door hem genoten gratificatie, stelt aan de Kamer voor: lo. den minister van oorlog dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen; 2o. den minister te verzoeken, om zoo by onderzoek mocht blijken* dat do geldelijke verdiensten van Tbielen thans, ten gevolge van het verlies van zijn gezichtsvermogen merkbaar z\jo afgenomen alsnog te over wegen, of er geen termen zijn adressant op nieuw aan H. M. de Koningin Weduwo-Regen tes voor te dragen voor een gratificatie. Weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren. In de memorie van toelicbtiag betreffende het wetsontwerp tot nadere regeling van de pensioensaanspraken eer weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren, ?<5<5r of op 10 Dec. 1888 overleden, gepensionneerd of op wachtgeld gesteld, zegt de minister van financiën, dat thans is gebleken, dat de kapi talen van het weduwen- en weezenfonds voor burgerlijke ambtenaren ruimschoots voldoende zijn om ook aan de weduwen en waezen, in dit ontwerp bedoeld, vol pensioen te geven. Nu dit gebleken is, dralo men niet aan de weduwen en weeaen van na den laten April 1836 aangestelde burgerlijke ambtenaren, die vóór of op den lOden Dec. 188S overleden, gepensionneerd of op wachtgeld gesteld zijn, in plaats yp vol pensioen toe te kennen. Te rekenen van 1 Juli 1898 zullen de betrokken personen* zonder nadere aanvraag, in het genot van bet hooger pensioen worden gesteld. Keu. Militaire Academie. Op het beknopt verslag betreffende den toestand van de Kooiokl. MIL Academie, ge durende het jaar 1897, maakt de commissie, in wier handen bedoeld verslag werd gesteld, de volgende opmerkingen. Er wordt niet medegedeeld, welke de werk kring is der 8 officieren, meer in het bijzonder belast met de militaire opleiding der cadetten. Met verwondering merkte de commissie op, dat tydens de detacheering bp de corpsen aan de cadetten nog exira-voeding werd verschaft, terwftl ztj een rantsoen brood ontvingen en deelnamen aan de ooderofficiersmenage. Naar aanleiding van het niet-voldoen der centrale verwarming meent de commissie, dat eenige zekerheid had moeten bedongen zijn voor de levering van goed werk. Da commissie stelt voor het verslag voor kennisgeving aan te nemen. Gemengd Nieuws. De Nationale Velddag vanhot Leger des Heils zal dit jaar wederom gehouden worden op 22 Juni a. s. op het landgood „Yelzerbetk", te Velzen, by Haarlem. Voor deze gelegenheid zal generaal Booth overkomen en de leiding op zich nemen. Met de Hollandsche Spoorweg Maatschappij zijn reeds schikkingen gemaakt voor eenige extra-treinen en verlaagd tarief voor deel nemers van de stations aan de lijnen dier Maatschappij. Het hoofdbestuur der Neder- Lndsche Vereeniging tet bescherming van dieren verzoekt in een. adres aan den Haag- schen gemeenteraad te willen bepalen: lo. dat als draver® van ezels, hitten en paarden aan>hefc strand te Scbeveningen slechts mogen optreden personen, die als zoodanig by den betrokken commissaris vau politie onder een bepaald volgnummer zyn ingeschreven; 2o. dat als drijvers niet zuilen worden toe gelaten, en, reeds ingeschreven, zullen worden geroyeerd* zy cie naar het oordeel van den betrokken commissaris van politie blyken hebben gegeven voor dat werk ongeschikt te zfin; 3o. dat met ezels niet anders dan stap voets mag worden gereden; 4o. dat berijders van hitten of paaiden die naar het oordeel van de surveilleeronde beambten van, politie de rijdieren op welke zij gezeten zgn, Diet behoorlijk besturen, ver plicht zijn dadelijk na aanzegging af te stijgen ens de dieren over te geven aan den