen (Villa van Elvarl Grieg). Zondag 3 Juli, na afloop van het concert, afscheidsfeest in het Muziekfeostgebouw voor koor en orkest. De terugreis geschiedt waarschyniyk in den nacht van 3 op 4 Juli. Ten onrechte is omtrent het bezoek van den Sultan van Siak aan Bronbeek gemeld, dat deze met den heer Schouten naar Londen was vertrokken. Volgens de „Nym. Ct." zal het voorgenomen bezoek aan Londen niet plaits hebben voordat de Sultan door de Koninginnen in audiëntie zal zyn ontvaDgen. Te Nymegen heeft de Sultan, cie zeer gaarne muziek hoort, in gezelschap van den heer Schouten bet orgelconcert in do Grooto Kerk met blykbaar welgevallen tot het einde toe bygewoond. By een bezoek aan de inrichting te Neer bosch schonk hy 150 voor de weezon. (A. E.) Aan de Koninklijke Deventer Tapytfabriek is het bericht ontvangen, dat de Sultan van Siak hedenvoormiddag die fabriek zou komen bezichtigen. De kapitein M. L. J. Oudshoorn, van het 4de reg int*, te Delft, heeft zich aange meld voor een tweejarige detacheering by het West-Indische leger. De gemeenteraad van Middelburg besloot gisteren met 11 tegen 5 stemmen tot ver laging van den gasprijs. Het Wetboek van Strafrecht voor de Europeanen in Nederlandsch-Indië is na 11- jarige voorbereiding, geiyk men weet, by Kon. besluit van 12 April 1898 vastgesteld. Is 't „W. v. h. R." wel ingelicht, dan wordt het echter vooreerst nog niet ingevoerd, niet alleen, omd^t de invoeringswet nog volgen moet, maar ook omdat het voornomen bestaat het Strafwetboek voor Europeanen eerst in te voeren gelyktydig met dat voor do inlanders, waaraan de eerste hand nog moet worden gelegd. De van hun detach ering in Indiê terug gekeerde lste luitenants der infanterie M. L. De Boer en H. H. Timmermans worden onder scheidenlijk weder ingedeeld by het lste en 7do regiment. De lste luit. F. L. By voet, van het 6 Je reg. inf wordt 1 September werkzaam ge steld by de Kon. Mil. Academie, ter vervanging van den tot kapitein benoemden lsten luit W. F. Johannes. De lstj luit. A. Yan Slie dregt, van het reg. gren. en jagers, worJt gedetacheerd by de Ilde afd. van het Dep. van Oorlog. In weerwil van de tegenspraak van „De Tyd" handhaaft „Het Centrum" haar bericht, dat de lisscbop van Roermond voor- nomeDs i8 zyn bediening neer te legg n. Mgr. Boerman8 heeft reeds acht weken geleden te Rome zyn verzoek om ontslag ingediend. De korvet „Sommelsdyk", onder bevel- van den kapitein-luitenant ter zee J. B. Snethlage, ia 22 dez^r van Hellevoetsluis naar zeo vertrokken, ter opvolging van zyn be stemming naar Curagao. Aan de Theol. School te Kampen slaagde voor het semi-candidaatsexamen de heer H. W. Laman, van Lridon. Aan ds. A. M. Di rmanse, sedert 1895 predikant by de Geref. Kerk te Hoofddorp (Haarlemmermeer) is wegens langdurige ziekte oervol ontslag verleend. (Stand) Htt stoomschip „General" vertrok 20 Juni van Delagoa-Baai naar Ylissingen en Ham burg; de „Maasdam" arriveerde 22 Juni van Nieuw York te Rotterdam; de „Pomona" vertrok 21 Juni van Neu'ahrwaeser n ar Amsterdam; de „Ancbises", van Amsterdam en Liverpool naar Java, arriveerde 21 Juni te Singapore; de „Prins Willem II", van Amsterdam naar Suriname, passeerde 21 Juni St.-Michaels; de „Kaiser", van Oost Afrika naar Rotterdam en Hamburg, passeerde 22 Juni Dovor; da „Prinses Araalia", van B .tavia naar Amsterdam, arriveerde 22 Juni te Suez; de „Prins Willem IV", van Paramaribo naar Amsterdam, arriveerde 22 Juni te Havre; de „Sarpecon", van Penang naar Amsterdam, vertrok 21 Juni van Colombo; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 21 Juni van Padar.g. Katwyk. Toen ds. J. J. Impeta zyn intrede deed by de Geref. Gemeente te Katwijk aan Zeo, deelde hy aan bet einde zyner predikatie mode, dat als e6n feestgave voor dien Uag door ieraani aan de Geref. school waren ge schonken acht rentelooze aandeelen, elk van ƒ25, vertegenwoordigend dus een bedrag van 200. Noordwyk. De collecte voor het fonds tot ondersteuning, enz. van