der Feu, ontvanger van den accijns op het geslacht 600; A. W. Valkeuburg, wed. C. Ploeg, rijks veldwachter, opziener der lachten visschenj, ƒ320; J. Hofland, wed. D. Mulder, brieven- en tele- Jrambesteller, 325C. C. Holleboom, wed. B. J. Overwetor, assistent der posterijen, 400; P. (P. J.) Rodenhuis, wed. J. Th. Van Slooten, commies-ontvaDger van 'sltijks belastingen, ISO; C. A. Gasinjet, wed. J. W. Callenfels, ontvanger der directe belastingen en accijnzen, 600; H. Buurman, wed S. A. Van Arkel, commies 1ste klasse bij 's Rijks belastingen, ƒ216; G. P. Poelstra,, wed. G. Broekhuizen, rijksveldwachter 3de klasse (brigadier-titulair), 138; J. M. Schefter, wed. J. A. Valks, commies der telegraphie 3de klasse, 490; E. Veldhuis, wed. H. Visser, rijksveld wachter, 181H. Jalving of Jalvingn, wed. C. Matthijs9on, cominie9 lsto klasse bij 's Rijks belastingen, 135 H. Sanders, wed. J. P. J. W. Korndürii'er, bibliothecaris der Kon. Militaire Academie to Breda, ƒ540; H., W., G. R. F. enK. Visser, kinderen uit het huwelijk van wijlen den rijksveldwachter H. Visser, laatstelijk echtgenoot van E. Veldhuis, met wijlen M. Heidema ƒ140. Andiëntiën Do gowone audiëntiën van de minis ters van justitie en oorlog zullen deze week niet plaats hebben. De Universileitswedstryd. De dag is weer ophanden, waarop menig een zich zal opmaken naar de Spaarnestad om de jaariyksche roeiwedstryden tusschen de vier Studenten-roaivereenigingen te aan schouwen. Maandag zullen zy zich weer met elkaar meten in het hoofdnummer, dat aityd den wedstryd opent, de vierriems-seniores. Jammer slechts, dat Leiden en Delft juist in dezen wedstryd slechts voor de leus meedoen Amsterdam en Utrecht toch zyn de twee 66Dige ernstige mededingers. Utrecht komt weer met dezelfde ploeg op, die don prfjs reeds drie jaren aaneen heeft weggedragen, doch verleden jaar door de oude vier van „Fjord" te Oudshoorn cn te Amsterdam ver- Blagen werd; Amsterdam met een ploeg, waarin twee roeiers zitten uit het achttal, dat '94 in Engeland den prtfs te Henley ge wonnen heeft. Een harde kamp wordt dan ook verwacht en het zal te bezien staan of Utrecht ten vierden male zegevierend aitden strijd zal treden. Dat Njord'8 oude vier na het ecbitterend succes van het vorige jaar zich dit jaar van deelneming onthoudt, is een bittere teleur stelling voor de vrienden dezer vereeniging. Twee der roeiers echter zagen zich om geldige redenen verplicht hunne medewerking te weigoroode andere twee, opziende tegen de moeite en tijd, noodig om met twee nieuwe roeiers dezelfde hoogte te bereiken, hingen toen ook de riemen aan de wilgen. Gelukkig, dat de vereeniging althans juniores kan uitzenden, aan wie de eer van „Njoru" veilig zal z\jn toevertrouwd. Behalve het hoofdnummer worden namelyk geroeid de volgende wedstrijden; vierriems- juniores, twec-rioms-juniores, tweeriems-senio- res, achtrioms en skiff. Hiervan zal „Njord" mededingen in de twee eerstgenoemde en in het laatste nummer. De vierriems juniores of jonge vier is aan merkelijk sterker dan di9 van het vorige jaar. Zy is samengesteld uit de heeren Veenenbos iboeg), Ten Bruggencate, Joügeneel, Leegstra (slag). De tweeriems-juniores of jonge twee bestaat uit de lieeren Jongeneel en L-egstra (slag). De pkiff wordt door den heer De Jong van Beek en Donk geroeid. Of deze een concurrent zal hebben is nog de vraag: in elk geval is zyn overwinning zekor. De tribune komt weer op haar vroegere plaats te staan, zoodat men van daar de booten over de geheele baan goed met het oog zal kunnen volgen, en alle mogeiyke maatregelen z\jn door het bestuur van den Ned. Stud.