Inhuldigingsfeesten. Burgerlijke Stand van Leiden. biell Nereus op. Triton won in 11.15*/s. Njord was derde, Laga vi.rde. Triton, dat nu viermalen achter elkaar het hoofdnummer heeft gewonnen, werd zeer toegejuicht. Do vier roeiers kregen elk een grooten krans omge hangen en ro.idon daarmede weg. Tweerfems, seniores; 2000 M. 1. „N.reus" (F. D. Otken, toog, A. De Groot, slag, C. J. F. Descb, stm.); 2. „Laga" (F. A. Brandt, toeg, N. N., slag, J. J. A. Knoote, stm In plaats van de oade twee (een van de roeiers heeft een ongemak aan de hand) kwam voor Nereus de jonge twee uit, een onrflpe ploeg, die nog overvloedig met water gooit, en geen ernstige party voor de Delve- naars was. Dezen waren dadelijk voor en wonnon zon Ier eonigs inspanning in 8.23; Nereus 9.06. Vierriems, juniores2000 M. 1 „Triton" (A. Nejjtzell de Wilde, boeg, A. Overboscb, J. J. Van Lonkbuyzon, J. W. Verloop, vlag, D. Herderschee, stm.); 2. „Njord" (J. G. Veenen- boscb, boeg, H. J. Ten Bruggencate, D. J. JongeneeJ, R. G. Leegstra, slag, C. Ch. Grivel, stm.); 3. „Nereus" (J. Willenmier boeg, J. F. Kats, N. N, J. J. M. Van Bergen, slag, C. J. F. Desch, stm.,) Njord, met den kalmsten slag afgaan le, was dadelijk iets voor; Triton volgde het dicht op d& hielen; Nereus zakte weldra af. Njord liep spoedig tot een lengte, en toen meer uit, maar Triton gaf het niet op; haalde by de bocht iets in maar kon niet meer by komen. Njord won in 7.12; Triton 7.17. Single sculling, 1600 M. „Njord" (J. De Jong van Beek en Donk). De Leidscbe roeier had geen modedinger en moest alleen ov6r de baan gaan. Hy deed het met ru&tigen en gelykmaligen slag en goed sturende in 5.30 Jonge twee, seniores. 1. „Njord" (Jon- geneel, L9ogstra, slag, Grivel, stm 2 „Laga" (J. Van Braam Houokgeest; A. Brooss van Groenou, slag, J. C. Vliegentnart, stm.) Njord was dadeiyk voor en bleek spoedig de beste ploeg van de twee. Njord won in 8.12; Laga 8.22. Achtriems; prys een beker, uitgeloofd door de Koninklyka Ned. Zeil- en Roeiveree- niging; 2000 M. 1. „Nereus" (G. A. Kleyn, P. Foenstra, Otke, K. G. Beukers, A. Bogers, S. J. J. Zyimans, J. W. M. Van Dyk, Blaisse, slag, Desch, stm.); 2. „Triion" (Kranenburg, Van Romondt, Bentinck, Noordhoak Hegt, Hertog, Lulofs, Brandt, J. G. Moltzer, slag); 3. „Laga" (Meyer, Timmermans, Thyssen, Vliegentbart, Beukema, N. N.t Brandt, Tromp, Adams, Deking Dura, slag, Knoote, stm.) Na een paar minuten ro.-iens werden de drie gieken, die vry gelyk waren, Noreus iets ▼oor, op elkaar gedrongen, doordat een stoom boot in het vaarwater lag. Nereus en Triton voeren elkaar in ce riemen en bielden met roeien op. Laga stopte nu ook. Eerst wilden de roeiers de beslissing van dit nummer de volgende week t9 Oudshoorn verroeien, maar de jury drong op overroeien aan, en dit ge beurde tea slotte. Hot kostte geruimen tyd voor deschuitjos, waaruit by bet afgaan bet roer der gieken wordt vastgehouden, weer op hun plaats lagen. Gelyk de eerste maal gingen de gieken alle drie vlug af. Langen tyd bleven de ploegen, in barden stryd, aan elkaar bangon. By de tribune waren Nereus en Laga nagenoeg gelyk, Triton was ruim een lengte achter. Nereus won ten slotte met een kwart-lengte in 6.31; Laga 6.35; Triton byna twee lengten achter. De stoombooten aan den kant floten elkaar hun afscbeiJsroep toe, de studenten staken den brand in hun laatste donderbussen on don Bpaarndammerweg Logs schoof de menscben- massa naar Haarlem terug, met hot vooruit zicht den dag waardig te besluiten by do muziekuitvoering in den Hout. Dezer dagen vond een paarden- handelaar te 's-Gravenhage een zyner paarden, in de weide achter „Westerbeek" (aan de