Benneberg-ZQde, 1 ATJEH. G. HENNEBERS's Zijdsnfabrieken, Noordwyli. Woensdag-avond hield de R.-K. Ki'svereoniging „Kiesrecht is Kiesplicht" alhier in café „Flora" een algemeene ver gadering, die door roioi 80 leden werd bijgewoond. Na opening der vergadering door den voorzitter en lezing der notulen kwam aan de orde het stellen van candiïaten voor do Prov. Staten in het hoofdkiesdistrict Leider dorp (aftredende leden jhr. mr. H. A. C. De la Bassecour Caan en mr. L. M. J. H. Eerstens). Na een breedvoerige discussie, waaraan in hoofdzaak door de heeren C. Alkemade Sr., J. Braun, J. De Groot Jr. en den voorzitter deelgenomen werd, kwam de vergadering tot het besluit, voorloopig alleen den heer Eerstens te candideereD, terwijl over den tweeden candidaat ter algemeene vergadering der cen trale kiesvereniging, a. s. Zaterdag te Leiden te houden, besliBt zal wordeD. Alleen werd den secretaris verzocht aan het centraal be stuur te schrijven, dat, mocht er medewerking met de antl-revolutionnairen worden verkregeD, de heer Frylink, bloemist, te Sassenheim, de door „Kiesrecht en Kiesplicht" meest ge- wenschte uit het voorloopig drietal zou zyn. Tot afgevaardigden naar bedoelde vergadering werden bij stemming aangewezen de beeren C. G. J. Alkemade, W. N. Alkemade, J. De Groot Jr., J. Da Groot Lz. en J. Prins, terwijl de aftredende leden van het centraal-bestuur, de beeren C. J. L. Yan der Meer en P. De Groot, by acclamatie als zoodanig werden h rkozen. In het belang der zuinigheid stemde de vergadering in met een voorstel van het bestuur om de aankondiging der vergaderingen op een minder kostbare manier te doen plaats hebben dan door convocatiebiljetten. Vervolgens werd nog aan de gedelegeerden opgedragen een wijziging van art. 10 al. 1 van het algemeen reglement ter sprake te brengen, waarin wordt voorgeschreven, dat de candidaatstelliog door de plaatselijke kies- ;vereenigingen minstens acht dagen vóór de .vergadering der centrale ter kennis van het centraalbestuur moet gebracht worden. De gedelegeerden zullen voorstellen acht in drie te veranderen. Na de gebruikelijke verloting, waarby menigeen met een aaraigen prijs weg kwam, werd de vergadering door den voor zitter gesloten. Blijkens bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal, dd. heden, zijn uit Pedir kleine benden naar Groot-Atjeh vertrokken en is de voorgenomen expeditie naar Pedir thans derwaarts op weg, zoodat 1de laatste inscheping op Java van troepen en trein op 23 dezer zal plaats hebben. IWEEBE KAMER. Persoonlijke dienstplicht. Door den heer Verhey c. 8. is een amen dement voorgesteld op de wet tot wijziging en aanvulling der Militiewet, nl. om na art. 1 een nieuw artikel te doen volgen, dat de strek king heeft, om, zonder te kort te doen aan den militieplicht, de gelegenheid open te laten om in bijzondere omstandigheden uitstel van eerste oefening te verleenen, om daardoor te gemoet te kunnen komen aan ernstige be zwaren, die, op het oogenblik der inlijving, tegen het dadelijk opkomen onder de wapens zouden bestaan. Verhooging Hoofdstuk X der Slaatsbe- grooting voor 1898. Blijkens het Voorloopig Verslag over dit wetsontwerp zou men gaarne vernemen wat de toevallige omstandigheid is, dat niet vóór j de afsluiting van den dienst van 1896 is be- scbikt over de som van f 35,571.12'/a, waar mede do bijdrage aan de koloniale geldmid delen van Suriname voor dat jaar is verhoogd. In verschillende afdeelingen had men met leedwezen kennis genomen van dit wetsont werp, voor zooveel het op de koloDie Curasao betrekking heeft. De