Zijden Damast 65 Cts. een extra-trein te Zug aangekomen. Terstond hebben HH. MM. zich naar Rummer's kur- inriehting Schönfels op den Zugerberg be geven, waar zy eenige weken zullen vertoeven en waar met dit coel 42 kamers voor de Koninginnen en haar gevolg besteld zijn. H. M. de Koningin Regentes heeft be krachtigd de benoeming van de heeren prof. H. Kern en S. A. Naber tot voorzitter en on :er-voorzitter der letterkundige afdeeling van de Kon. Academie van Wetenschappen, van de hoeren prof. G. Wildeboer en U. Ph. Boiss^vain te Groningen, D. E. J. Vólter te Amsterdam en H. Van der Hoeven te Leiden tot gewone leden, van de heeren V. Tbomsen te Kopenhagen en V. Von Rosen te St.-Peters- burg tot buitenlandsche leden en van de heeren J. C. G. Jonker te Makassar, P. J. F. Louw te Batavia, Aio. C. Kruyt te Posso en J. H. Abendanon te Batavia tot correspon denten. Tot lid van Gedeputeerde Staten van Limburg is gekozen mr. L. Regout. Dr. Kuyper, die den laatsten tijd de Kamerzittingen niet bijwoonde, heeft, volgens de „H. Ct.," ten ongemak aan den mond, dat hem het spreken belet. Do heer J. Denker, benoemd tot vice- consul to Bahia-Blanca, is in die hoedanigheid door de Regeering der Argentijnsche Reputliek erkend en toegtlaten. Sts.-Crt In de plaats van den beer Just de la Paisière, inspecteur der Staatsspoorwegen, die van Utrecht naar de nieuw op te richten in spectie te Maastricht vertrekt, is aangewezen de heer Schijcke, adjunct-inspecteur te Venloo, met 1 Juni. De gemeenteraad van Middelburg heeft met 11 tegen 6 stemmen besloten, om inde commissie van toezicht op het lager onderwijs ook dames te dom zitting nemen. De Regeering heeft de leden van het Ryksschooltoezicht o. m. uitgenoodigd, haar te willen melden, of een wettelijke verplich ting, om ten minste tweemaal 'sjaars leer lingen aan te nemen, al dan niet van nadee- ligen invloed zou zijn op den gang en de vruchten van het onderwijs. De Staatscommissie, belast met het afnemen van het examen, bedoeld by art. 11 der wet op het notarisambt, zal haar zittingen houden te 's-Gravenhage op Vrijdag 1 Juli a. s. en volgende dagen. Hun, die wenschen tot het examen te wor den toegelaten, woret herinnerd, dat zy zich ten minste veertien dagen vóór den aanvang daarvan schriftelijk moeten aanmelden by den voorzitter der commissie, mr. A. Teldera, met opgaaf of zy zich aan het geheele exa men dan wel aan één of meer gedeelten wenschen te onderwerpen en onder overleg ging van hun geboorte-akte. In tegenwoordigheid van den kapt.-luit. der marechaussee en een groot aantal mare chaussees uit Brabant en Zeeland, alsmede van het garnizoen en verschillende autoriteiten, heeft op de Groote Markt te Terneuzen de plechtige uitreiking plaats g.had van de medaille der OraDje-Nassau orde aan de be kende marechaussees Van der Waal en Adam, die zich door de arrestatie van den beruchten Milioen veruienstelyk bobben gemaakt. De uitreiking had plaats door den luitenant-kolo nel Prins, onder een harteiyke toespraak, waarin de overste wees op bun kloeke daad en het buitengewone voorbeeld van plichts betrachting door hen gegeven. Hy hechtte het ordtteeken op beider borst, en eiooigde met een driewerf „leve de Koningin!" waar mede door ellen werd ingestemd. De pStaatscourant" van heden bevat de verslagen der commissie, in 1S98 belast met het afnemen van examens tor verkryging der akte van bekwaamheid voor huis- en school onderwijs in de nuttige en fraaie handwerken voor meisjes, gehouden te Breda, 's-Graven hage, Utrecht en Groningen. De commissie, belast met het afnemen van het eindexamen der leerlingen van de hoogere burgerscholen met 5 jarigen cursus in de provincie Noord Holland zal dit jaar haar zittingen houden te Haarlem. Het mondeling gedeelte van het examen vangt den 18Jen Juli aan. Het uiterste tydstip van aanmelding voor het in de maand Aug. a. s. te houden examen voor surnumerair der posteryen en telegraphie is nader bepaald op 15 Juli a. s. (Sts.