nr». 11743. Woensdag 8 Juni. A«. 1895 <§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Reis-Abonnementen. Leiden, 7 Juni. Feuilleton. Haar Doorlachtighcidje. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon por 8 maanden. J f 1.10, Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—0 regels LOS. Iedere regel meer 0.17J. Grootero lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Geabonneerden op het „Leidsch Dagblad" kunnen gedurende het reisseizoen de Courant aan hun tijdelijk adres opgezonden krijgen, tegen vergoeding van porto en on kosten. Binnenland 10 Cents per week. Belgiö 15 Buitenland 20 Ook kan men gedurende het reis seizoen een 3de exemplaar be stellen, om zjjn huisgenooten niet van de toezending te ontrieven. De onkosten bedragen alsdan: Binnenland 15 Cents per week. Belgiö 20 Buitenland 25 OfllciUole Konuisgevlngeu. DRANKWET. Burgemeester od Wethoudora van Loiden brengen tor algemeooe kennis, dat door M. HEEMSKERK, vrouw van G. BEURSE, albier woonachtig, oen verzoekschrift ia ingediend om vergunning voor dea kleinhandel m etork-ea drank, in het perceel Moreoh- etraat No. 33. Burgemeester on Wethouders voornoemd, LeideD, F. WAS, Burgemeealer. 6 Juni 1898. VAN HEYST, Seoretaris. De. J. Hoogenraad, die a. s. Zondag alhier in de Pieterskerk bevestigd wordt en zyn intrede zal doen als predikant bü de Ned.- Horv. Gein., heeft Zondag jl. afscheid geno men van zijn GemoonJo, te, Wagepingen en wel naar aanleiding van 2 Kor. 6 va. 1. Hot ruime kerkgebouw was overvol. Tot onderwijzer aan de Chr. school aan de Middelstegracbt alhier is, behalve de heer Spaargaren, benoemd do heer C. Karens, die beiden hun benoeming hebben aangenomen. De commissie tot het afnemen van het toclatings examen tot het late studiejaar en van hit overgangsexamen aan den cursus ty het 4de reg. inf., zal dit jaar bestaan uit den kapitein v. d. Hoff, tevens voorzitter; don lsten luitenant Wins, tevens secretaris; den lsten luit.-adjudant Ophorsfc, de lste luits. Van Wedren en Kroflt, den 2den lult. Lo Poole en den beer Werkman. Voor bet akte examen lager onderwijs zijn te 's-Gravenhage geslaagd de dames C. A. De Hondt en J. J. M. Tetterode, van Leiden, alsmede de dames A. W. Meyes en A. C Waltber, van Katwijk. Bij de gisteren albier gehouden verkoo- ping van cokes in partijen van 10 en 5 Heet. waren de prijzen ƒ4.60 en 2.30. Bij de 2de en 4de batterij van het 2de reg. vtld-art. te 's-Gravenhage en bij de 6 Je batterij van cat corps te Leiden zijn de mili ciens der lichting 1895 voor herhalingsoefe ningen lot 9 Juli onder de wapenen gekomen. De heer Th. B. Granpré Molière, E?.- Luth. predikant te Woerden, is op 54-jarigen leeftijd overleden. Tot 1895 was by predikant by het Ned.- Hervormd kerkgenootschap, van 1877 tot 1880 veldprediker in Ned.-Indiö en daarna predikant to Riouw en te Soerakarta tot 1889. Sedert stond hy als Herv. predikant te Den Helder en te Franeker. By de begrafenis werd achtereenvolgens het woord gevoerd door ds. Plaat, uit Rotter dam, ds. v. Kleeff, uit Leiden, eu ds. RomyD, uit Amsterdam, die den overledene o. m. herdachten als een zeer humaan man. De Haagsche commissie van journalisten, door het bestuur van don Nederlandschcn Journalistenkring belast met de voorbereiding der ontvangst van vroemde journalisten in de residentie by de inbuliigingsfeesten, heeft hot volgend adres aan don gemeenteraad aldaar gezonden: dat zy zich verplicht acht