H\ 11711 Vrijdlag SO -Aapril. A0. 1898 Coarant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zon- en feestdagen, uitgegeven Dit nommer bestaat nit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 28 April. LEIDSCH DA&BLA PBUB DEZEfi OOUBAHT1 Voor Leiden per 3 maanden. JPranco per post Afeondorl(jke Nommors 1.10. 0.05. FBU3 DES ADVEETÜN T1ËN t Yan 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17). GrooterO letters naar plaatsruimte. Voor het Incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Offioiëele KennLi^eringexie MiNKWET. Burgemeester on Wetlioudera ran Leiden broogen tor algemeens kennis, dat door COBNELIS JOHANNES COSTER, wonende alhier, een verzoek- ecbnft is ingediend om vergnnning voor den klein handel in storkon drank, in het perceel Vrouwe- flteeg, wijk IV No. 18. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidon, F. WAS, Burgemeester. 27 April 1898. VAN BEYST, 8ecretario. Dekiesveroeuiging „De Ned.-Herv. Kerk", alhior, heeft in haar daartoe gehouden Ver gadering besloten, voor de a. s. verkiezing van notabelen de aftredeDden opnieuw aan te bevelen en in de vier vacaturen tot can- didaten benoemd de heeren H. E. Yan der Heide, L. B. Den Houter, F. J. De Ridder en C. J. Eggink Jr. Voor het akte-examon lager onderwijs zjjn geslaagd de dames M. C. Slothouwer en C. Schumann, alsmede de heer J. Zuurdeeg, allen van Leiden. De beer Zuurdeeg is ook geslaagd voor het examen in de vrije- en orde-oefeningen. Do heer F. J. Los was de woordvoerder der commissie, welke gisteren da. W. Briët de vermelde huldeblijken aan cool Beroepen is bjj de Ned.-Herv. Gem. te Kage c. a. ds. A. Van Veen, te Hillegom. Gehandhaafd is het besluit van den directeur der directe belistingen, enz. te Maastricht tot afwijzing van het verzoek om vrijdom van persoooelo -belasting ten behoeve van het zedelijk lichaam „Sub praesidio Beatae Mariae Virginis, sine macula conceptie", aldaar. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs voor de wetsont werpen betreffende de geldleeniDg van den Staat de heeren Mees, Bouman, Van Alphen, Bastert en Rethaan Macaró; voor do regeling tot toelating als schipper op koopvaardijschepen de heeren Van Heemstra, Lieftinck, Van Raalte, Verhey en Fokker; voor de Indische mijnwet en de overeenkomst tot aankoop van don spoorweg Batavia—Krawang de heeren Mackay, Bablmann, Pyttersen, Geerteema en Pijnappel. Het vertrek van Hr. Ms. pantaerschip „Friesland" naar Curagao is uitgesttld tot Zaterdagmiddag halféón. Men seint uit Genua van 27 April: HH. MM. de Koninginnen zijn heden hier aange komen cn zullen den 29iten naar Florence vertrekken. Dr. Willem Francken, Noderlandsch ge neesheer te Menton, is door de Fransche regee ring benoemd tot Officier d'Acadómie. De OosteuriJksche gezant bij ons Hof zal eerstdaags naar Buda-Pesth vertrekken. Boor do Vereeniging van Industriëelen en Kooplieden to Haarlem wordt een beweging op touw gezet om den Raad te bowegen geen concessie verlengiDg te geven aan de „Imperial," doch over te gaan tot gemeentelijke exploitstio der gasfabriek. Door de familieleden van wijlen dr. Cb. M. Schols, in leven hoogleeraar aan do Poly technische School, zijn een marmeren borst beeld van den overledene en voor het geval van opheffing of ontbinding van de Rijks commissie voor do graadmeting en watcr- pissing, de bandschriften en bibliotheek van wijlen den hoogleeraar, aan genoemde school ten geschenke aangeboden. Aan de schenkers is daarvoor de dank der Regeering betnigd. Sts.-Ct Op 12 April 1898 heeft te Parijs de uit wisseling plaats gehad der akten van bekrach tiging van het tusschen Nederland en Frankrijk op 24 December 1895 gesloten verdrag tot uitlevering van misdadigers. (Sts.