N'. 11740 A°. 1898 feze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering &an fon- en feestdagen, uitgegeven Feuilleton. Zaterdag 4 Juni. LEIDSCH DAGBLAD. ÏBU3 DEZES CODSABTl Voor Lolden por 3 maandag, Franco por post A^onderlpko Nommors t~ m r 1.10. 1.10. PEIJ3 DES ADVEETENnÊN: Vnn 1-6 regalo f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. OrootOTd lottere naar plaatsruimte. Voor bet ln casseer on buiten do Stad wordt f 0.05 berekend. Leiden. 3 Juni. Naar ons uit vertrouwbare bron wordt gemeld, is er omtrent de plaats, waar, by gelegenheid der inhuldigingsfeesten alhier, de herinneringsboom zal worden geplant nog niets zekers bepaald en zal de feestcommissie in geen geval een voorstel doen om den in de laatste dagen veel besproken kastanjeboom van de Vischmarkt voor dat doel te doen rooien. In het begin van het jaar 1899 zal wederom, op voordracht van de Koninklijke Academie van Wetenschappen, aan een Neder- landsch plantkundige de gelegenheid worden gegeven om, op kosten van het Buitenzorg fonds, vermeerderd met het daarvoor toege stane rijkssubsidie, volgens de bestaande be palingen, gedurende vier maanden aan 's Lands Plantentuin te vertoeven voor het doen van botanische onderzoekingen. Hun, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, wordt verzocht zich vóór 10 Juli 1898 schriftelijk aan te melden by een der hoogloeraren in de botanie aan de Ryks-uni- versiteiten: dr. W. F. R. Suringar, te Leiden; dr. F. A. F. C. Went, te Utrecht, of dr. J. W. Moll, te Groningen. De heer M. J. N. Spaargaren alhier is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school aan de Middelstegracht. In bet belang van den groenten- en vruchtenhandel zal het post- en telegraaf kantoor te Roelof-Arendsveen, van 16 Juni iot en met 31 Augustus aanstaande, op werkdagen open zijn van 7.50 u. voor- tot 8.50 u. namiddags. De diensturen op Zon- en feestdagen biy ven onveranderd. Voor het akte-examen L. O. is te 's-Gravenhage geslaagd de heer (L.Karens, te Oude-Wetering. Thans is de vergadering der Tweede Kamer definitief bepaald op 9 Juni, des voorm. te elf uren. Het „Institut de Droit International", dat in de tweede helft van Augustus te 's Gra- venhage zal byeenkomen, heeft tijdens den duur van het congres tot zetel gekozen het „Hótel des Indes," waar alsdan ook een groot banket zal plaats hebben. Ter vervanging van den te 's-Gravenhage overleden militairen attaché by de Russische legatie, kolonel De Smaguine, is thans benoemd de luitenant-kolonel De Müller, di9, evenals zjjn voorganger, ook te Brussel is geaccre diteerd. Do nieuwbenoemde attaché is in het „Hótel des Indes" aangekomen. De post van kanselier der Fransche legatio te 's-Gravenhage, tot dusver bekleed door den hec-r Soupat, wordt sedert eenigo dagen waargenomen door den heer Quillet, vice- consul van Frankryk te Rotterdam. -Naar men verneemt, zal de vorige titularis, die eergisteren van 's-Gravenhage vertrok, niet moor als hoofd van de kanselary to dier stede terugkeeren. Den 14den Juli a. 8. zal de heer R. Van Hasselt, gedelegeerd lid by den raad van administratie by de Holl. Spoorwegmaatschappy den dag herdenken waarop by vóór 25 jaar in betrekking by de MaatschappU kwam. Het personeel dier Maatschappy besloot zyu chef een cadeau te geven en hiervoor werd een inschryving geopend, waardoor een flink kapi taal byeengebracht werd. De heer Van Hasselt heeft gemeend dit cadeau niet rechtstreeks te mogen aanvaardon, doch uit sympathie voor het corps bet ook niet te mogen ver werpen. Hy heeft daarom