N\ 11708 Dinsdag 343 April, A0. 1898 jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nominer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 23 April. LEIDSCH BMBM1 mus DEZER OOÜBAHTj Voor Iiolflen per 8 maanden. 1.10, franco per post1.40, Afzonderlijke Nommora 0.05, nilJS DEE ADVEETENTTÈN t Van 1—8 ngsb f 1.05. Iedere regel meer f 0.17}. GrootsrO letters naar plaatsruimte. Voor het Incaaseeren bulten do stad wordt f 0.05 berekend. De gezondheidstoestand van den conrector van het gymnasium dr. L. Punt, hoewel Vooruitgaande, is toch van dien aard, dat by den 15den Mei a. s., op welken datum het hem verleende verlof eindigt, ztyn lessen nog niet zal kunnen hervatten, waarom hy ver lenging van zyo verlof heeft aangevraagd tot de groote vacantie. Naar door Commis3arisson der Stedeiyke Gasfabriek is medegedeeld zjjn reeds wederom 250 nieuwe aanvragen voor muntloidingen, boven de 900 reeds bestaande, by hen inge komen, en komt het hun alleszins wenscheiyk voor dat ook aan die aanvragen worde voldaan. Daartoe zal echter een uitbreiding van het bedryfskapltaal der fabriek met 250 x f 48.58 of rond f 12000 noodig zyn. B. enWs. geven den gemeenteraad daarom in overweging in overeenstemming met de Raads besluiten van 27 Februari en 20 Augustus 1896 en 14 October 1897, te besluiten: lo. dat het bedryfskapitaal der Stedeiyke Gasfabriek met 12000 wordt uitgebreid voor den aanleg van muntgasmeters, de gelden te vinden uit de Buitengewone Ontvangsten van dit jaar, onder bepaling, dat door de gasfabriek een rente van 5% 'sjaars aan de gemeente worde betaald en dat jaariyks 6% worde bestemd tot aflossing van schuld of tot kapi- taalbelegging, aan te vangen met het jaar 1899; 2o. vast te stellen den overgelegden staat van begrooting, dienst 1898, in ontvangst en uitgaaf bedragende 12000. Naar aanleiding van een desbetreffend schryven van curatoren van het Gymnasium, geven B. en Ws. den gemeenteraad in over weging de aanstelling van or. J. R. Koopmans van Boekeren tot tydeiyk leeraar in de oude talen aan het gymnasium alsuog voor den tyd van twee maanden, alzoo tot 15 Julia, s., te verlengen, en zulks op dezelfde voorwaarden als waarop by by besluit van 11 November 1897 tot tydeiyk leeraar is aangesteld. De voor deze verlenging zUner opdracht aan den heer Van Boekeren toekomende vergoeding zal alsdan ƒ333.33 bedragen. Vermits nu de betrekkelyke post der be grooting ook nog voor de lessen, gedurende de eerste vier en een halve maand van dit jaar hem opgedrageo, met 750 moet worden verhoogd, stellen B. en Ws. thans voor, den overgelegden staat van af- en overschryving ten bedrago van 750 -f- f 333.33, dat is rond 1084, te willen vaststellen. De Nederlandscbe mail uit Indiö wordt hedenavond alhier verwacht. By beschikking van den minister van binnenlandscbe zaken is bepaald, dat de com missie, belast met het afnemen der examens B volgens de art. 61 65 der wet van 2 Mei 1863 (Stsbl. No. 50), voor het jaar 1898 zitting zal houden te Delft; en zyn benoemd tot lid en voorzitter dier commissie, dr. L Aronstein, hoogleeraar aan de Polytechnische school; tot leden: dr. J. C. Kluyver, hoogleeraar aan de Ryks-universitoit te Leidendr. J. De Vries, boogleeraar aan de Ryks-universiteit te Utrecht; J. Caroinaal, H. Cop, J. Kraus, G. J. Morre, dr. J. L. C. Schroeder van der Kolk, J. A. Snyders C.