n° f1720 Dinsdag ÏO Mei. A0. 1898 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomrner bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden. 9 Mei. LEIDSCÏÏ MGBLAD. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommnrn0.05. PRIJS DER ADYERTENTEËN s Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 j. - QrooterO letters naar plaatsruimte. Toor bet incaeseeren buiten de stad wordt 10.05 berekend. Officieel© Kennisgevingen. Burgemeester on Wethouders van Leiden Geeien d-t adiewon van W. Th. A. BEBGER8 en G. P. TIMP, hondende verzoek om veiganning rospoctievelijk tot oprichting van een slachterij, rookery on zontery in het perceel Haarlemmerstraat No. 21C, on tot uitbreiding van de bakkerij in hot perceel Haarlemmerstraat No. 247, door plaatsing Van oen verwarmmgetoestol; Gelet op do artt. 6 en 7 der Hindorwet; Geven bij deze konnie aan het publie -dat ge aoemdo verzoeken met do bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter vieie gelegd zijn; alsmede, dat op Zater dag 21 Mei a. b., 'e voormiddags te elf uren, op het Baadhnie, gelegenheid zal worden gegeven, om bezwaren tegen die rorzookea in to brengen. Bargemeester en Wethonders voornoemd, Leiden, F. WAS, Bargemeester. 7 Mei 1H98. VAN BEYST, Secretaris. De „Leidsche Zwemclab" hield Zaterdag een algemeene vergadering in „Do Harmonie Aan het verslag van den secretaris ontleenen we het volgende: „Da Leidsche Zwemclab mag met voldoening op het jaar 1897 terug zien. Op de lijst toch van de namen der prijs winners op wedstrijden, in 1897 gehouden, komt niet minder dan elfmaal de naam van een lid onzer Veroeniging voor, nl. 6-maal die van den heer E. Douwes Dekker, 2 maal die van den heer G. J. Sala en verder die van de heeren H. M. Bgleveld, F. Muller, J. Krak ■en W. Oudshoorn. Het examen als geoefend zwemmer werd dit jaar door 10 personen afgelegd; aan allen kon het gevraagde diploma worden uitgereikt. Op 4 Juli bield onze Ver- eeniging op „Rhynzigt" een zwemfeest, dat uitmuntend slaagde. Als bestuursleden traden af de heeren C. W. H. Vorst=r en J. M. OBreen." Uit do ruodedeelingon van den waarnomen- den penningmeester bleek, dat de toestand der kas gunstig is. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren H. M. Bgleveld en G. J. Sala. De Voreeniging hoopt op 3 Juli a. s. haar jaarlyksch zwemfeest te geven. Prof. dr. C. P. Tiele alhier is benoemd tot eerelid van de „American Oriental Society." De (a.-r.) „Nederlander" acht het van belang te melden, dat de heer G. J. De Hoest SJz., sedert 1892 predikant by de Ned.-Herv. Gem. te Leiden, op 10 Mei den dag zal herdenken, waarop hij vóór 30 jaren het leeraarsambt te Amerongen aanvaardde. Ds. De Hoest was ook werkzaam te IJselmonde, Amersfoort, Barneveld, Leeuwarden en Zutfen. De Fransche mail uit Oost-Indiö wordt hedenavond alhier verwacht. Voor bet eindexamen der Hoogere Burger scholen met 5 jarigen cursus wordt sedert 1893 in Noord-Holland steeds een dubbele com missie benoemd, omdat het aantal candidaten zóó groot, is dat de duur der groote vacantie voor den arbeid van één commissie ontoerei kend wezen zou. De Commissaris der Koningin heeft nu benoemdtot lid en voorzitter van die commissie dr. H. Brongers.na, directeur der H. B. S. met 5 j. c. te Haarlemtot leden: dr. J. Camport, directeur van, en dr. A. Van Hennekeler, A. D. Hagedoom, M. J. Boejje, J. De Vries en mr. A. Slotemaker L. Hz., leeraren aan de H. B.-S. met 5 j. c. te Amsterdam; dr. H. J. Calkoen, M. F. Van Goor, A. H. Günther, W. H. L. Janssen van Raay, mr. F. A. De Graaff en R. Zuidema, leeraren aan de H. B.-S. met 5 j. c. te Haarlem dr. J. D. Boeke, directeur van, en dr. D. A. Korckhoff, E. M. Van Soest, dr. H. W. Waale- wijn, leeraren aan de H. B.