Zaterdag XX «Juni. (jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. K®. 11746. A'. 1898 LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10, Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AD VKRTENTTËN Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17{. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden. 10 Juni. Bi) koninkiyk besluit is, buiten bezwaar van 'sRyks schatkist, tot vertegenwoordiger van de Nederlanasche Regeering btf het te St.-Galien to houden internationaal congres voor de verzorging van oude manuscripten, benoemd dr. S. G. De Vries, bibliothecaris der universiteitsbibliotheek te Leiden. By do gehouden aanbesteding van het ontruimen der ruïne en het maken van een café-restaurant met hotel en woniDg te Voorschoten was van de 14 inschrijvingen die van den heer D. Kooreman, te Leiden, de laagste, nl. f 14,190, en werd aan hem de uitvoering opgedragen. Onder deze besteding waren niet begrepen de glas- en verfwerken, het behangerswerk, de vulcaanbedekking, de parketvloeren en schoorsteenmantels. De Tweede Kamer heeft gisternamiddag nog goedgekeurd het wetsontwerp tot ver hooging van de begrooting voor binnenlandsche zaken van het vorige jaar, o. a. wegens de hoogere kosten van de examens van lager en middelbaar onderwys en wegens de meerdere uitgaven voor de bestrijding van het mond en klauwzeer. Tegen Dinsdag 11 uren a. f. zyn verschil lende wetsontwtrpen, o. a. dat betreffende den Noord Ooster-Locaal-spoorweg, aan de orde gesteld. Burg. en Weths. van 's-Gravenhage hebben een krediet aangevraagd van 90,000, ten einde zoo spoedig mogelijk te kunn-n overgaan tot het doen bouwen, ten behoeve van de gemeente-gasfabriek, van ovens van een nieuw systeem (coze-ovens), dat in Enge land en in Duitschland vooral op groote schaal wordt toegepast. De directeur wenscht ter stond' aan te vangen met? den bouw van vyt negenretort&ovens m6t do daarbij be- hoorende machinale inrichtingen. Becoelde ovens worden gemaakt met hellende retorten, waar by de arbeid voor het laden en trekken tot een minimum wordt teruggebracht. Gevolg gevende aan de door de Neder- landsche Kamer van Koophandel te Londen gedane voorstalen, strekkende tot bevordering en verdere ontwikkeling van den uitvoerhandel van zuivelproducten, bier en versch vleesch naar Engeland, hteft de HollanJsche Stoom- bootmaatschappy haar op Londen varende stoomschepen, welke eiken Woensdag- en Zaterdag-middag te 12 uren van de Handels kade te Amsterdam afvaren, met yskamer6 doen inrichten, welke de Maatschappij zonder verhoogiug van vracht voor het vervoer dez.r artikelen beschikbaar stelt. De heer J. F. W. Conrad vertrok naar Parys, ten einde het Koninkiyk li stituut van Ingenieurs te vertegenwoordigen op een feest- vergadering van de Yereeniging van burger- ïyke ingenieurs iu Frankryk, die heden haar 50 jarig bestaan viert en welke corporatie tien heer Conrad eonige jaren geleden tot haar eerolid benoemde. De Internuntius te 's-Gravenhage zal in de volgende week eenige dagen te Haar lem doorbrengen. De Solosche vorsten, Pangeran Ario Mataram en gevolg, brachten Dinsdag een bezoek aan Dinant, vertrokken Woensdag per „Coach" naar Han, waar de Grot werd be zichtigd, en waren gisteren, te Brussel, in gezelschap van den heer Yan Senden, de gast van den Nederlandschen gezant. Meaegenoodig- den waren de attaché graaf Van Recbteren, de directeur der kanselary Yan Stralen, con sul Ruys, de Holland8che afgevaardigden ter suikerconferentie en de heer Bowles. De minister van binnénl. