1 r 11729. Zaterdag 31 Mei. A'. 1898 <§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 20 Mei. F'euilleton. Na de verhuizing. LEIDSCH DAGBLAD PB1JS DEZES COüKAJiTi Voor Leiden per 3 maanden. 1.10# Franco per post1.40* Afzonderlijke Hommers0.06. PRUS DER ADVERTENTIES: lf Van 1-6 régels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootore letters naar plaatsruimte. Vppr bet Incasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Het „Kaiserlich Deutsches Archeolo- 'isches Institut" te Berlijn heeft tot „ordent- iclies Mittglied" benoemd dr. W. Pleyte, ürecteur van 's Rijks Museum van Oudheden luier. De jaarlüksche vergadering van bet hoofd- lestuur met de verschillende plaatselijke sub- lommissies der Kweekschool voor Zeevaart, ijbier, had Woensdag plaats. Ter gelegenheid an htt veertigjarig bestaan dier sub-com- uissies boden eenige harer geschenken aan Ie inrichting aan, o. m. de Amsterdamsche :ommis8i9zeer doelmatige badbenoodigdheden, ils kuipen en douches. Etn gemeenschappelijk |iner in het hotel Levedag, waar ook de Diinister van marine aanzat, besloot deze )\j eenkomst. De Fransche mail wordt hedenavond alhier verwacht. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Leimuiden de heer B. Klein Wassink, cand. te Halls; te Helenaveen ds. A. C. La Grand, te Woubrugge, die reeds bedankt heeft. Mr. M. Tijdeman, te Tiel, sedert 1871 vice consul van het Duitsche rijk aldaar, is benoemd tot ridder der orde van de Kroon van Pruisen. Door B. en Ws. van Delft wordt voor- esteld een aantal losse archiefstukken, be- rekking hebbenae op do vroegere gemeenten elftsbaven en Schoondc-rloo, af te staan aan e gemeente Rotterdam, omdat deze door de nnexatie dier gemeenten in de rechten van eze is getredon. Den gemeenteraad van Rotterdam heeft en voorstel bereikt tot goedkeuring van de ïtbreidiog van het eiectrisch centraal station. vraag naar energie is zoo toegenomen, at reeds in den afgeloopei* winter do uiterste rens van stroomlevering werd bereikt, zoodat het twijfelachtig is. of zonder uitbreiding en indien geen der machines door een ongeval mocht worden getroffen, in het komende najaar wel in de behoefte zal kunnen worden voorzien. Het ligt in de bedoeling één dynamo van 600 P.-K. en één van 260 P.-K. aan te schaffen, en de accumulatorenstations te ver sterken en een daarvan van een nieuwen ToediDgskabel te voorzien. D# kosten worden op ƒ255,000 begroot, te bestrijden uit gttdleening. B. en Ws. zijn zoozeer overtuigd van het noodige dezer uitgaaf en van de goedkeuring van den Raad, dat zij op eigen verantwoording roeds een dynamo hebben besteld. Het Nederlandsch Jongelings-Verbond hield gisteren zijn 45ste algemeene vergadering ia Tivoli, te Utrecht, onder leiding van den Bonds-voorzitter, den hoer A. J. Hoogenbirk. Vertegenwoordigd waren 144 afdeelingen. Daar Leeuwarden zich terugtrok, werd als plaats voor de volgende algemoene vergadering Haarlem aangewezen. Uit het verslag van den secretaris, den heer A. Bierens de Haan, blykt, d t het Verbond telt 290 afdeelingen met ruim 8000 leden; 26 nieuwe afdeelingen en 3 Bonds-ringen werden bij het Verbond gevoegd. Opgericht werd een litt. commissie, die pas een proeve van handleiding voor de beoefening der letterkunde aangaf en een algemeen Bonds-bureel. Voorts verscheen pas de liederen bundel, samengesteld door den heer J. Van 'tLindenhout. Uit het verslag van den penningmeester, den heer J. G. Sillem, bleek, dat er een nadeelig saldo is van 444.46. Het Van-Dis fonds