drijver of, zyn zy niet van een drijver ver gezeld aan den verhuurder; 5o. dat met hitten en paarden niet anders mag worden gereden dan in stap of in matigen dra! Men zal zich herinnerodat in den nacht van 20 op 2d Februari oen betrekkelijk kleine brand woedde in het perceel Jan Steen-straat 117, te Amsterdam, met dit verschrikkelijk gevolg, dat vier menecben het leven verloren. Zij hadden getracht langs de daken te ontkomen, waren verdwaald en door den opstijgenden rook gestikt. Een oude en een nog jonge vrouw waren geheel dood, een man en een volwassen jongeling leefden nog, toen men de slachtoffers vond. Doch de spoedig aangewende pogingen om de beide mannen in het leven te houden, mislukten: beiden stierven na kort verblijf In het Binnen- Gasthuis. "Wegens het door schuld veroorzaken van dezen noodlottigen brand stond gisteren terecht L. G. Meijer, bewoner van de tweede verdie ping van genoemd perceel. Hij zat des avonds laat nog te schrijven, toen de lamp neerging. Toen bekl. de lamp met petroleum bijvulde, sprong de peer en de vlammen verspreidden zich met het bekende gevolg. Een aantal brandweermannen, buren, agen ten en geneeskundigen werden als getuigen geboord. De feiten stonden ontwijfelbaar vast, de vraag was slechts of bekl. door een bran dende lamp bij te vullen de onvoorzichtigheid wo ver had gedreven* dat van schuld sprake kan zijn. Naar de meening van het O. M. was dit het geval. De eisch was 4 maanden gevangenisstraf. Bedorven vleesch. In het „Utr. Dgfcl." leest men het volgende: „In de Zaterdag gehouien vergadering van den Geneeskundigen Raad van Utrecht en Gel derland vroeg dr. Kapteyn, van Abkoude, de meening der vergadering, speciaal van haar rechtskundig lid, ten opzichte van eontreuri- gen toestand om Amsterdam heen. Daar wordt, zeide spr., het vleesch van aan allerlei ziekten gestorven vee, soms zwart van kleur, door verschillende gemeenten gevoerd naar een fabriek van fijne worst in Watergraafsmeer, of wel met allerlei listen Amsterdam binnen gesmokkeld, voor de consumptie. Een dier listen is, dat de vieze cadavers in een vigi lante worden geladen, waardoor gemeend wordt dat slechts personen-vervoer plaats heeft; of wel een smokkelaar steekt zich in de uni form van een politie agent en vervoert zoo met eenig vertoon het vleesch waarheen hy wil. Dr. K. kwam in 't algemeen tegen deze zaak op, maar ook nog, omdat in zeker blad speciaal Abkoude als broeinest van dat kwaad is aangewezen, wat zeker niet waar was. Is nu, uaar de meening van het rechtsgeleerd lid, door Rijkswetten daartegen iets te doen? Mr. Mom Vtsch antwoordde hierop met aan haling van eenige wetsartikelen en strafbe palingen, er aan toevoegende, dat het dikwijls zoo moeilijk is de zaak te bewijzen en de schuldigen te vinden, en dat in deze de ge meenteverordeningen. veel moeten doen. Dr. Kapteyn zeide zich verplicht gevoeld te hebben de aandacht op den bestaand^n treurigen toestand te vestigen." Te Helenaveen zijn drie woningen tot den grond afgebrand. In een der gebouwen was het kantoor der Maatschappij „Griens- veen" gevestigd. Van de inboedels is weinig gered kunnen worden. Volgens het „N. v. d. D." heeft Van Deth de beslissing der rechtbank niet afgewacht, doch is hy weer naar Amerika vertrokken. Ter herinnering aan de inhuldi ging van H. M. de Koningin is op Klein- Warnsborn aan den Amsterdamschen weg te Arnhem, door de freules Róell, een zilver linde geplant. De directie der Nuts-Spaarbank te Gorkum had in samenwerking met eenige heeren f 4500 toegezegd voor de oprichting van een fontein op de Groote Markt