N°. 11747 Maaudag 13 Juni, A*. 1898 fezs jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Leiden. 11 Jnni. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leidon per 3 maanden. 1-10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER 4DVERTENTIÉN: Van 1-6 regels f 1.05. ladaro regel meer f 0.17}. Orootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Ofiiciëele Kenuisgevinffeo» Burgemeester on Wethouders van Leiden; Gezien art. 6 der Vcrordoning van den 25aten Januari 1894 (Gemeenteblad No. 6 van 1894); Brengen ter algemeene kennis, dat tot het doen insclirij ren ran nicurvc leerlingen voor de open bare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs gelegenheid zal gege ven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en moisjes, in. hot schoolgebouw aan de Oude Veat; voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der lste klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt; dor lste klasse, voor meisjes, in hoi schoolgebouw aan de Boommarkt; dc-r 2de klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pietorskerkstraat; der 2do klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Brccstraat; en wel van don 6den tot en met don 18den Juni e. k., dagelijks (den Zondag uitgezonderd), van dea voormiddags lialfnogen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag boven dien van half twee tot tweo uren des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 81 Moi 1898. VAN HEY8T, Secretaris. De Wilhelmina-Yoreeniglng. Ouder dezen naam ia bet vorige jaar een Vereeniging opgericht, die zich de verbetering en verheffing der krankzinnigenverpleging ton doel stelt. Ren Raad van Bestuur staat aan bet hoofd en in elk der provinciën is een Comité werkzaam ter bereiking ran het inder daad schoons doel, dat deze met don naam onzer aanvalltgo Koningin versierde Vereeni ging beoogt. Onze geachte Burgemeester, Mr. F. Was, ia Voorzitter .jrajL het Comité in Zuid-Holland. In verschillende et9den, o. a. te 's-Gravenhage en te Delft, zijn reeds plaatselijke afdeelingen werkzaam in het belang der Wilhelmlna-Vereeniging. De verbete ring der krankzinnigenverpleging is een natio nale zaak; zv) behoeft en verdient den steun en de sympathie van ganscb het Neöerland- scbe Tolk. Naar wjj vernemen, heeft zich ook hier ter stede een voorloopig Comité, onder voorzitter schap van den hoogleeraar T. Zaayer, bereid verklaard om pogingen in het werk te stelten tot vorming van een plaatselijke afdeeling. Nu de gemeente Leiden in het bezit is van een krankzinnigengesticht, dat als een der beet ingerichte v.,n Nederland genoemd en geroemd wordt, zullen baar inwoners ook wel niet in gebreke blijven om de pogingen van boven genoemd plaatselijk Comité te steunen en door ruime bijdragen te toonen, dat zU daar, waar bet een zoo belangrijke zaak als de krankzinnigenverpleging betreft, bij anderen niet willen achterstaan. ZU, die hun leven wilden aan de verpleging obzer beklagenswaardige medsmenschen, heb ben reebt op oen doelmatige opleiding voor hun veeleischende taak; z(j hebben aanspraak op rust na al te groote inspanning en op steun en hulp bij ziekte, invaliditeit of ouder dom. Voor dat alles wensebt de W i 1 h e 1- ruina-Vereeniging werkzaam te zijn; wij vertrouwen, dat velen, zeer velen bereid ge vonden zullen worden baar in haar edel doel te schragen en te helpen! Maandag a. s., omstreeks kwartier over zevenen 's voormiddags, vertrekken de alhier in garnizoen liggende batterijen der veld artillerie naar het kamp by Oldenbroek. Het muziekcorps van het 4de reg. infanterie