If. 11710 Donderdag 08 April. A°. 1890 <ge*e (gourant wordt dagelijks, met uitsondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit noiumer bestaat uit DRIE Bladen. Leiden. 27 April. LEIDSCH BMBLAH PBUS DJEZEB COUBAUTj Voor Loldon per 8 maandoife 1.10* Franco per post 1.40 Afeonderlyke Nommerfl 0.05. PRT.TR Tl PR JTTVKH'I'PW'l'l frw Van 1—8 regite f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootora letters naar plaatsruimte. Tear bet lncasseeron buiten de stad ■wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. De onlangs door den gemeenteraad vast- gestolde verordening „op openbare vermake lijkheden en bijeenkomsten en het houden van verlotingen", gaven Gedeputeerde Staten tot verschillende opmerkingen aanleiding. De commissie voor de strafverordeningen heeft daarop in een uitvoerige nota haar meening uiteengezet, waarvan de conclusie deze was, dat geen termen aanwezig waren om door wijziging der verordening aan de door Gedeputeerde Staten gemaakte beden kingen te gemoet te komen. Deze nota ie daarop in afschrift aan Gedeputeerde Staten medegedeeld. In antwoord daarop ontvingen Burg. en Weths. een nader schrijven van Gedeputeerde Staten, waarbij de dezerzijds aangevoerde argumenten werden weerlegd on andermaal werd verzocht den Raad voor to stellen door wijziging der verordening aan de gemaakte bedunkingen te gemoet te komen. In hoofdzaak konden Gedeputeerde Staten zich niet vereenigon met de opdracht van de uitvoering der art. 2, 3 en 6 der verordening aan Burg. en Weths. Deze opdracht zou in etrijd zijn met do bepaling van art. 188 der Gemeentewet, welke uitvo ring door den bur gemeester alléén zou eischen. Burg. en Weths. geven den Raad in over weging in de gemelde artt. dor verordening de woorden „Burgemeester en Wothouders" te vervangen door „Burgemeester" en do aldus gewijzigde verordening (In verband met verschillende arresten van den Hoogen Raad, Waarbij is uitgemaakt, dat een verordening óok by wijziging slechts één datum van vast stelling kan hebben) in haar geheel opnieuw vast te stellen. Voor het akte-examen L. O. zijn te 's-Gravenhage geslaagd de dames G. L. Kutseh Lojenga en N. J. C. Kruyt, beiden uit Leiden. Op een te Amsterdam gehouden veiling van fondsartikelen werden al de werken van Alex. VerHuell aangekocht door den heer A. W. Sythoff, uitgever te Leiden. De „Staatscourant" van heden bevat de volgende kennisgevingen: Blykens schriftelyko mededeeling, onder dagteekening van 26 dezer door den gezant der VeretnigJe Staten van Amerika in opdracht zünor Regeering, tot do Nederlandscho Regeering gericht, hoeft de Spaansche Regeering op 21 dezer aan den gezant der Vereenigde Staten van Amerika te Madrid doen weten, dat zij het besluit van het Congres, 20 dezer goedgekeurd, waarby tusschenkomst werd bevolen in het belang van den vrede en de onafhankelijkheid van het eiland Cuba, gelyk- stelde met een oorlogsverklaring, en dat zy daarom haar gezant uit Washington had teruggeroepen en do diplomatieke betrekkingen had afgobroken. Derhalve had het Congres van de Vereenigde Staten van Amerika door een 25 dezer goedgekeurde wet verklaard, dat er oorlog tusschen de twee landen bestaat, sedert 21 April jl., dien dag inbegrepen. Blykens mededeeling van Hr. Ms. gezant te Madrid heeft do Spaansche Regoering be sloten de onzydige koopwaar onder vyande- lyke vlag te eerbiedigen, alsmede de vyande- lyke onder onzydige, beide met uitzondering van oorlogscontrabande. Zonder van haar recht om de kaapvaart uit te oefenen a?6tand te doen, zal de Spaansche Regeering daarvan voorloopig geen gebruik maken. Ook heeft die Rogeering de erkenning uit gesproken van het beginsel, dat blokkades werkeiyk moeten zyn om erkend te worden. De „Sts. Ct." No. 97 bevat de statuten jder „Vereeniglng voor Cbriatelyk lager en toeer uitgebreid lager onderwys en bewaar schoolte Leiderdorp. Als toekomstig burgemeester van 'a Gra- venbage wordt genoemd mr. W. J. Snouck Hurgrooje, schoolopziener, lid der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad aldaar. De hser Snouck Hurgronje moet reeds een vorigo maal zyn aangezocht, doch toen hebben bedankt. Thans moet hy zich, naar de „Res.