(gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven» Leiden, 23 McL Feuilleton. lloc ze elkaar kregen. H\ 11731, XMiisdas: 24 Mei. A®. 18b"8 LEIDSCH DAGBLAD. PRU8 DEZER COUEANTi Voor Loiden por 8 maanden. f l.lOi Franco per post1,40. ■Afzonderlijke Nommers0.05. PBU8 DEB AD VERTENT EEN Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel moer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voer hot incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. IMU.« .M—ra^anaagmi-»-—ii|i n i BI I mMf-u.''n r rn-BInmr nq Portret H. M. de KLoningin. Het üieuwste portret van Koningin WilLel- njina heeft ons aanleijing gegeven, daarvan een reproductie te coen vervaardigen in licht druk en tot onze voldoening kunnen wü verklaren daarmedo uitstekend geslaagd te zijn. Het doet voor het origineele photographisch portret volstrekt niet onder; integendeel 1 Vooral de dames maken wij op de repro ductie opmerkzaam, omdat z9 een sieraad voor de kamer zal zijn. De uitgifte zal de volgende week geschieden, terwjjl inmiJdels htt portret in de vestibule te bezichtigen zal z\jn. De prgs bedraagt 12$ Cents. DE UITGEVER. Officieel© Kennisgevingen* Inschrijving Schutterij* Burgemeester en Wethouders van Leiden herinneren bij deze nogmaals de belanghebbenden (de geborenen in 1873 on, voor zoover zij zich tuseobontijds in de gemeente hebben gevestigd en alhier nog niet voor de Schutte:\j mochten zijn ingeschreven, ook do geborenen in 1864 tot 1872) aan hun var, lichting om zich voor den Schutterlijken dionet to doen iDsefcrijvm. De gelegenheid bestaat daartoe dagelijks (Zon- on feestdagen uitgezondcre) ten ltaadhuizs (kamer No. 9), tu80ohen 10—12 en 24 uron, terwijl op den loten JuDi aaoet. de registers van inschrijving worden gesloten en zij, die zich niet vóór dat tijdstip hebben doen inschrijven, bij ontdekking, ambtshalve iugo- echreven en door den Schuttersraad tot een geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wothoadors voornoemd, Leiden, F. WAS, JJurgomeester. 21 Mei 189?. VAN HEY3T, Seoretaris. Het oude archief dor stad Edam is ge regeld coor mr. Ch. M. Dozy, te Lei-en. Thans is de inventaris verschenen, een lijvig en be langrijk boekdeel. Door den tegenwoordigen archivaris van Elam, den beer W. J. Kern kamp, z\jn allo werken en bescheidon op uit nemen do wijze geplaatst. Edams bestuur kan er nu op bogen een wèl geordend en belang rijk archi-.f te bezitt.n. - Do Holhndsche Maatschappij van Weten schappen hield Zaterdag to Haarlem haar 146ste jaarlijksche algoineene vergaderiog, waaraan een veertigtal directeuren en leden deelnamen. De voorzitter, mr. G. Van Tienbovon, ver- welkomdo de aanwezigen en herdacht de verliezen, cie de Maatschappij in h.t afge- loopon jaar bad geleden door het overlijden v.sn mr. J. Heemskerk Az. en dr. T. C. Winkler, binnenlandsche, en J. J. Smith Stocnstrup, te Kopenhagen, en R. Leuckart, te Leipzig, buitenlandsche leden der maat schappij. Uit de mededeelingen van den secretaris bloek, dat op de uitgeschreven prijsvragen, te beantwoorden vóór 1 JaD. 1. 