-Ct.) Hr. Ms. pantserdek8chip „Frieslana", onder bevel van den kapitein ter zee L. A. H. Lamie, is 11 dezer van Ponta-Delgada (Azoriscbe eilanden) vertrokken. Het stoomschip „Admiral", van Oost- Afrika naar Vlissingen en Hamburg, passeerde 12 Mei Dover; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 12 Mei van Genua; de „Spaarndam" arriveerde 12 Mei van Nieuw-York te Rotterdam; de „Amster dam", van Rotterdam naar Nieuw-York, ver trok 12 Mei van Boulogne sur Mer; de „Edam" vertrok 12 Mei van Nieuw-York naar Am- steraam; de „General", van Hamburg en Antwerpen naar Oost-Afrika, vertrok 12 Mei van Napels; de „Java", van Batavia naar Amsteroam, vertrok 12 Mei van Padang. Hillegom. De arbeider K. Schoen, te Haar- lemmorhede en Spaarnwoude, heeft een ver zoekschrift ingediend aan Burgemeester en Wethouders dezer gemeento om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het kl in, in de gelagkamer van het huis, staande aan de Meerstraat Wyk B No 445, te Hillegom. Zoctcrwoude. De leden van den Raad dezer gemeente zyn opgeroepen tot het houden eener vergadering op 17 Mei a. s., des voor- middags to tien uren, waarin zullen worden behandeld: lo. Vaststelling der Verordening tot verbetering der algemeene politieverordening dezer gemeente. 2o. Aanvulling der verordening tot bet hellen van rechten voor huwelijks voltrekking op buitengewone tijden. 3o. Behandeling en vaststelling van bet kohier van den hoofdelyken omslag voor den dienst 1898. 4o. Aanvrage tot machtiging der uit voeling van gemeentewerken. Uit de «.Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot plaatsvervan gend lid der commissie, die van 1 Auzustus 1897 tot 1 Augustus 1898 te Groningen belast is met hot afnemen van do practische examens van apo theker, J. F. Eyknian, hoogleeraar aldaar; met ingang van 10 Mei 1898, bij het Rijksarchief in OverijseJ tot araannensis, J. Geesink, ambtenaar aan net oud-archief der gemeente Zwolle, en tot klerk-binder, B. A. De Vries, te Hattem; met in gang van 1 Juli 1898, tot leeraar aan de Iigks Hoogere Burgerschool te Assen, dr. D. Dijken, thans tijdelijk leeraar aan die school. Tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie bjj de kantongerechten in het arrondissement Amster dam No. 2, mr. J. Bake, advocaat te 's-Hertogen- bosch. Tot notaris te 's-Gravenhage met standplaats aldaar, A. A. Van Straaten. candidaat notaris aldaar. Op non-activiteit gesteld: de luit. ter zeeR. W. Hartman, tijdelijk geplaatst aan boord van bet pantsorschip .Piet Hem". Do gewone audiëntie van den minister van buitenlandscbe zaken op 14 Mei zal niet plaats hebbon. TWEEDE HAMER. Persoonlijke dienstplicht By de algemeene beschouwingen over het wetsontwerp tot wyziging en aanvulling van de Militiewet, verklaart de heer Travaglino hoewel geen anti-militarist zyn de zich tegen het ontwerp. Zelfs al wordt het aangenomen, dan is dit volstrekt nog ni6t het bewys, dat het volk deze wyziging wenscht. Hy vreest van invoering op 1 September een wanklank by de feestviering. Spr. waardeert de voor gestelde vrijstellingen, maar z. i. had de Rsgeering zich in de tegenwoordige tijds omstandigheden moeten onthouden van het voorstellen dezer hervorming, welke door het grootste gedeelte des volks niet wordt ge wenscht. De Kamer is niet vry tegenover de