allen beboorende tot het go?olg van het hoofd der missie; Raden Ario Koesoemo; Raden Wignjo Soe- kito; beiden eveneens verre bloedverwanten van den Pangeran, bedienden. De Pangeran was by de audiëntie gekleed in de groote tenue van hoofd-officier Tan den generalen staf. De bediende, dragende den gouden Pajong, vergezelde b9t gezantschap. De afdeeling Leiden der Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van Dioren hield gisteravond in een der bovenzalen van het Nuts- gebouw de jaarlyksche algemeene ledenver gadering, welke echter, behalve door het be stuur, zeer slecht bezocht was. Na opening door den voorzitter, den heer Ter Laag, deed de secretaris, de heer Braaken- burg, voorlezing van het uitvoerig verslag omtrent de in het vorig jaar door de afdeeling en het bestuur verrichte werkzaamheden. Uit de vervolgens aoor den penningmeester, den heer Quant, gedane rekening en verant woording bleek, dat de ontvangsten over het afgeloopen jaar bedroegen 263.68%, waar onder is begrepen het saldo ad f 161.98, waarmede de vorige rekening eindigde. De uitgaven bedroegen nu f 53 80, zoodat het saldo is vermeerderd tot 209.88%. De aftredende bestuursleden de heeren Ter Laag en Van der Lip werden herkozen. Naar aanleiding der in het jaarverslag voor komende mededeeling, dat er verleden jaar hier te Leiden wegens dierenmishandeling jlechts drie bekeuringen, waarop een veroor deeling volgde, hebfcen plaats gehad, ontstond eenig debat, waarin werd opgemerkt dat de politie-verordening hier andere bepalingen bevat dan elders, byv. Den Haag, waar dan ook strenger wordt opgetreden. Besloten werd dat bet bestuur zal onderzoeken wat ook alhier in deze moer kan gedaan worden, want dat byv. de trekhonden bier zooveel liefderijker zouien behandeld worden dan elders was niet te denken. De weinige veroordeelingen moes ten dus een andere oorzaak hebben. De aandacht werd er ook op gevestigd dat in andere plaatsen kinderbonden tot bescher ming van dieren worden of zijn opgericht. Op do vraag of dit ook hier niet zon kunnen geschieden, zeide het bestuur onder opmer king dat reeds vroeger coor tusschenkomst van hoofden der scholen voor kinderen door de afdeeling diploma's waren beschikbaar ge steld, waarvan er ook velen werden en nu en dan zelfs nog worcen aangevraagd toe, dat het ook dezo zaak nader zou in over weging nemea. Wij vestigen de aandacht op de morgen avond, volgens in dit nommer voorkomende advertentie, te houden vergadering in het "Wykgebouw Geloof Boop Liefde", aan de Oranjegracht en wekken contribuanten en belangstellenden op tot bijwoning dier samen komst, omdat daar de belangrijke en aan de orde zijnde zaak der Wijkverpleging zal worden besproken. Het stoffelijk overschot van den lsten luitenant J. O. Maenhoudt, van bet vierde regiment infanterie alhier, en van wiens dood dezer dagen werd melding gemaakt, zal morgenochtend van uit het Militair Hospitaal met militaire eer op de Roomsch Katholieke begraafplaats aan de Zijlpoort worden ter aarde besteld. De kapelmeester-titulair de heer Hautzscb, van het 8ste rog. inf. te Arnhem, is thans definitief aangesteld tot kapelmeester, terwijl aan den kapelmeester den beer Couwenboven, die den dienst met paspoort verlaat, een gratificatie van f 220 is uitgekeerd. De gewone audiëntiên van de ministers van justitie, binnenlandsche zaken, marine, financiën en oorlog zullen dezo week niet plaats hebben. Het stoomschip „Gedé", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 10 Mei van Southampton; de „Prins Alexander", van Batavia naar Am sterdam, vertrok 10 Mei van Port Said; de „Kanzier", van