-Ct.) Ze6 leden van den Raad der gemeente Middelburg hrt>ben een voorstel ingediond om den gasprijs te verminderon en een Raadscommissie te benoemen voor hot beheer der gasfabriek. To Le Vésinet, bij Parijs, overleed na een kort ziekbed de heer Daniël Franken Dz officier io de Orde van Orauje-Nassau, oud- directeur van de Kasvereeniging to Amsterdam, die de laatste 25 jaren zijn woonplaats in Frankrijk had. De heer Franken is de bekende "kenner en beminnaar van de oude Neder- landsche Kunst, in hoofdzaak schilderkunst, die groote sommen gelds besteedde voor den aankoop van alles, wat dreigde op dit gebied het vaderland te zullen verlaten, di9 de histori8:he galerij van De Vos met den heer Langcrhuyzen aankocht en aan de gemeente Amsterdam aanbood, die de Vereeniging „Rembrandt" met de vorstelijke gift van honderd duizend gulden steunde en allerlei kostbare geschenken aan 't Rijk en de gemeente Amsterdam, zijn geboorteplaats, schonk. Ten einde zfin zeer belangrijk werk van den schilder Van der Venne te kunnen voltooien, bezocht by o. a. in Zweden en elders ver schillende schilderijen-collecties en deed voor eigen rekening allerlei etsen en gravures naar schilderijen van dien meester vervaardigen; heluas, hjj heeft het niet gereed mogen zien. De onverbiodelijke dood heeft ook dezen wel willenden, besten en eenvoudigen mensch overvallen, nadat zijn gezondheid reeds lang te wenschen liet. HC.) Tot organist directeur van de nieuwe R.-K. kathedraal te Haarlem is benoemd de heer Henri Piel?.ge, directeur van „Caecilia" en van Haarhmsch Gemengd Koor. Op de algemeene begraafplaats te (Jtrecht had gisteren de ter-aar le-bestelling plaats van het stoffelijk overschot van mr. C. Gerlings, in leven oud-ontvanger der gemeente Utrecht, voorzitter van den kerkeraad der Doopsgezinde gemeente, deken van het Collegium Musicum Ultrajectinum en bestuurslid van verschillende vereeüigingen, die aldaar dezer dagen in den ouderdom van 64 jaren is overleden. Tal van belangstellenden waren op de be graafplaats aanwezig, waaronder werden op gemerkt de burgemeester van Utrecht, de wetbouaers F. H. Cobiyn en mr. D. Ragay, leden van den kerkeraad, het Collegium voor noemd, enz. Aan de groeve werd niet ge sproken. De ouaste zoon van den overledene bedankte voor de betoonde deelneming. Te Kaapstad heeft zich een voorloopige commissie gevormd voor de viering van de inhuldiging van H. M. de Koningin. Deze commissie is aldus samengesteld: Joban Jansen, voorzitter; J. E. Vixseboxe, vice-voor- zitter; J. v. d. Tuuk, J. Vrolik, E. H. Lucouw en A. H. Pinot Jr., secretaris. Te Gorkum zal by gelegenheid van het inhuldigingsfeest op de Groote Markt een fontein worden geplaatst. Eenige heeren en het bestuur der spaarbank hebben voor dat doel f 4500 toegezegd. Het stoomschip „Ardjoeno," van Rot terdam naar Bataria, vertrok 27 April van Suez; de „Brouwer," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 27 April te Port-Saidde „Burgemeester Don Tex" arriveerde 26 April van Amsterdam te Batavia; de „Obdam" arriv. 