overzyde van de Loosduinsche vaart) met uitgeschoten oog. Vermoe ;elyk is dit, by ongeluk, gedaan door een der stroopers, die, meestal ia de vroegte, aldaar loopen te jagen. Zondag-ochtend zette de gemeente-politie de overtreders der jachtwet achterna, doch het gelukte hun te ontkomen met achterlating van éón geweer, dat in beslag werd genomen. Zaterdagavond is in de Govert- Flinck straat te Amsterdam een tloedig drama afgespeeld. In een danshuis van zekeren Smit, zich bevindende in perceel 206, waar het op dat uur erg vol was, krogen tegen ongeveer balf- tien een paar bezoekers twist. Een der twistenden gaf een ander met een scherp voorwerp, vermoedelijk een groot mes, op eenmaal een bevigen steek in het onceriyf. Do verwonde, zekere Hendrik Van Reeden, diamantslyper van beroep en ongeveer 22'jaar oud, ging nog de straat op, doch zaktj spoedig in elkaar. In een apotheek in de Ferdinand- Bolstraat weri hy verbonden, doch toen door d9 inmiddels gehaalde politie naar het Binnen- Gasthuis gebracht, waar bet bleek, dat de man reeds was overleden. Do commissaris van politie uit de Ferdinand- Bolstraat, de beer C. P. Van der Wielv, was spoedig nut tal van agenten ter plaatse en liet de straat voor het huis, waar de moord gepleegd was, afzetten, zoodat geen der be zoekers van het lokaal kon ontsnappen. Zy werden allen als getuigen naar het bureel in de Ferdinand-Bolstraat gebracht. Het voor werp, waarmefe de daad was geploegd, was nog niet gevonden, doch dat de aanslag wel degelyk in het lokaal gepleegd was, bleek uit het bloed, dat op den vloer lag. In het politieburecl heerschte tot eiep in den nacht groote drukte, door het groot aantal getuigen, ongeveer een 40 tal, dat door den commissaris moest worden gehoord. Ook de officier van justitie, mr. Von Baumhau9r, en de commissaris van politie, mr. Van Raalte, als waarnemend hoofdcommissaris, aangezien de heer Franken met verlof afwezig was, woonden de verhooren by. De commissaris van politie zette de ge tuigen verhooren tot Zondagochtend zes uren voort, doch uit do uiteen loopen de verklaringen dor getuigen kon men niet tot den dader van de misdaad komen. Degenen, die Zondag avond in het bedoelde bierbuis aanwezig waren, wisten wel, dat het erg rumoerig was ge weest, doch bezoekers van dergeiyke dans huizen trekken zich daarvan gewooniyk weinig aan. In den loop van den avonJ was een troepj9 mannen, een vyftal, binnengekomen. Zy hadden overdag al ruzie gehad met een werkman van den reinigingsdienst in de Jor- daan, die ook in het bierhuis in quae&tie was gekomen. Gedurig had men woordenwisseling gehad, waarin zich andere bezoekers nu en dan gemengd hadden, meestal door kalmeerend tusschenbeiden te treden en te zeggen: „Niet vechten daar". Van een geregeld gevecht is dan ook geen sprake geweest. Sommige ge tuigen beweerden, dat ook de verslagen jonk man tusschenbeiden was gekomen e hem toen de vermoedeiyke steek was toegebracht, Door wion? Het is de vraag, meent het „Hbl.", waaraan deze mededeelingen zyn ontleend, of de politie daar spoedig of ooit achter zal komen. Degenen, die misschien den dader kennen, verraden hem liever niet. En hoewel in die buurt ieder erkent, dat de politie zeer spoedig ter plaatse was en vlug do straat had afgezet, kon de dader toch gemakkrlfok tusschen het oogenblik, dat hy de daad plo.gde, en het tydstip, dat de politie kwam, het bierhuis verlaten hebben. Een dolk, waarmede de steek waarschyniyk is toegebracht, is, niettegenstaande de zorg vuldige nasporingen der politie, nog niet ge vonden. By het nadere onderzoek is gebleken, dat Van Reeden een kleine steekwonde had in het hart en op