- bode" verneemt, beschikbaar hebben gesteld. De heer Snouck Hurgronjo behoort in den Raad tot de fractie, dio op politiek gebi°d aan de tegenwoordige regeering het naast staat. Het moet deze overweging zyn, dio reeds eenmaal op hem de aandacht vostigde. Door don kerkoraad der Waalsche ge meente te Groningen is beroepen de heer L Perriraz, van Laueanne. De uitslag van de gisteren te 's-Graven hage gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad Iq district 1 is de volgende: Uitgebracht zijn 1521 geldige stemmen. Hier van verkreeg jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wyck 822, da heer J. M. Stobberingh 699 stemmen, zoodat de heer Van Asch van Wyck is gekozen. De Nederlandeche afgevaardigden op het Congres te Madrid zyn te 's-Gravenhage teruggekeerd. Gisteravond vergaderde de katholieke Kamerclub ter bespreking van haar bouaing tegenovor het dienstplicht-ontwerp. De heer Van Kerkwyk nam gistoren zyn plaats in de Tweede Kamer, sedert zyn ziekte geruimen tyd onbezet gebleven, weier in. Ook de heer Kerdyk was weer tegenwoordig. Tot lid van het bestuur der Vereeniging voor Evenredige Vertegenwoordiging is nog gekozen de lieer Do Jonge, uit Goes. Had „Pulchri Studio," te 's-Gravenhage, besloten ter herdenking van het 70 jarig geboortefeest van do kunstschilders P Stor tenbeker en C. Bisschop hun arbeid te huldigen door eon byzondere tentoonstelling van hunne werken, aan het denkbeeld is nu uitvoering gegeven, ook al mengdo het plotseling over- lyden van eerstgenoemde een gevoel van wee moed in dit huldebetoon. Door vriendenhand zyn de doeken van Stortenbeker, meerendeels klo k Holland8ch vee in Hollandsche lan douwen voorstellende, gerangschikt links en rechts van zyn fraai portret van de hand van Josseün do Jong, dat in het midden van een der wanden omgeven is door bloemen en im mortellen als laatste eer aan zyn nagedachtenis. Btrhalve een 17 tal werken van aen overleden kunstenaar, zyn in de zaal overigens tt-n toon gesteld eeü 20-tal groote doeken van Bisschop, vele waarvan een eereplaats hebben ingenomen in verzamelingen van kunstliefhebbers. In het midden prykt het portret van zyn moeder in Friesch kostuum. Het worot geflankeerd door schitterende voortbrengselen van zyn penseel, lioflyke meisjeekopjes, prachtige stU-levens en enkele interieurs, die de verschillende zyden van het talent des meesters op het bost doen uitkomen. In het fond van de zaal is voor een keurige aquarel van zyn hand op een tafeltje ten tcon gesteld het zilveren palet, dat oen kunstenaar deze week werd vereerd, terwyi ook do zilveren beker, door hem aan „Pulchri" geschonkon, er te zien is. Voor de velen, die Biöschop's kunst waar- deert-n, zal deze tentoonstelling een zöldzame gelegenheid aanbieden, om zyn gaven te be wonderen. De Raad van Beheer der Bouwmaat- schappy „Scheveningen", van meening, dat de exploitatie van het aan die Maatschappy behoorende Oranjehotol groot nadeel onder vindt door de wyziging, die in verband met den bouw van den strandmuur is gebracht in den to stand aan de zeezijde vóór dat hotel met aangrenzende villa's, waardoor