vraag reeds, of de wijze, waarop de Eegeering voorstelt de tekorten op de begrootingen voor 1895 en '96 aan te zuiveren, met de geldende bepalingen in over eenstemming is. Vrij algemeen was men van gevoelen, dat het moederland wel verplicht I zal zijn de kolonie te helpen by de dekking der tekorten, maar omtrent de wyze, waarop, bestond verschil van inzicht. I In een afdeellng werd geklaagd over onvol doende toelichting der tekorten. Ernstige klachten werden vernomen omtrent co wyze, waarop door het koloniaal bestuur de raming der inkomsten over de jaren 1895 en 1896 geschieade. Verhooging Hoofdstuk VIII (oorlog)t dienst 1898. Een wetsontwerp is ingediend tot verhoo ging van Hoofdstuk VIII, noodig geworden door de verhooging van verschillende artikelen o. a. voor verbetering van daggelden, werk- loonen, soldijen van burgerlijke en militaire werklieden, aanschaffing van draagbare wape nen, aanleg van schietkampen, enz., enz. Het eindcyfer der begrooting van het VlIIsta Hoofdstuk wordt dientengevolge nader vast gesteld op f 22,954,056. GelcUecning. In de Memorie van Antwoord brengt de Begeering in de eerste plaats onder de aan dacht, dat de staat van uitgaven voor spoor wegen en bevloeiingswerken, by het ontwerp gevoegd, niet strekt tot „rechtvaardiging" van het leeningsvoorstel, maar alleen om te doen zien, dat zelfs door de buitengewone militaire uitgaven der laatste jaren op bet Indische budget geen noemenswaardig tekort zoude z(jn ontstaan, indien niet voor genoemde werken ettelijke millioenen waren besteed. De leening zelve geeft slechts een beteren vorm aan reeds aangegane schulden. Er wordt geen schuld gemaakt, er wordt een schuld geconsolideerd. Inbreuk te maken op het stelsel, dat Indiö en Nederland elk in hun eigen financiöele behoeften hebben te voor zien, zooals door een der leden wordt ge- wenscht, schynt der Regoering niet aanbe velenswaardig. Met het denkbeeld, om de leening vast te koppelen aan de Indische spoorwegen, kan de Regeering niet medegaan. De wenschelykheid is gebleken om meer te leenen dan aanvankelijk werd beoogd, en op grond daarvan wordt by Nota van wijziging thans dan ook voorgesteld in plaats van 45 mil- lioen 55 millioen te leenen. Het beste stelsel is zoo dicht mogelijk bij den parikoers te leenen, en dit geschiedt door een uitgifte van een 3 pCts.-fonds. Ten a«mzien van het tydstip der leening wenscht de Regeering niet gebonden te zyn. Vermoedelijk, zal de tusschenkomst van een consortium worden ingeroepen. De overeen komst met zulk een consortium kan echter bezwaarlijk aan de goedkeuring der Kamer worden onderworpen. Rente en aflossing dezer leening buitenslands tot een vasten koers be taalbaar te stellen, zou nadeelig werken op de noteering der bestaande schuld. Wensche- ïyk wordt het door de Regeering geacht in dit ontwerp te bepaler, dat ter amortisatie 3-pct. rentegevende schuldbrieven, onverschil lig van welken datum, kunnen worden aan gekocht. Voorstellen tot versterking der ge wone Indische inkomsten zyn reeds ontwor pen. Daarover wordt overleg gepleegd met de Indische regeering. Men vleit zich die te kunnen aanbieden by' de eerstvolgende Indi sche begrooting. De commissie van rapporteurs is van oor deel, dat dit ontwerp thans voldoende voor de openbare beraadslaging is voorbereid. Gemengd Nieuws» Donderdagmiddag zeilden twee Leidscbe heeren de Zyi uit, maar door een windvlaag sloeg hun boot om. Ze werden echter spoedig door vyf andere Leidsche beeren gered. De in de omstreken van Leiden gevreesde D. S., die kort geleden nog tot 5 jaren