N\ 1174-1. Maandag 6 Juni. A*. 1898 jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven» Dit nommer bestaat nit DRIE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 4 Juni. LEIDSCH DAGBLAD. FBUS DEZER COURANTA Voor Leiden per 3 maanden. f l.lOi Franco per post1.40» Afzonderlyko Nommera 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1 6 rogels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor bet Incasseereo buiten de stad wordt A 0.06 berekend. Offioiëele Kenniageringea» Burgomoeator en Wethoudora van Leiden; Gerion art. 8, 1ste alinea, der wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van hot toezicht bij het oprichten van inriohtingeD, wolke gevaar, schade of hinder kannon veroorzaken Brengen bij dezo ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan de firma W. UUOGENBTliAAÏEN Co., W. Tb. A. BERGERS, de firma VAN DER WEIDE, HELDER Co. en M. 0. SCHOUTEN, en rechtverkrijgenden, respec tievelijk tot hot plaateen en in-werking-etelien vau een stoommachine van 15 P. K. in de fabriek aan de Eerkcteeg Wijk III No. 7, tot de oprïohtiDg van een slachterij, rooV.erij cn zouterg in het perceel Haarlemmerstraat No. 216, tot uitbreiding van de jöieciitfeb i-k „Nutrix" aan do Hoogewoard No. 4, en tot d6 plaatsing en, jMferking stolling van oon stoommaoliine mot ketels de oprichting van oon smtdw-rg in het perceel Houtmarkt No. fa. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 2 Juni lti98. VAN J3EYST, Seoretaris. Hoogere Burgerschool voor SSclsJes. Burgemeester on Wethouders der gemeente Leiden, Brengen ter algemei no kennis, dat do gelegenheid tot inschrijving van leerlingen voor do Hoogoro Burgerschool \oor Meisjes vrordt openge steld op Maandag 13 Juni, des namiddags van 2 tot 4 nron, Donderdag 16 Juni, des voormiddags vao 10 lot 12 uren, enVrgdag 17 Juni, des namiddags van 2 tot 4 uren, ia het schoolgebouw aan de Garenmarkt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 3 Jnni 1898. VAN HEY8T. Seoretaris. Gieteravoad besloot do vergadering der Christ.-Hist.. Kiesvtreeniging „Vaderland en Oranje" alhier geen candidaten te stellen voor leden van de Provinciale Staten. Tevens werd in dej^ bf eeUd "ttespr^en het al of niet wenschelyke van toetre-ing tot den Bond \n besloten in der vplgenda vergadering hierover .te beslissen.^./' V De' 1ste luit. T? J. C. Van Dyk, van het 4de reg. inf. te L idên, zal 16 September als leeraar optreden by de Kon. Mil. Academie te Breda, ter vervangiog van kapitein P. P. C. Collette, die by hot 3Je reg. inf. te Vliasingen wordt ingedeeld. De van detacheering uit Westlndiö terug- koerende officier van gezondheid J. E. Mus scbacrt is ingedeeld by het militair hospitaal te Utrecht. Voor het akte-examen L. O. zyn geslaagd do heeren P. Segaar, van Leiden, en C. B. Kruik, van Nieuwenhoorn. Do generaal-majoor Eland, minister v<«n oorlog, is hedenochtend vroeg met Verlof naar het buitenland vertrokken. ZExc. zal eenige wekon iQ Duitschland vertoeven. Op uitnoodigiog van hot uitvoerend comité voor do inbuldigingsfeesten te 's-Gravenbage heeft zich gevormd een commissie van dames tot aanbieding van een vaandel aan de eere- wacht ten geleide van H. M. tycens de Sep temberfeeeton. Zy bestaat uit mevrouw Yerbrugge, geb. Quarlea van Ufford; mevr. Des Tombes, geb. jonkvrouw Tecing van Berkhout; mevr. Vegtlin van Claerbergen, geb. baronesse d'Yvoy van Mydrecht, en jonkvrouwe M. gravin Van Bylandt. De kamer van vacantie van den Hoogen Raad zal dit jaar worden gepresideerd in Juli door den president, den heer Coninck Liefsting, in Augustus door den vice-president, den heer Kalff. Zy zal verder zyn samengesteld uit de raad8heeren