De nieuwe vice-president van (leu Raad van Iudië. Een benoeming, die groote verbazing heeft gewekt, is cio van mr. T. H. De Met at r, administrateur der Generale Thesaurie, tot vice president van den Raad van Indië. „Het "Vad." deeit daaromtrent het volgende mede: „Do heer De Meester, die tot het hoogste ambt in Iosulinde, na den Gouverneur-Gene raal, is geroepen, is nimmer in Indië geweest en heeft, zoover bekend, nimmer van Indische zaken speciale studie gemaakt. Wordt in den regel tot deze betrekking een lid (of oud-lid) van den Raad zelf gekozen, er waren ditmaal redenen om geen der zittende leden in die mate boren zyn collega's te onderscheiden, en ook uit het een en ander wat de Indische bladen schreven mocht men afleiden, dat geen der leden spociaal voor het presidium aan gewezen werd geacht. Daarty komt, dat, z(jn w{j wèl ingelicht, van de zijde der Indische Regeering het verlangen was uitgedrukt, dat iemand mocht worden uitgezonden, die vol komen op de hoogte was van provinciale en gemeentelijke administratie en van fmanciëete aangelegenheden. Dit zoa wijzen op de op vatting, dat vraagstukken van financiëelen •jard en van decentralisatie van bestuur in ien eersten tijd op den voorgrond moeten komen. „Zulk een Inzicht verdient zeker toejuiching en verklaart de keuze van een man, die ongetwijfeld op 't gebied onzer binnenlandsche aaministratia en oozer financiën zijn sporen heeft veroiend. De heer De Meester, die 46 j-ircQ oud is en dus in de volle kracht van den manneiyken leeftijd, is de zoon van wijlen het oud-lid der Tweedo Kamer mr. G. A. De Meester, in leven burgemeester van Harder wijk. Hij is na zpa promotie in 1875 zijn loopbaan begonnen aan do provincials griffie van Overjjsel, van waar hy in 1885 geroep&n werd naar Groningen, om daar als gemeente secretaris op te treden. In 1892 werd hij, op voordracht van den minister Fiersoo, be noemd tot administrateur van de Generale Thesaurie. In Januari 1896 werd hij, na de met zooveel succes tot stand gebrachte convorsio, benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. „Do beer Piorson had een zeer grooten dunk van de bokwaambeden van dea heer De Meester en men mag vermoeden, dat zijn advies van gewicht is geweest ty het doen van deze keuze. Stellig is het een zeer ongewone daad gewerst van de Regeering, om voor dat hooge ambt alle Indische ambte naren en oud ambtenaren te passeeren en cus een nieuweling te brengen aan de spits der Indische ambtenaarswereld. Zij is er zich natuurlijk ten volle van bewust geweest, dat deze daad haar aan veel critiek zal bloot stellen en in menigen kring afkeuring en afgunst zal verwekken. Te meer moet men aannemen, dat zij in het volle besef barer zware verantwoordelijkheid heeft gehandelJ, en een ongewone daad kan oen wijze daad z(jn. Waarlijk superieure menschen zijn ia elke betrekking op hun plaats en weten op cie plaats zich te doen gelden. Wat hun aan routine en détailkennis ontfreekt, wordt licht meer dan goed gemaakt door ruimte van blik en losheid van sleur. Moge" het hier zoo blijkenRee is het feit, dat de heer De Meester den moed beeft deze betrekkiDg te aanvaarden, getuigt van vastberadenheid en zelfbewuste kracht" KOLONIËN. BATAVIA, 27 April-2 Mei. De voortdurende onderaardsche werking op Ambon, zoo schreef men aan de „Soer. Ct.", dwingt dr. Verbeek langer bier te blijven dan aanvankelijk zijn voornemen was. Hij schijnt zijn oordeel nog niet voldoende gevestigd