De van zijn detacheering uit Oost Indië teruggekeerde 1ste luit. H. G. Tbieme wordt weder by het leger te lande ingedeeld bi) het 7do reg. inf. De luit kolonel J. M. Buffart, van hot Bde reg. inf., wor-t 1 Juni overgeplaatst bij het 8ste reg inf. te Utrecht; de luit.-ko). "W. B. Westhof, commandant van het corps pant- 6 er fort ai till 3 rie te Haarlem, wordt eerstdaags bevorderd tot kolonel, en de 1ste luit. A. Van Toorn en burgb, van de 4de comp. van genoemd corps te Muiden, tot kapitein. Laatstgenoemde wor-t alsdan ingedeeld bij de vesting-artillerie. De commissie voor den optocht bij de a. 8. inhuldigiogsfeesten te Yeenendaal heeft besloten in plaats van een optocht van nijverheid eeD geschiedkundigen optocht te houden, betrekking hebbende op de geschie denis van Veenendaal. De optocht zal als volgt zijn samengesteld: I. Hot bezoek van Koning "Willem III bij den watersnood in 1855, omgeven door Veonendaalsche ingezetenen. JI. E9n zegewagen, waarop de buste van H. M. Koningin Wilhelmina, omgeven door 11 meisjes, voorstellende de 11 provinciën. III. De komst van Bisschop David van Bourgondiö, den ingezetenen van Veenendaal vergunning gevonde de Bisschop Davidsgrift te graven. Op den morgen van den optoent, voorloopig gepaald op 2 September a. s., zal een heraut <o paard, omgeven door zija Hof, op ver schillende punten van Veenendaal het feest aankondigen. In ae Dinsdag gehouden raadsvergadering te Leeuwarden werd door den voorzitter, mr. J. S. Van Harinxma th0 3 Slooten, mededeeling gedaan van het Kon. besluit, houdende zijn benoeming tot burgemeester van '-Gravenhage. Het oudste lid van dienst en van jaren, de heer S. Duparc, richtte hierop het woord tot den burgemeester, om hem, ook namens de overige leien en den secretaris, in waar- deerende taal geluk te wenschen met de hem te beurt gevallen hooge onderscheiding, al zagen de leien hem ook noode heengaan. De burgemeester antwoordde diep getroffen en voegde daaraan zijn dank toe voor de goede wenschsn, door den spreker hem en zijn gezin toegebracht. Het stoomschip „Edam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 24 Mti Prawle- point; de „Madura", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 24 Mei Ouessant; de „Gedé", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 24 Mei te Port-Said; de „Lawoe", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 24 Mei van Marseille; de „O.ngaran", van Rotterdam naar Batavia, ïrrtrok 24 Mei van Southampton; de „Prins Willem II", van Paramaribo naar Amsterdam, vertrok 24 Mei van Havre; de „Rotterdam" amveerde 25 Mei van Nieuw-York te Rot terdam. Aalsmeer. De Raad dezer gemeente heeft besloten een adres te richten aan de Prov. Staten om een subsidie ad ƒ5000 voor den leeraar der „Tuinbouwschool". Bodegraven. In de vergadering, Maandag avond door de commissie voor de inhulai- gingsfeesten ia het „Zuid-Hollandsch koffie huis" goL ouden, is besloten een circulaire te richten aan de ingezetenen de*9r gemeente. In deze circulaire zal medegedeeld wordeD, op welke wijze de commissie denkt de feesten te orgamseereD, nl. een tweedaagsch feest mot: feesten voor de kin leren, volksfeesten, optocht (historisch, of van vakken en bedrijven), armenbedeeling, vuurwerk en illuminatie, plan ten van een Wilhelminaboom. Da werkelijke uitvoering dezer voorloopige plannen zal echter afhangen van de geldelijke bijdragen der in woners, waarom in dit schrijven zal opgewekt worden tot het verleenen van milde bijdragen. De volgende week zull=n de inwoDers in de gelegenheid gesteld worden io te teek en en op ItfsteD, die door commissiele:en zullen worden gepresenteerd, waartoe de gemeente in ver schillen -e wijken is verdeeld. Nog werd besloten alsnog oen 7-tal ingezetenen uit te