leger* organisatie. Hy acht de afschaffing van de plaatsver vanging dan ook in den vorm, waarin de Regeering haar voorstelt, voor aanneming niet vatbaar. En is die afschaffing in 's lands be lang? Zulks is niet door de Regeering aan getoond. En waarom naast de plaatsvervan ging tevens do nummerverwisseling afgeschaft? Ook de noodzakelykheid hiervan beeft de Regeeiing niet aangetoond. Ook om verschil lende andere redenen acht hy het wetsont werp in stryd met 's lands belang. De heer Pijtterscn daarentegen meent, dat persoonlijke cienstplicht door het overgroote deel der natie gewenscht wordt. Reeds om een einde te maken aan een mensch-onteerenden handel juicht hy het voorstel toe. Ook voor de toekomst acht by het, uit een sociaal oogpunt, van groote waardo, dat de dienst- vervanging wordt afgeschaft en de bestaande onrechtvaardigheid verdwynt. De verschillende klassen der maatschappy zullen nader tot elkander worden gebracht; bestaande kloven zullen worden gedempt; beter zal men elkan der leeren kennen en waardeeren en goede eigenschappen zullen worden aangekweekt. Aan een legerorganisatie, waarby aan de jongelingen duurzame zwaardere lasten wor den opgelegd, zal hy zyn stem echter niet kunnen geven. De heer Vermeulen bestrydt op verschillende gronden het wetsvoorstel. Er bestaat thans een recht en een vryheid, waardoor aan geen enkele klasse schade wordt uerokkend. Yan een sociaal belang kan geen sprake zyn, en evenmin deskundigen hebben het ook aangetoond kan gezegd worden, dat persoonlijke dienstplicht noodzakeiyk is. Ook kan afschaffing van de dienstvervanging niet worden losgemaakt van de legerorgani satie. Deze vraagstukken zyn onafscheidelijk. Neemt de Kamer dit ontwerp aan, dan ver- eenigt zy zich dus met het stelsel van leger organisatie. Hy verwacht van persoonlyken dienstplicht geen verbooging van het prestige van het leger. Z. i. had afschaffing van plaatsver vanging niet afzonderiyk, maar als onderdeel van legerorganisatie moeten worden voorge steld, en by dringt er op aan, den persoon lyken dienstplicht niet in te voeren, voordat die organisatie zal zijn vastgesteld. De heer Van Kol vraagt inlichtingen omtrent de financiêele en militaire gevolgen van deze wet, die niet mag leiden tot opvoering von het militarisme, maar tot algemeenen weer- plicht. Oefenen buiten de kazerne acht hy daarom meer gewenscht. Dat het wetsontwerp een einde maakt aan de blosdbelasting der min- gegoeden keurt hy goedafschaffing der loting ware het meest rationeel. Z. L is de sociale rechtvaardigheid by dit ontwerp niet genoeg zaam betracht. Bekrachtiging van eene nadere uitgifte in erf pacht aan de gemeente Leidenvan duingrond onder de gemeente Katioijk^ ten behoeve van de duinwaterleiding. Hoewel geen bezwaar bestond tegen de nadere uitgifte van ongeveer 4 H. A. grond aan de gemeente Leiden, ten behoeve der Leidsche waterleiding, werd toch by het af- deelingsonderzoek in de Tweede Kamer op nieuw de aandacht der Regeering gevestigd op de schadelijke gevolgen der onttrekking van water aan de duinen voor de in de na- by held gelegen in ontginning gebrachte gronden. Betoogd werd, dat het biiiyk is wegens deze schade aan de eigenaars of gebruikers van die gronden een vergoeding toe te ken- d&n. Voorts werd opnieuw door eenige leden de quaestie ter sprake gebracht of by het sluiten van overeenkomsten, berustende op gemeenteraadsbesluiten, de gemeente door den burgemeester alleeD, dan wel door den burge meester en secretaris behoort te worden ver tegenwoordigd. Burgerlijke Stand. ZOETERWOUDE. Geboren: Johannes, Z. van A. Koeiewijn en M. G. Van Velzen. Johanna Cornelia, D. van