een bescheiden bezwaar te maken tegen het praeadvies van B. en Ws. op het by den gemeenteraad aan hangige voorstel van den heer Van Kempen. Met de meeste waardeering nam de Haag- scbo Per6 kennis van bedoeld voorstel; doch hoe erkentelijk ook voor de strekking, meende zy een geldeiyk subsidie van de gemeente niet te mogen verlangen, allerminst tot een zoo aanzieniyk bedrag. Daarvan deden twee leden der commissie inderdaad modedeeling in het onderhoud, hun wolwill nd door den heer wethoudc-r, waar nemend burgemeester, verleend, geiyk in het praeadvies is aangevoerd. Maar zy veroorloven zich bierby te voegen, dat zy daarnevens te kennen gaven: dat do Nederlandsche Journalistenkring, officiëele erkenning van de Pers door de ge- meeDto op hoogen prys stellende, zeer gaarne door de gemeente 20u worden te gomoet gekomen in twee opzichten, en wel lo. do^r het afstaan, van s.to'eiyke localiteit voor werk lokaal voor de vreemde journalisten, en 2o. door het inrichten vun oen tribune, opdat de vreemde verslaggevers in staat zou Jen zyn, den intocht van H. M. behoorlflk te zien. De commissie veroorlooft zich deze aan vulling op het praeadviss bescheidenlyk onder de aandacht van den gemeenteraad te brengen en daarby het verzoek te voegen, dat het B. en Ws. en den Raad moge behagen, alsnog in dien zin een besluit te nemen. Zy voegt er by, dat het door den geheelen Nederbndschen Journalistenkring boven ien op boogjn prfls zou worden gesteld, indien het bestuur der gemeente aanl Hing vin Jen mocht, om, door een ontvangst der vreemde journalisten ten raadhuize aan de redactiën in binnen- en buitenland te doen blyken, dat ook het stedelijk bestuur waarde hecht aan hetgeen de dagbladen in andere plaatsen doen ter meerdere bekendmaking van de aantrek- kelykheid van 's-Gravenhago en Scbeveningen. Voor het examen in de vrye en orde oefeningen is te Amsterdam geslaagd de heer W. A. Blokker, van Nieuw-Yennep. Door het hoofdbestuur der vereeniging van Chr. onderwyzers en or.derwyzeressen is tot de Regeering het verzoek gericht om den hoofden vao scholen too te staan ouders of voogden van schoolgaande kinderen portvry kennis te geven van eventueele schoolver zuimen van hun kinderen of pupillen. Dit verzoek is door den minister van waterstaat, enz. niet voor inwilliging vatbaar verklaard. Door de firma P. J. N. Dekker, electro- technisch bureel te 's Gravenhage, is aan het gemeentebestuur van Loosduinen concessie aangevraagd voor het aanleggen en exploi- teeren v.,n elictrische lichtgeleiJingen en van een waterleiding in die gemeente. Het voor nemen bestaat de fabrieksgebouwen in de naijjheid der Bletklaan te vestigen, met het doel om, indien de gemeente 's-Gravenhage niet tot eigen exploitatie van electrisch licht overgaat, concessie aan to vragen voor het westeiyk stadsgedeelte met Duinoord inbe grepen. Mr. A. M. D. Baron Sweerts de Landas Wyborgh, attaché by Hr. Ms. gezantschap to Beriyn, is thans met verlof te Rotterdam. Zondag dineerde de sultan van Siak in het hotel Berg-en-Dal, te Nymegen. Zyn Hoogheid was vergezeld van den oud-assistent- resident den heer G. A. Schouten en zyn familie. Per extra-trein der H. IJ.-S.