straat ineenzakkende, niet meer heeft kunnon zeggen dan: „Ze hebben me gestokeö, ik sterf." Aan het politie-bureel werden gisteren den geheelen dag door nog menscheü over het geval gehoord, doch hunne verklaringen verspreidden over de zaak niet het minste licht. Het ïyk van Hendrik Van Reeden, in de wandeling „manke Hein" genoemd, is door de justitie verzegeld en zou heden naar het schouwlokaal aan de "Weteringschans worden gebracht. In eon bierhuis in delsto Ja n- Vander-Heyden-straat (e Amsterdam loste gistermiddag eon bezoeker op zijn vrouw crie revolverschoten. Ofschoon hy op korten afstand h6t wapen op zyn eebtgenoote gericht had, trof gelükkig geen der drie kogels doel. De man werd door de politie in verzekerde be waring genomen en na aan het commissariaat in öe Ferdinand-Bol straat voorloopig te zyn geboord t r beschikking der jnstiiie gesteld. Door een bewoner der Reinwardt- straat te Amsterdam werd Zaterdagavond aan den politiepost Muiderpoort aangifte ge daan, dat uit zyn woning was ontvreemd een bruin lederen portefeuille, inhoudende f 1700 aan bankpapier, eeüige brieven en een deposito- bewys op de Amsterdamsche Bank, groot f 12,000. Hy zeide een bepaald persoon van dezen diefstal te verdenken. De commissaris van politie aan het büreel Ferdinaod-Bol-slraat, de heer C. P. Van der Wiele, tot wiens 89t tie de Muiderpoort behoort, waarschuwde dadelyk do Amsterdamsche Bank en telegrapbeerde het signalement van den verdachte naar ver schillende stations, met het gelukkig gevolg, dat do verdachte Zondagochtend te Rotterdam werd gearresteerd en dadelyk naar Amsterdam gebracht. Een groot gedeelteiyk van het gekl had hy nog in bezit, het deposito-bewys niet. De gearresteerde ontkent alle schuld aan een diefstal. Door de Pinksterdrukte hadden te Rotterdam hier en daar incidenten plaats; op de Rechter Rottekaie werd een 8 jarige doofstomme knaap door woest ryden van den bestuurder van een rytuig doodgereden en op do Schiekade bekwam een jonge man een ernstigen messteek in den hals. Het aantal arrestation was legio. De bereien politie had in de Parken en Plantages de handen vol en moest eenige malen handelend optreden. Het aantal vreemdelingen dat de stad bezocht wordt op circa 30,000 personen geraamd. Vanwege de H. IJ. S. M. liepen tusschen de stations Amsterdam - Rotterdam 69 extra- treinen. Van het Station der Staatsspoor ta Rotterdam liepen extra-treinentoch was het materiëol der gewone treinen belangryk ver sterkt. Hoewel de meeste treinen vertraging hadden, was deze toch niet aanzienlyk. De expres-treinen waren op tyd. Vanwege de H. IJ. S.-M. werden aan het stations personeel ververschingen verstrekt. Do arbeider S., teObdam(N. H.), bezig een heipaal te verstellen, werd door het zware heiblok, dat men, op 8 meter hoogte, goed vastgebonden waande, doch dat onverwacht losschoot, op het hoofd getroffen. De man werd gedood. De familie W., te Edam, heeft in groote ongerustheid verkeerd. Een 8-jarig zoontje kwam, na scbooltyd, niet thuis, het werd 6, 7, eindelijk 8 uren, en nog was de knaap niet terug. Andere kinderen meenden, dat hy had mo^tm schoololyven. Te ruim 10 uren ging men naar het hoofd der school, waar de Jongen onderwys ontving. Daar kreeg men geen gehoor, want de familie was reeds in rust. Tuen naar den onderwyzer, die in do school ging k ijken, en nu vond men den jongen daar slapende, moe geweend en ge schreeuwd. De Commissie voor de straatversiering van den Vliet bestaat uit de Hoeren: W. HAANSTRA. H. J. C. VAN VEGGEL. J. W. DE TOMBE. J. J. VAN TERTHOLEN. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur In m(Jn scliryven van 28 dezer aangaande den kastanjeboom op de Viachmarkt, sprak ik cok over het planten van den Wilhtlmina- boom (lindeboom) op het Burchtplein. Daar mede bedoelde ik do cirkelvormige ruimte, ingesloten door de muren vaQ Den Burcht. U dankzeggende voor de my verleende plaatsruimte in uw geacht blad, zoo teeken ik my hoogachtend Lkidjsn, Uw dw. 31 M-.i 189S. A. v. E. Eerste huwelijks-afkondiging van 29 Mei. G. P. Snel jm. 22 j. en M. C- Van Ginhoven jd. 23 j. P. Dreef jra. 24 j. en S. H. L. Lut jd. 25 j. P. A. Cornet jra. 26 j. en C. S. Kol derm an jd. 29 j. T. v. d. Vlist jra. 21 j. en C F. W. Kreutzelman jd. 24 j. H. Keppel jm. 23 j. en W. Esveldt jd. 27 j. G. Niewenbnrg jm. 22 j. en A. Popp jd. 22 j. A. Van Haarlem jm. 20 j. en M. Ju jd. 22 j. J. Pels jra. 20 i. en A. E. Sommeling jd. 19 j. C. Uljé jm. 35 j. en A. Loupe jd. 26 j. P. J. Van Leenwen jm. 33 j. en W. A. De Graaf jd. 36 j. L. Erades jm. 21 j. en A. v. d. Linden jd. 20 j. B. Van Dorp jm. 23 j. en N. Touw jd. 25 j. B. Van Dorsten jm. 26 j. en A. M. Steenoveld jd. 25 j. P. S. Duinker jm. 82 j. en E. v. d. SluijB Veer jd. 24 j. W. Terpstra jm. 24 j. en A. J. Verhaar jd. 24 j. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd." J. B. Do Vos en M. Elenbaas. J. H. Stoel en G. Immink. Gehuwd: F. Van Ophem en M. Van der Laar. M. Tolenaars en A. Speelmans. J. H. P. Kok en M. Scheurwater, wed. J. Ooms en L. De Ridder. Bevallen: K. Romeijn geb. De Gier D. J. Markus gob. Schaap i). A. Mnusse geb. Coorn D. E. Digtnun geb. Kooijman Z. J. Immink geb. Bruijn Z. A. J. A. Van Nieuw koop geb Krijger 1). Overleden: C. Sloop 77 j. D. E. Van Meerbeek 73 j. S. P. P. Touw 10 mnd. H. Siebeling 81 j. A. Brossen 3 j. A. J. Ver- vaet 74 j. P. S. Zijlraans 8 mnd. C. Van Veen 24 j. VOORSCHOTEN. Ondertrouwd: B. Van Dorsten 26 j. on A. M. Steeoeveld 25 j. O. De Haa3 2*2 j. en J. Verhoog 10 j. Gehuwd: J. De Groot 26 j. en L. Zwetsloot 26 j. Geboren: Gerritje, d. Yan J. Versloot en G. Den Hartog. BUITENLAND. Frankrijk. President Faure heeft te St.-Etienne een rede gehouden by de onthulling van het gedenkteeken voor de stryders van 1870. Na hoogeiyk te hebben uitgeweid over het Rus sischFransch verbond, zeide de president het te betreuren, dat de pogingen van Frankryk, vereenigd met die der mogendheden, den stryd tusschen Spanje en Amerika niet hebben kunnen verhinderen. Frankryk zal ce meest strikte onzydightid bewaren en de president sprak den wensch uit, dat de pogiDgen der neutrale staten zullen leiden tot den vrede. Het recht, zeide de heer Faure, om het lot des vaderlands te besturen, legt der democratie zware verplichtingen op. De myne is haar die steeds in herinnering te brengen. Deze plichten vormen een politieken band en leiden tot de aanvaarding van elke opoffering voor leger en marine met het oog op een waardige en krachtige handhaving van den vrede tegenover het buitenland. By het feestmaal, aangeboden door de Kamer van Koophandel, beval president Faure, in antwoord op een op hem nitgebrachten toost, aan, alle pogiDgen te doen voor de uitbreiding van den buiteniandschen handel en de vestiging van handelsbetrekkingen met Rusland en de Vereenigde Staten, met welke juist een overeenkomst is getroffen, welke dan besten waarborg biedt voor wederziJdsche verhandeling van handelswaren. Belgis. By de herstemmingen voor de vervanging van het afgetreden gedeelte van de Kamer werden te Luik 6 socialisten en 5 racicalen herkozen. Te Verviers werden de katholieken gekozen; de socialisten verloren 4 zetels. Te Thuin werden 3 socialisten gekozen, een aan winst van 2 zetels ten koste van een liberaal en een katholiek; te Soignies werden