1geen ver handelingen waren ingezonden. Als schrijver van het prijsantwoord, aan hetwelk in de vorige algemeene vergadering een eervolle vermelding werd toegekend, heeft zich bekond gemaakt prof. dr. Leo Grunmach, te Berlijn. Overeenkomstig het medegedeelde in de vergadering van 1897 werd van de „Archives Néerlandaises" een Dieuwe serie begonnen; daarvan Verscheen in dit jaar het eerste deel. Van de „Oeuvres Complètes de Christiaan Huygens" werd uitgegeven het zevende deel, hetwelk de correspondentie van Huygens brengt tot brief No. 2082, 26 December 1675. Van het achtste deel is ruim eon derde af gedrukt; de brieven van 1682 zijn thans in bewerking. Met den secretaris werken thans mede: prof. H. G. Van de Sande Bakhuyzen, prof. I. A. J. Burgersdjjk, prof. D. J. Kortoweg, prof. H. A. Lorentz, E* W. Moes, prof. J. A. C. Oudemans, leden der Maatschappij, en K. O. Meinsma, te Zutfen. Na deze mededeelingen las prof. J. C. Kapteyn, op uitnoodiging van den voorzitter, het rapport voor van de commissie van advies over het besteden, dit jaar ten bate der ster renkunde, van het door directeuren ingesteld tweejaarljjksch subsidie. Overeenkomstig het advies der commissie werd besloten het sulsidie te doen strekken tot het vervaardigen van 6en catalogus van zoo nauwkeurig mogelijk berekende eigen be wegingen van zwakke sterren, bepaaldelijk van sterren tusschen de zevende en negende grootte. Tot nieuwe leden der Maatschappij werden benoemdprof. A. A. W. Hubrecht, te Utrecht; dr. E. F. Van de Sande Bakhuyzen, te Leiden; prof. L. Aronsttin, te Delft; dr. W. A. Van Dorp, te Amsterdam; prof. W. Einthoven, te Leiden, en K. O. Meinsma, te Zutfenen tot buit-.nlandsche ledenprof. E. C. Pickering, te Cambridge, Mass., prof. C. W. Röntgen, te Wützburg, L. V. Delisle, te Parijs, en F. E. Thorpe, te Londen. Benoemd is tot onderwijzer aan de Christelijke school te Hazerswoude (dorp) tegen 1 Juli a. s. do heer D. De Wit, van Rietveld, bij Woerden. De heer P. Stassen, onderwijzer aan de Christelijke school te Hazerswoude (corp), heeft om redenen, verband houdende met het verlaten van het onderwijs, tegen 1 Sept. a. s. oervol ontslag gevraagd. De heer H. J. Offers, eerste onderwijzer aan de school van den heer Van Bloek, to Rotterdam, is benoemd tot hoofd der Chr. school te Sassenheim. Door een commissie van kunstenaars te Dordrecht is een volledig plan ontworpen voor een historiscben optocht, te houden aldaar ter gelegenheid van de inhuldigingsfeesten. De optocht brengt in teeld de stichting van Dordrecht, het tijdvak 1572 1815 en een allegorie op den tegenwoordigen tijd. Als een treffende bijzondorheid vernam „De Tijd," dat bet nieuwe graf der familie Bahlmann, op het R.-K. kerkhof te Nijmegen, juist den dag vóór het overlijden van mr. Bahlmann, dus ^onc^jdag der vorige week was gereed gekomen. De Haagsche Kroniekcr van de „N. Gron. Ct." schrijft o. a. het volgende: „De toebereidselen voor de inhuldigings feesten nemen toe. In verscheidene Haagsche werkplaatsen is men, deels voor Amsterdam (voor de kerk en den doorgang van het paleis daarheen), deels ook voor de residentie aan het werk; er zullen prachtige decoraties wor den gemaakt, maar algemeen zal toch de versiering wel niet zijn, want do hooge belas tingbiljetten stemmen de menschen niet royaal. Sommigen hebben zelfs, naar ik hoor, hun toegezegde bijdragen verminderd of ingetrok ken, omdat de fiscus hen zóó vreesel|jk te pakken heeft. „Anderen zullen er natuurlijk aardig geld uit slaan. Mjj is een dame bekend, die een huis bezit in een der straten, die de optocht zal passeeren en die haar met Mei ledig gekomen bovenhuis f 800 in huurprijs heeft verhoogd, met beding om bij den intocht der Vorstin twee van de zes ramen voor zich en haar familie te mogen in beslag nemen. Elders zijn voor de feestdagen reeds in do hoofd straten kamera voor f 50 en f 100 per dag verhuurd, ongerekend do vertering. „Bij de kanselarij is men ook al druk met het werk der ondorverdeellDg bezig. Dat loopt naar ik hoor op heelwat teleurstellingen uit, omdat door de reis der Koninginnen reeds esn heel gat in het geopende krediet