te hebben over de werkelijke oor zaken van het zonderling verschijnsel, dat zoo velen in angst en boven houdt. De krijgsraad te Magelang veroordeelde den fuselier G. Billen tot de straf des dood3 met den kogel, ter zako van feitelijke in subordinatie. Het „Bat. Nwbl." verneemt, dat de officier van gezondheid 2de kl. L. A. Demmers, ter zake van zijn gedrag by gelegenheid van de aflossing der tydelijko posten Lam Koenjit en Biloel op 8 April 1896, voor een konink lijke onderscheiding, do Militaire Willemsorde 4de klasse, is voorgedragen. In een op 29 April gehouden vergadering der Deli-Planters Vere- niring zijn, volgens de „Deli Ct.", herkozen als leden van het planters comité de beerenH. Ingermun, C. Van Schmid, E. Kortman, Th. C. Barclay en E. Tweer, en tot leden van de commissie van toezicht op het immigranten-bureau de heeren C. Heinoldt, F. Lassen, H. J. Stoof en J. A. De Bruine. De zending ia commissie van Poetoes Sibau n »ar de Oostkust van Borneo, waarvan in vorige mafloerichten sprake was, zal, naar het „B«t. Nold." meldt, z\jn samengesteld als volgt: Dr. A. W. Nieuwen huis, control ?ur J. P. J. Barth, een opnemer van den topographischen di.nst, J. Demmtni, sorgeant-photograaf by den topographischen dienst, 8 met repeteer- karabijnen bewapen :e Javanen, hacjï Oemar, a. s. districtshoofd van de Boven Mahakam, 7 met Beaumont-geweron gewapende pradjoerits van den Boven-Kapoeas. Do navolgende route zal worden gevolgd: van Poetoes Sibau aan do Kapoeas naar de Mahkam; verder naar de strook derPrihngs aan de Mahakam en het brongebied der Mahakam riviervan Boven-Mahakam naar Tepoe en Samarinda. De duur der reis is geschat op anderhalf jaar. De groote rijsthandelaarster de firma Kho Sam Ik te Soerabaia is voor f 10,000 opge licht en wel op de volgende, door de „So-r. Ct." medegedeelde wijze. De ch9f van deze firma, een singké, die wel cijfers kan lezm, doch geen letter zoo groot als een olifant kent, had in dienst een zekeren te Singapore ge boren Chinees Oei Jaw Kie, die het volste vertrouwen van den chef had, daar hij reeds tal van jaren bij deze firma in dienst was. Oei Jaw Kie spreekt en schrijft heel aardig Engelscb. Deze firma staat in rolatie met de Hongkoüg and Shanghai Banking corporation en heeft bij laatstgemelde Bank een krediet van f 50,000, welko gel ien zij kan toucheeren middels cheques. Op den 22sten Maart jl. moest de firma Kho Sam Ik een bedrag betalen van f 5687.50, en liet de chef dier firma door Oei Jaw Kie een quitantie uitschrijven tot dit bedrag, om het bi) genoemde Bank te ontvangen. Deze deed zulks, maar wetende, dat zijn patroon niet lezen kon, schreof bij op de quitantie In letters: fmt-n thousand six hundred thirty seven guilders end fifty cents en in cijfers f 5637.50, liet voor de 5 een kleine ruimte oter en bood toen de quitanti9 ter teekening aan zijn baas. Dtze, niet kunnende lezen, zag alleen, dat het bedrag in cijfers goed was, en teekenie de quitantie. Hiermede gewapend, ging Oei Jaw Kio naar het kantoor van de Bank, na ta voren het cijfer 1 voor de f 5637.50 te hebben geplaatst. Daar werd hem het surplus ai f 1000 ter hand gesteld middels een cheque op do Javascba Bank, welk bedrag hjj ten eigen bate aanwendde. Sedert dien tijd maakte hij nogal groote verteringen en moet volgens geruchten met een macaosche schoono naar Singapore zijn vertrokken, met achterlating van vrouw en kinderen Door de firma Kho Sam Ik is per draad der politie te Singapore verzocht, om Oei Jaw Kei, zoo hij zich daar mocht bevinden, aan te houdeD. Eerst by de verificatie der bo.