v. Waveren's Boek Stoombierbrouwerijen „De Krans" Utrecht. Wat is Spaansche Edelwijn??? lil'. 11711. Vrijdag: SO April. A*. 1898 foze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van J'on- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Dienstbode Photographie. WILLEM BONGENAAR. SI GARENVEILING. den Heer A. DE GEEST, HeereEgracht, SCHOENMAKERS VAN DIEREN BIJVOET, Diverse Biersoorten A.. DE GEEST, PEL!3 DEZER miir AWT; Voor Leiden per 8 maanden.■•»•-.ƒ 1.10, Franco per post 1.40, ^^^ondOTlpke^NommorB 0-06» PBU8 DEB ADVEBTENTIËN: Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. Grooter» letters naar plaatsruimte. Voor het Incaaseeron buiten do stad wordt f 0.06 berekend. TWEEDE KAMER. Verzekering van werklieden By de Tweede Kamer is ingekomen het door de vorige Regeering reeds ter hand genomen, doch buiten behandeling gebleven ontwerp van wet, houdende wettelijke ver zekering van werklieden tegen de gevolgen van ongevallen in bepaalde bedreven. Do Regeering verklaart, dat hot thans ingediende ontwerp in hoofdtrekken overeen komt met dat dor vorige Regeering. Ook de Toelichting is byna geheel uit het vorige ontwerp overgenomen. Ondor de verzekeringsplichtige bedreven zyn thans nog opgenomen de omnibus-onder nemingen, het leggen van- riolen on vangas- en waterleidingen buiten gebouwen, het fabriceeren van lichtgas en het verwerken van de daarty ontstane nevenproducten, het koken van moutwijn en jenever. Nieuw is voorts een bepaling, strekkende om de verzekering ook uit te breiden over den hier woonachtigen werkman, die voor de hier gevestigde onderneming hot bedrijf in een vreemd land tijdelijk of by tusschenpoo ren uitoefent. Wordt bedoeldo workmaa in de verzekering opgenomen, dan behoort door den werkgever voor hem premie betaald te worden. Tevens is een bepaling opgenomen, waardoor bevorderd wordt, dat het buitenland onze werklieden in de verzekeringsplichtige bedrijven niet in een wettelijke verzekering tegen de gevolgen van ongevallen opneemt, bijaldien zy aldaar tijdelijk of by tusschen- poozen het bedrijf uitoefenen. Waar in h6t vorige ontwerp bepaald was, dat, indien de verzekerde-werkman littls van een fonds voor uitkeering en bij gedurende langer dan drie weken gedeeltelijk of geheel Ongeschikt i3 tot werken, do vorr; knrincshank hem bovendien als schadeloosstelling uitkeert oen geldsom, gelijkstaande mot 26-maal de door hom aan het fonds over de week vooraf gaande aan het ongeval betaalde bijdrage, is In het nieuwe ontwerp de termijn op zes toeken gesteld en het bedrag op 52-mo.al de wotkbydrage. In verband daarmodo is ook geregeld de termijn voor de verdere schade loosstelling, in den vorm van geregelde uit- keering op rente. De schadeloosstelling voor begrafeniskosten, door do Rijksverzekeringsbank uit te keeren, is bepaald op dertigmaal het dagloon van den overledene. In hot vorige ontwerp was be paald 10 pCt. van het jaarloon. De rento-ultkeering aan de nagelaten be trekkingen is uitgebreid tot elk ouderloos klein kind, indien ae overledene zijn kostwinner was, en bedraagt 20 pCt. van diens dagloon. Telephoonnet De minister van waterstaat «et in zijn Memorie van Antwoord op het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het IXe Hoofdstuk der Staats'oegrooting over 1893, betrekking hebbende op uitbreiding van het intercommunaal telephoonnet, nader de voor- Vervolg der Advertentiën. Terstond gevraagd in een klein gezin: eene als WEIB-AI'I'EBW, van don P. G. Brieven Bureel van dit Blad No. 3489. 6 12 Album-Portretten ƒ3.— 6 „2.