voor decoratiss is geslagen en omdat ieder van de Ministers zoowat 100 pet. van zijn lijst heeft moeten laten vallen. Degenen, die door hun arbeid in feestcommissies en eerewachten bijv. op een kruis hobben gerekend, zullea waarschijnlijk allen worden afgescheept met een herinnerirfgsmedaille. Maar daar heeft het knoopsgat niets aanl" Het voornemen schijnt te bestaan om den leJen van de Stateh-Generaal behalve hun persoonlijk bewijs van toegang *oor do Inhuldigingsplechtigheid in de Nieuwe Kerk to Amsterdam, nog een of twee toegangs bewijzen, ten gebruike voor anderen, toe te kennon. Op den cour, welke daags te voren door H. M. de Koningin ten Paltize worot go- houden, worJen uitsluitend to Amsterdam woonachtige dames ontvangen. De chef de bureau 1ste kl. aan het ad ministratiegebouw van het Hollandsche Spoor te Haarlem, de heer A. Van Huizen, herdacht gisteren zijn 50 jarig jubiló als ambtenaar. Te één uur por rijtuig van zijn woning ge haald, werd hü aan het administratiegebouw ontvangen door een commissie, bestaande uit de heeren L. Sloot, chof-ingonieur van de werkplaats, den ingenieur Vogel Borger, tech nisch ambtenaar, J. H. W. De Bell, werkzaam aan het hoofdbureel te Amsterdam, c-n K. Bakker, commies. Bij monde van den heer Sloot werd den jubilaris namens de Maatschappij een zeer kostbare pendule met coupes en een couvert met inhoud aangeboden en daarna uit naam der ambtenaren (i.llon, van den hoogsten tot den laagsten, hadden daaraan bijgedragen) een compleet ameublement met album, waarin de namen der gevers. De jubilaris zeide voor al deze blyken van belangstelling hartelijk dank en hield van 2-5 uren receptie in 't gebouw „Weten en Werken." B(j koninklijk besluit is een Staats commissie ingesteld, aan welke is opgedragen te onderzoeken welke maatregelen van Rijks wege behooren te worden genomen tot be strijding der parelziekte (tuberculose) onder het vee, en van dit onderzoek aan de Koningin verslag uit te brengen, eventueel onder bij voeging van een of meer wetsontwerpen met Memorie van Toelichting. Tot lid en voorzitter dier commissie is be noemd dr. W. P. Ruyscb, adviseur voor de medische en veterinaire politie bij het depar tement van tinnenlandeche zaken te 's-Gra- venhage; tot lid en secretaris dr. A. W. H. Wirtz, directeur van 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht; tot leden: H, F. Bultman, lid van de Eerste Kamer, voorzitter van het Nederlandsch Landbouwcomité, te Haarlem mermeer; D. Van Konijnenburg, secretaris der Vereeniging „Het Friesch Rundveestam boek" te Leeuwarden, en H. C. Reimers, plaatsvervangend districts-veearts en leeraar aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen. Tevens is bepaald, dat de leden de bevoegd heid bezitten, om, ingeval hunne meeriing afwijkt van die der meerderheid, van hun gevoelen door nota's te doen blijken. Blijkens b|j het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip „Friesland," onder bevel van den kapitein ter zee L. A. H. Lamie, 20 dezer te St.-Thomas aangekomen. De luit. generaal J. W. Bergansius, in specteur van htt wapen der artillerie, zal tegen November den dienst met pensioen verlaten. Namens oen 200 tal werklieden aan 's R(jks artillerie inrichtingen te Delft is aan do subcommissie voor den optocht, te houden bi) de Inhuldigingsfeesten, modegedeeld, dat zü aan d6n gekostumeerden optocht zullen deel nemen. Zij zullen in verschillende groepen voorstellen de verandering in do militaire kleeding en uitrusting van vroeger jaren tot op dezen tijd. Ook zullen in den stoet worden gotracht eenige ouderwetsche