IP. 11728. Vrijdag SO Vlei. A*. 1898 (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 18 Mei. Na de verhuizing. PKUS DEZEB COUUAKTl Voor Leiden per 8 maanden, 1.10!» Franco per post1.40. Afzonderlyko Nommers0.05. PEUS DEK ADTEHTENTEEN: Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17}. Grootera lettors naar plaatsruimte. Vpor het incasseeron buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Offioiëele HenniöffeTinjfoa. De Burgemeester der gemeonto Leiden; GezioD de artt. 5, 7 en 24 der Provincialo Wet en bet Besluit van de Oedoputoorde Staten van Zuid-Holland yan 18 April 1393 No. 63 (Prorinc. blad No. 84) Brengt ter algemeono kennis: dat de verkiezing (candidaatetelliDg) van twee leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland vcor het kiesdistrict Leiden is bepaald op Dinsdag den 7 don Juni a. s., on ddt dc stemming, zoo die mocht noodig blijken, cal plaats hebben op Vrijdag 17 J n n i en de oventuoele herstemming op D i n e- d ag 2 6 Juni a.s. dat op den dag der verkiezing (7 Juni), van des voormiddags negen uren tot des namiddags vier uren, opgaven van candidaten bjj. den Burg meester ton Raadbuizo worden iogelevérd dat deze opgaven moeten inhouden de nsmen, do voorlotters en de woonplaatsen van do candidaton en onderteokend zijn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan do verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt; dat do iDleveriDg dor opgaven persoonlijk moet geschieden door een of moor der poreonen, die baar hebben onderteekend, en dat de tot invulling beBtemdo formulieren voor doze opgaven kosteloos tor 8ecretarie verkrijgbaar zyn van af he-en tot en met den dag der verkiezing. Leiden, Do Burgomeeeior voornoemd, 17 Mei 1898. F. WAS. Ia de gisteravond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, voorgezeten door den boer P. L. C. Driessen, werd by monde van den heer W. F. Verhey van Wyk rapport uitgebracht van de te Amsterdam gehouden vergadering over het voorstel tot reorganisatie der Kamers van Koophandel en Fabrieken? - Onder dankbetuiging aan de rapporteurs werd het aangenomen voor kennisgeving. Vervolgens kwamen aan da order Brief en verdere 6tukkon van Burg. en Weths. over Kamers van Arbeid. Volgens die stukken meent de Minister van Waterstaat, dat te Leiden moeten worden opgericht vier kamers, t. w.: lo. een kamer voor de bouwbedrijven, om vattende het bewerken van steen, hout en metalen, het schilders-, stoffeerders-, behan gers- en stuka^oorsbedryf; 2o. een kamer voor de textiëelnyverheid; 3o. een kamer voor voedings- en genots- mi Idolen; en 4o. een kamer voor de drukkersbodryven. Besloten werd den Minister te kennen te geven, dat de Kamer zich met die indeeling vtreenigfc en dat naar haar zienswyze het meost gewenschte tydstip voor de invoering dez r maatregelen zal >yn 1 Januari 1899. De vraag of wellicht nog andero onderwer pen in verband met deze zaak te regelen zouden vallen, werd door do vergadoricg ont kennend beantwoord. De Jaarlyksche Vergadering van de Maat- i chappy dor Nederlandsche Letterkunde te Leiden zal gehouden worden op Woensdag den Ssten Juni, des voormiddags klokko elf uren, in het gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Steenschuur alhier. De orde der werkzaamheden is als volgt: Opening der vergadering door den voorzitter, prof. mr. H. Van der Hoeven, met een toe spraak. Voordracht van den heer prof. dr. J. Verdam over: Sporen van volksgeloof in onze taaien letterkunde. (Hierna zal