27 April van Nieuw-York te Rotterdam; de „Prins Alexander," van Batavia naar Am sterdam, passeerde 27 April Point de Galle; de „Spaamdam" arriveerde 26 April van Rot terdam te Nieuw-York; de „Kaffir" arriveerde 23 April van Amsterdam en Londen te Kaap stad; do „Lawoe" vertrok 27 April van Batavia naar Rotterdam; de „Nestor," van Penang naar Amsterdam, passeerde 27 April Dover. Boskoop. De gemeenteraad had gisteren te beslissen over twee aanvragen om concessie tot verlichting der gemeente; een van den heer L. Bronkbout, directeur der gasfabriek te Woerden, voor de verlichting door gas, en een van don heer P. J. De Kouter, tot ver lichting door electricitelt. De Raad besloot met algemeens stemmen aan den heer Bronkhout concessie te ver- leenen, onder bepaling, dat, op verbeurte van f 1000, binnen één jaar de fabriek in werking moet wezen. Noordwyk. GlstervoormiJdag om elf uren ontspoorde de locomotief van de naar Leiden vertrekkende tram halverwege hier en Noord- w\jk aan Zee. Alles liep zonder ongelukken af, en na «enigen tyd was het verkeer weer gertgeld, ofschoon de bewuste tramtrein vice-vorsa uitviel. Roolof-Arendsveen. De gisteren alhier ten overstaan van notaris Van Greuningen door de directeuren Homan en Boekee gehouden bloembolltnveiling mag als goed geslaagd worden beschouwd. Veel koopers van hier en elders waren opgekomen. De principalen toonen algemeen tevreden te zjjn met den afloop. De prezen van de narciseen zijn glo baal minstens even hoog als het vorige jaar. Vooral de bicolors vonden gereeden aftrek. Ook was er rijzing merkbaar in de dubb. incomparable on de V. Sion. De tulpen daaren tegen blijken veel minder in trek te zijn, ofschoon ook in dat artikel, in verband met de geringe vraag, nog geen redenen tot klachten aanwezig zijn. De narcissen zjjn bier ter plaatse van uitmuntende qu liteit volgens het oordeel der deskundigen. Vrij algemeen leggen de kweekers zich dan ook meer bepaald op hot telen van deze bollensoorten toe. Woubruggc. Het onderzoek der verlof gangers van de militie te land zal alhier voor het 14de Militiekanton dezer provincie (de gemeenten Zevenhoven, Nieuw veen, Leimui Jen, Ter Aar, Alkemade, Rijnzaterwouüe en Wou- brugge) worden gehouden op Dinsdag 7 Juni a. s., des voormiddags te halfelf. Voorschoten. Tot onderwijzer aan het Instituut Berensteyn, alhier, is benoemd de heer J. H. Pik, te Veendam. Zootcrmocr-Zegwaard. De heer Chr. Morks, te Voorburg, oie alhier tegen 1 Mei a. 8. tot 4den onderwjjztr aan de Christelijke school was benoemd, heeft wegens benoeming in een andere betrekking, bij een Ministerie te 's-Gravenhage, voor de benoeming alhier bedankt. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot vice-president der arr.-rechtbank te Maastricht mr. J. A. Reynen, thaus rechter in gemelde rechtbank; vooi het tijd vak van 1 Slei -1898 tot en met 30 April 189J, tot onderwijzeres aan de Rijkskweekschool voor onder wijzeressen te Apeldoorn, mej. J. A. E. Houbolt, aldaar. Benoemd bij het wapen der gcuie: V. bi] den staf van het wapen, tot kolonel, de luitenant-kolonel P. C. Kpol; tot majoor, de kapt. J. Meursinge; tot kapitein, de eerste luitenants G. W. C. Westenberg en J. J. Schuil; tot eersten luitenant, de tweede luitenant F. T. Jannette Wa len, allen van dien staf, voórlaatsteenoemde werk zaam hij do Kon. Militaire Academie; tot com mandant in het 4de geniecommandement, de luitenant-kolonel H. Van 'fc Sant, commandant van het corps genietroepen, die in verband daarmede eervol van zijn tegenwoordig bevol wordt ont heven en 2°. bij het corps genietroepen, tot commandant van het corps, do majoor J. W. N. Cramer, van het corp3; tot majoor, de kapitein W. Cool, van den stat van het wapen; tot eersten luitenant, de tweede luitenant H. H. E. R. Westenberg, van het corps. Aan W. M. C. Gaatelaars' eervol ontslag ver leend als bureel-ambtenaar van den ltijkswater- ataa'; met ingang van 1 September 1898, aan K. C. Huyghens Backer, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als leeraar aan de Rijks H. B.