Eet achtrhoofd was verbrijzeld; het onderlijf was in stukken gesneden en enkele deelen van het lichaam, die ontbraken, vond men opgehangen aan een boom. Onder de candidaten voor de Fransche Kamer by de verkiezingen op 8 Mei komen voor: 17 bulten, 3 één-armlgen, 94 manken, 12 hakkelaars, 6 dooven, 2 blin den, 3 lammen, 1 dwerg en 2 reuzen. Een gruwelijke gebeurtenis heeft in de laatste dagen de opmerkzaamheid gevestigd op de onverantwoordelijke wijze waarop in Kroatië Slavoniö tal van gemeenten voor haar armen zorgen. In Ledince in Syrmië (SltToniö), welke plaats van het verkeer af gesloten in de Fruska Gora li^t, leefde een oude man, die reeds sedert jaren als bedelaar met de aalmoezen der inwoners zijn leven rekte. De gemeente had hem eon slaapplaats in den gemeoDte-stal aangewezen. De arme oude man moest zijn woning met den ge meente stier en het gem een te-varken deelen. Op een Grieksch Orthodoxen feestdag was de man ziek op zijn stroo blijven liggen. Qp dezen dag had men evenwel vergeten den stier en bet varken op de weide te draven. Het varken viel nu den zieken man aan, scheurde stukken vleesch uit zijn lichaam en trok hem de ingewanden uit den buik, waar mede het zijn honger stilde. Toen de stier het bloed zag, begon bij zoo te brullen, dat Se burgemeester in den stal kwam en het varken van zijn slachtoffer wegjoeg. De oude man steunde nog, doch overleed na wei nige minuten. (17. D.) Een geweldige brand brak Maan dagavond uit te Glasgow, in een pakhuis in de East Howar.street, van waaruit de vlam men de omliggende huizen, waaronder do Roomsche kathedraal, aantastten en vernielden. De schade bedraagt ettelijke miilioenen guldens. In de V ereenigde Staten heeft ïieh een St.-Bewhard-club gevormd, waarvan je leden zich. verplicht hebben, zich in het bezit van echte St.-Bornhardshonaen te stellen, en zich met de fokkerij bezig te houden. Aan middelen zal het deze club niet ontbreken, daar zy een lid der familie Jay Gould, van den door zjjn merkwaardige ondernemingen door de geheelo wereld bekenden millionair, onder do haren telt. Deze mr. Gould heeft zich nu de beste Berohardshonden willen aan schaffen, die er maar te vinden wareu, en hom werden drie van zulke, een mannetje en twee wijfjes, als kronen van hun geslacht gebracht. Zy kregen de namen: Vorst, Koningin en Santa Mexica. De eerato kostte de kleinigheid van 51,000 franken, do anderen elk 25,000 franken 11 Nauwelijks is bet bekend gewor den, dat een FranschAmenkaansche maat schappij in woraing is, welke een telegraaf kabel in de Stille Zuidzee wil neerlaten tusschen San-Francisco en de Sandwich eilanden en van daar naar Tahiti en Nieuw- C ledouië, of in Engeland gaan stemmen/ op, die aan dat land de eer willen gunnen, en tevens het voordeel, den eersten kabel in de Pacific zee te loggen. Deze zou van het weston van Canada, Van Couvers-eiland, over de Sandwich eilanden naar Australië loopen en aldus in Britsche handen oen telegraphische verbinding zijn, di9 om de gaheele aarde loopt. Burgerlijke Stand van Leiden. Van 21 tot en met 27 April. BEVALLEN. M. J. Vodegel geb. Klrjn Bernink Z. S. Nenteboom geb. Esderts Z. A. Zeilstra geb. Guyt. D. M. Verboom gob. Erades D. T. Do Jaeger geb. v. d. Winden D. E. Snel geb. Hormica Z. E- v. d. Burgb geb. v. d. Stok D. J. J. Wiebeld geb. Pastoor D. M. Trouweo geb. Habraken D. S. De Winter gob. Arkeveld Z. H. L A. M. Kraij geb. Willemsom D. J. Agema fb Bokkere D. G. M. Nijssen geb. v. Es D. Kruit geb. Bink D. C. Abspoel geb. Kret D. M. Koppescbaar geb. De Vogel D. A. H. Blonk geb. Schuite Z. J. Kleinbans geb. v. Dijk Z. J. WeseDnar geb. Nagtegaal Z. P. W. Pardon §eb. l)e Kier D. M. 