gevangenisstraf werd veroordeel! wegens diefstal van schapen in de weide, oider de gemeente Leider<J->rp, is in de gevangenis te Scheveningen overleden. Tegen het vonnis, onlangs do or het kantongerecht te Goes gewezen tegeq een vrachtrijder te Kolynsplaat, waarby deze werd ontslagen van rechtsvervolging nadat by had terechtgestaan wegens bet vervoeren van een brief tegen genot van vracht, heeft de ambte naar van het O. M. by dat kantongerecht hooger beroep aangeteekend. De rechtbank te Arnhom heelt Teeuwe uit Doesburg wegens poging tot moord op zyn zwager, veroordeeld tot 4 jaar ge vangenisstraf. De eisch was zes jaar. Het ziet er in de omstreken van Oldeboorn (Fr.) treurig uit met de maadlanden. Vele velden staan onder water. Honderden eieren van verschillende vogels zyn door het water verloren geraakt en dry ven langs de dy- ken in de hoofd vaarten. De schade, daardoor aan het jachtveld toegebracht, is groot. Een spitshond van don heer V., te Breda, schonk drie weken voor Paschen het leven aan drie jongen. Twee daarvan stierven, terwijl het derde den lsten Mei aan den heer v. G., wonende te Ginneken, werd afgestaan. Sinds dien bezoekt de moeder geheel uit eigen beweging en op vastgestelden tyd tot driemalen toe eiken dag haar jong, teneinde het te voeden, om zoo spoedig dit werk is verricht, weder naar haar meester terug te keeren. (H. B. C.) Door de politie te Arnhem is een loopmeisje van 14 jaren aangehouden, omdat zy, by een winkelier in dienst, op verschillende quitanties geld ontving en bet ten eigen bate aanwendde, alsmede verschil lende voorwerpen uit den winkel verduisterde. De rechtbank te Leeuwarden heeft de volgende voor den handel belang rijke beslissing genomen: De firma A. J. P. en Zn. is schuldeischeres in het faillissement van J. B. De Vr. en voor de door haar gemaakte executiekosten prefe rent verklaard. Blijkens de door den rechter commissaris opgemaakte uitdeelingslyst werden, op grond van art. 182 der Faillissementswet, de alge meene faillissementskosten ook over die vor dering in evenredige verhouding omgeslagen. Hiertegen kwam gezegde firma in verzet. Zy meende aanspraak te hebben op het vojla bedrag der executiekosten, te verhalen uit de opbrengst van het actief, nadat van die op brengst de algemeene faillissementskosten waren afgetrokken. Het O. M. achtte het verzet ongegrond en concludeerde tot afwijziDg. Volgens beslissing van de rechtbank ge schiedt de uitgave der faillissementskosten wel is waar ten bate van alle schuldeischers, doch daarin ligt nog niet opgesloten, dat vol gens het aangehaald art 182 alle schuld eischers in die kosten mossten meedragen. De bea'o ling is slechts, dat over het onderpand, waarop de vorderingen worden verhaald, de kosten worden omgeslagen. Zyn er onder die vorderingen preferente, dan moeten deze in de eerste plaats en ten volle voldaan worden uit hetgeen er van het onderpand precies is overgebleven. Het daarna resteerende wordt verdeeld onder de concurrente schuldeischers. Dientengevolge werd het verzet gegrond geoordeeld en verbetering van de nitdeelings- lüst bevolen. Dinsdagnamiddag is te Bergen- op-Zoom de schildersknecht H. d. B., toen hy zich, by het schilderen van den gevel van een huis, wat te ver voorover boog en daarby den voet op een uithangbord rusten liet, op bet oogenblik, dat dit los raakte, naar beneden gevallen en met zware in- en uitwendige kneuzingen op de steenen terechtgekomen. Ofscboan niet hopeloos, is zyn toestand toch zeer zorgwekkend, daar den volgenden morgen h' t bewustzyn nog niet was teruggekeerd. Door