Oost Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 10 Mei te Napels; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 11 Mei to Genua; de „Reichstag" vertrok 9 Mei van Mombassa naar Ylissingen en Hamburg; de „Spaarndam", van Nieuw York naar Rotterdam, passeerde 11 Mei Lizard; de „Rembrand" arriveerde 10 Mei van Amster dam te Bordeaux. Alkeinadc. By een gehouden verloting van twee rijwielen heeft Fortuna beschikt, dat pryswinners waren twee personen, in wier werkzaamheden een rfiwiel zeer gewenscht is. Het waren de gemeente veldwachter Post en de po-tbode A. Keyzer. Roelof-Arendsveen. Do heer C. H. Lafeber, commies 1ste kl. by 's Rjjks dir. belastingen, heeft thans officiéél bericht ontvangen van z\jn verplaatsing Daar Leerdam op 16 dezer. Hoogmade. Door bevoegde manslidmaten der Ned.-Herv. Gemeente van Hoogmade c. a. is met algemeene stemmen tot predikant verkozen de heer B. Klein Wassink, cand. tot den H. D. te Halle. Noordwyk. Nadat op initiatief van eenige jongelieden uit Noordwfik aan Zee de vorige week in beginsel besloten was tot hot vormen van een eerewacht ter begeleiding van den optocht bfl de inhuldigingsfeesten, werd gister avond wederom in het hotel Yan Konijnen burg, to Noordwyk aan Zee, een vergadering gehouden om aan dit voornemen een vastereo vorm te geven. De zeer druk bezochte bijeen komst wij schatten de aanwezigen op on geveer 150 werd geleid door den he?r G. J. Spijker, lid van het voorloopig bestuur. Uit de 53 jongelui, die zich tot deelneming bereid verklaarden en daartoe een contributie van f 1.50 zullen storten, werd een definitief bestuur gekozeD, bestaande uit de heeren G. C. J. Alkemade, G. J. Spijker, J. Plug Jz. en A. Gordijn Az., van Noord wijk binnen (de heeren L. Prins en P. Van Schie Jr. hadden voor de benoeming bedankt) en C. Barohoorn Jr., J. De Lange en A. Yan der Luyt, van Noordwyk aan Zee. Verdere deelnemers kun nen zich nog vóór 1 Augustus bi) het bestuur aanmelden. Teleg rammeni CHICAGO, 10 Mei. Een telegram zegt, dat de opgewondenheid aan de graanmarkten zeer groot en zonder weerga is. MADRID, 11 Mei. In de Kamer werd het debat over de politiek der regeering hervat. De heer Labra, een der autonomistiche afge vaardigden van Portorico, verklaarde namens de autonomisten van Portorico en Cuba, dat z\j allen de autonomie met de souvereiniteit van Spanje en de onschendbaarheid van zyn grondgebied zullen verdedigen. De beer Salmeron valt op heftige wijze de monarchisten, de conservatieven en de staat kunde der thans aan het bewind zijnde re- geeriDg aan. Tot de orde geroepen, besluit by met te zoggen, dat de republikeinen de eenig mogelyko oplossing achten, de vormiüg van een nationaal ministerie, doch, voegt hy er by, dat kan niet geschieden onder het tegenwoor dige régime. Yan verschillende zyden werd levendig bier- tegen geprotesteerd. De minister-president Sagasta zegt, dat zy, die Salmeron booren, niet zouden gelooven, dat Spanje lydt onder de gevolgen van twee op standen en van een oorlog. De minister president dient vervolgens het ontwerp in op de middelen ter bestryding der oorlogskosten; hy wyst er op, dat de goed keuring van dit ontwerp spoeieischend is, daar de wettige middelen uitgeput zyn. Het ontwerp wordt onmiddeliyk in behan deling genomen. Een amendement, bepalende, dat de houders van Spaanscho schuld, die in Spanje verbiyf houden, zullen betaald worden in pesetas, wordt aangenomen. Het ontwerp wordt daarna in stemming gebracht en aangenomen. LONDEN, 11 Mei. Uit Nieuw-York wordt aan de „Times" gemold, dat de marine-attachó by de Amerikaansche legatie te Londen aan het departement