Clant van der Myil, Eyssell, Hanlo, De Ranitz, Guljé en jbr. Laman Trip. Voor het nieuwe zittingjaar (1 Sept. 1898 30 Juni 1899) zullen de Kamers van den Hoogen Raad zyn samengesteld als volgt; Burgerlyke Kamer: president de heer Coninek Liefsting; raden de heeren Van Meeröeke, Feith, jbr. De Jonge, Van Blom, Eyssell, De Ranitz en Van Stipriaan Luïscius; procureur-generaal de heer Polis; advocaat- generaal de heer Van Maanen; griffier do heer Wyckerheld Bisdom; substituut-griffier de heer Ermerins. Kamer van Strafzaken: president de heer Kalff; raden de heeren De Pinto, Clant van der My 11, Hanlo, Guljé, Telders en jhr. Laman Trip; advocaten-generaal de heeren Gregory en Patyn; substituut-griffier de beer Van der Jagt. Den 28«ten Mel jl. is te Buitenzorg over leden jhr. mr. Hubert De Stuers, ambtenaar ter algemeene secretarie. Op het te Antwerpen geopende interna tionale Congres in het belang van verwaar loosde kinderen, ontslagen veroordeelden en landloopcrs zyn voor Nederland benoemd; tot ondervoorzitter, mr. Rethaan Macaró, lid der Tweede Kamer en offii ier van justitie te Haar lem, en tot secretaris de beer Simon Van oer Aa, referendaris van de afdeeling gevangenis sen, enz. aan het departement van justitie. De nieuwbenoemde Russische militaire attaché te 's-Gravenhage heeft gisteren zyn opwachting gemaakt aart den gezant van Rusland, Riddder De Struve. Niet de oudste zoon van den groothertog van Sak8en-Weimar, maar diens kleinzoon Wilhelm wordt, naar het „Haagsch Dagbl." terecht opmerkt, te Amsterdam tydens de inhuldigiogsfeesten verwacht. De eenige zoon van den Groothertog, Erfprins Karei Augustus, 6tierf op 20 November 1894 op 50 jarigen leaftynalatende twee zoons, den tegen- woordigen Erfprins Wilhelm Ernest, geboren to Weimar 10 Juni 1876, en PriDS Bernard, geboren te Weimar 18 April 1878. De aangekondigde verlaging van het tarief voor binoenlandsche telegrammen zal reeds 1 Juli a. 8. in werking treden. De „Sts. Ct." bevat nu een Kon. besluit van 20 Mei, waar- by het bestaande tarief wordt gewyzigd. Het eerste en tweede lid van artikel 15 van het Reglement voor den dienst der Ryks- telegraaf, goedgekeurd by Kon. besluit van 24 Mei 1897 (Stsbl. No. 157), worden ver vangen door do volgende bepalingen: „De seinkosten voor telegrammen tusschen tweo Neöerlandsche kantoren in verschillende plaatsen bedragen: 25 cents voor de eerste 10 woorden of minder; 5 cents voor elke volgende 5 woorden of minder, van 11 tot en met 50 woorden, en 5 cents voor elke volgende 10 woorden of minder voor de woorden boven 50. „Do seinkosten voor telegrammen tusschen een Rykskantoor en de binnen ;en bestellings kring (artikel 38) van dat kantoor gelegen bykantoren (locaaltelegrammen) bedragen 15 cents voor de eerste 10 woorden of mindor.; doch worden vcor de woorden toyen 10 be rekend als in het eerste lid van dit artikel- voor de-gewone telegrammen ia bepaal De heer W. K. N. Geerling, directeur der gasfabriek te Almeloo, is benoemd tot i onder directeur der gomeentelyke gasfabriek te Amsterdam. Het tydelyk Rykstelegraifkantoor to Sojstdyk wordt op 6 dezer met een dagelyk- schen dienst van 7 u. 30 m. 's voor- tot 9 u 30 m. 's namiddags, voor den duur van het Hofvirbiyf aldaar, h.ropend. De burgemeester van Tilburg, de heer J. F. Jansen, is doar Z. H. den Paus benoemd tot ridder in de orde van den H. Gregoriue den Grooten. De afdeelingen der Tweede Kamer zyn gisteren gereed gekomen met het onderzoek van al de wetsontwerpen, die aan de orde waren gesttld. Aanstaanden Dinsdag te elf ur«.