d e p o 1 i t i e t e V en lo o w e r d naar de gevangenis te Roermond overgebracht eekera E. H., verdacht van ten nadeele van zyn vriend, A. Flasschentrager, kermisreiziger, waarmede hy in een logement, in een achter buurt te Venloo gelegen, logeerde, een som van f 200, cie deze van een erfeniB had gekregen, te hebben ontvreemd. In het bezit van het geld had hy de wyk genomen naar Nymegen, alwaar by werd gearresteerd en het grootste gedeelte nog op hem werd bevonden. Mede werden nog door de politie van Weert naar de gevangenis te Roermond overgebracht Th. K. en Math. De Gr., welke verdacht worden van verschillende diefstallen, in den laatsten tyd gepleegd. Ze hebben reels bekend de daders te zyn. De pogingen, die de bakkers te Sneek in het werk hebben gesteld, om de broodpryzen verhoogd te krygen, zyn alles behalve met den gewenschten uitslag bekroond. Wel besloot men in een gehouden verga dering eenparig het roggebrood één cent be neden de officiëele noteering te verkoopen, maar de quintessens, bet kleiobrood van 8 op 6 voor een dubbeltj3 te brengen, stuitte op tal van bezwaren. Sly tersbazen waren bang, dat ze voor bolloopers en karrijders gedaan kregen en anderen braken een lans voor vrye concurrentie. Aangezien daarom niet alle aanwezigen bovengenoemden weg op wilden, moeten de voorstemmers wel weer in het oude gareel voortsukkelen. Wielryden in Pruisen. De minister van buitenlandsche zaken in Pruisen beeft een algemeene politie verordening op het wielryden ontworpen en aan het beetuur van het Duitscbe Wielrydersverbond om advies gezonden. Daarby worden de bepalingeD, die voor rytuigen in 't algemeen gelden, toepasse lyk verklaard op ry wielen. Bovendien kunnen de overheden, die met de politie op de wegen belast zyn, het ry den met rywitlen op bepaald aan te wyzen voetpaden en ook op die van groote ry wegen toelaten, of dat ook op be paalde wegen, straten of pleinen voor alle of sommige ry wielen geheel of tydelyk verbieden. Elk wielryder moet van een behooriyko rem en schel voorzien zyn. Voor wedstryden op openbare wegen is vergunning noodig. Op bevel van een politieagent moet de ryder terstond stilhouden en afstygen. Hy moet, op aanvraag, een kaart vertoonen, die op zyn naam, door de overheid zyner woonplaats in Pruisen telkens voor één jaar wordt afgegeven, aan personen onder 14 jaar op aanvraag van vader of voogd; voor personen buiten Pruisen treedt daarvoor het bewys in de plaats, dat in de woonplaats vereischt wordt. Wordt daar geen bewys gevorderd, dan kan men met een andere voldo.-nde persoonsaanwyzing volstaan. Er wordt geen nummering voorge schreven. Burgerlijke Stand ran Leiden. Van 11 tot on met 17 Mei. BEVALLENW. J. v. d. Vlist geb. v. d. Meer Z. en D- E. De Wit geb. Beorenfenger D. A. W. Weeber geb. v. Schenkhof Z. M. Otto geb. Koning Z. D. Nolet geb. Wiersma Z. J. Kranen- veld gob. Chrispijn Z.E. Rosier geb. Piket Z. A. Koning geb. v. Diemen D. Al. J. C. Damen geb. Stcrck Z. C. H. v. d. Meel geb. Wol fern Z. N. De Lange geb. Eggink Z. E. Bodry geb. Blansjaar D. 0. P. H. Pierlot geb. v. Straalen Z. A. H. G. DekhuyzeD geb. Peter Z. C. J. Rosier gob. v. Polanen i). M. C. Smit geb. Hanselaar D. E. v. Wieringen geb. De Leeuw Z.J. W. Klaassen geb. Schultz Z. L. v. Wijk geb. Oaendag Z. C. M. Schroef geb. Smit D. L. Brandt geb. Laterveer Z. J. Labordus geb. Den Os D. B. Hoogeveen geb. Blitteis -vijk D. M. W. E. Neuteboom geb. Oudenians ParinauxZ. OVERLEuEN: T. Barendso Z. 13 m. B. H. J. Aalberso m. 64 j. P. P. v. d. Blom m. 34 j. E. v. Eyk de Lange geb. Wilschut v. 63 j. M. G. Mnrquenie Z. 2 m. A. v. d. Mey Z. 2 j. A. Renier Z. 21 j. F. Freeke Z 20 j. A. van Putten Z. 20 j. A. E. Ouwerkerk geb. Arbouw v. 52 j. F. A. Vinkestein Z. 5 m. W. Bruis geb. Blokhuys V. 58 j. P. WetselaarZ. 