van marine te Washington seinde, dat vier kruisers en drie torpedot-oo en van het Spaanscbe eskader der Kaap Verdische eilanden gistermorgen te Cadix aankwamen. Do aankomst van het eskader werd in den namiddag officieel te Washington gemeld. MADRID, 11 Mei. Een officieel telegram uit Havanna meldt dat men onbekend is met de plaats, waar bet gros van het Ameri kaansche eskader zich ophoudt. TWEEDE HAMER. Persoonlijke dienstplicht. Do beer Pyttersen heeft als amendement voorgesteld de in de eerste zinsnede van art. 127 der Mili'.iewet voorgestelde bepalingen omtrent de vrystelling van geesteiyken te do:.n vervullen en do tweede z.nsneae aldus te lezen: „In byzondere gevallen kan door Ons aan de by do militie ingeiyfdon ontheffing van den werkeiyken dienst worden toegekend. Van deie ontheffiDg wordt telkens mede deeling gedaan in de „Staats Courant," met opgave van do redenen, die daartoe geleid hebben." Gemengd Nieuws. Nadat vanwege de Leidsche Katoenmaatscbappy by den commissaris van politie aangifte was gedaan van do ontvreem ding uit de fabriek van eeüig koper (metaal deelen), werd een onderzoek ingesteld en bleek het daarby, dat werkeiyk dergelyke voorwer pen verkocht waren. Toen ze echter in beslag genomen waren, werden ze aan de fabriek niet herkend als daarvan herkomstig, doch by verder onderzoek werd ontdekt, dat ze afkomstig waren van de fabriek der firma Clos en Leembruggen, alwaar ze ontvreemd waren. De persoon, daaraan schuldig, is een werk man dier fabriek, tegen wien proces verbaal werd opgemaakt. Het onderzoek voortzettende, werd ook het ten nadeele der Leidsche Katoenmaat schappy gestolene gevonden, hetwelk reeds by verkoop in de tweede hand was over gegaan. Aan den diefstal bleken schuldig te zyn tweo man van die fabriek, tegen wie eveneens proces-verbaal werd opgemaakt. Aan do telephoon alhier zyn nog aangesloten do volgende heeren: D. Yan Lith, Papengracht, onder No. 13. W. A. Yan Lith, Morscbsingel, onder No. 317. Mr. De Vries van Heyst, Morscbsingel, onder No. 319. Donderdag 12 Mei a. e. zal het 25 jaar geleden zyn, dat W. Buis by de firma E. J. Brill, alhier, als los werkman in dienst trad, waar hy vervolgens onafgebroken werk zaam bleef. Hoewel hy den 75-jarlgen leef tijd reeds achter zich heeft, volbrengt hy zyn gewonen arbeid nog met lust en viyt. Gisteravond laat liep in een desl onzer gemeente het gerucht van brand, dat den slangenwagen der politie deed uit rukken en brandweerautoriteiten zich deed begeven naar de LaDgebrug, waar in een leegstaand perceel de brand zou sohuilen. Het bleek echter, dat men te doen had met een loos alarm. In de onlangs door ons medege deelde procedure betreffende een vordering, ingesteld door den heer M., meubelmaker te Goes, tegen de firma B., pianofabrikante te Leiden, wees de Haagsche rechtbank gisteren vonnis. Zy besliste, dat de door den heer M. ingestelde vordering door een in het gediDg gebracht boekje in verband met de tusschen partyen gevoerde correspondentie gedeelteiyk was bewezen, zoodat er termon bestonden om aan den eischer op te leggen een supplrtoiren eed. Ds gedaagde firma werd daarom tot betaling van het gevorderd bedrag veroor deeld, mits de eiscber dien eed aflegde. Voor den eischer trad op mr. O. W. Sipkes, voor den gedaagde mr. H. G. Gordon. Nadat aan den officier vao jus titie te Rotterdam voldoende was gebleken, dat de bevrachters van de „Fram" order hadden gegeven de lading salpeter, welke eerst bestemd was voor Gyon, in Spanje, te vervoeren naar Bayonne, in Frankryk, is aan den gezagvoerder V2n dien bodem vergunning verleend zee te kiezan en Rotterdam