-S. te Roermond. De kapitein der artillerie P. J. Te Winkel, thans op non-activiteit, met ingang van 1 Mei 1898, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 901 'sjaars. Pensioen verleend aan G. J. Middelbergh, ont vanger dor directe belastingen en accijnzen, /9Z8; J. De Jong, kommies lsto klasse bij 's Rijks be lastingen, ƒ524. Gemeenteraad Tan Lbse. Tegenwoordig alle loden. Voorzitterde Burgemeester. De notulen der vorigo vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter coet mededeeling, dat door God. Staten z(jn goedgekeurd de volgende Raadsbesluiten a. tot af- en overschrijving op de begrooting voor 1898; b. tot aanvulling van de begrootiog voor 1897 c. tot in-gebruikgeving van een stukje ge meentegrond, en d. tot aankoop van een perceel aan de Dorpsstraat, tot bouw van een post- en tele graafkantoor. Aangenomen voor kennisgeving. Aan de orde komen thans eenigo benoemin gen, als Leden Stemburoel: de heeren C. H. Wolff en A. Van der Mcy; tot hun plaatsvervan gers de heeren J. Riggel en M. Van der Veld. 2o. Plaatsvervangend Voorzitter Stembureel: do heer R. Huyg. 3o. Scbutterfi commissiede heeren J. Riggel en M. Van der Veld. Ten opzichte van den voorgenomen bouw van een post- en telegraafkantoor wor^t be sloten aan den heer G. Blokhuis, architect te Haarlem, op te dragen het maken van bestek en teekening. Do Voorzitter deelde Dog mede, dat de Rijks bouwmeester dezer dagen te Lisse komt tot opneming van het ttrrein en 't verstrekken van iDlichtingen, als wanneer genoemde heer Blok huis gelijktijdig zal worden uitgenoodigd. Eindelijk wordt nog besloten aan belang hebbenden» die wenschen aan te sluiten aan het gemeenteriool, dit te vergunnen tegen betaling per jaar van f 0.10 per strekkonden meter en onder voorwaarde, dat de belangheb benden zelf een zinkput zullen moeten maken. Verder niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Gemengd Nieuws. Velen onzer stadgenooten maak ten gisteren een reis naar „De stad Maastricht", om er de in ons blad bij advertentie aange kondigde verlichting en versiering te be schouwen. Op klaarlichten dag aangestoken, brandden de vele vetpotlichtjes aan den rljzigen voorgevel van het aan de Haarlem merstraat alhier gelegen magazijn den gehee- len avond zeer goed. Dit was ook het geval met de lichten in de ballons en lampsons vau onderscheiden vorm en kleur. Guirlandes verhoogden het effect van het geheel, dat elk deed denken aan de feesten der toekomst naar aanloioiog der inhuldiging onzer Koningin. Evenals over Leiden, ontlastte zich gisternamiddag, naar we in de „N. R. C." lezen, boven Rotterdam een zwaar onweaer, gepaard met hevige stortregens. Twee buien, één uit het Noordoosten en één uit het Westen, werkten aldaar tegen olkander in. In korten tijd kondon de riolen, waarvan er enkele, meestal op hofjes, verstopt bleken te «dn, het water niet meer verzwelgen en hier en daar werden straten of gedeelten van straten blank gezet tot groot ongerief der bewoners, bg wie het water nu in hui3 stroomde. Ongeveer 10 minuten over tweeën rioeg de bliksem met een ontzettend zwaren slag in by den heer A. Jungerhans, in galanterieën, op de Leuvehaven No. 5. Staande op de Vischmarkt, zag men by den alag eenige bonken vuur vallen. Later bleek, dat de bliksem een hand van het beeld, dat op het huis van den heer Jungerhans staat, afgeslagen en daar tevens een party dakpannen vernield had. Van dit huis plantte de bliksem zich langs de Vischmarkt voort en nam een streep cement mede. Eenigen personen, die onder de kap van de Vischmarkt schuilden, sloegen do 6tukken daarvan rak lings langs het lichaam. Op de Leuvehaven voor het huis van den heer Jungerhans