aldaar by geleg nheid der a. s. inhuldigingsfeesten. De heer A. O. "W. Van "Woercen heeft zijn twgfel uitgesproken, of de spaarpenningen der inleggers daartoe mochten worden ge bruikt De „N. Gork. Ct.", het schrijven van den heer v. "W. overnemende, verdedigt breedvoa- rig de directie van do Spaarbank. Aan dat betoog wordt het volgende ontleend: Reeds vele jaren geleden beeft de diroctie getoond, dat zü de door haar behaalde win sten het liefst aanwendt ten hate van hen, van wie do gelden zeer weinig inkomen. "Want het is een feit, dat de mindere stand weinig spaart. Zy gaf een 25-tal jaren geleden aan de gemeente Gorkum een renteloos voor schot van f 26,000 om een nieuwe armen school te kunnen stichten. Zy subsidieert sedert jaren de bad- en zweminrichting, onder voorwaarde, dat de onvermogenden graiis moeten kunnen baden, zy houdt de naai- en en breiscbool voor dienstmeisjes in stand, zy geeft subsidie aan de ambachtsschool, om van kleinere zik°n niet te gewageD. Het blad ontkent, dat het reserve-kapitaal behoort aan de tegenwoordige Inleggers. Het ie overgespaarde rente van de vroegtre inbrengers, maar die zfin er niet meer. Nu wil de directie die gelden zoo vruchtbaar mogelijk maken voor hen, die misdoeld zyn en eigeniyk noch tot de tegenwoordige, noch tot de vroegere Inleggers behooren. Zy wil den kunstzin van hot volk opwekken, waar door een bron van genot geopend wordt ook voor de lagere volksklasse. Ze geeft geen geld voor een schildery, die slechts voor enkelen zichtbaar is en tot enkelen spreekt, neen, zo belpt mede want ze geeft niet het grootste deel, zooals de heer Van W. ver moedt, maar de kleinste helft: f 3000 van f 7000 om een kunstvoorwerp tot stand te brengen, dat allen genot geeft. Te Heilouw is een knecht van den broodbakker Hakkert van een zoldertrap gevallen met een zak graan op den rug. Zyn nekspier werd gebroken en hy overleed onmiddellijk. Even buiten Uden is de zoon van den landbouwer Verstege, op weg zynde van het land naar huis, van zyn wagen gevallen eis daaronder geraakt. Men vond hem dood en badende ia zyn bloed op den weg liggen. Evon buiten Tilburg is zekere Van den Broek, die de onvoorzichtigheid had om van een in volle vaart zynde stoomtram te springen, gevallen en daaronder geraakt, met het gevolg, dat by eeDlge oogenblikken later overleed. Een vreeseiyk ongeluk is in den circus te Gothenburg gebeurd. De kunst- ryder Corradias vertoonde weder zyn voor naamste kunststuk, een ballontocht, waar by by zich met zyn paard, dat op een plankier staat, omhoog laat hyschen met een ballon boven zyn hoofd en dan, na vuurwerk te hebben afgestoken, neerdaalt. Veel jaren achtereen is die waaghalzery goed afgeloopen, maar de vorige week werd het paard schuw door het vuurwerk en stortte met den ruiter neer. Het paard was terstond dood, do kunst- rydor overleed een paar uren later. Hy had nog wel als voorzorg een nieuwen atevigon kabel van yz rdraad aangeschaft, die aanzijn gordel vastzat, maar door den ral brak. Het ongeluk verwekte natuuriyk een vree- selfike opschudding en ontsteltenis onder de toeschouwers, waaronder veel vrouwen be wusteloos werden. Paul us Van Dyk, than® in Am®» rika, door mr. Troelstra aangewezen als een der daders van de inbraak te Britsnm (waar voor de Hogerhuizen gevangen zitten) beeft by wist nu, dat het geld voor zyn over komst disponibel is weer een schrijven gepublieeerJ, waarin hy meldt: „He?! weï mogeiyk komt er een aanklacht, doch nooit tegen Troelstra." Verder verklaart Van Dyk te zullen overkomen als de justitie hem roept De zaak is dus geiyk