te ver laten. Hedenochtend werd door den advocaat- generaal, waarnemend procureur-generaal, by het Gerechtshof te 's-Gravenhage, mr. Reitsma, aan de autoriteiten te Rotterdam hiervan kennis gegeven. De berichten over den invoer van bedorven vleesch te Amsterdam geven een inzender van de „Haagscho Ct." aanlei ding een staaltje mede te deelen van don- zelfden aard uit den omtrek der residentie: „D^n stal van een veehouder in een dorp zeer dicht by onze stad bezoekende, zag lk daar een prachtige melkkoe, di9 byzonder myn aandacht trok wegens haar zeer ge zwollen kop. „Enkele weken later myn bezoek herhalende, vroeg ik aan den zoon van dien veehouder naar den toestand van dat dier, waarop ik ten antwoord ontving, dat het een kolossaal kankergezwel was geworden en do koe een kop had gekregen als drie andere, maar dat ze haar gelukkig nog tydig, voor f 37.50, aan een slager in de stad hadden verkocht. „Dat deze brave veehouder, ktrkeraadslid nog wel, zulk een opvatting van eerlyk- beid had, Is treurig; maar nóg treuriger is het, dat de invoer onopgemerkt kon plaats hebben. „Men behoeft zich echter slechts wat menig- vuliig t9 bewegen op do wegen tusschen Den Haag, Leiden en D.-l fc, om meermalen, op klaarlichte m dag zelfs, getuige te zyn van vervoer van vee, dat zóó duidelyk de sporen draagt van ziekte, dat men waarlyk geen veearts behoeft te zyn om dat te kunnen opmtrken. „Wellicht zou eên streng toezicht op ge meenten als Yoorburg, Year en Stompwyk reeds meer dan mon denken zou de moeite loonen." Noordelyk van het Artillerie- park, onder de gemeente Wassenaar, is oen in verren staat van ontbinding verkeerend ïyk aangespoeld, dat op last der Wassenaarsche I o'itie is begraven. Toen de heer S. v. W., raadadviseur aan het departement van justitie, gister- namiddag in ot-n vigilante door het Haagsche Bosch reed, sloeg het paard, schrikkende voor bet signaal van ten wielrijder, op hol. De heer S. sprong uit het rytuig, maar werd daarby tegen den grond geslingerd, ten gevolge waarvan by een vry ernstige verwonding aan het hoofd bekwam. In de onmiddellyke nabyhoid ergens binnen gedragen, werd hem door een officier van gezondheid de eerste hulp verleend. Per rytuig werd de heer S. vervolgens naar het Gemeente ziekenhuis vervoerd, waar de wonde werd gehecht. Later word by in do kliniek aan de Java- straat opgenomen. Zyn toestand was heden bevredigend. De b e h a n d el i n g d e r zaa k t e g en den heer Ryk van Ginkel, te Zeist, die den llden Maart den waarnemtnden burgemeester, voorzitter van het hoofdstembureau, den heer Meerdink, had beleedigd, door hem toe te voegen de woorden: „Je bent een lage, ge- meene kerel", werd gisteren voor de recht bank te Utrecht voortgezet. Het O. M. eischto f 200 boete, 6ubs. 40 dagen hechtenis. Bekl. werd verdedigd door mr. Kappeye van de Coppello. De brand in de fabriek der firma D. Jordaan Zonen, te Haaksbergen, welke in den nacht van Woensdag op Donderdagjl. uitbrak, was Maandag nog niet geheel be dwongen. Met spuiten moest het vuur in bedwang gehouden worden. In de „Zw. Ct." wordt de volgende klacht vermeld. „Treurig is het te moeten conBtateeron, dat, terwyl brandweerlieden al het mogelyko deic-n de wevery, enz. te behouden, anderen, aangezocht om mee te werken, deden alsof het Haaksbergen niet aanging wat daar door het vuur verteerd werd. Of dezen dronken dan wel bedremmeld waren, is niet onder zocht, doch een feit is hot, dat politie er by te pas moest komen om de menschen aan 't werk te zetten. Had een ieder zich beyverd te helpen, in plaats van weerloos het ver- 8chrikkeiyke vuurwerk aan te gapen, de