het kapitaal ver- dubbeld en beschikbaar gesteld voor eon op te richten fonds tot ondersteuning van wedu wen en weezen van spoorwegbeambten. Ged. Staten van Gelderland hebben het besluit van den Raad van Rheden, strekkende om aan J. W. Sickman, onderwyzer aan de openb. lagere school te Ellecom, met ingang van 1 Aug. 1898 eervol ontslag te verleenen, goedgekeurd. De Raad besloot om genoemden onderwijzer te ontslaan, wyi bet aantal leerlmgen aan die school, vroeger variëerende tusschen 93 en 100, thans tot 64 is gedaald, ten gevolge van de openiüg der school voor Christ. Nationaal Onderwys t^ Ellecom in het begin van 1896. De naar Schiedam beroepen predikant ds. D. Ringnalla, van Oudshoorn, hoopt, na des voorm. door zyn vaoer, ds. G. Ringnalda, em.-pred. to Apeldoorn, te zyn bevestigd, op Zondag 10 Juli des avonds intrede te doen. Door het kiescollege der Nel.-Herv. Gemeente te Utrecht is, ter voorziening in de vacature ds. Pikaar, het volgende drietal opgemaakt: ds. H. H. Barger, predikant te Bloemendaal; ds. C. J. Van Paassen, predikant te Meppol; en ds. J. J. Van den Broek, predi kant te Almeloo. De Martha-Stichting te Alfen aan den Ryn houdt Woensdag 8 Juni haar 15de jaar vergadering. De feestrede wordt uitgesproken door dr. ThrDïTViSsef, predikant te Amsterdam. Van 1 2 uren bespreking der belangen dezer Stichting. De middag-vergadering wordt geleid door ds. I. G. Smitt, van Amsterdam. De samen komsten worden gehouden in de open lucht, en ten slotte is er gelegenheid zich te ver eenigen aan een gemeenschappeiyk maal. De R.-K. kie8vereeniging te Tilburg heeft tot candiJaat voor de Tweede Kamer, vaca- ture-Bahlmann, gesteld den heer J. F. Jansen, burgemeester van Tilburg. Daarentegen heeft de vereeniging van R.-K. kiezers „Eendracht maakt Macht" gesteld den heer A. Arts, oud luitenant der Pauaelyke zouaven, die by do jongste algemeene verkiezingen met den heer Bahlmann in herstemming kwam. De geeste lykheid beveelt de canaidatuur-Jansen aan. In de afdeelingen der Eerste Kamer werd de wensch uitgesproken, dat do jaariyksche rekening van de koloniale uitgaven en ont vangsten voor Suriname met eenigen meer deren spoed werd ingodiend en nagezien. Afgekeurd werd door enkfle leden (by do behandeling van het wetsontwerp betreffende de strafgevangenis.te Haarlem), dat de groote strafgevangenissen in de onmiddeiiyke naby- heid der steden hier en daar op de fraaiste punten van den omtrek geplaatst zyn, waar door bovendien de omwonenden schade ïyden wtgens waardevermindering van den stand, waar hun panden gelegen zyn. Ten aanzien van de Polytechnische School meenden sommige leden, dat er naar dient gestreefd te worden deze te maken tot een zooveel mogeiyk volmaakte school, die op de hoogte behoort te staan van de uitnemendste inrichtingen voor booger polytechnisch onder was in het buitenland, wdk gevoelen tegen spraak ontmoette by andere leden, die aller minst bezwaar hadden tegen de by het aan hangige wetsontwerp voorgestelde uitbreiding van het chemisch laboratorium der Polyteeh niache School, maar die zich niet konden veroenigen met het denkbeeld om alle onder deden der polytechnische wetenschap tot in de uiterste volkomenheid aan genoemde school te doen vertegenwoordigen. In verschillende afdeelingeQ achtto men de uitgave voor den aankoop van een pand voor de afdeeling Landbouw te hoog. Aangaande de geldleeniog ten laste van den Staat werd gevraagd of de vermeerdering onzer gevestigde schuld noodzakelijk is. Algemeen was mtn van die nooJzakeljjkheii overtuigd. Volgens