de socialisten, te Doornik de katholieken herkozen. Te Ath winnen de liberalen de beide katholieke zetels; te Termonde werd de minister Debruyn definitief herkozen tegen een christelyk demo craat. De volledige uitslag van do verkiezingen is, dat de nieuwe Kamer zal samengesteld zfin uit 112 katholieken, 28 socialisten, 6 liberalen, 6 raoicalon. De katholieke meerder heid is thans 72 tegen 70 stemmen in de oude Kamer. In den Senaat is de vroegere katholieke meerderheid van 36 stemmen niet veranderd. Dd katholieken verliezen nl. een zetel, die te Doornik door do liberalen werd veroverd, terwyi zy te Verviers den liberalen een zetel ontnamen. Italië. Een officieuze nota deelt mode, dat ten gevolge van verschillen van meening, in den ministerraad ontstaan over het parlementaire programma, Visconti Yc-nosta verklaard heeft zfin ontslag t9 willen nomen. Naar aanleiding van deze verklaring heeft de eerste minister Di Ruoini den koning uit zyn naam en dien van zyn ambtgenooten het ontslag van het Kabinet aangeboden. De koDing heeft Di Rudinf opnieuw met de vorming Tan een ministerie belast. Groot-Bri tanulë. Do begrafenis van Gladstone bad Zaterdag plaats onder ontzaglijken toeloop van belang stellenden. Het plein van de kerk was stampvol en daken en rameo wemelden van kykers. Ook binnen de kerk was geen plaatsje open. Het weder was vry goed; de morgen wolken waren opgetrokken; af en toescheen een zonnetje in de blauwe plekken van de lucht. Reeds vóór tien uren begon zich het eerste deel van den stoet te vormen. Het waren de leden van het Lagerhuis, zeker vyfbonderd in getal, voorafgegaan door den voorzitter in ambtsgewaad. Daarna stelden zich de leden van het Hoogerhuis op. Intusschen was de lykwagen voorgekomen, een eenvoudig rytuig op vier wielen, bespannen met twee donker bruine paarden, geleid door palfreniers. Juist om elf uren tilden de lykdragers de kist op den lykwagen. De stoet stelde zich op: de leden van hst Lagerhuis, die van het Hoogerhuis, do vertegenwoordigers van het koninklyk hnis van Engeland en buitenlandsche vorsteD (onder wie de Nederlandsche gezant), de vertegenwoordiger van kcnlDgin Victoria, graaf Pembroke, de lykkoets met de slippen- dragers, onder wie de prins van Wales en de hertog van York, de familieleden van Glad stone, zyn vrienden, zjjn particuliere secre tarissen, ïyfartsen en bedienden, en een ge zantschap van honderd leden uit de onder- hoorigen van Hawarden tot slot. De personen in den stoot droegen geen uniform, behalve de spe ker, de lord-kanse- lier en nog enkele ambtenaren. Bloemen, rouwfloers en muziek ontbraken geheel, maar een rykgebordunrd kleed dekte de kist. Het duurde byna een uur vóór de geheele stoet den westeringang van de abdy was binnen getreden. Daar stonden de deken en andere kerkdienaren gereed om den stoet te ont vangen en sloten zich achter de lijkkist aan. Onder het spelen der muziek werd de baar naar het graf in het noordertransept gedragen, waar de begrafenis op de gebruikelyke wyze plaats had, onder het zingen van het koor en het uitspreken der gebeden. Mevrouw Gladstone woonde de zeer een voudige, maar treffende plechtigheid by. Na afloop daarvan werd het publiek in de keik toegelaten, om het graf te bezichtigen. Bericht wordt, dat de chief constable te Birmingham en andere chief constables notificatie hebben ontvaDgen, dat het ministerie instructies beeft gegeven voor de samenstel ling van een schema voor het aanplakken van plakkaten, waarby de reservetroepen in geval van noodzaak worden opgeroepen. Spanje. De ministerraad heeft besluiten genomen betreffende het verbod van den uitvosr van zilver en het