-Jzn. en dr. P. Zeeman Gzn.hoogleeraren aan de Politechniscbe School, A. F. Gips, dr. M. De Haas, J. A. Van der Kloes, dr. G. Scholten, G. J. Van Swaay, leeraren aan de Polytechnische School; M. A. C. Hartman, gemeente-archi tect te Delft; W. H. L. Janssen van Ray, onderdirecteur der hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Haarlem; C. Krediet, leeraar aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda; dr. A. Lebret, assistent aan de Ryks universiteit te Leiden; J. N. Van Ruyven, adjunct-directeur der gemeentewerken te Arnhem; dr. W. Stortenbeker, leeraar aan hot gymnasium te Delft, die zich te Delft zullen vereenigen op zoodanlgen tyd, als hun nader door den voorzitter zal worden mede gedeeld. Benosmd is tegen Juli a. s. tot onder- wyzer aan de school voor Christeiyk meer uitgebreid lager onderwys te Alfen aan den Ryn de heer R. P. Offinga, te Hazerswoude, die de benoeming heeft aangenomen. De „Staatscourant" van heden bevat het volgende: De gezant der Vereenigde Staten van Amerika heeft, in opdracht zyner Regoering, onder dagteskening van 23 dezer, tot den Minister van Buitenlandscho Zaken deschrif- teiyke mededeeling gericht, dat, Ingeval tus- schen de Vereenigde Staten en Spanje vyan- delykheden uitbreken, zyn Regeering voor nemens is niet van kaapvaart gebruik te maken, maar de volgende erkende regalen van volkenrecht te zullen in acbt nemen: lo. de neutrale vlag dekt vyand. ïyke goe deren, met uitzondering van oorlogscontra bande; 2o. neutrale goederen, met uitzondering van oorlogscontrabande, mogen onder vyan- delyke vlag niet worden genomen; 3o. blokkades moeten werkeiyk zyn om erkend to worden. Voorts heeft hy, onder dezelfde dagtee- kening, aan den Minister van Buitenlandsche Zaken de schriftelijke mededeeling gericht, dat de president der Vereenigde Staten van Amerika, krachtens besluit van het Congres, by proclamatie, gedagteekend 22 April, de blokkade aanzegt van havens op de Noord kunst van het eiland Cuba tusschen Cardenas en Bahia Honda, alsmede van Ciemfuegosop de Zuidkust van genoemd eiland. De commissie van rapporteurs over het ontwerp op den persoonleken dienstplicht oordeelt de openbare beraadslaging thans genoegzaam voorbereid. Was in vroegeren tyd steeds de gewoonte by maskerades een gekleurde plaat uit te geven, den stoet voorstellende, niet naar ae natuur genomen doch gekopièerd naar de modellen der kostumes, een album, dat wel heel mooi gekleurd, doch steeds wat de figun n betrof styf moest goneemd worden, zoodat de deelnemers niet voorgesteld werden zooals zy waren, thans, by de a.s. Delftsche studenten feesten, zal met deze verouderde gewoonte gebroken worden. De uitgever van het corps, J. Waltman Jr., zal ook ditmaal een album uitgeven, doch in lichtdruk naar photo's genomen van de verschil lende groepen. Voor de deelnemers is dit na- tuuriyk veel eigenaardiger. Dit album zal bestaan uit zeg platen, waar van de laatste zoo mogeiyk de slotscène, de aanbieding van het smeekschrift aan de land voogdes, zal voorstellen. De platen, 30 x 50 cM. groot, zullen worden afgedrukt op oud-Hollaidsch karton ter grootte van 50 x 70 cM. en verzameld worden in een sieriyken omslag. Met 1 September e. k. is te vervullen de betrekking van leeraar in de natuurkunde, natuurlyke historie en cosmograpbie aan de Ryks hoogere burgerschool met 6 jarigen cursus te Tilburg. Jaarwedde 2200. Zy, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór 8 Mei a. s. aan melden by den inspecteur van het middelbaar onderwys, dr. W. B. J. Van Eyk, te 's-Gra- venhage. Gedurende de groote manoeuvres in de omstreken van Arnhem zullen aldaar 3000 man infanterie en bereden troepen ingekwar tierd worden. De 1ste luit. L. W. baron Van Boetze- laer, van het lste reg. veld-art. te Utrecht, wordt 1 Juni ontheven van zyn detacheering by de constructie-werkplaatsen te Delft; de lste luit.