- Roei.ond genomen, om den bezoekers een rustige zitplaats en vrij uitzicht te verleenen. Voor vele stoombooten is reeds een ligplaats aangevraagd, en deze, feesteiyk versierd en bevracht met een bonte en vroolyke schare, zullen zsker weer met de tallooze zeilbooten en jachten langs de oevers van het Spaarno een aantrekkeiyk en opwekkend schouwspel opleveren. De Varsity, zooals deze wedstryd kortweg genoemd wordt, is voor elk student en oud student de wedstryd by uitnemendheid. Daarop komen zy weer byeen, de oud-stryders van vele jaren, en beschouwen met critisch oog het werk der jongeren; daar worden oude herinneringen opgehaald, wedstryden van vroegere jaren besproken (deze Varsity zal reeds de twintigste zijn!) en een oordeel gevormd over den afloop der volgende alge meens wedstrijden te Oudshoorn en te Am sterdam. Want het is een bekend feit, dat de ploeg, die te Haarlem in haar wedstryd No. 1 is, ook tegen de burger-roeivereenigingen veel kans op de overwinning heeft: wat styl van roeien betreft staan namelyk de stu dentenverenigingen meestal bovenaan, door dien zy gewoonlyk van de leiding van een oud lid verzekerd zyn, die een wakend oog in 't zeil houdt, dat er maar niet op los getrokken wordt, doch dat alls bewegingen zuiver worden uitgevoerd. Wie dus oen der schoonste takken van sport in een bekoorlyke omgeving willen beoefend zien, verzuimen niet zich aanstaanden Maandag te begeven naar de Spaarnestad. INGEZONDEN, Mijnheer de Redacteur Mag ik U nog even een plaatsje verzoeken in Uw blad, ten einde „de schrijver van het g wraakte verslag", die in Uw nummer van 20 Mei een liefiyke insinuatie aan mijn adres richt, te beantwoorden. Ik gaf alléén een rectificatie myner woorden, zooals die in de bewuste vergadering met warm applaus wer den begroethij komt met een grooten omhaal van woorden, die onnoodig is, en insinueert dan in het voorbygaan met te zeggen„maar (gU) helpt intusschen de drinkgewoonten be stendigen door er zelf aan mee te doen." En zonder nu, willens of niet, met een leugen persoonlyk en hateiyk te worden, wil ik toch beginnen met te zeggen, dat ik ge woon ben van hen, die op een of ander gebied een uiterste zyn toegedaan, dat zy onverdraagzaam zyn. Dafc ziet men op ker- keiyk, politiek en maatschappelijk gebied vrij wel als regel. Mynheer de anonieme verslag gever schynt, nu hy een uiterste aanvaard heeft, om niets, waarin zich alcohol bevindt, te gebruiken, ook een tik van die manie beet te hebben. Een ieder, die de bewuste verga dering bywoonde, zal zyn stuk onverdraag zaam noemen. Maar óók ieder ander wel denkende, om de daarin gedebiteerde hatelyk- heden. Dat hy zogt, dat ik myn taal niet ken, enfin, er zyn apostelen en martelaren. Mynheer de verslaggever zy apostel l Maar nu hy in een publiek blad my de grove insinuatie voor het hoofd slingert, die ik in het begiu van myn scbryven aanhaal, zie, dat gaat te ver. Doet hy het willens en wetens, dan is het laag en te min om op af te gaan. Doet hy het onwetend of uit onverdraag zaamheid, om effect aan zyn schry ven te geven, dan is het dom en ondoordacht. (Ik heb slordig gedacht en my slecht uitgedrukt, niet, mynheer de verslaggever? Maar u?) M. de Red., ik, die myn taal niet ken, die slordig denk en my slecht uitdruk, ik zou den treurigen moed niet hebben, zóó een tegenstander (altyd in de oogen van dien verslaggever) te belagen. Ieder, die mjj, kent, weet welk een stryder ik ben tegenzat groote kwaad, den drank duivel, al draag ik geen blauwen knoop. Ver dediging tegenover het publiek behoef ik niet Maar dat nu publiek oordeele tusschen den schry ver (die vernuftig