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het toelatinge-examen tot 'b Ryks Veeartsenijschool te Utrecht zal aanvangen op Donderdag 14 Juli a. s. in de lokalen van bedoelde inrichting. Luitenant Clockener Brousson, thans te Kotta-Radja, vra gt den steun van bet publiek in Nederland voor een goed maatschappeiyk werk: het zenden van oude, maar toch nog leesbare boeken, tydschriften, ja zelfs jongens boeken van weleer, aan de commissie tot verschaffing van lectuur aan militairen te Kotta-Radja, Atjeh. Ieder kan één boek in een papier wikkelen met één touwtje er omheen en dit zenden per „Zeepost", al6 zynde het goedkoopste, nl. 2 cents per 50 gram, aan de commissie voor noemd. Fransohe en Duitsche lectuur zyn ook wel kom, evenals couranten, maar niet van te ouden datum. To Wo nsel is overleden mr. P. Van den Heuvel, ridder in de orde van den Neder landschen Leeuw, oud rechter in de arrond.- rechtbank te Eindhoven, oud lid van Gedepu teerde Staten van Noord-Braoaot, oud lid van de Tweede Kamer en schoolopziener. Hy bereikte den hoogen leeftyd van 86 jaar. Naar het „Hbl." verneemt, zyn voor de door oen Staat aan te gane leening van f 55 mill., de uitnoodigingen aan bankiers tot het doen van aanbiedingen ree is verzonden. De aanbiedingen worden tot 16 dezer ingewacht. Ten einJe by een ev^ntueele mobilisatie van het leger, zoo spoedig doenlijk het be- noodigd getal paarden te verkregen tot het op voet van oorlog brengen van staven, corpsen en treinen, bestaat by den minister van oorlog hot voornemen, gelyktydig met het buitengewoon doen byeenroepen van de verlofgangers der nationale militie, krachtens art. 185 der Grondwet, een Koninkiyk besluit uit te lokken, dat de onverwyide levering van paarden ten behoeve van den krygsdienst voorschrift. De daartoe noodige voorbereidende voor schriften zyn thans, door tusschenkomst van do Commissarissen der Koningin in de pro vinciën, door den Minister aan de Burge meesters medegedeeld. (D.) Te Zutfen worden, op initiatief van enkele ingezetenen, pogingen aangewend, aldaar e6n paardenmarkt te vestigen. Na overleg met het gemeentebestuur stelt men zich voor nog in dezen zomer de eerste markt te doen hóuden. Den bloei der markt zal men trachten te bevorderen door het uitloven van premièn, gdz. Het stoomschip „Bundesrath", van Oosfc- Afrika naar Ylissingen en Hamburg, vertrok 8 Juüi van Mombassa; do „Koningin-Regen tes", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 9 Juni van Genua; de ^,Obdam", van Rotter dam naar Nieuw-York, vertrok 9 Juni van Boulogne; de „Werkendam" arriveerde 9 Juni V3n Rotterdam, te Nieuw-York; de „Voor waarts", van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 9 Juni Dungeness; de „Admiral", van Hamburg en Antwerp n naar Oost Afrika, vertrok 9 Juni van Napels. Alfen. Da Martha-stichting alhier heeft Woensdag onder begunstiging van schoon weder haar 15de jaar etst gevierd. Na de lezing van PsjIui 103 en gebed, hield dr. J. Th. De Visser, lil van de Tweede Kamer, de feestrede, die met onverdeelde aandacht word aangehoord. Het motto der rede was: „De geredde moet op zyn beurt een redder"zyn." By afwisseling liet het kinderzangkcor der M. S., onder leiding van den heer J. Postma, zich booren. In de pauze was er gelegenheid tot koffie drinken en dit geschiedde onder het spelen van eenige stukken door het fanfarecorps der M. S. In de middagvergadering sprak ds. J. G. Smitt, van Amsterdam, en wees vooral op het gobed van George Muller: „O