-adjudant F. Aronstein, van het lste reg. veld-art. te Utrecht, wordt 1 October a. s. voor een jaar werkzaam gesteld onder de be velen van den chef van den generalen staf te 's-Gravenhage. Door den minister van oorlog is bepaald, dat het eindexamen by de Koninkiyke Militaire Academie zal aanvangen op 13 Juni a. s. en dat het toelatingsexamen tot den hoofdcursus in 1898 zal plaats hebben op 14, 15 en 16 Juli a. s. In den ouderdom van 58 jaar is te 's-Gravenhage overleden do heer W. P. Van den Heuvell, notaris te Soerabaia. Do heer Hombers, 2de attaché by het Franscbe gezantschap, is in het „Hótel dos Indes" te 's-Gravenhage aangekomen. Graaf De Ségur d'Aguessau, lste secre taris der Fransche legatie, heeft voor geruimen tyd de residentie verlaten en zich naar Frankryk begeven. De heer Bihourd, gezant van Frankryk by ons Hof, is Vrydagavond uit Parys to 's-Gravenhage teruggekeerd. In een der zalen van „Artie", te Am sterdam, hield het „Kon. Nod. Aardrykskundig Genootschap" Zaterdag, onder leiding van dr. H. F. R. Hubrecht, de 84ste algemeens vergadering. Na hot jaarverslag werd het financiéel ver slag uitgebracht, waaruit bleek, dat er een nadeelig saldo bestaat van 678.23. Op de begrooting is uitgotrokken een bedrag van 1000 voor de herdenking van het 25 jarig bestaan. In de plaats van de aftredende bestuurs leden, de heerendr. H. F. R. Hubrecht (herkiesbaar), prof. dr. J. J. M. De Groot, F. Ada ma van Scheltema, jhr. mr. W. Elout van Soeterwoude, J. Kuyper, prof. dr. P. A. Van der Lith, F. De Bas, prof. dr. G. A. F. Molengraaff en ter vervulling van ééne vacature werden gekozen de heeren: dr. H. F. R. Hubrecht, A. A. Beekman, prof. dr. J. R. P. F. Gonggryp, jhr. mr. J. Van Doom, W. Van Hasselt, prof. dr. Max Weber, A. Mensing, dr. Hendrik P. N. Muller en P. E. Tegelberg. Na de pauze kwam allereerst aan het woord de heer P. O. Van der Willigen, kapiteio by den gen. 6taf van het N.-I. leger, die een voordracht hield over zyn reis dwars door Borneo. Do reisbeschryving zal In het Tydscbift van het Genootschap worden opgenomen. Na deze rede werd het woord gevoerd door den heer W. Toose, die sprak over de Oostzee en haar beteekenls voor handel en scheepvaart. Zooals destyds is gemeld, hadden hoofd bestuurders van den Bond van Nederlandscho 0nderwyzer8 van de Koningin-Regentes ver nietiging gevraagd van het besluit van den gemeenteraad van Opstorland, waarby A. Beeksma is benoemd tot hoofd der openbare school te Tynje, op grond, dat deze benoeming is geschied uit een voordracht van minder dan drie bevoegden. Op dit verzoek is door den minister van binnenlandscbe zaken aan adressanten te kennen gegeven, dat de bedoelde benoeming niet kan worden gezegd in stryd met de wet te zyn, want dat de gemeenteraad, ook nadat oen der drie op de voordracht geplaatste per sonen was benoemd tot hoofd oer openbare lagere school te Duurswoude, bevoegd was vryeiyk te kiezen uit de drie voorgedragenen; dat wel is waar het voordragen van dezelfde drie personen voor twee vacatures niet wenscheiyk is, indien er meerdere geschikt zyn bevonden, om in aanmerking te komen; dat echter uit een opzettelyk ingesteld onder zoek is gebleken, dat in hot tegenwoordige geval wel meerdere sollicitanten waren, doch dat de by bet vergelijkend onderzoek behaalde cyfers het niet raadzaam maakten, nog andere dan de bedoelde drie candidaten op de voor dracht te plaatsen, en dat er derhalve in deze