N*. 11744 Donderdag i) «Juni. A0. 1898 Eerste Blad. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.o 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. <§oarant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17 J. Orootero letters naar plaatsruimte. Voor het Incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit noinmer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden. 8 Juni. Het eerste concert in dit seizoen in den beerleken tuin van „Zomerzorg" alhier, het eerste ook van de zestigste reeks, werd gister avond begunstigd door prachtig zoraeravond- weüer. De opkomst kon dan ook groot ge noemd worden. Het "st^fmuziekcorps van het vierde regiment Infanterie voerde onder lei ing van zijn directeur, den heer W. Yan Erp, een schoon programma uit, waarvan drie num mers voor het eerst op „Zomerzorg" werden ten gehoore gebracht. In alle opzichten slaagde deze muziekuit- vo riog (bogonnen makb-fct „Wien Neerlandsch Bloeo", door de heereuibjoptaboofs aangehoord) ia de open lucht naar wenscb. Als alle vol gende concerten onder dezelfde gunstige omstandigheden mogen plaats hebben, zullen de trouwe bezoekers er van voorzeker in „Zomerzorg" veel genotvolle uren roorbrengen. Curatoren van het Stolpiaansch Legaat aan de Rijks universiteit te Leiden, geroepen een prijsvraag uit te schrijven op het gebied der zedekunde, hebben in hun vergadering van den 6 Jen Juni besloten by vernieuwing te vragen een „Geschiedenis en waardeering van het beginsel der weerloosheid." De prijs voor een goedgekeurd antwoori is de gouden medaille ter innerlijke waarde van f 250 en f 100 in geld, of wel naar verkiezing de ge heele som in geld. De antwoorden, in het Nederlandsch of in het Latijn geschreven, geteekend met een spreuk en vergeztld van een briefje, dat dezelfde spreuk draagt en waarin des schrijvers naam en adres zijn opgegeven, moeten v<Wr *T December 1899 vrachtvrij gezonden worden aan prof. dr. C. P. Tiele, thans voorzitter van het cura torium. f De thans in het marine hospitaal -te Willemsoord verpleegd wordende kok W. F. Weppner, behoorende tot het detachement aan dé Kweekschool voor Zeevaart alhier, is ongeschikt verklaard om den actieven mili tairen dianst te blijven waarnemen, dienten gevolge zal hy binnen korten ty* uit den zeedienst worden ontslagen wegens lichaams gebreken. Met een kapitaal van drie milüoen gulden, in 30,000 aandeelen van f 100 aan toonder, zal te Amsterdam worden gevestigd de Myn- bouw-Maatscbappy „Indrapocra". als welker directeur zal optreden de heer A.L.Van Hasselt, laatst resident van Rlouw, thans te Leidon. Bedankt is voor het beroep naar de Geref. Kerk te Oudshoorn door ds. J. J. Berends, te St.-Anna-Parochie. Voor het examen in de vrije- en orde oefeningen is te 's-Gravenhage geslaagd mej. A. C. Walther, van Katwyk. In de algemeene vergadering der Maat schappij van Weldadigheid ontving by het punt „voorstel ter voldoening aan art. 65 der statuten, om te beslissen of, en zoo ja, welke ofdeelingen bevoegd zullen worden verklaard om een nieuw huisgezin naar de Maatschappy op te zenden" o. a. de afdeeling Alfon en omstreken het recht voor één placing van een huisgezin. In den Haagschen gemeenteraad nam gisteren het oudste lid, de heer Polak Daniels, h=t initiatief tot een algemeen beaamden ge- lukwensch aan den waarnemenden burge meester Gevaerts van Simonsbaven met zyn benoeming in de Orde van den Ned. Leeuw. Yoorloopig ls bepaald, dat den 21sten Juni het rapport over de Scheveningsche visschers- haven zal worden behandeld. Het voorstel tot afschry ving van 25 percent op de aanslagen in den hoofdelyken omslag is aangenomen. Met 17 tegen 15 stemmen is aangenomen liet voorstel-Van Kempen om een krediet tot een maximum van f 5000 beschikbaar te stel len -ter behartiging van een waardige ontvangst der ihiitenlandsche pers by de