denkt en zich accuraat uitdrukt) en my, den minder ontwikkelde (die slordig denkt en zich slecht uitdrukt). Mynheer de verslaggever laat uw waar nemingsvermogen niet beneveld worden door de manie der onverdraagzaamheid. Leiden, 20 6 '98. C. H. Kouw. Candida afstelling te Rljrasburg, Mijnheer de Redacteur 1 Vergun my een klein plaatsje in uw veel gelezen blad. Verleden week werd in ons dorp een circulaire verspreid ter aanbeveling van den heer J. Kromhout Jz. My viel op, dat er maar zoo botweg in stond, dat ge noemde heer door de geheele vergadering tot candidaat was gekozen (zie circulaire van 18 Mei jl.). Daar ik zelf ter vergadering aan wezig was, kan ik dit beslist voor een onwaar heid verklaren. Na twee stemmingen, waarby de heer Kromhout 18 en 20 stemmen van de 42 kreeg, werd hy eindeiyk tot candidaat gekozen met 26 van de 42 stemmen. Dat is m. i. heel anders dan door de geheele vergadonng gekozen to z\jn. U beleefd dankende voor de verleende plaats ruimte. Hoogachtend, H. Hogewoning Dz. Rijnsburg, 23 Mei 1898. Gemengd Nieuws. Op het nieuwe terrein van „Ajax," over den spoorweg te Leiden, by „Endegeest," ving gisterochtend met klokslag elf uren de cricketmatch aan tusschen een „Nederlandsch elftal" en een studenten elftal, versterkt door oud-studenten. Geen van beide elftallen waren volledig. Elke party had drie zeer goede bowlers; aan de eene zyde C. J. Posthuma, M. Beyerinck en mr. C. Feith, aan de andere zyde D. v. d. Berg, D. Beyerinck en J. W. G. Coops. Het Nederlandsch elftal had een goeden wicketkeeper, dien de studenten misten, deze hadden daarentegen betere bats, die evenwel niet op slag kwamen. Set studenten- en oud-studenten-elftal be stond uit: mr. C. Feith (capt.), 's Gr. C. C.; E. Bourlier, 's Gr. C. C.; J. v. Stolk, 's-Gr. C. C.; J. Adam, Ajax; M. Beyerinck, Ajax; H. Cramer, Ajax; X, Ajax; L. Soesman, Ajax; mr. C. Kooiman, Hercules en Amstels C. C.; C. Posthuma, Rood en "Wit, en A. Kool, Rood en Wit. Het Nederlandsch elftal bestond uit: L. Koolhoven (capt.), Rood en Wit; W. v. Waveren, Rood en Wit; A. Adam, Ajax; D. Beyerinck, Ajax; Y, Ajax; F. De Stoppelaar, Ajax; D. v. d. Berg, Amstel,s C. C. en Victoria; H. v. Boven, 's-Gr. C. C.J. Coops, 'a Gr. C. C.; J. v. Doinse, 's-Gr. C. C.; A. Dirk zwager, Hermes en Victoria. Scheidsrechters waren de heeren H. S. Isbriicker en J. W. De Goeje. „Nederland" ging het eerst in; nadat 9 wickets genomen waren, had het 42 runs byeen, de staart voegde er nog wat by en het totaal bedroeg 77. De speler X maakte hiervan 26 met niet uit, en Stoppelaar 18. Daarna gingen de studenten aan, de eerste batsmen waren niet gelukkig; Adam, Feith, Kool en Bourlier verlieten het wicket voor 1 bye, dan kwam Posthuma, die 15 en Kooi man, die 14 niet uit by elkaar sloeg. Het totaal werd 53. Daarna ging Nederland voor den 3denkeer in en voor 5 wickets werden 37 runs gemaakt, waarvan Adam 13. Wegens het vergevorderd uur moest toen gestaakt worden. Nederland woa dus met 24 runs op de 1ste innings. Over de bowlers het volgende: Posthuma nam totaal 7 wickets voor 33 runs, M. Beye rinck 7 voor 45. Aan de Nederlandsche zyde nam D. Beyerinck 5 wickets voor 14 runs. De studenten zyn ongelukkig geweest. Voor den wedstrijd voor het schoonste en best gaande span paarden (kleine taille) kwamen op het sportterrein in Den Haag slechts 2 spannen in den ring, hot eene voor een dosA-dos, het andera voor een cou- reu8e gereden. De uitslag was: late prys, Horstman, van Rotterdam2de pr., Wiesboom van Giessen- dam, van Lisseu Concours voor het schoonste en best gaande rytuigpaard, minimum taille 1.55 