-n en te hal.twee komen de afdeelingen weer bjjeen tot overweging van de Onge vallen wet. Door de curatoren van het gymnasium te Zwolle zyn ter benoeming tot leeraar in de oude talen aan die inrichting aanbevolen de heeren dr. A. J. Dronkers en dr. K. E. W. Strootman, leeraren aan de gymnasia te Kam p.n en te Sneek. Curatoren stollen tevens voor, den te benoemen leeraar dadelyk aan te wyzen als conrector. Door den minister van binnenlandsche zaken is van de Gedep. Staten der onder scheidene provinciën opgave gevraagd van de namen der gemeenten, aan welke, krachtens art. 1 der wet op het lager onderwys, door hen vrustelling is verleend van de verplich ting tot het geven van onderwys in do vrye en orde-oefeningen der gymnastiek. Door tusschenkomst van de Commissaris sen der Koningin in de onderscheidene pro vinciön zyn door den minister van binnen landsche zaken aan de gemeentebesturen opgaven gevraagd omtrent den toestand van het hooger, middelbaar en lag6r onierwys, en van de ontvangsten en uitgaven deswege van 1897. Voor de examens B. der Ryks Polytech nische School (overgangsexamens) hadden zich aangemeld 284 candidaten 6n wel voor het eerste gedeelte 155, waarvan zich vóór of gedurende het examen 31 candidaten terug trokken. Voor het tweede gedeelte en het geheele examen hadden zich aaDgemeld 129 candidateü, waarvan zich vóór of gedurende het examen 7 terugtrokken. Voor het eerste gedeelte zyn geslaagd de heeren: Art. 61, 62 en 64 L. A. M. Ankersmit, P. Binkhorst, J. W. Birnie, J. Blackstone, H. J. Boetje, P. H. V. Bongaerts, G. J. Van den Broek, W. C. G. H. Broekman, A. Byl, J. J. Canter Cremers, S. De Clercq, C. G. Cramer, C. H. J. Driessen, J. H. A. Haarman, W. Hiobendaal, "W. J. Kalis, C. P. Kesper, J. J. A. Knoote, C. Leemans, J. J. Van Lseuwen, G. Leigne8 Bakhoven, J. A. De Lint, C. M. Lugten, E. Marx, D. Meyer, E. J. C. Meyll, W. J. Niermeyer, J. B Onderwater, F. W. Th. Van Oordt, A. G. Quarles van Ufford, P. A. Rotlofsen, J. Th. Van Rosse, A. Schotel, F. Schutz, S. Snuyf Jr., J. W. Stoutjesdyk, A. Strriff, H. F. Streiff, "W. Van "Warmelo, H. C. Wosseling, W. F. De "Wilde. Art. 64 A. F. J. Beukers, F. M. Beukers, Z. S. Beyi, R. Bloemenoal, W. A. Both, J. H. C. De Brey, J. E. Van d6r Burg, M. H. Crane, F. J. J. Driesens, R. J. Dykhuis, G. J. Eliae, W. C. Engel, W. A. De Graaf, C. A. Guffroy, E. P. Havtrkamp Begemann, M. Van der Horst, W. Van Houten, E. H. Huyskes Jr., R. Klein, J. P. Koerts, N Koomans, W. E. Kruytbosch, P. Labryn, F. J. Lamp, P. Lohr, J. K. Mercx, C. Moes, F. Muller Jzn H. H. Nieuwenhuis, A. Pot, F. J. Rav.nek, L. F. Van Ravenswaay, J. C. Van'Reeküm Jr., J. A. Reus, J. Rodenburg, J. Röell, J. Sehaly Jr., H. L. Slink re, W. F. Staargaard, J.Strumpbler, J. D. Tours, F. C. Tuyl Sc hu Item aker, C. J. Van Vliet, E. Da Vries, H. Van der Waerden, E. P. Wellerst in. Art. 63, 64 A. Korving, D. L. H. Van Raalte, G. Leemans. Art. 64, 65 J. Van Braam Houckgeest, H. Cool, P. L. Dubourcq, F. Z. Emerins, B. Von Faber, C. A. Van Goudoever de Jongh, J. A. Grutterink, J. Sonneveld m C. W. Visser. De uitslag van het tweede gedeelte en het geheele examen z 1 vermoedeiyk 11 Juni a. s. bekend worden gemaakt. G sternamiddag kwamen in bet station Gouda bye-n de heeron C. G. De Kok, Utrecht; J. F. De Wever, Zeist-Driebergen; S. D. Boon, Gouda; J. J. A. Ravelli, Schoveningen; J.M. Ligtermo:*, Amsterdam Cs.; P. A. Sterk, Den Haag; W. B. Hoegen, Utrecht; J. H. W. Brederode, Amsterdam1; W. P. J. A. Van der Made, Leiden, en J. G. Van Luateren, Rotter- d irb (Maas), vormende 6e commissie om namens do ambtenaren uit de sub inspectie Utrecht aan den insp-cteur A. A. Just de la Prtisiöres by zyn vertrek n var Maastricht een bewys van hoogachting en erkentelykheid aan te bioden voor de humane wyza, waarop hy steeds z'yn personeel bejegende. Met een harielyke toespraak van den heer J. H. W. Bredorode had de aanbieding van dit huldebiyk, bestaande uit 4 kostbare etsen, plaats. Het werd door den beer Just de la Paisières dankbaar aanvaard onder het uit- spr.ken van den wensch, dat hy steeds in aangename herinnering by het personeel mocht biy ven. Bedankt is voor het beroep naar de Gvreformeerde Kerk te Oudshoorn c. a. door ds. J. J. Berends, te St.