wevery ware wellicht gespaard gebleven en Haaks bergen voor groote ellende gevrywaard. De firma doet alle moeits om bty bevriende fabri kanten in Twente en Duitschland haar werkvolk geplaatst te krygen. Gedeelteiyk is dit gelukt, doch een 390-tal zoekt nog naar werk. Als nu met acht dagen do bleekery en wevery wegens gebrek aan doek moet stoppen, dan wordt de toestand nog erger en zullen de roerloozo kykerg van Woensdagnacht een ieder voor zich het niet te benyden gevoel met zich dragen, dat zy niet beproefd hebben dit onheil te voorkomen. Naar men verneemt, is het nog onzeker, dat do fabriek te Haaks bergen herbouwd wordt." Verleden Woensdagmiddag zou, zoo wordt uit Vervier8 gemeld, een jong meisje, Catherine Yaverlain, uit Bruyère-Battice, twee korfjes boter naar een tante brengen. Onder weg ontmoette haar zekere Lambrotte uit Rechain, en deze vuurde vlak by haar vier revolverschoten op haar af. Toen sleepte de moordenaar het meisje in een greppel, waar het door twee werklieden gevonden werd. By verwanten gebracht, die in de nabyheid woon den, kwam de zwaarvorwonde nog eenmaal tot bewustzyn en gaf don in den omtrek algemeen gevreesden Lambrette al3 dader-aan. Deze was na de daad naar huis geloopen, had zich daar door zyn zuster een schoon hemd laten geven, haar torn eveneens door een revolverschot verwond en zich toon op weg naar Verviers begeven, waar by den nacht in een herberg doorbracht. Donderdag-miJdag maakte hy zich gereed om naar Rechain terug te keeren. Onderweg verschool hy zich in een sloot en vuurde op twee voorbygaande bewoners van zyn geboorteplaats, nog de laatste patronen af, die zyn revolver bevatte. De knal had een politieagent on verscheidene nieuwsgierigen naar do plaats gelokt en met moeite gelukte het Lambrette te arresteeren en naar de gevangenis te Verviers te brengen. De 14-jarigo Catherine Yaverlain had een schot in de longen, een tweede in het hoofd en een derde in de hand gekregen; de artsen houden haar voor verloren. De moordenaar is een schrynwerker en 26 jaren oud. Op 9 Maart had hy een aanslag op etn bewoner van Del- vaux gepleegd. De Fransch e regoering heeft den prefecten in Frankryk opgedragen het publiek te waarschuwen voor tochten naar het nieuwe goudland Klondyke. Niet alleen is het klimaat er uiterst strong en ongunstig, maar reeds zyn allo goede gronden in vaste handen en komt men zonder kennis van de Engelsche taal er niet terecht. Wie er heen wil trekken, mo-.t ten minste voor de reis en eersten tyd van verbiyf over 5000 franken kunnen beschikken. De kans van slagen is in vergelykiDg met het gevaar zeer gering. Officiéél heet hot, dat het uit is met de onlusten in Italië. Behalve te Milaan en te Napels zou er volgens 6en officieuse nota in het geheele koninkrijk geen enkel incident zyn voorgevallen. Deze bewering wordt echter op welsprekende wyze weerlegd door de daarop gevolgdo mededeeling, dat in ver schillende provincies de staat van beleg is af gekondigd. De officiëele berichten zijn blyk- baar te sterk gekleurd en do officieuze niet minder. De berichten der Italiaansche dag bladen zyn ook al niet te best te vertrouwen, want als de censuur ze wil doorlaten, moeten zy den toestand weergeven geiyk de over heid dien wenschte en ni-t gelyk hy is. Zelfs de correspondenten van buitenlandsche dagbladen zyn niet zeker, dat hun berichten ongeschonden overkomen. Yan een Londen- 8cken dagbladcorrespondent te Rome is een telegram van 716 woorden in beslag genomen. De correspondent te Rome van de „Daily News" werd herhaalielyk op het telegraaf kantoor ontboden om veranderingen to maken in zyn