een aantal personen den weg naar het hotel en de restauratie niet zouden kunnen vinden, heeft aan B. en Ws. van Den Haag verzocht dat een 5 M. breedo oprjjweg worde gemaakt van den strandweg af leidende naar en uitkomende op hot hooge voetpad ter hoogte van do villa „Maria." B. en Ws. hebben voorgesteld aan dien wensch, welks financiële gevolgen deBouw- maatschappü op zich neemt, te voldoen. Gistermiddag werd te Rotterdam op feesteiyke wyze hot nieuw Israëlittisch wees huis aan de Mathenesserlaan ingewyd. Daarby werd o. a. het woord gevoerd door den opperrabbyn, den heer dr. Rilter; kinde ren zongen oen cantate, geschenken werden gewisaeld en eerst na vier uren eindigde de plechtigheid. Mr. G. M. P. Del Court van Krimpen, sedert 21 jaar rechter in de rechtbank te Haarlem, heeft gisteren afscheid genomen wegens zyn gevraagd ontslag op 1 Mei a. s. Hartelyke woorden werden by die gelegen heid gesproken door den president, mr. Van Walcheren, den officier jbr. mr. Rotbaan Macaré -en den dekon der advocaten, mr. De Haan Hugonholtz. De commissie voor de feestelyke her denking van het 150-jarig bestaan der Neder landscho genietroepon op 15 en 16 Mei, verzoekt aan de personen, die in het bezit mochten zyn van portretten, stukken, teeke- ningen enz., daarvan zoo mogeiyk vóór 5 Mei mededeeling te willen doen, en of ze genegen zouden zyn ze gedurende de feestdagen in bruikleen af te staan en toe te zenden aan het adres van den socretaris der genoemde commissie, F. Bodehauser, Predikheerenkerk hof No. 6, te Utrecht. Te Utrecht is na een kortstondige ziekte in den ouderdom van 64 jaren overleden mr. C. Gerlings, oud-gemeente ontvanger aldaar. De betrekking van gemeente ontvanger werd door den heer Gerlings bekleed van 1867 tot 1888. De overledene was ook president der Spaarbank van de afdeeling Utrecht van het Nut en president van het „Collegium Musicum Ultrajeotinum", alsmede bestuurslid van vele lichamen in die gemeente. Door B. en Ws. van Winschoten is het volgend schryven verzonden aan alle hoofden van scholen en onderwyzera: „Het heeft onze aandacht getrokken, dat door velen uwer, bulten het geven van onder wys, ambten of bedieningen worden bekleed, zonder dat daarvoor door u is gevraagd of verkregen de vrijstelling van het verbod, in d« artikelen 35 en 36 der wet op het lager onderwys bedoeld. Naar onze meening en die meening wordt èn door den districts- ön door den arrondissements-8choolopziener gedeeld moet voor elke nevenbetrekking, van welken aard en van hoedanige strekking ook, door den ondorwyzer de meergenoemde vrystel- ling aan Gedeputeerde Staten worden gevraagd. Niet de onderwyzer beslist, maar Gedepu teerde Staten beslissen of eenige betrekking, bediening of ambt al dan niet valt onder de verbodsbepalingen van de artikelen 35 en 36. Valt zy niet daaronder, dan is de onder wyzer coor zoodanig bericht van Gedeputeerde Staten voor alle gevolgen gewaarborgd, even goed als door het bezit van de vrystelling, wanneer het betreft oen betrekking, wel val lende onder de verbodsbepalingen. In verband met deze onze opvatting en ter voorkoming van moeilijkheden, hebben wy de eer u uit te noodigen, om voor het geval door u, zonder vrysiplling van Gedepu teerde Staten, een:ge betrekking, van welken aard of van hoedanige strekking ook, behalve het geven van onderwys, wordt bekleed, daar voor alsnog binnen een niet al te lang tyds- verloop vrystelling aan Gedeputeerde Staten te vragen." Don heer J. A. Frederiks, te Middelburg, viel de onderscheiding te beurt van de Fransche Regeering te ontvangen de „palmes acadé miques". {Middelb. Ct.) Do vroegere stafmuzikant-solist