J. Duivenvoorden en S. J. C. Van Schooten. Petrus Wilhelmus, Z. van P. Van Heynin^en, overleden, en J. Overpelt. Jantje Antoma, D. van A. A. Van Nood en N. Sin temaartcn&dijk. Ondertrouwd: C. De Groot 32 j. te Oegst- geest en M. Onderwater 27 j. G e h a w dJ. Luk 24 j. en M. Van Vliet 22 j., te Woubrugge wonende. H. J. t. Amsterdam 27 j. on M. Vlasveld 24 j. Overleden: J. O. Maenhondt 29 j., ongeh., te Leiden wonende. H. M. Van Vendelo i6j., echtg. van J. Den Eisen. Telegrammem LONDEN, 13 Mei. De „Standard" verneemt uit Nieuw-York, dat volgens eon telegram uit Saint-Tbomas gistermorgen te vyf uren het bombardement van San-Juan begon en dat twee Spaansche schepen vernield zyn. Het gerucht wordt vermeld, dat San Juan zich na een stryd van acht uur zon hebben over gegeven. PORT AU-PRINCE, 13 Mei. Gisteren, vóór hot opgaan der zon, kwam admiraal Sampson met negen schepen in het gezicht van San Juan op Portorico. De „lowa" loste het eerste schot, daarna opende de „Indiana" het vnnr. In enkele minuten was de Morzo-citadel een puinhoop. De kanonnen van het fort losten in antwoord op bet vuur van bet eskader slechts enkele scboten; byna onmiddellijk werden zy tot zwygen gebracht. De vreemde consuls en veel duizenden in woners zijn in bet tinnenland gevlucht. De hulpbruiser „Yale" nam de Spaansche stoom boot „Rita" en maakte de bemanning tot krygs gevangenen. PRETORIA, 12 Mei. Bjj de plechtigheid der eedsaflegging van president Kruger na zjjn herkiezing, sprak de president een rede uit, waarin by zeiae, dat de regeering alles in het werk stelde om den mynbouw te helpen en niet zou rusten voordat de prys van het dynamiet nog meer verlaagd was. By zyn toespraak tot het corps diplomatique zeide president Kruger, dat hy op vriend- scbappeiyken voet wenscht te biyven met alle natiën; dat uitlar.ders altijd wolkom zul len zjjn, dat hy hen wilde helpen fortuin te maken, hun vertrok zou betreuren en als zy wilden terugkeeren bon met open armen zou ontvangen. Krugor gispte streng de houding van den oud rechter Kotzo; hy verklaarde, dat wanneer Kotze's zienswyze ten opzichte van de suze- reiniteit juist was, deze de gebeele grens- quaestie opnieuw aan de orde zou stallen en miss.bL-n zou veroorzakeo, dat Transvaal het zwaard zou moeten trekken tegen Engeland. RECLAMES, a 25 Cents per regel. tot f 14.65 p. Met., evenals Zwarte, Witte en Gekleurde Hcnneberg-Zyde van 35 Cts. tot f 14.65 p. M. Glad, Gestreept, Geruit, Gewerkt, Damast, enz. (c.a. 240 verscb. qual. en 2000 ▼ersch. kleuren, dessins, enz.), franco en vrij van Invoerrechten In hols. Stalen per om megaande. Dubbel briefport naar Zwitserland. G. HENNEBERG's Zydo&brieken, (K.e.K. Sofl.)t Zurich. 3995 11 Gemengd Nieuws. Het eerste Park-concert alhier in dit seizoen zal plaats bsbben op a. s. Dinsdag-avond. Door do politie alhier is gister morgen aangehouden een bedelaar, P. v. L. genaamd, die reeds te zeven uren bezig was op den Witten Singel by de bewoners aan te schellen en om „een kleinigheid" te vragen. Nadat proces-verbaal tegen hem was opge maakt, is by ter beschikking ges Md van den officier van justitie te 's Gravenhage. Gisteravond kwam een handwageD, waariD een 3 tal knapen gezeten waren en die voortgeduwd werd door een 12 jarigen jongen, by het afryden van de Haarlemmer straat naar de Mare, terecht tegen de leuning van do Hartebrug, doordat de krachten van den bestuurder te kort schoten om den wagen in bedwang te houden. Eén der in den wagen gezeten jongens geraakte met zyn haDd be kneld tusschen de brugleuning en den wagen, zcodat hy zich nogal bezeerde en by een geneesheer moest worden verbonden, doch het ongeval