kanonnen. Uit een particulier telegram uit Lissabon verneemt hot „Hbl." omtrent de Vasco de- Gama-fee8ten, dat er Zatordag gala-diner ten Hove was. Onder de gasten waren de Neder- landsche minister-resident baron Van Heeckeren van Keil, kolonel De Groot, commandant, en luit. Naber, 1ste officier van Hr. Ms. „Evertsen," en de Nederlandsche gedelegeerde Wattel. Het feest was zeer luisterrijk. Het stoomschip „Cludon" (gecharterd door de Holland-Amerika-ljjn) vertrok 21 Mei van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Obdam" vertrok 21 Mei van Nieuw-York naar Rotter dam; de „Prins Willem II," van Paramaribo naar Amsterdam, passeerde 21 MeiOuessant; de „Prins Willem III" vertrok 21 Mti van Nieuw-York naar Wost-Indiö; de „Oengaran," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 21 Mei Gibraltar; de „Prins Hendrik," van Am sterdam naar Batavia, passeerde 21 Mei Gibraltar. Leidschcndam. Gisternamiddag omstreeks drie uren brak, door het spelen van kinderen met lucifers, brand uit in een hooiberg, nabü het erf van H. Zuur en toebehoorende aan J. Boon. Door spoedige hulp van de brandweer werd de nabij gelegen schuur gespaard. Noordwyk. Door de vereeniging „Zieken zorg", alhier, werd dozer dagen het jaarver slag uitgebracht over htt afgeloopea eerste jaar van haar bestaan. Ondanks den st rken aandraDg op de kas is de vereeniging, gesteund door veel milde giften, in staat geweest veel zieken van versterkende middelen te voorzien, getuigen de volgende cijfers: 2940'/,L. melk, 4956 eieren en 103 KG. vleeech. Het bestuur, bestaande uit de dames Quarles van Ufford, Binnendijk, C. Van Konijnenburg, G. M. Van Bommel en P. H. De Graaff, beveelt dan ook de instelling ten zeerste in aller medewer king aan. Zoeterwoudo. Het nieuwe hekwerk rondom de kerk der Nod.-Herv. Gem. alhier is reeds gereed gekomen. Het dorp ziet er daardoor te dier plaatse nu heelwat netter of li rver veel minder armoedig en haveloos uit. 't Was goed gezien van ons gemeentebestuur om beeren kerkvoogden voor dat noodige werk financieel te steunen. Zegwaard. Zondagavond omstreeks zoven uren liep albier onder de menigte wandelaars met het prachtige, schoone weder een bejaard persoon, volgens zijn opgaven Bosman ge naamd, die opeens zich ontdeed van zijn jas en te wattr sprong in de Schinkelvaart, om door verdrinking eon eind aan zijn leven te maken. Door spoedig toegesnelde hulp werd hij echter nog gered, waarna by naar de politie werd overgebracht, aan wie hij ver klaarde uit wanhoop tot de verschrikkelijke daad ti z\jn overgegaan, doorlat bij, koetsier van beroep en thuis beboorende te 's-Graven- hage, uit zijn dienst was ontslagen, en ook omdat hij door huiselijke omstandigheden een eind aan zijn leven wilde trachten te maken. Uit de „Staatscourant". Bij koninklijk besluit is mr. J. S. baron Van Harinxma tkoe Slooten, met ingang van 1 Juni 1898, benoemd tot burgemeester der gomeento 's-Gravenhage, met toekenning van eorvol ontslag als burgemeester van de gemeente Leeuwarden. Jhr. P. O. H. Gevaerts van Simonsbaveu, wet houder van 's-Gravenhage (die het burgemeester schap heeft waargenomen), benoemd tot ridder in do orde van den Nederlandschen Leeuw. Ednard Thomas Theodorus üenricus Van Ben tham van den Bergli, resident van Hagelen (Java), mot al zijn wettigo zoo mannelijke al3 vrouwelijke afstammelingen m don Nederlandschen adel ver heven met do praedicaten van jonkheer en jonk vrouw. Benoemd tot burgemeester van Bolsward C. J. Van der Veen, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Utingeradeelvau Koudekerks, W. H. Do Bruyn van