-S. met 5 j. c. te Alkmaar; dr. W. L. Bronsveld, directeur van, en C. Welbergen cn G. F. Koenen, leeraren aan de H. B.-S. met 5 j. c. te Hoorn; A. Pelt, directour van, en L. Kieviet en mr. J. H. L. Van Oven, leeraren aan de H. B.-S. met 4 j. c. te Zaandam; dr. D. De Loos, directeur van, en W. Massink, J. De Josselin de Jong en dr. B. J. Goossons, leeraren aan de H. B.-S. met 5 j. c. te Leiden; D. P. Bee3er en L. Bouman, leeraren aan een H. B.-S. met 3 j. c. te Amsterdam. Bedankt is voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Kage en Abbenes door ds. A. Van Veen, te Hillegom. De minister van marine brengt in de „Sts.-Ct. ter kennis van belanghebbenden, dat het voornemen besta«.t, ooi in de tweede helft van do maand Augustus a. s. te 's Graven- hage een vergelijkend exam1, n te houden voor toolating tot de opleiding van adspirant administrateurs by de Kon. Nederlandsche zeemacht, voor welke opleiding eon nieuw reglement is ontworpen, doch in verband met bijzondere omstandigheden nog niet definitief vastgesteld. Vermoedelijk zullen vyf jongelingen by die opleiding geplaatst kunnen worden. Voor deelneming aan het toelatingsexamen zal worden vereischt: lo. dat de jongeling Nederlander Is volgens de wtt van 12 December 1892; 2o. dat by op 1 October dezts jaars reeds ten volle 17 jaren, doch nog niet 20 jaren oud zal zijn; 3o.jdat hy hqt eiod-txamen eener H. B-S. met vyfjarigen cursua vol doende heeft afgelegd. Voor de tweejarige opleiding aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam zal ver moedelijk, evenals voor de vroegere opleiding te Willemsoord, verschuldigd zyn een som van f 600, te betalen in vLr gelyke termynen, waarvan de eerste zal verschijnen by de komst aan de opleicing (1 October). ZoocJra het ontworpen nieuwe reglement voor de opleiuing, na vaststelling der definitieve Marine-bcgrooting voor het loopende dienstjaar, de Koninklijke goedkeuring zal hebben ver kregen, zal een oproeping voor deelneming aan bedoeld toelatings-examen in de „Sts.-Ct." worden geplaatst, met vermelding van de voorwaar en van toelating en van de stukken, die behooren overgelegd te worden. Voorsbands kunnen nadere inlichtingen verkregen worden by het Departement van Marine, afdeeling Personeel. In de Tweede Kamer is Cén afdeeling gereed gekomen met het onderzoek van het wetsontwerp omtrent den leerplicht. Drie sectiën zullen Dinsdag en ééne Woensdag het onderzoek voortz-tten. De minister van binnenlandsche zaken brengt in de „Sts.Crt." ter kennis van be langhebbenden, dat met 1 September a. 8. te vervullen is de betrekking van leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan de Rijks Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Roermond. Jaarwedde f 1800. Zy, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór 22 Mei a. 8. ann te melden by den inspecteur van het miodeloaar onderwys dr. W. B. J. Van Eyk, te 's-Gravenhage. Volgens „De Ingenieur" is de benoeming van den civiel-ingenieur R. A. Van Sanaick tot secretaris van het Kon. Instituut van Inge nieurs tyoeiyk. Hier te lande is bericht ontvangen, dat de heer J. G. Schot, assistent-resident te Amoenthai, aldaar dea 3den Mei overleden is. Uit vertrouwbare bron verneemt het „H. Dagblad", dat jhr. mr. W. J. Snouck Hur- gronje, na ryp beraad, andermaal gemeend heeft het hem aangeboden ambt van burge meester der Hofstad niet te moeten aanvaarden. Naar de „Tel." verneemt, zou de oud-minister van financiën mr. Sprenger van Eyk zyn aan gezocht voor do vervulling van de burge meesters vacature in de residentie. Zaterdag-namiddag hield de Commissie van Bijstand uit den Haagschen Gemeenteraad voor het vraagstuk der haven te Scheve- ningen, onder voorzitterschap