verklaren van zwavel tot oorlogs contrabande. Andere besluiten met betrekking tot den oorlog worden geheim gehouden. Alvorens naar Parys terug te vertrekken gebruikte de heer Gastilho het ontbyt by den Franschen gezant. Hy werd naar het station vergezeld door den minister van buitenlandsche zaken, die een langdurige bespreking heeft gehad met den Engelschen gezant Emile Zola over zijn vader. De lasterpraat van „Le Petit Journal" en andere bladen hebben Zola een artikel in de pen gegeven, dat onder den titel „Monpère" in de „Aurore" is opgenomen. „Er zyn gekomen lage zielen, onreine be- leeüigere, in den afschuwelyken oorlog van hinderlagen, die my worat aangedaan, omdat ik eenvoudig gewild heb waarheid en recht; er zyn gekomen schenders van graven om te ontrukken myn vader aan de geëerde rust plaats, waar hy meer dan vyftig jaar sliep. „Men brult my toe, in een golf van slyk: „Uw vader was een dief." En men vindt een grysaard van ouder dan tachtig jaar, die be lediging zoekt en laster ia de onzekere herin neringen van zyn zestiende jaar, om te ver tellen, dat myn vader een parasiet was en dat hy bedreven had alle denkbare wandaden." Aldus is de aanhef van het vier kolom lange artikel, een gloedvolle verdediging van Frans Zola den vader, niet tegen de daden, die hem aangewreven worden, want daarover zwygt de herinnering, maar verdediging door de daden van later, door de herinnering, die de ingenieur Zola achterliet by zyn tyd- genooten. Frans Zola werd in 1795 geboren, trad op zyn 23ste jaar als luitenant in dienst der republiek Venetië, die ook zyn vader en zyn grootvader gediend hadden, en schynt deel genomen te hebben aan den veldtocht onder Prins Eugenius. Over dit tydperk van het loven zy'ns vaders, waarin (in 1830) de feite.i gepleegd zouden zyn, die de tegenstanders van den zoon hem aan wry ven, is nog niet veel raet zekerheid vast te stellen. In 1833 vestigde hy zich als ingenieur to Marseille en ont wierp daar een bavenplan, dat echter niet werd uitgevoerd. Beter scheen hy te zullen slagon met een kanaalplan te Aix. les-Bains, waarvoor goedkeuring werd verkregen en dat uitgevoerd werd, toen 27 Maart 1847 do dood hem verraste. De begrafenis van den werkzamen man had plaats onder grooten, van dankbaarheid en waar deering getuigenden toeloop der bevolking. Emile, toen 7 jaar oud, eerste zoon uit een gelukkig huweiyk, volgdo de baar. Zyn moeder hield de nagedachtenis van den vader in hooge eere, en van eeDige schuld in het verleden heeft de zoon nooit Sets bemerkt. •Integendeel: in 1869 kreeg hy de medodeG- ling, dat de gemeenteraad van Aix besloten had een boulevard te noemen naar den naam zyns vaders, en nog heden getuigt de naam van die atraat van de dankbaarheid der burgery. „En het is die ingenieur, wiens plan voor een nieuwe haven Marseille jarenlang heeft bezig gehouden, die zou zyn een individu, een parasiet, Ievendo van h fc afval zyner familie I En het is dia man van wilskracht, wiens stryd in het open daglicht om de stad Aix to be giftigen met een kanaal historisch ie ge il =>ven, die een gewone avonturier zou zyn, dien men overal verjaagd zou hebben 1 En het is die goade burger, weldoener van de landstreek, vriend van Thiers en Mign&t, aan wien koning Lodewyk Philips koninkiyke opdrachten geeft, die een dief zou wezen, schandelijk verdreven uit het Italiaansche leger en bet Fransche! En het is die held van energie en werkkracht, wiens naam aan een boulevard is gegeven door een dankbare stad, die een afschuwsiyk mensch zou zyn, de misdaad en de schande van zyn zoonl" Zelfs wanneer alles, wat er verteld wordt, waar kon wezen, dan nog, zegt