voor tU88chenkomst der Regeering geen aan- lele.ng bestaat. Wy ontvingen van het dagelyksch bestuur der vereeniging „Het Buitenland" een exem plaar van de nieuwe editie der „Mededee- lingen van de Vereeniging." De vorige oplage uitgeput zynde, is van de noodzakelykheid om tot een herdruk over te gaan, gebruik gemaakt tot eenige omwerking en bekorting van den inhoud. Volgens de „Revue Diplomatique" zyn door den koning van Portugal benoemd tot commandeur ia de Gbristus-orde de heeren J. Th. Viehoff, referendaris, chef der afd. van het BinneDland6ch bestuur en openbare wer ken by het Departement van Koloniën, en mr. J. A. M. H. Pyls, referendaris, chef der afd. politieke zaken by het Departement van Buitenl. Zaken, beiden te 's-Gravenhage. De officier van gez. der lste klasse P. J. De Koek, dienende aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Piet Hein", c-n do officier van gez. der 2de klasse S. A. Van der Chys, dienende aan boord van Hr. Ms. pantserscbip „Evertsen", zullen met 27 April a. s. onder ling van plaatsing verwisselen. Voor de regeling van de feestvfcring van het corps genictroopen ter herdenking van de oprichting vóór 150 jaar van het lste regiment mineurs en sappeurs, heeft zich een commissie gevormd, bestaande uit eenige officieren en een paar oud-officieren van het wapen der genie. Haar voorzitter is de majoor der genie R. De Jongh, eerstaanwezend-inge- nieur te Utrecht. Behalve, dat op den dag, voor de herdenking bepaald 16 Mei een groote parade door het corps genietroepen zal worden gehouden, zal er ook een feost- maaltyd plaats hebben. De minister van oorlog, die van bet wapen der genie afkomstig is, en daarby als kapitein o. a. in 1870 een com pagnie mineurs en sappeurs commandeerde, heeft zyn voornemen te kennen gegeven alsdan mede aan den maaltyd tegenwoordig te zul len zyn. Gesteund door bydragen van officieren en oud officieren, zal er ook een feestmaal plaats hebben voor de onderofficieren van het corps, waaraan ook oud-onderofficieren zullen deel nemen. Verder zal er een feestavond worden georganiseerd voor de korporaals en man schappen. De ambtenaren en beambten dor ryks telegraaf te Amsterdam hebben gistermiddag in den huize Couturier plechtig afscheid ge nomen van hunnen directeur, den h<er £L Van Eek, die Da een diensttyd van drie en veertig jaren zyn betrekking gaat verlaten. Al dio 43 jaren hoeft de beer v. Eek aan het Am8terdam8ch telegraafkantoor doorgebracht, allengs van den laagaten tot den hoogsten ambtenaarsrang opklimmend. Vele bewyzen van waardesring, ooketoffe- lyke, vielen hem nu ten deel, eveneens van andere zfiden, als handel, pers, enz. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag a.s. niet plaatshebben. Het stoomschip „Admiral", van Oost- Afrika naar Hamburg via Vlissingeo, is 23 April Suez gepasseerdde Amsterdam" vertrok 23 April van Nieuw-York naar Amsterdam; do „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 24 April to Padang; de „Cluden", van Nieuw York naar Amster dam, passeerde 23 April Bevezier; do „Edam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 24 April Wight; de „Herzog", van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, is 23 April Ouessant gepasseerd; de „Kaiser" arriveerde 23 April van Dar es Salaam te Mozambique; de „Kanzier" vtrtrok 23 April van Zanzibar naar Rotterdam en Hamburg; de .Koningin- Regentes", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 24 April van Port-Said; de „König", van Amsterdam naar Oost-Afrika, is 23 April Gibraltar gepasseerd; de „Lombok", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 24 April Dungeness. Katwyk. In de plaats van wyion den heer F. J. Kloet is bonoemd tot inspecteur van politie te Katwyk, standplaats Katwyk aan Zee, de heer N Verkaik, thans volontair by de gemeentepolitie te Kampen. Noordwyk. Gisteren, op den vollen Zondag namiddag, omstreeks halfdrie, werden we opgeschrikt door het lulden der brandklok. Op het erf van P. Van Ryn in de Kerkstraat stond een hooiberg, gedeelteiyk met hooi gevuld, in lichterlaaie. Door do spoedige hulp van eenige buren was hot vee in den aan grenzende stal woldra in veiligheid gebracht, waarna de onmiddoliyk aangerukte brandweer in een goed uur tyds het vuur meester was; de berg met het hooi was natuuriyk verloren. Wegens de gunstige windrichting was voor verdere uitbreiding niet veel gevaar. De oor zaak moet gezocht woroen, doordat eenige kinderen een sigaar of sigarette hebben willen aansteken. Naar wy vernemen, was het ver brande niet verzekerd. Aan het rapport der permanente com missie uit den Raad, de heeren G. Van der Weyden en H. Homan belast met het nazien van de rekening en verantwoording der Spaarbank voor Noordwyk en Omstreken (zie ons vorig Raadsverslag) ontleenon wy de volgende cyfers: Gedurende het jaar 1897 werden door de deelnemers ingelegd f 44746.75, terugge nomen 37193.03, dus meer ingelegd dan teruggenomen 7553.72. Het kapitaal der Bank bestond op 31 Decem ber 1897 uit: hypothecaire inschryvingon 79570, schuldbekentenissen (met borgstel ling) ƒ37133, effecten ƒ31902, verschillende renten ƒ2713.84, contanten in kas 3134.97, te zamen 154,453.81. Op 31 December was aan de deelnemers verschuldigd 153,748.35. Er was dus oen batig saldo van ƒ705.46. De reservekas bestond uithypothecaire in- 8chryvi gen 19100, 3000 aandeelen H. IJ. S.-M. ƒ3042.50, ontvangen renten ƒ828.615, batig saldo (zie boven) ƒ705.46, kasgeld 24.205, te zamen 23700.68. Het bedrag der reservekas was in 1896 22166.70s, en is dus in 1897 toegenomen met 1533.97s. Oegstgeost. Op de buitenplaats „Oud-Poel Goeat", te Oegstgeest, is door jonkvrouwe Willink in tegenwoordigheid van de familie Willink, en den heer en mevrouw Van Boefc- solaer een Koningin- Wilhelmlna-boom geplant, ter gedachtenis aan hel inhuldigingsjaar van H. M. de Koningin. De tuinbaas en het plaatspersoQeel, by deze planting aanwezig, mochten het genoegen smaken een heerlyk glas wyn, door jonkvrouw Willink hun aaDge boJen, op de gezondheid van de Koningin en het welig opgroeien van den lindeboom te ledigen. Een der fiesschen, waaruit deze drank was geschonken, werd met eon perka ment papier, waarop de namen der jonkvrouw Willink en der familie, alsmede het doel der boomplanting, prykten, by den boom in den grond g graven. Gewis zal de planting van dezen lindeboom voor de familie Willink een blyde herinnering biy?on. Roelof-Arendsveon. By ministeriöele be schikking is de heer C. H. Lafeber, comcaies i klasse by 'sByks directe belastingen, met 1 Mei overgeplaatst naar Schoonhoven, en zal deze vacature alhi-r voorloopig niet meer worden vervuld. Woubrugge. In den namiddag van gisteren hield ds. La Grand, nieuw predikant by de Ned.