N\ 11727 Woensdag 18 Mei. A*. 1898 jouraat wordt dagelijks, met uitzo adering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Hemelvaartsdag. Leiden. 17 Mei. Feuilleton. LEIDSCH DA&BLAD. PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maanden. 1.10. Franco per post 1.40, Afzoaderlyko Nommers 0.05, PRIJS DER AJIVERTEiNTIEN: Van 1 6 regels f 1.06. Iedere regel meer f o-Kj- Grootera letters naar plaatsruimte. Voor bet incaaseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. 1 J DOWS&92BB.& €r overmorgen ver schijnt het Leidsch Dagblad ni t. Advertentiën gelieve men dus tydig voor hot blad, dat Woensdagavond verschijnt, op te goven. Door don kapitein ter zoo tit., directeur van de Kweekschool voor Zeevaart alhier, werd aan den by genoemde Kweekschool godetacheerden opperscbipper v. k. W. P. PouIub, als blijk van waardeering, bij de uit reiking der kleine gouden medaille voor 36 jaren eerlijken en trouwen dienst, een gouden remontoir-horloge met inscriptie. aangeboden. Gedurende de 2de helft der maand April werden aanhet postkantoor albier de volgende brieveu bezorgd, welke door onbekendheid der geadresseerd en niet besteld konden worden: L. Zwirtch, B. Jansen, R. Bouwhuis, mej. S. De Vries, Amsterdam; G. Kos (2 stuks), Anna Paulowna; mej. A. Tiemeyer, De Haas, 's-Gravenhage; H. C. Weyers, Leiden; mej. P. Zonneveld, mej. Janssen, D. v. Leeuwen, P. v. Goer, Rotterdam; Wed. A. De Jong, "Utrecht; mej. C. Bloem, J. Willerding, niet vermeld. Briefkaarten: N. F. Do Jager, mevr. Louvens, Amsterdam; A. C. Pielanen, niet vermeld. Brieven, bestemd geweest naar het buiton land: dr. A. Fick, Göttingen; mr. F. C. Boogaard, Napels. De kapt. der inf. op non activiteit E. F. W. C. Wester'oaon Schmidt wor.t weder in actieven citnst hersteld by hot 4de regiment v tö Leiden. De door de Ged. -Staten van Zuid-Hol - /and vastgestelde lijst van hoogst aange- elagenon in de directe belastingen bevat voor dit gewest de namen van 633 ingezetenen. Uit deze en omliggende gemeenten worden daaronder aangetroffende beercn S. Van Yelzen te Alfen, J. C. Van Vliet Dz. te Gouderak, H. H. Van Waveren te Hillegom, G. F. Alsche, mr. C. Asser, mr. C. Cock, mr. J. A. F. Coebergb, P. Van Cranenburgb, dr. M. C. D'okhuysen, P. L. C. Driessen, mr. H. L. Drucker, C. Goekoop, D. A. J. Hoogen- straaten, dr. J. E. Van Itorson J.AzH. C. Juta, A. E. Van Kempen, R. Korkoek, A. De Koster, dr. A. W. Kroon Jr., M. Rutgers, A. D. D. Schretlen, A. W. Sijthoff, T. P. Viruly en J. Zaalberg te Leiden, J. J. Koning en L. Sillötis te Leiderdorp, M. C. J. Van der Weyden te Nieuwkoop, C. Piek te Ouds hoorn, Ph. v. d. Breggen en K. Van der Torren te WaddingsveeD, H. Noordman en D. Van Oordt te Zoeterwoudo, Jb. De Bruyn te Zwammerdam. Het laagste gezamenlijk bedrag van aan slagen, dat tot de piaatsing op de lijst hoeft geleid, is f 1028.32. De minister van buitenlandache zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand October a. s. een examen zal worden gehouden ter verkrijging van het gctujgschrllt van bekwaamheid voor de be trekking van leerling-consul, ten einde bij voorkomende gelegenheid voor een benoeming als zoodanig in aanmerking te kunnen komen. Om tot het examen toegelaten te kunnen worden, moot men den ouderdom van 18 jaren bereikt hebben. De dag, waarop het examen een aanvang zal nemen, en het tijdstip, waarop men zich daarvoor moet aanmelden, zullen nader worden bekend gemaakt. Het reglement op het examen is opge nomen ia de „Sts.