noodigen, deel uit to willen maken van de commissie. Een voorstel, om den gemeenteraad te verzoeken dit jaar de kermis ni6t te doen plaats hebben, werd aangehouden tot een volgende vergadering. Leiderdorp. Door ingelanden van den Munnikenpolder onder Leiderdorp is de reke- Ding van den polder, over den dienst 1897, vastgesteld: in ontvang op ƒ635.115, in uit gaaf op ƒ483.56; het batig saldo alzoo op 151.565. De begrooting voor 1898 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op ƒ823.706, terwijl de omslag werd bepaald op ƒ3 per hectare. Tot lid van het bestuur van den Acht bovenerpolder te Leiderdorp werd met 170 stemmen gekozen de he?r Jacob Van Leeuwen. Oude-Wetering'. Dinsdagnamiddag is een met ijz-rerts beladen aak, met bestemming naar Velzen IJmuiden, herkomstig uit Rotter dam, door een sloepboot voortgetrokken, op een ondiepte (z. g. zandplaat) in het Brasemer- meer, ongeveer op de scheiding Ryzaterwoude- Alkemade, vastgeraakt. Met het lichten is een aanvang gemaakt. Het is niet voor de eerste maal, dat diep geladen vaartuigen daar op onthoud hebben. ltynsburg. De uitslag der gisteren ge houden stemming voor een lil van den Raad dezer gemeente is als volgt. Van de 279 kiezers hebben 273 van hun bevoegdheid ge bruik gemaakt. Do hoer J. Van Iterson ver kreeg 138 stemmen, de heer J. Kromhout Jacz. 127, terwijl 8 stemmen van onwaarde werden verklaard...Alzoo is gekozen de heer J. Van Iterson. Ter-Aar. Alhier is de vergadering gehou den van stemgerechtigde ingelanden van den Uiteindschen en Middeipoldor. Aan de orde werd gesteld lo. VoorleziDg van een missive van Ged. Staten dezer provincie, waarby vernietigd werd het besluit der stemgerechtigde inge landen des polders van 19 Mei 1896 tot op heffing van den poldertok. 2o. Vaststelling der rekening over 1897: aan inkomsten op 1184.165, aan uitgaven op 1127.975, batig saldo ƒ6.19. 3o. Begrooting voor 1898 vastgesteldaan inkomsten op 1143 945, aan uitgaven op 1143 945, saldo nihil. In dezelfde vergadering werd vastgesteld de rekening der Uiteindsche Droogmakerij aan inkomsten op ƒ87.11, aan uitgaven op 79.30, batig saldo 7.81. Evenzoo de begrooting voor 1898: aan in komsten op ƒ90.74, aan uitgaven op 90.74, saldo Dibil. Do omslag voor de Uiteindsche Droogmakerij voor 1898 werd bepaald op 5 per hectare en die van den geheelen polder eveneens op 5 per hectare. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter, de heer W. F. Visser, de vergadering. Zoetcrwoude. Gisteravond vergaderde de lste afdeeling der R. K. Kiesvereenigiüg in het lokaal van den heer L. Angenent, alhier. Van de 114 leden waren slechts 27 tegen woordig, zoodat dan ook de voorzitter te recht wees bij het openen der vergadering op bet treurige verschijnsel, dat de vergaderingen dezer afdeeling zoo slecht bezocht worden. Tot leden van het hoofdbestuur werd achter eenvolgens voorgedragen de heeren G. Van Leeuwen en L. Soonius en tot afgevaardigden voor de R.-K. Centrale Kiesvereeoiging de heeren J. Pieterse, "W. A. v. Rfin, P. v. d. Salm en M. Ph. Kompier, wier definitieve benoeming nog moet plaats hebben in de vergadering van het hoofdbestuur op Donderdag 26 dezer. Tot voorzitter werd herkozen de heer A. Westhof, die zijn benoeming aannam; tot gedelegeerden voor de vergaderingen van het hoofdbestuur de heeren J. v. Noort, J. v. Tey- lingen, J. W. v. d. Salm, P. Paardekooper en A. Paardekooper en tot hun plaatsvervangers de heeren H. KJfin, A. Straathof (Vliet), L. v. d. Lans, J. Hoogeveen en N. v. d. Salm, die allen hun benoeming aannamen. De ver gadering werd onder dankbetuiging aan de leden voor hun tegenwoordigheid door den voorzitter te ongeveer 10 uren gesloten. Uit de „Staatscourant". Brj Koninklijk besluit van 21 Mei is: lo. aan dr. J. A. C. Oudemans. met