Melis-on Mariekorke, eu vaa Smildo N. G. Servatius. Goedgekeurd, dat L. Wildervanck do Blócourt, burgemeester van Eziuge, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Pensioen verleend aan: S. of M. S. Haefkens, eerder wed. van A. M. H. F. Gubbels, thans wed. C. Berenbrok, commies 2de kl. bij 's Kyks belas tingen, f 90; J. Schrier, wed. W. G. Verbeek, bewaarder 1ste kl. in bot burgerlijk en militair buis van verzekering te Middelburg, f88; N. Kolling, wed. A. Van Buren of Van Buuron, brieven gaarder, f 63; A. J. Luteyn, wed. 11. G. Vau 3) M(]n oude vriendin knikte my verstrooid toe, Ines maakte haar welbekende kleine buiging en baar tante wilde ons juist aan elkaar voorstellen, doch ik viel haar in do rede, zeggende: „Ik heb het genoegen al eens gehad," en trad haar met uitgestrekte hand - dat was toen mode te gemoet. Maar zy liet haar handen zoo slap neer hangen, alsof ze absoluut het gebruik nist kende, dat men in zoo'n geval van die aan hangsels maakt, en zei op koelen toon: „Ik dank u wel voor uw mooie bloemen, meneer Von Kotenburg; het is heel vriondelyk van u." Tante keek verbaasd van haar naar mij. „Wat, jullie kent elkaar? En dat heb je rnü geen van beiden gezegd?" Ik gaf al3 reden en het was een grondige reden ook op, dat ik niet wist hoe hst nichtje heette. Ines trok verlegen haar schouders op. Er zijn er zooveel van dien naam in hot leger," zei zij kortaf. Intu8tchen hadden tante en ik snel een blik gewisseld. Zjj verstand uitstekend de kunst om zich door teekens verstaanbaar te maken. Zy zag er dien avond erg in haar noeies uit een gemoedsstemming, die ik haar gaarne gunde, al kon ik ze niet met haar deelen. Zyn de damos al druk bozig om voor haar toilotten te zorgen?" zei ik en verbrak zoodoende de benauwende stilte, die er sedert mpn binnenkomen heerschte. Ik wilde een modejournal opnemen, doch Ines nam het mij uit de hand. Dat is niets voor heeren, en daaren boven naoogt u ons niet kennon op het bal, meneer Von Kotenburg," zei zü, nam den heelen hoop platen op en ging de kamer uit. Tante keek me een oogonblik doordringend aan en zei toen als antwoord op oen onuit gesproken vraag van mpn kant: Ja, beste jongen, dat is een gek geval. Het prinsesje bevalt me heel goed, ik vind haar heel aardig, alleen echjjnt ze my toe erg koel te zyn, en gedurende de drie dageD, die ze nu al by my is, hob ik me pas eenmaal over haar gedrag verwonderd, eu dat gebeurt toch gowoonlyk dikwyls genoeg, ais men zoo'n jong meisje in huis heelt." En waarover hebt u u dan verwonderd, tante?!" vroeg ik; ik noemde haar zeer dik wijls zoo. Over de sombere, ik zou byna zeggen verachtelyke uitdrukking van haar gezicht, toen ze je bouquet kreeg. Op dat oogonblik bogreep ik er absoluut niets van; nu begiu ik er, geloof ik, achter te komen, en als ik het by het rechte eind heb, dan komt het jou ten goede," zei juffrouw Von Stettendorf haastig; - ze wendde baar blikken niet van de deur af, waardoor haar logeetje elk oogon blik weer binnen kon komon „ik weet zelf niet hoe mo uit te drukken." Nu, dat gebeurt u niet dikwyls t" riep ik lachend uit. Zy dreigde my met haar vinger. Zoet zyn, hoor jol" zei ze; „ik heb het gevoel alsof ze jaloersch was op zichzelf, d. w. z. op de onbekende, die ge een zoo'n eer biedigen groet zondt. Want toen ik tegen haar zei: „Nu, wat zeg jo van zoo'n galanten pleegzoon als luitenant Von Rotenberg blijkt te zyn?" antwoordde ze met dionzolfden ver- achtelyken trek om haar mond: „Hy schynt een echte flirt te zyn, dat hy dadelyk verrukt is van een meisje, dat hy absoluut niet kent, eenig en alleen