liep overigens bjjxonder go;d af, daar de wagen, zoo deze nog een meter verder gereden was, met de jongens in het water aan de Mare terecht zou zyn gekomen. Tengevolge van den diefstal in de fabrieken van de Leidsche Katoenmaatschappy en der firma Clos en Leembruggen, is der politie by het deswege ingestelde onderzoek ook gebleken, dat twee opkoopers van het gestolene die voorwerpen niet in een register als ingekocht hebben geboekt en zulks in stryd met artikel 437 der Strafwet, waarby bepaald wordt, dat iedere koop in een door loopend register moet worden aangoteekend. Do bloemen-, en Blaat en com missie der Nederlandsche Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde heeft den door de Nederlandsche Orcbidophilenclub beschikbaar gestelden prfis van f 25 toegekend aan mr. W. C. Baron Van Boetzelaer, te Maartensdyk, voor een verzameling bloeiende orchideeën. Voorts werd o. a. toogekend een getuig schrift 1ste klasse aan Plantago lanceolata fol. var. van den heer A. D. Den Older, te Leiden. De w i els r w ed 8 t r y d e n teAlfen aan den Ryn van 11 Mei zyn wegens het ongunstige weder uitgesteld tot Woensdag 25 Mei a. s. Dan zullen zy in ieder geval plaats hebben. Hoewel tydens de feestdagen een Feestgids met een in byzonderheden om schreven programma der inhuldigingsfeesten te 's-Qravenhage zal worden verkrygbaar ge steld, volgt hier een overzicht van de voor naamste festiviteiten, welke met de hooge tegenwoordigheid van H. M. de Koningin zullen worden vereerd: Vrydag 9 September: Circa 12 uren. Aan komst te 's Gravenhage. 3.30 4.50. Plechtigheid in de Groote Kerk. 9 10. Rytoer langs de illuminatie. Zaterdag 10 September: 10.30—\V/k u. Aubade der schoolkinderen achter het Paleis. 1.30. Bloemen-optocht van leden van den Alg. Nederlandsche Wielrydersbond. 2 31/»- Rytoer naar Scheveningen. 3.30 a 4.30. Hulde-be- tooglng en défilé van fanfare-muziekcorpsen. 8 9s/% a 10. Gala-voorstelling, tableaux- vivant8. Maandag 12 September: 2 4 uren. Rytoer waarby te 2'/* uur een bezoek wordt gebracht aan de schoolfeesten in de Maliebaan. 9 u. Militaire Fakkel optocht. Dinsdag 13 September9 -1 u. Volksspelen. 11 12. Bezoek van Hare Majest-it6n aan de Volksspelen. 2.30 4. Concours-hippique. Hare Majesteiten ryden te 2 uren uit. 9 u. Groot vuurwerk op het strand te Scheveningen. Zondag 11 September: Rytoer buiten de gemeente 's Gravenhage. Te Middelburg werd gisteren door een firma een valscli bankbiltjet van f 25 in betaling ontvangen. De deurwaarder J. Lamberts Jr. by de rechtbank te Assen vertrok Dinsdag naar Smilde. Op den terugweg, des avonds laat, is hy, waarschjjnlyk door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. Hy laat een vrouw en zeven kinderen achter. In een afgegravon wordende terp by de Bolswarder vaart heeft men dezer dagen weer een zevental menscheljjke ge raamten gevonden; met het aantal, dat reeds te voren gevonden is, bedraagt hst totaal reeds ongeveer 30, terwjjl er zich nog meer in den grond bevinden. Nac* men vermoedt, dateeren deze over blijfselen uit de onrustige tyden van de 14do eeuw. Gistermiddag word te Montfoort een man, in het belang van de openbare orde, in verzekerde bewaring gebracht. Een oogen- blik daarna stond het ligstroo in brand. Het kostte vry wat moeite, om den man, die achter de tweede deur zat, uit zyn neteligen toe stand te bevryden, daar een verstikkende rook uit dat verblijf opsteeg. De brandspuit, die spoedig aanrukte, doofde het vuur, zoodat een groot onheil werd voor komen, daar zich boven het arrestantenlokaal het gemeente-archief bevindt en de zoldering slechts van hout is. UD.) Door den schoepsbouwmeester