telegrammen. Ingeval hy weigerde, werden ze niet verzonden. Niet onaardig, zegt het „Hbl.", is het om hier in te voegen hoe de „Piccolo", een onder nemend blad, dat te Triëst verschijnt, er in geslaagd is, Zaterdagavond aan zyn lezers te melden, dat te Milaan een oproer was uitge broken. De correspondent van het blad nam zyn toevlucht tot een krygslist. Hy seinde a.m het persoonlyk adros van een der redac teurs „Koop drukpersen met toebehooren voor 43,728 lire." De adressant zat eerst wel een 'oettje verlegen met dit telegram, toen plotseling het cyfer in het byzonder zyn aan dacht trok. Hy sloeg het in den code na en vond, dat het beteekende:-oproer te Milaan. De correspondent van de „Daily News" te Milaan geeft het eersto uitvoerige verbaal van het oproer van Zaterdag en Zondag. Hoe hy er in geslaagd is dit telegram, dat tal van byzonderheden bevat welke der overheid weinig aangenaam moeten zyn, verzonden te krygen, is niet duidelyk. Hy verhaalt dat er inderdaad ernstig en bloedig is gevochten. De troepen werden door het volk ontvangen gelyk bet een vreemden indringer onthaalt. Er werden van de daken niet alleen dakpannen, maar zelfs gaheele schoorsteenen op de hoofden der soldaten ge worpen. In de straten waren do sporen van het gevecht duidelyk merkbaar. Er was zelfs een Roode-Kruls-dienst georganiseerd. De vrouwen waren als altyd het heftigst en vuurden de mannen aan. Enkelen liepen tot vlak voor de soldaten en snauwden hun t03: „Lafaards, moordenaars! Wy werken den geheelen dag om jelui te laten luierenl" Toen de menigte het centraal station binnen drong, stond do sneltrein naar Turyn op het punt to vertrekken. Dit ziende, riepen de op roerlingen: „Kyk, kyk, die gaan naar Turyn voor de feesten van het jubllé van de grond wet. Zy gaan zich vermaken. Schande! schande! Kom terug; kom er uit". Intusschen zette de trein zich langzaam in beweging, waarop bonderden voor de locomotief op de lijn gin gen liggen, uitroepende: „Vooruit maar, maar over onze ïyken". Een bedenkelyke factor is dat biykbaar de arbeiders waren voorbereid voor een uitbar sting, zoo al niet voor deze dan toch voor een oproer in de toekomst. Zy gaven blykep van oenigo tactische kennis, die men by hen niet verwacht zou hebben. Zoo werden op de Corso Garibaldi op de kruispunten met andere straten dertien barricaden gebouwd in carré- vorm, die do oproermakers geruim en tyd met succes tegen de troepen verdedigden. Hadden deze niet met grooten beldenmo:d gestreden, zy waren er niet in doorgedrongen. Gevallen van persooniyken moed zyn trouwens in deze dagen geen zeldzaamheid geweest. De correspondent vertelt er een paar, waaraan bet „Hbl." het volgende ontleent: Toen het Ospodale Maggioro door bot volk werd bedreigd, vatte dr. Porro, 09n bekend geneesheer en een der voornaamste conser vatieve senatoren, post in de poort. Spoedig werd hy opgemerkt en dreigend klonk het hem. te gemoet: „Daar is Porro, onze ver drukker." De dokter was zeer bleek, maar kalm. Hy opende de poort, trad met de armen over de borst gekruist naar voren cn zoide met een vaste stem: „Laat by, die er den moed toe heeft, maar binnenkomen. Hy zal een goede revolver klaar vinden. Ik zal toonen hoe een goed geneesheer zyn plicht verstaat." Maar niemand ging op de uitnoodiging in. Het blykt, dat de straatgevechten moord dadiger zyn geweest dan de overheid wil erkennen. Het is onmogeiyk juiste opgaven te krygen, maar do correspondent van het Londensche blad meent, dat by niet overdryft, wanneer by htt aantal dooden op duizend schat, terwyl dat der gekwetsten vermoede- lyk nimmer bekend zal worden. Te Milaan is