'l'uiohof de Moed geb. v. Mark Z. M. Koree geb. Boot D. H. v. cL Tuyn geb. Kroon D. J. Nieuwenburg geb. Hofkes D. G. J. Nieinvenhuizen geb. Eradea Z. D. Swager8 geb. De Looze D- H. M. Selier geb. Den Hann Z. II. B. v. d. Burg geb. Valk Z. GEtlUWD. J. W. Van der Horst w. en G. Niebocr w. M. L. L. Monde jm. en J. W. Harteudorp jd. M. Poosman jm. en P. W. Tisseur jd. M Broers jm. en C. A. Verschragen jd. P. Aergelo s. en H. Mulder s. H. Stol jm. en J. Do Bruin jd. J. W. Keoreweer jm. en J. P. De Haas jd. B. Van Leeuwen jm. en J. Van Hoerden jd. W. A. Ross jm. en M. A. A. C. Biersteker jd. O VERLEDEN. A. Kampers geb. Jansons w. 50 j.—S. M. E. Nieuwenburg d. 4 m. H. J. J. Schramp z. 2 m. H. Arnoldns w. 75 j. F. O. Van der Mark geb. De Vries v. 72 j- J. Sersel in. 69 j. J- F. Bleyei Z. 14 m. C. Van Veen d. 2 j. P. J. Va» Llousden z. 4 m. H. Stoeken z. 13 j. J. Spanjersberg m. 75 j.M. Rosier gob. Cornelisse v. 81 j.C. De Wolf geb. Kop z. levenl.W. Sersel z. 66 j.J E. Van Wijk <1. 17 j J. Van Egmond d. 18 j. H. N. Brummel- karnp z. 3 ra. D. C. Wage mans d. 4 m. A. II. Scbolten d. 12 j.B. C. Den Haanz.4j.D. De Bout geb. Bolsticr w. 83 j. C. Rothert z. 5 m. J. Weyers z. 14 d.H. Selier z. uur. 13 i t Jt: iv L A i>. Duitföohlaad* Ia de „Roichsanzoiger" wordt thans mede gedeeld, (Bit prins Hemrich tydens z(ja ver bluf io Oost-Aziu een. bezoek zal afleggen by den keizer van China. Omtrent het ceremo nieel, m dit bezoek in acht te nemen, hebben uitvoerigo besprekingen plaats gehad tusschen den DuiLschon gezant te Peking en de Chi- nuesche Regeeriog en zijn er plannen gemaakt, die ten slotte ook door den Keizer van China zün goedgekeurd. Prins Hemrich zal by zyn aankomst te Peking aan het station feestelijk ontvangen worden door het Tsjung-li-Yamen on naar het gezantschap worden g-eleid. Den volgenden dag zal do Prins don Kalzer oezoskon in diens zomerresidentie Wan tsjau-Sjan. De Keizer zal voor deze gelegenheid op gaan staan en de Prins zal op de eereplaats naast den Keizer gaan zitten. Terstond na het bezoek zal de Keizer een contra-bezoek gaan brengen aan den Prins in een der huizen in den tuin van Wan-tsjau-Sjan, waar don Prins tydeiyk een woning is afgestaan. Do keizerin-Moeder heeft eveneens den wensch te kennen gegeten den Prins te ontvangen. ZU heeft betel gegeten om den Prins het paleis en omgeving te laten zien. Tot nog toe was het betreden daarvan aan Europeanen verboden. B(j de beraadslagingen in don Rusdag over de suppletoire begrootiDg, waarbU 5,000,000 mark werd gevraagd voor Kiao Tschau, verklaarde de staatssecretaris van buitenlandsche zaken Von Bülow, dat Duitsch land geen schikkingen beeft getroffen met Engeland. Engeland heeft uit eigen beweging verklaard, dat het tan Wei-hai-Wei niet zal treden in de economische en politieke sfeer van Duitschen invloed. Duitschland heeft er bijtijds toor gezorgd, dat het, wat ook komen moge, niet met leege banden bleef zitten. Het wenscht geen verdee ling van China. Duitschland heeft in Kiao Tschau een strategische en politieke stelling gekregen, welke hot een beslissend aandeel verzekert aan de to3komstige ontwikkeling van Oost- Azië, Het zal, gelük overal, ook in Oost-Azië de zaken rustig, vast en vredelievend laten voortgaan. Als spelbreker zal Duitscbland nergens optreden, als Asschepoetster echter evenmin. Bü den gemeenteraad van Berlijn is een aanvraag ingekomen voor een krediet van vijf millioen mark voor de uitvoering van mari tieme werken in de hoofdstad. Volgens de plannen zal het kanaal van Stettio naar Ber lijn in het oostelijk stadsgedeelte uitmonden, waar kaden van V/% kilometer zullen worden aangelegd. Zooals bekend is, heeft Engeland het handelsverdrag met Duitschland opgezegd. De onderhandelingen over een nieuw tractaat zijn aangevangen en thans is bü den Duitschen Rijksdag een