-Ct." van heden; eennadera toelichting van deze bepalingen is op aan vraag verkrijgbaar aan het departement van buiteülandsche zaken. Bij beschikking van den minister van linnenlandsche zaken van 14 Mei is bepaald, dat het schriftelijk gedeelte van b6t examen ter verkrijging der akte van bekwaamheid als hoofooDderwyzar of hoofdonderwijzeres voor het jaar 1898 zal plaats hebben op 28 Juni a. s.; dat de mondelinge examens zullon aanvangen op 15 Juli daaraanvolgende; dat de commissien, met het afnemen dezer exameDS belast, zullen zitting houden te Breda, Arnhem, Haarlem, Utrecht, Leeuwarden en Zwolle. Benoemd tot lid en voorzitter der commissie te Haarlem, W. Middelveld Viersen, school opziener in het district te Middelburg tot lid en onder voorzitter, P. H. v. d. Ley, directeur der Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem; tot leden: H. Byleveld, directeur eener bijzondere kweekschool voor onderwijzers tn onderwijzeressen te Amsterdam; H. Busse- maker, directeur eener bijzondere kweekschool voor onderwijzeressen te Haarlem; IL Broere, F. W. Fick, A. L. C. Beekman, onderwijzers aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers to Haarlem; J. W. Sevenhuysen, hoofd der leerschool, verbonden aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem; H. M. Hubrcgtse, E. L. Brouwer, hoofden van openbare 6cholen te Haarlem; M. L. Van Gemert, hoofd etner bijzondere school te Haarlem; mevr. J. Gunning, geb. Thomas, te Haarlem, gewezen lterares aan een industrieschool voor meisjes; mej. W. E. Lojenga, onderwijzeres aan ten bijzondere school te Beverwijk; F. Gediking, hoofd eener openbare 6chool te's-Gravenhage; D. H. Cocheret, hoofd eener byz. school te Rotterdam; tot leden-plaatsvervangers: H. I. Do Vries, loeraar aan de H. B.-S. met 5-jarigen cursus te Haarlem; J. B. A. Saeys, hoofd eener openbare schooi te Haarlem; H. S. Loran, hoofd eener bijzondere school te Haarlem; dr. J. H. Jennes, leeraar aan de H. B.-S. met 3 jarigen cursus te Rotterdam; J. G. Nyk, hoofd eener openbare school to Amsterdam; G. Japikse, hoofd eener openbare school te Leiden; P. J. Teebaal, hcofd eener openbare school te 's-Gravenhage. (Sls.-Gt.) Alle R.-K. Kamerleden waren by de heden gehouden vergadering van de Tweede Kamer afwezig, ten gevolge van de begrafenis van hun partygenoot mr. Bahlmann. Men meldt ons heden uit Den Haag: Prins Ario Mataram, gezant van Z. H. den Soesoehoenan van Soerakarta, met zyn twee zoon3 en gevolg, brachten hedenvoormiddag een langdurig bezoek aan de Plateeloakkery „Rozenburg", alwaar zy door den directeur, den heer Jurriaan Kok, werden rondgeleid. Men schryft ons- uit Rotterdam: Aan de kaaimuren van de Westerhaven, meer bekend onder den naam van Vlucht- haven, waarin hoofdzakelijk kleine zeeschepen, binnenvaartuigen en pleizitrjachten ligplaats vinden, hebben zich ernstige verzakkingen voorgedaan, terwyl ook de Westerbrug, die toegang verleent tot de Westerhaven, kostbare herstollingen moet ondergaan. Met het cog op oe.groote kosten der her stellingen en het wtingo gebruik, dat van de havtn, die een opp'.-rvlokte van circa 400 M2. beslaat en de fraaie ligging na by het Park heeft by B. en Ws. het denkbeeld ingang gevonden, de haven te coen dempen en daarby als grondbergrag te dienen voor andere havenworken, en httsfuk grond, dat daardoor verkregen wordt, als bouwterrein voor fraaie hoerenhuizen te verkoopen, waaraan-jn dat stadsgedeelte behoefte bestaat. Er zullen twee blokken huizen gezet moeten worden, gescheiden door een straat, loopende in het verlengde van ce Rivierstraat. Tevens zyn B. en Ws. voornemens een nieuwe havenruimte te verkrygen naty de Ruige Plaat te Oud Delftshaven en de kosten daar van ts dekken door d£ opbrengst van het bouwterrein eer Gedempte Westerhaven. 