bedraagt thans 1037.86. De rekening werd goedgekeurd. De statutenwijziging werd uitgesteld tot een speciaal uit te schrijven nieuwe algemeene vergadering. Aan H. M. de Koningin werd een telegram van huldebetuiging gezonden. In de middagvergadering werden verschil lende punten besproken. De heer J. Pb. Marmelstein deelde, mede dat bet deelnemen van het Verbond aan een huldebetoon te Amsterdam nog eenigszins in de luebt hangt. Het meedoen aan de feesten in iedere afzonderlijke plaats beveelt spre ker aan. Herkozen werden als bestuursleden do heeren A. Bierens de Haan, A. Harmsen Jr., J. Van 't Lindenhout, W. Leotard, gekozen werd de heer G. C. Hoogerwerf. Een groot deel der aanwezigen maakte een boottocht naar Maarsen mede, terwijl oen ander deel de vergaaering dtr Broederschap van het Blauwe Lint bijwoonde, waarin prof. J. Van Dijk over do gebeel-ontbouding sprak. In de avondvergadering voerden het woord de heeren ds. C. R. Van Ltlyveld, uit Goes, en ds. J. Lammerts van Bueren, uit Bunnik. De bekende Utrechtsche organist de heer Johan Wagenaar gaf eenige muzieknummers op het Domorgel ten beste. De vervaaroiging van het borduurwerk voor het inwendige van de gouden staatsie koets,welke H. M. de Koningin door de Amsterdamsche burgerij bij h.<ar troonsbe stijging zal worden aangeboien, is gedeeltelijk opgedragen aan de leerlingen van de Rijks school voor Kunstnijverheid, afdotling kunst naaldwerk, gevestigd in het Rijksmuseum te Amsterdam. Het werk wordt geleid door do leeraros aan bedoelde school, mevrouw Ida Van Eom- stode Winkler, en belooft zeldzaam fraai te zullen worden. Wegens te weinig deelneming zal te Haarlem de optocht in den vorm zooals men zich had voorgesteld niet doorgaan. Toch zal or een optocht plaats hebben, die zal omvat ten: een historische groep betrekkelijk het beleg van Haarlemeen hulde aan hit Oranje huis, Haarlem als bloemenstad en Handel en Nijverheid. Bü koninklijk besluit is jbr. B. W. F. Van Riemsdijk, hoofddirecteur van het Rijks museum te Amsterdam, benoemd tot lid der centrale commissie voor de Parysche wereld tentoonstelling, en bij ministeriéele beschikking van waterstaat benoemd tot voorzitter der bijzondere commissie voor de groep „décora- tion" enz., ter vervanging van graaf Van Limburg Stirum. Voorts zijn door den Minister alsnog benoemd tot leden der bijzondere commissie van groep 12 de beer A. Pit, onderdirecteur van het Nederlandsch museum voor geschiedenis en kunst, en jbr. Six, adjunct-intendant van het Koninklijk paleis te Amsterdam; aan groep „colonisation" nog toegevoegd de heer H. Bosboom, chef van den topographischen dienst in Indië, en prof. Martin te Leiden. Door den gemeenteraad te Amsterdam is de aanstelling van den heer A. A. Fokker, te Leiden, tot leeraar in de Maleische taal aan de handelsschool voor den cursus 1898/99 ge continueerd. De gemeenteraad heeft tevens |benoemd tot leeraar in de Engelsche taal voor onderwijzers en onderwijzeressen den heer L. P. H. Eykman en tot hoofd eener openbare lagere school den heer Vellinga, beiden te Amsterdam. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is een commissie ingesteld, ton einde te onderzoeken, of het ter vermindering van brandgevaar wenschelijk is, hier te lande wettelijke voorschriften te geven, omtrent vervosr, opslag, verkoop en gebruik van petroleum, met opdracht van dat onderzoek verslag uit te brengen, eventueel met bijvoeging van ontwerpvoorschriften. Ia die commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter, mr. M. J. Pijnappel, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal te Am- sttrdam. Tot leden: dr. S. Hoogewerff, hoogleeraar aan de Polytechnische School te Delft; dr. C. A. Lobry de Bruyn, hoogleraar aan de universiteit te Amsterdam; mr. J. C. De Marez Oyens, administrateur bij het Departe ment van Waterstaat, Handel en Nijverheid, 13 's Gravenhage; S. J. De Monchy, lid der Handelsvennootschap Pakhuismeesteren te Rotterdam; tot secretaris jar. S. Van Sitters, hoofdcommies bij het Departement van Water staat, Handel en Nijverheid, to 's-Graven- hage. (Sf s-Ct.) Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Voorburg den zeer- eerw. heer W. Van Stee, tot deken en pastoor te Schagen den weleerw. heer A. F. Vsn der Voorden, tot pastoor te Hellevoetsluis don weletrw. heer C. F. J. Van der Deijl, dio kapelaan was van de St.-Willibrordus te 's Gravenhage, en tot kapelaan te Vtlzen den weléerw. heer P. Meijer, van Nes en Zwaluwenbuurt. Gisteren was bet 35 jaar geledeD, dat to Schoonhoven de eerste volontairs by de instructie compagnie werden ingedeeld. Ge durende dit tijdsverloop werd het kazerne- gebouw onderscheidene malen vergroot en eveneens het militair hospitaal. Omstreeks vier duizend jongelingen hebben sedert dien tyd hun militaire loopbaan aldaar aangevangen en een groot aantal maakt nog deel uit zoowel van het leger hier te lande, als van dat in O.-Indie, terwijl in beide legers door velen de officiersplaats met oere wordt vervuld. De kapitein-luitenant ter zee D. A. Krayen- hoff van de Leur, geplaatst in de rol Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met 1 Juni a. s. op non activiteit gesteld. Ook mr. M. J. C. M. Kolkman is wegens ongesteldheid verhinderd de zittingen der Tweede Kamer by te wonen. De „Sts Ct." van heden bevat een Kon. besluit van 13 Mei, waarbij in verband met do overeenkomst tusschen Nederland en België, dd. 23 April 1897, te Brussel gesloten, als mede met die, door de ministers van water staat, handel en nijverheid en van financiën op 20 October 1897 met de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen aangegaan aan do Maatschappijtot Exploitatie van Staats spoorwegen, op de voorwaarden van laatstge noemde overeenkomst en overigens op den voet van de overeenkomst van 21 Januari 1890, wordt opgedragen de exploitatie: a. van de Nedorlandsche gedeelten der spoorwegen van Tilburg naar Turnhout, van Antwerpen naar de Pruisische grens in de richting van Gladbacb, van Hasselt naar Maastricht, van Maastricht naar Aken, met uitzondering van den zijtak van Simpelveld naar de kolenmyn te Kerkrade, van Eindhoven naar Hasselt; b. van de gedeelten van den spoorweg van Tilburg naar Turnhout, welke zijn gelegen op de door Nederlandsch grondgebied inge sloten Belgische enclaves. Een besluit van den minister van water staat, handel en nijverheid bepaalt: dat de exploitatie van de spoorweggedeelten, genoemd ih bovenbedoeld Kon. besluit, door de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen zal aanvangen den eersten Juli 1898. De minister van binnenlandscho zaken, overwegende, d&t ten gevolge van heb over lijden van mr. B. M. Bablmann een verkiezing moet plaats hebben van een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal in het kiesdistrict Tilburg, heeft bepaald, dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 31 Mei, de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 7 Juni, en de hor stemming, zoo noodig, op Dinsdag 14 Juni a. s. De