-ken van gemelde firma met die der Bank is men tot die ontdekking ge komen. In de „J.-B." leest men: De commissie voor de S.-ptomberfeesten te Soerabaia heeft een heel aardig plann tje be raamd, namelijk, om op het Missigit-plein aldaar een miniatuurstad te bouwen. Do naam cier stad is „Oranje Nassau"; in bet midden daarvan, op het Koningin-Wilbelmina-plein, zal een muziektent geplaatst worden. Op dit plein zullen de navolgenie straten uitloopen: Oranjestraat, Nassaustraat, Waldeck-Pyrmont- straafc, Koninginnestraat, Kocingin-Rcgentes- straat, v.-d.-Wy-.-k-straat, Soerabaiastra.it en d9 Cremerstraat. In do stad zullen de kermis tenten geplaatst worden. Ook zal men daar plaatsen een gemeente huis, een politiekantoor met gevangenis, een kantoor voor in- en uitgaande rechteD, een telegraafkantoor, een stadsdrukkerij, een ambulante enzoovoort, en de overige beschik bare ruimte verpachten aan r staurateurs, koffiehuisüouders en aan andere personen, die daar een winkel willen opzetten. Fedir-eipedMIe. De „J.-B." deelt mede, dat de cavalerie der Pedir-expeditie zal bestaan uit 3 pelotons onder den ritmeester jhr. L. P. C. De Lannoy. Daarvan zal het 3de veldeskadron te Batavia een Europeesch en een iulanJscb peloton geven onder de 1ste luitenants A. B. M. Tergast en "W. Wynaendts; het 3Je peloton zal docr Kotta-Radja worden afgestaan, daar aanvulling uit Salatiga niet mogelijk heet. Het „Bat. Nold." meldt, dat de cavalerie zal worden toegevo3gd aan de colonne, die over land zal ageeren en die in do wandeling de Selimoen-colonne wordt genoemd. Als bovelhebber der expeditie ie aangewezen de commandant van het zesde bataljon infan terie te Atjeh. De door Hr. Ms. fregat „Atjeh" te leveren landingsdivisie zal 150 man sterk zijn. Na afloop der expeditie, is het, volgens het „Bat. Nbld.", de bedoeling der Regeering, de Pedirstreek door militaire macht voorloopig bezet te houden. Ook de genie te Batavia is druk bezig met voorbereidingen voor de Pedir expeditie. Tot verlichting van het voorterrein der kampe menten worden Wtllslichten beproefddit zijn op lichte raderbaren vervoerbnre reservoirs met lucygeen-gas, dat op grooten afstand zijn licht verspreidt en dus tot de veiligheid kan medewerken. Te Malang weet men voor zeker te ver tellen, dat het reserve-bat al jon aldaar, dat thans op voet van oorlogssterkte is, ook aan do Pedir-expeditie zal deelnemen. Het zou de tweede linie vormen en dan alleen in het gevecht komen als de tegenstand te groot blijkt. In een correspondentie uit Kotta-Radja aan do „J.-B." leest men: „Met de laatst aangekomen Westboot kwamen hier 220 dwangarbeiders aan, waar van er onmiddellijk 370 naar Segli zijn door gezonden. Ook met deze boot wordt weer een 200-tal van dat volkje verwacht. „Het zal daar nu meer dan ooit oppassen zijn, om toe te zien dat geen enkele dwang arbeider naar Oomar's zijde overloopt, want heer Oemar, thans in de onmiddellijke nabij heid van Segli zijnde, zal natuurlijk alle po giogtn in het werk stellc-n om dwangarbeiders te verleiden naar hem over te komeD, doch dan niet zonder, maar met een snaphaan setan, liefst met een zoo groot mogelijke hoeveel heid patronen; en zoolang wij den vogel Oemar nog niet in onze banden hebben, kunnen wij mosiiyk voor dergelijke wan bedrijven hem 6traffen. „Wanneer men voor zich neemt