ontwerp ingediend, strekkend om den Bondsraad te machtigen intusschen tot 30 Juni 1899 aan de onderhoori^n en de voortbrengselen van Grooc-Bntannië en van de Britsche koloniën alle rechten der meest begunstigde natie t09 te staan. Volgons de toelichting zal do Bondsraad van die machtiging alleen gebruik maken in zooverre die rechten niet nadeelig zijn voor Duitsche onderhoorigen en dea Duitschen uitvoer en mits deze in de Britsche koloniën niet achter - staan bij Britsche personen en goederen, en mits bovendien de invoerrechten in die kolo niën niet ten nadeele van Duitscbland veran- dord worden. Do uitrusting van het keizerlijk jacht „Hobenzollern," waarmede de keizer zün reis naar Palestina zal maken, is afgeloopen. Alleen nog enkele kleinigheden aan het tuig, enz. zün te doen. Da keizer stelt zich voor om ook den NU1 op te gaan tot aan den eersten katarrakt. De Sultan bereidt den Duitschen souverein een schitterende ontvaDgst te Jeruzalem, die met waarlük Oostersche pracht zal plaats heb ben. Met het oog op het bezoek van den keizer, heeft Towfik-pacha, die de Duitsche taal goed machtig is, zich naar Jeruzalem be geven, om de regeling van de ontvangst op zich te nemen. Door hoerlük lenteweder begunstigd, heeft te DilLabug Zondag onder groote deel neming van de bevolking de onthulling van het standbeeld van Vorst Bismarck plaats gehad. De keizer heeft Maandag, den sterfdag van Moltke, een prachtigcn krans van witte rozen op dieos graf te Creisau laten neer leggen. Selffta* Een officiëele statistiek geeft voor bet han delsverkeer van België met den Congostaat gedurende 1897 de volgende cijfersgeheel© uitvoer van den Congostaat 17.4 millioen fr.f waarvan 12.8 naar België, tegen 15 millioen in 1896geheele invoer naar den Congostaat 23.4 millioen, waarvan 16.3 millioen van Belgi sche afkomst, tegen 16 millioen fr. in bet vorige jaar. Prosper de HaullevilJe, medewerker en voormalig hoofdredacteur van het „Journal de Bruxellee," te Brussel, is op 68 jarigen leeftjjd aan een longziekte overleden. Alle bladen, zonder onderscheid van politieke richtingen, geven blüken van sympathie voor den over ledene. Als polemist en als geschiedschrüver nam by gedurende de laatste 30 jaren een van de eerste plaatsen in. Op den tweeden dag zün te Antwerpen drie koettiers op de inspectie verschenen. De huurkoetsiers bereiden zich voor op een hardnekkigen tegenstand. Er is 15,000 fr. in kas, en volgeDs den voorzitter van den Huur- boudersbond kan nog 10,000 fr. bijeengebracht worden. Groot-Brï tanniö. Do enkele lyken, die men uit de myn te Whitwick t9 voorschün heeft gehaald, zijn met plechtigheid begraven. Vooreerst zal men niet meer naar de andere zoeken, aangezien het werk te groot gevaar oplevert. Blükens een bericht aan de „Kölnische Zoitung" uit Washington uit zeer goede bron afkomstig, bestaan erinderdaad overeenkomsten tusschen Engeland en de Vereenigde staten, die zeker mottertyd tot een verbond zullen voeren. Men beweert, dat het aftroden V3Q den minister van buitenlandsche Zaken Sher man, hiermede in verband staat. Oostenrüli-Hong.-Monarchie. Aartshertog Leopold (goboren in 1823) die te Hórustein by Baden zwaar ziek ligt, heeft Zondag de laatste heilige sacramenten ontvan gen. Het rapport der geneesheeren luidtvoort durende zwakte en verval van krachten. Te Fulnek in Moravlö styn de christelyk- socialieten, die een vergadering wilden houden, door de burgerü de zaal uitgeset en met deze slaags geraakt; te Innsbrück heeft men ze uitgejouwd. - Negen socialistische leiders zijn Bohemon uitgezet, één voor vüf jaar, de anderen voor altüd. - De zoon van burgemeeetea Podllpuy heeft den Duitschen liberaal Feschka uitge daagd, omdat deze in het parlement gezegd had dat by bü de