kader oefeningen, in de Nieuwe Hollandsche waterlinie te houde^, zalien aan- vangon op den lldtn Juli en eindigen 13 Aug. a. s. De oefeningen worden gehouden in de groepen Blauwkapel, Lunetten, Vreeswijk en Gorkum. De algemeene leijingisopgocragon aan den generaal-majoor H. T. Schalken, commandant der Nieuwe Hollandsche water linie. Gedurende de maand Mei zijn bi) het leger 11 personen uit den militairen dienst verwijderd en met een briefje van ontslag weggezonden, die niet meer voor den dienst of als militair geëmployeerde mogen worden aangenomen. Het schriftelijk gedeelte van het toe- latings bxamen voor den hoofdcursus», dat dit jaar van 14 tot en met 16 Juli zal plaats hebben, wordt by de staven der corpsen af genomen. Tot het afleggen van hot mon deling gedeelte worden de adspiranten naar Kampen opgeroepen, waartoe de aangewezen commissie, onder voorzitterschap van den majoor jbr. C. K. Van der Wyck, van het 2de reg. inf. te 's-Bosch, alsdan zitting zal nemen. Het stoomschip „Gedó", van Rotterdam naar Java, vertrok 19 Mei van Marseille; do „General", van Hamburg en Antwerpen naar Oost Afrika, vertrok 17 Mei van Suez; de Kaiser" arriveerde 17 Mei van Durban te Majuuga; de „Lawoe", van Java naar Rot terdam, vertrok 18 Mei van Port Saidde „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 19 Mei Kaap Finisterre; do „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 18 Mei van Suez; de „Spaarndam" vertrok 19 Mei van Rotterdam naar Nieuw-York; de „Werkendam", van Nieuw-Ycrk naar Rot terdam, vertrok 19 Mei van Boulogne-sur-Mer. Bodegraven. By de Woensdag albier ge houden aanbesteding van het vernieuwen van een houten brug met schoeilngswerk, behoo- rende tot den straatweg GoudaBoiegraven, waren 20 biljetten ingeleverd. Hoogste inschrijver was de h:er W. De Kramer, te Lange Ruige-Weido, voor ƒ2668; de laagste inschrijving was van den heer J. All>la8, te Waddingsveen, voor 1743, aan wiea het werk gegund is. Het in een paar plaatselyke bladen voor komende bericht omtrent een alhier te houden meeting vanwege de Geheelonthouders vereeni- ging, is voorbarig. Dan 2den Pinksterdag zal geen meeting gehouden worden. Boskoop. In de Dinsdag gehouden ver kiezing voor vflf leden van het kiescollege der Ned.-Hcrv. Gemeente alhier werden ge kozen de heeren P. O v. Nes, H. Harjyzer, P. Koster Mzn., I. W. De Ruyter en J. W. De Vink, allen liberaal. De orthodoxe candi- daten bieren met ruim 40 stemmen in de minderheid. Voorschoten. De verlofgangers dezer ge meente zullen den 8sten Juni a. s. te Stompwyk en wel aan don Leidschen Jam,'s voormiddags te 10 uren, ter jaarlyksche inspectie moeten opkomen. Door Th. Yan Lochem, bierhandelaar alhier, is aan B. en Ws. vergunning verzocht om in het perceel A No. 139 sterken drank te mogen tappen. Aan J. Deurloo, alhier, wiens koffiehuis door trand is vernield, is door B. en Ws. na tekomtn machtiging van Gedeputeerde Staten een buitengewone vergunning verleend om sterken drank in htt klein te verkoopen la bet tydelyk dcor hem betrokken perceel. Wassenaar. In de vergadering der R.-K. ki svereeniging werd tot lid van het bestuur der centrale kiesvereeniging in bet district Katwyk gekozen do heer J. Yan der Kroft. Tot lid van het bestuur der centrale kies vereeniging in het district Zoetermeer de heer A. Knyn- nburg Azn. De heeren J. Grevers, W. Vogels, H. v. Wissen en W. Zonneveld werden gekozen tot afgevaardigden. Het aftredend lii mr. Bevers werd candi- daat gestel! voor de Provinciale Staten. Do vergadering werd besloten met oen lezing over Socialisme. Woubriigpc. By do Woensdag gehouden verkiezing van een dijkgraaf voorzitter van hot bestuur van den Ouöendykschen polder alhier, is met algemeeno (222) stemmen als zoodaDig herkozen de heer A. J. Heenk. 