veler meening zou het veeleer de vraag zyn, of het nietrde voorkeur had ver diend reeds vroeger to£ een geldleening over te gaan. Gevraagd werd op welke rentever goeding de vlottende schuld, dooreengenomen, te staan was gekomen. Sommige leden drongen op een spoedige uitgifte der leening aan. Het bedrag werd niet te boog geoordeeld. Verschillende leden achtten zich verplicht de aandacht te vestigen op de groote mate van vertrouwen in het beleivan den minister van financiën, dat by» dit wetsontwerp van de Volksvertegenwoordiging geëischt wordt. Enktle leden waren nog.Diet overtuigd, dat bet ni->t raadzaam ware gowoost om deze lec-ning vast te knoopen aan de Ned. Indische Staatsspoorwegen Vry algemeen was men van oordeel, dat do toestand dor Indische finan ciën niet zonder zorg is, en dat matiging der Indische uitgaven geboden was. Enkele leden stelden de vraag of de Minister wellicht haast maakte met do lecningr, omdat de laatste uit gifte van schatkistbiljetten niet het gunstige resultaat had, dat vroeger verkregen is. Eenige leden keurden het af, dat do cou pons op 1 Maart zullen worden betaalbaar gesteld. Zy zouden aan 2 Januari en 1 Juli de voorkeur hebben gegeven. De termyn, voor de aflossing der leening gesteld, nl. 47 jaren, werd door sommige leden te lang geacht. Zy hadden een termyn van 30 jaren willen zien aangewezen. De toekeming van een provisie aan hen, door wier tusschenkomst by openbare inschryving inschryvingeD worden ingeleverd, werd door sommige leden niet n:o ig geacht. Van een andere zyde wilde men niet onopgemerkt laten, dat by gelegenheid der conversie der 3y2 pCts. in een 3 pCts. Staatsschuld, slechts V3 pCt. provisie is uitbetaald. Er waren leden, die in de wet hadden willen bepaald zien, dat van de coupons mag wor den gebruik gemaakt tot betaling van 's Ryks oelastingen. Door andere leden werd het nut daarvan betwyfeld. Door het Delftsch Studentencorps wordt ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan een bronzen gedenkpenning geslagen, die tegen betaling van f 3 verkrygbaar zal zyn. Zaterdag herdenkt de heer A. G. Jans, predikant te Westzaan, zyn 50-jarig ambts- feest. Jaren lang was de heer Jans voorzitter van het provinciaal kerkbestuur, lid der Synode en lid van bet provinciaal college van toezicht op het beheer. De luit -kol. J. M. Meyer, van het 3de reg. inf. te Middelburg, zal in den loop der volgende maand den dionst met pensioen verlaten. (N. Bred. Cf.) Te Zwolle overleed de gep. kolonel E. L. J. De Roy van Zuidewiin. Volgens een hier te lande ontvangen telegraphisch bericht is de kapitein van den generalen staf, tevens chef der triangulatie in Ned.-Indiê, J. J. A. Muller, bevorderd tot majoor. Hr. Ms. pant8erscbip „Evertsen," onder bevel van den kapitein ter zee B. De Groot, is 1 Juni ter reede van Tessel aangekomen. De drie en dertigtte algemeene vergade ring der Vereeniging van leeraren aan inrich tingen van middelbaar onderwys worat ge houden op Vrydag 26 en Zaterdag 27 Augustus te Maastiicht. Het stoomschip „Obdam" arriveerde 2 J"uni van Nieuw-York te Rotterdam; de „General" arriveerde 31 Mei van Hamburg en Antwerpen te Mombassa; de „Herzog," van Hamburg en Amsterdam naar Oost- Afrika, vertrok 31 Mei van Suez; de „Reichs tag", van Oost-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, vertrok 31 Mei van Marseille; de „Bromo", van Java naar Rotterdam, vertrok 1 Juni van Port-Said; de „Smoroe" arriveerdo 1 Juni van Rotterdam te Batavia; de „Oenga- ran", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 2 Juni