-M. zyn gisterochtend personeel, paarden en rytuigen van de Koninklyke stallen naar Soestdyk vervoerd. B. en Ws. van 's-Gravenhage hebben den Raad voorgesteld, aan de maatschappy „Zeebad Scheveningen" gedurende het zomer seizoen van 1893 te verhuren een gedeelte zeestrand, 600 M., zich uitstrekkende van de oude grens tusschtn 's-Gravenhage en Wasse naar, om daarop haar bodryf uit te oefenen, tegen vergoeding van 1000, zynde de som, waarvoor de minister rap financiën bereid is tot verhuring. Men 8chryft uit Scheveningen aan „De Standaard": HH. MM. do Koningin en de Koningin-Regentes schonken als biyk vau belangstelling in dén arbeid to Lerwick onler onzo vi38cherlied9n c-en som van ƒ100 aan het comité voor het kerk- en hospitaalscbip. Heden, Dinsdag 7 Juni, hoopt ds. Van der Valk weer n ;ar Lerwick te vertrekken, om den in het vorige jaar aangevangen arbeid daar voo t te zetten, tot groot genoegen van veel tis8chers, die al voor wekin vroegen of dit jaar weer iemand naar „de baai" ging, ter behartiging van hun belangen Het comité hoopt ook dit jaar we r veel hulp en 6teun te mogen ootvangrn van de Gercf. Kerken, die Z9er noodig is, zal het komen tot de go- wenschte uitzending van een kerk- en hospi taalschip. Een wetsontwerp is by de Tweede Kamer iogediend tot beschikbaarstelling van etn bodrag van ƒ241,184.28'/,, wegens door bet departement van oorlog gedane verstrek kingen, dienst 1898. Door den minister van oorlog is een beschikking genomen in dezen zin, dat van 1 Juli af de uitbetaling dor loonen aan de werklieden, die verbonden zfin aan de maga- zynen en werkplaatsen van het Ryk, in plaats van om de 10 dagen, zooals thans geschiedt, zal plaats hebben op lederen Zaterdag. De uitbetaling van het loon op 'sRyks magazynen van kleeding geschiedt thans reeds 's Zaterdags. Naar het „N. v. d. D." verneemt, hebben de heeren Hartsen en Van der Vliet ontslag gevraagd als commandanten respectiereiyk van het eerste en twoedo peloton der eere- wacht te Amsterdam op gtond van de mede- deeling, door d9 Dame du Palais aldaar van H. M. de Koningin gedaan, dat hun dame3 by do aanstaande feesten niet ten Pdleize zullen worden ontvangen, als zynde buiten Amster dam woonachtig. Uit Brussel bericht men aan het „Hbl.", dd. 6 dezer: Pangeran Ario Mataram braebt Zaterdag een bezoek aan de Nederlandsche ambassade. Zondag werd een rijtoer gemaakt naar Soigni s en de wedrennen te Groenendaal. Heden brachten de vorsten een bezoek aan de open bare gebouwen en de fabriek der „Compagnie de Bronzes." Morgen vertrek naar Namen en Dinant. Het stoomschip „Prins Willem I," van Amsterdam naar West Indië, passeerde 3 Juni Ouessant; de „Prins Willem V" arriveerde 31 Mei van Amsterdam te Paramaribo; de „Her- zog", van Hamburg en Amsterdam naar Oost- Afrika, arriveerde 5 Juni te Aden; de „Madura", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 6 Juni van Suez; do „Prins Frederik Hendrik" ver trok 4 Juni van Nieuw-York naar West-Indiö; de „Cluden" (gecharterd door do Holland- Amerikalyn) van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerdo 6 Juni Bevezbr; de „Laertes," van Amsterdam en Liverpool naar Java, arriveerde 5 Juni te Si ipapore; de „Maasdam" arriveer Jo 5 Juni van Rotterdam te Ni-uw York. Ratwyk. Van de vyf leerlingen der Ryks- normaallessen albier, die zich dit Jaar aan het enderwyzers examen onderwierpen, zyn er vier geslaagd. Ocgstgeest. De gehouden inzameling van gelden door do feestcommissie albier voor het a. s. inhuldigingsfe°st heeft opgebracht 720. Door do commissie is bepaald dat de fees- telykheden zullen bestaan in kinder- en volks feesten en tot de volksspelen zal bebooren een ringrydery. Tot regeling van een en ander