opstootjes te Praag met een revolver was gezien, en de Jong-Czechische afgevaardigde Udrzjal heeft den n&tioDalen Duischer Pommer uitgedaagd, omdat hü hem officier van de leugen had genoemd. In do OosteDrüksche Kamer merkte gisteren de minister-president graaf Thun op bü de bespreking van de opheffing der taai- verordeningen, dat de partfien verlangen dat voldoening worde gegeven aan haar streven, terwjjl de regeering deze voldoening slechts als een deel van haar taak beschouwt. De regee ring biyft bfi het voornemen om de taalquaestie langs wetteiyken weg te regelen, eu beschouwt de taalwetten van het kabinet-Yon Gautach als enkele voorloopige verordeningen. Er zaleen taalcommissie worden benoemd met welke de regeering ijverig zal medewerken en deze zal rekening moeten houden met de belangen der minderheid. De taal verordeningen zouden opgeheven kunnen worden, soodra de begin selen der taalwet door de commissie zouden zün vastgesteld. Op verzoek van den afgevaardigde Funke van de Duitsche linkerzüde werd de zitting opgeheven, daar de partyen haar gedragsiyn moeten vaststellen na de belangrijke verkla ring van den minister-president. N oorwegen. Het wetsontwerp tot bet verleenen van het stemrecht aan alle 25 jarige Noorweegsche burgers, die gedurende vyf jaren in het land gevestigd zyn geweest, waarvan de aanneming met 78 tegen 36 stemmen reeds werd bericht, is tbans door drie uit verschillende algemeene verkiezingen voortgekomen Storthings ge voteerd en kan dus van rechtswege wet worden, ook zonder de koninkiyke bekrachti ging. De zaak is voorgoed beslist. Tot dusver bedroeg het aantal stemgerech tigden 225,000daar komen nu nog 178,000 by. Da leden, die het stemrecht ook tot de vrouwen wilden uitbreiden, bleven met 33 stemmen in de minderheid. Voreenigde Staten. De Spaansche luitenant Decarronza, tot dusver maritiem attaché aan do Spaansche legatie te "Washington, heeft genoraal Lee en kapitein Sigsbee, oud-kapitein der „Maine", voor zijn vertrek tot een duel uitgedaagd, omdat zy de eer van Spanje hebben aangerand. Geen der beide uitgedaagden heeft nog geantwoord. Het driedaagsch debat over de oorlogs- belastingen is gisteren in de Kamer begonnen. De afgevaardigde Dingley opende de bespreking met de verklaring, dat voorzeker allen schouder aan schouder zouden staan om zoo spoedig mogeiyk een einde te maken aan de vyande- ïykheden. De leider dor oppositie, de heer Bailey, verklaarde, dat zün madestanders de wet zouden aannemen, indien de republikeinen zich vereenigden met het voorstel van de inkomstenbelasting. Zviltl-Ajfi-lka. De Transvaalsche regeering en de dynamiet- maatschappü hebben, naar uit Pretoria gemeld wordt, een overeenkomst aangegaan om den prüa van het dynamiet tot 10 sh. per kist te verminderen; de regeeriog en de maat- schappü zullen elk de helft dragen. Een trein uit Delagoabaai is by Bronk- horst's Point aangevallen door drie mannen, die op een der goederenwagens sprongen en, de treinbeambten in bedwang houdend, een kist met 400 pond op den weg wierpen. Toen sprongen zü van den trein af en brachten hun buit in veiligheid. De trein was al dien tyd in beweging gebleven. 3 5 7ste ITAATILOTEB IJ. VIERDE KLASSE. VIERDE LUST. Trekking van Donderdag 28 April. No. 13720 f ÏOGO. No. 1554 ƒ200. Prijzen van fü5* 17 3701 7227 10168 12315 13641 16114 .6823 18782 110 3970 7380 10633 125.3 88 15260 17413 18930 681 4042 7661 10768 12604 13740 16863 84 Cl 798 6260 7981 73 12735 13817 16 63 17629 19012 1071 6518 8090 11103 12809 13995 16376 17715 16 1612 66-3 8200 11757 43 14068 16609 17867 19134 1951 6739 8580 11848 12988 14339 19 18083 19201 2517 6096 8889 51 13102 78 16723 18230 19536 2C73 6422 94C1 11941 132.J3 90 67 1843J 20366 3324 6792 (612 12048 13394 