te voorzien was door het by aanbrengen van gelden ter ver goeding van reiskosten en loonsverlies voor Van Dyk niets gevorderd. In Mancelière werd een 27-jarige man op den dag vóór zyn huwelyk door een van de straat In zyn kamer afgevuurd ge weerschot gedood. Een medeminnaar van den vermoorde wordt van de daad verdacht. In Glasgow heeft een brand ge woed, zoo verwoestend als max in jaren niet bad bijgewoond. De schade wordt geschat op 150,000 pd. st. 250,000 personen zyn wegen s de pest uit de stad Calcutta gevlncht. De paniek is wat bedaard. Op verschillende plaatsen in Italië houden de ongeregeldheden ten gevolge van de stijgende broodprijzen aan, en ook de l8te Mei schijnt niet overal rustig te zyn voorbygegaan, zoodafc de minister-president Di Rudïnï den minister vaD oorlog naar Rome heeft teruggeroepen en in een gehouden ministerraad besloten is dezen te machtigen om zoo noodig twee lichtingen onder de wapenen te roepen. De verwachting echter der regeering dat zy niet noodig zou hebben inderdaad een. lichting onder de wapenen te roepen, is evenwel niet verwezeniykt. Do lichting 1973 is tot den werkelyken dienst opge roepen, in verschillende districten ia de kleine staat van beleg afgekondigd en de invoerrechten op graan zijn voorioopig opgeheven. Te Napels moesten Zaterdag op groote schaal militaire maatregelen genomen worden en werden op twee pleinen zelfs batter yen geposteerd. Enkele personen werden gekwetst. Het garnizoen van 800 man is er met 3000 versterkt Vervolgens hebben de prefect en de burge meester alle bakkers byeengeroepen om over een verlaging van de broodprijzen to over- 1 ggen, waartoe de gemeenteraad een half millioen lira's beschikbaar heeft gesteld. Te Rimini (Romagna) zyn de bakkeryen en anlere winkole. on. zei fa een hoeve buiten de stad geplunderd. Acht der dadera werden aangehouden. Terwyi dezen werden weg gebracht, wierp de menigta do agenten mot steenen, hetgeen tot een oploop aanleiding gaf. Twee karabiniers werden gekwetst en een burger gedood. Te Ascoli Piceno hebben Zondagavond der- gelyke oploopen plaats gehad en werden negentien personen opgebracht. Een onder officier en drie rustverstoorder® werden ge- kwetst. Dc-rgelyke berichten komen uit Bari aan gaande MinerviDO, Marga en Molfetta, waar de oproerlingen brand stichtten, vyf hunner gadood en drie soldaten gekwetst werden. Er waren versterkingen aangekomen^ Te Minervino en Marga werden etteiyke openbare kantoren en ambtenaarswoningen geplunderd en In brand gestoken. Ook daar werd een rustverstoorder gedood en een ander gekwetst. Troepenversterkingen herstelden de orde en verschillende personen werden in hechtenis genomen. Te Gbieti hebben te hoop geloopen werk lieden Zondag een paar schildwachthuisjes en een aantal straatlantaarns vernield. Vyftig personen werden opgebracht. Een brigadier der karabiniers, vier politie-agenten en drie soldaten werden er gekwetst. Aan de berichten der onlusten kan men nog gerust wat toevoegen, daar ook daar de regee ring de gewoonte heeft do xnadedeeling der dagbladcorrespondenten wat to verzachten. Te Bagnacavallo zyn de ongeregeldheden eveneens mot bloedvergieten gepaard gegaan. In deze plaats deden de rnstverstoorders een aanval op de burgemeesterswoning.Desoldaten schoten, eerst met los kruit, maar toen dit niet baatte met schsrp, waardoor drie personen werden gedood en velen gewond. Ook een der soldaten werd gekwetst. Te Figline plunderde het volk de koren- magazynen. Een man werd gedood, een ander en een politie-agent bekwamen ernstige ver wondingen. Te Loresino zyn twee