Concert in de Stadszaal W. 11733. A0. 1898 <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven* Dit noiunicr bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. H. ffi. de Koningin, Leiden. 25 Mei. Donderdag SO Mei. LEIDSCH DAGBLAD. FR1JS DEZER COURANT: Voor Lolden por 3 maandon. f 1.10. Franco per postt t 1.40. Afzondorlyko NommerB 0.05. PRIJS BEU ADVERTENT EEN: Van 1 6 regels f l.OS. Iedere regel meer f 0.17}. Grootera letters naar plaatsruimte. Vpor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. J In dit nummer bevindt zich het vro.ger aangekon digde bewys; alléén op vertoon daarvan worden de kaarten, toegang gevende tot het op Vrydag-avond, afgegeven. Ook per telcplioon kunnen Abonnéa hun plaatsen bespreken, indien zo deze 6lechts laten afhalen. Het programma vindt men in het Tweede Blad voor degenen, die het nog eens willen raadplegen. Op hetzelfde bewijs worden tevens afge geven de portretten in lichtdruk van tegen 12£ Cents. DE UITGEVER. ODiciëele Kenuisgovlngen. DRANKWET. Burgemeester en Wet houder a van Leidon brengen ter algemeene Loiinia, dat door A. M. BIEGSTRA- TEN, vrouw van C. BAYELAAR, wonende alhier, een verzoekeobrift is ingediend om vergunning voor den kleinhandel in eterken drank, in het perceel Waardgrackt No. 123. Burgemecator en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgemeester. 24 Mei 1898. YAN HEYST, Secretarie. Hier ter stede is in den ouderdom van 83 - jaren overloden de Leidsche oud-hoogleeraar ia de godgeleerdheid dr. Johannes-Jacobus Prms, geboren den 9den October 1814 to Langezwaag, in welke gomeente destijds zijn vader, de bekende theoloog dr. Isaac Prins, in 1879 op bijna honderdjarigen leeftijd to Amsterdam overleden, predikant was. Reeds op jeugdigen leeftijd gevoelde de nu afgestorvene Johannes Jacobus zich tot het predikambt geroepen. Na uitmuntende studiën aan h6t gymnasium te Amsterdam, werd hij toegelaten tot de academische lessen eerst aan het Atheneum te Amsterdam, later aan de hoogeschool te Leiden. Aldaar promoveerde bij den 20sten Januari 1838 tot doctor in de godgeleerdheid met een proefschrift „de locis Euangelistarum in quibus Jesus baptismi rilum subiisse traditur", welk proefschrift tevens met goud werd bekroond. Na candidaat voor de evangeliebediening te zijn geworden by het provinciaal kerkbestuur in Zeeland, werd by tot predikant beroepen te Eemnes-Binnen, in welke gemeente hij, 60 jaren geledeD, op 6 Mei 1838 zijn intree rede hield. In 1840 verwisselde by deze stanoplaats voor Alkmaar, waarvan hy in 1843 naar Rotterdam werd beroepen. Daar bleef hy tot in 1855 als voorganger werkzaam. By koninklyk besluit van 10 September 1855 werd dr. Prins benoemd tot hoogleeraar aan de Leidsche hoogeschool, welk ambt hy aanvaardde op 10 December d. a. v. met een „oratio de instutitione academica ad futurum sacrorum antistitem formandum aptissima." Op grond van 70-jarig.n leeftijd werd hem in 1885 eervol ontslag uit het hoogleeraars- ambt verleend, en sedert leefde hy rustig te dezer stede, zich echter nog tot voor korten tyd in velerlei betrekkingen met de belangen zyn r medeburgers bezig houdende De overledene was sedert 1853 lid van de Maatschappy van Nederlandsche Letterkunde, in welke hoedanigheid hy tal van levensbe richten van afgestorven medeleden schreef, o. a. die van zyn vader en van dr. C. E. Van Koetsveld. Ook verschillende andere werken, vlug- en strydscbriften op theologisch gebied van zyn hand zagen gedurende zyn veeljarig i£>p nbaar leven het licht. Zoo schreef by: „Handboek tot de kennis van de geschrif ten des Ouden en Nieuwen