A. De Jong, te Scheveningen, werd gisteren een nieuwo bom, bestemd voor den reeder L. v. d. Deyl, te Noordwyk, van zyn werf in de Pronkstraat te Scheveningen op den strandmuur gezet en daartoe is met vergunning van B. en Ws. een dikke paal op den straat weg van den strandmuur aangebracht, om het takel of jyntouw te verbinden. Telkens zal dit herhaald moeten worden, indien er een nieuwe bom deze werf verlaat, wanneer op geen andere wyzo daarin wordt voorzien. In het geheele koninkryk Italië en dus ook te Rome, heorscht rust, luidt de officiëele mededeeling uit Rome. Maar de Italiaan8che regeering kan niet verwachten, dat men aan dit bericht onvoorwaardelijk ge loof zal slaan, nu zy voortgaat met een zeer strenge censuur uit te oefenen op alle tele grammen naar het buitenland. Te Milaan scbynt het rustig te zyu. Echter melden som mige correspondenten, dat elk oogeoblik het oproer opnieuw kan uitbarsten. De waarheid is daar nog minder dan elders na te gaan. De militaire bevelhebber der stad want de staat van beleg is nog niet opgeheven, noch hier noch elders heeft zelfs wielryden ver boden op straffe van veroordeeling door een krygsraad, natuurlijk om do Btad zooveel mogeiyk afgezonderd te houden van de bui tenwereld. De correspondent van de „Daily Chronicle" die uit Chiassi heeft geseind, meldt, dat oogen- schfiniyk op h&t oogenblik alles rustig is in de stad. Twaalfduizend geweren en revolvers, die de overheid den burgers heeft ontnomen, worden in den Scala-schouwburg bewaard. De redactie van het Londensche blad doet een beroep op ooggetuigen om de waarheid te vertellen omtrent de moordtooneelen. Het blad deelt reeds de verhalen mede van twee ooggetuigen, die echter niet veel hebben ge zien, daar zy de eigenlijke plaatsen van het oproer niet konden bereiken. De „Times" heeft nu ook van zyn correspondent te Rome een brief ontvangen zijn telegram is door de overheid geweigerd waarin de verhalen van het oproer worden bevestigd. De corres pondent geeft geen raming van Int aantal dooden. Hy stipt slechts aan, dat zy zeer groot jn aantal Is en merkt op, dat een der- geiyk oproer tot dusver onbekend was io da geschiedenis van het Voreenigd Italië. In het Corso Venezia weri Zaterdag vier uren onafgebroken gevochton voordat de troepen de overhand kregen en de rebellen uiteendreven. Nog vorwoeder was de stryd om de barricaden by de Porta Ticinesse. Men geraakte er handgemeen, de dooden zyn tal- ryk en de gekwetsten ontelbaar. Cavalerie- charges, bajonetaanvallen en salvo's volgden elkander voortdurend op, terwyi maar steeds van de daken een regen van pannen neer stortte. De hospitalen on apothekerswinkels zyn vol dooden. De correspondent bestrydt ten sterkste, dat de beweging een hongeroproer zou zyn. De nationale en de persoonlyke wolvaart van Italië, zegt hy, zyn in den laatsten tyd toege nomen. Boven 'ien heeft de beweging zich be perkt tot de rijkste districten van het land. Volgens hem zyn de oorzaken drieërlei. lo. „De agitatie voor goedkoop brood als uitgangspunt en wachtwoord2o. de ontwik keling van radicale, republikeinsche en socia listische organisaties, bevorderd en aange moedigd door de schuldige zwakheid van markies Di Rudini en door de wetenschap dat het ministerie liever zou afhangen van de genade der uiterste groepen in de Kamer dan ophouden te leven; 3o. de staatkundige ontevredenheid, die vele jaren lang onaf* gebroken door het geheele land is aange wakkerd." En het geneesmiddel is, zegt hjj: „Moed van een nieuwe Regoering, als het kabinet-Rudini voor zyn zwakheid zal hebbea geboet door de noöerlaag van zijn vroegere bondgenooten; geestkracht, zoo