betoogem gedood en velen gewond. De opgewondenheid is groot op verschil lende plaataeü, met name to Parma. BUITENLAND. Frankrijk. De „Figaro" merkt op, dat van de vijf milliarden franken, die Spanje aan bui tenlana- sche fondsenhouders schuldig is, niet minder dan vier zeker door Franschen aan den buur staat is geleend. Het kan dus Diet verbazen, dat de Franschen groote belangstelling toonen in den oorlog, die dat bezit voor het oogen- blik tot de halve waarde heeft verminderd, en over Amerikanen zich niet zeer vriendoiyk uitlaten, al houdt de Fransche regeering zich ook streng onzydig. De vele Yankees, die in Parys vertoeven, zyn voor de houding der Franschen zeer ge voelig, zoodat de .Figaro" het noodig acht te herinneren aan do Fransche belangen, die hier op het spel staanen ook aan de vrien- delyke wyze, waarop de Amerikaansche ge zant te Berlyn, Bancroft, zich in 1870 jegens Bismarck, en de onbeusche, waarop de voor laatste gezant te Parys Eustis na zön ver trek zich over het „verval" van Frankrijk heeft uitgelaten. Tevens wyst het blad erop, dat Parijs veel belang heeft by de Amerika- nen en dat Amerika nog altyd geen krediet heeft toegestaan voor de tentoonstelling van 1900. Het dringt daarom by zyn landgenooten aan op matiging van hun gevoelens en hoopt, dat de tegenwoordige Amerikaansche gezant, generaal Potter, by de zynen allen invloed zal aanwenden om hen hot botrekkelyk ge gronde dier gevoelens te doen begrypen. Dultsohlond. Keizer Wilhelm zal in persoon Vrijdag de zitting van don Rijksdag sluiten. Alle leden van den Ryksdag zyn uitgenoodigd tot een feestalyke byeenkomst op morgen in het koninklijk slot. Onder voorzitterschap van den Vorst Van Wied is te Beriya een byeenkomst ge houden van mannen uit verschillende standen der maatBchappy om te beraadslagen over een „Duitsche Vloot-vereeniging.'* Het gevolg hiervan is geweest, dab met algemeens stem men besloten werd een dergeiyke Yereeni- ging op te richten. Er word een bestuur van 30 leden gekozen met den vorst Von Wied als voorzitter. Men zali den keizer verzoeken prins Heinrich te bewegen het protectoraat over de Vereenigiog te aanvaarden en verder den groothertog van Baden om het eere-lid- maatschap aan te nemen. By de behandeling van het ontwerp tot hervorming van de militaire rechtspraak ia Duitschland, verklaarde, da Rykskanselier gisteren in den Ryksdag, in antwoord op een rede van den afgevaardigde Lieber van heft Centrum, dat hy den wensch van den vorigen spreker, voor een spoedige overeenkomst met Beieren ten opzichte van da hoogste instantie in de militaire rechtspraak deelde in dezen zin, dat hy hoopte, dat de overeenkomst spoedig tot stand zou komen en hy daartoe het zijne zou doen. Met bevrediging koo prins Hohenlohe verklaren, dat sedert zyn vorige verklaring in den Rykadag, in de gevoerde onderhandelingen tusscben de allorboogste legerbevelhebber® een werkelyke vooruitgang is te bespeuren. (Levendige toejuichingen). Sprekertwijfelt er daarom' niet aan, dat deze q.uae8tie tot wederzydach genoegen zal worden opgelost. fBravo'a).. Hierop nam de Ryksdag by. hoofdelijke stemming het ontwerp tot hervorming der militaire rechtspraak met 177 tegen 83 stemmen aan. ItallS» De nationale t-ntoonstelling te Turyn, eigeniyk de twee nationale tentoonstellingen, want er is er een van kerkelijke kunst en een van kunst en nyverheid, verbonden door een brug, die Poote deila Concordia genaamd is, is geopend in tegenwoordigheid van koning Umberto en de gebeele koninklijke familie. De tentoon stelling schijnt een zeer goeden indruk te