was het bezaaid met stukken van pannen en van het beeld. Niemand werd echter gedeerd en brand werd evenmin ver oorzaakt, hoewel dadeiyk na den slag op den zolder op de Leuvehaven No. 5 veel damp en rook hing. Onder de vischvrouwen op de Vischmarkt veroorzaakte de ongekend zware slag een heele opschudding. Sommigen waren door het felle licht verblind, anderen zoo hevig ge schrikt, dat zU kuilen :e onder elkander troost zochten. Allen waren erg onder den indruk en ce anders zelden rustende monden bleven nog wel een half uur daarna gesloten. Op het politiebureel ia de Pauwensteeg sloeg de telephoongeloiding stuk. De hulp der brandweer te Amster dam werd gisteravond omstreeks acht uron ingeroepen voor een zwaren binnenbrand, ont staan op de eerste étage van het perceel 335 Govert-Flink straat, bewoond door den heer J. P. Greiver. De brand was ontstaan doordat do kat een brandonde petroleumlamp had omgeworpen. De brandweer van do kazernes Weesperplein cn Ruysdaelkado was spoedig ter plaatse en wist met twee stralen op de Vechtwaterlriding den brand tot deze verdie ping te beperken. De achterkamer en de alkoof brandden geheel uit. Alles was togon brand schade verz' kerd en per?ooniyke ongclokken hadden gelukkig niet plaats. Hbl G. Van Deth werd Dinsdag te Amsterdam, na zjjn aankomst uit Amerika, gevangengenomen, ten einde drie voDniseen te ondergaan van de rechtbanken te Amster dam, Middelburg en Breda, wegens beleedi- ging. H\j is in verzet gekomen tegen het vonnis van Amsterdam on voorloopig ont slagen. Heden in de 4do kamer zou zijn verzet zaak aanhangig zijn. (Hbl.) Te Nymogen was Maandag de aanvoer van eieren zoo groot, dat ze ten slotte voor 8 cents per 4 stuks geen koopers meer vonden, nadat zo aanvankelijk 9 a 10 cents per 4 stuks hadden gegolden. Als verdacht van poging tot ver giftiging van haar kind, een maand oud, te Amersfoort op 23 dezer gepleegd, is M. A. R. van daar naar de gevangenis te Utrecht over gebracht. U. D.) Aan den Langendyk heerscht een ware rattenplaag, zoodat een premie is gesteld op het vangen dezer dieren. Een go- volg is, dat in de banne St.-Pancras van den polder Geestmer-Ambacht in een paar dagen tyds 375 ratten werden gevangen. In do banne Broek-op Langendyk werden in één week om de twee dagen aan de daartoe ingestelde com missie ingeleverd 400, 615 en 473 ratten. Te Zuid-Scharwoude bedroeg dit aantal voor de eerste ingeleverde vangst 494 stuks. Door de burgemeesters van Scho ten en Spaamdam is toestemming verleend voor den roeiwedstryd van den Ned. Studenten- roribond op 30 Mei, 2den Pinksterdag, op het Spaarne by Haarlem. Gisternacht, o n g o v e e r te twaalf uren, brak te Winterswyk een hevige brand uit in de woning van een mandenmaker. Spoedig was het gcheele getouw, waarvan bodoeldo woning oen deol uitmaakte, uitgebrand. Hetzelfde perceel, waarin zich nog twee wonin gen en een bewaarplaats voor hooi, stroo, enz. onder één dak bevonden, brandde voor eeüige jaren ook af. De eigenaar had nochtans ge meend zyn inboedel Diet te moeten verzekeren de verliezen der andere bewoners waren door asBurantio gedekt, evenals het gebouw. Zondagmorgen werd naby den overweg van Schalkwyk het lyk van den spoorbeambte Van K. gevonden. Do ongeluk' kigd i3 waarschynlyk door een passeerendor» goederentrein overreden. By laat een vrouw en drie kinderen achter. Gisteravond werd in d o T w y n- 6traat te Utrecht een jongetje van ongeveor 8 jaar door een vi^elante aangeredt-n. Het kind kwam met de vingertjes onder de wielen, zoodat zy geheel plat w rden gedrukt; door den val bekwam de kleine ook een hoofd wonde. In do gemeente