9*er een en ander hebben B. en Ws. het advies van de Kamer van KoopLundel-aange- vraagd. (Tel.) De Vereeniging tot oprichting van een Centraal-Israölietfsch Krankzinnigengesticht is thans definitief geconstitueerd. Voorzitter is prof. B. J. Stokvis, ondervoorzitter de heer S. Van Os, terwyl als leden in het bestuur zitting hebbon o. a. dr. M. Mendes de Leon en c r. A. Couvóe. De wis- en natuurkundigo afdeeling der Kon. Academie van Wetenschappen heeft benoemd tot haar gewone leden co heeren J. Cardinaal, hoogleeraar aan de polytech nische school te Dtfltt; dr. C. Winkler, hoog leeraar aan de gemeente-universitrit te Am sterdam; H. E. De Bruyn, hoofdingenieur van den waterstaat te 's-Gravenhagear. P. Zeeman, doctor aan de gemeente-universiteit te Amsterdamen dr. F. A. F. C. Went, hoogleeraar aan de Ryksuniversiteit te Utrecht; en tot haar buitenlandsche leden de heeren Ed. Strasburger, hoogleeraar aan de universi teit te Bonnen Simon Nswcomb, superinten dant of the American Kphemeris to Washing ton. Deze keuzen zyn door de Koningin- Regentes bekrachtigd. De minister van marine brengt in de „Sts.-Ct." ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar vyf studenten in de geneeskunde aan een der Nederlacdsche universiteiten kunnen worden aangenomen om voor rekening van het Departement van Marino te worden opge leid tot officier van gezondheid 2de kl. by de zeemacht, onder genot van een subsidie van f 5600, overeenkomstig do bepalingen van het reglement, vastgesteld by kon. besluit van 6 Mei 1886 No. 41 en laatstelyk gewy- zigd by kon. besluit van 8 M?i 1895 No. 21. Belanghebbenden kunnen zich, onder over- logging der stukken, bedoeld in gemeld regle ment, by gezegeld request wenden tot den minister voornoemd. Het reglement voor de opleiding is kosteloos verkrijgbaar by het Departement van Marine. Naar men verneemt, zal de dirig. officier van gezondheid 1ste kl. W. T. Philipsen be noemd worden tot inspecteur van den genees kundigen dienst. (D.) Het stoomschip „Kanzier," van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 15 Moi te Lissabon; de „Reichstag," van Oost Afrika naar Vlissingen en Hamburg, arriveerde 15 Mei te Aden; de „Voorwaarts," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 15 Mei Ducgeness; de „Ardjoeno," arriveerde 16 Mei van Rotterdam te Batavia; de „Cluden" arriveerde 16 Mei van Amsterdam te Nieuw- York; de „Lovstakken" arriveerde 16 Mei van Amsterdam te Nieuw-York; de „Obdam" arrivoerde 16 Mei van Rotterdam te Nieuw York; de „König" arriveerde 15 Mei van Hamburg en Amsterdam te Tanga; de „Merapi" arri veerde 17 Mei van Bativia te Rotterdam. Benthuizen. De manlijke ingezetenen van het jaar 1873 kunnen zicA Jan. af 15 tot en met 31 Mei ter inschrijving voor de schuttery aanmelden op het Raadhuis. Meer bepaaldeiyk zal vcor die inschry.ving zitting worden ge houden op Woensdag 25 Mei, des voormiddags van 11 tot 12 uren. De vastgestelde kiezerslyst telt voor Benthuizen een aantal van 85 kiezers voor leden van de Tweede Kamer, en ook voor de Provinciale Staten. Tot het verkiezen van leoen voor den gemeenteraad bedraagt dit aantal slechts 74. llillegom. Ds. A. Van Veen beeft voor het btroep naar de Ned.