Verbonds" (1853), „Over de studie der godgeleerdheid en de keuze van het prelikambt in de Hervormde Kerk" (1868), „Over Bybelvertaling" (1875) e. a. wer ken; voorts tal van opstellen in dG „Godgeleerde Bydr3gen", de „Evangeliespiegel", „Licht, Liefde, Leven", „Geloof en Vrtfbeid", enz. Zyn verdiensten waren erkend o. a. door zyn benoeming in 1859 tot ridder in de orde van don Nederlandschen Leeuw. In vele kerkelyke colleges had dr. Prins zitting. Zoo was hy meermalen lid van de Algomeene Synode der Nederlandsch Herv. Kerk en van het provinciaal kerkbestuur in Zuid-Holland, en gedurende langer dan 40 jaren lid van het provinciaal college van toe zicht op het beheer der kerkelyke goederen on fondsen van de Herv. Gemeenten in Zuid- Holland, welke betrekking nog door hem werd vervuld, terwyi hy tal van jaren mede zitting bad in het algemeen college van toe zicht over die administratie in Nederland, als lid eo vice-president. Het stoffeiyk overschot van den overledene zal a. s. Zaterdagmiddag op de begraafplaats aan da Groenesteeg worden ter aarde besteld. De lykstaatsio zal daartoe om twaalf uren bot sterfhuis aan den Nieuwen Ryn, by de Hooi gracht, verlaten. De „N. R. C." wyöt aan den overledene nog de volgende regelen: Met leedwezen zullen velen in don lande, en niet het minst te Rotterdam, vernemen, dat prof. Prins overleden is. Al is hot reeds 43 jaar geleden, dat hy deze gemeente (Rotterdam) ver liet, de smaakvolle en stichtelijke preeker, die by W38, is hier nog niet vergeten. En te Leiden heeft hy een heel leger van jonge theologanten in de studie van hot Nieuwe Testament ingewijd, hun de geheimen van Tiscbendorf ontvouwd en hen geleid op de paden van de nieuwe critiek. Van zyn helder en degelyk onderwijs, den keurigen vorm van zyn betoog, van zyn belangstelling in zyn studenten wor.t de herinnering alom in den lande bewaard. In de Neierlandsch Hervormde Kerk was prof. Prins 6en man van veel invloed. Men kon langen tyd van hem zeggen, dat hy zyn candilaten op hun standplaats tracht. Was een kerk-raad om een predikant ver legen, dan wendde hy zich met vertrouwen tot prof. Prins. Toen de wet hem eindelyk tot aftreden dwong, was hy nog een krachtig man en men gaf den zeventigjarige nog een lang leven. Hy was van c-en sterk geslacht, en nu hy op ruim 83jarigen leeftyd overleden is, komt zyn dood nog als oen verrassing. Met hem is weer een van de mannen uit het glorietydpcrk van de Leidsche theologische faculteit heengegaan, en van de oude garde is nog alloon prof. Tiele over. Ook is met prof. Prins een pro fessorale figuur van een vroegere periode verdwenen. Hy was een professor van den ouden stempel, waardig, deftig en statig, de professor, in de collegezaal en er buiten. Maar hy was met dat al een welwillend, vriendelyk man, hulpvaardig en harteiyk, een ernstig en gemoedeiyk Christen. In de gisteravond gehouden vergadering der R.-K. KiesvereenigiDg alhier werden tot candidaten voor de a. s. verkiezing van twee leden der Prov. Staten gesteld de heeren A. E. Van Kempen, aftr. lid, en J. A. Bots (in de plaats van het aftredend lid den heer J. Rinkea Borger). Tevens werd krachtig ge protesteerd tegen het Raadsbesluit tot het ▼erleenen van ae Schouwburg-subsidie. Beslo ten werd omtrent dit besluit den Raad een request aan te bieden. De „Vryzinnige KieEvereeniging" houdt een vergadering op a. s. Donderdag-avond, om daarin eveneens over te gaan tot het stellen van twee candidaten voor de verkiezing van leden van de Staten der provincie Zuid Holland. Op de voorloopigo candidateniyst zyn ge plaatst de namen der volgende heeren in