18 m. A. Hardemau w. 74 j. G. Den Os D. 8 m. A. A. M. Dingjan Z. 5 m. G. J. Bos m. 73 j. A. E. Van Wmgen geb. Nenkirchen w. 83 j. F. L. Van Duinen Z. 41 j. H. Onderwater Z. 10 m. M. E. Nieboer D. 3 j. A. C. Van den Haspel D. 14 d. P. A. Overvliet m. 86 j.A. Kettenis geb. Van der We-yden w. 84 j. P. Den Holder w. 71 j. H. Olivier Z. 4 j, M. W. C. v. Dam geb. Verlint 2 Z. levenl. J. M. Koyper geb. Bloeniendaal V. 73 j. A. Roos Z. 2 m. BEHUWD: L. D. B. Van den Burg jm. en M. M. Van Hattem jd. M. De Laaf jm. en A. Nieuwenhuizen ja. L. Crispijn jm. en J. C. Broekhuizen jd. J. Webbers jm. eu P. Hakkaart jd. H, Sira jm, en G, Van der Linden jd.P. J. Smit jm. en D. C. Rutgers jd. J. De Bruin jm. en D. A. Taffijn jd. J. Privé jm. en C. M. Frankhuizen jd. A. Kaapaan jm. en S. C. Heus jd. A. Linschooten jm. en J. G. Delmeer jd. J. Hoogkamer jm. en J. Van der Tuin jd. M. C. Ouwerkerk jm. en S. Van Campen jd. H. v. d. Velden jtn. en J. v. d. Velden jd. D. Braggaar jm. en A. Van der Velden jd. M. Den Os jm. on P. C. J. E. Wassenaar jd, W. H. Verbeek jm. en C. J. Regeer jd. J.Bernard jm. en C. J. Van den Berg jd. G. Van den Bosch jm. on B. Soetoman jd. P. A. Kimmel jm. en C. Krispijn jd. Kerkelijke Berichten. Hoogmade. Zondag zal de vacature beurt in de kerk der Ned.-Herv. Gemeente te Hoogmade, des voormiddags ta tien uren, worden vervuld door den heer Vetbake, predi kant te Alfen aan den Ryn. Valkenburg: Zondagmorgen te halftien ds. Van Wyngaarden, predikant te Katwijk aan-Zee. Zoet er woud e. Ned.-Herv. Gem. Zondag voormiddag, te tien uren, ds. C. Hartwigsen, pred. fee Leiden. Benthuizen: Ned. Herv. Gem. Zondag voormiddag te halftien en des namiddags fee twee uren ds. J. A. Broers. Zondagsschool des voormiddags te halftwaalf. De oorlog tusschon Spanje en de Yereeuigde Staten. Uit Nieuw-York wordt gemeld, dat daar twintig groote torpedo's, die in de haven waren gelegd, zyn verdwenen. Er heerscht daarover, zegt een telegram uit Madrid, groote opgewondenheid; drie verdachte personen werden gevangengenomen. Volgens een telegram uit Washington aan de „New-York Herald", verklaarde de heer Long, staatssecretaris van marine, gisteren, dat het oorlogsschip „Oregon" in voiligntid was. Hy achtte het evenwel niet raadzaam om met juistheid mede te deelen, waar het schip te vinden is. Een Nieuw-Yorker depecho aan de „Éclair" zegt, dat de troepen, die te Taropa gecon centreerd zyn, zwaar hebben te ïyden van koorts en dysenterie. Het zwarte regiment in Fiorida gehoor zaamt zoo weinig aan de discipline, dat het waarscbynlyk afgedankt zal worden. Tal van agenten zyn aan btt opsporen van den Spaanschen kapitein Argan, die zich te Tampa moet bevinden. Een telegram aan de „Daily Mail" uit Ottawa, Canada, zegt dat de heer Chappeon, lioeraal afgevaardigde, gisteren de regeering heeft ge ïnterpelleerd over de aanwezigheid van den heer Polo de Bernabe, gewezen Spaansch gezant te Washington, op Canadeesch grond gebied. Men verdenkt den ex-gezant, dat hy de spionnage leidt. De eerste minister, de heer Wilfrid Laurier, antwoordde dat de heer Bernabe een correcte houding bewaarde en recht hoeft op de voor- deelen der traditioneele gastvryheid. In een telegram uit Gibraltar wordt ge zegd, dat de Spaansche vloot te Cadix gereed ligt en vermoedelijk tegen het einde van Mei naar Manilla zal vertrekken met een expeditie