zyn sub commissies benoemd. Ten einde van muziek verzekerd te zyn, zal de dag van feestviering later worden vastgesteld. Roelof- Arendsvccn. Gistermorgen, om streeks 10 uren, terwyi de schipper v. R. bezig was met het inladen van zware agurken- vaten, trak, op het oogenblik, dat een vat aan den takel hing, eensklaps de stagtali waardoor de mast met een zwaren slag op de luiken neerkwam en in zyn val den knecht zou verpletterd hebben, die nog geen seconde te voren op die plek stond. Tbans kwam hy met den schrik vry. De arbeiier T. B. ont ving evenwel nog een gevoeligen slag met de giek op den schouder, hoewel dit, behoudens e-:nige pyn, ook wel geen nadeelige gevolgen zal hebben. Uit de „Staatscourant". Koninkl. Besluite n. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassaudr. J. J. H. Tk. Merkus Doornik, te Oosterbeek (gemeente Recknm); tot bureel-ambtenaar 3de klas.' e van den Rijkswaterstaat V. Bijl, te Roermond. Eervol ontslag verleend op verzoek nan A B. He33elink, als ingenieur 2de klasse voor het stoomwezen. De gewone audiënties van de ministers van oorlog en van financiën zullen 9 Juni a. s. niet worden gehouden. Blijkens bij het departement van marine ont vangen bericht is het in9tructiescbip .Nautilus", onder bevel van den kapt -luit ter zee J. P. Van Rossom, 5 dezer te Lissabon aangekomen. Gemengd Niei In den wedstryd, door de Neder- landsche Coupeurs-vereeniglng te Amsterdam uitgeschreven, waarvoor dertien verschillende coupes uit Nederland ingezonden waren, werd de coupe, ingezonden door den heer H. Kniep, coupeur cy de firma Veofkind en Zn. alhier, bekroond met den eersten prUs. Aan het telephoonnet alhier is aangesloten onder No. 309 de heer P. Prins Pz., Breestraat 95. Wegens wangedrag werd heden* morgen rie milicien-plaatsvervanger H., van de 2de compagnie 2de bataljon 4de reg. inf., met een briefjj van ontslag uit ie gelederen ver wijderd. In aanvulling van ons bericht van gisteren, betreffende den diefstal in de Leidsche Kato nfabriek, door twee timmerlie den gepleegd, kunnen wy nog mededeel^n, dat voor den tweeden beklaagde als verdedi ger optred mr. P. J. M. Aalberse, advocaat te Leiden, die in een warm en welsprekend pleidooi op verschilLnde gronden de byzondere dementie van de rechtbank voor dezen be klaagde inriep, en ten slotte als zyn overtui ging mededeelde en verdedigde, dat dtza te- klaagde moest worden vrijgesproken, omdat uit de verhooren overtuigend gebleken was, dat by zich niet had schuldig gemaakt aan het hem by d gvaardiog ten laste gelegle misdrijf. Gêlyk wy reeds mededeelden, Is de uitspraak in deze zaak t" paald op Maandag a. s. De eisch is voor den een 3 en voor deo ander 2 maanden gevangenisstraf. De rechtbank te 's-Gravenhago veroordeelde gisteren den man, die diefstal mot braak pleegde in de Jan-Van Nassau-straat, aldaar, tot 5 jaar gevangenisstraf. Naar men verneemt, bestaat het plan om hst voorstel betreffende de visschers* haven te Scheveningen nog deze maand in den Haagschen gemeenteraad te behan :elen, opdat met de beslissing in deze rekening kunne gehouden worden door de Prov. Staten in hun a. 8. zomervergadering en door den minister van waterstaat, handel en nyverhei 1 by het opmaken der begrooting van dat depar tement voor het volgend dienstjaar. Volg ns bet ontwerp van de heeren De Bruyn c. s. is de havonbodem aangenomen 2Mop-f-A.P. Zy zal dus ty gewoon boogwator een waterdiepte aanbieden van 3.01 