de laatst Ditgekomen overzichtskaart van Groot-Atjeh op de schaal van 1,200,000, door het topo- grapbisch bureau samengesteld, dan vindt men Zuid oostwaarts van Segli aan de Pedir-rivier twee kampongs tegenover elkander liggen: Garoet en Arée (op de overzichtskaart van Thomson staat Arée vlak bij 't cijfer 9). In laatstgenoemde kampong Arée, ongeveer 2lft uur van Segli, huist thans Oemar, die daar loodsen voor zijn volk heeft opgeslagen en geregeld eiken dag oefeningen houdt. Het buitenleven schijnt hem goed to hebben ge daan, want hij moet er dik en welvarend uitzien." In zijn „Vrijdag praatje" zegt de heer Daum in het „Bat. Nil." o. a.: „De aanstaande expeditie naar Pedir is voor Nederland en Iudiö een hoogst ernstige zaak; vaal e:nstiger d3n schijnt door te drin gen tot het begrip der Nederlanders hier en iu patria. Dia tocht, goed geleid en dat zal hy zeker worden kan het begin zijn v m het einde, kan in verband met het stelsel, waarvan hy deel uitmaakt, binnen een niet te verwyderd tijdstip de algeheele onderwer ping van Atjah ten gevolge hebben. Maar er moet op zuiver militaire wöz9 worden ge ageerd tot in zyn uiterste consequenties en men moet niet denk-n, dat, als dia to:bt voor ons goed afloopt, nu ook verder aan alles een einde is gekomen en wy aan het besturen kunnen gaan als in de Preanger of elders. Geen politiekjo in 's hemelsnaam, en vooral ge.-n liebaögeln met Polim of andere hoofden om „tact" te toonen. Tact, dat andere woord van sluwheid, is een artikel, waarin wij het afleggen en altijd hebben afgelegd en altyd zullen afleggen tegen dat soort van hoofden. Een ervaring, opgedaan met schatten geljs en stroomen bloeds, heeft dat aangetoond. Moeten wjj ook nu weer in dien strik loop en? Ik hoop, dat kolonel Van Heutsz zulk een noodlot moge ontgaan, en de gouvernour- generaal Nederland en Indië moge vrywaren voor das scbrecklichsto aes Sebreckens: proe ven van politikken tact door militaire en andere gouverneurs op Atjeh." Door den goaverneur-generaal van Nod.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Benoemd: Met ingang van 1 Joni Jb98 tot ambtenaar bij de in- e» uitvoerrechten on accijnzen do opziener bij die middelen T. J. Seilberger. Bij hot Departement van BiDnenl. Bestunr: tot referendaris bij de afdeeling comptabiliteit, de hoofdcommies H'v D. Van Weiy; tot derden commies, de klerken: F. L. Watten- doiff en G. L J. D. Kok; tot pakhuismeester te Makasser de ambtenaar op wachtgeld J. B. Tuts, laatst 2de commies op het bureau van den gouverneur van Celebes en Onderhoorigheden tot ambtenaar bij de in- en nitvoerreebten en accijnzen, de hoofdopzieners G. E Townsend, J. P. C. Samuels en J. A. Barret en de opziener W. J. Th. I. Tnts, allen bij voormelde middelen. Bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen. Werkzaam gesteld: Als verificateur 5de klasse do ambtenaar J. B. R. Prevöt. Benoemd: Tot opziener op ƒ100 's maands S. J. A. Van Rijgersma, tot tijdelijk opziener op ƒ75 's maands C. P. Krüss, resp., thans opziener en particulier. Geplaatst: Te Batavia de verificateur Preröt; te Siboga (Sumatra's Westkust) de tijdelijke opziener Krüss. Overgeplaatst: Van Goenoeng Sitoli (Su matra's Westkust) naar Soerabaia do opziener J. E. Townsend; van Padang naar Goenoeng Sitoli de opziener Van Rijgersma; van Siboga naar Padang de opziener V. H. Veldman; van Soerabaia naar Pedanten (Soerabaia) do tijdelijke opziener B. L. E. Micola von