M. stokmaat, toebehoorende aan particulieren, late prye, jbr. E. Van Loon, van 's-Gravenhage; 2de pr., jbr. A. Boreel, 'e-Gravenhage; 8de pr., R. F. H. Mosselmane, Wassenaar. Bestuurspryzen G. A. Ophorst van Dordrecht, en J. Ph. Ver loren van Themaat van 'e-Gravenhage. Onder b e g u n s t i ging van heerlyk weder hadden gisteren op het Nederlandsche Sportterrein te Utrecht wielerwedstryden plaats. Het publiek was, op de lagere rarygen vooral, goed opgekomen. Gemiddeld werd in 3 afdeelingen gestart wegens het groot aantal deelnemers. L Amatcurswedstrijd ovtr2K.IL (vier ronden). Beslissiug over 1 KM., voor hen die nooit een laten pr. wonnen; pryzenverg. zilv., zilve ren en bronz med. 3 afdeelingen. late. Jellmggaus, Amersfoort, in 1 m. 47 sec.; 2de Sassen 's-Hertogenboscb, in 1 m. 47% sec.; 3de Barendse 's-Qravenhage, in 1 m. 48'/s 89C- II. Professionals-wedstrijd over 5 KM., be slissing over 3 KM. Pryzen/"40, f 25 en f 15, 3 afdeelingen. lste Jenkens, Amsterdam in 5 m. 48% sec.; 2de v. d. Bruggen, 's-Hertogenbosch 5 m. 48% sec.; 3de v. d. Berg, Amsterdam, in 5 m. 49 sec. III. Amateursvoedstijd over 3 KM. Beslissing over 2 KM. Pryzen: verg.-zilv., zilv. en br. med. 3 afdeelingen. lste Van Koolbergen, Leiden, in 3 m. 44% sec.; 2de Jellinggaus, Amersfoort, in 3 m. 45 sec.; 3de Koopman, Dordrecht, in 3 m. 42% sec. IV. Wedstrijd voor met-leden A. N. W. B. Afstand 3 KM. Beslissing over 2 KM. Pryzen 10, f 5 en f 2.50, 22 deelnemers, in twee afdeelingen. lste Vos, Utrecht; 2de Bos, Haarlem; 3de v. d. Knoop, Vlaarcingen. De beide laatsten met een mooien eindspurt. V. Amateurswedstrijd over 10 KM. Pryzen kunstvoorwerpen ter waarde van f 25, f 20 en f 15, benevens zilv. leidingsmedaille. 15 deelnemers. lste Bo8scber, in 16 m. 4sec., 2de Roselingh in 16 m. 5'/s sec., 8de Lulofs in 16 m. 5% sec. De leidingsmedaille werd door Van Schoonhoven behaald. De races, door muziek opgeluisterd, waren te halfzes afgeloopen. Langs het Scheveningsche strand en langs den strandweg wemelde het giste ren van wandelaars, door het prachtige zomer weder naar den zeekant gelokt. De meeste inrichtingen voor ontspanning waren geopend en boden op hun terras een aangenaam zitje. De winkels in de Galerie waren meest alle weer geopend. Deze boogdoorgang zal voortaan met dubbele gasgloeilampon verlicht wordeD, zoodat de ver- dwyning van het halfdonker, dat de lichten uit de magazynen niet vermochten aan te vullen, een grojte verbetering zal zyn, welke 's avoDds aan deze wandelgang een levendiger aanzien zal geven. De rond gang het „Café des Galeries" is thans ook aan de zyde van het Gevers-Deynoot Plein in de boogopening met glazen ramen dicht gemaakt en van een glazen tochtdeur voor zien. De Amsterdamsche roei- en zeil- vereeniging „De Hoop" ontving van den Com missaris der Koningin in de provincie Noord- Holland een verguld-zilveren en van het gemeentebestuur van Amsterdam een zilveren medaille, uit te loven voor 't mooist verlichte jacht en de mooist verlichte wherry by den optocht van verlichte vaartuigen ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van „De Hoop", op Vrydagavond 17 Juni a. s. Gisterochtend om kwartier over drieën brak te Amsterdam een hevig uit slaande brand nit in een huisje in de Rusten burgerstraat 105. Het geheole perceel, be staande uit twee verdiepingen en een dak kamer, stond in lichterlaaie. De schoenmaker Schröder, die nog zat te werken, was even naar achter gegaan, toea by bemerkte, dat zyn lampje de omringende voorwerpen had aangestoken. Ontsteld liep hy naar boven, om de bewoonster, de wed. Im merzeel, te waarschuwen, die met haar beide