14405 86 9 4 20462 35BG 0394 10310 12159 13631 85 16304 18G43 De oorlog tusschen Spanje en de Yereenigde Staten. De geruchten over een bombardement van Havanna zyn onwaar. President Mac KInley hoopt nog altüd de Spanjaarden door een eenvoudige blokkade tot toegeven te zullen dwingen en als hü al moet vechten, wenscht hü daartoe eerst over te gaan in den herfst, in October, wanneer het regenseizoen is afge- loopen. De geruchten zyn misschien in de wereld gekomen doordat bekend is geworden, dat admiraal Sampson naar Washington seinde, dat het een goeden indruk op do bemanning van zün schip zou maken, wanneer zü de schoten der Spanjaarden mocht beantwoorden. Hem werd echter een streng bevel terugge seind om geen zijner schepen te wagen in een dergeiyk tweegevecht. Omtrent den toestand in de geblokkeerde stad worden uit Amerikaansche bron berichten gomeld, die lünrecht in tegenspraak zün met de mededeelingen van Spaaosche züde. Uitge weken Amerikanen, die met de „Myrtledene", kapitein Mil burn, te Nieuw-York zün aange komen, vertellen, dat het bericht van het vertrek van admiraal Sampson's vloot uit Key-West groote ontroering teweegbracht en het sein gaf tot een grooten uittocht (van Amerikanen?) naar het binnenland. Elke trein, die vertrok, werd bestormd door de inwoners. De treinen naar Marinao, een voorstad van Havanna, werden zóó verwoed belegerd, dat de soldaten er by te pas moeeben komen om do orde te herstellen. De „vredelievende oorlog" van Mac Kinley doet zün invloed reeds gevoelen. Da prijs van tarwe is te Havanna reeds van 24 dol larcenten tot 50 dollarcenten per pond gestegen. De inwoners leven in een voortdurende vrees altüd volgens Amerikaansche berich ten. Het geluid der kanonschoten by de oefeningen op fort Santa-Clara en andere battcryen veroorzaakt een paniek. De straten zün vol troepen, zoowel huurlingen als vrij willigers, die yverig aan het oafenen zyn. Er zyn vele bataljons uit het binnenland naar Havanna teruggetrokken, maar bet krachtig optreden der opstandelingen maakt het niet mogeiyk om de provinciën sterk van troepen te ontolooten. Yolgens kapt Milburn is men te Havanna niet bang voor een bombardement, omdat de Spanjaarden zeggen, dat do Yereeuigde Staten den oorlog zyn begonnen in het belang van de menscheiykheid en dat een bombardement in stryd zou zyn met deze voorstelling. „Verleden Zondag ging ik," vertelt kapt. Milourn, „aan wal en wandeldo langs de nieuwe versterkingen van Casablanca om deze op te nemen. Drie of vier Spaansche soldaten met gevelde bsyonet kwamen dadeiyk op my af en arrestoerden my als Amerikaan sch spion." Hy werd naar Morro Castle gebracht. Nadat drie of vier uren verloopen waren, hoorde hy, dat hy ter dood veroordeeld was eu dat hy na verloop van een uur zou worden gefusileerd. De kapitein, die Britsch onderdaan is, antwoordae: „Waarom eerst over een uur? Schiet nu en hinnen een dag zal Havanna en geheel Cuba verwoest zyn." De Engelsche vice-consul te Arostequo bemoeide zich echter met de zaak, waarop kapitein Milburn wederom op vrye voeten werd gesteld. Aan de aanhouding van de „Panama" wordt in de Yereenigde Staten groot gewicht gehecht. Het schip had een volle lading levensmidde len voor het garnizoen te Havanna aan boord en een flinke hoeveelheid krijgsvoorraad. Het vertrok uit Ni-mw-York den 20sten April, oen dag voor bet afbreken der diplomatieke be trekkingen en dus nog voordat er oorlog was. De waarde wordt op meer dan een millioen dollar geschat en do opbrengst zal verdeeld worden onder de 30 leden der bemanning van den kruiser „Mangrove", die haar buit maakte. De „Panama" is een stalen stoomer van 20S5 tons en 1500 paardekracht. Zy werd in 1875 te Glasgow gebouwd en behoorde aan de „Compania