F, J. T. Hautzscb, van do Kon. Ned. marine, is geën gageerd als kapelmeester-titulair by het muziek corps van het 8ste reg. inf. te Arnhem. Hy zal den tegenwoordigen kapelmeester, die den dienst verlaat, later definitief ver vangen. {N, R. C.) Yan 17 tot 30 Juni zullen op het fort te IJmulden door de bezetting, aangevuld door een halve compagnie grenadiers, gezamen- ïyke fortoefeningen worden gehouden onder kapt. C. H. A. R. Schuurman. Aan do onderofficieren en minderen v.n het leger zullen voortaan vier in plaats van 3 handdoeken worüen verstrekt, waarvan er elke week twee in de wasch moeten worden gegevon. Te Breda overleed gisteren de kapitein plaatselijk adjudant M. C. D. Van Vooren. Uit Nizza wordt gemeld, dat Koningin Wilhelmina en de Koningin-Regentes, met de prinses van Waldeck en het gevolg, te twee uren aldaar uit Cannes zyn aangekomen. Zy werden ontvangen door den heer Zegers Yeeckens, den Nederiandschen consul, en mevrouw Zeger3 Yeeckens. In drie rytuigen reed het gezelschap naar het „Excelsior Hotel Regina," waar militaire eerbswyzen verleend werden. De Koninginnen hebben met Koningin Victoria geluncht. De terugreis naar Cannes werd te kwart over drieën aanvaard. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal op Zaterdag 30 April 1898 niet plaats hobben. Het stoomschip „Reicbstag" vertrok 25 April van Delagoabaai naar Vlissingen en Hamburg; de „Obdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, is 26 April Dungeness gepasseerd; de „Telamon" arriveerde 26 April van Amster dam en Liverpool te Singapore. Alfon. Alhier werd gisteravond de alge- méene ledenvergadering van de zeil- en roei vereeniging „Hollandia" gehouden, onder voor zitterschap van den heer H LeCoultre. Mede gedeeld werd dat het aantal leden ongeveer geiyk gebleven is. De rekening over 1897 werd vastgesteld op f 1835 48 '/2 in uitgaaf on /'lS34.00,/a in ontvangst. Als bestuurslid werd herkozen hot aftredende lid de heer A. P. Petri, te Delft. Voorts werd besloten dit jaar wederom een ro i- en zeilwedstrijd te houden. Door de Koninklijke Nederlandscbe Roei- en Zeilveree. iging is zoowJ voor den zeil- als voor den roeiwedstrjjd een beker beschikbaar gesteld ter waarde van f 100, welke mededeeling met applaus begroet werd. Het vaststellen van den datum der wedstryden gaf aanleiding tot veel bespreking. „Hollandia" is altyd gewoon geweest haar wedstrijden te houden onmiddeliyk na de races te Haarlem. Dit jaar zyn die dagen reeds ingenomen door de zeilvereenigiDg de „Maas" te Rotterdam. Deze vereeniging kan haar wedstrijd niet verzetten, daar dit in verband staat met 't gety „Hollandia" zou dus 25 en 26 Juni moeten nemen, doch in dat geval Is 't vry zeker dat de roeiwed6tryd vervalt wegens gebrek aan deelneming. Een voorstel om dit jaar geen zeilwedstrijd te houden, alleen een roeiwedstryd, word ver worpen met nagenoeg algemeene stemmen. Aangenomen werd het voorstel om don xeïl- we istry d te hou i n op 3 en den roeiwedstryd op 4 Juni. De zeil vaartuigen kunnen dus zoowel aan de races op „Hollandia" als aan dio van de „Maas" op 5 Juni deelnemen, terwijl dan tevens wordt tegemoet gekomen aan een be zwaar van velen, nl. het houden van wed- stryd op Zondag. Ttn slotte werd dank betuigd aan do feest commissie die ter gelegenheid van heft 15-jarig bestaan zoo uitstekend haar taak heeft op gevat en grooten luister heeft bygezet aan de wedstryden. Bodegraven. De sociëteit „Concordia" houcifc tegenwoordig des winters haar byeen- komsten in een zaal van het Zuid-Hollandsch koffiehuis, des zomers in de kolfbaan van den heer Van Bentem. By gelegenheid van de laatste byeonkomst in