kindoron to bed lag. Deze had echter reeds de vlucht genomen en was uit het raam ge sprongen met een kind bü zicb. Het tweede kind werd door Schröder gered. De vrouw schynt zich nogal bezeerd te hebben; zy word naar het gasthuis vervoerd. De brandweer bluschte met drie Vecht- alangen den brand. De schoenmaker was voor f 1000 verzekerd. De wed. Immerzeel heeft het gasthuis weder verlaten. Door het gerechtshof to Leeuwar den is bet arrest uitgesproken tegen den 28 jarigen fabrieksarbeider te Foxhol, die door de rechtbank te Winschoten is schuldig ver klaard aan mishandeling van zjjn vader, zwaar lichameiyk letsel ten gevolge gehad hebbende, en veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, omdat hy in den avond van 1 Januari 11. zyn vader, toen deze twist had met zyn moeder en baar met een schaar in het ge zicht verwondde, aangegrepen, op den grond geworpen en een paar schoppen op den buik gegeven heeft, waardoor een verwonding is ontstaan, die een buikvliesontsteking heeft veroorzaakt, zoodat de man daaraan zou zyn overleden, indien niet te voren een andere doodsoorzaak ware ingetreden. (De man heeft zich den 2dan Jan. opgehangen). Het Hof heeft het vonnis bevestigd, maar de straf verminderd tot 8 maanden gevangenis. Men meldt uitGroesbeekaande „N. R. C.": Het gerucht, dat alhier een spoorwegwachter dood in zyn huisje werd ge vonden, en dat de sluitboom aan den over weg onbediend bleef, is bezyden de waarheid. De man was voor zyn overiyden eenige dagen ziek geweest en door zyn vrouw opgepast. Hy was wachter onder Heumensoord, op een uur afstands van deze plaats. In den dienst was dan ook terstond voorzien. Met den namiddagtrein, die te 4.02 van uit België te Rozendaal (N.-Br.) binnenkomt, waren eergisteren ook twee zakkenrollers, als heeren gekleed, in een coupé tweede klasse meegekomen en dachten in de douanezaal te Rozendaal hun slag te slaan. Zich evenwel op heeterdaad betrapt ziende, namen beiden over de rails de vlucht. Een van de heeren, een acrobaat uit Den Haag, werd evenwel door de marechaussees achterhaald en na een voorloopig verhoor geboeid naar Breda overgebracht. Te Duisburg zyn Zaterdag wegens moord, gepleegd door vier vereonigde personen, onthoofd de beide Hollandsche arbeiders Ph. Graat, oud 25 jaar, geboren te Gennep, en A. Schmitz, 22 jaar, geboren te Yielo, ge meente Vaals, met hun beide Duitsche mede plichtigen. Ook Frankryk heeft zyn proces sen over een millioenenerfenis. De eischers beweren, dat hun erflater Jean Thiéry in de vorige eeuw 30 millio9n franken had gedepo neerd by de Bank van Venetië en dat Napoleon Bonaparte die in 1796 in beslag heeft geno men, op bevel van het Directoire, onder be lofte van teruggaaf na den oorlog. Tevergeefs heeft de eigenaar ze echter teruggevraagd. Zyn erfgenamen hebben reeds tweemalen bun proces verloren voor den gewonen rechter, die zich onbevoegd heeft verklaard. Daarna heb ben zy zich tot den Raad van State, den administratie ven rechter gewond, oie hen even eens afwees op grond, dat de in-beslag neming een oorlogsdaad is geweest. Thans is opnieuw een proce3 tegen den Staat aanbangig ge maakt voor de rechtbank te Parys en wel, met de rente, over 60 millioen franken. Te K e r s o n z y n 1 2 6 I 8 r a él i e t en aangekomen op de terugreis naar hun vroegere woonplaatsen in Rusland van de kolonie van baron Hirsch in Argentinië. Te Kustely, in Hongarye, zyn, by 69D mynbouwonderneming, 200 kilogram dyna miet en 1200 lonten gestolen. De gendarmerie vreest een aanslag. Do oorlog tnssehen Spanje en de Yereeuigde Staten. Telegrammen uit Washington zeggenDe Amerikaansche