FürstenTecht; van Scmarang naar Pamanoekan (Krawang) de opziener 11. J. Th. P. Pottger. Benoemd: Tot opziener oj> 75 's maands J. Tb. Van den Dongen Gronovius, klerk bij het departement van financiën, geplaatst te Semarang. Bij den post- en telegraafdienst. Ontheven: Van bet beheer van bet kantoor te Tebingtinggi, Palembang, en overgeplaatst Daar Soerakarta de commies 2de kl. W. Van Leenwen van bet beheer van bet kantoor te Pontianak en overgeplaatst naar Soerabaia de commies 2de kl. W. Drijsdalo; van het beheer van het kantoor te Bindjei en overgeplaatst naar Semarang, de commies 3de kl. R. E. Purvis. Benoemd: Tot chef van bet kantoor te Pontianak de commies 2de kl. A. C. R. Von Bannissebt te Soerabaia; tot chef van het kantoor te Tjilatjap, de commies 2de kl. Cb. J. Lïna, te Weltevreden; tot chef van het kantoor te Bindjei de commies 3de kl. G. S. Van Koetsveld te Medan. Overgeplaatst: Van Tjilatjap naar Tebing tinggi, Palembang, de kantoorchef 4de kl. R. F. Lantzius; van Padang naar Soerabaia de commies 3de kl. R. Diepenhorst; van Semarang naar Padang de commies 3de kl. J. A. C. Oadhoff van Soerabaia naar Medan do commies 3de kl. J. F. H. Veldenvan Weltevreden naar Cberibon de adjunct commies P. Cb. Loriaox. Bij de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java. Ben oemd: Tot stationschef 3de kl. de commies voor den stationsdienst, A. Prins; tot commies voor den stationsdienst, de ambtenaar op non activiteit D. A. Van Hien. Geplaatst: Bij de Oosterljjnen, de Iste klerk J. Van Weerden. DEPARTEMENT VAN MARINE. O verge laat st: Van de „Atjeh" naar de „De Ruyter" e luitenant tor zee Iste kl. L. J. Van Heioma; van de „Batavia" naar de „Bromo" de luitenant ter zee 2de kl. C. Aronstein; van de „Koningin Emma" od de „Batavia" de adelborst der Iste k1. C. D. Julius; van de „Koningin Emma" op de „Nias" de adelborst der Iste kL Jhr. G. L. Schorer van de «Nias" op de „Edi" de luitenant ter zee 2do kl. G. C. M. Kolff. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Overge- fi 1 a a 18 tNaar Atjeh ter nadere indeeling de 1ste □it. inf. te Palembang H. J. De Klein, de 2de luit. inf. bij bet L. H. 1ste bat. te Banjoebiroe G. A. Tideman, de 2de Init. inf. te Singkel J. P. Donk en de 2de luit, bij het 4de depot-bat. te Fort de Koek J. M. C. G. Majoie; als administrateur van het hospitaal te Tjimabi, de 1ste luit. kwartierm. J. R. L. Prins, geëv. van Palembang naar Batavia; naar Salatiga de off. van gez. 2de kl. toKedong- kebo H. F. B. J. A. Noordhock Hegt; naar Kedong kebo de officier van gez. 2do kl. te Batavia P. Tours; naar Saparoea de off. van gez. 2de kl. te Sala tiga W. J. Van der Scheer; naar Batavia de off. van gez. te Saparoea V. Gravestein naar Oeloe Limau Mania de off. van gez. 2de kl. D. J. Hulshoff Poll, te Kotta-Radja; naar Batavia, de off. van gez. 2de kl. te Oeloe Liman Mania P. W. Striening; bij bet 11de bat. inf. de kapitein der inf. in Atjeh W. C. Van Deventer; bij het 10de bat. inf. de kapitein der inf. in Atjeh C. H. De Veer; bij het garn.-bat. van Palembang, de Iste luit. bij bet 2de bat. in Atjeh M. H. H. Leclercq; bij het 13de bat. inf. de Iste luit. bij het korps marecbaus9éo H. W. Roeby; bij het 2de recr.-bat. de lete luit. dor iDf. bij bet 2de garn.-bat. van Atjeh, J. Van Hasselt. Geplaatst: Bij aankomst uit Nederland: by de troepen in Atjoh t. n. i. de kapt. der inf. A. Klontje, van verlof terugverwacht; resp. bij bet 5de bat. en bet 3de depot.