6) De raadsheer bezat nameiyk een eigenaar dig talent om altyd met het allerlaatste te willen beginnen en weldra weerklonk dan oak het gehamer van den timmerman, die op last van den heer des huizes spykers rlo9g, waaraan zijn voorouders zouden moe ten hangen. Intusschen werd een der kisten met linnen goed heelemaal ten onderste boven gehaald om er lakens uit te halen voor het bedje van Jan. Het kind werd in het kille, vochtige linnen gewikkeld en bleef voortdurend dreinen. Eerst omdat hy zyn looden soldaatjes wou hebben en later omdat by bang was voor een metselaar, die bezig was aan den achter gevel nog eenige werkzaamheden te verrich ten. Hy wou niet alleen biyven en verlangde, dit er iemand naast zyn bedje zou komen I fciiten. Terwijl de moeder op die manier in haar bozijheden werd belemmerd, had de vader eei at met de twee oudste jongens heelwat to stellen gehid, die aan het kibbelen waren geraakt en ten slotte met e6nige oorvegen ied r naar een verschillenden hoek van het vertrek wann verdreven; maar daarna waren hem verschrikkelijke oogenblikken bereid door den huisbaas, Meyer, een ongetrouwd burger- hoer, die zyn schaapjes op het droge had, en onmiddellijk verliefd was geworden op Annie. Na de eerste kennismaking, waarby de heer Hoogenraad hem natuurlijk vriendelijk had ontvangen, meende Meyer zich gerechtigd om iedor oogenblik te komen binnenloopen, en daar de smid juist het slot van de voordeur had meegenomen, omdat er een „manksment" aan was, kon men zich tegen die bezoeken niet vrywaren. Met een vergenoegden glimlach stak hy telkens zyn hoofd door de reet van de kamer deur, zeggende: „Daar ben ik al weer!" Hy kwam nu eens een goeden raad bren gen, dan weer zyn hulp aanbieden; een andere maal kwam hy onder voorwendsel, dat hy het werk der metselaars moest inspecteeren, en zoo had hy telkens wat. Anna kon haar lachlust niet bedwingen, te meer, omdat hy haar verliefde blikken toewierp, zoodra by haar in het oog kreeg. Mynheer werd boos en mompelde zoo iets van: „Die verwaande gek had liever achter zyn toonbank moeten biyven". (Meyer had al. verteld, dat hy vroeger een zaak in kruidenierswaren had gehad.) Maar dat mompelen van mijnbeer deed by mevrouw het angstzweet uitbreken. Ten eerste wilde zy hem te vriend houden, omdat zs hoopte, dat hy op zolder nog een kamertje zou willen laten maken, en ten tweede was ze bang, dat hy binnenkort de huur zou opslaan als hy Diet vriendeiyk werd bejegend. Een nieuwe ramp trof het gezin en inzon derheid de huisvrouw, toen het bleek, dat de waterleiding voor onbepaalden tijd was afge sloten. Ze waren in de straat juist bezig nieuwe aanaluitingen te bewerkstelligen en hadden verzuimd te waarschuwen, omdat ze niet wisten, dat een der huiz9n reeds bewo ners had gekregen. De jongens, die eenige oogenblikken te voren niet aan waterdrinken hadden gedacht, voel den nu plotseling bevigen dor6t en hielden niet op of de meid moest water gaan halen, in het eerste het beste buis, waar de leiding open was maar dat was een heele straat ▼er, en het vermeerderde de moeilykheden dus nog aanzieniyk.Yandaar, dat mevrouw, zoodra er een emmer vol water aanwezig was, zelve hot beheer daarover op zich nam en geiyk de kapitein op een scbip