ingang van 20 September 1898, eervol ontslag verleond als hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuur kunde aan do Rijks-universiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de door hom bewezen diensten 2o. benoemd tot hoogleeraar in de faculteit dei- wis- en natuurkunde aan de Rrjks-Universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de sterrenkunde en de waarschijnlijkheidsrekening, dr. A. A. Nyland, observator, aan de sterrenwacht to Utrecht; 3o. met ingang vnn den dag, waarop de hoog leeraar dr. A. A. Nijland zijn lessen zal aanvangen, de hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuur kunde aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, dr. W. Kapteyn, ontheven vau het geven Yan onderwijs in de waarschijnlijkheidsrekening. Bevorderd tot commies der telegraphie van de 3de klasse II. Jonxis, W. F. Van den Berkhof, H. Van den Heuvel, F. M. Roeterink en L. Cahn, allen thans commies der telegraphie van de 4de klasse. Benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te IJzendijke N. J. Bnwalda, thans com mies der telegraphie van de 2de klasse. Mr. C. Van Vollenhoven, met ingang van 1 Juni 1898, benoemd tot adjunct-commies bij het Depar tement van Koloniën. Met ingang van 1 Juni aan S. H. Meihuizen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als assistent aan de Polytechnische School te Delft. De gowone audiëntiën van de ministers van justitie, binrenlaudsche zaken, marine, oorlog en koloniën zullen deze week niet plaats hebben. Alcte- Examens. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter konnis van do belanghebbenden, dat dit jaar de examens ter verkrijging van akten van be kwaamheid tot het geven van lager onderwijs in de Frauscho taal en lager en middelbaar onder wijs in do Hoogduitscbe en Engelsche taal, zullen worden afgenomen in de maand Augustus, des noodig ook in het laatst van Juli; die tot het geven van onderwijs in de gymnastiek, zoowel voor de akto lager onderwijs (vak s), be doeld in art- 65 dor wet op bet lager onderwijs, als voor het middelbaar onderwijs, zullen worden gehouden in de maand Juli, zoo noodig ook in Augustus; die tot het geven van lager en middelbaar onderwijs in de Jand- en tuinbouwkunde en voor middelbaar onderwijs in de houtteelt, in de maand Juli, zoo noodig in Augustus; die tot het geven van lager onderwijs in het handtoekenen en van middelbaar onderwijs in hand en rechtlijnig tcekenen en de perspectief en die voor het boetseeren, zullen worden gehouden in de maanden Augustus on September, des noodig ook in October. Zij, die zich aan deze examens wenschen to onderwerpen, moeten zich vóór 21 Juni a. s. bij het Departement van Binnenlandsche Zaken aan melden bjj schrijven op ougezegeld papier, met nauwkeurige en duidelijke opgave van naam, voor namen (voluft geschreven), woonplaats, adres en van de begeerde akte en, voor zooveel noodig, met overlegging van de reeds verkregen akto van bekwaamheid, waaruit de wettelijke bevoegdheid om het examen af te leggen, of het recht op de bij de wet verleende vrijstelling van eenig deel van het onderzoek, moet blijken. De oorlog tossclicn Spanje en de Vercenigde Staten. Het Spaansche eskader van Cadix heet thans •weer bestemd te zyn voor de Antillen. De „Pelayo" en de „Carlos V" zijn met drie trans portschepen en twee torpedobooten tot ver trek gereed. Twee hulpkruisers „Rapido" en „Patriota" moeten no? wat versterkt worden, zoodat het nog een maand zal duren, esr zy gereed zyn. Zy worden bewapend met zwaar geschut. De kruiser „Alfonso Doce" bl|jft in Spanje ter beschermiDg van do kust. In de Vereenigde Staten is of schynt men bezig te zyn met do vorming van negerregi- menton, die den naam krygon van ^immune regimenten", omdat