-bat. de 2de luitenants J. B. H. Frackers en F. A. M. Willemse, verwacht wordende voor den dienst bier te lande; te Padang de off. van gez. 2de kl. H. C. Nauta, ver wacht als bestemd voor het leger h. 1.1. V e r 1 e n g d Mot een maand het verlof naar Soekaboemi en Garoet, verleend aan den van Atjeh geëv. kapt.-kwartierra. F. W. Amdt. Benoemd: Tot adjudant bij het garn.-bat. van Amboina en Terna te, de Iste luit. inf. bij dat korps A. Hoorweg. Benoemd: Tot chef der contróle, tevens be taalmeester bij den dienst der exploitatie van den stoomtramweg in Atjeh, de chef der controle, tevens betaalmeester, met den rang van burgerlijk schrijver der 1ste klasse bij genoemden dienst W H. Hillen. Overgeplaatst: Bij het L. H. 4de baf inf. de majoor inf. bij bet 2de depot-bataljon te Mage lang, J. A. W. Weustmann; bij het 2do reserve-bat. de 1ste luit. adjudant bij bet 11de bat. inf. to Mr.-Cornelis J. D. H. Beckering; bij het 11 de bat. inf. de late Init. adjudant bij bet 2de reserve-hat. te Weltevreden, J. P. W. Segov bij het garn.-bat. der Westerafd. van Borneo de kapt. adjudant bij het lsto garn.-bat. van Atjeh en Onderh. te Oleh-leh, A. K. F. Swart; bjj de troep onmacht in Atjeh t. n. L de 1ste luit. adjudant bij bet garns.-bat. der Westerafd. van Borneo te Pontianak, W. G. L. Snijders; bij bet 18de bat. inf. de kapt. bij bet 3de bat. inf. geëv. van Atjeh naar Batavia, A. J. H. Van Genns. Ingetrokken: De overplaatsing bij den gew. en plaats, geniedienst in de 3de miL-afd. op Java te Soerabaia en overgeplaatst bij den gew. en plaats, geniedienst in de Westerafd. van Borneo te Pontianak de 1ste luit. bij bet detachement genietroepen in Atjeh, G. U. Van Renease van Duivenbode. Overgeplaatst: By den gew. en plaats, geniedienst in de 3de mil.-afd. op Java te Soera baia de 2do luit. bij den gew. en plaats, geniedienst in de 2de mil.-afd. op Java te Willem J. De Korjper; naar Fort-de-Kock de militaire apotheker 2de klasse te Padang, P. A. A. F. Eijken. Bui-gcrfifke Stand. AAELANDERVEEFT. Bevallen: W. C. De Graaf geb. Braam, D. J. P. Vis geb. Stapper, D. ALFEN. Bevallen J. C. Bos geb. De Borst, Z. J. De Ridder geb. Van 't Wout, Z. J. Van der Bijl geb. Spruitenburg, D. A. Bezemer geb. Graveland, levenl. Z. Overleden: G. Verkley Z. 2 m. M. J. Bonten, wed. van H. P. Lamboo, 40 j. Gehuwd: A. Van Leenwen, jm. 28 j., en J. Do .lager, jd. 27 j. M. De Grauw, jm. 25 j., en M. Ram, ju. 25 j, BODEGRAVEN. Bevallen: T. Van den Berg geb. Bakker, Z. M. Schouten geb. Van der Horst, D. Overleden: A. Van Dam, 14 j. J. Sooring, 22 m. H. Van Scberpenzeel, 23 j. D. De Vos, wedr. van II. Koodvoets. 61 j. HILLEGOM. Bevallen: R. Visser geb. Bak ker D. C. Van der Bent geb. Moolenaar Z. A. M. Van Eijk geb. Pijpers Z. G. C. FUrber geb. Van den Bosch D. J. C. Kesteren geb. Verstraten Z. Ondertrouwd: J. H. Schintz en H. G. Nie- berding. J. Visser en K. Nederpelt. P. Aan- geenbrug en J. Aangeenbrug. J. J. Meijer en K. De Groot. Gehuwd: J. Van der Linden en M. Lange- veld. L. Scholte en P. Bogerman. Overleden: C. Hoogkamer 76 j. KOUDEKERK. Bevallen: H. Van Leeuwen geb. Van der Kreeft, D. M. Paling geb. Bogerd, levenL aangeg. D, Overleden: M. Van Klaveren, wed. G. Dorre- paal, 76 j. Gehuwd: K. Vergeer, jm. 31 j. en H. Van der Bijl, jd. 28 j. P. v. Brussel, jm. 28 j., en N. Van llee, jd. 29 j. LEtMÜIDEN. Bevallen: A. Blommesteijn geb. De Boer, D. A. H. Turk geb. DeKoniDg, D. C. Erkelens geb. Treur, Z. Gehuwd: J. Blonk