van den waar- nemenden burgemeester, jhr. Gevaerts van Simonsbaven, een bijeenkomst van halftwee tot vier uren. In den loop der vergadering hebben do door deze commissie benoemde deskundigen hun rapport uitgebracht over de vraag, aan de gemeente gedaan door den Minister van Waterstaat, Handel en Nyverheid, in hoever een bommenhaven te Scheveningen met be perkten diepgang uitvoerbaar is. Het „Haagsche Dagbl." verneemt, dat het rapport niet op zichzelf zal worden openbaar gemaakt, maar opgenomen zal worden in het advies, dat de commissie ad hoe uit den Raad aan dit college zal uitbrengen. Hiermede echter zal nog wel eenige tyd gemoeid gaan. HH. MM. hebben, met het oog op de onlusten te Milaan, op raad der Italiaansche overheid, van een bezoek aan die stad af gezien. Dientengevolge werd de reis gestaakt on te Bologne overnacht. Nu weldra de Algemeene Synode der Ned.-Herv. Kerk in behandeling zal brengen het „Reglement op het beheer der Kerkelyke goederen en fondsen", heeft het „Algemeen College van Toezicht" oen circulaire gezonden aan heeren Kerkvoogden en Notabelen van de aangesloten gemeenten, en ben indachtig gemaakt op den stand en het gewicht der zaak. „De dag, zegt daarin o. a. het „Algemeon College", waarop de Kerkeraad een verkiezing van Notabelen zou ter hand nemen, zou de eerste kritieke dag en een dag van verwar ring zijn. Een onopgelost vraagpunt, dat der beweerde bevoegdheid van de Synode tot regeling van het beheer, wordt dan in alle gemeenten ter beantwoording gesteld. Verwarring en strgd en velorlei beroering, zeer ten nadeele van het geestelijk leven in de geme nte, zal waarscbyQlyk niet kunnen uitblyven. „De ernstige vraag dringt zich daarom aan ons op: Indien de Synode ten slotte meent, het reglement te moeten vaststellen, zou het dan niet op haar w*g liggen, een middel te beramen, dat den stry 1 over de bevoegdheids- vraag binnen zeer engo grenzen beperkt? M. a. w. wy zouden voor dat geval wenschen, dat met voorloopig bohoul van den be staanden toestand in den grootst mogelijken kring de stryd, dien do rechtorlyke macht zal hebben te beslissen, zooveel doenlyk worde gelocaliseerd „De Synode beoordeele, of de gemeenten met zoogenaamd vry bwhoer, die voor weinige jaren nog haar uitnoojiging om tot onze organisatie, in het belang van orde en regel maat, t09 te treden, met stilzwijgen hebben beantwoord, niet in de eerste plaats In aan merking zouden dienen te komen. Op deze wijze bleef vooreerst het deel buiten c'en stryd". Aan de gevolgen van een ondergane operatie is te 's Gravenhage overleden de kapitein der grenadiers en jagers de heer J. A. C. Apol, die gedurende een aantal jaren tot korten tyd geleden met den specialen dienst van offleirr by de Kon. Militaire Kapel nelast was. In de Haagscbe muziekwereld was kapi tein Apol een zeer bekende en zeer gewaar deerde persoonlijkheid. Onder anderen vervulde by ue betrekkingen van secretaris van het i estuur van het concert-„üiligentia," bestuurs lid van de Haagscbe afdeeling van de Maat- schappy van Toopkunst en commissaris van het Koninkiyk Zoölogisch Botanisch Genoot schap. Zyn onverwacht afsterven in de kracht van zyn leven wordt door velen diep betreurd. De minister van marine brengt ter konnis van belanghebbenden, «dat de commissie, welke cit jaar belast is met het afnemen van het examen aan de adspiranten voor een plaat sing als leerling-machinist by de opleiding te Hellevoetsluis, is samengesteld als volgt: voorzitter, de kapitein-luitenant ter zee W. Römer, geplaatst als stafofficier der zeemacht in de directie der marine te Hellevoetsluis; leden: de luitenant ter zee der lste klasse E. Coenen, belast met de leiding van het onderwys by de opleiding van