de lieden tegen de gele koorts bestand z(jn. Een vroeger gouverneur van Louisiana en een ambtenaar der financiën, beiden negers, hebben aangeboden om vier dergelijke regimenten op de been te brengen. Dit aanbod is door de regeering aangenomen. Doch of men reeds tot de uitvoering der plan nen is overgegaan, weet men niet, daar de censuur strenger toegepast wordt dan ooit. Te Nieuw-York moot onder aanvoering van ministorsvrouwen, echtgenooten van Senaats leden, enz. een Dameaverbond zijn opgericht, welks leden, ten einde Frankrijk voor zyn Spaan6che sympathieën te straffen, zich ver- biaden om tot nader order niets meer uit dat land te ontbieden, nog m Franscbe win kels te koopen. Het gevolg ia, dat allerlei Fransche winkeliers, modistes, enz. te Nieuw- York Eogelsche namen aannemen. Zelfs heeft óéne modiste op haar vensters doen zetten: „Hier wordt ge6n Fransch meer gesproken." De heeren schijnen tegenover deze vader landlievende beweging zich weerbarstig te betoonen en met name hun Franschen wijn niet voor Califomischen te wülen ruilen. Evenwel moeten er niettemin toch zyn die van inzendingen naar de PariJsche tentoon stelling in 1900 hebben afgezien. Het grootkruis vau verdienste is door de Koningin Regentes van Spanje geschonken aan den kapitein van de „Montserrat," voor de schitterende wijze, waarop hy driemaal de blokkade van Cuba verbrak. Het bericht, dat Italië de blokkade van Havanna niet zou erkennen, omdat zij niet effectief is, schijnt van grond ontbloot te zijn. De „Standard" verneemt uit Fort Atlanta, dat kolonel Corteja en de chirurgijn Julian, die aan boord van de „Argonauta"' krijgsge vangen waren gemaakt, naar Havanna zullen gozonden worden ter uitwisseling tegen de beide Amerikaansche journalisten, die daar gevangen worden gehouden. Washington, 24 Mei: Generaal Miles ge looft 85,000 man noodig te hebben voor de operaties op Cuba. Men gelooft niet te veel te kunnen rekenen op hulp van de opstande lingen. De blokkade van Manilla is formeel afge kondigd. De regeering overweegt een ontwerp, om opnieuw vrijwilligers op te roepen voor den oorlog, ten minste 50,000, wellicht 100,000. Nieuw-York, 24 Mei: Een telegram uit Key-West aan het „Journal" meldt, dat in de stad groote opgewondenheid heersebt door het gerucht, dat het Amerikaansche scbip „Mangrove", speciaal uitgerust voor het door* snijdea vau telegraafkabels, door de Spanjaar den aan de zuiizyde van Cuba genomen is. Havanna, 24 Mei. De Spanjaarden heb ben de opstandelingen uiteengedreven te Palma Soriano en hun belangrijke verliezen toegebracht. Nieuw-York, 24 Mei. De „Evening World" ontvangt een telegram uit HongkoDg, volgens hetwelk de toestand te Manilla wanhopig is. Voedsel is schaarsch. De voorraad vleesch is zelfs geheel uitgeput. De vrijwilligers vroegen om voedsel, dat door de autoriteiten gewei gerd werd. Volksoploopen bedreigden de vreemdelingeD, die uit Cavite vertrekken. Havanna, 24 MeiOp het oogenblik bevinden zich 19 Amerikaansche schepen voor Havanna. N i e u w-Y o r k, 24 Mei: De „Evening World" ontvangt uit Key-West een telegram, waarin verzekerd wordt, dat de Amerikaansche vloot de Spaao8che zal aangrijpen over drie dagen op zyn laatst. Het blad meldt, dat de Spaanscho vloot zich gistermorgen 11 uren nog te Santiago de Cuba bevond. Parfis, 24 Mei: De „Temps" verneemt langs telegrapbischen weg uit Londen, dat de kruisers „St.