jm. 29 j. en M. L. De Rijk j'd. 25 j. P. Rietdijk jm. 28 i. en A. Eveleens jd. 18 j. G. Boawmeoster wear. 35 j. en E. M. Van Poelgeest 30 j. JL Horsman jm. 38 j. en S. Scheur id. 35 j. NIEUWKOOP. Bevallen: E. Van Leeuwen Seb. Van Heusdou D. J. Eijs geb. Bader Z. L. A. Van Woudenberg gob. Verwey D. Gehuwd: J. Slingerland jm. 21 j. en Tb. Ver leun jd. 26 j. L. Zijorveld wedn. 47 j. en J. Van Niokerk jd. 47 j. J. Van der Weyden jm. 27 j. en P. K. Groenendijk jd. 24 j. G. Bon jm. 24 j. en G. Blijleven jd. 27 j. Overleden: C. Groenondijk, eebtg. van N. Lelieveld, 27 j. E. Poot jd. 20 j. J. M. Van der Weyden jd. 26 j. W. Tijsterman Z. 5 m. NOORD WIJK. Geboren: Maria Helena, D. van J. Berkbout on A. Janson. Jan, Z. van W. Passchier en M. Van der Haak. Comelis Leo- nardus, Z. van N. Duindam en A. Van der Voort. Maria, D. van D. De Koning en A. Kralt Ondertrouwd: A. Van Delft 23 j. en C. Bouwman 24 j. Gehuwd: P. Bamhoorn 27 j. en J. Twee boom 22 j. VOORHOUT. Gehuwd: A. Angenent, wedn. van A. Maas, 62 j. en M. Van Haaster, wed. van C. Van der Laan, 53 j. G. Van den Berg 24 j. en M. Van der Geer 23 j. P. Koomen 30 j. en P. Van der Lans 26 j. ZWAMMERDAM. Bevallen: H. M. Van Vliet geb. Langeslag, Z. C. W. Fopma geb. Warnaar, Z. A. Van Staveren geb. Van Blok land, D. Overleden: B. Verwey, D. 4 j. A. Hera- penius, Z. 19 d. M. v. d. Breggen, jd. 29 j. Gehnwd: P. Hoogendoorn, wedn. vau L. J. Prins, 32 j., en A. Kouwenhoven, jd. 31 j. Gemengd Nieuws. De burgers, buitenlui, enz., enz., die, der gewoonte getrouw, hun gebruikeiyk Pink8terbezoek aan de residentie en Scbevenin- gen brachten, hadden aan de stad en bet zeeiorp een levendig en vrooiyk aanzien ge geven. Vooral Pinkster-Maandag was 't ver bazend drnk langs don Scheveningschon Weg en den strandmuur. Vervoermiddelen, koetsiers, enz. hebben goede zaken gemaakt, evenals de eigenaren van restaurants, koffiehuizen en dergeiyken te Scheveniogen, die, al is het badseizoen nog niet geopend, hun inrich tingen voor het publiek had ien opengesteld. Het welkomst-vuurwerk voor hetKurhaus slaagde des avonds uitmuntend. Juist was 't afgeloopen, t03n het begon te regenen, zoo lat ieder zich nog spoedde, hetgeen nogal by de trams gedrang gaf. De Hollandsche Spoorweg stoomtram Den Haag Schovenlngen vervoerde Zondag 12,000 en Maandag 20,200 personen. De Haagsche Omnibus-maatschappy ver voerde gedurende de Pinksterdagen 6199 personen, waarvan op Maandag 3422, zynde het hoogste getal dat sedert de exploitatie is bereikt. In het vo. i^e jaar werden gedurende die dagen vervoerd 5888 personen. Aan het Hollandsche Spoorstation was het thans weer enorm druk. In 'tgehoel reien ir 66 extra treinen. Des nachts omstreeks kwart over éénen vertrok de laatste trein. Politieagenten, bijgestaan door Rijkspolitie, zorgden voor de orde, welke geen oogenblik verstoord werd. Een ergeriyk staaltje van die- renmishandeling is Pinkster Maandag te 's-Gra- venhaga in de Wagenstraat voorgevallen. Volgens ooggetuigen heeft een slagersknecht met een vleeschhaak een hond de tong uit gerukt, zoodat htt dier in het honden-asyl moast worden afgemaakt. Een politie agent, die een onderzoek wilde instellen ton huizo van den baas van den slagersknecht, werd volgens zyn verklaring, door den patroon daarin bemoeilijkt. Door den Hoogen Raad werd gisteren vernietigd een arrest van het gerechts hof te Arnhem, waarby een rentmeester van een landgoed onder Nunspeet, gem. Ermelo^, tot vier