leerlingen machinist te Hellevoetsluis; de heeren H. Allan, hoofd eener byzonuere school te 's-Gra venhage; C. W. Valken, hoofd eener gemeente school te 's Gravenhage; P. H. F. Bakker, hoofd eener gemeenteschool te's-Gravenhage; plaatsvervangend lid, M. J. Van Wyk, hoofd eener byzondere school te 's Gravenhage; secretaris, de luitenant ter zee 2de klasse G. A. Rietberg. De van zyn detacheering teruggekeerde lste luit. I. A. De Koning is weder ingedeeld by het lste reg. infanterie. De 2de luitenant E. A. Vroiyk, van het lste reg. inf. te Assen, heeft overplaatsing gevraagd by het Oost-Indische leger. De kapt. C. A. M. Gaal, van hot 3de reg. inf. te Bergen-op-Zoom, zal binnenkort den dienst met pensioen verlaten. De minister van oorlog hoeft bepaald, dat alle opper- en hoofdofficieren, die tot eenige audiëntie by H. M. do Koningin mochten wenschen te worden toegelaten, hun verlangen schrifteiyk aan den adjudant van dienst zullen moeten opgeven, met ver melding van den aard van hun verzoek (voor stelling, dankbetuiging, opwachting, enz.). Deze bepaling geldt ook voor alle opper en hoofdofficieren op non-activiteit en voor de gepensionneerde officieren van eiken rang. De subalterne officieren, die by een corps zyn ingedeeld, zullen zich tot het bekomen eener audiëntie moeten wenden tot hun corps commandant. De subalterne officieren, die niet by een corps zyn ingedeeld, zoomede de subalterne officieren, die op non-activiteit z(jn gesteld of die zich met verlof te's-Gravenhage bevia Jen, zullen zich tot het bekomen van audiëntie moeten wenden tot den gouverneur der resi dentie. De in ons vorig nummer vermelde uit slag der bekroonde prysvragen van het ge nootschap „M. S. G." eischt een enkele aan vulling. Onder de rubriek „Handteekenscbool" is nameiyk aan de beide leerlingen J. D. Mei- sing en A. Blansjaar de lste prys, groote bronzen medaille, toegekend. In het jongste nummer van het „Ned. Tydschrift voor Geneeskunde" deelt de com missaris, belast met het onderzoek naar de wyze, waarop in Nederland van overheidswege voor geneeskundige hulp aan behoeftigen wordt en behoort te worden gezorgd, mede, dat zy niet gereed gekomen is met de bewerking van de rapporten, en dus haar verslag Bever het volgende jaar zal uitbrengen. De commissie verzond 768 circulaires; 371 werden ingevuld teruggezonden. Te tarnen bevatten deze antwoorden inlichtingen over 450 gemeenten, zoodat met de al reeds ge publiceerde rapporten de toestand in 461 van de 1123 gemeenten in ons land bekend is. Het eerste nummer van het Tydscbri't „Electra", onder radactie van de heeren G. C. J. Verkerk en N. C. H. Verdam, ia in zyn nieuwen vorm als Weekblad verschenen. Het zal tevens gewyd z\jn aan de met doelectro- tecbniek zoo nauw verwante werktuigkundig.' vakken. Door de arrondi3sements rechtbank te Haarlem is, ter vervulling van een vacature van rechter in dat college, opgemaakt d8 na volgende alphabetische lyst van aanbeveling: Jhr. mr. J. H. J. C. Martens van Seven hoven, rechter in de arrondissemer.ts-rechtbank te Zutfen; mr. C. G. Von Reoken, rechter plaatsvervanger in de arrocdissemonts-iecht- bank, advocaat en procureur, alsmede commies chef ter provinciale griffie van Noord-Holland, te Haarlem, en mr. I. W. Losacaat Venneer, rechter in de arrondissements-rechtbank to Tiel. Hot stoomschip „Danae" vertrok 1 Mei van Salonika naar Konstantioopel; do.Gede" vertrok 7 Mei van Rotterdam naar Batavia; do „Morapi", van Batavia naar Rotterdam, is 7 Mei Fortespuria gepasseerd; de Admiral", van Oost-Afrika naar Vlissingen en Hamburg arriveerde 7 Mei te Gibraltar; de „General", van Hamburg en Antwerpen naar Oost Afrika, vertrok 6 Mei van Lissabonde „Rotterdam" arriveerde 8 Mei van Rotterdam te Nieuw- York; de „Werkendam" vertrok 7 Mei van Nieuw York naar Rotterdam; de „Kaiser" arriveerde 6 Mei van Hamburg en Amsterdam te Durban; de „Obaam", vanRotterdamnaar Nieuw York, passeerde 6 Mei Lizard; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, p «sseerde 7 Mei Kaap St.