alphabeti6che volgorde: Mr. S. J. Fockema Andreae, J. Rinkes Borger en H. Paul. Onze geachte stadgenoot do weleerw. heer J. H. Donner, oudste lid der Twoede Kamer, herdonkt a. s. Vrydag den vijftigjarigen herinneringsdag aan zyn bevestiging als predi kant. Hy stond te Ommeren en te Leiden. Voor het akte-examen lager ondorwys zyn te 's Gravcnhage geslaagd de heeren H. Teunissen en C. Kragt, van Leiden. De algemeene vergadering van „Effatha" zal 13 Juli e. k. te Leiden worden gehoudeD. De matroos der 1ste klasse A. Van Norden, gedetacheerd by de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, wordt den lsten Juni a. s. overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. pantser- dekscbip „Zeeland", to VlissingeD, tn dien tengevolge zyn detacbeerlng by genoemde Kweekschool met dien datum ingetrokken. In de gisteravond gehouden vergadering van de vereeniging „Schoolkindervoeding", alhior, werd verslag uitgebracht van den toe stand en de werkzaamheden der Vereeniging gejurende het jaar 189798. Het afgeloopen jaar was niet ongunstig. De Vereeniging mocht weer, evenals io al de jaren van haar bc-staan, de zeer gewaar deerde medewerking ondervinden van bet bestuur van „VinceDtius", van do Maatschappy tot Nut van 't Algemeen en van do gemeente, en ook van do hoofden van byzondere en openbare scholen; aan allen daarvoor dank! De voeding werd, als steeds, uitgereikt io het gebouw van „Vincentius", waar hetnoo- digo vaatwerk weer gratis werd afgestaan door den heer J. Van der Stok, wien daarvoor erkentelykheid wordt betuigd. Het aantal deelnemers was belangryk minder dan het vorige jaar. Toen bedroeg dat gemiddeld 425, terwfjl nu begonnen werd met 290, welk getal in den loop van hot seizoen wel steeg, doch niet hooger dan tot 380. Moesten dan ook verleden jaar, met het oog op de kas, die werkzaamheden der Vereeniging reeds den 25sten Februari gestaakt worden, nu werd de laatste maaltyd aan de kindoren den lOden Maart verstrekt; en toch klom het totaal aantal portion toen tot 10325, terwyi het nu 9788 beliep. Deze vermindering van deelnemers ver heugde het bestuur zeer: t n eerste omdat zy wyst op gelukkiger omstandigheden ia de gezinnen, en ten tweede omdat er uit biykt, dat in het algemeen alleen dan de hulp van „Schoolkindervoeding" wordt ingeroepen, in dien er werkelyk beho9fto aan wordt.gevosld. Daar in het voorgaande jaar de uitgaven de inkomsten overtroffen met 127.35, moest bet bestuur trachtep wat ruimer toevloed van geldmiddelen te vei krijgen. Het verspreidde daarom onder veel ingezetenen, die nog niet als lid waren toegetreden, een circulaire, waarin op financiöelen steun werd aangedron gen. Als gevolg hiervan ontving het bestuur van 43 personen een gift voor ééns, en traden 96 nieuwe leden toe met een gezamenlyke contributie van meer dan ƒ150. Met dankbaarheid wordt ook vermei f, dat de kas gestyfd werd door bydragen .van do volgende vereenigingen: „Nut van 't Alge meen", „Vergunning", „Advendo", Vereeni ging van Post- en Telegraaf, eambton, van Bloemisten en Tuiniers, van Typografen, van Kleermakers, van Tabaks ver werkers, van Meubelmakers, van Smeden en Koperslagers, van Barbiers en Kappers, van Schoenmakers, „Thalia Melpomene" en ^Leidsche Dilettanten- club." Met blydachap merkt het bestuur op, dat zooveel werkiitKienveretnigingen met de daad gotoond hebben sympathie voor „Schoolkindervoeding" te gevoelen. Het totaal der ontvangsten bedraagt ƒ998.08, dat der uitgaven ƒ934.16, zoodat het saldo in kas met ƒ63.92 is vermeerderd. Gelet op de vermeerdering van het leden aantal, en in de hoop, dat alle bovengenoemde