-Herv. Gemeente van Kaag bi dankt. Kutwyk. De heden van kracht geworden kiezerslyst voor deze gemeente bevat voor de Tweede Kamer dor Staten-Generaal 911 kie zers; waaronder 804 belasting-, 66 huur-, 27 dienstbetrekking-, 8 inwonende zoon-, 4 spaar bank- en 2 examen-kiezers. Voor do Provin cial Staten bevat do lyst 910 en voor den gemeenteraad 810 kiezers. Koudekerk. Biykens de heden van kracht geworden kiezerslijst bedraagt het aantal kiezers 203. Van de kiezerslyst vervielen wegens vertrek uit de gemeente 10, wegena niit meer vallen in de termen als loonkiezer 5, wegens niet meer aangeslagen zyn in de personeele belasting 14, wegens niet indienen van het ontvangen aangiftebiljet 4, wegens faillissement 2, wegens overlyden 4, wegen3 niet meer betalen in de bedryfsbelasting 1, wegens niet betalen der Rykabelastirg 1, wegens verzuim om opnieuw aangifte te doen als huurki-zer 2, samen 43, terwyl als nl9uwe kiezwrs op de lyst-n werden geplaatst 9 be lastingkiezers, 4 huurkiezors, 1 examenkiezer en 11 loonkiezers, samen 25, zoodat er 18 kiezers minder zyn dan in 1897. Leiderdorp. Gisternamiddag viel onder deze gemeento het driejarig kind van W. Stafieu al spelende ongemerkt in den Ryn. Gelukkig werd cit spoedig door H. De Groot gezien, die niet aarzelde het kind na te springen en op het croge te brengen. Na eenigen tyd mocht het hem gelukken de levensgeesten der kleine weder op te wekkfn. Hot onlangs door Gedeputeerde Staten goedgekeurd kohier van den Hoofdelijken Omslag dienst 1898 ligt, gedurende vyf maan den van 17 Mei tot en met 17 October 1898 ter gemeente-secretarie voor een ioder ter' lezing. Oudshoorn. Het paard van zekeren C. v. d. H. schrikte in het dorp alhier, en geraakte op hol, waardoor de kar een lantaarnpaal stuk reed, en v. d. H. er uit werd geworpen. Een eind verder reed het tegen een broodkar aan; v. d. H. werd bewusteloos in de naastbyzynde tappary ingedragen, alwaar dr. Richel de eerste hulp virleende. Tot zyn bewustzyn terugge keerd, kon v. d. H. slechts met moeite zyn weg vervolgen. Rynsburg. De milicien-verlofgangers uit do gemeente Rynsburg zyn tegen 4 Juni 's mor gens 10 uren opgeroepen om inspectie te maken to Katwijk aan den R|]n. Ter secret rie zyn heden als candidaten voor de verkiezing van een iid van den ge meenteraad op 24 Mei a. 8. opgegeven de heeren J. Van Iterson en J. Kromhout Jacz. Valkenburg. De thans voor dezo gemeente vastgestelde lysten bevatten de namen van 97 kiezers voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal, 97 voor do Provincialo Staten en 91 voor don Gemeenteraad. Ten vorigen jare waren die getallen 100, 100 en 92. Wassenaar. Donderdagavond te zeven uren vergadert der R.-K. kiesvereoniging „Recht en Plicht" ten huize van don heer A. W. Bsyersbergen. Aan de orde zyn: Het verkiezen van be stuursleden en afgevaardigden der centrale kiesvereenigingen in de districten Katwyk en Zoetermeer. Het stellen van candidaten voor de Provinciale Staten. Na afloop biervan zal oen korte lezing go- houden worden. Zegwaard. Door den Ryksveldwachter P. BaggermaD, gestationneerd te Zoetermeer, is JaA^WETTE. Slot) Hoe dat, buurvrouw? De geschiedenis is de moeite waard om te vertellen, en u zult er uit zien, dat Joan- nette, waar u in uw hart, geloof ik, een bostje om lacht, esn goed, lief beest is, en waard, dat ik zooveel van haar houd. En ondanks uw spottend gezicht, wil ik, dat u ook een beetje van JeanDette zult houden. Ik waarschuw u, voegde zy er by met een strenge uitdrukking, die iedere mooie, geestige vrouw goed afga3t, ik waarschuw u, als u Diet van haar gaat