dat con afbek van 450 voor levensonderhoud wel wat hoog is. De Voorzitter zegt. dat er na twee wegeD openstaan. Do aftrek van ƒ450 van het vermoedelijk inkomen kan worden verlaagd i>f de aftrek van ƒ100 voor ieder kind beneden de twintig jaar moet vervallen. Wordt het eersto aangenomen, dan zou voor het kind afgetrokken kunnen worden 50, voor het tweedo f 25, voor bet derde ƒ10, maar hot totaal bedrag mag de ƒ100 niet overschrijden. Big ft het tweede bestaan, dan dient de aftrek van ƒ450 op ƒ850 te worden gebracht. De heor Grevers zag gaarne, dat de aftrok voor kinderen bleef bestaan. Er zijn gezinnen, dio hui zen bewonen van dezelfde huurwaarde en waarvan het eeno meer kindero i telt dan het andere en dezen zonden dan gelijk staan in het betalen van den H. O. Do Voorzitter is er niet tegen, maar zag toch gaarne, dat de aftrok voor kinderen verviel, vooral voor de onslachlige administratio. Er komen dan heel veel aanslagen voor van 2Vs ets., 5 ets., enz. Op de vraag van den heer Grevers of zulke posten niet te schrappen zyn, antwoordt de Voorz., dat het niet mag als strijdig met het beginsel van de wet. Na eenige ophelderingen van den Voorz. trekt de heer Grevers zjn voorstel in. Hoewel het niet op do agenda voorkomt, wenscht de Voorz. den Raad voor te stollen om bij de aanstaande feesten een premie uit te loven voor Jen, die hun woning het fraaist versieren. Hij is door den heer Broeksmit op dit denkbeeld gebracht. De Voorz. wenscht nu het gevoelen van den Raad te weten over do prijzen, welke men daarvoor zal uitloven. Het denkbeeld vindt bij alle leden instemming. De Voorz. stelt voor 5 prijzen in geld uit te loven. De heer Broeksmit zegt, dat het zijn dool was een zekeren wedjjver te doen ontstaan, om op dia vjrjjze een fraaie versiering van het dorp te verkrijgen. De opmerking wordt gemaakt, dat de meer gegoeden gemakkelijker de prijzen kannen behalen dan de mingegoeden. Na eenige discussie wordt besloten aan hen, die een huis bewonen jnet een huurwaarde van ten hoogste 75, prjjzen in geld toe to kennen en aan hen, die een huis bewonen met een huurwaarde hooger dan 75, een souvenir aan te bieden namens don Raad. Dit souvenir kan bestaan in een keurig portret vau H. M. de Koningin. De prijzen in geld zijn vast gesteld tot een bedrag van ƒ10, 7.50, 5 en 2 maal ƒ2.50. En er worden 5 portretten beschikbaar gesteld. De heer Verbrug wenscht een woord van hulde te brengen aan B. en Ws. Indertijd heeft hij een voorstel gedaan om het prikkeldraad langs het plantsoen to doen wegnemen. Dit had toen zooveel onoverkomelijke bezwaren, dat het hem daarom dubbel aangenaam is te hebben gezien, dat het draad toch verdwenen is. De Voorz. zegt, vroeger zelfs door particulieren to zijn aangezocht ora het draad niet weg te nemen, daar dit stellig do vernietiging van het plantsoen ton gevolge zou hebben. Wie het plantsoen betreedt, zal eenvoudig worden bekeurd volgens art. 461 van het wetboek van strafrecht. Niets meer aan de ordo zijnde, wordt de ver gadering gesloten. KOLONIËN. BATAVIA, 12 April. (Nelerlandsche mail Men zegt, dat geen der tegenwoordige loden van den Raad van Iodiö als vervanger van den hoer Gallois (den vice-president, die zich in Europa bevindt) in aanmerking komt. Als zoodanig wordt genoemd het reeds gepension- Deer ie lid Müllemeister. In ied^r geval wordt op dit gebied een groote verrassing verwacht. Naar wy vernemen, zal mr. R. Z. DaDnen- bargh tot vice-president van het hooggerechts hof worden benoemd en de griffier mr. A. L. Gastmann in diens plaats lid worden. Als vervanger van mr. Gastmann wordt gonoemd mr. H. Schuyten, thans werkzaam a3n het dep. van justitie. Naar wy ovenwei van andere zfjde vernemen, zal de officier van justitie alhier mr. Helfrich tot raadsheer by het hooggerechtshof worden benoemd. (B. N.) Kapitein Van der Mark, dio na terugkeer van verlof zich by bet 1ste depot-bataljon te Mr.