gelegenheid gegeven worden tot gedachtenwisseling). Verslag van den staat der Maatschappy en van haar belangrykste lotgevallen en hande lingen gedurende het afgeloopen jaar. Verslag van den staat der boekverzameling gedurende hetzelfde tydsv-rioop. Verslag omtrent de rekening cn verant woording van den penningmeester. Verslag der commissie voor taal- en letter kunde en van die voor geschied- en oudheid kunde. Bekendmaking van den uitslag der stem ming over do te benoemen 15 gewone en 8 buitenlanJsche leden. Voorstel van de maandeiyksche vergadering om vcor een eventueel tot stand te trengen uitgave der briefwisseling van Const. Huygeos (geraamd op 10 deelen, elk van 40 vel druk9) een subsidie uit de renten van het Fonds te verleenen van 150 per deel, benevens een som van f 300 ineens voor de kosten van voorbereiding. Voorstel van de maandeiyksche vergadering om uit de renten van het Fonds een som van ten hoogste f 500 beschikbaar te stellen voor de uitgave van het door den Luikschen fcoogleeraar F. Van Veerdoghem teruggevonden handschrift van Willem Van Afflighem'a be- ryrad leven van Sinte Lutgart. Verkiezing van twee leden des bestuurs in de plaats van de heeren dr. J. Ten Brink en mr. H. Van der Hoeven, die aan de beurt van aftreding zijn. De door de maandelyksche vergadering voorgedragen dubbeltallen bestaan uit de heeren: 1. a. G. J. W. Koolemans Boynen. b. Mr Ch. M. Dozy. 2. a. Dr. T. J. Salverda de Grave, b. Dr. D. C Hesseling. Verkiezing van een penningmeester in de plaats van den tydeiyken titularis dr. H. G. Hagen. Het door do maandelyksche vergade ring voorgedragen dubbeltal bestaat uit de heerendr. H. G. Hagen en A. L. Van Hasselt. Alhier is overledeD, in 74-jarigen ouder dom, jhr. J. C. Rappard, oud-kolonel d^r artil lerie by het O.-I. leger, president van den raad van administratie orer het invalidenhuis te dezer stede, commissaris van de Leilsche Maatschappy voor Toonkunst en oirecteur van de Leidsche schilder- en teekenacademie „Ars Aemula Naturae". De overledene was 24 April 1824 te Nymegen geboren en ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Hy illustreerde „Het Kamerlid van Berkensteyn in Nederlandsch-Indiè" door Van Reos en Perelaer met 100 platen, die naar zyn tee- keningen op steen werden overgebracht. By koninklyk besluit is aan den beer P. Van Outtren, op zyn verzoek, eervol ont slag verleend als burgemeester van Alfen. Dr. P J F. Vermeulen zal wegens onge steldheia de zittingen der Tweede Kamer in do eerstvolgende dagen niet kunnen by wonen. Op Eik-en Duinen te 's-Gravenhage werd gister».n ter-aarde-besteld het stoffeiyk over schot van den oud-cirecteur der Koninkiyke Militaire Kapel, den heer J. H. Völlmar. Een negental fraaie bloemstukken was op de kist gelegd. De Koninkiyke Militaire Kapel voerde een treurmarsch uit. De gepensioDneerde kolonel dor artillerie Boogaard bracht hulde aan de nagedachtenis van den overledene en meende, dat de Koninklijke Militaire Kapel geen biyvendor buide in den geest vaden afgestorvene zou kunnen geven dan door den roem van het corps op te houden door nauw gezette oefening, yver en eendracht onder degelyke leiding De Centrale Afdeeling van de Tweede Kamer heeft besloten Vj-ydag a. 8. te elf uren in de afJeelingen te d09n onderzoeken de volgende wetsontwerpen: goedkeuring der internationale sanitaire conventie, 19 Maart 1897 te Venetië gesloten bekrachtiging e*ner overeenkomst met do gemeente St.