eerstgenoemd hotel werd een biljart wedstrijd gehouden: lo. voor goede spelers, 2o. voor minder goede. In de eerste groep behaalden de hoeren dr. G. De Niet, H. Le Coultre en J. A. Yan Ghesel Grothe rospectievoiyk den prijs, do lsto premie en de 2de premie. In de 2de afdeeling werd de prys door den heer S. P. J. Heringa en de premie door den heer H. Goebel behaald. Gisteravond werd in het hotel van den heer J. van Bentem een vergadering gehouden van de mannelyke leden boven 23 jaar, ingezetenen van den Overtocht en Oud-Bode graven, gemeente Zwammerdam, doch onmid dellijk grenzende aan de kom der gemeente Bodegraven. Deze vergadering waa belegd met het oog op de a. 8. inhuldigingsfeesten. Besloten werd te trachten samen te werken met de commissie van Bodegraven. Ter nadere regeling dezer aangelegenheid werd door de vergadering, die bygewoond werd door een 30-tal personen, een commissie benoemd, bestaande uit de heeren dr. Dekker, Ninaber Yan Eybeo, Goebel, Jennee en Yeelenturf. Heemstede. Gisteren herdacht de heer W. L. F. Oudenhoven, directeur van het post kantoor te Heemstede, den dag, dat hy 25 jaren by de posteryen is werkzaam geweest. Voor hem is dezo dag niet onopgemerkt voor'oygegaan. Toen hy gistermorgen het kantoor binnentrad, werd hy aangenaam ver rast, daar by 't met kwistigo hand smaakvol versierd vond. Na door het personeel gecomplimenteerd te zyn, werden don directeur vanwege hot por- soneel der kantoren Heemstede en Bennetroek fraaie cadeaux aangeboden, bestaande in een keurigen bureaustoel on een photograpbie in salonformaat met lyst, bevattende de portret ten van het personeel zoowel van het post kantoor te Heemstede, als van het daaronder ressorteerende hulpkantoor der posteryen te Bennebroek. Verder op der. dag ontving de jubilaris nog menig biyk van belangstelling. Tor-Aar. Maandag j.l. was het voor de kinderea van de openbare school in dezo gemeente een recht aangename dag. Des morgens to negen uren kwamen de kinderen in de school in opgewekte stemming bfieen en werden onthaald op krentenbrood en cho colade. In tegenwoordigheid van het bestuur en den secretaris dezer gemeente werden aller eerst eenigo liederen door de kiaderen in de middelste klasse gezongen, daarna door kin deren in de laagste klasse. Vervolgens begaf men zich in de hoogste klasse, voor welke proeven van bekwaamheid wcrJen afgenomen in eenige vakken van onder wys, vooral op het gebied van aardrijkskunde, waarover men ten zeerste was voldaan, alsook over de liederen, welke met het crgel, door bet hoofd der school bosp9&ld, worden gozongon. By do uitdeeling van do prijzen, dio tot bevordering van gètrouw schoolbezoek werden uitgereikt, bleek, dat dit bezoek door veel kinderen was gehuldigd. Het schoolverzuim vindt voornameiyk oorzaak in don veldarbeid, die in dezo gemeente op groote schaal wordt uitgeoefend. De burgemeester dankte hot hoofd dei •chool, den heer G. C. Weeren, voor de krach ten, die hy aan het onderwys heeft be3tued, en gaf van zyn ingenomenheid biyk met de liederen, di9 ten opzichte van het Vorstenhuis zoo uitstekend weroen ten gehooro gebracht, sprak den wensch uit m6t dezelfde krach ten voort te gaan. Voorschoten. Omtrent den hier gewoel hebbenden feilen brand kan nog worden ge meld, dat het koffiehuis met woonhuis van den heer Deurloo waren geassureerd. Niettemin deze met het oog op den a. 8. zomer en de verschillende hier te houden feesten by gelegenhoid der inhuldiging van de KoningiD groote schade ïyden, al beeft hy reeds een paar huizen verder een juist ledig staand vry ruim perceel betrokken, waar hy reeds bezoekers ontvangt. Ook gelooft men, dat hem