-Cornells gemeld heeft, heeft onmiddellijk vergunning bekomen, om zich in afwachting van het in Mei to verdienen kapiteins-pensioen te gaan voorbereiden op bet hem na zjjn ontslag wachtende ambt van directeur van oen petroleum-maatschappy. HU en zjjn collega Bakhuis houden zich thans beiden in Soerakarta op en zullen, by al do vriendschap en achting, die ze elkander toedragen, op het gebied van petroleum zoo scherp mogelijk trachten te concurreeren. (B.N.) Van Soerabaia deelt men mede, dat de kort geleden gepensionneerde ritmeester der cav lerie baron J. A. Van Heerdt er in ge slaagd is een betrekkiDg to krijgen. Deze officier, die, op groad van minder gunstige vooruitzichten, den dienst verlaten heeft, maar nog slechts 40 jaren oud is, zal by een mynbouwmaatschappy in Noord- Celebes optreden. Bevalt hem zyn nieuwe werkkring, dan zal by in do eerste jaren niet naar Nederland t rugkeeren. Op verzoek is ingetrokken het aan den kapitein der inf. Jansen verleend eenjarig verlof. Tweejarig verlof is verloend aan den kapitein der inf. Ferguson. J.-B Geëvacueerd zijn van Atjeh naar Fadang de officier van gezondheid lsto kl. J. Pollack, do 1ste luit. der inf. "W. Goldie, benevens 121 onderofficieren en minderen. Wy vernemen, dat do leger commandant zal voorstellen om by het dragen van de witte uniform ook het gebruik van zeildoeksche schoenen te vergunnen, en dat hy verder de invoering zal aanbevelen van een witte pet, ongeveer van hetzelfde model, als onze zee officieren aan boord dragen. (J.-B.) Bepaald is, dat voorloopig boven de formatie der genie worden gevoerd vier kapiteins, tegen inkrimping dier formatie met een gelijk aantal eerste luitenants. BN.) Uit Malang schryft men aan „Het Centrum"; Hoewel Malang eigeniyk twee officiers- kampementen heeft, een vóór- en een achter kampement, is er toch altyd gebrek aan woningen. De reden daarvan is, dat hier vroeger, toen de genie er nog was, veel minder officieren waren. Thans heeft Malang ni t minder dan twee bataljons. De beide hoofdofficieren zijn majoors en een hunner moet zich met een kapiteinswoning behelpen. Voor de ongetrouwde officieren, die gaarne samenwonen, is het zeker voordeelig, dat er gebrek aan huizen is, maar de getrouwde ondervinden er alle ongemakken van. Zoodra er toch een huis leeg komt, wordt dit aangewezen aan den officier, die het langst op een woning heeft gewacht. Deze verhuurt zijn huis dan weer aan een familie, inoi-n hy met een collega samenwoont, do:h wor.t hy overgeplaatst, dan kan het gebeuren, dat de huurder weer moet plaats maken voor een andere rechthebbende. Gewooniyk wordt er wel eon mouw aangepast, doch altyd kau dat niet, omdat de huizen lang niet even prettig gelegen zyn. Aan de controleurs 2do klasse J. P. E. Yersteegb, J. B. Oünen en G. Th. Stibbe, die aan den hoofdambtenaar, chef van de opiumregie, zyn toegevoegd, zyn respectieveiyk de residentiën Soerabaia, Probolinggo en Be- soeki als standplaatsen aangewezen. De controleur 1ste kl. J G. H. F. Schuller tot Peursum is belast met het bestuur over de contróle-afdeeling Kroë (Benkoelen). De ad spirant-controleur te Mana en Pasoe- mah Oeloe Mana L. O. Ouwerling is belast met het bestuur over de afdeeling Kauer. De adspirant-controleur B. C. F. Hamers is