zal den batterijen uitgeleide doen. De kapitein E F. W. C. Westerbaen Schmidt, cie by het 4de regiment infanterie is ingedeeld, is belast met het bevel over de 3de compagnie 4de bat., alhier in garnizoen. WegeDS het groote aantal jongens, thans op de Kweekschool vcor Zeevaart alhier aanwezig, zullen er vermoedeiyk den lsten Jut a. 8. een 30-tal ter verdere opleiding worden overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. instructieschip .Admiraal Van Wassenaer", te Amsterdam. Zooals kort geleden ia vermeld, waren de burgemeosters vanwege den minister van binnenlandsche zaken aangeschreven, om, in verband met de nieuwe wet op de personeele belasting, voor dat jaar de by art. 17 der wet op de inkwartiering bedoelde lyst vast te stellen geiyk zy ten vorigen jare luidde, daar anders een aantal inwoners op die lyst zonden worden gebracht, wier woning ten eenen male on geschikt tot inkwartiering is te achten. Thans is op dezelfde wyzo aan de burge meesters bericht, dat de inzending door de ryksontvangers van de opgaven, welke voor de herziening der inkwartieringsiysten worden gebruikt, voor dit jaar overbodig wordt geacht. Met den heer J. F. W. Conrad, president van het koninkiyk instituut van ingenieurs, zyn ook het lid van den Raad van bestuur, de heer M. J. Van Bosse, oud-directeur der burgeriyke openbare werken in Ned.-Indië, en het lid, de heer J. De Koning, ingenieur te Nymegen, mede als vertegenwoordiger van het instituut naar Parys vertrokken ter by- woning van het 50 jarig bestaansfeest van de Vereeniging vaa burgeriyke ingenieurs in Frankryk. By de herbesteding door het hoogheem raadschap van Delfland van het bestorten en onderhouden der strandhoofden van Delfland waa ingeschreven door M. C. De Jong te Slie- drecht voor 20,000 en door J. Van der Plas te Hardingsveld voor 19,110aan den laatsten inschryver is het werk gegund. Het hoofdbestuur van de nationale ten toonstelling van vrouwenarbeid heeft thans oen overzicht uitgegeven van de besprekingen en congressen en de samenkomst, te hou Jen in de congreszaal der tentoonstelling, gedurende de maanden Juli, Augustus en September. Dit overzicht betreftlo. besprekingen over vakopleiding van vrouwen, 2o. besprekingen over maatscbappeiyk werk, 3o. congres voor weezenopvoeding, 4o. driedaagsche samen komst ter bevordering der openbare zodeiyk- heid, 5o. bespreking over armenzorg, 6o. on derwyscon6res, 7o. dienstbodencongres, 8o. be spreking over maatschappeiyk werk in Indiö, 9o. besprekingen over den maatschappelyken toestand der vrouwen, lOo. besprekingen over woning-bygiëne, zieken- on wykverpleging, llo. bespreking van industrie-scholen, 12o. besprekingen over de taak van moeders en opvoedsters. Er worden tegenwoordig proeven genomen om van Manchester over Parys rechtstreeks naar Brassel te tolephoneeron. De reeds afge- loopen proefnemingen moeten nogal succes hebben gehad. De Sultan van Siak is gistermiddag per Staatsspoor te 12 u. 46 min. uit Nymegen in Den Haag aangekomen. Hy werd begeleid door don oud-assistent- resident Schouten en te 3 uren ontvangen door den minister van koloniën in de ge restaureerde receptiezaal van het departement, in tegenwoordigheid van den secretaris-gene raal. De Sultan droeg Europeescho burger- kleeding met een Indische muts, waarop een kostbare steen en wapen en een aigrette. De minister verklaarde, dat by het voornemen van den Sultan, om de inhuldigingsfeesten by te wonen, op hoogen prys stelde. De Sultan gaf zyQ voldoening te kennen de ge legenheid te hebben de Koningin de hulde