Zola, zou het later leven van dien man hem tot roem strek ken. Zelfs wanneer het waar wasl Maar ook dan zouden zy, die het rondstrooiden, een lage daad begaan. „Besmeureu de nagedachtenis van een man, dis zich met roem bedekt heeft door zyn werk en zyn kennis, en dat om zyn zoon te treffen, bloot uit politieken harts tocht, ik ken niets verachteiykers, niets lagers, niets onteerenders voor een tyd vak en e=n natie I" "Want zoo ver is het gekomen. „Het is aan deze vuile ziekte, dat wy weldra zallen ster ven als zy, die ons regeer-m, zy, die het weten, niet einoigen met meaeiyden te hebben nut ons, door aan de natie te geven dewaariuid en rechtvaardigheid, cie de noodige gezond heid beteekenen voor een volk. Een volk is alleen gezond en levenskrachtig als het recht vaardig is. Wy bidden u, mannen, die regeert, gy, die de meestors zyt, handelt, handelt spoedig I laat ons niet nog lager zioken in de algemeene minachting l" In het slot van zyn brief belast Zola zich met de verdediging van zyn vader onder allo omstandigheden en kondigt een levensverhaal van hem aan als de bewogen dagen van stryd voorby zyn. {Hbl,) De oorlog tusschen Spanje en de Vereenigde Staten. Te K-^y-West is een telegram ontvangen, waarin wordt gazegd, dat een deri van de strydmacht van Maximo Gomez, bestaande uit driehonderd ^cavaleristen en vyfhonderd manschappen te voet, de stad Remedidos, in de provincie Santa Clara, heeft aange< vallen en daar 700 Mauser-geweren en 30,000 patronen heeft buit gemaakt. De Spanjaardon hadden een verlies van dooien en 63 gewonden; do opstandelingen haddon 4 dooden en 7 gewonden. De laatsten bLvc-n evenwel slechts twee uur in het bezit van de stad, daar de Span jaarden versterkingen hadden gekregen en hen weer wisten te verdry ven, hun een ver lies van 5 dooden en gewonden toebrengende. Hudson Maxim, de broeder van den heer Hiran Maxim, oen uitvinder van de bekende Maxim kanonnen, is, volgens de „Daily Mail," te Nieuw York aangekomen en zal zich on- miidellyk naar Washington begeven, ten einde aan het departement van marine de plannen over te leggen voor het bouwen van oen kruiser, die met luchtdruk torpedo's zal kunnen werpen uit een daartoe gemaakt kanon. Volgens de „Daily Telegraph" moet de ont vangst van commodore Schley op Curasao zeer koel zyn geweest. Het kostte hem groote moeite om levensmiddelen te verkrygen en de kolen, die hy zich wist te verschaffen, ongeveer 300 ton, waren zoo slecht, dat zy, volgens het oordeel van oen deskunoige, meer geschikt waren om het vuur te verstikken dan om de schepen te doen stoomen. Waar admiraal Sampsoq zich bevindt, is een geheim. Het Amerikaansche ministerie van marine is in het bezit van depeches, maar deelt deze niet aan het publiek medo. De Amerikanen versterken bet eiland Cor- regidor, aan den ingang van do baai van Manilla; deze ingang wor-t tevens met mynen belegd. Een bericht uit de „Times" meldt: Tele grammen uit San Juan, via St. Thomas, zeg gen, dat de Spaansche torpedojager „Terror"' zich daar bevindt. De „Alfonso Kill", goed van alles voorzien, is Zaterdag vertrokken. Niet ontplofte Amerikaansche bommen worden als curiositeiten verkocht. Uit Cadix heb ik bericht ontvangen, zegt de correspondent van de „HcraU" te Gibraltar, dat het reserve eskader nog niet is vertrokken. Een telograra uit Washington aan de „Temps" mei t: Commodore Schley seinde, dat admiraal Cervera is opgesloten te Santiago de Cuba. Hy constateerde het zelf, maar hy meldt niet hoe. Het bericht gaf een heele opluchting in officiéél© kringen. Uit een later telegram aan de „Tempa"

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2