- Dlet P r oefportret vooraf. Aanbevelend, doelen daarvan uiteen. By de uitbreiding van het net zal met behoedzaamheid worden te werk gegaan en alvorens het thans aanhan gige wetsontwerp in te dieneD, beeft do Minister een raming laten opmaken van de kosten, welke verbonden zouden zyn aan een uitbreiding V3D het net tot de meest belang rijke plaatsen in elke provincie. By dezo raming is, onder voorbehoud van nadere over weging omtrent de wenscheltkheid der op richting van een Ryks tek-phoonkantoor op elk der hier nagenoemde plaatsen, van de veronderstelling uitgegaan, dat, behalve de plaatsen genoemd in de memorie van toe lichting, voor verbinding met het n6t in hoofd zaak in aanmerking zouden kunnen komen: lo. in Noord-Brabant: Rozendaal, Bergen- op Zoom, Eindhoven, Helmond; 2o. in GelderlandApeldoorn, Tiel, "Winters- wyk cn Zutfen; 3o. in Zuid Holland: Gorkum en Gouda; 4o. in Noord-HollandAlkmaar, Helder, Hoorn, Enkhuizen en Purmerend; 5o. in Zeeland: Mi-delburg, Go98 en Vlis- singen; 6o. in Utrecht: Zeist; 7o. in Friesland: Leeuwarden, Harlingen, Franeker, Sneek, Heeranveen en Dokkum; 8o. in Ovcrysel: Deventer, Kampen, Almeloo, Oldenzaal en Hengeloo; 9o in Groningen: Delfzyi en "Winschoten; lOo. in Drente: Assen en Meppel; Ho. in Limburg: Maastricht, Roermonden Venloo. De kosten dezer verbindingen met inbegrip van die, welke thans worden voorgesteld, zyn te ramen voor materiëel op ruim ƒ600,000 en op pl. m. ƒ38,000 jaarlyks voor person el. Wanneer dus het thans aangevraagd krediet, en later nog ruim 300,000 wordt toegestaan, dan zal een vry volledig intercommunaal talAphoonnet tot stand zyn gebracht. Hrt tarief, door het KJjk 90 TOO»£,.«A I. -f uren en nii 4 uren en op 0.60 per gesprek tusschen 12 en 4 uren, is gebleken in den geest van het publiek te vallen. "Wat betreft de vraag of het in het voornemen der Regeering ligt ook de tot stand-komlng van telophonische groepen to bevorderen deelt de Minister mede, dat het zijns Inziens weoscbeiyk is, de beantwoording daarvan op te schorten tot na ontvangst van het rapport der Staatscommissie, ingestell bi) Koninklijk besluit van 17 Sep tember 1897. De voorwaarden, waaronder de plaatselijke netten tot aansluiting aan de intercommunale en do internationale HJnen kunnen worden toegelaten, zijn: De concessionaris brengt het centraalbureau van het plaatselijk net door dubbele geleiddraden ln gemeenschap met het Ryksbursei. Do perceelon moeten door dubbele geleiddraden met het centraalbureel in gemeen schap staan. Nochtans kan de Minister voor verbinding van perceelen ten behoeve van intercommunalo gemeenschap van doze ver plichting ontheffing verlsenen. De toestellen en lijnen moeten voldoen aan do door den Minister te stollen eischen. De hopalingen en regelen voor den dienst van het plaatselijk net, voor zoover daarby do intercommunale of internationale telephonie betrekkon is, worden aan de goedkeuring van den Minister onderworpen. Op de vraag of ook het Internationaal verkeer voor alle intercommunaal aange slotenen opengesteld zal worden, wordt geant woord, dat dit het einddoel zal zyn, indien de perceelen met dubbele draden aan de centraalbureelen zyn aangesloten. Gemengd Nieuws. tVerd de kogelclub „Harmonie" alhier verleden week door den winnaar van den koningsprys oen zilveren medaille aange boden, wolke door haar als prys voor dengene, die in den eere-wedstryd het hoogst aantal punten behaalt, is geplaatst, thans werdhaar door een stadgenoot en beoefenaar dor kegel- sport een prachtig zilveren eerekruia aange boden met eon anoniem schryven ais biyk van sympathie voor „Harmonie" en het edele kegelspel. Het spyt evinwel den leden van „Harmonie" ton z9(Tate dat zy door het bygevoegds anonieme schryven niet in staat zyn, per- eooniyk dank aan den laatstbedoelden gever te betuigen, on nog te meer omdat zy niet aan het verlangen van den gever kunnen voldoen door genoemd eer et eek en als prijs voor 't hoogst aantal punten in den eere- wedstryd to kunnen plaatsen, daar hiervoor reeds eerstgenoemde medaille was gesteld. „Harmonie" meent evenwel geheel en al in den gee6t van den gever te handelen door hot als lsten pry's in don eere-weostryd te plaatsen, welke op 1 Mei a. s. wordt gehouden. Dat de wodstryd -a. s. Zondag bhrdoor nog-interessanter zal worion is zeker en-dat de feestvreugde