zyner onderdanen te brengen. Er volgde nog een kort onderhoud. De Sultan zal onder andere merkwaardig heden ook de goud- en zilverfabriek van de heeren Yan Kempen, te Voorschoten, bezich tigen. De Sultan van Siak bracht gisteravond een bezoek aan het symphonie-concert in de kurzaöl te Scheveningen. Zyn Hoogheid werd ontvangen door den directeur-generaal der maatschappy „Zeebad", den heer B. Goldbeck, die de bezoekers ge leidde naar de hofloge. De Oostersche vorst was by dit bezoek op dezelfde wyze gekleed als by de audiëDtie van den minister van koloniën. Yoor de aanstaande inbulrigingsfeesten zyn in het Hotel „Den Ouden Doelen" te 's-Gravenhage verscheidene vertrekken be sproken ten dienste van de gezantschappen van Cbina, Siam en Zweden en Noorwegen by ons Hof, wier hoofden respectieveiyk te Beriyn, Londen en Brussel mede zyn geac crediteerd. De bekende ethnograaf en taalgeleerde dr. G. K. Niemann, hoogleeraar aan de Indische instelling, zal Maandag 13 Juni a. s. zyn zilveren ambtsfeest vieren. Ofschoon ge n officieele receptie zal plaats hebben, zullen in den namiddag van dien dag velen den hoog- geaebten geleerde ten zynen huize te Delft komen gelukwenschen. Op het kerkhof te Barneveld is ter aarde besteld het stoffelyk overschot van ds. E. Fransen, in loven predikant by de Geref. Gemeente aldaar. Uit al de gemeenten, waar de overledene vroeger werkzaam was, waren belangstellenden gekomen, om hem de laatste eer te bewijzen. Niet minder dan 200 personen, zoowel vrouwen als mannen, volgden het lyk naar de laatste rustplaats. Te Amsterdam is overleden de heer C. J. Koster. Hy was een zoon van een der firmanten van de Gebroeders Koster op de Leliegracht en vestigde zich in 1852 als boek handelaar op den Kloveniersburgwal. In 1857 werd hy lid van de firma Gebroeders Koster, bekend om den handel in oul papier. Sedert zyn optreden legde die firma zich meer in het byzonder toe op het goedkoop verkrygbaar stellen van boeken, door anderen uitgegeven, en vestigde hy, vooral nadat by in 1809 eenig firmant was geworden, den grondslag voor den tweedehands-boekhandel. In 1884 gaf hy zyn winkelzaak aan een zyner zoons over en verplaatste hy zyn uit geverszaak naar de Heerengracht. Uit goede bron vernemen wy, dat de promotie by het wapen der inf. eindeiyk dezer dagen zal afkomen. (Tel.) Het percentage van de plaatseiyke in komstenbelasting te Haarlem is dit jaar 3.6 pCt. (in 1897 3.7 pCt.) De minister van binnenlandsche zaken is gisteren met een referendaris van zyn departement een bozosk gaan brengen aan de Ryks-onderwys inrichtingen te Assen. De Italiaansche gezant, graaf Zanninl, is van zyn buitenlandsche reis in Don Haag teruggekeerd. De gezant van Oostenryk-Hongarye, graaf Ocolicsanyi, is mede in de residentie terug gekeerd. Te 's Gravenhage is in den ouderdom van 68 jaren ovi rieden jhr. C. J. L. Gold man, gepensionneerd assistent-resident van Japara. Naar wy vernemen, vertoeft de heer Pier Pander thans in ons land (te Haarlem), en zal hy waarschyniyk binnen enkele dag6n door de Koniogin worJen ontvangen, die naar men weet voor zyn beel^c-naarsontwerp zal poseeren. (N. R. C.) In de eergisteren gehouden raadszitting te Rotterdam werd besloten een krediet van ƒ1000 toe te staan voor een Engelsche en Duitsche vertaling van het jaarverslag van de Kamer van Koophandel aldaar. Aan do firma A. Volker te Sliedrecht werd opgedragen het uitdiepen van de Wilhelmina- haven ad 67,000. Yerder besloot de Raad tot het aanschaffen van vier horizontale pompwerktuigen voor de op te richten stoomgemalen by de Maashaven tot een bedrag vau 169,500. De Vereeniging Linker Maasoever kreeg vergunning tot plaatsiog op 31 Aug., van een monumentale drinkfontsin op het Burge meester Hoffmanplein, welke door de gemeente in beheer en onderhoud werd aanvaard. Aan raej. W. v. d. Burg, directrice van de H. B.