inhuldigings- feesten. Bovendien geven B. en Ws. het kosteloos gebruik van eenige zalen in do Teekenacademie ten behoeve der pers van 4 tot 14 September. In den Raad heeft de heer Simons aan gedrongen op het van gemeentewege, met het oog op den by de Inbuldigingsfeesten te verwachten tooloop van volk in de straten, in verschillende gedeelten der stad vestigen van ambulancediensten tot het verleenen van hulp in geval van ongelukken. De heer Mulder kon den heer Simons mededeelen, dat het feestcomité reeds hierop bedacht geweest is en van Vcrschillendo ▼ereenigingen tot verplegiüg van zieken en gewonden, de toezegging heeft gekregen der- gelyko sanitaire posten in te richten. De heer Mulder hoopte echter, dat de gemeente barer- zyds het feestcomité behulpzaam zou zyn, wanneer het daartoe ook baar medewerking mocht inroepen. De pi-rmanente commissie uitdereedery en het bestuur van de vereoniging „ScheYenin- gen's Belang" hebben in een gecombineerde bestuursvergadering een advies aan den Haag schen Gemeenteraad opstel 1, dat reeds ver zonden ls en waarin adhaesi9 betuigd wordt aan het in de vorige week verschenen rapport in zake de bommenhaven. Het comité voor de adresbeweging in zake de haven heeft voor geiyk doel gisteravond een vergadering gehouden. 134 leden van de afd. Haarlem van „Toonkunst" hebben zich per adres gewend tot het afdeelingsbeatuur, met verzoek om voortaan by de uitvoeringen der afdeeling gebruik te maken van de diensten van Haar lems Muziekcorps (directie de beer Kriens). Tot dusver werden voor deze uitvoeringen steeds de orkesten van het Concertgebouw en dat van den heer Hutschenruyfcer, uit Utrecht, gebezigd. Naar men verneemt, zal met 1 Juli a.s. Hr. Ms. nieuw pant6erdekschip „Zeeland" in dienst worden gesteld. Yoor 19 plaatsen als adelborst by de zeemacht en 5 by de mariniers hebben zich voor het examen ongeveer 80 jongelingen aangemeld. Omstreeks acht jaar geleden verdrong men zich in Den Haag om tot de Gothische Zaal toegelaten te worden, waar H. M. de Koningin aan de vele belangstellenden ge legenheid schonk een uitgebreide verzameling poppen te zien, haar uit Oost Indió toege zonden, en die een naïef-getrouw beeld gaven van de kleederdrachten van Hr. Ms. onder danen ra NederlandBcir-Ooet-Indié. De commissie voor de kleederdracbten-ten- toon8telling, dis wenacht de meest mogelyke volledigheid te beruiken, heeft aus gemeend het gebied barer werkzaamheid niet te moeten beperken tot de grenzen van het Ryk in Europa. Om evenwel in de Koloniën en Be zittingen te kunnen optreden, ontbrak haar de tyd, en de pogingen, coor haar aangewend om de beschikking te verkrygen over de hierboven bedoelde verzameling, sedert door H. M. de Koningin aan het Ryk geschonken en in het Ethnographlsch Museum te Leiden weggeborgen, leden schipbreuk. Desniettemin zal op de kleederdrachten-tentoonstelling een verzameling Indische poppen aanwezig zyn, een verzamehog wel niet zóó groot en volledig als die, welke indertyd in de Gotbische Zaal te zien was, maar die dan toch een goed overzicht geolt van de kleederdrachten op Java. De poppen zyn gesneden door denzelfden Javaan, die ook de Javaansche poppen ver vaardigde, die de Koningin aan het Leidsche Museum schonk. Nu nog do kleederdrachten uit "West-Indiö op het appèl. Wie weet de commissie daaraan te helpen? Men meldt uit Haarlem aan de „N. R. C": De heeren D. E. L. Van den Arend en J. A. G. Van der Steur, albi-r, hebben aangekocht eon perceel bosebgrond aan den Zandvoort- schen weg by den Aerdenhout, groot 17 H. A om daar te maken een villapark voor personen, die wel de zeebaden moeten gebruikeD, doch tevens boschlucht noodig hebben. De electrische tram HaarlemZandvoort loopt er door. De S.-S.