van Marseille; de „Admiral", van Hamburg en Antwerpen naar Oost-Afrlka, arriveerde 1 Juni te Lissabon; do „Koningin Regentes", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 2 Juni Finisterre; de „Koningin Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 2 Juni Bevezier. Alfen. In de gisteravond gehouden verga dering van de afdeeling Alfen, Oudshoorn en Aarlanderveen der Hollandsche Maatschappy van Landbouw werd als bestuurslid herkozen met byna algemeene stommen, do he6r C. Den Hertog en gekozen, mede met byna algemeene stemmen, de heer E. C. Van Dissel, alsmede de heer M. C. Piek Czn. De heer W. C. Van de Ree, die perioóiek moest aftreden, had verzocht niet weder in aanmerking te komen, terwyi de heer A. Kuiper als bestuurslid had bedankt. De vergadering besloot onder applaus, op voorstel van hot bestuur, f 75 uit te trekken voor de kosten van deelneming in den alle- gorischen optocht, alhier te houden by de inhuldigingsfeesten, ten einde den landbouw op waardige wyze te vertegenwoordigen. N-i lange discussie besloot do vergadering aan het hoofdbestuur te verzoeken op het program dor eerstvolgende te houden algemeene vergadering op te nemen het voorstel dezer afdeeling, om dan de Volksvertegenwoordiging te Terzoeken het ingediende voorstel tot wij ziging der boterwet zoodanig te verscherp n, dat de boterwet voortaan in gelyken zin zal luiden als de Belgi-che boterwet Aarlandoryeen. Alhier zullen van den 13ien op den 14den Juni a. s. worden inge kwartierd 1 hoofdofficier, 11 officieren, 120 onderofficieren en minderen en 100 paarden, allen behoorende tot de Veldartillerie. Bodegraven. De vergadering van Woens dagavond, waarin de he6r J. Oudendijk sprak over Amerika en de Hollandsche kolonie „Nederland", in Texas, was vry goed bezocht. Na eerst Amerika en Amerikaansche toestan den meer in bet algemeen besproken te hebben, besprak hy de kolonie en de daar heerschende toestanden, met het oog op eveutueele emigranten meer in het byzonder. Spreker gaf als zyn meening te kennen, dat niet ieder geschikt was om naar „Nederland" te verhuizenook moest men zich niet voor stellen daar „Luilekkerland" te vindengoed oppasseD, flink werken, vooral niet „drinken" was de boodschap. Wie anders wilde moest liever thuis blyven. Maar voor iemand, die, met de noodige geschiktheid, met ernst zich een bestaan, een flink bestaan, wilde ver zekeren, was „Nederland" een schoon land. En nu behoefde men hem niet to geloovun nojh andere sprekers over dit onderworp, maar ieder kon ten kantore van do Port Arthur- Land Company inzage nemen der brieven van reeds vroeger vertrokken landgenooten. Leimuidon. Door den heer B. Klbin Was- sink, candidaat te Halle, is bet beroep naar de Ned.-Herv. Gemeente te Leimuiden aan genomen. Het was het eerste beroep ïn do vacature. Zoeterwoudo. Tot heden werd in deze ge meente nog geen gewag gemaakt van een of andere poging om een commissie te vormen voor de a. s. inhuldigingsfeesten. De reden hiervan was, dat hier geen ge schikte lokalen te vinden zyn tot het houden van een vergadering, waarby alle ingezetenen zouden worden opgeroepen om e6n commissie te kiezen. Thans is daar evenwel een andere "weg op gevonden. De hoofden van gezinnen zgn nu door den burgemeester schriflelyk nitgenoodigd om op een aan hun toegezonden biljet de namen van elf ingezetenen te plaatsen, dio, in volgorde van bet totaal der op ieder huDner uitgebrachte stemmen en met gewone meerderheid, te zamon een commissie voor bovenstaand feest zullen vormen. Het stem biljet moet vóór of cp 11 Juni a. s. vrachtvry bezorgd worden ten raaa huizo om geloig te zyn; de to.