van de 10 mecedingsnde ver- eenigingen nog meer zal worden verhoogd, By gelegenheid van net «"f' mencorso, in September a.e. te s-Gravenhage te houden, zullen naar alle waarschyniykheid speciale treinen voor leden van den Algem-enen Neaerlandschen Wielrydersbond loopen, indien een genoegzaam aantal personen daartoa aan leiding geeft. Veertien dagen te voren mosten do plaatsbiljetten dan worden genomen. Die treinen voor Bondsleden zouden dan loopen in den kring, begrensd door Haarlem, Leiden, Uitgeest, Hilversum en Utrecht. Een aantal loden der Rottordam- sche manego hebben zich bereid verklaard op 31 Aug. in den historischen optocht do hoofd personen met hun naaste omgeving voor te stellen. Ook uit verschillende andore kringen der burgery melden zich nog voortdurend deelnemers aan, zeolatnsag verwacht worden, dat door aller samenwerking een BchooD geheel zal worden verkregen. Yoor hot gerechtshof te Am sterdam stond gisteren z-kere Jan Storm terecht, vroeger reeds eonige malen gevonnisd wegens diefstal en mishandeling, nu door do rechtbank te Utrecht tot zos jaren gevange nisstraf veroordeeld wegens drie diefstallen braak in de landbouwerswoningen to met Achttienhoven en wegens mishandeling van een man, die den dief op heoterdaad betrapte. De advocaat-generaal vroeg veroordoeling tot gevangenisstraf voor den tyd van acht jaren. Een hevige brand legde gister- morgen het schoonste gedeelte van Schager- brug, bet middelpunt en de hoofdplaats van de uitgestrekte gemeente Zype, in de asfth. Schagerbrug ontleent zyn naam aan een brug, welke in den Scbagerweg over de Groote Sloot van do Zy'pe ligt. Het ligt op 25 minuton afstands van Schagen. Het corp strekt zich gedeelteiyk aan bel Je zijden van den Scbagerweg en gedeelteiyk aan beidezijden van do Groote Sloot uit. Deze deelen worden onderling door genoemde brug verbonden. Wegens zyn bekoorlyke ligging en door de onmiddeJiyke nabyheid van het boschrijk ge deelte van de Z(jpe, trekt het in don zomer veel bezoekers. Het was in den morgen van den 27sten April, dat het geroep van brand de in rust v.-rkeerende bewoners eensklaps uit hun slaap riep De bakker J Do Jager had het ongeluk gehad met een petroleumlamp te vallen, waar door een hoop takkenbossen door hot bran dende vocht werd aangetast. Wel poogde by onmiicellyk den brand met een emmer water te blus8chen, doch de vlam vond in het droge hout zulk een welkom voedsel, dat in weinig tyds het geheele perceel in lichterlaaie stond. De bewoners hadden nauwolyks den tyd het vee te redden. Weldra stonden links en rechts van de bakktrjj de belendende ge bouwen in brand. Zoowel de manufacturen- en kleermakerswinkel van den heer Niestadt, als de bierbottelary van den heer Plevier, lagen weldra tegen den grond. Van de aanwezige goederen noch van den -inboedel was iets van boteekenis te redden. Aangewakkerd door een krachtigen Noord- kondtn de bewoners hun woning verlaten. In denzelfden tyd werd de boerderij van den heir J. Harp aan de overzy van de Groote Sloot aangetast. Ongelooüyk snel baanden de vlammen zich daar een pad. Byna ongekleed ontvluchtten vrouwen en kinderen den vuur poel. Allo pogingen werden aangewend om het vee te redden. Slechts voor een deel mocht dit gelukken. Twee koeien en twee kalveren, benevens een paard, kwamen in de vlammen om. Van het geredde vee bekwamen enkele koeien deerlyke brandwonden. Ook de heer Harp werd op moèr dan eene plaats geblakerd. Terzelfder tyd werd de kruidenierswinkel van den heer W. Jimmink door de vlammen aangegrepen. Sedert het uitbreken van den brand was nu ongeveor 20 minuten verloopen en nog altfld was alleen de spuit van Scha gerbrug op het terrein van het onheil. Het scheen, dat de verschrikte bevolking aan do hulp der aangrenzende gemeenten niet dacht Doch wat de ouderen vergaten, kwam in het brein van een 10-jarigen knaap op. Het zoontje van den ryksontvanger, den heer Foiser, reed vliegensvlug op