-My. is voornemens, vacantia- kaarten uit te geven van Amsterdam, Leiden, Den Haag, Rotterdam, Gouda en Utrecht naar Nymegen. In plaats van dr. G. J. M. Coolhaas en dr. N. Quint, te Amsterdam, en dr. W. C. L. Van Schaik, te Rotterdam, die voor bet lid maatschap van de commissie voor de eind examens der hoogere burgerscholen in Zuid- Holland hebben bedankt, zyn door den Com missaris der Koningin benoemd do beeren C. J. Frangoi6 en E. A. Steinmetz, te 's-Gra venhage, en A. J. Goedkoop van Nelie, te Delft. De jaarvergadering van de Vtroeniging voor Hooger Onderwya op Gereformeerden grondslag zal Woensdag 6 en 7 Juli plaats bobben te Zwolle. De jaarvergadering zii worden geloid door prof. dr. Bavinck; op deze vergadering zullen onderwerpen worden ingeleid door de hoog leraren Kuyper en Fabius van de Vrije Universiteit. In do meeting, daarop volgend, zal de hoog leeraar dr. Geesink als inleider optreden. In de gisteren te Arasterdam gehouden vergadering der Remonstranteche Broeder schap wees de voorzitter, dr. B. Tideman, uit Haarlem, op het krachtig leven der Broeder schap. Het jaarversUfc bevat een herinnering van bet 25-jarig jubileum van prof. Tiele als hoogleerasr van het seminarie, en van de aan- bieoing van zyn portret, door Do Josselin de Jong geschilderd, 'aan de Gemeente van Am sterdam. Het vermeldt verder o. m. de oprich ting van de Remonstranteche Vereeniging te Dordrecht. Besloton werd aan de nieuwe gemeente van Dordrecht f 500 toe te kenaon uit het legaat- Bloem, en verder gedurende vyf jaren f200 uit het fonds tot aanvulling van predikants- trakt^menten, dit laatste onder voorwaarde, dat de Gemeente zelf voor dat traktement f 2600 opbrengt, zoodat het met de gewone verhooging op f 3000 komt. Ds. H. P. Schim van der LoefT werd her kozen als secretaris van de commissie tot de zaken der Remonstrantscbe Broederschap; in de plaats van dr. H. Y. Groenewegen, niet herkiesbaar, werd als curator van het semi narium gekoz n ds. J. H. Maronier; voor de volgende vergadering werd als voorzitter ge kozen ds. P. Heerin?, tot assessor ds. L. R. Oldeman en herkozen als eerste secretaris ds. H. A. Van Oorder, tot tweeden eecretarls ds. W. A. Torwogfc. i Gistermiddag vergaderde ten Raad- huize te Rotterdam de Provinciale Com missie van ZuidfHolland voor het huldeblyk aan H. M. de Koningin-Regentes. Dé penning meester deelde mede, dat in 173 gemeenten in deze provincie was ingezameld een netto bedrag van f 68,652j55. Daar de werkzaam heden der Provincials /Commissie hiermede geëindigd waren, werd zy door den voorzitter ontbonden. Gedurende de maanden Juni, Juli, Augus tus en September zullen in de Nieuwe Kerk to Amsterdam, wegens de toebereidselen voor de inhuldiging, geen godsdienstoefeningen worden gehouden. Voor den zetel in de Tweede Kamer van wyien den heer Bablmann waren te Tilburg candidaat gesteld de heeren J. F. Jansen, burgemeester van Tilburg, candidaat der cen trale R.-K. Kies vereeniging; A. H. A. Arts, candidaat der R. K. Kies vereeniging „Een dracht maakt Macht", en Francois J. P. M. Van Dooron. By de gisteren gehouden stemming werden uitgebracht 4460 stemmen, geldige 4421. Daarvan verkregen de heeren Jansem 2646, Arts 1569 en Van Dooren 206. Gekozen is dus de heer J. F. Jansen. Te Arnhem is do jaarvergadering ge houden van het Nederlandsche Luthersche Jongelingsverbond. Ond-r meer huishoudelyke zaken had de opneming in den bond plaats van de onlangs opgerichte vereeniging „Luthor", te Leiden, welke bierdoor een afdeeling van den bond vormt. De R.-K. kiesvereeniging „Eendracht maakt Macht" te Tilburg heeft aan dr. Schaepman het volgende telegram verzonden „De R.