Schoterland kan mon de gevolgen en goede zien der drank wet In het jaar 1881 vond men daar 181 herbergen en kroegen, waarin sterke drank getapt word. Door do drankwet daalde dat qjfer allengs, zooiat op 1 Januari 1898 nog slechts 81 herbergen, enz. met „vergunning" in die gemeente gevonden werden. Alzoo ic 17 jaar een afnemiog van 100 drankgelegen heden. In het corp Bovenknype, een zeer welvarend dorp, heeft men maar éón herberg me^r met „vergunning". Nadat de trein van elf uren gistermorgen juist voorby het station Vordon gostoomd was, bespeurdo men, dat een dennen- bosch, vlak aan deo spoorweg gelegen, in de buurt, waar het bosch van jhr. Coenen voor eenige jaren afbrandde, in vlam stond. Dit b03ch is het eigendom van de weduwe Wuestenenk. De velawachter H., die zich toevallig in de buurt bevond, had het geluk» om, geholpen door eooigo menschen uit co buurt, den voortgang van het vuur te stuiten. Gisternacht omstreeks twa a1f nron is er een hevige brand uitgebroken onder de gemeente IJselmuiJen, by Kampen. Vyf arbeiderswoningen met een schuurtje, deels met riet geaekt, lagen in korten tyd geheel in de ascb, zoodat er van de inboedels niets kon gered worden. Ook de bewoners hebben zich moeten haasten uit hun woniogen te komen. De byna 20 jarige vrouw van K. De Vries, in 't vorige jaar gehuwd, en een knaapje van 10 jaren van den arbeider H. Bos hoeft mon niet kunnen redden en kwamen jam- meriyk in de vlaromen om. Ook 6 geiten zyn verbrand. Huizen en inboedels wartn voor een gedeelte verzekerd. De vrouw van Bos en een zoontje bekwamen hevige brandwonden. Uit oen kolk te Velp (by Arnhem) is Woensdagmorgen jl. het lyk opgehaald van den sedert Zondagavond jl. vermisten 33-jarigen ongebuwden arbeider L. L te Worth Rhedeu. Het onweer in 1 8 9 7. Volgens meuedeelingen aan het Kon. Meteorologisch Instituut te Utrecht, in 1897 gedaan door ben die zich met het waarnemen der onweders oj verschillende plaatsen van ons land belas! hadden, werden in 1897 34 menschen dooi don bliksem getroffen, waaronder 21 met doodelyken afloop, 39 runderen, 7 schapen, 14 paarden, 1 geit, 11 varkens, 1 hond en 61 kippen werden door den bliksem of coor den daardoor veroorzaakten brand gelood, 10 hooibergen en 145 gebouwen van onder scheiden aard werden getroffen, hieronder waren 21 kerktorons, 12 molens en 5 schoor steen en. Het aantal getroffen boomen bedroeg 58 en 14 maal werden telephoontel graaf- en andere electrische toestellen en geleidingen door den bliksem beschadigd. By 17 eer ver melde trefgevallen was het gebouw van een afleider voorzien er onUtond dan geen brand of de 6chade was betrekkelyk gering, behalve in 2 gevallen, waarby niet was uit te maken of de afleiders voldeden aan alle eischen, die men tegenwooruig meent te moeten stellen. In 1897 werd door het Hof der Seine een voortvluchtige dief tot 20 jaren dwangarbeid veroordeeld. Nu was het do zaak hem te vindeD. Op zyn signalement luidde do aanduiding „byzondero kenteekens" als volgt: ingescheurd aan het rechteroor en fluit gewooniyk de „Marseillaise." Wtlnu, een agent hoorde de „Marseillaise" fluiten en zag, naderöy komend, ook het teeken aan h.t oor. Do fluiter werd oogenblikkeiyk geknipt. Daar poogde by eerst zyn identiteit te loochenen, doch moest weldra bekennen. Een vrouw te Ludwigshafen heeft zich met haar twee kinderen in den Rijn verdronken, omdat zy door haar man mis handeld werd. In de nabyheid van de stad Geringswolde, in Saksen, is een afschuwelijk! misdaad gepleegd. Men vond daar in een gracht dryveode het iyk van een 20-jarig meisje.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1