Transatlantica" te Barcelona. Behalve oit schip liggen nog tal van andere buitgemaakte schepen iu de havcu van Key- West, zoodat deze haven allengs met prys- gemaakte schepen gevuld wordt, naar aan de „Daily Telegraph" gemeld wordt Hoewel dus de Amerikanen op geen succes van beteekenis kunnen wyzen, zal toch wel eindeiyk een krachtig optraden te verwachten zyn, zooira men de noodige troepen ter be schikking heeft. De mobilisatie wordt in Amerika met kracht voortgezst en dagelyks arriveeren treinen met manschappen in het kamp van Chickamanga. Dinsdag kwam er oen grooto hooveelheid artillerie en infanterie aan uit Chicago, infanterie en cavalerie uit Texas en verscheiden compagnieën van bet 2e regiment infanterie uit verschillende punten van Montana en Noord-Dakota, zoodat de kwartiermeesters handen vol werk hebben. De geestdrift is ook gevaren in do studenten. Maandag werd het Haward College te Cambridge geopend, maar de studenten den- kon meer aan den oorlog dan aan hun stadiën. Verscheidene leden van het college, die be- hooren tot de militie van Massachusetts, hebben Cambridge reeds verlaten, om zich by hun regimenten aan to melden. De geestdrift vindt evenwel meer ingang by de jongeren dan by do ouderen, die niet de verzekering hebben, dat hun dit jaar de verlangde graad zal worden verleend, wanneer zy nu het college verlaten. Deze twyfelaars vinden steun by professor Charles Eliot Norton, die iu een adres aan do studenten de houding afkeurt van het Amerikaansche volk, door welks houding, zooals by zegt, de oorlog is uitge broken, om daardoor een geschil uit den weg te ruimen met een zwakke en inferieure natfa. Do studenten hebben niet noodig zich in het leger te laten opnemen en als zy zulks toch doen, moet daarin geen bewys van echte vaderlandsliefde worden gezien. Daarentegen hebben de autoriteiten aan enkele andere universiteiten besloten, dat de studenten van het laatste studiejaar, die dienst nemen by het leger of de marine, zullen beschouwd worden als dit studiejaar te hebben meegemaakt en dat andere studenten, die eveneens dienst nemen, een jaar na hun terugkeer zooveel mogeiyk aan afzonderlyke examens zullen worden onderworpen. Men verwacht, dat de Amerikaansche troe pen, die naar Cuba zullen gaan om den op standelingen hulp en den hongerenden voedsel te brengen, aan het eind van deze week zullen vertrekkon. Nog steeds worden troepen saam getrokken te Key-West, want naar verwach ting zal de expeditie vyf duizend man 6terk zyn. Zy zal een haven op Cuba trachten to bezetten en van daar den opstandelingen wapenen toevoeren en den pacifico» voedsel. Te Key-West ligt op bet oogenblik een model hoapitaalschipt de „Solace," voor anker, die doorgaat voor het fraaiate vaartuig ter wereld van dit type. Het schip meet 38,000 tons, loopt 17 knoopen en zal varen onder de vlag van het Roode Kruis. Men vindt er bodden voor de gekwetsten, operatiekamer?, reconvalescentenkamera en vertrekken voor de stervenden en voor lykeu. Het schip hooft 8toombarkas8en aan boord, die do gewonden gaan afhalen tydens en na het gevecht en is voorzien van alle gemakken en middelen der moderne anti septische heerkunde. Naast een bemanning om do „Solace" te besturen, is er een staf van ziekenverplegers aan boord. Yan den oorlog wordt vooral party ga- trokken door de Engelsche mynindustrie. Nacht en dag wordt er gewerkt en de myn- eigenaars hebben besloten de salarissen mot 10 pet. te verboogen. Aan het Spaansche gezantschap to Part* is voor de versterking der vloot een bedrag ingeschreven van 400,000 franken. Uit Kingston, Jamaica, wordt bericht,, dat zes Britsche oorlogsschepen in de Cabaansche wateren zullen patrouilleeren en dat da kruiser „Talöofc" zich naar Havanna z*t begeven. Het