-Vincent; de „Smeroe" van Rotterdam naar Java, passeerde 7 Mei Kaap del Armide „Zulu", van Amsterdam e i Londen naar Kaapstad, vertrok GJMei van Dartmouth. Uit d© „Staatscourant". Kon. besluiten. Als blijk van goedkeuring en tevredonlieid de zilveren eerepeunisg voor menscliliovend hulpbetoon en eeu loilelgk getuig schrift toegekend aan P. Van Walraven, sergeant hofmeester aan boord van Hr. Ms. wachtschip „Godeh", wegens de met gevaar voor eigen leven in het werk gestelde pogiugen tot redding van een inlandschen schepeling uit de voorhav<m van Tandjong-Priok op 4 Febr. 189ö; en de bronzen eeropenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift aan: R. F. P. Ladan, spekslager te 's-Gravenhage, wegens het met levensgevaar redden van verschillende personen uit liet water, laatstelijk van een man uitdeLoos- duinsche vaart aldaar op 12 Februari 1838; J. Van Strien, hoofdagent van politie te Amsterdam, we gens het met gevaar voor eigen leven redden van een kind nit de Buitensingolgracht aan doNicolaas- Witsen-kade aldaar op 4 Maart 1898. Met 11 Mei a. s. de luitenant ter zee der lsto klasse J. C. Cramer eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. monitor „Cerberus", en dat bevel alsdan opgedragen aan den luitenant ter zee der lste klasse W. A. Mouton. Aan jhr. G. J. Van Tets, hoofdcommies-titulair bij het Departement van Koloniën, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1898, eervol ontalag uit 'a lands dienst verleend. Alsnog benoemd tot leden dor commissie, welke in 1898 is belast met het afnemen derexamens B: H Paul, civiel-ingenieur, te Leiden, cn T. E. Van Erkel, hoofd-opzichter bij de gemeentewerken in Rotterdam. De gewono audiëntiën van de ministers van oorlog en justitie zullen deze week niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Men meldt uit Don Haag, dat de heer V., notaris, wonende in de Anna- Paulowna-straat, by de politie aangifte heeft gedaan, dat ten zynen huize in den nacht van Donderdag op Vrydag is ingebroken. De dieven hebben blijkbaar door het een of ander geritsel overhaast de vlucht genonen, want 6lecbts een zakje met centen en eenige postzegels worden gemist, terwyi tal van zilveren voor werpen onaangeroerd zyn gebleven. Op straat zyn later eenige postzegels gevon den, vermoedelijk afkomstig van dezen diefstal. Nader wordt gemeld, dat de heer Y. door de bewoonster van de bovenverdieping was gewaarschuwd, dat er onraad was. Toen de heer V. daarop ging kyken, zag hg een persoon overhaast de trap afsnellen eo door het achterhuis verdwgnen. De dief is blyk- baar binnengedrongen door een raam aan de achterzyde en heeft langs denzolfden weg de woning weder veriaten. In een der kamers is oen beitel gevonden. De strafkamer der rechtbank te Amsterdam deed de vorige week uitspraak in een vreemd geval van oplichting. ten vrouw uit een burgergezin, moeder ▼an een groot aantal kinderen en zonder eenige ambt op haar verleden, was op een avond in een schoeceawinkel een paar schoenen op zicht ga2o halen, voorgevende, dat zy ze ten ge schenke kreeg van haar schoonmoader, als welke zy den naam noemde van een in den winkel goed aangeschreven familie. Met die schoenen ging zy naar de banu-van leenrng, waar zy er f 2 op vroeg. Daar werd zy aan gehouden en bekende z\j alles. By verstek daarvoor veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, was zy thans in verzet gekomen. Op grond van de verklarin