gesteld onder de bevelen van den contro leur te Mokko Mokko. De controleur lsto kl. H. J. E. F. Schwartz is belast met bet bestuur over de afdeeling Djombrana (Bali en Lombok). De controleur 2de kl. P. W. Van den Broek is belast met het bestuur over de con trole afdeeling Probolinggo. Op Z.terdag den 26sten Maart sloeg de bliksem op 2 paal van Indrapoerj (Atjeh) neier tusscben een twintigtal manschappen tot dekking der spoorwerkers, die rustig op een heuveltop onder een boom post hadden gevat. De commandant, een iolanasch sergeant, werd totaal lam geslagen, 4 anderen hier en daar gekwetst, de overigen zakten by den zwaren slag in elkander en kwamen er met d&n schrik af. Als opvolger van den directeur dor B. O. W. G. Van Houten komt in aanmerking, behalve de hoofd ingenijur De Meyier, die zich nog in patria bevindt, de heer De Bruyn, de bekende, bekwame en verdiensfeelyke secretaris van genoemd departement. Zyn wy wel inge licht, dan is de heer De Bruyn, dio door zyn langdurige ondervinding volkomen op de hoogte is van al, wat dit departement betreft, en als directeur volkomen op zfjn plaats zou zijn, door den aftredenden titularis warru by de Regeering aanbevolen en zou by zelfs boven aan op diens voordracht staan. (B. N.) Uit "Weltevreden is aan de „Soer. Ct." geschreven „Het monument ter nagedachtenis van hen, die in den Atj^h-oorlog z'jn gevallen, is reeds in het Wilhelmina-park op het Koningsplein opgesteld en zal met de troonsbastyging van H. M. de Koningin worden onthuld. Zoo zal dan eindeiyk dat godenkteeken, dat reeds zoolang gereed is, een passende plaats onder de Bataviasche monumenten gaan innemen." Lombok. Van Mataram schryft men aan het „Bat. Nieuwsblad Sedert onzo vestiging heeft Mataram, dat voorheen de zetel was van Anak Agoeng K'toet Karang-asem, den kroonprins, zoon van den te Batavia overleden radja van Lombok, een geheel ander aanzien gekregen. Al de hooge muren, waarvan de erven omringd waren en die aan het geheel het aanzien van een in- landsche sterkte gaven, zyn nu verdwenen en dit maakt, dat de plaats een ruim en luchtig voorkomen heeft gekregen. De coDtro- leur van West-Lombok heeft er zyn zetel. Ook de controleur voor de landelyke inkom sten en agrarische aangelegenheden houdt dadr verbiyf. Men telt er voorts een adspirant-controleur, een Balineesch districtshoofd, een klerk, een dokter djawa en andere Javaansche beambten, zooals een tolk, een mantri voor de wegen, een djoeroetoells en mantri's voor het kadas ter. De controleur voor het bestuur wordt in de uitoefening van politie bygestaan door een uit Javanen, Madoereezen en Amboineezen gevormd corps gewapende politiedienaren, sterk 50 man, en aangevoerd door een sergeant majoor, uit het leger gedetacheerd. De plaats heeft bet aanzien van een kotta herkregen, maar onregelmatig gebouwd. Om hierin ver andering te brengen, maakte de adjunct-land meter Van der Tas op verzoek van het be stuur een fraai plan, maar tot de uitvoering er van moet het nog komen. Byna alle huizen zyn met alangalang go- dekt. Vreemd zal daarby de gevangenis afste ken, die in aanbouw is, en een pannen-bedek king zal krfigen. Voor die onmisbare inrichting is een bedrag van f 30,000 toegestaan en dewyl er met yver aan gewerkt wordt, zal ze over twee maanden zeker voltooid zfin. Uit een bestuursoogpunt is de ligging van Mataram zóó gunstig, dat er sprake van i3, dat de zetel van den assistent-resident van Lombok van het minder gezonde en te dicht aan zee gelegen Ampenan daarheen zal ver legd worden. Ampenan verkeert in dezelfde conditie als Patean, do