-Michiels-Geetel, omtrent aan- en afkoop van tiendrecht; bekrachtiging eener provinciale heffing in Drente nadere regeling van de pensio6ns aanspraken der weduwen en weezon van turg.-ilyko ambte naren, vóór of op 10 Dec. 1888 ov rieden, gepensionneerd of op wachtgeld gesteld; verhooging van hoofdstuk VI der.-Staats- begrooting voor 1898 (vOorberujiDg tot den aanbouw van een nieuw.'pantserschip), en voorziening in kb verdediging van de Noord zeekust in de provincie Noord-Holland tusschen de Heldtrsch^ en Honósbossch9 zeeweringen. Bovendien ligt hot in de bedoeling der Centrale Afdeeling, nog in deze samenkomst der Kamer, op een nador te bepalen tydstip, in de afJeelingen ta doen onderzoeken het wetsontwerp tot wettelijke verzekering van werklieden tegen de gevolgen van ongevallen in bepaalde bearyven. De Haagsche gemeenteraad heeft gisteren f 26,000 toegekend tot bestrijding der kosten van de inhuldigingsfeest«n. De hoer Van Kempen wees op de wenscbelykheid de bui- tenlandsche pers e6n waaraige ontvangst te bereiden. Do voorzitter antwoordde, dat B. en W8. zich hebben geïnformeerd wat in Rus land, Engeland en in Zweden by nationale feesten door gemeentebesturen te aien opzichte is gedaan, 't Bleek, d. t de gemeenten daar niets voor oifc doel hadden beschikbaar gesteld. B. en Ws. vonden daarin aanleiding zich ook hier te onthouden. De heer Van Kempen weas op speciaal Nederlandsche toostanden, aan Russische zal men zich toch z ker niet willen spiego len en wenschte een som van f 5000 voor de oatvang6t der buitenlandsche pers beschikbaar gesteld te zien en vroeg praead- vies van B. en Ws. dienaangaande. Dit voorstel (nl. bet vragen van praeadvies) werd met 16 tegen 11 stemmen aangenomen. Vermits het cikwyls moeilyk is gehuwde miiitairen beneden den rang van officier by overplaatsing of detacheering terstond van een woning te voorzien, heeft de minister van oorlog, zoowel in het belang van den dienst als van de betrokken militairen zeiven bepaald, dat by overplaatsing of detacheering van een gehuwden militair beneden den rang van officier naar een ander garnizoen, door de autoriteit, onder welke hy ressorteert, daarvan zoo spoedig mogeiyk mededeeling zal worden gedaan aan den commandant van het garnizoen, waarop hy wordt gedirigeerd, oplat deze commandant in de huisvesting van dien militair zoolra mogelyk kunne voorzien. De plechtige zitting van het Portugeesch Aardrijkskundig Genootschap te Lissabon werd gisteren bygewoond door den Nederlandschen gezant, baron Van Heeckeren van Keil, den heer De Groot, commandant van het Neder landsche pantserschip „Evertsen," kolonel Watte, vertegenwoordigers van Nederland, en de état-major van het Nederlandsche oorlogs schip. Z\J hebben aan koning Carlos, als eere voorzitter van het Genootschap, een album en een vergulden lauwerkrans aangeboden als een bewys van hulde van het Nederland sche volk aan Vasco da Gama. De heer De Groot wees in een rede op de ontdekkingen van den grooten Portugeeschen zeevaarder. In treffende bewoordingen antwoordde de koning, dat Portugal diep getroffen was door deze bewyzen van sympathie van Nederland. Naar het zich laat aanzien, belooft de internationale tentoonstelling van postzegels, die do volgende week te Utrecht in „Tivoli" zal gehouden worden, schittorend te zyn. Veel prachtige verzamelingen, zoowel uit Nederland als uit het buitenland, zyn reeds gearriveerd. De waarde van de gezamenlyke inzendingen zal ongeveer twee ton zyn. Niet alleen zullen de inzendingen bestaan uit postzegels