gen van haar dokter, door den verdetiger, mr. Z. Vaa den Btrgh, als getuige gedag vaard, meende het O. M., dat de beklaagde, hoewel niet ontoerekenbaar, echter wel als „minderwaardig" moest worcen beschouwd ©n eischte thans 6 weken gevangenisstraf. De verdediger wees, na het vlekkeloos verleden der teklaagde te hebben geschilderd, op diie z.i. vreemde omstandigheden: lo. dat niets gebleken was van geldgebrek, 2o. op de geringe waarde van het gehaalde, 3o. dat bekl.in den schoenenwinkel bekend was. Pleiter meende, dat iemand, die weet wat hy c oet, niet aldus handelt en concludeerde derhalve, vooral op grond van des dokters verklaring, tot ontoerekenbaarheid. Voorts meende pleiter, dat vryspraak toch volgen moest, ornaat de dagvaarding als middel der oplichting noemde: het halen der goederen op eens anders naam, terwyi de getuigen wisten van het verhaal over de schoonmoeder, maar niet wisten, dat de schoenen op haar naam waren gehaald. De rechbank, uitspraak doende, sprak de dekl. vry. Vyf weken geleden liet een smid, wonendo in de Gouvernestraat te Rotterdam, nadat hy eenigen tyd werkloos rondgeloopon had, zyn tweede vtouw, met wie hy korte lings huwde, onverzorgd achter met zyn zes kinderen uit het eersta buweiyk. Deze kin deren, van 1 tot 12 jaar oud, werden in den loop der vorige week ook oOiT hun tweede moeder verlaten, en zy bevinden zich thans nog, aan de diepste armoede overgelaten, in het ouderiyk huis. Hot jongste kind is be den kelijk ziek. Nadat de buren, met het lot der verlaten kinderen begaan, hun nu en dan eenig eten gaven, heeft thans door tusschen- komst der politie het armbestuur zich hun lot voorloopig aangetrokken. Inmiddels tracht m8n den strafbaren vader op te sporen. Aan hot oordeel d r Rottor- damsche rechtbank was een uitleverings- qnaestio onderworpen. Zekere Julius Jansen, 20 jaar oud, torpedo maker by do Duitsche marine te Kiel, was gedeserteerd en schreef van uit Bilbao in SpaDje oen langen bri9f aan een zyner superieuren, den luit.-ter-zee Holweg, te Kiel, waarin hy dezen bewoog tot toez nding van eon paar duizend marken aan zyn adres te Rotterdam, ten einde naar Amerika te kunnen vertrekken. Bö niet betaling dreigde hy in d-n brief de geheimen der Duitsche marine betreffende de eignr.len en torpedo's, te Kiel in gebruik, aan Frankrijk of Busland te zullen bekend maken; Toorts dreigde bi) met moord en doodslag. In plaats van het gevraagde bedrag, kwam een verzoek van de Duitsche regeeriog, dato 21 Maart 1898, om uitlevering van den deser teur wegens bedreiging en afpersing. Te Rotterdam werd daarop de deserteur gearresteerd. De deserteur verklaarde ter terechtzitting Prnisisch onderdaan te zUn en de bedoelde Jansen te wezen. Hu vroeg zj)n zaak hier te mogen bepleiten, waartoe geen toestemming kon gegeven worden, omdat het feit hier niet gepleegd is. De rechtbank zal over 14 dagen advies geven aan de Nederlandsche regeering betref fende de uitlevering. In de laatste zomervergadering Tin de Provinciale Staten van Noord-Holland werd een bedrag van circa f 140,000 toege staan voor den bouw en de inrichting van een buis voor de zusters in het krankzinnig n gesticht „Meerenborg". Met spoed wordt tbans aan don bouw ge werkt, ten einde het met. December te kunnen opleveren. Het zal verrijzen achter het oude gesticht en bestaat uit een hoofdgebouw met twee vleugels. Daarvóór ligt de tuin. Aan e voorzijde van bet huis ie de serre, ter breeole ran 28.20 M., waarvan zeven deuren toog ng geven tot den tuin, even zoovele tot ce recreatie- en eetzaal. Deze zalen zijn resp. 10 en 17 M. lang, elk 6.26 M. breed en 5 M. hoog. Daarachter loopt een corridor van 2 M,

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1