-Anna-Parocbie (B). Het rapport van de commissij uit den Haagschen gemeenteraad voor de Schevening- sche haven wordt heden te gemoet gezien. D Prof. dr. J. Ritzema Bos die, naar men weri, ia opdracht van de Regeering naar Amerika is geweest, ter bestudeering van de S n Josó schildluis is Donderdag te Amster dam teruggekeerd. De datum van het julilé des heeren A. K. P. F. R. Van Hasselt, gedelegeerd lid by den Raad van Administratie der H. IJ. S.-M., is niet 14 Juli, zooals gemeld werd, maar 10 Juni. Voorts blykt aan de „Tel." dat het be richt omtrent het fonis tot ondersteuning van weduwen en weezen van ambtenaren op een misverstand berust. Nu in weerwil van het „zeer vertrouwe- ïyk," dat aan het hoofd eener ons toegezonden circulaire is afgedrukt, de inhoud in de pers de ronde doet, meenen wy der bescheidenheid niet te kort te doen, door er eveneens melding van te maken. Het hoofdbestuur der Ned. Maatsch. van Tuinbouw en Plantkunde hoeft nl. aan de leden het voorstel gedaan om, ten einde de herinnering aan de groote ver diensten van den heer W. A. Viruly Verbrugge jegens den Noderlandschen tuinbouw levendig te houden, een gouden Viruly-medaille in te stellen. Htt voornemen bestaat, deze jaariyks uit te loven en ter beschikking te stellen van die afdeeling der Maatschappy, die de belang- rykste tentoonstelling houdt, en indien er meer tentoonstellingen in een zelfde jaar worden gehoudeD, by loting uit te maken welke af deeling de medaille zal ontvangen. Voor het vervaardigen van een 6tempel voor de medaille met buste van den beer Viruly en tot het stichten van een fonds, uit welks rente de kosten dor medaille moeten bestreden worden, zal een bedrag van ƒ1500 roodig zrn. By de opdracht zal aan den heer Viruly een eenvoudig album met de namen der deel nemers worden aangeloden. (Rbl.) Het stoomschip „König" arriveerde 2 Juni van Hmburg en Amsterdam te Durban; de „Koningin Wilbelmina" arri veerde 3 Juni van Batavia te Amsterdam de „Rotterdam", van Rotterdam naar Nieuw- York, passeerde 3 Juni Lizard; de „General" arriveerde 3 Juni van Hamburg en Antwerpen te Dar es-Salaam; de „Lombok" arriveerde 3 Juni van Amsterdam te Batavia. Alkemade. Tot lid van het bestuur van den Drooggemaakten Veender- en Lykerpolder, onder deze gemeente, is gekozen de heer J. P. Straathof, te Nieuwe-Wetering. Aftredend was de heer II. Straathof Az., te Rypwetering. Het grasgewas, seizoen 1898, 1-iDgs de wegen van den drooggomaakten Veender- en Lykerpolder is in 5 perceelen publiek verpacht voor ƒ375; de visschery in 8 perceelen voor ƒ81.50. Bodegraven* Gedurende de afgeloopen maana werd io de Rykspostspaarbank ingelegd 700.25, terugbetaald 3200.81, terwfil het lait8t uitgegeven boekje No. 607 draagt. Uitgenoodigd door de afd. Bojegraven en Omstreken, trad deze week voor et n zeer belangstellend publiek op mojuffr. Heydens, directrice van een gesticht voor gevallen meis jes te Amsterdam, ter bespreking van bet drankvraagstuk. Nadat door do vergaderiog ean ontbouderslied was gezongen, ging ds. Vtrhoeff voor in gebed en sprak daarna een inleidend woorJ aan de hand van een bericht betrefTende het gebruik van sterken drank door onze militairen io Indiö. Ongeveer een uur lang sprak nn mej. Heydens van baar ervaringen, terwyi zy ge durende al dien tyd onder ademlooze stilte werd gevolgd. En haar spreken wierp vrucht af voor de afdeeling. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den beer Hempenius, van Zwam- merdam. Jammer, dat de boer H. niet debat teerde, maar 1n plaats daarvan eenige stellia- gen opsomde, die in 't minst geen betrekking hadden op bet gesprokene door mej. Heydens. Hierom werd de hetr B. uitgenoodigd zyn be zwaren tegen de beginselen der vereeniging te doen hooren in een opzettelyk daartoe te be leggen openbare vergadering, welke ultDOOdi- ging onder eenig voorbehoud werd aanvaard. Haarlemmermeer. Ofschoon van anti- revolutionnaird z\)de de h^er C. Bos candidaat voor de Prov. Staten is gesteld, zullen tal van kiezers van oie party de candidatuur van den heer J. H. M. Evelein (lib., aftr. lid) steunen. De katholieken stelden den heer J. J. Rynierse, landbouwir te Sloten. Katwyk. In de afgeloopen week brachten 42 bomvaartuigen hun vangst in afelag met een besomming, variëerende van 18 tot ƒ72. Schol bracht op 2 75 tot 5, braad 2.50 tot 4, scharren 1.50 tot 2 75 per mand, tong ƒ0.15 tot ƒ1.10, tarbot ƒ1.50 tot ƒ5, griet 0.60 tot 0.85 per stuk, terwijl de garnalenvisschers van 2 tot 3.25 per mand maakten. Drie tomschepen vertrokken beden ter haringvisschery en zullen weldra door meerdere gevolgd worden, zoodat de versche of zoo genaamde beugvisschery weldra zal zijn afgeloopen. Gisteren had alhier een oDgeluk plaats met de stoomtram; een landbouwer met paard en trik wilde den overweg aan den achterweg te Katwyk aan den Ryn oversteken en was er niet op bedacht, dat do tram zoo dicht naty was. Nauwtlyks was het paard over de rails, toen de train de brik pakte en duze geheel versplinterde. Voerman en paard bleven ongedeerd; de boog wachter, cie hier de tram afwacht, was volgens verklaring van sommigen juist even voorgegaan om eenige van andere zyde aankomende rytuigen voor de tram te waarschuwen. Leidschendain. Aan het hulppostkantoor te Leidschendam werd gedurende do maand Mei in de Rykspostspaarbank ingelogd 1492.20, aantal inlagen 75. 5 nieuwe boekjes werden afgegeven. Terugbetaald werd 3256.67. Aan het Rykstelephoonkantoor alhier werden in de maand Mei behandeld 106 telegrammen, nl. ontvangen 51 en verzonden 55. Lisse. Men schryft aan de „Tel.": Het is inderdaad met een soort van weemoed, dat we wederom melding moeten maken van ons goede, rustige Lisse. Het is ons echter ook weer een troost, van niet to behoeven spreken over vergiftiging. Gaarne zouden we nog reppen van de vermaarde Lisser snyboonen, maar daarvoor i3 het nog de tyd niet, en bovendien laat die vermaardheid in de laatste jaren wel wat te wenschen. Neen, het is over een soort vermaardheid van nog minder allooi. Li9se is op weg vermaard te worden in do uienwereld, geiyk Kampen. En ziet, dat is 't nu juist, wat ons hot meest hindert. Wat toch is de zaak? Aan de Ringvaart van den Haarlemmer- meerpolder stond nog voor eenue dagen een kleine watermolen, die bet omliggende tollen- land ontlastte van het overtollige water. Nu, dat was niet meer dan een staaltje van zyn plicht. Of hy nu wel eens in gebreke bleef of zfin plicht geheel verzaakte, het do t er minder toe, hy werd opgedoekt en op dezelf je plek grond3 zou weUra een klein stoom- gemaaltje verryzen. Maar dat verryst maar. niet als een hut op do hei, d. w. z in één nacbt. En zie, de wolken toornden over dtz9 onbedachtzaamheid en deelden v;n haar overvloei ruimschoots aan de aarde mee, zoo overvloedig zelfs, dat het land weldra onder water stond. Nu was goedo raad duur. Een