Heere, laat ons toch niet tekort schieten in het geloof." De penningmeester, jhr. mr. Van den Berch van Heemstede, bracht nu het verslag van het afgoloopen boekjaar uit en wees er ook vooral op, dat er niet vergeefs in Gods Woord staat: „Ik zal uitzi.n naar den Heere, ik zal wachten op den God mijns heils, God zal my hooren." Da heer C. Geel, directeur der Stichting, vestigde de aandacht der' hoorders op het begin der Stichting; zy bestaat thans 15 jaar. Hy wees er óp hóe met eenige verpleegden is. begonnen" én nu het. aantal tot ruim 300 is geklommen. By de aanschouwing van de gebouwen en haar omgeving mag dé toon niet ontbreken: Soli Deo Gloria. Hierna sprak ds. De Heer, van Rotterdam, het slotwoord, en toen man uiteenging was er slechts óón roep: „Wy hebben een recht gezegenden dag gehad." Benthuizen. Op de ingeleverde lyst van Benthuizen komen 51 van de 85 kiesgerech tigden voor ter aanbeveling van den heer C. L. J. Bos, burgemeester der gemeenten Zoetermeer, Zegwaard en Benthuizen. De gewone jaarlyk6che collecte voor den gewapenden dirnst zal aan do huizen der ingezetenen worden gehouden op Dinsdag den 14den dezer. Uit de „Staatscourant". Koninklijke besluiten. Benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de arrondissements rechtbank te Breda, mr. H. R. Van Maasdijk, advocaat en procureur aldaar; met ingang van 15 Juni 1898, tot burgemeester van Bladel c. a., H. Coolen, secretaris dier gemeentetot burge meester vau GeJdrop, C. J. Ter Borgh; "eu tot burgemeester van Arnemuiden, S. Van Eenen- naammet ingang van 16 Juni 1898, tot burge meester van Liekendorp, van Lange-Ruige-Weide en van Papekop, H. W. M. Doorman, secretaris dier gemeenten. Verleendeervol ontslag als plaatsvervangend lid van den Geneeskundigen Raad voor Gelderland en Utrecht aan dr. H. Wefers Bettink, hoogleeraar te Utrecht. Vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde eischen voldoen, aan de dames A. H. Deben, geboron te Kessenich (België), M. H. H. Nijssen, geboren te Gladbach (Duitschland), A. J. M. Mev, geboren te Coesfeld (Duitschland), G. J. A. Scb urnachcr, geb. te Miinster (Duitsch- land), E. P. Förster, geb. te Landschot (Duitsch land), eu C. W. G. Gustke, geboren te Keulen (Duitschland). Verleend: eervol ontslag uit den zeedienst,met ingang van 1 Juli a s aan den adjunct-admini strateur F. H. Hooghwmkel, en aan den officier van gezondheid 1ste klasse bij de zeemacht J. Aaltsz. Bevorderd: tot officier van gezondheid 1ste klasse, de officier van gez. 2de kl. B. L. Van Albada. Benoemdtot rechter-plaatsvervangor in de arr.-rechtbunk to Amsterdam, mr. W. F. Bijleveld, advocaat en procureur aldaar. Gemengd Nieuws. De rechtbank te Haarlem Ter- oordeelde gistermiddag de boterh andelaars J. J. Hees, te Leiden en A. Engelaan, te 's-Gravenhage, die margarine hadden geleverd waar natuurboter was besteld, ieder tot ƒ100 boete, subs. 20 dagen en plaatsing van het vonnis in vyf bladen. Omtrent de aanhouding te 's-Gra venhage van den man en diens dochter, ver dacht van mishandeling van de vrouw, die gisteren in het gemeento ziekenhuis aldaar is overleden, verneemt men nader: Het huisgezin van den 41jirigen Van Dyk in het hofje aan de Hooftskade getuigde nu juist niet van echteiyk geluk. Eendracht en orde waren daaruit reeds sedert lang gebannen en de drankduivel had daartoe het zyne by- gedragen. Ook de vrouw moet maar al te vaak naar da jeneverflesch bebben gegrepen. Gevolg was, dat menigmaal huisraad en kleederen werden verpand, waarvao de man niets