-K. kiesvereeniging „Eendracht maakt Macht", in vergadering, betuigt u dank en brengt u huUo voor de degelyke houding by de behandeling en stemming der militiowet." Do 2de luit. J. H. Pynappel, van het 1ste reg. huzaren te Zutfen, is op zyn verzoek met ingang van 16 dezer op non-activiteit gesteld zonder bezwaar van de schtkist; de onlangs uit Oost-Inaiö teruggekeerde 1ste luit. J. W. R. Scbill, die ingedeeld is by het 2de reg. inf., komt te 's-Hertogenbosch in garnizoen. Te Barneveld is overleden do weleer waarde heer ds. Elia3 Fransen, in leven Ge reformeerd leeraar aldaar. Hy bereikte don leeftyd van ruim 71 jaar en was eortyds predikant te Lisse. Aan de gemeentelyke gasfabrieken te Amsterdam zijn benoemd: tot ingenieur-onderdirecteur de heer J. Van Rossum du Cbatel, thans directeur-ingenieur der gasfabriek te Cadix (Spanje); tot assistent ingenieur de heeren J. M. Muller, tbans directeur der gasfabriek te Doesburg, en W. K. M. Geerling, tbans direc teur der gasfabriek te Stad-en-Ambt-Almeloo; tot administrateur de beer G. A. Van Everdingen, thans boekhouder gem. gasfabriek te Utrecht. Van de drie plaatsen als assistent-ingenieur zyn er dus twee aangevuld door nieuwe krachten; de assistent-ingenieurs dor I. C. G. A. zyn door de gemeente niet overgenomen. De heer Tymon Meyer, sedert 1873 als assistent-ingenieur by do Amsterdamsche gasfabrieken werkzaam, eerst aan de fabriek van De Bruyn en sinds 1883 by de I. C. G. A hoeft tbans een adres by den Raad ingediend, waarin hy verzoikt, hem alsnog in zyn tegen woordige betrekking te willen handhaven. Te Kampen is de ledenvergadering der Vereeniging tot beo fening van Ov»rysselsch Regt en Geschiedenis gehouden. Tot leden zyn benoemd de heeren mr. P. A. Tichelaar, hoogleeraar te Leiden; mr. G. J. Nybuis, notaris te Bandjermassin; mr. W. M. baron Du Tour van Bellinchave, in Den Haag, oud minister van justitie; dr. L S. Moyer, arts aan bet krankzinnigengesticht te Deventer; N. Immink, notaris te Deventer; dr. G. Brom, geschiedkundige te Utrecht, en mr. J. D. M. Van BJommestein, burgemeester van Kampen. Alkemade. De put-lieke verhuring van het grasgewas in 7 perceelen langs de wegen in deze gemeente heeft dit jaar opgebracht/"336, dat is ruim f 100 minder dan het vorigo jaar. Katwyk-aan-Zee. Van hier is ter haring- visschery vertrokken een schuit, KW n". 43, schipper L. Van Beelen, reoder D. W. Ouwehand. Leiderdorp. By de gisteren gehouden ver kiezing voor twee leden voor de Provinciale Staten in bet district Leiderdorp zyn candidaat gesteld de hoeren jhr. mr. H. A. C. De la Bassecour Caan, te 's Gravenbage, J. J. Van Hoeken, te Leiden, en mr. L. M. J. M. Kerstens, te Leiden. Oude-Wetering. Tot onderwUzeres aan de Cbr. school alhier (vacature mej. J. A. Mooy) is benoemd mej. E. H. A. Kreyt. Tusschen Oude-Wetering en Roelof- Arendsveen is van den langen weg in dering- sloot te water gereden een aangespannen handkar van den kruidenier Mollers, door een ontstaan gebrek aan h9t voertuig. Door toege snelde hulp i3 het boeltje nog behouden aan wal gehaald. Aan in de kar aanwezige kaas- en vbtwaren moet den man eenige schade zyn berokkend. Zegwaard. Ook uit deze gemeente is een opgave ingeleverd te Zoetermeer, waar by de beer C. L. J. Bos candidaat gesteld wordt voor do Provinciale Staten. Deze opgave is onderteekend door alle raadsleden, uitgezonderd één, waaronder ook de beide wethouders, velo anti-revolutionnairen en katholieken. De beide aftredende leden zyn slechts door ▼yf ingezetenen aanbevolen. Uit de „Staatscourant". Besluiten en b e n oe m in g e n. Benoemd voor het tijdvak van 1 September 1898 tot en met 31 Augustus 1899, tot leeraar aan de Kijks hoogere burgerschool te Tilburg, dr. H. C. Los, te 's-Graven- hago; tot militie-commissaris in de provincie Zee land de gepensionneerde luitenant-kolonel derinfan- terie H. B. De Blii, met ingang van I Juli 1898; tot burgemeester der gomeentc Gendi ingen jhr. A. E. M B. Van Grotenhuis, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gomeente Waalwijk; tot directour van het telegraafkantoor te Breda, J. Van Wolfswinkel, thaD9 in gelijke be trekking te Vlaardjngen. Verleend: eervol ontslag als onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzeressen te Apel doorn aan J. H. L. Rijkenals hoofdcommies aan hot departement van waterstaat, handel en nijverheid aan A. Borsboom onder daukbetuiging voor do trouwe en langdurige diensten, den lande bewezen. Op non-activiteit gesteld mot ingang van 15 Juni de luitenant ter zee 1ste klasse .T. H. Yan Leent, de luitenants ter zee 2do klasse F. C. W. Moor- iees, |L J Ginjolen, jhr. J. A. Van Geen, C. J. Canters, J. De Lange, de officier van gezond heid 1ste klasse T. Janssonios, en de officier van administratie 2de klasse G. H. Hamersma, allen dienende aan boord van het logementschip voor zeetniliciens „Neptunus," zoomede de officier van administratie 1ste klasse A. W. Van den Worm, die nende aan boord van het logementschip .Buffel." Met denzelfden datum wordt de luitenant-tor-zee l8te klasse G. Fabius, thans eerste-officier aan boord van het logementschip .Neptunus", gedetacheerd in do directie Willemsoord, voor werkzaamheden ten dienste der zeemilitie; do officier van admi nistratie 2de klasse C. Flaes. goplaatst aan boord van het logementschip .Buffel"; de tweede-luitenant der mariniers J. C. De Koek van Leeuwen, aan boord van het wachtschip te Helloyoetsluis en do kapitein en lste-luitenants der mariniers L. A. C. Fumée, J. W. Wijnands en J. Van dor Kop ter beschikking gestold van den commandant van het corp9 mariniers. De officier van gezondheid 1ste klasse dr. J. C. H. H. Mackay, gedetacheerd te Rotterdam, wordt met 1 Juli a. s. op non-activiteit gesteld on alsdan ver vangen door aen officier van gezondheid lsto klasse T. Janssonius. Do gewone audiënties van do ministers van oorlog en van financiën zullen op Donderdag 9 Juni plaats hebben. Hr. Ms. korvet .Sommelsdijk," comm. de kapt,- luit. ter zee .T. B. Snethlage, zal, behoudens on- voorzione omstandigheden, 20 dezer vanuitHelle- voelsluis zee kiezen, met bestemming naar West- Indië. Het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsen zal aanvangen op Dinsdag 28 Juni a. s., in de lokalen van "s Rijks Veeartsenijschool te Utrecht. Gemeenteraad van Voorschoten. besluit tot het voldoen van onvoorziene uit- dienst 1898. De Voorzitter deelt mede, dat op 9 Mei jl. een der voor rekeniDg der gemeente verpleegde krankzinnigen is overleden. Op 25 Mei d. a. v. is belechter weder noodig geweest een krankzinnig© voer rekening der gomeente te doen opnemen, zoodat do toestand dezelfde is gebleven. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat do kosten van den brand op 26 April jl. hebben bo dragen ƒ174.25. Met algemeene stemmen wordt een krediet verleend aan B. en Ws. tot dit bedrag Do Voorzitter zegt, dat de assurantie maatschappij ,Ve*ta" op zijn verzoek in de onkosten /"60heoTt bijgedragen on stelt ten slotte voor, aan het zieken fonds van de fabriek der heeren Van Kempen een bgdrago van ƒ25 te geven voor de hulp, door de 8pnit der fabriek verleend. Dit wordt met alge meene stemmen goedgekeurd. De he6r Van der Hom vraagt eenige inlichtingon omtrent de verhouding der particuliere brand- 8pniton van .Duivenvoorde" en de fabriek tot de gemeente. Do VoorzitterBeide zijn ter beschikking van de gemeente, alleen het personeel van de eerste spuit wordt door B. en Ws. benoemd. De heor Schoor klaagt over de verlichting op sommige punten als Wijngaardenlaan en in rij van het dorp nabij den heer Marquart. De Voorzitter zegt, dat er z. i. geen bezwaar bestaat laatstbedoelde lantaarn iederen avond te laten branden. Wat aangaat de verlichting op do Wijngaardenlaan, dezo is in de laatsto jaren ver beterd door bijvoeging van twee lantaarns. De lantaarns branden echter niet bij lichte maan. Wil men hierin verandering brengen, dan zullen do kostcD der verliobting, reeds 4- f 80fl bedragende, natuorljjk stjjgen. Overigens meent de Voorzitter, dat de toestand op de Wijngaardenlaan