den gewapenden dienst in de No herlanden heeft in dezo gemeente opgebracht een som van 41.97*. Noordwykerhout. Door den gemeente- gcnaeshec-r, dr. A. Kervel, v n Noorawyk, zal a. 8. Maandag 27 Juni, des voormiddags te 9 uren, in het lokaal van de oude school kosteloozo vaccinatie en re vaccinatie worden verricht. Waddingsveen. Alhier is een vrijzinnige kiesvereeniging opgericht. De opkomst was vry go:d en er heorschte een uitmuntenden geost. Een reglement werd vastgesteld en oon bestuur gekozen. Uit do „Staatscourant." Kod. besluiten. Benoemd tot lid van het college van regenten over het huis van bewaring te TieJ, mr. U. W. A. Dijck mees ter, advocaat en procuieui eu rechter plaatsvervanger in de arion- dissomenls rechtbank aldaar; tot burgemeester der geracet te Valburg M. J. Clievallior, met tooken- ning yan eervol ontslag als burgemeester dor gemeente Kiommenie. Eervol ontslag veileond aan nu*. B. Post, op zij i verzoek, als lid van bot collego van regenten over het huis van I e varing te Tiol, ondor dankbetuiging voor do in die betrekkiDg bewe. e i diensten. Op non-activiteit gesteld de of icier van admi- Feuilletoiii 4) Da verhaler knikte. „Da opgewondenheid, die bij hot bekend worden van den moord de menschen aangreep, was bijzonder groot. In bet hartje van de stad, op klaarlicbton dag, bijna in tegenwoordigheid van een aantal menschen, viel een algemeen geacht en ge zien arts door het staal van een vermetelen, nog niet volwassen jongen, en dat ter wille van eenige ellendige goudstukkenGeen won- dor, dat de politie al haar scherpzinnigheid en waakzaamheid in het werk stelt. In het eerst scheen het al3of men spoedig succes zou hebben. Reed3 des avonds was het gelukt de persoonlijkheid van den misdadiger vast to stellen. De mededeeling van een der patiën ten van den dokter leidde het eerst op bet spoor. Hy herinnerde zich den bleeken jongen man reeds tweemaal ln de wachtkamer van don dokter gezien te hebben en wel dee Donderdags en Zatordags van de vorige week. Nu keek men de door den overledene gehou den patiëntenljjst na, waaruit men zag, dat niemand anders dan een zekere Paul Klode de moordenaar kon zijn. De vraag was nu maar of hi) zjjn waren naam had opgegeven. Zooals spoedig bleek, had hij dat wol gedaan - een zekor bowjjs, dat het plan tot do daad eerst bij hem opkwam, toen h(j z(jn naam reeds bjj den arts genoemd had. Volgons de bijgevoegde aanteekening had de dokter hem wegens een wonde ln de borst behandeld." ,De vogel was natuurlijk gevlogen, toen men in zijn woning kwam?" vroeg Rumpf. De verhaler knikte en zette zijn verhaal voort: „Die Klodo is een negentienjarige boek- bindersloerling, met een lang, opgeschoten gestalte en een ziekelijk voorkomen, en woonde met zijn oude moeder te zamen, een brave, eerzame, in behoeftige omstandigheden levende vrouw. Onbeschrijflijk was de ontzetting van do moeder, toen een commissaris van politie in haar woning verscheen, om haar zoon in hechtenis te nomen, die zich natuurlijk reeds lang uit de voeten gemaakt had. Naar het geen zy zeide en volgens getuigenis van de buren, was Paul tot voor een paar jaren een fatsoenlijke en solide jongen. Daarna kwam h|j in slecht gezelschap en begon te drinken. Dit werd zyn verderf. Hy werkte ln het ver volg weinig, maakte zich aan dronkenschap schuldig en kwam do moeder tot last. Ook de borstwonde, waarvoor hy den art» opzocht, had hy by oen vechtparty gekregen, waarin het mes een rol speelde." „Ja, dat verwenschte drinken!" merkte Rumpf op. „Hoe velen zyn daardoor reeds ten gronde gericht! Kaar hoe had die jongen, daar hy gowond was, nog de kracht den dokter te vermoorden?" „Zyn wonde was zoo goed als genezen; reeds Zaterdags deelde hy zyn moeder mede, dat de dokter hem hersteld had verklaard. Niettegenstaande dit, ging hy, om zyn voor nemen uit te voeren, nog eenmaal naar hem toe, onder het voorwendsel, dat hy nog hevige PÜn op de bowuste plek gevoelde. De moeder