vereenigingen en personen het bestuur zullen blyven steunen, gaat het met vertrouwen de toekomst te gemoat. Tot bestuur&iiJ werd herkozen de heer A. I. "Witmans Mz., benoemd is voor een nog bestaaDde vacature de heer "W. K. Bat- teljee en in de plaats van den heer W. Rank, die zich niet herkiesbaar stelde, de heer F. A. Schilthuizen. De Nel. mail met berichten uit Batavia tot 26 April, kan hedenavond hier worden verwacht. De repetities van de feestcantates voor den gala kunstavond op 10 Septomber door de vc-roenigde zangkoren van damts en heeren der residentie zullen Dinsdag 31 Mti in „Diligentia" aldaar aanvangen; onder leiJing van de heeren Rkhard Hol en Henri Yiotta, componisten der feestzangen naar woorden van dr. Schaopman en mr. Banck. Uit het verslag over 1897 der Coöpera tieve Brood- en Banketbakkery van het district '8 Gravenhage der Vereeniging „Eigen Hulp" blykt, dat de bakkery uitbreiding heeft ver kregen door de oprichting der koek- en ban ketbakkery. Een maatregel van ingrypfn'en aard, in den loop van 1897 ingevoerd, was die betref fende de afschaffing van den nachtarbeid in de bakkery. Het gevolg van de houding dor leden, tegenover den ingevoerden maatregel, was, dat het debiet merkbaar achteruitging, ofschoon het ledental nitt in gelyke mate verminderde, integendeel steeds toenam en zelfs van 613 op 1 Januari 1897 tot 709 op 31 December 1897 i6 gestegen. Er wordt op gewezen, dat het voor het bestuur weinig bemoedigend, ja zelfs zeer bedroevend mag heeten, dat een behooriyk voorbereide, in het hoogste belang der billyk- heid in het leven geroepen maatregel by do leden zóó weinig medewerking ondervond, dat het bestuur er zyn3 ondanks toe heeft moeten overgaan op den verlaten weg terug te keeren en den nachtarbeid in de bakkery weder in te voeren. Er kan niet geroeg op worden gewezen, zoo leest men in het ver slag, dat het tot dezen stap, slechts noode gedwongen, is overgegaan en dat het door de lauwheid van een groot aantal der leden in die richting werd gedrongen; dat het eindelyk meende tot de wederinvoering van den nachtarbeid te moeten overgaan om de Vereeniging voor verderen achteruitgang, vermoedtiyk voor ondergang te behoeden. De gezamenlyke omzet heeft bedragen 44,806, terwyl werd besteed aan grond stoffen 33,483, aan brandstoffen 826, aan arceidsloon ƒ8470, totaal 42,779, zoodat de exploitatie een winst h9oft opgeleverd van 2027, dus ƒ700 minder dan het vorig jaar. Naar aanleiding van het rapport van een door hen geraadpleegd deskundige stellen B. en Ws. van Amsterdam voor, hun een krediet te vtrl9enen van ƒ80,000 voor het bouwen van een niauwe stads-drukkery. Daartegenover staat een voorstel van do heeren Wormser en Sterck, om een commissie uit den gemeenteraad te benoemen, aan welke opgedragen wordt het ontwerpen van een publieke aanbostcdiog V3n drukwerk voor do gemeente. Daar do heer Serrurier zich met geen dezer voorstellen kan vereenigen, met dat van B. en Ws. niet omdat daardoor niet wotdt weggenomen do hoofdoorzaak van den onbevredigenden toastand der stads-drukkery, oio naar zyn opvatting bestaat in het gebrek aan een administratief en technisch bekwaam hoofd, en evenmin met het voorstel der heeren Wormser en Sterck, omdat op die wyzo tot opheffing d6r drukkery zou worden besloten zonder met alle gevolgen rekening te houden, b. v. met pensio3nen en wacht gelden van het thans werkzame personeel, maar ook omdat hy aanbesteding zeker niet in hot gemeentebelang acht, in JRn de controle van die aanbesteding niet in handen is van oen ambtenaar, die de noooige kennis van papier en drukwerk