zyn rywiel naar Schagen om hulp. Weldra klepten de klokken in Schagen, de brandwacht alarmeerde door de straten en binnen 10 minuten was do brandspuit van de gymnastiek- enscheroivereeniging „Lycurgus", gevolgd door nog meer spuiten, op wog ter hulpe. Het is vooral aan de kloeke leden van „Lycur- gas" te danken, dat de brand werd gestuit. Inmiddels bad het vuur nieuwe perceekn aangetast. De wagenmaktry van den heer A. Lfgthart en de gebouwen en pakhuizen van de handelaars in brandstoffen, de boeren J. Faas en C. Nieman, lagen reeds tegen den grond voordat de spuiten verschenen. Hoewel ook spoedig de brandspuiten van St.-Maarten- brug, het Zandt en Ouaesluis aanwezig waren, moest men bet toch nog aanzien, dat de woningen, bewoond door A. Da Vries en p. Kraakman, de slagery van don heer Stöve en bet groote koffiehuis van a. Bruin, waarin tevens het polderbestuur zyn zittingen houdt, verbrandden. Een oogenblik bestond er groot gevaar, dat de ver. inding tusschen de belde kanten van da Groote Sloot zou worden afgesneden. De brug had op vele plaatsen vuur gevat Het was in de eerste plaats aan schipper De Gooier te danken, dat de brug behouden oiteL. Te midden van een verstikkenden rook en vonkenregen gelukte het hem, geholpen door een paar mannen, met een houweel do bran dende stukken weg te bakkon. In 't geheel worden 13 woningen, bewoond door 16 huisgezinnon, van have en good be roofd. De vlammen grepen zoo snel in het rond, dat in enkele winkels zelfs de kasboeken nlst gered konden worden. De schade is nog niet te berekenen. Uitge zonderd een paar gezinnen, waren allen by verschillende maatschappijn verzekerd. (Tel.) De controle by de H. IJ.-S. M. i s hare lang, ywi oou datum in da plaatsbewijzen knippen in plaats »an een oi ander merktoeken. Te OssendrechtiBhsthuis, be- woond door J. Oosterbos, en in eigendom behoorende aan den heer PhllipB, een prooi der vlammen geworden. De inboedel Is gered. Het huls was verzekerd. In het Ravenbosch by Valkenburg zyn sporen van een wild zwijn ontdekt. De commissaris der Kooingin in Limburg heeft aan jagers verlof verleend daarop jacht ts maken. Voor de rechtbank te Loeuwar- den heeft gisteren terechtgestaan S. D. Gr., oud 59 jaar, ontslagen gemeente ontvanger van Leeuwarderadeel, ter zako dat by als ontvanger f 7000 heeft verduisterd en, om de ontdekking hiervan te voorkomen, vervalscbin gen in zijn boeken heeft gepleegd. De officier van justitie eischte schuldig verklaring van den beklaagde aan verduiste ring en valscbhcid in geschrifte, eu zyn ver oordeeling tot één jaar en zea maanden ge vangenisstraf. I Uitspraak 4 Mei a. s. 16. 16. Apothekersdijk Telephoonn. 398. Het Atelier is geopend van 9 uron tot donker. Op Vrijdag 29 en Zaterdag 3© April 1889 zal in het fliutsgebouw, te Leiden, ten ovorBtaan van den Dsurwaardor P. H. VAN THIEL, in het openhaar worden verkocht: een groote party, ongoveer 50,000 Sigaren, in diverse kleuren en verpakkingen, en waaronder tljae merken. Zie Catalogus. Op do verkoopdagon intyds te zien en te keuren. 3431 15 Beide dagon 's avonds te 8 uren en op Zaterdag 's morgens te 11 uren. Met deze hebben wij de eer ter kennis te brengen, dat wij als Agent voor Leiden en Omstreken hebben aangesteld bij wien wij onze diverse Biersoorten verkrijgbaar hebben gesteld tot den priis, gelijk aan dien der Brouwerij. Genoemden Heer bevelen wij beleefd voor Uwe geachte orders aan. Bierbrouwerijen en Ijsfabriek „De Krans Utrecht, April 1898. Naar aanleiding van bovenstaande annonce, beveel ik mij beleefd aan voor de levering van de Uit de Bierbrouwerijen „De Krans" van de Heeren SCHOENMAKERS VAN DIEREN BIJVOET, te Utrecht, zullende steeds voor goede levering teeen de meest concurreerende prijzen zorg dragen. Alle Biersoorten zijn zoowel per flesch als per fust bij mij verkrijgbaar. Een nette jongen gcvïangd. Café „L'Espérance", Heerengracht^

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 5