-Louis" en „Wompatuk" de telegraafkabels hebben doorgesneden te San tiago en Guantanamo, niettegenstaande het vuur van de forten. De Amerikanen schoten terug en brachten alle Spaansche battery en te Santiago op 3 kanonnen na tot zwygen. Ook te Guantanamo werd het vflandeiyk vuur tot zwijgen gebracht. Key-W est, 24 Mei: Het gerncht, dat de „Mangrove", het vaartuig, dat ingericht en uitgezonden was om telegraafkabels door te snijden, verloren zou zijn, is ongegrond gebleken. Nieuw-York, 24 MeiEen telegram aan het „Journal" uit Key-West meldt, dat een adviesjacht is aangekomen met last, dat alle hospitalen onmiddellijk gereed moeten gemaakt worden om gewonden te ontvangen. De geneesheeren en ziekenverplegers hebben bevel gekregen zich op hun post te begeven. Londen, 24 MeiBerichten van alle zyden melden, dat een groote zeeslag in de Cubaan- sche wateren op handen is, zoo die al niet reeds is begonnen. De avondbladen bevatten een telegram uit Nieuw-York, meldende, dat het eskader van admiraal Cervera gesnapt is en door belle Amerikaansche vloten wordt ingesloten. San-Francisco, 24 Mei: Heden zijn troepen voor Manilla ingescheept op de stoom- booten „City of Sydney" en „Australia". Men verwacht elk oogenblik het bericht, dat er een beslissende slag is geleverd tus schen de Amerikaansche vloot en het eekader van admiraal Cervera. De „Daily Chronicle" beweert zelfs, dat die slag reeds heoft plaats gehad. Dit bericht zal zeer zeker voorbarig zijn. De ontvangen telegrammen spreken wel van de mogelijkheid eener spoedige ontmoeting, maar niet van een reeds plaats gehad hebbend gevocht. Pe „Central Nows" deelt zelfs mede, dat de Spaansche vloot zich Maandag nog te Santiago bevond. Van een lokken in open zee schijnt dus geen sprake. Wel moeten, vol gens dezelfde bron, de Spanjaarden trachten, de Amerikaansche vloot van Santiago ver wijderd te houden, door toepassing van het zelfde middel, hetwelk tot nog toe zoo pro baat is gebleken door het verspreiden van valsche berichten. Zoo wordt er nu beweerd, dat de Spaansche consul te Saint Pierre op Martinique bericht heeft ontvangen van dun epoedigen terugkeer van Cervera's schepen, om steenkool in te nemen, terwijl Spaansche transportschepen, met steenkool geladen, op weg zyn naar Fort de France. „Dit bericht kan juist zijn, maar de marine autoriteiten zyn evenzeer geneigd het te be schouwen als een list, om de Amerikaansche vloot naar dion kant te drijven." Men mag dus wachten op den grooten slagl Eerst wanneer die heeft plaats gehad, kan er eenig belangwekkend nieuws te ge- moet worden gezien. Tot zoolang moet men zich vergenoegen met enkele berichten, welke hier en daar worden gevonden. De Amerikanen zyn inDig verheugd over de aankomst van de „Oregon" te Key-West. Men maakte zich over het lot van dit schip zeer ongerust. Geruimen tyi wist men niet, waar het zich bevond; men vreesdo dat het Spaansche eskader het opwachtte om het te vernietigen. Later werd gemeld, dat het schip zich ia een veilige haven bevondwelke haven werd niet gezegd, omdat men vreesde, door het mededeelen van bijzonderheden in do kaart to sptlen van de Spanjaarden. Het schip heeft 13,000 myien afgelegd, zonder eenig gobrek aan zijn machinerieën. Het zal nu kolen innemen te Key-West en zich dan onmiddellijk voegen bij het eskader van admiraal Sampson, dat daardoor zeer be duidend versterkt wordt. Vier Amerikaansche oorlogsschepen werden Zondag 25 mijlen van Key-West getroffen door een onderzeesche ontploffing. De namen dier schepen worden gebeim gehouden. De zee was kalm en rustig stoomde men voort, toen eensklaps door een hevigen schok allen, die zich aan dek bevonden, van de been werden geworpen. „Is er by u aan boord een ontploffing?" vroegen de schepen elkaar. De magazijnen werden onderzocht, doch van elk schip kwam het antwoord, dat er geen ontploffing geweest was. De schepen waren ook te ver van de kust om aan het ontploffen eener Spaansche mijn te kunnen donken. Misschien heeft men met een aardbeving te doen gehad. D9 Spaansche schepen hebben gelegenheid gehad, zich in neutraio havens van steenkool te voorzien, en