heeft, stelt hy voor: lo. B. en Ws. uit te noodigon tot het doen van een voorstel ter benoeming van een voor drukkery en papierhandel deskundig ambte naar, die als hoofd der te reorgani6eeren stads-drukkery tevens belast is met de voor ziening van de gemeente met orukwerk, papier, schryfbehoeften en aanverwante artikelen; 2o. inmiddels aan te houden de voordracht van B. en Ws. De Vereeniging tot Opvoeding van Half verweesde, Verlaten en Verwaarloosde Kinderen in het Huisgezin hield gisteren te Amsterdam haar jaariyksche algemeene vergadering onder leiding van den heer G. Vas Visser. Gekozen werden tot lid van den raad van toezicht mr. T. H. Der Kinderen te 's-Gravenhage, tot bestuurs la len de heeren A. L. Schmidt, te 's-Graven hage, en Stickel Schremaker, te 's-Hertogen- bosch. De voorzitter gaf te kennen, dat de bouw van een nieuw doorgangsbuis mogeiyk is geworden door de mildheid van den heer P. W. Janssen, die de Vereeniging de kapitale som van 7000 heeft geschonken. Voor den touw is aangekocht een terrein te Bussum met een oppervlakte van 5700 M*. Het bestuur werd gemachtigd een nieuw contract af te sluiten met het Genootschap tot Zeleiyke Verbetering van Gevangenen; bet zal zich daarby echter het recht van zelf standig oQ-Jorzoek naar de candidaten en bet recht van weigering voorbehouden; recidivisten neemt de vereeniging niet meer onder haar hoede. Do inspecteur van het wapen der artillerie, luitenant generaal Bergansius, bracht heden een bezoek aan de artillerie-schietschool te Zwolle. Gisteren hielden de Provinciale Staten van Utrecht een buitengewone zitting, waarin aan de orde werd gesteld een concept-besluit van Ged. Staton, tot het aangaan oener geld- leening, groot ƒ340,000 3'/2 pCt., voor de oprichting van een tweede geneeskundig go- sticht voor krankzinnigen binnen de grenzen der provincie, doch tuiten de kom der ge meente Utrecht. Dat concept werd met een missive van keurmeesters en regenten van het Utrechtscho gesticht, waarin zy enkele bezwaren opporden tegen do voorgestelde voorwaarden, gesteld in handen eener commissie van v(jf leden, bestaande uit de heeren Berger van Hengel, S. J. Van Geuns, Bosch van Drakenstein, J. Bos on Baron Van Boetzelaer. Na trekking der afde-.lingen zyn de Staten gescheiden tot 7 Juni a. s. Do Nederlandsche gezant te Londen heeft aan mevrouw Gladstone hc-t volgonde telegram gezonden: „De Nederlandsche Regeering draagt my op aan u en uw familie de betuiging te geven van haar innigste deelneming in uw groot verlies." Te Utrecht is een oud stryder en ridder van het Metalen Kruis overleden, de heer A. Schaap, in den ouderdom van 85 jaar. In de zitling der Algemeene Synodale Commissie van gisteren werd het rapport be sproken, uit te brengen aan de Synode, om trent de facultatieve invoering van het paro chie-stelsel, voorgesteld door het Prov. Kerk bestuur van N.-Holland. Van het Bestuur dar Evangelische Unie was een schryven inge komen, waarby het voorstel onvoldoende ge acht wordt, om in de rechten van de'minder heden te voorzien. De vergadering werd voor- gelicht door een rapport van den heer Grone- meyer, waaruit bleek, dat door hem de kerke* raden der aanzioniykste gemeenten officieus zyn geraadpleegd, di9 voor de groote meerder heid het voorstel onaannemeiyk hebben geaebt. Tot leden der spoedcommissie werden ge kozen de heeren J. W. Van Hoogstraten, pred. te Edam, en mr. W. J. L. Umbgrove, oud ouderling te Zutfen, en tot hun secundi de her ren C. E. Gronemeyer, pred. te Amsterdam, en jhr. A. C. Röell, oud ouderling te Zieriksee. Tot leden der quaestoraio commissie werden be