en poststukken, maar ook uit postzegelwerken. Deze tentoonstelling zal zeker allo overtreffen, die tot nog toe in Nederland gehouden zyn. Door den minister van oorlog is f 150 beschikbaar gesteld voor het versieren en illumineert der verschillende militaire ge bouwen te Arnhem by gelegenheid van de kroningsfeesten. De bazaar voor het Sophia-Kinder-Zieken- huis te Rotterdam, de vorige week in „Den Doele" aldaar gehouden, heeft een bruto-bedrag van f 17,000 opgebracht. De heer D. Fockema schryft in „De Kampioen" onder het opschrift: „Douane Dultschland", dat aan de Pruisische ontvan gers van invoerrechten 3an de gren3 een verordening is toegezonden, waarin bevolen wordt, dat wielrijders, wanneer zy uit het buitenland komen, voor hun rywiel invoer rechten moeten betalen. Den „Zoll-Einnebmern" wordt echter gelast met de „Proviozial Steuer- Behorde" in overleg te treden omtrent boven genoemde verordening. Ieder wielrijder is van nu af aan verplicht en gehouden by het passeeren der grens by het „Zoll-amt" aan te gam en te vragen of hij als reizigor beschouwd wordt, daar men als reiziger geen invoerrechten van het rijwiel behoeft te betalen. De invoerrechten bedragen 24 mark per 100 KG. Voor een rywiol van 15 a 16 KG. dus ongeveer 4 mark of f 2.40. Bondsleden, die d9 Duitsche grens willen passeeren, zyn dus verplicht aan het „ZjII- amt" te vragen of Z9 mogen passeeren, boven den op iedere aanvrage der douanen af te stappen op boete van 5 mark. De bepalingen zyn vorder zeer streng: 6 uren afstand pl. m. 32 KM. van de grenzen, staat men nog onder controle. Kan mon op navraag der douanen ia dat rayon niet be- wyzen, dat men aan de douaneformaliteit voldaan heeft, dan betaalt men vijfmaal de invoerrechten,, benovens een nog vast ti stellen toote, en wordt het rywiel verbeurd verklaard. Ook de Regentes heoft aan het eorp3 genietroepen oen feestgave doen toekomen, welke mede door den adjudant Van de Poll aan den commandant op de receptie is over handigd. De bedoeling is voor deze gave een extra-feest aan de onderofficieren, korporaals en manschappen te bereiden. De kolonel J. F. Diemer, commandant van het 2de reg. veld-art., zal tegen het najaar den dienst met pensioen verlaten. De 1ste luit. F. Aronstein, adjudant by do 1ste afdeeling, 1ste rog. veld artillerie to Utrecht, wordt 1 Oct. a. s. wtrkzaam gestold onder de bevelen van den chef van den gene- ralen staf te 's Gravenhage. De 1ste luit. D. Van Dyk, van een 2 jarige detachsering in Oost-Inciö by het 3de rog. inf. teruggekeerd, is ingedeeld by de 2de comp., 4de bat. te Vlissingen. De majoor, commandant van het 5 ie bat. 4de reg. inf. te Gouda, P. v. d. Veldo, heeft het fort Tionboven en de werken in do „Bethune" geïnspecteerd. De lste luit J. P. Dumont, vanhet2Jo reg. inf., thans by het Koloniaal Werfdepot gedetacheerd, zal van 616 Juli a. s. de schietoefeningen bywonen iQ het artillerie- schietkamp by Oldenbroek. Het voornemen is om Vrydag in de afJeelingen der Tweede Kamer to doou ondor- zoeken hot wetsontwerp tut uitbreiding van het materieel van de marine en dien dag geen openbare vergadering te houden. De directeur der Hoogere Burgerschool to 's Gravenhage, dr. Groenman, hoeft zya verzoek om ontslag ingetrokken. In den ouderdom van 65 jaar is te Amsterdam overleden de gep. kapitein der artillerie J. M. Van Druynen. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex" vertrok 18 Mei van Batavia naar Amsterdam; do „König" arriveer Je 16 Mti van Hamburg en Amsterdam te Dar-i s Salaam de „Orion" arriveerde 17 Mei van Amsterdam te Bordeaux; do „Prins Willem V", van Amsterdam naar Suriname, passeerde 17 M9I Ousssant; de „Kaistr" vertrok 16 Mei van Mozambique naar Rotterdam en Hamburg; de „Prins Willom II", van Paramaribo naar Amsterdam, passeerde 16 Mei St.-Michaels; de „Zulu", van Amsterdam on Lo den naar Delagoabaai, vertrok 13 Mei van Las Palmas. Aarlandervcon. Door het voorloopig bestuur waren alle kiesgerechtigden op hit dorp alhier 4) H|j was vroeger veel in Den Haag geweest on had er vóór zyn huwelijk waartoe by pas op later leeftyd was overgegaan jaren lang gewoond. Hy meende dus den weg zeer goed te zullen vinden naar zyn nieuwe woning, al wist hy niet precies waar de straat lag, die zijn vrouw hem had opgegeven. Den Haag was zoo groot niet, had hy beweerd, en als oud-Hagenaar had hy het beneden zich ge vonden informaties in te winnen. Maar in de Prinsenstraat gekomen, begon hy reeds raar op te kyken. Die had er in zyn tijd heel anders uitgezien. Do Hooge Wal Drommels, die was ook opgeknapt! Maar by het zien van hetzelfde troebele, onaangenaam riekende watsr, voelde hy zich toch weer meer thuis. Ook ditmaal werd het bewaarheid, dat geuren meer dan iets andera geschikt zUn, berinneringen op te wekkenzelfs do geuren van de Haagsche grachten! Hoogenraad wist, dat hy om zyn woDing te bereiken links af moest slaan; daar lag hot nieuwe gedeelte, waarin hy zyn huis moest zoeken. Zy liepen de Piet-Hein-straat door, altyd maar doordie scheen wel viermaal langer dan vroeger. Hy zou maar ©ons in den winkel vragen. ïa een winkel van kantoorbehoeften ging hy binnen, noemde de straat met den naam van een uitvinder, die zyn vrouw hem bad opgegeven, de bediende herhaal3e een paar maal peinzend dien naam, maar kon hem niet terecht helpen. Mynheer deed het best met maar naar het Koningsplein te gaan; daar in de buurt zou het zeker wol wezenwaarachyniyk achter de Franklinstraat. De Hemel weet wat je moeder nu weer gedaan heeft, zeide hy tot Annie; z\j is in staat om voor de goedkoopte een huis in Schiedam te huren, als we in Den Haag moeten wonen! Het was den ouden heer te moede alsof hy in een geheel vreemde stad was ver plaatst; dat was zyn oud Den Haag niet meer. Door herhaald vragen bereikten zy eindeiyk het Koningsplein en daarna de Franklinstraat. En daarachter bleek de straat te zyn, waar hy wezen moest; maar deze was nog niet aangelegd en slechts aan ëón zyde verhief zich een laDge ry in aanbouw zynde huizon. Op de helft van die straat, die in het midden opgegraven was, voor do nieuwe rioleering, slonden verhuiswagens. Dat was een aan wijzing! Inderdaad bleek daar een huis te zijn, dat meer dan de andere zyn voltooiing naby was, hoewel ieder, die zyn gezondheid liefhad, zich wel tweemaal zou bedenken daar in te trekken en tot „droogwoner" te dienen. Het nommer van het huis wees uit, dat zy terecht waren. Maar dat is toch wat al to erg! riep Hoogenraad uit. Ik zeg onmiddellyk de huur weT op.... Daar kunnen wy niet wonen! Kom, vadertje, laten wo eerst eens zien, hoe het er van binnen uitziet, zeide Annie kalmeerend. 