maanden was veroordeeld wegen verduistering van gelden ten nadeele vau utn eigenaar van bedoeld landgoed en mishande ling van een veldwachter door dezen, petroleum in de oogen te werpen. Deze zaak is nu naar het Hof te Amsterdam verwezen, ten einde voor dat college opnieuw te worden behandeld. Het onderzoek in zake den moord aanslag op de N. Heerengracht te Amsterdam heeft geen resultaat opgeleverd. Ook Begen, uit Bussum, de vriend van den agent Van Brink, is uit de voorloopfge hechtenis ont slagen. Te Helpman (Gr.) is de stoom- en wïndkorenmol9n van de heereu Gebr. Bus verorand. Het aanwezige meel, een waarde verte genwoordigend van ongeveer f 5000, was voor f 2500, de molen zalf voor f 5000 ver zekerd. Te RKoon is gisteren de broodbakkery van J. Van Dyk met huis en schuur totaal afge brand. Men meldt uit Deventer, dat wegens den hoogon waterstand de meeste steenfabrieken langs den IJsel den arbeid hebben mosten staken. Een hevige wervelwind, vooraf gegaan door hagel en onweer, heeft in het gehucht Lage-Berkt, gemeente Bergeik (N.-B.), één huis geheel en twee andere gedeeltelijk doen instorten. Tevens werd een groot aantal boomen ontworteld of midden doorgebroken. Een onaangename historie is by het derde Brandenburgsche treinbataljon in Spandau voorgekomen. Een eenjarig vry- williger van dezen troep, die uit Beriyn ge boortig was, had verlof gekregen, maar w;s niet meer naar het bataljon teruggekeerd. Hy werd spoedig daarop gearresteerd en streng gestraft. Aan zyn vader deelde hy toen mede, waarom by Diet naar zyn bataljon was terug gekeerd; hy zeide, dat hy met zijn middelen zyn noodzakelijke uitgaven, vooral voor ge schenken aan onderofficieren, niet meer kon bestryden. Hy deelde ook de namen van een aantal onderofficieren en wachtmeesters mede, die geschenken hadden aangenomen, en van eenjarigen, die deze gegeven hadden. De vader diende een aanklacht in by den commandant en daarop zyn meer dan dertig onderofficieren en eenjarigen met dri^-tot zeven dagen arrest gestraft. In Süpplingen burg heeft een 16 jarige schooljongen by het spelen een joog meisje doodgeschoten, onder den uitroep; „Je hebt lang genoeg geloefd." Het kind werd in het hoofd getroffen en was onmiddellyk dood. Uit Wladiwostok wordt gom el d, dat volgens de Siberische Handelscourant osn verschrikkeiyke epidemie der zwarte pokken is uitgebroken. Verscheidene bonderden men-.- schen moeten gestorven zyn. Curasao. Aan de „N. R. Ct." wordt uit Weonet geschreven De tot bescherming der Duitsche belangen naar Cuba gezonden Duitsche kruiser „Geior" was in April ty Cara^ao. Uit een kort verslag, over dit verbiyf blykt, dat de Duitscher3 zee? tevreden waren over de vriemleiyke ont^angsl door de officieren en de daar aanwezige ambtenaren. De haven St.-Anna maakte op hen een zeer voordeeligen indruk. Hollandsche zindeiykheid en netheid hoerschten er in da straten en huizen. Dat viel te meer in'toog, als men van Cuba, Haïti of Venezuela kwam. Daar heerschten wanorde, verwaarloozing en smerigheid. Op Curasao daarentegen kon men zien hoe men onder ongunstige omstandig heden in een tropisch klimaat zindeiykbeid kan in acht nemen al3 de regeering er voor zorgt en met een goed voorbeeld voorgaat De haven van St.-Anna met haar goede aan- legkade is de beste van heel West-Indië en heeft ruimte genoeg voor een vloot. In één woord: Curasao maakte een zeer gunstigeu indruk.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 6