het oproer het ergst geweest, maar ook elders is de rust ni t onverstoord gebleven. Te Trevisa, Yerona en Brescia hebben oproerige betoogingen plaats gehad. Te Padua werd de politie met steenen ge worpen, waarop de troepen de manifestanten uiteenjoegen en velen gevangennamen. Te Yenetiê is het wel wat woelig, doch tot onge regeldheden is het nog niet gekomen. Als voorzorg zyn Zaterdag do socialistische leiders gevangengenomen. In den omtrek van Napels zyn oproerige betoogingen gehouden, waarby twee soldaten werden gewond en een burger gedood. Verder zyn nog ontvangen de volgende telegrammen: Rome, 10 Mei. Een officieuze nota meldt, dat, behalve te Milaan, Turyn en te Napels, in Italiö geen verdere onlusten zyn voorge komen. Napels, 10 M*i. Gisteren hebben de stu denten hier opstootjes veroorzaakt. Zy wierpen tramwagens en palen voor electrische gelei dingen omver en losten revolverschoten. De troepen vuurden tweemaal op de rustver stoorders met het gevolg, dat één hunner gedood on drio gewond werden. Ten gevolge van die ongeregeldheden io o* staat van beleg afgekondigd. Burn, 10 Mei. Een telegram uit Lugano mel'it, dat studenten uit Paria, die iu het Capucijnerktooster waren gevlucht, op de voor bijtrekkende troepen vuurden. De bevelhebber li-.t twee kanonnen aanrukken en schoot daar mede een bres in den kloostermuur. Da stu. denten gingen daarna op de vlucht. Ondanks de vertoogen van den prefect, werden allo monniken naar de gevangenis geleid. De be velvoerende generaal weigert hen in vrijheid te stellen. Er z(jn twee dooden gevallen. Driehonderd personen zijn in hechteDis genomen, onder wie 3 socialistische afgevaardigden en een Russische agitator. L u i n o, 10 Mei. Een troep betoogers te Luino (Lombardije) trachtte heden de kazerne en de gevangenissen te overrompelen. De politie-agenten gaven vuur, waardoor eeniga personen gedood en gewond werden. Messina, 10 Mei. Ten gevolge van de onlusten is de stad door de troepen bezet. Florence, 10 Mei. De staat van beleg is afgekondigd in do provincie Florence, met uitzondering van het arrondissement Casoiano, verder in de provinciën Livorno, Fisa, Siuna, Massa, Grosseto en in het arrondissement Spezzia (provincie Genua), met uitzondering van de zeehaven Spezzia. Lugano, 10 Mei. De socialistische afge. vaardigde Rondani is hedenavond uit Bellinzona hier aangekomen. H(j verklaarde, dat co revolutionnairen een republiek willen stichten naar het voorbeeld van Zwitserland. De oorlog tusschen Spanje en de Yereenigdo Staten. Do Amerikaansche dames schijnen het denk beeld, om ook op andere wijze dan door het verzamelen van gifton of het verplegen van gewonden aan den oorlog deel te nemen, nog niet op te geven. Te Chadron, in Nebraska, ten minste is men doende om een eskadron vrouwen te organiseeren voor Cuba, onder de kapiteine mej. Girlie Adams, die in paardrijden en het schieten met revolver in karabijn haar wedergade zoekt. Haar luitenants zullen zijn mej. Summers, officiersdochter en onderwijze res, en mej. Williams, een negentienjarige brunette, eigenares van een groot) boerderty en gereed om haar geheele vermogen voor d» Cubaaneche opstandelingen op te offeren. Behalve vuurwapenen zullen deze amazone* ook van werpstrikken (lasso's) voorzien zijn, welke zl] onovertrefbaar hanteeren. Een schoenmaker te Kansas City, In Mi» souri, Collina genaamd, zal met den strijdlus* zijner vrouwelijke landgenooten allerminst In genomen zijn. Het uitbreken van den oorlog vernemende, sloot deze man zijn winkel er hing krip over zijn deur met het opschrift

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2