-School voor meisjes, werd een pensioen toegekend van ƒ1899 'sjaars. De minister van waterstaat breügt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand September het examen zal worden afgenomen aan hen, die voor een benoeming tot adspi rant ingenieur voor het stoomwezen in aan merking wenschen te komen, aan wdke be trekking aanvankelijk een jaarwedde is ver bonden van 1200. Zy, die aan bet examen wmschen deel te nemen, moeten zich daartoe vóór 15 Aug. e. k. by gezegeld adres by den minister van wntor- staat aanmelden met opgaven van naam en woonplaats en onder overlegging hunner ge boorte-akte. Om naar aanleiding van den uitslag van het examen te kunnen worden benoemd, moeten de canoi laten de leeftydsgrens van 20 jaren hebben btreikt en by onderzoek lichameiyk geschikt zyn bevonden. Sts.-Ct De „Sts. Ct." van heden bevat een Kon. besluit tot wyziging van artikel 1 van het K. B tot vaststelling van e^n instructs voor de ambtenaren, bedoeld in art. 7 der Stoom- wet. Het hier bedoelde artikel zal voortaan gelezen worden als volgt; „Voor de uitoefening van het by de Stoom- wet voorgeschreven toezicht wordt het Ryk verdeeld in zes districten, waarvan het lste omvat de provinciën Limburg, Noord-Brabant en Zeeland; bet 2de de provincie Utrecht en dat gedeelte der provincie Zuid-Holland, dat gelegen is bezuiden den linkeroever van den Hollandschen IJsel, de Nieuwe Maas, het Scheur en den Nieuwen Waterweg, behalve het daarin gelegen gedeelte der gemeente Rotterdam; het 3de dat gedeelte van de pro vincie Zuid-Holland, dat gelegen is benoorden den linkeroever van den Hollandschen IJsel, de Nieuwe Maas, het Scheur en den Nieuwen Waterweg, benevens het ten zuiden van die gren6 gelegen gedeelte der gemeente Rotter dam; het 4de de provincie Noord-Holland, benevens bet niet tot eenige provincie be- hoorende watergebied des Ryks; het 5de de provinciën Gelderland en Overysel; het 6de de provinciën Drente, Friesland en Groniugeü." Meermalen worden naar krankzinnigen gestichten overgebracht p-rsonen, by wie zich, tfn gevolge van het misbruik van sterken drank, me-r of minder duideiyk verschynselen van krankzinnigheid openbaren. Velen dezer personen herstellen daarspoe dig ten gevolge van de onthouding en de ge neeskundige behandeling van hunne krank zinnigheid, en mogen dan niet langer in de krankzinnigengestichten verblijven. Toch zyo zy nog niet bestand tegen de verleiding en eenmaal weer in vryheid gesteld, vervallen zy spoedig weer in hun oude kwaal, tot groot nadeel van henzolven en hunne familiën. In verband hiermede heeft de minister van binnenlandsche zaken in overleg met het be stuur der Vereeniging voor herstel van drank zuchtigen bepaald dat dergeiyke personen, na herstel in de gestichten, op Eoogbullen opge nomen kunnen worden, maar alleen in die gevallen, waar de gestichtsgeneesheer, die hen behandelJe, hunne voortgezette behande ling onder geneeskundige leiding in een sana torium voor herstel van drankzuchtigen nood- zakelyk acht voor hun geheel herstel en de geneesheer-directeur van Hooghullen het geval voor verpleging op Hooghullen geschikt acht. De kosten der vtrpleging zullen, wat de behoeftigen betreft, voor de helft gedragen worden door de Vereeniging en voor de helft door het Ryk. Het