M. en by g-wcon laagwater van 1.38 M. Gelidtn bomschuiten, waaraan de grootste diepgaDg 16) En toen Dututel dezen glimlach zag, zonk bt-m het hart geheel in de scho°nen. Want hy had zoo'n onbestemd gevoel, dat, wanneer voorname heeren glimlachen, dat steeds een slecht voortoeken is. Zooals men in heb dagelyksch leven zegt: „Het einde draagt den la8tl" Na begon Serenis3imus ook reeds: „Wat ziet gy er uitstekend uit, gy hebt bepaald oen buikje gekregen. Ja, ja! Zoo gaat hetl Gy laat het u daar beneden aan niets ont breken en wy moeten het voor lief nemen •Nu, wy zyn immers niet bovenmate ver- -wendWy moeten tevreden zyn met hetgeen gy daar beneden brouwt. Maar, oudje, er zyn wel slechtere keukenchefs dan onze Dututel De kok raapte al zyn mannenmoed byoen en stamelde, daar het Serenissimus behaagde een pauze te maken: „Maar al te veel, Uw...." De vorst richtte zich nu echter eon weinig op en zeido: „Waarde Dututel, de overste heeft my daar straks meegedeeld O wee, dus toch die verwenschte rekeningen Nu, zijn geweten was zuiver; goed eten kost vool geld! „Het is een onaangename geschiedenis, waaraan gy alleen schuld hebt, Dututel, maar wy zullen die wel Weer in orde brengen." Nu sloeg den kok de schrik om het hart. Een onaangename geschiedenis? Wat kon dat zyn? Wat zou dat wezen? Opeens schoot hem te binnen, dat de rentmeester eons bezwaren had gemaakt over de vele voeren hout voor do vor8teiyke keuken, en dat een brutale, opgeblazen schry versgezel, die hem de rekening daarvan liet zien, zich iets had laten ontvallen, dat klonk als: „Juffrouw Rose houdt zeker ook van goed verwarmde kamers." En zoo flapte hy er uit: „Ik vraag wel pardon, Uw Hoogheid. Het is een schandeiyko leugen. Myn dochter Serenissimus schudde het hoofd. „Och wat, uw dochterDie zullen wy vooreerst maar buiten spel laten. Wat ik u te zeggen heb, betreft uw zoon." En nu ging de vorst levendiger voort: „Ik heb my altyd voor den jongen geïnteresseerd. Er steekt een groot talent in hem, en het was zeer verkeerd van u, dat gy hem in zyn kunstenaarsloopbaan hebt trachten tegen te werken. Nu, hy is ook zoo zyn weg gegaan, en, zooals de overste my daar straks mede deelde, heeft hy op de academie den eersten prys behaald. Dat wil wat meer zeggen, Dututel, met alle achting voor uw kunst dan wanneer gy een fijne ragout van kreeften- staarten of een heerlyke pastei van kor hoenders fabriceert. Kort en goed: de jongen heeft nu zyn fortuin gemaakt, ten minste zyn eerste sporen verdiend. En nu hoor ik, dat gy u nog altyd niet met hem wilt ver zoenen, gy, oude styfkop, die gy zljt!Wel is dat werkeiyk zoo?" Sinds de vorst zyn eigenlyke bedoeling had te konnen gegeven veranderde Dututel geheel en al. Hy richtte zich in zyn volle lengte op en zyn goedhartig gelaat nam een uitdrukking van sombere vastberadenheid aan. „Is het workelyk zoo?" herhaalde Serenis simus nog eens. „Het is, zooals Uw Hoogheid zegt. René heeft zyn vader den rug toegekeerd, heeft kwaad van zyns vaders rrétier gesproken, van de kunst van z\jn geslacht, en nu moet hy ook de gevolgen dragen. Het is uit tus- schen hem en mij geheel uit." De vorst schudde het hoofd. „Gy zyt een dwaas, Dututel. Een eigenzinnige dwaas. Gy weet echter niet, wat gy doet, en men moet medeiydon met u hebben. Gjj moest eens in Beriyn, in het museum, de prachtige Prome- theusgroep zien, die een zekere Müller ge maakt heeft, en die was toch ook eens koks jongen. Nu, on