havenplaats van Sin- garaoja op Bali. Alleen ter wille van dea handel, die in handen van Chineezen en Armeniërs is, is Pabean goed, maar de Europeesche ingezetenen en het bestuur zyn vier palen het gezondere binnenland in gevestigd, 't Laat zich aanzien, dat Mataram zich zal uitbreiden, want de grond is er vlak en vruchtbaar. Levensmidde len zyn er dan ook in overvloed en goedkoop te krygen. Actieve particulieren, van dien toestand op de hoogte, hebben vergunning gevraagd bier fabrieken voor het bereiden van suiker, Indigo, enz. op te richten, maar het bestuur heeft daarin voorloopig niet willen treden, omdat de verhouding tusscben de Ballers en de Sa3aks, in zake het grondbezit, cat nog niet beelemaal geregeld is, herhaal- deiyk aanleiding geeft tot moeiiykheden. Tot den aanleg van de bereids opgometen tram baan van Ampenan naar Sisi zal, naar men wil, spoedig worden overgegaan. Fed 1 r-c xpeilltf eb De „Java-Bode" schryft; De regeering scbynt goed ingelicht te zyn betreffende hetgeen by de jongste byeenkomst der hoofden te Garoet, in het Podirsche, is verhandeld en de daar gesmede plannen voor zoo gevaariyk te bouden, dat zy de gereed etaande expeditionnaire macht ongeveer een maand vroeger wil laten vertrekken. Volkomen overeenstemming hieromtrent bestaat echter nog niet tusscben het legerbestuur en de regee ring. Om op alle eventualiteiten voorbereid te zyn, wordt echter alles zóó ingericht, dat desvereischt de expeditie eerder kan doorgaan. De schietoefeningen met de repeteergeweren en karabynen worden in verband hiermede met meer kracht doorgezet en ook de proeven met lichte veldransels zooveel mogelijk bespoe digd. Intusschen zyn de beide bataljons, die van Java modegaan, nog niet in bet bezit van de nieuwe lederwerken, zoodat er veel kaDs bestaat, dat een of beide nog met do tegen woordige, hoogst onpractisch gebleken patroon- tasschen zullen moeten uitrakken, waaraan dit gevaar verbonden is, dat zwermen patronen te velde kunnen verloren gaan, welke dan later wel eeDs in verkeerde handen kunnon terecht komen. B(j de genie alhier worden proeven ge nomen met dynamietworsten en handgranaten met brisante lading, om die by de eerstvol genJe expeditie te kunnen gebruiken by de bestorming van vyandeiyke buntings. J.-B Men leest in het „Bat Nbl." Het 2de reserve-bataljon, in garnizoen te "Weltevreden, is zich met het nieuwe geweer druk aan het oefenen voor de a. s. Pedir expeditie. Vooral wordt er veel werk gemaakt van de schietoefeningen, die zoo geregeld zyn, dat een soldaat, die een keer door wacht of anderen dienst verhinderd is mede to schieten, een volgende maal twee oefeningen doet. Toch 2yn velen nog niet ver, daar de eerste oefe ningen, vooral voor do inlandscho soldaten, moeilyk schynen te zyn. Langzamerhand komen ook nadeelen, ver bonden aan het nieuwe wapen, aan het licht. Do stalen bajonetscheeden, oia by beproeving in Nederland uitstekend voldeden, blyken voor het Indische loger minder geschikt te zyn, daar zy by het marcheeren tegen de stalen scheedo van het kapmes rammelen, waarvan de Indische soldaat in tegenstelling met den Hollandschen voorzien ia. De stalen bajonetscheeden zullen dus wor den afgekeurd (een sommetje van f 60,000) en waarschynlyk worden vervangen door lederen. Ook nieuwe patroontasschen zyn in aanmaak, daar de uit Holland gezondene hier Diet te gebruiken zyn. Ook moeten andere model gordelriemen worden aangeschaft. Een ander bezwaar van het nieuwe goweer is, dat door het dragen van „de spuit" aan den riem, over den rechterschouder, de glazen veldflesch, die rechts aan den gordel hangt, wordt stukgeslagen. By een der laatste veld dienstoefeningen bleek het, dat veel soldaten in de groote hitte en inspanning der oefening geen koffie of thee by zich hadden, omdat de veldflesch onderweg leeggeloopan was. Als hierin niet spoedig voorzien wordt door de uitreiking van aluminium veldflesschen, zal men op Pedir er nog last genoeg van hebben. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend: Een buitenlandsch verlof aan den notaris, tevens vendu meester, te Kotta-Radja J. Mceter. Ontheven: Eervol van zijn tijdelijke toevoe ging aan den hoofdambtenaar, chef van den dienst der opiumregie, de controleur 1ste klasso bij hot Binnenïandsch-Bestuur op Java en Madoora D. De Boer, met bepaling, teruggevoerd. op Java dat hg by zijn kader wordt Benoemd: Tot tijdelijk vervanger van den notaris tevens vendumeester te Kotta-Ratja (Atjeh en Onderhoorigheden) J. Meeter, gedurende diens afwezigheid met buitenlandsch verlof de candi- daat-notaris J. Potter van Loon, wordende hy in verband met deze benoeming, op verzoek, eervol uit 'a lands dienst ontslagen. Tydelijk toegevoegd: Aan den hoofd ambtenaar, chef van den dienst der opiumregie, ten einde in dc door hem aan te wijzen gewesten, waar de regie is of wordt ingevoerd, onder de bevelen van de betrokken residenten werkzaam te zijn in het belang van genoemden dienst, de controleurs 2do klasse bij het Bionenlandscli- Bestuur op Java en Madoera G. Th. Stibbe eu J. B. Onnen, met bepaling, dat zij bij hun kader worden gevoerd h la suite. Verloend: Wegens langdurigen dienst één jaar verlof naar Europa aan den onderwijzer 1ste klasse N. P. Boogaard. Verplaatst: Van de residentie Bali en Lom bok naar de residentie Soerabaia, de ambtenaar voor den burgerlijken dienst F. C. H. Darlang. Bij het Boschwezen op Java en Madoera. Ontslagen: Eervol uit zijn betrekking, de tijdelijke opziener ode klasse F. H. Von Ranzow. Bij de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java: Benoemd: Tot opzichter 2de klasse en ge plaatst op do Westerlijnen de ambtenaar op wacht geld W, B. A. Lammers, laatst die betrekking hekleed hebbando. Geplaatst: Op do Westerl jjncn de benoemde adjunct-chef 3de afdeeling S. G. Heijmeriog; te Semarang do benoemde inspecteur 2de klasse voor het toezicht op do spoorwegdiensten en het stoom wezen P. A. H. Karthaus. Ontslagen: Eervol nit 'alands dienst, de gewezen soutverkooppakhuismeester te Indramajoe (Cheribon) A. P. Vau Amstel. Benoemd: Tot advocaat en proenrenr bij bet Hoog Gerechtshof van Nederlandscli-Indië Mr. C. G, J. B. Henny. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekto, aan den houtvester bij het bosch wezen op Java en Madoera W. H. Fock. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst, de hulp onderwijzeres bij hot openbaar lager onderwijs voor Europeanen mejuffrouw J. H. Borgfeld. Benoemd: Tot controleur 1ste klasse de controleur 2do klasse J. L. Engel; tot controleur 2de klasse de adspirant-controleur A. A. Burgdorfler; tot adspirant controleur J. De Clercq Zubli, thans ter beschikking van den directeur van Binneolandsoh Bestuur. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Geplaatst: Bij aankomst te Batavia als kwm. van het 10de bat. inf. de 2de luit. kwm. uit Nederland verwacht wordendo als zijnde bestemd voor don dienst h. 1.1., R. Van den Ende. By aankomst bij het 8ste bat. inf. de kapt der inf. vau verlof uit Nederland verwacht wordende, A. Y. A. Looijen; by het garn.