houden, heb ik geen groo- ten dunk van uw gevoel. Uit vree3 my zoo iets op den bqjite haler, ten ik bereid al dadoiyk „LevftTe^Sflót^el" te roepen. --- Luister nu, voor ge er den gek mede gaat steken, zei ze lachende, want zy lachte gaarne. Za keek op haar horloge en zei: Wy zullen niet voor over vyf minuten a:n do bocht van don weg zyn, ik heb dus fiöt vjjf minuten om myn geschiedenis te vertollen. Mynheer, ging zy voort, zich naar baar rechtsrbuurman koerende, tegen wien zy by voorkeur het woord voerde, hoewel alle bees ten het goed hebben op de boerdery, heeft Jeannette, dat bogrypt u, altyd een streepje vóór. lederen dag, op het uur, dat er gegeten wordt, zi6t men twee koppan, hetzy door de deur, of door het raam, als het open is, en die twee koppen, ik behoef het niet eens te zeggen, zyn van Jeannette en hiar veulen „Tiotiot"; de kindsren hebben het dien naam gegeven. Het is zoowat veertien dagen geledon, op een Zondag, wy waren aan tafel gd, by uit zondering zagen wy noch Jeannette, noch Tiotiot; zu waren 'a morgens wel naar do weide gebracht, maar wy wisten, dat, als het beest voelde, dat het etenstyd was, zy alleeD, of liever met het veulen, door de velden terugkwam; er waren altyd korstjes brood voor de beesten, groenten en suiker, lekker- nyen, waar Jeannette dol op was; sedert ze echter moeder was nam zy nooit haar deal, vóór Tiotiot het zyne had. Wy waren dus zeer verwonderd, dat Jeannette er niet was, en begonnen ons ongerust te maken, toen we eensklaps oen woesten galop door den moestuin hoorden. Alles hoorde men onder paardenhoeven ver- bryzolen. U kunt denken boe verbaasd ik was, toen ik Jeannette herkende, die anders zoo behendig en voorzichtig is. Ik had haar nooit zoo gezien, ik twyfelde zolfs een oogeQ- blik of zy het wel was. Haar baren stonden overeind en haar oogen stonden verschrikt. Het zweet liep haar langs het lichaam, het schuim stond op haar bek, haar leden trilden alsof ze door een onzichtbare hand werden op en neer geschud. Ze kwam recht op my toe en hinnikte op een manier, die my tot in de ziel doordrong. Er is een ongeluk met Tiotiot gebeurd I riep ik uit. Dat alleen kan myn arme Jean nette zoo buiten zichzelf gebracht hebben 1 Gauw I Iedereen mee om het veulen te helpen Ik geloof, dat ge geiyk hebt, vrouwtje, zei myn man, maar waar zal dio ondeugd van een Tiotiot te vinden zyn, die de gewoonte heeft om maar overal in te loopen en meestal op plaatsen zoo ver mogelyk van de boerdery verwyderd. lederen keer, dat do merrie den naam van haar veulen hoorde Doemen, stootte zij een gehinüik uit en draaide den kop naar den hof, als om den weg aan te duiden, dien men nemen moest. Maar terwyl wy nog aan het overleggen waren, kwam zy naar my toe, nam mijn mouw tusschen haar lippen, trok my een paar malen daaraan en begon toen deuzelfden weg tejug to gaan, dien zy gekomen was, dat wil zeggen door den moestuin heen. Ik twyfelde toen geën oogenblik en volgde het paard. Jeannette stond van tyd tot tyd even stil, draaide den kop om, om te zien of wy meekwamen. Dat duurde een goed kwartier, toen wy aan een groote plek veengrond kwamen, en al heel gauw zagen wy Tiotiot, tot aan den hals in de modder gezakt en flauw gevallen, net als een menach. Om het veulen heen zag men tal van sporen, die blyk gaven van de vruchteloos pogiogen, die Jeannette gedaan had, om haar kind te redden, maar de modder, die onder haar wegzakte, had haar dat onmogelyk gemaakt, en toen, overtuigd van de onmogelykheid zelf haar veulen to