maken, zoowel wat het aantal als de hoedanigheid der inzendingen betreft. Ook. heeft te Turyn een zeer indrukwekkende plechtigheid plaats gehad, de aanbieding van een reuzenbanier aan de stad Turyn door de andere groote steden van Italië. In 1848 zyn de ballingen van geheel Italië te Turyn byeen- gebracht, zijn er gastvry ontvangen en hebben er hun plannen voor de vrymaking van Italië gesmeed. Van daar trok het leger van Karei Albert uit om een begin te maken met de vorming der eenheid van.Italië. Ter herinnering daarvan werd op initiatief van Bologna aan Turyn een prachtige zyden banier, aan een nog schitterender stok en een kist om haar in te bergen, ten geschenke, gegeven. Ook by deze plechtigheid, waarhy weer de geheele koninklijke familia aanwezig was en de schenkingsoorkonde meeteekende, werd, evenals by de opening der tentoonstelling, vod gespeecht, en verbazend lang gesproken. BelgfllL De koning der Belgen heeft de taalwet, welke door beide Kamers is aangenomen, onderteekend. De Vlamingen zullen deze over winning op 15 Mei vieren door te Brussel een optocht te honden, waaraan 50,000 (l) personen zullen deelnemen. Spanje. De Kamer nam een adres van hulde aan de gevallenen in den stryd voor Cavite aan. Daarop ging zy over tot de bespreking van het adres van antwoord op de troonrede. De heer Romero Robledo en do Carlisten verklaar den, dat zy niet zullen deelnemen aan do debatten. Het adres werd aangenomen; tegen 6temden de republikeinen, Carlisten en conservatieve dissidenten. De conservatieven en de heer Silvola stemden met de meer derheid. De republikein Salmeron hield een interpel latie. Hy stelde de regeering verantwoordeiyk voor het vergoten bloed en trok te velde tegen de oude regimes; wie daaraan een einde maakt zal een groot patriot zyn. Sagasta betreurde het, dat de Spanjaarden niet eensgezind zyn. „Hy zelf is een voor stander van den vrede, maar de oorlog was overmydelyk, want wy werden uitgedaagd." In naam des vaderlands vroeg spr., dat de oorlogskredieten zouden worden aangenomen. Te Cadix hebben betoogiDgen plaats gehad ten gunste van Duitschland, toen de schepen „Deutschland" en „Kaiser "Wilhelm", die aan Spanje zyn verkocht, aan de autoriteiten worden afgeleverd. Het Spaansche slagschip „Pelayo" is van Carthagena te Cadix teruggekeerd, waar zich ook de kruiser „AlfonsoXIII" en een torpedo boot bevinden. Cadix wordt aan do zeozyda krachtig versterkt. De Madridache correspondent van do „Daily Chronicle" verneemt, dat «r binnen veertien dagen een nieuw eskader van vyf schepen van Spanje naar Cuba zal vertrekken. Oostenryk-Hong.-Monax-cliie. Men meldt uit Grosz-Becskerek (Hongarye), dat in de gemeente Boka een oproer is uitgebro ken. De troepen moesten tusscben beide komen. Zes personen werden gedood en vele gewond. Latere berichten uit Pesth over dit oproer deelen mede, dat een paar honderd arbeiders, voorafgegaan door iemand, die een roode vlag droeg, een betooging wilden houden. Toen do burgemeester de menigte gelastte uiteen to gaan, werd hy met steenen gegooid. Toen daarop de gendarmerie verscheen, verzetten de arbeiders zich ook tegen deze, zoodat van de wapenen gebruik moest worden gemaakt, Dientengevolge werden drie arbeiders gedood en veertien gewond. Een compagnie infanterie kreeg bevel naar Boka te gaan. Thans Is de orde volkomen hersteld. Noorwegen. De koning heeft het wetsontwerp onder- teekend, waar by aan alle mannen, die den leeftijd? van 25 jaar hebben bereikt, het kiesrecht voor de verkiezingen voor het Storthing (Volkshuis) wordt verleend. De kiezers zullen echter