door het kappen van houtgewas in den laatsten tijd ver beterd is. Dc heer v. d. Horn heeft een paar vragon Hij vraagt of in de vorige vergadering ook niet ©en plaatsvervangend voorzitter van het slem- bureel had moeten worden benoemd. De Voorzitter acht dit niet noodig, Hij is er èf zelf, of wordt vervangen door den oudsten wethouder, óf in het geval van art. 64 der Kies wet door het oudste lid. Eindelijk vraagt de beer v. d. Horn of de kermis op Zoodagavoud dit jaar om 4 uren dsn wel out 8 uren zal beginnen. De Voorzitter zegt, dat de kennisgeving, ten vorigen jaro van hot Gereformeord Kerkbestuur ontvangen, luidde, dat de godsdienst oefeningen van dat genootschap geregeld worden gehouden o. a. des Zondagsavonds van 6—8 uren. Zoolang hem dus niet blijkt, dat daariu verande ring is gekomen, zal de kermis niet vóór 8 uren aanvangen. H|j kan nog mededeelen, dat blijkens het Provinciaal Verslag over 1896 Gedeputeerdo Staten dezer provincie in een soortgelijk geval te Wateringen eveneens van oordcel waren, dat de Zondagswet publieke vermakelijkheden alleen ge doogt na het eindigen der godsdienstoefeningen onverschillig of die 's morgens, 's middags o* 'savonds worden gehouden. Nadat do heer v. d. Horn nog eenigon twijfel heeft geopperd omtrent de bedoeling van de wet, leest de Voorzitter het betrekkelijk artikel voor. Niets meer aan de orde zijnde en geen der ledon meer bet woord verlangende, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Tegenwoordig de Voorzitter on zes leden. Na mededeeling van eenige goedgekeurde Raads besluiten door Ged. Staten en van een adres van den heer W. L. Van Grasstck on elf andoren in zake rioleoring van hun huizen, welk adres in handen van B. en Ws. wordt gesteld om daarop te praeadvisceren, bieden B. en Ws, aan het ver slag van den toestand der gemeente over 1897, dat voor do leden ter visie zal worden gelegd. Hierna wordt vastgesteld een besluit tot af- en overschrijving op de begrooting dienst 1897 en Maatschappy der Nederlandsche Letter kunde te Leiden. In de gisteravond in bot Nutsgebouw ge- honden vergadering der Commissie voor Taai en Letterkunde vanwege de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde sprak de Leidsche hoogleeraar dr. J. H. C. Kern over cenigo oudere bewerkingtn van Bilderjyks „Ridder Sox", een gedicht van Voltaire „Ce qui plait aux dames", „vry nagevolgd en ver- hollandscht". Na te hebben opgemerkt, dat Bilderdyks vertolking zich door groote plat heid en een jacht op boertigheid ongunstig van Voltaires gedicht onderscheidt, besprak hy het verband tusschen dit laatste en Cliau- cers „Wife of Bath's Tale". Hy sprak zyn twyfel uit, of Voltaire zyn stof aan Chancer ont leend heeft, ofschoon het algemeen be'oop van het verbaal by bei Je dichters hetzelf.e is. Verder trad by in een vergelyking van Chancers gedicht met dat van Gower in diens „Confes&io Amantium". Volgens den Engel- schen letterkundige Henry Morley heeft Chau- C9r voor bovengemelde vert Hing gebruik ge maakt van Gower. Spreker zette uiteen waarom hy bezwaar beeft om Morley's gevoelen te omhelzen en kwam na vergelyking van Chau- cers werk met dat van Gower tot het besluit, dat beiden uit oudere, ons onbokende bronnen geput hebben. Die bron of bronnen had hy niet kunnen opsporen, maar hy vestigde de aandacht op een Middeleeuwsch gedicht, waarin de eigenaaroige herschepping van een oud en leeiyk wyf in een beeldscbooue jonge vrouw evenzeer de hoofdepisode uitmaakt. Dat ge dicht van den Ierschen dichter Cuan hua- Lothchan bescbryft de lotgevallen van Niall Noin Gidllacb, later koning van Ierland, toon by nog jong was. Het grootste gedeelte las spreker in een HollaDdache vertaling voor, waarna hy poogde aan te loonen, dat het verhaal der herschepping een natuurmythi- schen grondslag heeft.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1