noodig gaande tot ruw geweld, onverbiddelijke onderdrukking van het staatkundig oproer en een gezonder bestuur onder een feitelyken dictator, als de Kamer neiging tot zwakheid mocht toonen. Maar de koning moet dorven zyn plicht te doen. Hy en de koningin en zyn soldaten moeten den kreet aanheffenAvanti Savoja." Intusscheu schynt voorloopig de rust in het koninkryk hersteld te zijn. Maar hoe bet er in de dagen van oproer is toegegaan, kan men zich voorstellen als men leest wat een der lezers van het „Hbl.", die te Luino is geweest, aan dat blad, waaraan ook het bovenstaande is ontleend, meldt. De schryver kwam per spoor in de stad aan en verhaalt het volgende: „Het viel ons op, dat langs de spoorlyn gewapende soldaten hadden post gevat en dat in onzen trein (een locaalspoortje) een tiental eveneens gewapende militairen zich bevonden. „Op weg naar een restaurant, waar wy zouden gaan lunchen, zagen wy de militairen langs de kade patrouilleeren en daarachter een grooten tro9p mannen, vrouwen en kin doren, enkelen met stokken gewapend, schreeu wende en de soldaten uitjouwende. De pa trouille trok door eon oploopenda straat van acht tot tien meter breedte naar het raadhuis en vatte post aan het boveneinde der straat, die inmiddels vol was geloopen met volk. Zonder meor hoorden wy het bevel geven:. Bajonets op, leg aan vuur! Er vielen vier dooden en vele gewonden. Dicht by hoorden wy nog meer schieten. „Op dit oogenblik kondigde de bemanning der boot, waarmede wy zouden vertrekken, de afvaart aan. Het geheele tooneel was bin nen tien minuten afgespeeld. Des avonds by onze terugkomst in de stad vonden wy de straten afgezet en de stad als uitgestorven. Alle hotels waren ledig." De oorlog tnsschen Spanje en de Vereenigde Staten. Men zou aan het Amorikaansche ministerie van buitenlandsche zaken niet byzonder ver baasd zyD, wanneer door de vertegenwoor digers der vreemde mogendheden stappen werden gedaan ten gunste van den vrede. Het is waar, wordt uit Nieuw-York geseind, dat er nog geen officiëele stappen zyn ge daan, maar er wordt toch, zy het dan ook officieus, onder de vertegenwoordigers der mogendheden over gesproken. Men moet er zelfs kennis van hebben gegeven aan het ministerie van buitenlandsche zaken. Men zal vermoedeiyk vooral op Spanje werken, om dit ryk aan het verstand te brengen, dat het wijs zou zyn, zoo spoedig mogeiyk vre?e te sluiten. Aan het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken wordt als zeker aan genomen, dat eerst do Vereenigde Staten moeten gepolst worden. Eerst dan zullen ta Madrid stappen kunnen worden geiaan. Een correspondent heeft een rondreisje door de provinciën gemaakt en van daar de over tuiging medegebracht, dat het Spaansche volk den oorlog en Cuba en de onlusten en den stilstand in zaken hartelyk moede is. De ellende en de sterfte zjjn te groot. Het volk kan er niet langer tegen op. De toestand is inderdaad allertreurigst. De „Liberal" vult drie kolommen met berichten over onlusten van het eene eind van Spanje tot andere en binnen drie weken zal te Ma*...hongersnood zyn. Te Algeciras sterft een groot deel der inwoners van gebrek. Er is geen werk en geen geld, het brood is duur en andere levensbehoeften zyn niet min:er in prys gestegen. Te Madrid zyn alle plaatsen van vermaak gesloten, do beurs staat stil en de gezeten burgers worden met ondergang bedreigd. De 6traten zjjn voller dan ooit# maar enkel met hongerige vrouwen, die om brood voor hun stervende kinderen roepen. Zelfs de arena voor de stierengevechten was Zondag half leeg en wanneer het zoo ver ia

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2