wist. Twisten waren dikwyis hiervan het gevolg. Een paar weken geleden zyn man en vrouw dicht by hun woning 's avonds in het water geloopen en toen met moeite door schippers gered. Zaterdag-avond, toen de 16 jarige dochter thuiskwam en haar moeder om haar kleederen vroeg, kreeg zy een weinig vriendelijk antwoord en ook toen bleek, dat het goed te gelde was gemaakt. E-.n woordenwisseling ontstond hierover, waarin zich ook mengde de man, die, loodgieter van zyn vak, een goed werk man moet zyn. De man moet by den twist Diet geheel nuchteren zyn geweest. Het gevolg was, dat hy zyn vrouw met een strykplank eenige slagen op het hoofd toebracht. Beweerd wordt, dat de dochter haar moeder een vrouw van ongeveer 38 jaren by die gelegenheid getrapt en met een strykyzer gedreigd zou hebben. Man en dochter, zyn voorloopig in bewaring gesteld aan het politie commissariaat aan de Groenmarkt. Een koopman eu een straatmaker (vader en zoon) te Amsterdam hadden zich gisteren voor de rechtbank te 's Gravenhage te verantwoorden wegens poging tot oplich ting in Dec. 1896 te 's Gravenhage, gepleegd by een ingezetene aan de Prinsessegracht, door te trachten dezen te bewegen tot afgifte van gelden zoogenaamd voor een hulpbehoe vende weduwe met kinderen van een gods dienstonderwijzer iu Indië. Beklaagden zouden tot dit einde een geschrift aan bedoelden ingezetene hebben aangeboden, behelzende een aanbeveling van de weduwe voor gelde- lyke ondersteuning, ten einde haar in staat te kunnen stellen een zaak in de Spuistraat te 's-Gravenhage te beginnen, welke aanbe veling valscheiyk was opgemaakt en waar onder valscheiyk voorkwamen de handteoka- ningen van aaDzienlyko p-rsoDen met ver melding van door deze betaalde b9langryke bedragen in geld voor gemeld doel. Volgens verklaring van de deskundigen voor het schriftonderzoek, de hoeren Straub en Gediking, zou de eerste bekl. (de vader) de schrijver zyn van het valsche btuk, terwyi deze bekl. moest worden beschouwd als een zeer geoefend en kunstig schryver, die de beschikking heeft over een groot aantal ver schillende handschriften. De officier van justitie noemde dezen bekl., die reeds vroeger te Amsterdam met de justitie in aanraking kwam wegens soortge lijke feiten als waarvoor hy nu terechtstond, een misdadiger van professie en eischte voor balde beklaagden twee jaar gevangenisstraf. In verband met deze zaak had zich in den namiddag voor dezelfde rechtbank nog een jouge man uit Amsterdam te verantwoorden, die by verschillende ingezetenen te 's-Graven hage geld zou hebben ontvangen op quitantién der Yereeniging „Moed, Beleid en Trouw." Hoewel door een zestal getuigen pertinent herkend als afgever der quitantiön, beweerde de man op den in het proces verbaal genoemden datum niet te 's Gravenhage te zyn geweest en hy trachtte dit door twee getuigen décharge te staven. Het O. M. achtte niettemin het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en vorderde 3 jaren gevangenisstraf. Men gchryft uit Den Haagaan het „Utr. DU.": Een heerlyke zomeravond half de be volking van onze stad vrooiyk en prettig op weg naar buiten, naar Scheveningen en het groen der bosschen en dwars door die mengeling van lichte kleuren en levendige stemmingen trekt daar een donkere streep, een zware schaduw achter een sombere groep een heer, yzig bleek, vastgehouden door de vaisten van een paar agenten, omstuwd door een steeds aangroeiende volksmassa, die op haar weg het woord „moord" uitstrooit en achterlaat als een dissonant in de eerste lentevreugd Zoo zag ik Zondag avond Vemer zyn laatste wandeling maken, zyn wandeling naar do gevangenis, die hy vermoedelijk nimmer meer zal verlaten. Zulke moorden komen er wel meer voor, zegt men wellicht; waarom er dan meer indruk van te krygen dan wanneer een even Haar Doorluclitigheidje. 