verolyf zal hoogstens drie maandtn duren. De Vereeniging van gepensionneerde onderofficieren en minderen van het Neder- landsche L°ger (onderstand aan militairen, gepensionneerd vóór de wet van 1877, en hunne weduwen) houdt haar 19de jaarlyksche algemeene vergadering op Maandag 20 Juni e. k., des voormiidags te 11 uren, in het „Paviljoen Vondelpark", te Amsterdam. Op de agenda staan, behalve de verkiezing van twee leden in het hoofdbestuur wegens periodieke aftreding van de heeren T. Bik en C. G. D. Van der Klaauw, onder meer do volgen 1e punten: Rapport van het hoofdbestuur naar aan leiding van de gehouden bespreking in de vorige algemeene vergadering omtrent het onderwerp „hos in de toakomst te handelen met die gepensionneerden vóór de wet van 1877, die tot nu weigerden als lid tot de Ver eeniging toe to treden?" Voorstel van het hoofdbestuur tot wyziging van i.rtik-1 21 reglement, 3de ziosnede. Bespreking ia ho3verre het wenschelyk is het toenemend aantal ondersteund wordende weduwen van leden der Vereeniging te be perken. Benoeming tot lid van verdienste op voor dracht van het hoofdbestuur (Artikel 8 dor statuten). Door den minister van marine werden gisteren ia auiiéntie ontvangen de departe mentsambtenaren, begrepen in de jongste promotie, zoomede de kapt. ter zee B. De Groot, commandant van Hr. Ms. pantserschip „Evertsen", dat voor vlagvertoon aanwezig was te Lissabon by de Vasco-da Gama-feesten en de kapt. luit. t6r zee J. B. Snethlago, cie binnenkort als commandant van Hr. Ms korvet „Sommelsdyk" naar West Indió vertrekt. In de gisteren gehouden vorgaieriog van den gemeenteraad van Schiedam werd het nieuw inkomend lid, de heer A. Gouka, be- eedigd, waarna hy zitting nam. Onder de ingekomen stukken, welke ter tafel kwamen, behoorde een adres van de com missie voor do feestfiykbeden by gelegenboid van de inhul igirigsfeesten, houdende het ver zoek om een bydrage uit de gemeentekas van 2000 in de te maken kosten, dat om advies iö handen van B. en Ws. werl gesteld. Tot wethouder in de plaats van den heer S. A. Maas, overleden, werd benoemd by tweede stemming de heer J. H. Van Westen dorp JDz., met 11 etemmen tegen 10 op den heer J. J. G. Nolefc. Zonder discussie en zonder hoofdeiyke stemmiüg vereenigde de Raad zich mot het voorstel van B. en Ws. om het voormalig Gymnasiumgebouw te doen inrichten voor localiteit tot regeling en voorloopige bewaring van het oud archief der gemeente. Naar aanlei.ing van een schryven van de feestcommissie, waarby een heraldieke leeuw op voetstuk met bet wapen van H. M. de Koningin Regentes der gemeente worJt aan geboden om op een der grasperken in de Plan tage te worden geplaatst, stelde de voorzitter namens B. en Ws. voor, die schenking dankbaar te aanvaarden, waarmode de vergadering, met uitzondering van den heer mr. W. H. Jansen, zich vereenigde. Daar nog meerdere schenkingen zyn te wachten, vroeg de voorzitter, ten einde deD Raad niet telkens lastig te vallen, namens B. en Ws. machtiging om te zyner tyd ook die geschenken in dank te aanvaarden. Ée» vrye scherpe discussie oi.tspon zich daarop, waaraan de heeren mr. Jansen, J. J. G. NoLt, M. C. M. De Groot en de voorzitter deelnamen. Eerstgenoemd lid was van oordeel, dat een delegatie als hier bodo.