een tydelyke „vergunning" niet zal onthouden worden, al behoort zulk een recht ni.t aan den persoon, maar wel aan het verbrande perceel. Immers, het aantal vergunningen wordt er niet door vermeerderd. De persoon, de heer v. B., volontair ter gemeente secretarie, op wiens kamer de brand ontstond, heeft zich verwyderJ, na by den burgemeester eerst dog geld gevraagd te hebben om een andere overjas to koopen, daar de zijne verbrand was. Er loopen zonder linge verbalen omtrent dien persoon, waaruit kan worden opgemaakt dat hy voelhi ldv3n met vuur te spelen of door hem gelezen couranten in vlam te steken. Toen hy gister morgen zich naar Leiden had begeven en aaa den Stationsweg in oen koffiehuis vertoefde, 8chflnt hy aan den kastelein gezegd te hebben dat hy het ongeluk had gehad den boel van den heer Deurloo in brand te hebben gestoken en dat hy bet nu aan zyn moeder in Dordrecht ging vertellen. Er wordt dus gevraagd of by wel tóer-kenbaar is. Toen by het op zyn kamer niet meer kon uithouden en zich naar beneden begaf, waar het onheil weldra bespeurd werd, nam de brand in weinige oogenrdikkon zoodanig iQ omvang toe, dat men niet meer naar boven kon en zoo goed als niets gered kon worden, o. a. slechts een biljart, de boeken en het geld. Van de eigendommen eener op een andere kamer wonende onaerwyzeros kon niets in veiligheid worden gebracht. Dit ging echter wel met de in de achtergelegen trouwens gespaard gebleven stalling staande paarden, alsmede met de rytuigen. Van het Ambachtshuis, waarin de biblio theek van het Nut bewaard worat is alleen verbrand de deur, welke met het verbrande perceel gemeenschap gaf. Uit de „Staatscourant". Bij Koninklijk besluit zijn de navolgende pen sioenen verleend: lo. aan L. P. Emond, gowozon bewaarder 2de rang in de strafgevangenis te Gro ningen, van 424.50, en 2o. aan C. Do Groot, ge wezen bewaarder 2de rang in hol huis van be waring te Groningen, van 360 '9jaars. Aan den eervol ontslagen bode bij het Departe ment van Oorlog, T. W. Zevenboom met instand houding van het hem verleende militair pensioen van ƒ100 'sjaars een tweede pensioen verleend, ten bedrage van ƒ361 'sjaars. Met ingang van 1 Juli 1898, deu directeur van het post- en telegraafkantoor te Holmond J. Veltman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Het zilveren jubilenni van ds. \V. Briët. Heden, den 27sten April, is bet vyf en twintig jaren geleden, dat de woleerwaarde heer W. Briët in de Ned.-Hervormde Gemeente te Houton zyn arbeid als Evangeliedienaar der Ned.-Herv. Kerk begon. Na te Houten werkzaam te zyn geweest, vertrok ds. Briët naar Voorthuizen, terwyl later het meer aanzieniyke Gorkum zyn stand plaats werd. Van hier werd hy geroepen als herder en leeraar naar do stad onzer inwoning, waar hy reeds sedert 19 October 1890, door velen hoog geacht, het ambt van predikant by de Ned.-Herv. Gem. mag bekleeden. Door zyn prediking zoowel als door zyn herderlykon arbeid en niet het minst om zyn liefde en yver voor het Christelyk Onder wys, dat hy een warm hart toedraagt, in het byzonder dat te dezer stede, hoeft hy zich alhier tal van vrienden verworven, dio zyn arbeid hoogeiyk waardeoren. Het zal dan ook voorzeker niemand ver wonderen, dat deze zoo gewichtige dag voor den waardigen leeraar niet als een gewone voorbyging en dat hem, behalve tal van wel gemeende mondelinge en niet minder harte lyke schrifteiyke gelukwenschen en zegen beden, zoo van hier als van elders, byv. uit zyn voiige standplaatsen ook stoffelyke huldeblijken als zoovesl bewyzen van erken telijkheid, toogenogenheld, vriendschap on

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1