de Amerikanen komen nu, zooals aan een Engelsch blad gemeld wordt, steeds meer tot de overtuiging, dat het ver stoppertje-spelen der Spaansche vloot tot in het oneindige zal kunnen worden voortgezet, zoolang de wetten der neutraliteit niet sterker worden gehandhaafd en Diet wordt voor komen, dat aan de vijandeiyko schepen in zekere Nederlanasche en Fransche havens ge legenheid wordt aangeboden hun kohnvoorraad aan to vullen. Tal van kolenschopen hebben in de bewuste havens een toevlucht gezocht en toen het juiste oogenblik gekomen was, zyn ze in zee gegaan met steenkool voor de vloot van de Kaap-Verai6che eilanden. „Dat is dus", aldus do berichtgover der Daily Telegraph„een moreele, zoo niet een feiteiyke schending der wet en de Ameri kaansche regeering heeft dit feit in over weging genomen, hoewel zy wacht op een onbetwistbare overtreding voor zy met kracht gaat protesteeren. Een correspondent van Dalziel te Indiana polis meldt: De Algemeene Vergadering der Presbyterianen heeft aan president Mac Kinley een verzoekschrift gezonden om te gelasten, dat geen gevechten geleverd worden des Zondags; schout-by-nacht Sampson zou, mocht hy Cervera op een Zondag ontmoeten, hem moeten vragen om tot den volgenden morgen te wachten met de vyandeiykheden. CORRESPONDENTIE. Een reizend Leide- naar doet ons het verzoek om iu veler belang de autoriteiten eens te wyzen op een uitne mende verbetering, die, volgens hem, geheel den Stationsweg ten goede zou komen, door nameiyk het trottoir, dat aan de eene zyde by den stal eindigt door to trekken tot zoo ver de stoomtram dit toelaat I Thans ziet men iedereen op dat punt by regenachtig weder door da vele plassen, de straat oversteken. Dit is niet zoo slim, maar het ligt zoo voor de hand het trottoir door de trekken en dit geeft hy in vriendeiyke overweging wegens den beteren toestand, die daardoor zou ont staan. J. A. L.1 Voor helen te laat ontvangen. Droyfus-Zola c. 8. Emile Zola is geïnttrviewd door een mede werker van de „Temps". Hy verklaarde, dat hy niet de nietigheid van de aanklacht van den krygsraad te Versailles had opgeworpen, om dat, werd nietigheid erkend, er verjaring zou zyn en er dan nitts van het geheele proces zou komen. „En Ik heb gezegd, dat ik waar heid wilde en myn woord Uyft myn woord. Het proces is noodig, want ik heb nog veel dingen te zeggen en te laten zeggen voor de jury. „Ik zal my niet onttrekken", zeide Zola verder, „als men my loyaal en wettig behan delt. Als ik.door het Hol yan Cassatie naar het Assisenhof te Versailles verwezen word, tal ik my daar met vertrouwen hben begoven, maar ik moist protesteert tegen de buiter gewone omstandigheden, waaronder het proces gisteren zou worden begonnen". De „N. R. C." ontleent het volgen io ver- kwikkeiyfc staaltje van Esterhazy's bravoure aan de „Temps." Om half een kwam ce groote man in civiel te Versailles aan. Toen do zitting .gesloten was en de officieren van den krijgsraad onder toejuichingen uit het gebouw tra en, stond „op de eerste ry, vóór de manifestanten, do majoor Esfcerhazy. Hy uitte geen krett en groette do officieren niet. Door zfin vrienden omringd, zeide hy met luider stemIk wacht op Picquart om hem op zyn bek te slaan (pour lui casser la gurule). Toen iemand hem echter zeide dat overste Picquart de zitting niet had bygewoond, trok majoor Esterhazy zich terug." Maar die iemand vergiste zich, want Picquart was te Versailles, gelyk Esterhazy had kunnen weten en wat by zeker aan station bad kunnen merken, waar eecig onhebbelyk volk den hoofdgetuige in het proces Zola lastig viel en beleedigde. Men mag dus weer vragen of het Esterhazy werkelyk te doen geweest is om Picquart te vinden of alleen maaT om zon onbehoorlyke bedreiging te uiten tonaanhooren van zooveel