-ld niet kou wordon verleendde heer Nokt vreesde, dat met oio schenkingen toch nog te veel kosten voor de gemeente zouden gemoeid zyn, wa-rna de he.r Ds Groot voorstelde, de machtiging aanvraag in to trekken, waaraan door den voorziet r namens B. en Ws. werd voldaan. By tlko schenking zal de Raad dus uitmaken of zy haar wil aanvaarden of niet. Te Schiedam heeft het by zeer vele inge zetenen groote verontwaardiging gewekt, cat het voo rstel van Burg. en Weths om een der klokken van den toren der Groote Kerk te herstellen, wa rvoor een crediet Yan 1900 werd gevraagd, niet is aangenomen. Die klok heeft zkh het laatst doen hooien op den dag der begrafenis van Koning Willem III (4 Dec. 1890), en men ver moedt, dat by die gelegenheid een scheur in het metaal is ontstaan. Nu haddeu B. en Ws. zich voorgesteld deze klok op den dag der in huldiging wederom haar statige toonen te doen hooren, doch de Raad meende wegens dg groote kosten, het voorstel niet te mogen aannemen. De R.-K. Raadsleden stemden allen tegen het voorstel. Thans worden door eenige ingezetenen pogingen gedaan om do nooaige 2000 by een te k/(jgen en dit bedrag aan e gemeente ten geschenke te geven, om zoodoende die eeuwen oude klok (zy is van het jaar 1519) builen bezwaar der gemeentekas naar behooron to doen herstellen. Reeds zyn voor dat doel be langrijke giften ingekomen. Het stoomschip „Agamemnon" arriveerdo 8 Joni v«m Amsterdam te Batavia; do „Gku- caa," van Singapore naar Amsterdam, pas seerde 10 Juni Prawlepoint; de „Java," van Batavia naar Amsterdam, passeeroe 9 Juni Malta; de „Kaisor," van Oost-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, «rrive.rJe 9 Juni te Napels; de „Oranje-Nassau" vertrok 10 Juni van Havre naar Amsterdam; de „Telimon" vertrok 10 Juni van Batavia naar Amsterdam; do „Ardjoeno" vertrok 10 Juni van Pa;ang naar Rotterdam; de „Bromo", van B t.tu naar Rotterdam, passeerde 11 Jui.i K.ap Carvoeiro; do „Ei am" veitrok 11 Juni v_n Amsterdam naar Nieuw-York; ce „Gcdó" arriveerde 11 Juni van Rotterdam tePadong; do „Glaucus", van Singapore n ar Amst.r .am, passeerde 11 Juni Dover; de „Konin£in- Regentes", van Amsterdam naar Batavia, passosrde 11 Juni Kaap del Armi; de „Prins Alexander" vertrok 11 Juni van Amsterdam naar Batavia; de „SotmLing", van Batavia naar Rotterdam, vutiok 11 Juni van Aoen. Katwyk. Reeds eenigon tyd had de koster der Hervormde Kerk te Katwyk-aan-Zee ver moeden, dat uit de offerbussen in de kerk godolen werd. Dezo week mocht hy er in slagen een jeug digen deugniet te betrappon, hoewel niet op heeterdaad. In verboor genomen, viel de bengel spoedig door de mand en noemoe hy nog drio kor nuiten, oie nem nu en dau in zyn operation bystonóen. Tegen het viertal werd proces verbaal opgemaakt. De inhoud der bussen is bestemd voor de Hervormde school in genoemde gemeente. Koudekerk. By de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad werden eaodiJaat ge steld de heeren J. Kwakernaak, Undoouwer, tn Pb. Qualm, timmerman, tusschen wia op Vqjdag 17 Juni a. 8. 09n stemming moet plaats hebben. Naar men vernoemt, hadden de heeren D. Reyneveld, lambouwer, en W. L. Yan Tricht, burgemeester, daartoo door enkele kiezers aangezocht, vooreen canailatuur bedankt. Noordwykorhout. In de volgende week zal aan de huizen der ingezetenen alhier de collecte worden gehouden voor het fonds tot ondersteuning van den gowap9nden dienst in de Nederlanden. A. s. Vrydag, des namiddags te 1 uur, zal coor Z. D. H. den Bisschop vanHiarlem in de R.-K. kerk alhier httH. Vormsel worden toegediend. Voor de betrekking van on.'erwyzera n de openbare school in het dorp hebben zi h 2 en voor onderwyzeres aan de Zilk 5 sollici tanten aangemeld. De heryk van maten en gewichten, die thans om het andere jaar plaats hertt, is voor deze gemeente bepaald op Dinsdag

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1