-zending er van kan persooniyk of ook per post geschieden, terwyl het evenmin een vereisebta Is, dat ieder, di-i een biljet heeft ontvangen, dit wederom zelf ter bestemder plaatse moet inleveren. By do gisteren gehouden aantestfding van gemeentewerken iB het straatwerk (ver straten van het paardenpad) gegund aan M. Witsenburg voor een som van 169; het Daar Doorluchtiglieidje. 12) „Wees zoo goed, lieve Holdberge, en lees my vooraf nog iets voorDe couranten, Jol" Daar waren zy reeds, en freule Von Held- berge begon met de telegrammen uit de „Algemeine Zeitung" voor te lezen en daarop de berichten over de verhouding van Engeland en Rusland in Midden-Azië. Serenis8imus hield de hand voor den mond en geeuwde een weinig. „Zegt onze getrouwe „Generalanzeiger" van afrond dan niets nieuws? Kyk er eens in, l^ve Holdberge l" Excellentie Eggeström wierp de hofdame een strengen blik toe en deze ritselde een weinig met de' couranten, alsof zy naar het blad zocht, en antwoordde eindoiyk „Uw Hoogheid, de „Generalanzeiger" is hier niet! Maar er staat zeker ook niets in!" „Nu, nu 1 De man mag zyn wie hy wil, dokter Greber of hoe hy ook heet, is amu- santl Jol" De kamerdienaar had op het speeltafeltje de „geprikte" wbistkaarten terecht gelegd. Hy had het geniale idee gehad, om de kaarten met een speld te beprikken, zoodat Zyn Hoogheid met zyn zwak gezicht de figuren kon voelen geheel volgens het voorbeeld der valscho spelers. „Uw Hoogheid?" „Waar hebt gy den „Generalanzeiger?"" Weer een levendig geritsel met de couranten en daarna een verontschuldigend: „Ik weet het werkeiyk niet, Uw Hoogheid het blad moet vandaag niet gekomen zyn." De overste had tot dusver stil en zwijgend in een hoek gezeten en amuseerde zich blyk- baar met de wanhopige wenken van Haar Excellentie en het schouderophalen van den knecht. Nu stond hy plotseling op en zeide tot schrik van alle aanwezigen: „Wanneer Uw Hoogheid het veroorlooft ik heb de courant op myn schryftafel liggen; Weingartner kan die halen. Er staat nameiyk vandaag een aardig berichtje in, dat Uw Hoogheid zeker zal amuseoren." „Zoo zoo." Haar Excellentie Eggeström ontstelde hevig. Zy kende dit „Zoo zool" Serenissimns, anders altyd zoo goedig, was, evenals de meesto blinden, zeer licht ontstemd, wanneer hy het gevoel had, dat men iets m6t opzet voor hem verborg. Deze overste was toch een vreeselyk monscht De courant kwam. „Lees, bid ik u, waarde rEstrangel" Dat was reeds weer een teeken van wan trouwen. „Haar Doorluchtigheid, prinses Ulrike, heeft weer eens een bewys van haar goedhartigheid en beminneiykheid gegeven. Wy kunnen onze lezers buiten de stad niet in onwetendheid laten omtrent het treffend voorval, dat gisteren reeds hier het algemeene gesprek van den dag vormde. Dat gewone stervelingen som- tyds de portomonnaie thuis laten, d. w. z. zonder geld uitgaan, is oen dagelijks voor komend feit, dat vooral dan plaats grypt, wanneer bewuste portemonnaie zoo leeg is, dat het medenemen daarvan overbodig is. Dat prinsessen somtyds schulden maken, is ook bekend; zelfs gekroonde hoofden geraken somtyds in geldverlegenheid en moeten van het krediet gebruik maken. Maar dat een prinses op do openbare straat een thaler leent, is zeker nog nooit voorgevallen." „Oho!" liet Serenissimus hooren. „En mag men dat drukkeD, Uw Hoogheid?!" riep de opperhofmeesteres verontwaardigd. „Om echter geen verkeerde opinie omtrent onze algemeen geachte en geliefde prinses op te wokken," las