noemd de hoeren C. F. Gronemeyer en jhr. A. C. Röell, en tot hun secunli de heeren J. W. Van Hoogstraton en mr. W. J. L. Umbgrove. In een ontwerp verordening, die vooc ©enigen tyd den Raad van Rotterdam is aan geboden, wordt bepaald, dat verkoop van voedingsmiddelen, die in ondeugdelyken toe stand verkeeron of met schadelyke bestand- doelen zyn vermengd, strafbaar is. Daarop van bevoegde zyde opmerkzaam gemaakt, is het dagelyksch bestuur tot de erkentenis gekomen, dat de toepassing moeiiyk- heden zou opleveren, wanneer niet meer ge detailleerd werd. Zy hebben daarom een nieuw artikel ge concipieerd, waarby zy den verkoop verbieden van voedingsmiddelen, die o. httzy ondeugdelijk van samenstelling zyn, hetzy ten gevolge van bederf, vermenging met schadelyke bestanddeelen of eenige andere oorzaak in ondeugdelyken toestand verkeeren b. of door B. en "Ws. de gezondheidscom missie gehoord, by openbare aankondiging echadeiyk zijn verklaard voor de gezondheid. Deza verklaring geldt slecht i voor zes weken, kan binnen dien termijn, de gezondheidcom missie gehoord, worden ingetrokken en t-.lkens voor zes weken worden herhaald. Zaterdag vertrekt van Amsterdam psr stoomschip „Koningin-Regentes" naar Oost- Indiö een detachement der koloniale resorvp ter sterkte van 90 onderofficieren on minderen, onder bevel van den kapt. der inf. J. O. A. L. Van Bennekom en ond r medegeleide var do lste luits. der inf. C. F. T. Dumont en J. W. A. Cassa. Den 18den Juni vertrekt van Rotterdam per stoomschip „Merapi" naar Batavia oen afdeeling aanvulliDgstroepen, sterk 77 onder officieren on minderen, onder bevel van den van verlof terugkeerenden lsten luitenant der inf. G. A. Feekes, en onder het modegeleide van den 2den luit.-kwartiermeestcr F. J. G. Janssen. Te Apeldoorn is Maandag in d n ouder dom van ruim 81 jaar overleden de heer J. Goossms, oud-provinciaal inspecteur der be lastingen te Amsterdam (tot Juni 1886), alwaar hy eorst eenige jaren (van 1868) de betrekking bekleedde van controleur van den actieven dienst. Voel cargadoors, expediteurs en and6ro belastingschuldigen zullen zich zyner nog goad herinneren. Aan zyn y ver voor de belangen van 's Ryks schatkist paarde hy een gemoedelyke goed hartigheid. Gestreng om het kwaad te koeren en de daders te straffen, was by ook wel te ovortuigen, wanneer oen onschuldige overtre ding had plaats gehad. Hy had een bijzonder practischen blik en was in den regel juist in zyn oordeel over zaken en personen. De behngen van zyn ondergeschikte amb tenaren gingen hem Eteeds ter harte. Ge- taigo dar,rvan de oprichting der „Verbruiks- vereeniging" in 1874, waarvoor by zich voel moeite heeft gegoven, doch die later bleek niet aan het doel te beantwoorden wegens do to nemende uitbreiding der stad. Later werd door den heer Goossens hot fonds gesticht tot uitkeering by overlyden van belasting ambtenaren aan hun na to laten betrekkin gen. Dit fonds telt steeds veel deelnemers, met toenemend reservekapitaal. Een waardoeronde c-n dankbare nagedach tenis van don heer Goo6sens zal zeker onder ▼eol oudgediende ambtenaren bewaard blyven, maar ook veel Amsterdammers zullen zich den onden, goodhartigen belasting-ambtenaar nog met genoegen herinneren. (.HUI.) Door het bestuur der Vereeniging „De Linker-Maasoever" te Rotterdam is aan den gemoenteraad oen adre3 gericht om met h6t oog op de toenemende bevolking on scheep vaartbeweging aan die zijde van de stad, het daarheen te will n leidon, dat eon gelegenheid worde ingericht om eenige m^len per we.*- groentenmarkt te houden.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1