redden, was zy ons te hulp komen roepen. Men ging onmiddeliyk aan heb werk om het veulen er uit te halen; maar het was niet gemakkelyk en er was wel een kwartier hard werk nooiig, zonder nog te rekenen de moeilijkheden, die myn man met een onfce- grypelyken yver en overleg te boven kwam; by wist wel, de goede ziel, hoeveel ik van Joannette en haar kind hield. Eiadelyk had men den ongelukkigen zwer veling aan den vasten wal, zooals myn man, die in zyn jeugd zeeman is goweest, dat noemde, maar het arme veulen gaf geen toe ken van loven meer ea het moest op een draagbaar naar de boerdery gebracht worden. D3 moeder liep er achter, mot hangenden kop en in een wanhoop, die het hardvoch tige mensch tranen in de oogen zou doen krygeD. Ieder oogenblik besnuffelde zy het bewustolooze lichaam van haar kind, duwde er zacht met den kop togen en als zo zag, dat Diets tielp en dat het onbeweeglyk bleef, kermde ze net als 09n monscb. Aan oe boerdery gekomen, waschte ik het veulen met lauw water, wikkelde het in een wollen deken en wreef het zachtjes met een flanellen lap over het geheele lichaam, terwyl myn man het een weinig warmen wyn ingoot. Jeannette koek naar al wat wy deden ia droeve afwaebtiog. Even beweegt Tiotiot zicb, doet de oogen open en haalt adem. Jeannette duwt ons haast omver en legt den kop op den hals van haar kind met zulk een uit barsting van vreugde als de welsprekendste mensch niet zóó zou kunnen uitdrukken, waarna zy woer op zy giDg om ons niet ia den wog te zyn voor do hulp, die wy het veulen nog moesten geven. M&ar toen het weer op zyn vier pooten stond en naar zyn moeder liep, toen hadt u dat eens moeten zienl Nogd, mynheer, zoo iets hebt u nooit gezien en zult u ook nimmer zien, zoo'n vreugde, op die maDier uitgedrukt! Jeannette huilde wezenlijk! Ik zag groote tranen uit haar oogen loopen, tranen zóó groot, voegde de verhaalster er by en wees aan den reiziger den top van een kleinen rosen vinger. Maar Ineens hield zy op en glög overeind staan on riep; Daar is myn man met de kinderenI Zy liep iets tot eenige personen, die haar aan de kromming van den weg, waar wy net waren, stonden op te wachten. In minder dan. geen tyd was zy van de imperiaal af en had zich vlug als een kat van de diligence naar beneden laten glyden, zonder den tyd af te wachten, dat het rytuig stilbiild. Zy omhelsde haar kinderen, stopte hun handjes vol met lekkernijen, die zy voor hen uit de stad had meegebracht, stak haar waog aan haar man toe, een grooton flinken, vont, die een beetje te veel troost in de herberg had gezocht in de afwezigheid van zyn vrouw. Zal je dan nooit verstandig zyn, zei ze tegen hem op een half strongeD, half moedor- lijken toon, dio duidelyk uit deed komen, wie van het echtpaar de baa3 was. Mc-n mag pleizier maken, maar niet te veel, voegde zy er b?, zich tot haar buurman op de diligence wendende; ik was er niet en by heeft er gebruik van gemaakt om steeds in de herberg te blijven. Ach, ik moest hem nooit een minuut alleen laten! IIy is nog kinderachtiger dan de kinderen. i Ineens boorde men een dubbslen galophet waren de merrio met het veulen, die de pachtersvrouw te gemoet kwamen loopen. Op dat oogenblik legde de koetsier van de diligence de zweep over de paarden, hot voer tuig reed voort en een stofwolk onttrok aan do oogen van de reizigers: de vrouw met map, kinderen, paard en veulen. Évenals êhakespeare zogt: het tafereel vere dween, alleen tiet herinnering er aan bleet

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1