gedurende vyf jaar in het land moeten hebben gewoond en er op beft oogenblik van de verkiezing nog wonen. Al leen zyn uitgesloten zy, die in staat van faillissement verkeeren of onder curafceele/ staan, veroordeelden en zy, die bedeeld worden. Dit wetsontwerp was den 21aten April door het Storthing aangenomen. Het aantalkiezonr zal ten gevolge van deze wet toenemen van 225,000 tot 400.000. Kusland, By do plaats Woynuthen, tusschen Taurog- gen en Coadjuthen, is een Russische majoor door een onder zun bevel staan den grenswach ter doodgeschoten, toen hy dezen in een donke ren en stormachtigen nacht wilde nagaan. Hy; werd door den post aangeroepen en hem naar het wachtwoord gevraagd. Zyn antwoord werd echter, daar hy tegen den wind in sprak, niet gehoord,, en daarop maakte de wacht volgens de nieuwe instructie van zyn wapon gebruik» Van dit voorval werd onmiddellyktolegraphisch aan de opperste militaire overheden inPeters- burg kennis gegeven, en men verwacht, dat,' nu een hoog officier or het leven by ingescho ten heeft, met besiistheii de opheffing van de reeds vaor velen noodlottig geworden ver scherpte instructies voor het wapengebruik der grenstroepen. De Weensche „None Freie Presse" heeft uit St Petersburg bet volgende bericht ont- vangen. Onder den vloer van de nieuwe kathe draal te Zarskoje Selo is door de bouwcom missie een myn gevonden. Daar de Czaar de in wy ding der kerk zou by wonen, vermoedt men het voornemen tot oen. aanslag. De bouw meester en al de werklieden zyn. gevangen» genomen. Een geheim onderzoek is begonnen. Turkflo. De broodprijzen ta Koosfcautinopel stijgen by den dag, ten gevolge van den Spaansch- Amerikaanschen oorlog. De meelhandelaren willen geen krediet, hoegenaamd ook, meer verieenen aan de bak kers en deze iaataten hebben zich dienten- gevolge genoodzaakt gezien hot werk te staken. De armere klassen der bevolking bevinden zich nu in grooten nood en reeds ontstonden er opstootjes voor verscheiden bakkeryen. De Regeering heeft een commissie benoemd, die middelen zal beramen om dezen toestand te verbeteren. China* Uit Hongkong wordt gemeld; dat de ontevredenheid ouder de jonge ambtenaren in het Hemelsche Ryk toeneemt en dat men vreest, dat er gevaren dreigen voor de dynastie. Er zijn redenen om te gelooven, dat het Hof zich gereed maakt om Peking ta verlaten, ea naar Singan-Fou te gaan, waar men zich onder bescherming der Europeesche mogend heden kan stellen. De Chiueesche prins Koug, wiens overiy- den onlangs is gemeld, heeft vele jaren in zyn land een hoofdrol gespeeld. Hy was in 1831 geboren en de zesd® der zeven zonen van keizer Tao Kouang, die in 1850 overleed. De drie oudste zonen waren toen al over leden, zoodat de vierde fliang Fong keizer werd, die in 1860 overfeed, een vijfjarigen zoon nalateDde. Daar de oudste broeder dea keizers in een andere familie was overgegaan, werd prins Kung regent van het Ryk en bleef zulks ook toen de jonge keizer in 1875 kinderioos overleed en de vierjarige zoon van oen jongeren broeder, de tegenwoordige keizer, tot opvolger was beroemd. Hy was in zyn soort een mas van vooruitgang, stelde do Tsung-li-Yamen in, den raad, die de buiteo- landsche aangelegenheden van China behandelt en was jaren lang voorzitter van dit college, tot hy in 1884, by de verwikkelingen met Frankrijk over Tonkin, in ongenade viel by de keizerin-moeder. Eerst by het uitbreken van den oorlog met Japan werd hy in zyn waar digheden hersteld, welke hy onlangs, kort vóór zyn overiyden, nederlegde. Li-Hung*

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2