ied6r, die dorstig was, rondom zich verzamelde en spaar zaam zyn rantsoen water toebedeelde. Juist terwyl zy daarmede bezig was, ver scheen weder de heer Meyer, ditmaal met oen opgerold vel papier in de hand. Daar hy be gon met te beloven zorg te zullen dragen, dat de waterleiding zoo spoedig mogelyk in orde kwam, ontving men hem vriendeiyk en uit die vriendelyke ontvangst putte hy moed om Annie zyn rolletje papier te overhandigen met de woorden: Een welkomstgroetik ben nameiyk dichter Dat ging te ver! De heer Hoogenraad was juist op het punt om zyn meening hieromtrent eens zeer stellig te zeggen, toen mevrouw tusschen beiden trad, met de woorden: 't Is heel vriandelyk van u, mynheer Meyerwe zullen het later met genoegen lezenmaar zou ik u nu eens even iets mogen vragen omtrent dat kamertje op zolder Do slimme vrouw had geen beter oogenblik kunnen kiezen, om alle3 gedaan to krygen wat zy verlangde. Want Meyer had aan de gezichten van den raadsheer en zyn dochter wei bemerkt, dat by te ver was gegaan, en toonde zich nu tot alle3 bereid om zyn fout weder goed te maken. Het was intusschon nu middag geworden en terwyl mevrouw de jongens al eenigen tyd te voren had voorzien van brood, roggebrood en kaas, werd het toch tyd, dat zy en haar man ook iets gebruikten. Al heen en weer loopende, was de raadsheer juist bezig een kadetje met kalfsgehakt te verorberen, toen Meyer wederom zyn hoofd door de deur stak. Ditmaal zou by zeker mot een heftigen uit val zyn ontvangen, als hij Diet onmiddellyk had gezegd, dat hy kwam met het huurcontract. Daarin was nog een kleinigheid veranderd en nu vroeg hy of do raadsheer het eens even in wou zien en het daarna teekenen. Daaraan kon de heer Hoogenraad zich niet onttrekken; maar hy had in de eorsto plaats zyn bril noodig, om het te kunnen lozen, en die was nergens te vinden. Hy tastte in al zyn zakken, doch tevergeefs. U zult hem boven hebben laten liggen, zeide Annie. Ik zal wel eens gaan zoeken. Intusschen was haar vader aan den huis baas overgeleverd, die de gelegenheid waar nam om hem in korte trekken zijn levens geschiedenis te vertellen en die van zyn zes broers en zusters. Ja, zeide hy, troawea doen ze by o s niet gauwDaar hebt u nu myn zusier, met wie ik samenwoon; 'tis een best menscb, maar ze loopt ook naar de veertig en heeft nog geen man. Hoawel daarop geen antwoord kwam, meende Meyer toch te moeten voortgaan. Ze is do dogeiykheid in eigen persoon Ik ben overtuigd, dat ze iederen man gelukkig zoa makenheol andera dan myn zuster Catodat is geen katje om zonder hand schoenen aan te pakken!.... Maar goe> voor de zaken, en dat is maar een geluk ook, want haar man is goen hoogvlieger;... maar ik zog altyd maar: ieder mensch be hoeft toch ook goen hoogvlieger te zyn 01 neen.... stemde de raadsheer toe mot oen verlangenden Hik naar de deur, waar door zyn dochter mot den bril moest komen. Bovendien is het oen g09de kerel altyd even opgewektMaar u moet weten, zustor Cato heeft 03n tweelingbroer Herman, en 't is gek, hè?.... maar die is nu weer in het geheel niet snuggerHy is op oen kantoorhy schryft oen goede handWacht, ik zal u eens laten zien, ik heb daar juist een brief van hem Hoogenraad had zyn handen in zyn zakken gestoken. Hy had dat gedaan, omdat hy do verzoeking byna niet meer kon weerstaan om dien kerel te wurgen. En het was een uit komst voor hem, toen h(j op de trap zyn twee jongens hoorde jubelen: Hy is terechtlhier is de brill Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1