Amc-rikaanschprysgerecht te Key-West, is geconstitueerd. Het zal met gesloteu deuren beraadslagen en de uitspraken zullen niet be kend worden gemaakt, voordat de geheele za. k is geregeld. Do Traag doet zich voor of de gevangen genomen Spaansche zeelieden en passagiers, wier aantal 230 bedraagt, vastgehouden zullen worden. Het Amerikaansche departement van oorlog heeft last gegeven de gevangenen met de grootste onderscheiding te behandelen. De officieren worden als getuigen in hechtenis gehouden, maar de verdere bemannigen zyn reeds op vrye voeten gesteld. Niettemin vreezen de zeelieden, die onder de inwoners geen vrienden hebben, in een vyandigo haven aan land te gaan. Zy zullen waarschünlyk worden ondergebracht in de kazerne onder bewaking der bondstroopen. Een telegram uit Nieuw-York meldt, dat veertig duizend man Dinsdagavond van Chicago zyn opgetrokkken naar het kamp Springfield. De gouverneur van den staat Maine heeft laat gegeven tot mobilisatie der militie tegen 2 Mei. De concentratie van battery en zware artil lerie van San-Francisco zal onmiddellijk worden doorgezet. De kustwacht naby San- Francisco wordt eveneens georganiseerd. De „Herald" ontvangt een telegram uit San Juan op Porto-Rico, dat de Spanjaarden alle pogingen doen om d9 lang verwaarloosde versterkingen ïn staat van tegenweer to bren gen. Deze taak schynt onmogelyk, doch goede voortgang wordt gemaakt met de nieuwe battery van het oostelyk fort San-Cristobal, waar veertien zware stukken geschut staan opgesteld. Uit LondenTwee Spaansche torpedobooton kruisen in de nabyheid van de rotsen Cas- quets by het eiland Alderney, ten westen van Cherbourg. Een groote gewapende stoomboot, die ook van Spaansche nationaliteit schynt te zyn, bevindt zich tusschen de rots Lonvre en het eiland Ouessant. Een Spaansche torpedo- kanonneerboot passeerde gistermorgen Dover in westeiyke richting. Uit Key-West: De kruiser „Detroit" heeft het Spaansche schip „Bollvar" genomen. Een officiéél telegram uit Manilla meldt, dat een Spaansche kanonneerboot naar de haven heeft gebracht het Amerikaansche schip „Saranac", geladen met steenkooL Het Ame rikaansche eskader is nog niet aangekomsn. Het Spaansche eskader heeft een stelling in genomen in afwachting. Er heerschte gisteren te Madrid groote geestdrift ten gevolge van het vertrek van admiraal Montejo, die van de Philippynen, ondanks de mumerieke minderheid van zyn schopen, is vertrokken, om het Amerikaansche eskader te gemoet te stoomen. Uit Havanna (via Key-West dus uit Amerikaansche tron): Twee Spaansche stoom schepen zyn er iu geslaagd de blokkade te verbreken. Twee Amerikaansche monitors hebben twee goeletten met steenkool geladen buit gemaakt; ze lieten beide schepen echter weder vry daar zy van Duitsche nationaliteit bleken te zyn. De Spaansche kanonneerboot „Ligera" ont moette ter hoogte van Cayopiedra by Mafcanzas den Amerikaanschen torpedojager „Cushing". Deze laatsto gaf vuur» waarop de „Ligera" met tisn schoten antwoordde. De „Cushing" werd beschadigd en maakte z)ch daarop uit de voeten. Deze Amerikaansche snelvarende torpedoboot is voor zes weken buiten dienst geraakt door avery. De stuurboord-machine werd bescha digd door plotselingen terugslag, terwfil het schip met volle kracht voorwaarts stoomde. De Spaansche stoomer „Montserrat" is goed en wel te Cienfuegos aangekomen. Officieel wordt gemeld dat generaal Masso op Cuba een corps inlanders organiseert om tegen de Amerikanen te strydeü. De commissie uit de koloniale regeering, die met de opstandelingen is gaan beraad slagen, ia nog niet teruggekeerd. Men verzekert, zelfs in regeoricgskringen, dat de pogingen om vrede te sluiten niet g«slaagd zyn.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2