de overste snel verder, „willen wy in de eerste plaats meedeeleD, dat men zich niets aantrekkelykers vooratellen kan dan de byzondero omstandigheden, waar onder Haar Doorluchtigheid de grooto leening sloot." Er volgde nu een aardige en onschuldige beschryving van het gebeurde, die aldus ein digde: „Yol geestdrift klonken het beminne- lyke vorstenkind de juichkreten der talryk verzamelde menigte na. De vier geldstukken, waarin de leening bestond, twee van een mark en twee van vyftig penningen, zyn de bedelares reeds met zulk een hooge winst afgekocht, dat deze zich de te verwachten straf wegens bedelary gemakkelyk getroosten kan." Serenissimus bad zwygeud geluisterd. En uit dit stilzwygen maakte de hofmeesteres op, dat het bericht hem ze9r onaangenaam had getroffen. Zy waagde dus, nadat de overste met lezen had opgehouden, op te merken: „Uw Hoogheid kan ovortuigd zyn, dat slechts een hevige hoofdpyn my heeft verhinderd, de prinses gisteren te vergezellen. Ik heb freule Von Peter8hagen natuuriyk zeer ernstig ODder het oog gebracht, dat het haar plicht was geweest, het pyniyk voorval te verhinderen. En by deze gelegenheid kan ik niet nalaten, Uw Hoogheid er nog eens op attent te ma ken, dat freule Von Petershagen toch niet altyd den Doodigen ernst bezit, om Nu schudde de vorst het hoofd. Een fijne glimlach gleed over zfin g6laat. „Lieve Excel lentie, laat dat meisje met vrede! Zooals ik myn wildzang keD, zoudt ook gy Ulrike niet weerhouden hebben, dien kleinen streek uit te halen. Trouwens, hy is toch ook hoogst on schuldig gy hebt volkomen geiyk, l'Estrange! Jong bloed een beetje onbedachtzaam, anders niet! Dat zal wel veranderen, wanneer zy maar eens getrouwd is. "Wat zegt gy ervan, l'Estrange?" Hy knipoogde zoo geheimzinnig tegen den overste, dat de opperhofmeesteres dadelijk de gedachte door het hoofd schoot: „Er is iets op till" Eu natuuriyk was deze l'Estrange wear de vertrouwde van Zyn Hoogheid, ter wijl zy, die byna de plaats van een moeder by de prinses had ingenomen, buiten alles gehouden werd. En nu waagde deze man er nog by te voegen: „Wellicht mag ik Uw Hoogheid vertellen, dat geheel Elwersburg gisteren als in een kleinen vreugderoes over het gebeurde verkeerde. Ik ben gisteravond nog een uurtje in den „Gouden Kogel" ge weest ea hoorde hoe men aan alle tafeltjes vol geestdrift over do prinses sprak bepaald vol geestdrift! Bovendien staat Uw Hoogheid mö wellicht ook nog toe, dat ik oen woord ton gunete van freule Von Petershagen in het midden breng wanneer dit nog noodig mocht zyn. Dit nameiyk, dat de heer Von Willröder oen vriend uit de jeugd van de jonge dame is. Dus was het eigenlyk zeer natuuriyk, dat hy haar uit de verlegenheid wilde helpeü. En zy kon immers ook, zoader'nog meer opzien te baren, niet tusschenbeide komen." „Steeds de verdediger van de jongste en de mooiste!" Serenissimus klopte, opstaande, zyn vertrouwde op den schouder en lachte harteiyk. „Gy hebt geiyk, l'Estrange. Maar nn willen we een robber maken 1 Excellentie, mag ik verzoeken 1" Middelerwyi alenterdon de prinses en freule Von Peterahagen door het lommerryko park. De eerste met een ietwat neerslachtig en tevens trotsch voorkomen, waarachter toch een zekere schalkschheid schuilde; de laatste met alle grandezza, waartoe zü in staat was. Ditmaal zou de kleine vorstelyke ondeugd toch een weinig boeten voor de onaangename scène, die mama Etiquette om harentwil de hofdame had bereid. Daar viel nu eenmaal niets aan te veranderen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1