bekende schreiend dit alles. Waar haar zoon was, wist zy niet. Toch vond men spoedig verscheiden personen, die den moordenaar in den loop van den dag gezien en gesproken hadden. Uit alle berichten kon men opmaken, dat by dadeiyk, na de daad gepleegd te hebben, naar den kant van het Grünowald ontvlucht was. Een boschopzichter meende bom Dinsdagavond in de nabyheid van Schild- horn gezien te hebben. Tevergeefs werd 6chter van alle kanten een vervolging tegen hem ingesteld en bet Grünewald in alle riebtingon doorzocht. Evenzoo bleven alle andere navor- scbingen zonder gevolg; Diemand had eenig vermoeden, waarbeen de vluchteling zich kon begeven hebben." „Dat is te onbogrijpeiyker," zei de herber gier, „wyi hy de laatste koude nachten toch onmogeiyk in de buitenlucht doorgebracht kan hebben." „Waarom niet? Getranspireerd heeft hy natuuriyk niet," meende Rothe. „Een raadsel bleef het echter hoe hy het kon aanleggen, dat de politie hem tot nu tos niet had kunnen opsporen. Dat hom dit in de eerste dagen, waarin de yver natuuriyk het grootst is, gelukte, wekt do vrees op, dat men hem later in het geheel niet vatten I zal. Hisscbien is by als werkman op een schip uit Hamburg weggekomen. Daar heeft men tegenwoordig by de werkstaking veel menschen noodig en kan zoo bmand licht doorsluipon." Deze meening vond algemeen instemming „Wel mogeiyk," merkte de waard op. „Maar zoo jong nog en reeds zoo slecht 1 Het is ontzettend!" Hst gesprek ging nog een tydlang op deze wyze voort; de passagiers onderhuiden zich over het feit, dat de opzienbarende moorden van den laatsten tyd meestal door jeugdigo personen waren bc-gaan, en zochten de oorzaak daarvan in verschillende omstandighedon. De kunstdraaier mengde zich niet langer in het levendig gevoerde gesprok van do anderen, om zich in het bezit van oen glas bier en een van do zoozeer geliefkoo:de Thüringer worstjes te stollen. Men was name lijk juist, bijna zonder het in den yver van het algemeen gesprek te bemerken, teKösen aangf komen. Op het punt staande weer in den waggon te stappen, bood een couranten- jongen hem de laatste bladen aan. Rumpf kocht het laatste nummer van oen BerlUnech dagblad. De klok wees nauwelyks acht uren aan; wat zou hy in den langen tyd anders begin nen? Hy ging dus naast den jongen sloten- maker by hot venster Btaan on las, waarby by van tyd tot tyd een door dezen sloebts onver schillig beantwoorde opmerking tot zyn buur man richtte. De politieke gebeurtenissen boden weinig belangrijks aan, hy ging dus spoedig tot hot plaatsoiyk nieuws over. Juist boven aan dit gedeelte viel zyn blik op eonpoitreL „De moordenaar Klode" stond met groote, vette letters daarboven en daaronder stond het signalement. III. Hot portret vortoonde een jeugdig gelaat met een tameiyk dun, roodachtig blond kneveltje. Rumpf las het signalement: „Paul Herman K'ode, negentien jaar oud, boekbindereleerling, geboren te Nixdorf, by Boriyn. Gezicht lang werpig, oogon licktUauw, haar blond en lang, korte, blonde knevel, gestalte lang en smal, grootte 1 74 metor; boonen dun. Byzondere kenteikenen: litteekon op de linkerborst, dicht onder het sleutelbeen, veroorzaakt door een eenige weken geladen ontvangen steek met oon mes. Klode is links. By zyn verdwynen droeg bij een vorsleten zwartlakenscho broek, een liebtgrys vest en een jas van dezelfde kleur. Zwarte afgedragen vilten hoed met oonigszins haveloozen rand." „Zonderling," dacht Ruinpf, terwyl zyn oog nadenkend op het slecht uitgevoorde portret bleef rusten; „wanneer het niet oen bepaalde onmogelykhcid was, zou ik beweren, dat ik den man reeds eenmaal gezien had. De trek ken zyn niet zoo gewoon en toch komen ze my bekend voor. Wanneer kan ik een dergoiyk gelaat gezion hobb9n? Dat kan nog niet lang geleden zyn." Hy bedacht zich nog eenigon tyd; daarna begon by, do codrant in zyn binnenzak ste kend, zyn ontbyt te nuttigen. (Wordt vervolgde

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1