mogeiyk menschtn. Ook dit dreigement kan dus opgeborgen worden by al de plannen tot gerechtelijke vervolgingen wegens laster en tot duels, t ie do „uhtoan" overal rondgebazuind, maar tot heden toe niet uitgevoerd heeft. Esterhazy heeft na zyn terugkeer uit Ver sailles aan den overste Picquart nog een brief geschreven, in denzelfden bulderenden toon van zyn vroegere brieven, om hem te zeggen, dat hy een lafaard is, die een samenkomst met zyn tegenstander ontwykt. Emile Zola heeft een vervolging iogesteld tegen den directeur, den gérant, en den redacteur Judet van h6t „Petit Journal", wegens een artikel, waarin Zola's vader grof beleodigl werd. De „Siècle" bevat een tweede verklaring van Henri Casella, over de onthullingen, die Panizzardi hem gedaan heeft. De Italiaanscho kolonel had Cas3lla gezegd, dat hij verscheiden brieven in zyn bezit had, waarin Schwarz- koppen den naam van den persoon, bedoeld in het bek-nde „Cette canaille de D...." voluit geschreven bad. Waarom, vroeg Casella hem eens, maakt gy dit dan niet bekend aan den krygsraad? Panizzardi antwoordde, dat Schwarzkoppen hem in een laatsten brief verzekerd had nooit het beruchte kaartje met „Cette canaille" geschreven te hebben, het moest valsch zyn. Dat stuk meende Panizzar :i In handen to moeten hebben om het te kun nen vergeiyken met de brieven. Casella raadde hem dringend aan, te ver tellen wat hy wist. De Italiaan zeide hem toeD, dat Swartzkoppen hem voor zyn vertrek naar Beriyn, na de beruchte rovolver scène, medegedeeld had, dat Esterhazy de man was, dien by op het oog had. Op alle aansporingen om dit openiyk te staven, had Panizzardi altyd geantwoord, dat hy, niet rechtstreeks in de zjak betrokken zijnde, het niet doen kon ter wille van zyn regeering; by mo^st wachten op een wenk van Schwarzkoppen. Het onderzoek van d£n reehttr van instruc tie Bertulue, naar aanleiding van de klacht, door mevrouw De Boulancy ingediend omdat een van de brieven van Esterhazy aan haar in Zola's proces valsch genoemd was, is ge ëindigd en heeft tot geen resultaat geleid. Gemengd Nieuws. Door de compagnieën van het 2de bataljon 4deregt. Infanterie, alhier io garnizoen, zal morgenavond een velddienstoefening by duisternis gehouden worden. Het gerechtshof te Arnhem heeft gisteren den slager J. J. P., appellant van een vonnis der rechtbank, waarby hy, wegens diefstal van vee uit een weide en van een varken, veroordeeld werd tot twee jaar gevangenisstraf, vrygesproken van het hem ten laste gelegde. De eisch was bevestiging van hot vonnis der rechtbank. By het station Tietjerk (10 n Leeuwarden Groningen) werden gisteren een spoorweg arbeider beide beenen afgereden. Ten gevolge van een hevig on- weder, dat Maandagmiddag boven [Oosterhout woedde, worden twee mannen in het vdd door den bliksem getroffen, waarvan de een, G. Boers, óoodelyk. Ook te IeTseke is een man door den bliksem getroffen, doch later weer bygekomen. Jaap Eden heeft zich kranig ge houden in do wiel-rwedstryden to Buffalo: Overwinnaar in een match tegtn Stevens, eerste in een mylnummtr, waarby hy Callahon en Stevens sloeg. Doch het 1 latste nummer gaf aanleiding tot oemge incidenten, cie aan het oordeel der jury onderworpen zyn. Gou- goltz Lamberjack versloegen op tandem het paar "Werrick-Callahon. De advoca at-gen era a 1 by het assisenhof te Parys heeft tegen Carrara de doodstraf geêischt, het aan de jury over latend te beslissen of voor de vrouw verzach tende omstandigheden kunnen gelden. Het O. M. toonde aan, dat de echtelieden den geheelen aanslag samen beraamd en uitge voerd hebben. De verdediger der vrouw stelle zyn cliënte voor als werktuig in handen van haar man en riep do toegevendheid van de jury in.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2