23) Ho knikte slechts en beiden liepen, terwijl zy onwillekeurig een tameiyk snellen pas aannamen, naast elkander, totdat de laan een bocht maakte, zoodat zy van uit het slotniet meer gezien konden worden. Hier bleef Char lotte staan en zeide weer op donzelfden toon van daareven: .Het valt my moeilyk het u te zeggen, neef Kurt, maar ik moet u ver zoeken, uw aanwezigheid bier zooveel mogeiyk te beperken; ja, het zou het beat zyn, wan neer gy op de een of andere wüzo kondet bewerken van het commando in Schalhaus ontslagen te worden." „Maar, liefste Lotti, waarom?" „Ik bid u, val my niet in de rede, neef. Ik wil u myn redenen niet verhelen, want ik weet immers, dat gij een man van eer zyt, die geen misbruik van myn openhartig heid zal maken. Het kan u onmogeiyk ont gaan zyn, dat myn prinses voor u een groote belangstelling koestert. Het is eigenlijk niets dan een mei9jesdwepory, waaraan nu zeker nog gomakkelyk een eind kan gemaakt wor den; uw wegblyven zou daartoe reeds vol doende zyn. En dat is eenvoudig een plicht; uw gevoel van tact mo6t u zolf zeggen, dat het zoo niet verder kan gaan." Wiilröder had geluisterd zonder haar in de rede te vallen. Nu ergerde hem echter de meesterachtige toon, waarop Charlotte sprak. Haastig bracht hU in 't midden: „Myn gevoel van tact beeft my tot dusver nog nooit in den steek gelaten. Ik zie ook volstrekt niet in, waarom ik geen gebruik van de goedheid van Zyn Hoogheid zou maken, wanneer ik mot uitnoodigingen vereerd wordt. En gy, Lotti, weet zelve het beet, dat er noch voor het prinsesje noch voor my uit deze onschul dige, kinderlyke manieren, zooals haar die eigen zyn, een gevaar ontstaan kan." „Neef Kurt, gy spreekt tegen uw eigen, betere overtuiging inl Wat nn een gril, een onbeduidend iets is, kan morgen een diepe genegenheid worden I Juist wyi de vorst u met zooveel goedheid overlaadt, moet gy er dubbel op bedacht zyn, hem elk verdriet te besparen." Charlotte sprak nog steeds zeer kalm. Toen zy echter nu, zonder Wiilröder aan te zien, met spreken voortging, verhief zich baar stem. „Maar ik denk echter niet alleen aan prinses Ulrike, ik denk ook aan u, Kurt! Men speelt niet ongestraft met hst vuur. Ulrike bezit iets onweerstaanbaar aantrek, keiyks, ik weet dat zelve het best - iets byzonder aantrekkelyks, wyi zy zoo natnurlyk is, zich zóó goeft als zy is. Wat zal er van worden, wanneer gy gevoelt, dat gy haar genegenheid beantwoordt? Ja, werkelyk, neef, het komt my somtyds voor, alsof dat reeds het geval ia", Charlotte zeide die laatste woorden haastig - alsof gij Ulrike liefhebt." Wiilröder beefde van innorlyke ontroering. „En zegt gif dat, Lotti? - Gy - gy...." Zy ontweek zyn blik. Doch niet geheel zoo zeker als even te voren, antwoordde zy: „Ja.... maar het ligt toch zoo voor de hand: gy beiden zyt jong, misschien is uw ydelheid ook gestreeld „Lotti, gy kunt dat niet ernstig meenen! Gy kent my toch beter gy moet toch reeds lang in myn hart gelezen hebben 1 Lieve Lottigy weet immers wel, dat ik slechts u liefheb, u alleen! En zoo met geheel myn hart, dat al het andere daarby in het niet verzinkt; ik zie immers slechts u! Alleen om uwentwil kom ik hier immers telkens weer wat geef ik om alle prinsessen