ploeg mannon aan 't hooz n 't ging niet vlug genoeg een tonnemolen ook die bleek onvol doende." En nu nu heeft men zyn toevlucht moeten nemen tot het huren van een locomoi itl, die daar nu zuchtend en stootend 's hemels al te overvloedigen zogon op de Ringvaart staat uit te pompen; een grapje, dat den land eigenaren naar schatting op een duizend gulden zal komen te staan. Ook hier bedroog da zuinigheii de wyshoil. Men had in de onmiddellijke nabytieid oen stukje grond voor tweehonderd gulden kunnen koopen, om een stoomgemaal op te plaatsen, en de al te vroeg en zeer onoordeelkundig veroordeelde molen zou nog onschatbare diensten hebben bewezen. Het blykt dan toch maar al te waar, dat spreekwoord van de oude en nieuwe schoenen. Lissers, dat ge hot tydig had bedacht 1 Wat we echter gaarne vermelden, dat is de gebleken noodzakelijkheid van een vereenigd post- en telegraafkantoor, voor welks louw reeds terrein is aangekocht, gelukkig op wat geschikttr plaats dan het oude hulpkantoor. Dat wyst op vooruitgang, welvaart, uitbreiding, en daarin mag Lisse zich ruimscboots ver heugen. Ook daar schynt het nut der coöperatie eenigen ingang te vinden; maar ook daar schynt het als byna overal aan kapitaal te ontbreken. Wy kunnen de mogtiykbeid niet beoordeelen, maar wagen can toch d9 wensche- lykbeid uit ta spreken van voorloopige aan- sloiting by Hillegom. Wat coöperatie al niet vermag 1 Do alhier gevestigde coöperatieve winkelvereeniging beeft nau wely ks haar winkel geopend, of een paar kruideniers hebben bun geachte cliënteele beloofd en zolfs zwart op wit gegeven, dat zy aan h;t eind van hun boekjaar, dat natuuriyk moet vallen na dat van de wiokelvereeniging, hetzelfde percent zullen uitkeeren als genoemde vereeniging (sic!) Waar de coöperatie al niet nuttig voor iat Aan bet Rykst:!'pboonkantoor zyn in de afgeloopen maand behandeld 227 tele grammen (ontvangen 125 en verzonden 102). In Mei 1897 werden ontvangen 128 en verzonden 107, te zamen behandeld 236 telegrammen. Noordwjjk. Jl. Dinsdag werd oen omstreeks 50 jarige vrouw, de weduwe B., van Noordwyk- aan-Zae, in bet duin op ergeriyke wyzo aangerand door een paar rondtrekkende kooplui. Wegens hun bedreiging met doodslag konden zy zich later ongehinderd uit de voeten maken. Daar de vrouw in haar ontsteltenis aan de zaak niet veel ruchtbaarheid gaf, kwam het e?rst gisteren uit, tosn zich iQ het zeedorp weer een paar ventors met postpapier ver toonden, die volgens de enkelen, welke van de aanranding wisten, aan het door de vrouw beschreven uiteriyk der onverlaten beant woordden. Door een volksmenigte weldra in het nauw gebracht, werden zy door den nachtwacht Vink en den veldwachter Ver meulen naar het politie-bureel gebracht en in verhoor genomen, alwaar echter de inmiddels verschenen vrouw kon constateeren, dat mem de echte vogels niet geknipt had. De burge meester vond evonwel termen, hen voorloopig in arrest te houden, tot voldoende hun alioi kan worden bewezen (volgens hun bewering waren zy den goheelen Dinsdag in Don Haag geweest.) Mede schynt een vermoeden voor de band te liggen, dat een der aangehoudenen nog een oude rekening met de justitie te vereffenen heeft. Noordwykerhout. Voor al de verfraaiingen van de kom der gemeente, voor de goeds instandhouding van de zich in goeden staat bevindende wegen (gemeenteverslag) voelen we ons zeer dankbaar. Het aantal bezo kers van ons lief gelegen dorpje noemt steeds toe en hier varen velen wèl by. Voor wielryders vooral is een bezoek aan onze gemeente dan ook een aangenaam ritj* en in htt hotel s't Rechthuis", waar onlangs vanwege den

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1