wanneer professor Müller Elwersburg eens wil bezoeken, dan zou ik bet my ala een eer aanrokenon, hem aan myn tafel te zien. Begrypt gü, Dututel? Dus kan het Dog wel voorkomen, dat gy eenmaal voor uw René, die aan myn tafel zit, moet koken 1 Welnu?" „Uw Hoogheid kan inviteeren wie u wil, en Dututel moet ook voor Renó koken, wan neer Uw Hoogheid dat beveelt. Maar daarom is het toch tusschen hem en my voorgoed uit." „Wat zogt gy nu, l'Estrange? Kan men mot zulk een styfkop redeneeren? Ik moet dus wel oen anderen toon tegen hem aanslaan." De vorst had een ivoren liniaal van de tafel genomen en begeleidde daarmee krachtig de volgende zinsnede: „Welnu, Dututell Wanneer gÜ niet goedschiks wilt, dan beveel ik u hem vaderiyk de haüd ter verzoening te reiken." De oude man was eon schrede achteruit gegaan. Hy verschoot een weinig van kleur. Het gebeurd niet dikwyis, dat de vorst zoo beslist sprakook gaf de overste den kok een haastig teekeD, dat zooveel wilde zeggen als: „Wees geen dwaas geef toe 1" Een oogenblik weifelde bij ook. Maar daarop zeide hy hals starrig: „Uw Hoogheid kan my een hoofd kleiner maken, Uw Doorluchtigheid kan my uit haar dienst wegzenden, maar ik ben en blijf de vader van myn kind. En het kind is ongehoorzaam geweest en ik kan geen zoon gebruiken, die naar geen zeggen hoort. Ik kan hem niet de hand reiken en zeggen„Gy hebt geiyk en ik heb oogeiykl Dat is, dunkt my, onmogoiyk." Hy dacht een oogenblik na en besloot daarop haastig: „Ik ken my zelf en ik ken hem. Wanneer Renó my zou kun nen toonen, wat hy in mijn kunst vermag, en hoe hy die acht, dan zou ik zien, wat ik kan doen, anders nietl" „Maar, man, dat is immers dwaasheid klinkklare onzin 1" voer de vorst uit. „Ver langt gy dan, dat een begaafd kunstenaar weer by den keukenhaard gaat staan? Dus, gy weigert aan myn bepaalden wonsch, myn bevel te voldoen?" „Uw Hoogheid houde het my ten goede: het is mijn kind!" herhaalde Dututel eigenzinnig. Een heftig woord scheen den vorst op de tong te zweven, doch nu boog de overste zich naar hem toe en fluisterde hem een paar woorden in het oor, die een merk wazige uitwerking hadden. Het gelaat van Zyn Hoog heid klaarde dadelijk op, een vroolyke g!»ra- lach verving de toornige uitdrukking en zeer bedaard zeide by: „Nu, ik merk wel, dit er met hem niet te redeneeren valt. Het zou dus nu geen geschikt oogenblik zyn, om met hem over zyn tweede kind, over Rose, te spreken?" Dututel was wel eigenzinnig, maar volstrekt niet dom. Ditmaal wist hy dadelyk, waar SereDissimus heea wildo, en nu ging hem ook een licht op, waarom Weingartnor daar straks zoo diplomatisch had geglimlacht. By maakte een diepe buiging en zeide: „O, vraag wel excuus, Uw Hoogheid! Maar met Rose is het oen geheel ander geval. Myn Rose hoeft ook wel haar doornen, maar zy hoort toch naar my." „Zoo, zoo! Het doet my genoegen dat te hooren. Welnu dan: Weingiirtner heeft my toevertrouwd, dat hy gaarne met Rose zou trouwen, my in zekeren zin verzocht zyn voorspraak te zyn. Hm, ja. Dat doe ik hierby en wat het uitzet betreft, zoo zoo zal ik ter zyner tyd van my laten hooren. Zeg dat uw dochter, Dututel - ik zal or my harteiyu in verheugen, wanneer zy gelukkig wordt 1" „Uw Hoogheid is al te goedDututel trad met een licht tranenfloers van vaderlyke aandoening in de oogen, op den vorst toe en tastte naar diens hand, orn er oen kus op tl drukken. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1