't Is hier half en half buiten Zie eens, u kunt zelfs de duinen zien Heeriykl Brommend trok de oude heer naar binnon en wat by daar zag, was niet geschikt om zyn humour te verbeteren. Da beneden-voor kamer diende tot bergplaats van alle meubelen en kisten, die ontladen worden. In de achter kamer, waaraan een strro was toegevoegd, was het werkvolk nog bezig, om er zoogenaamd de laatste hand aan te leggenmaar er zou nog wel een week mee gemoeid zyn, oer ze klsar waren. Boven zag hot er iets, maar toch niet heel veel beter uit. Daar vond de heer Hoogenraad zyn vrouw, die bezig was de noodige bevelen aan de verhuismannon te geven omtrent hot plaatsen der meubelen. Zy groette haar man en dochter met een zekero verstrooidheid, daar zy tegeiykertyd een behanger aan wijzingen deed omtrent het plaatsen van een gordyn. Annie zag terstond, dat haar hulp hier best kon gebruikt worden. Zy hatf haar hoed en mantel reeds afgelegd en toog onmiddellyk aan het work. De heer Hoogenraad peinsde juist over de beste manier om het huis weder ongemerkt te kunnen verlaten, t09n mevrouw, dit vermoedende, hem toeriep: Och, man, zou jy niet eens even willen gaan kyken of ze de bedden wel goad naar je zii zetten op onze slaapkamer, hier vlak boven? De raadsheer slaakte een zucht en, op gevaar af van door meubelen verpletterd te worden, die nog voortdurend naar biunen werden gedragen, sukkelde hy de trap op on voldeed aan het verzoek van z(jn vrouw. Mevrouw Hoogenraad en Annie werkten ondertuaschcn duchtig voort. Annie, die be greep, dat mea dien dag toch eenige stukken van het servies zou noodig hebben, was begonnen een mand uit te pakken en had in de eetkamer dc-n vloer bezaaid met porselein, toen er plotseling beneden in het voorhuis luidruchtige stemmen weerklonken. Tot aller schrik en verbazing kwam tante, die vernomen had, dat de meubelen er wareD, de kinderen terugbrengen. Er heerschto een oogenblik een oorver- doovend lawaai, daar de twee oudsten meenden hun broertjo en zusje zoo luidruchtig mogelyk te mooten begroeten. Aan juichen, stampen en springen scheen geen einde te zullen komen, totdat do moeder er twee naar boven zond en don oudste eenig werk opdroeg, om, zcoal9 zy zeide, haar te helpen, waarmee zy zóó vereerd was, dat hy zyn broertje vergat. Tante beweerde, dat ze oveneens was ge komen om te helpenmaar haar hulp bestond voornamelyk hierin, dat zo op alles aan merking maakte en vervolgens op die kist ging zitten, di9 juist moest worden uitgopakfc. Mevrouw vond, dat men „al aardig begon op ta schieten," toen er boven aan de trap werd geroepen: Mal Ma, kom eer.s hier! Ma! Zy begon mot net to doen alsof ze hot niet boorde; dat „Ma" lag in den mond der kinderen bestorven. Zij was er aan g woon en luisterde or tornauwornooil naar. Maar steeds dringender klonk het: Mama, kom dan toch En toen er eindeiyk volgde: Ma, Jan doet zoo raar!toen vloog ze de trap op en kwam nog juist bytyds om te voorkomen, dat de jongste jongen, die bfj tante gelogeerd had, op een zeer eigenaardige manier het nieuwe kleed op do slaapkamer inwyddel De jongen was zoo wit als een doek en had het tameiyk benauwd van de zooals hy later bekende acht „Amsterdamsche korstjes" en twee zure appelen, die hy, na zyn drie boterhammen met hoofdkaas en een glas melk, had verorberd. Er bleef niets andors over dan het kind Daar bed te brengen, want de moeder ver zekerde, dat het de koorts er van had, hoewel tante beweerde, dat het verbeelding was, waarop mama, niet zonder eenigo scherpte, aanmerkte, dat zy zich niet kon begry- p9D, dat men zóó weinig zorg droeg voor kinderen van anderen! Zoodoende had het tot een hevig gekibbel kunnen komen, als Hoogenraad niet juist zyn zuster had geroepen om hem te helpen by het ophangen der portretten en schilderijen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1