sterk 11,000 man. Een telegram in de „New-York Herald" meldt: Volgens een particulier telegram zyn vluch telingen uit San-Juan, Portorico, hier aange komen met het FraDsche stoomschip „Olinde Rodrigues". Zy zeggen, dat een Engelschman by het bombardement is gedood. Aan de stad zelf is weinig schade toegebracht, ofschoon de kruisers naby de versterkingen werden vernietigd. In het geheel werden vyf personen gedood, vyf en twintig gewond. De Spanjaar den beweerden, dat ook schoolkinderen het leven hadden verloren, doch dat is niot waar. Brieven uit Manilla geven minder pessimis tische berichten omtrent den toestand in het binnenland der Philippynen, daar de regeering in staat is den prys der levensmiddelen te regelen. Er ontstaat een reactie ten gunste van Duitschland, omdat men meent fee kunnen hopen op Duitschen steun en vertrouwt, dat prins Heinrich naar Manilla zal gaan. De Britsche kruiser „Immortalité heeft de Hongkoogsche mail naar de Amerikaansche vloot gebracht. De Japansche gezant Hosti Toru te Washing ton bezocht Woensdag de heeren Long en Aiger, de Staatssecretarissen voor marine en oorlog, om voor de Japansche vertegenwoordi gers vergunning te vragen tot bywoning der krygsoperaties van de Amerikaansche legers en de vloot. Hy weerlegde tevens formeel het gerucht, dat Japan voornemens is to protosteeren tegen de bezetting eer Philippy nen door de troepen der Vereenigde Staten. De Duitsche kruiser „Geyer" is te Washing ton binnengekomen zonder de Amerikaansche schepen te salueeren. De commandant bracht een bezoek aan generaal Blanco en aan den president van de regeering van het eiland; deze bezoeken waren langdurig en harteiyk, zegt het telegram. Een telegram uit Gibraltar aan de „Cor- respondencia" meldt, dat het gerucht van een verbond tusschen Engeland en de Vereenigde Staten daar een zeer verontrustenden invloed heeft gehad. De Spanjaarden namen hun beleggingen terug uit de kredietinstellingen te Gibraltar. Havanna, 19 Mei. De Amerikaansche oorlogsschepen beschoten gisteren de forten by Santiago, zonder veel schade te veroorzaken. Madrid, 19 Mei. Een officieel bericht uit Havanna bevestigt, dat twee Amerikaansche schepen z'\jn aangekomen voor Santiago de Cuba. Het telegram meldt verder, dat deze schepen 80 projectielen verschoten, zonder noemenswaardige schade te veroorzaken. Do batteryen van Santiago beantwoordden het vuur en veroorzaakten avery aan een der Amerikaansche schepen. E9n half uur later stoomde het Franscho jacht „Fulton" de haven binnen. De opstandelingen zyn op verschillende plaatsen verslagen, waarby enkele dooden ge vallen zyn. Blykens een particulier telegram zyn op Cuba, ondanks de blokkade, nog overvloedig ltivensmi ldelen voorhanden. Do schepen met levensmiddelen komen geregeld aan. Montreal, 19 MeiNegen oorloge schepen, die naar men veronderstelt Spaanscbe schepen zyn, passeerden heden de kust van Nieuw- Schotland. Dit bericht achynfc bevestigd to worden door een particulier telegram, volgens hetwelk Spaansche kolenschepen by St.-Pierre en Miqueloa zyn aangekomen, van Cadix komende. Men gelooft, dat deze oorlogsschepen d© Amerikaansche steden en havens am do kust van den Atlantischen Oceaan zullen aanvallen. Het departement van marine to Washington heeft van deze feiten bericht ontvangen. N i o u w-Y o r k, 19 MeiDj „World" ont- viog hedenavond een telegram uit Washington, melden Ie, dat admiraal Long, de staats secretaris van marine, bericht ontvangen heeft, dat het Spaansche eskader de Oostkust nadert. Madrid, 19 Mei: Het Spaansche eskader is zonder eenig incident aangekomen te Santiago op Cuba. RGCLAIHES, a 25 Cents per regel. slechts echt, wanneer direct van myn© fabrieken betrokken. Zwart, wit en gekleurd van 35 cents tot f 14.65 p. Meter glad, gestreept, gekarteld, gestippel Damast, enz. fct 240 verschill. qualit. en 2000 verschilL kleuren, teekeningan, enz.), franco en vrij van, invoerrechten in huis. Monsters omgaand. Dubb. briefporto naar Zwitserland. 