omdat het een meisje is, en hier zweeg ze plotseling." Wat i3 er?" zei ik, „zo heeft toch be paald nog de een of aDdere vriendelyke opmer king ton beste gegeven, ik zie het aan uw gezicht, tante. Het mooiste moot nog komen, ik ken haar." Nu dan," ging do oude dame half on willig voort; „ze zei: „en dergelyke menschen kan ik niet uitstaan," daar, nu weet je het. En toen antwoordde ik stop eens even je ooren toe, beste jongen „Wacht eerst tot je hem hebt gezien," natuuriyk wist ik niet, dat je elkaar al iang kendet." Op dat oogenblik ik stond met een echt arme-zondaars-gezicht vóór my te kyken - kwam Ines weer binnen. Zy keek eerst tante en daarna my verba«d en vragend aan en ging toen naar do tafel om de thee te zetten. Ik zag dadelyk, dat zo mot de haar eigen gracieuze vriendelijkheid die kleine plichten op zich had genomoo, die oen logéo gewoon- iyk vervult. En iu alles, wat ze deed, was zooveel élégance en kalmte, dat ik ondanks mezelf weer geheel onder de bekoring go- raakte, die van haar uitging, en bot me moeite kostte zoo nu en dan een anderen kant uit te kyken. Haar gelukte dat beter, ja byzonder goed, zóó zelfs, dat ik het gevoel had alsof ik onverschillig voor haar was; ik kan niet zeggen, dat dit een prettige gewaarwording is, in allen gevalle was het niet zeer stres- lend voor myn ijdelheid. En die toestand veranderde absoluut niet, gedurende al die dagen, welke aan het bal- masqué voorafgingen. Ik maakte als gewoon- lyk visiteB by myn „beschormvrouwe", ja, ik geloof, dat ik er meer heen ging dan vroe ger, haalde voor ons drietjes kaarten voor den schouwburg, verveelde me dood in twee, zegge twee symfODie-concerten, las den dames do novellen van Riehls en de „Gezntnta Wi- derspenstige" voor, waarby ik niet kon nalaten het bekoorlyke, koppige schepseltje tegenover my zoo nu en dan eens veelzeggend aan te kyken, waarop ze dan tot myn groote vreugde een kleur kreeg kortom, ik deod alles, wat ik kon, om oen goeden indruk te maken, doch het was zonder resultaat! Juffrouw Von Stettendorf, die ik slechts zeer zelden een oogenblik alleen kon spreken, wist ook niot wat zo er van zeggen moest, en als ik haar myn nood klaagde en zei, dat ik er bepaald niets van bogreep, dan antwoordde zy zeer ontmoedigend„Ik ook niet." Intuescbon kwam de dag, waarop het bal- masquó zou plaats hebben, steeds naderby, en ik wist nog volstrekt niet in welk kostuum ik zou verschynen. Ik was workolyk niet in de stemming om aan zoo'n onzin mee te doen en ik had al half en half het plan opgevat er niet of in een doodeenvoudigon, zwarten domino heen te gaan; in het laatste gevat kon ik dan de rol van onbemerkt toeschouwor spelen, waartoe het noodlot my in werkt-iyk- beid scheen te veroordeolen. Da slotsom müner overpeinzingen was, dat ik myn al of niet er heengaan wilde laten afhangen van de manier, waarop men my de laatste dagen voor het feeBt zou behandelen. Veranderde zy niet van gedrag, ging zy voort my zoo koel en uit de hoogte te behandelen, dan zou het bespotteiyk zyn geweest er heen te gaanhet eenige genoegen, dat ik dan zou kunnen smaken, zou het rondhuppelen met eenige my onbekende en totaal onverschillige meisjes zyn, en daarvan had ik, na acht „seasons" te hebben meegemaakt, al meer dan genoeg. Gelukkig had het de laatste dagen hard gevroren en hadden we in G. een prachtige ysbaan. Daar ik in het schaatsen- rgden - het zy zonder pedanterie gezegd - oen piet ben, maakte ik vlijtig van de mij aangeboden gelegenheid gebruik, om myn kun sten te vertooneu. (Wordt v-rvol'jd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1