kustbewaker „Monterey", die in den Grooten Oceaan kruiste, zal naar Manilla gaan. Volgens een depeche uit Madrid aan de „Éclair" zyn de bladen zeer verontwaardigd, dat de Amerikaansche vloot voor Guatanana de Spaansche vlag heesch. De Amerikanen geven blyk, dat ze zelfs geen begrip hebben van de allereerste inter nationale plichten. In den Afrlkaanschen oor log waren de Marokkynen nog correcter dan de Amerikanen thans. Het stoomschip „Arcadia", dat van Porto* rico te Nieuw-York is aangekomen en twee dagen na het bombardement San-Juan heeft verlaten, verzekert, dat er aan Spaansche ztyde by dit bombardement 15 a 20 dooden zyn gevallen en zestig gewonden. Verscheiden huizen werden beschadjgd. Een fort werd vernield; twee batterijen werden onschadeiyk gemaakt; ook eenige der in de haven liggende stoomschepen kregen avery. Een telegram uit Curasao aan de „New- York Herald" meldt, dat het Engelsche stoomschip „Restormel", met een lading steenkolen voor La Guayra bestemd, Zaterdag ochtend te Willemstad is binnengeloopen. De machine zou in het ongereedo geraakt zyn. De Nederlandsche overheid wilde echter niet toestaan dat het schip gemeenschap kreeg met den wal, en men maakt daaruit op dat de „Restormel" door de Spaansche regeering afgehuurd was om Cervera's vloot van kolen te voorzien. Uit St.-Pierre, Martinique, wordt gemeld dat de „Terror" nog te Fort-de-France ligt. Het „New-York Journal" maakt in een buitengewoon nummer het bericht openbaar dat een Spaansche kanonneerboot door een van Sampson's snelvarende schepen opgebracht is. De kapitein van een Amerikaansch schip moet oen Amerikaanschen kruiser tegenge komen zyn by Kaap Maysi (oostpunt van Cuba), met de kanonneerboot op sleeptouw. Volgens berichten uit Key-West heeft maarschalk Blanco, na vroeger getracht te hebben de blokkeerende schepen ocder het bereik van de kustbatteryen te lokken, en vervolgens oude, half wrakke schepen onbe mand in zee gezonden te hebben, (in de hoop, dat een Amerikaansch oorlogsschip er 's nachts tegen aan zou loopen) nu „branders" uit de baai van Havanna gestuurd, op torpedobooten gelykend, maar met dynamiet geladen. Twee van deze moderne branders zyn al door de Amerikanen in den grond geschoten. Admiraal Camara, bevelhebber van het reserve-eskader, heeft te Madrid z(]n laatste fl instructiön ontvangen. Men geeft nog voor, d dat hot oskader naar de Philippyncn gaat. In is dat geval zou men het echter den veel kor- g teren weg door het Suez kanaal laten nemen, in plaats van door dea Zuid-Atlantiscbcn Oceaan. s Uit Madrid wordt aan de „Temps" gemeld, r dat de Spaansche regeering het bericht omtrent de onderwerping van de hoofdon van den opstand op Cuba tegenspreekt. Verschillende chefs, wier invloed echter onbelangrijk is, luisterden naar de vertoogen der autonomisten, welke door Maximo Gomez en Calixto Garcia werden verworpen. Madrid, 21 Mei; De Spaansche stoomboot „Montserrat", die driemaal de blokkade van Cuba verbrak, is t9 Corunna aangekomen zonder passagiers, brieven of berichten. De kapitein beweert ook, dat hy geen enkele zending had. Het schip vertrok 6 Mei van Cienfuegos met gedoofde lichten en maakte de reis, den gewonen weg vermydond, met een snelheid van 18 myl in het uur. Men gelooft, dat het schip wel een byzondere zending had. De „Montserrat" zal zich naar Cadlx of Ferrol begeven, om gewapend te worden en naar Cuba te vertrekken met 15 millioen aan klinkende munt, 100 kanonnen, 1500 geweren, met een grooten voorraad ammunitie en 1000 soldaten. Chattanooga, 21 MeiDe trein, die het eerste regiment infanterie van Missouri naar Chfckamauga