-bat. van Lombok, de kapt. der inf. van verlof uit Nederland verwacht wordende, B. Van Hengel. Overgeplaatst: Bij den gcw. en plaats. fen. dienst van Atjeh en Onderh. de off. van gez. er 2do kl. te Padang, dr. J. E. Janzen; bij het 16do bat. inf. de 1ste luit by het 12de bat. inf. geëv. van Atjeh naar Padang, H. P. C. Hoetjer bij bet 11de bat. inf. en te werk gesteld b d. militaire school, de lste luit. der inf bij het lste garns.-bat. van Atjeh en Onderhoorigheden te Edi, B. Teonsma. Benoemd: Tot plaats, adj. te Weltevreden en gevoerd a la suite van zyn wapen de lste luit. der inf., by het sub. kader te Batavia, G. Van Eolking. Verleond: Een tweejarig vorlof naar Europa, wegens ziekte, aan den officier van gor. 2de kl. P. H. Schoonheid. Goplaatst: Bij. aankomst bij de IVde afdee ling van het dep. van oorlog (hoofdbureau der genie) de kapt. der genie van verlof uit Nederland teruggekeerd, G. J. Gassa. DEPARTEMENT VAN MARINE. Geplaatst: Op het pantserschip «Prins Hendrik" als comman dant der scheepsmacht in do wateren van Atjeh, do kapitein ter zee W. J. P. Van Waning. Overgeplaatst: Van betpant9erschip «Prins Hendrik" op de «Makassar^ als commandant do kapitein ter zee J. Cardinaal; van de .Batavia" op de Atjeh", de luitenant ter zee 2de kl. C. Aronstein; van de «Atjeh" op de «Batavia", de luit. ter zee 3do kl. F. B. Klaverweiden; vau de „Batavia" op de „Gedeh" en vergund wegens langdurig verblijf te repatriëoren do off. van gez. 2de kl. J. De Blócourt; van de «Prins Hendrik" op do «Batavia",de off. Yan gez. 2de kl. H. J. Dijkstra; van de „Gedeh" op de „Bromo", de adjunct- administrateur E. Vorhaaf. Opgave van passagiers, vertrokken per ss. „Me- rapi" naar Marseille en Nederland: mevr. Uhlen- beck en 2 kind., gep. ass.-res. E. Pino met echtg. en dochter, mevr. S. C. Van der Wilkeen 4 kind., jongej. J. Van don Bovonkamp, onderw. lsto kl. D. YV. Lantermans met eebtg. en 7 kiud., kapt. der inf. J. Utzinann en echtg., jongej. C. A. De Jong, onderw. lsto kl. S. J. Van Merkom met echtg. en 3 kind., do hoeren G- P. C. Kruïjonbrink met eshtg. en 2 kind mej. E. S. L. Kraijenbrink, hoofdcomm. b/h. dept. van B. B. G. A. N. Scbel- tenia en echtg., mevr. de wed. J. Fennema geb. De Bruine, mevr. E. Ader geb. v/d.'Eb en kind, verif. 4de kl. b/d. in- en uitvoerr. en acc. L. A. W. Schram, gep. lste luit.-kwm. J. F. Verweljmet echtg. en kind, mevr. do wed. M. J. Schiltman geb. Veenstra, A. S. G. M. Carpentier Alting, j. H. Cornelia, J. M. Minkels, C. R. Tietze, beuevens Hr. Ms. troepen en schepelingennaar Padang: de lieer J. Schluter; te Padang embarkeert: off. ma chinist 2de kl. bij de Kon. Ned. Marine N. H. Klaassen. Burgerlijke Stand. ALKEMADE. Geboren: Maria Theodora, D. van G. C. Borst en A. Opdam. Maria Johanna, D van G. Wesselman en A. De Jeu. Wilhelmus Josephus, Z. van C. Zoet en A. De Jeu. Gerardus Cornells, Z. van A. Verhaar en T. Zoet. Ondertrouwd: L. Borst jm. 28 j., te Wou- bruggo, en D. Van der Veor jd. 32 j. C. De Vogel jm. 28 j., te Koudekerk, en M. Wortman jd. 20 j. G. Kennis jm. 21 j. en M. Brunt jd. 23 j. Th. Meijer jm. 26 j. en M. A. Lauwers jd. 25 j. Gehuwd: H. Opdam jm. 26 j. en C. Turk jd. 2L j. A. Van Haastregt jm. 23 j. en M. Van der Zon jd. 24 j B. Otto jm. 27 j., te Ter-Aar, en C. Halvemaan jd. 23 j. AARLANDERVEEN. Bevallen: J. K-Jonge- leen geb. Van den Akker Z. T. Kranenburg geb. Verhagen D. Overleden: C. Van Donk D. 19 j. Gehuwd: A. Hoogeveen jm. 22 j. on G. Kloek jd. 25 j. J. B. De Vos jm. 23 j. en M. J. Willemse jd. 24 j. ALFEN. Bevallen: A. C. Van Weeren geb. De Kort D. G. J. L. Van Erkel geb. Van Veen Z. E. Foekking geb- Koomans D. G. Huisman geb. Koning Z. A. Van Dam geb. Van