4165 IA (K. en K, Hod.) ZUrlch. BUlTENLAiM). Frankr^ll. Men gelooft algemeen, dat het nieuwe proces-Zola slechts oen enkelen dag zal duren. Er wordt verzekerd, dat de beklaagden Zoli en Perreux besloten hebben de zitting ta verlaten als het hof de conclusies betreffende de onbevoegdhei 1 van den krijgsraad om een aanklacht in te dienen, verwerpt. G i-oot-1 Si-it&nnl&. Kalm en vredig is Donderdagmorgen te vijf uren Gladstone, Engelands groote staatsman, den doodsslaap ingeslapen. Omringd door zjjn familieleden, door zyn vrienden, is hy verscheiden, onbewust, on wetend. Het was voor niemand in de omgeving plotseling, toen de mededeeling kwamheden zal bet afloopen. De sterke constitutie van den lijder heeft hem een lang ziekbed ver schaft, wonder zou dat gestel geweest zijn, zoo het nog langer had gedragen het laatste lijden. Er was in den loop van den dag een nieuwe opleving gekomen. De pols was bijna onmerk baar, de ademhaling toonde een zonderlinge afwisseling: nu eens een paar minuten hijgend en snel, dan plotseling verdwenen. Voedsel kon de patiënt niet innemen; een paar lepels bouillon werden hem met groote moeite toe gediend. Zijn drank weigerde by. In den namiddag sliep by in, om niet meer wakker te worden. Volgens berekening van de geneesheeren kon het einde tegen vier uren daar zijn. De „Irish Mail" zou te Sanoicroft stoppen om een nieuwen geneesheer uit Londen ge legenheid te geven aan het ziekbed zijn diensten te verrichten. Het was nibt meer noodig. Gladstone heeft zijn langdurig en pijnlijk lijden gedragen met de kracht en den moed, dia zijn karakter eigen waren. Toen hy nog bi) kennis was, telde hy het leed van hen, die achterbleven, meer dan zyn eigen smart. De bewoners in den omtrek hielden hun medeburger hoog, verdrongen zich voor do bulletins, die byna ieder uur omtrent den toestand inlichting gaven. Nog den avond van Woensdag werd de stervende herkozen als beschermheer van „Hawarden Institute", dat hy In Mei 1893 opende. Deze hulde gewordt zyn nagedachtenis en zUn nabestaanden. Algemeen wordt het overlyden van Gladstono beschouwd als een nationaal verlies. Allo bladen verschonen in rouwrand en bevatten necrologieën, met vele bijzonderheden en illus traties. De openbare meening vraagt ter-aarde-bo- Btelling in de Westminster-Abdy; op de open bare gebouwen waait de vlag halfstok, ook van vele particuliere gebouwen. De Koningin, de prins van Wales en do koninklijke familie zonden aan mevrouw de weduwe Gladstone hartelijke en roerende brieven van rouwbeklag. In het Lagerhuis zeide gisteren de minister Balfour, dat naar hy meende allen met hem zullen instemmen als hy voorstelde, ter eere der nagedachtenis van Gladstone, wiens langs en schitterende loopbaan gisteren werd afge sloten, de zitting op te heffen. Hy kondigde bet voornemen aan, heden het voorstel te zullen doen, om den over ledene op 's lands kosten in de Westminster. Abdy te doen ter aarde bostellen, en een monument in die kerk te doen oprichten, als blykvan erkenning van de groote en be> langryko diensten, door den overledene aan den lande bewezen.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2