vervoerde, werd aange- loopen door een passaglerstMn op vyf myl afstands van Chattanooga. Vyf soldaten werden gedood en twaalf gewond. Washington, 21 Mei: Ten gevolge van de aanwezigheid van de Spaansche vloot in de nabijheid van de kust van den Atlanti- schen Oceaan, heeft de minister der schatkist aan de douane-autoriteiten last gegeven niet toe te laten het vertrek van schepen, met kolen geladen, bestemd voor de havens der Antillen, Mexico en Centraal- en Zuid* Amerika, zonder byzondere toestemming van het ministerie. Key-West (over Jacksonville), 19 Mei: By het aanbreken van den dag ankerde de vloot van admiraal Schley zes myl van bier en de vloot van admiraal Sampson kwam vyf uren in den namiddag aan. Drie groote trans portschepen arriveerden des middagstijde- ïyke slaapplaatsen zyn er op ingericht. De „Bancroft," de „Castine," de „Helene" en de „Yftlmington" verlieten gisttravond haastig de haven. Het kolenschip „St.-Paul" zeilde tegen zonsondergang af. Madrid, 21 Mei: Indien de Amerikznen de telegraafkabels naar Cuba doorsnyden, zal Spanje den kabel te Galveston, die in verbin- ciug staat met de kabels door den Groocen Oceaan, afkappen. Men heeft alleen tegenstrydige berichten over de plaats, waar zich het Spaanfiche oskader bevindt. De regeering biyft een ge heel gereserveerde houding aannemen. Madrid, 21 Mei: Iq den Senaat maakte de beer Dioedo, senator voor Havanna, op merkingen naar aanleiding van het Roodboek en vroeg openbaarmaking van verschillende daarin niet opgenomen andere documenten. Hy vroeg inlichtingen over de door de Ameri kanen buitgemaakte schepen, de blokkade van Cuba, de bombardementen van Cienfuegos, Matanzas en Cardenas. De redenaar trachtte 3an te toonen, dat de Vereonigde Staten/ do beginselen van het internationaal recht niet eerbiedigen. Nieuw-York, 22 Mei. Een telegram uit Jacksonville meldt, dat een expeditie van 400 Cubanen met een groote hoevoelhtid ammunitie en 75 muilezels op 18 dezer met de stoomboot „Florida" van Tampa is ver trokken naar Cuba. Een Hollandsche boot, die van Curasao te Port-au-Prince is aangekomen, bericht, dat het Spaansche eskader aldaar 300 ton slechte kolen en 100 ton proviand innam. De Spaan- echo schepen hebben weinig of geen kolen en z(jn zeer karig voorzien van mondkost. Gibraltar, 22 Mei. Het gerucht loopt hier, dat het Spaansche eskader, hetwelk te Cadix byeen is, naar de Cubaansche wateren vertrekt. Tegenover de uiteenloopende berichten in verschillende buitenlandsche dagbladen omtrent het verblijf der Spaansche vloot in de haven van Curasao, kunnen wy melden dat blykens een telegram van 16 dezer van den gouver neur het Spaansche eskader op 14 dezer te Curaqao was aangekomen, doch dat slechts twee schepen in de haven waren toegelaten, volgens de regelen van ^eutraliteit door Hr. Ms. Regeering vastgesten? Aan verschillende verzoeken van den Spaan- schen admiraal kon door den Gouverneur niet worden voldaan op grond van de bedoelle regelen, alsmede van de aan den Gouverneur verstrekte instructiën, terwyi dienovereenkomstig aan slechts 2 schepen steenkolen werd verstrekt uitsluitend voldoende voor de reis naar de naastbygelegen Spaansche haven, welke schepen den volgenden dag weder vertrokken. Dreyfus-Zola c. s. Heden staan de heeren Zola en Perrenx ten tweeden male terecht, thins voor het Hof van Assises, dat te Vorsailles zitting houdt, wegens één zinsnede, zorgvuldig gekozen uit Zola's brief aan president Faure, „J'accuse" (ik beschuldig), in Januari jl. opgenomen in de „Aurore", waarvan Perrenx directeur is.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2