Laar D. J. Otto geb. Hoogervorst Z. Overleden: J. J. Slootjes D. 2 ra. Gehuwd: J. Van der Zwaard jm. 22 j. en N. Kraal jd. 19 j. J. Mens jm. 23 j. en H. Bijk jd. 23 i. K. Vergunst jm. 3-4 j. en P. Van der Maal ja. 33 j. BODEGRAVEN. Bevallen: N. Groenendijk geb. Do Wit Z. E. Spruijt geb. Van Rijn D. M. Blanken geb. Brak 'Z. YV. H. Swaanenvelt geb. Triep D. M. Snel geb. Van Leeuwen D. G. Vriena geb. Koops Z. Overleden: M. Van Sevenhoven, wedn. van K. Van Rijn, 68 j. M. Van Dam, geb. met M. Van BriemeD, 54 j. HILLEGOM. Ondertrouwd: J. v. d. Linden en M. Langeveld. Bevallen: A. Pijpers geb. WarmendamZ. E. Otte geb. Scheepmaker Z. en D. Overleden: M. Goozen 71 j. C. M. Van Beekum 60 j. KOUDEKERK. Overleden: W. Scbellinger- lioud 5 m. K. B. Theel, vrouw van H. Ravens- bergen, 68 j. Gohuwd: J. Kroon jm. 21 j. en P. Van Vliet jd. 30 j. LEIMUIDEN. Bevallen: A. J. Buigmeijer geb. Kuipers Z. M. C. De Hollander geb. Van Graas D. J. De Koning geb. Boerlage D. Overleden: D. De Bock, echtg. van E. Van der Greft, 44 j. K. Ckarlet ongehuwd 55 j. Gehuwd: P. Van der Kamp en D. Van der Plas. H. Pieterse en C. Van Hameren. E. Van Elderen en C. Treur. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: J. Broeze en W. Meijer. W. F. Van der Stroom en J. Jonker. B. Griekspoor en J. Vastenhout. J. Potman on J. Van Eijk. P. Struik en M. Speelman. T. Polak en A. Van Veen. F. Yan Ophem on M. Van der Laar. Gehuwd: A. H. Van Walstijn en M. Gouwe leeuw. A. Van Dyk cn M. Commandeur. H. J. Van Egmond on E. Lippus. I. Verbeek en G. Boekhoven. J. Claij en H. C. Van der Laan. K. Dekker en C. Van der Moren. B e v a 11 o n: E. Gooscn geb. Doeven D. M. J. Yan Zanten geb. Bakker Z. A. Homan geb. Hogerworf Z. M. Roost gob. Kikkert Z. S. M. Braak geb. Zeestraten Z. C. Sohönhago geb. Verhoef Z. B. Verbeek geb. Van der Vlisfc D. A. Rietbroek geb. Vsrkaik D. JI. Dikkeboom gob. Lecuwrik Z. II. Wesselius geb. Van Klaveren Z. A. Millonaar geb. De YVeerd Z. G. Van der Horst geb. Van Eek Z. A. Pieters geb. Bakker lovenl. Z. C. YV. In 't Yrolt geb. Bakker Z. M. II. Van Westen geb. Van Son D. L. Van Geilswijk geb. Stokhof Z. A. Hol geb. Van dor Hengst 2 Z. M. Van der Horst geb. Klaassen Z. N. Verhoog gob. Van den Boom D. H. Schalk geb. Troost leven 1. D. Overleden: J. Groeneweg 4 j. G. K. Van Ruijven 51 j. H. De Vries 1 j. WASSENAAR. Bevallen: A. De Bode geh. Vis D. C. Heystek geb. Alkemade Z. en D. Overleden: A. J. Knijneburg Z. lm. E. Jansen id. 25 j. NOORD WIJK. Geboren: Leendert, Z. van P. Hoek en L. Van der Deyl. Maria Margarotha, D. v. N. Hogervorat on H. Mink. Helena, D. v. A. Ruigrok en A. M. Vink. Johan Hendrik Boude wijn Z. van B. Berkemeyer on J. H. Do Groot. Cornelis, Z. van C. Barnhoorn en A. Troost. Jacobus Nicolaas, Z. v. P. C. De Groot en A. Duivenvoorden. llendrikus Maria Johannes, Z. v. J. De Groot en J. Van Eeden. Gohuwd: G. Van der Poel 31 j. en P. M. Hoogeveen 24 j. Ondertrouwd: H. Van der Loo 26 j. enM. Marbus 29 j. OUDSHOORN. Bevallen: C. Van der Gaag geb. Van Klaveren D. Overleden: J. v. Poelgeest, wed. van A. Van der Hoogt 75 j. REEUYVJJK. B Schouten D. e vallen: A. Van Es geb. Overleden: M. J. Van Leeuwen 9 j. W. Van Leeuwen 89 j. P. Van Wensveen 87 j. Gehuwd: G, Van Houweninge en Q. Mulder, k.k. RIJNZATERWOU.DE. Gehuwd: P. Van der Meer jm. en J. M. Egberts, wed. van Th. C. v. d. Salm. VOORHOUT. Ondertrouwd: H. Zandbergen jm. 31 j. en E. Van Deursen jd. 85 j. L. Onder water jm. 27 j. en P. Baak jd. 24 j. ZEVENHOVEN. B e v a 11 e n P. Oliemans geh. Oliemans D. Gemengd Nieuws» Onder de vele versieringen voor de