ter wereld 1 Had ik maar eerder gesproken, voordat het wantrouwen in uw ziel post vatte! Maar het is immers nog niet te laat! Deins niet voor al de hinderpalen terug, welke zich nog tue- ecben one kunnen plaatsen. Lotti, liefste Lotti, geef my de hand wees de myne de myne!" Hy had in zyn opgewondenheid niet ge merkt, dat Lotti zeer zacht een schrede achter- uitgegaan was. Doch nu, nu hy haar hand wilde grypen, haar aan zyn borst wilde trek ken, ontstelde hij. „Lotti!" riep hy nog eens. Zy had zich met yzeren wilskracht be- heerscht. Dus nu was het oogenblik aange broken, waartegen zy zoo had opgezien. En in de diepe zaligheid, welke baar in die oogen* blikken geheel vervulde, vermengde zich de brandende, folterende smart van afstand te moeten doen. Maar Charlotte wilde sterk zyn, zooals zy zich voorgenomen bad, om zynentwil. Langzaam hief zy het mooie kopjo op - en nog eens smeekte hy„Lotti Nn sprak zy de groote leugen, die baar het harte brak. En het verwonderde haar, dat zy daartoe de kracht vond. „Kurt, waarom moest gy my dit aandoen? Waarmee heb ik dit verdiend? Heb ik u ooit aanleiding gegeven, om te gelooven, dat ik meer voor u gevoeldo dan oen vriendschappe- lyke, zustorlyke genegenheid? Het valt my zoo moeilyk u verdriet te moeten doen en ik hoop barteiyk, dat het niot zoo diep gaat, als gy wellicht in dit oogenblik gelooft. Want het moet immers nu gozogd worden: Neen, Kurt, ik acht u, ik mag u gaarne iyden, maar van liefde weet myn hart niets afl Niets!" horhaalde zy nog eens met veel nadruk. Hy stond voor haar, verpletterd, uit Wyde, hoopvolle verwachting in wanhoop neergestort. Zyn lippen bewogen zich, maar by bracht geen woord uit. Nu werd haar liefhebbend hart door angst aangegrepen. „Kurt," smeekte zy zacht, „zeg toch iets!" Hy BChudde langzaam hot hoofd, doch stak nog eens de hand naar baar uit. Zy raapte al haar moed byeen. Zacht legde zy haar rechterhand in zyn bevende vingers en ging voort: „Gy zult loeren overwinnen en gy zult gelukkig worden, beste Kurtl Voor u ligt de geheels wereld open, ligt een ryk leven. Waarom dus den moed verliezen ter wille van een meisje, zooals er duizonden zyn? Wanneer gy my hier niet toevallig hadt weergevonden, zou de herinnering aan het speelmakkertje uit uw kinderjaren reeds lang in nw hart verbleekt zyn; wanneer gy my niet meer zult zien, zult gy my spoedig ver- geten." „Nimmer nimmer I" bracht hy uit. En daarop hief hy zyn blik tot baar op en terwyi hy haar nu zoo voor zich zag staan, met baar slanke, fijngebouwde gestalte, het fraaie kopje met de energieke en toch zoo lieflyke trekken, overviel hem een gevoel van razende yvor- zucbt. Hy liet haar hand uit de zyne glyden en vroeg haastig: „Cbarlotte, zeg de waarheid wanneer gy een beetje van my houdt, zooals gy immers zegt, spreek dan de waarheid: Is uw bart niet meer vry?" Dat was hot zwaarste. Maar het sterke meisje overwon ook dit; het was immers geen leugen, wanneer zy beBlist ten antwoord gaf: „Ja, de waarheid: myn hart is gebonden I" Willrödere hart werd als toegeknepen. Ma», by al zyn verdriet werd nu toch ook het bewostzyn in hem levendig, dat hy zich bedwingen, zich beheerschen moest. Hy richttr zich op; by keek haar nog eenmaal in het lieve gelaat en in de oogen, aan wier lange wimpers nu een vorraderlyke traan trilde. „Charlotte I Lieve Lotti I" zeido hU innig. „Mogo u een groot geluk deelachtig worden l" En na deze woorden keerde hy zich om en ging heen. fWtrdl vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1