iDhuldiging8fee8ten} welke de diverse winkelétalages ons nu reeds toonen, trekt vooral die van de firma H. J. T. Matveld, Paardensteeg 4, de aandacht. (Zie achterstaande advertentie.) De veelkleurige lampions steken aardig af tegen de met groen en bloemen versierde winkelkast. Op dio wfize versierd, kan men zich reeds eenig denkbeeld vormen, hoe met lampions gewerkt moet worden. De groen-versieringen werdeD geleverd door do firma G. Van der Lee, Haarlemmertrekvaart 21, die biyk geeft daarvoor volkomen op de hoogte te zyn. Wy ontvangen het volgende land» bouwbericht uit Haarlemmermeer: De 8choone tyd is gekomen. De natuu^ prykt in feestdos. Op veld en akker, in tufo en bosch, overal leven en vroolykheid. In laatsto weken ontwikkelde de natuur buiten gewoon krachtig. Het wintergraan, hier voora tarwe en rogge, staat byzonder gunstig, 't Schijnt ook wel, dat de landbouwer door eon goed gebruik van do bolpmootstofFor» staat is, het achterlyke gewas flink vooruit te helpen. De eerste roggearen laten sich zien, do tarwearen volgen ongeveer een maan! later. Het gras- en klaverland staat ryk. De koiien staan dikwyis al een uur vóór melktyd to loeien, wegens den last der uiers. Wie zyn blikken over onzen polder laat gaan, ziet bier en daar weer een goed stuk koolzaad, wat nu prachtig bloeit. In do karwylanden ie nogal veel verschil. Als de rups niet krachtig voor den dag komt, kan het gewas goed worden. Er bestaat echter gegronde vrees, dat deze plaag niet zal uit- blyven. Sommigen spreken reeds van schade door de karwyrups, en als dat nn reeds zoo is, dan zal er nog wel omgeploegd moeten worden, om er zomergerst voor in de plaat?, te zaaien. Dit kan in de maand Mei nog zeer goed, en een goed gewas geven. Het zomergewas, de boonen en de haver Btaan al zeer flink. Over de suikerbieten, dio een belangryk deel der oppervlakte van don bouwgrond beslaan, valt nu nog weinig to zeggen. Door den oorlog tusschen N. Amerika ea Spanje is de prys van het graan plotseling belangryk gestegen, 't Is wel jammer, dat d« boer nu zoo weinig te verkoopen heeft. Voor heen was het gewoonte, dat de welgesteldo boeren hun meeste graan eerst tegen het voorjaar of den zomer aan de markt brachten. Door de gestadige aanvoeren van elders gaf dat in de laatste jaren meestal meer schade dan voordeel. Maar de boer hoopt op het nieuwe gewas en het is ook te verwachten, dat de prys niet- spoedig weer geheel zal terugvallen tot de vorige laagte, 'tis of de oorlog het graan eenvoudig verslindt. Voor den vlytigen werkman, die alleen het' brood voor zyn gezin moet verdienen, is het echter een zeer kwade tyd. Het koren is ve6l duurder geworden en als do hoeveelheid aardappelen niet strekt tot het nieuwe product komt, dan moeten ook zeer dure aardappelen gekocht worden en met zes a zeven gulden is niet veel te beginnen. Door de assuradeuren te Amater^ dam is onderstaande circulaire over de op-, zegging van het molestrisico aan de makelaars en commissionnairs in assurantiën verzonden; „Wy hebben de eer u mede te deelen, dat wy in overeenstemming met de desbetreffende bepalingen der door uwe tusschenkomst by one gesloten contract-polissen het molestrisico op* zeggen voor afladingen met AmerikaanscLo en Spaansche stoom- en zeilschepen, zoomeda voor alle afladingen, bestemd naar of to ver* zenden van alle havens en plaatseD, gelegen in Spanje of in Noord- en Zuid-Amerika, met uitzondering van afladingen per stoomschepen van den Kon. West-Indischen Maildienst van EuropanaarSurinameenCuragaogedestineerd.'J

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 6