-Herv. Gem. alhier, zyn intreerede. De tekst der prediking was Galaten I: 11, der inleiding 1 Korinthe I: 1731* na des voor- middags in zyn bediening bevestigd te zyn door ds. Doevendans, van Hoogmade, die tevens wegens zyn vertrek naar Elourg een gevoelvol afscheid van deze gemeente nam. Zoowel in dtn voor- als in den namiddag was het kerk gebouw overvol. Opgemerkt werden de ring- preoikanten: os. Doevendans, van Hoogmade, Boonacker, van Oudshoorn, Klercq, van Kou dekerk, Bolt, van Zwammtrdam, en Nierstraaz, van Leiderdorp. De nieuwe leeraar sprak na de predikatie in hartel^ke bewoordingen toe den consulent, de kerktiyke en burgerlyke autoriteiten, de ring-predikanten, den organist en de onderwyzers der jeugd, waarmede deze plechtigheid was afgeloopen. Ook bier wordt een proeve van wegbe- stratiug genomen. Het paardenspoor in den ryweg, in de z. g. Kerkbuurt, wordt voor ge- moenterekening bestraat, wat z-.ker wel oen verbetering zal blyken te z(jo. Zoetorwoude. De heer J. L. Van Leeuwen, onderwyzer aan de tyzonderoR.-K. Parocuialo Jongensschool alhier, heoft ontslag aan gevraagd wegens zyn benoeming tot onder wijzer aan een bijzondere school (instituut) te Hilversum. Tot onderwyzer aan de byzondera school alhier is benoemd de heer O. J. Bakker. Zoetormeer-Zegwaard. Den 31sten Decem ber 1896 bedroeg do bevolking te Zootermeer 595 m. en 623 v., te zamen 1218 personen. Iu 1897 werden geboren 39 kinderen, als 21 j. en 18 m. Binnen de gemeente vestigden zich 38 m. en 44 v., te zamen 82 personen. Overleden zyn 5 m. en 10 v., te zamen 15. Uit de gemeente vertrokken 68 m. en 70 v., te zamen 138 personen, zoodat op 31 December 1897 de bevolking bestond uit 581 mannel. en 605 vrouwel. personen, te zamen 1186. Aantal gesloten huweiyken 5. In do gemeente Zegwaard bedroeg de be- volkingop 31 December 1896,794 m. en 767 v., to zamen 1561 personen. In 1897 werden ge- boron 61 kindoreD, 30 j. en 31 m. Binnen de gemeente vestigden zich 62 m. 64 v., te zamen 126 personen. Overleden zyn 23 m. en 12 v., te zamen 35. Uit de gemeente vertrokken 75 m. en 60 v., te zamen 135; zoodat op 31 December 1897 de bevolking bestond uit 788 m. en 790 v., te zamou 1578 personeD. Levenloos aangegeven 2. Aantal gesloten huweiyken 10. Yorbetoriiig der veiligheid in den Leidscheu Schouwburg. Onder overlegging van een adres van het Bestuur der Leidsche Schouwburgvereeniglng, waarby dit ten gevolge van een van bet college van B. en Ws. ontvangen aanscbry- viDg tot den gemeenteraad het verzoek richt der vereeniging een vaste jaarlyksche subsidie van 1500 gedurende 15 jaren te willen waar borgen, deelen B. en Ws. ter nadere toelich ting het volgende mede: By de behandeling der begrootiug voor het jaar 1898 werd in één der secties de vraag gesteld of wel volaoende gewaakt werd voor de veiligheii vau den Schouwburg en of de daar aanwezige brandbluschmiddelon wel steeds in goeden staat verkeerden, daar hst gerucht liep, dat een en ander wel wat te weo- schen zoude overlaten. Burg. en Weths. kon den toen mededeelen, dat reels met de Schouwburgcommissia in overleg was getre den omtrent het nemen van nog meer maat regelen tegen brandgevaar dan tot dusverre waren getroffen. Die onderhandelingen zjja later met kracht voortgezet. Inderdaad bleek dan ook de veiligheidstoestani in den Schouw burg allesbehalve bevredigend. Voor zoovtel dit den staat der reeds bestaande brandblusch- middelen betrof, was het euvel natuuriyk gemakkelijk te verhelpen, en de Schouwburg- commissie hoeft dan ook in dat opzicht met bereidwilligheid aan de eischen van B. en Wa. voldaan. Maar ook nieuwe brandbluschmiddelen behoorden, naar zy meenden, te worden aange bracht, eo wat het voornaamste was, er moesten ook zoodanige maatregelen getroffen worden, dat het publiek by aen eventueel uitgebroken brand in den kortst mogelykeq tyd het gebouw zou kunnen verlaten. Maat daarmede zouden betrekkeiyk omvangrijke verbouwingen gemoeid zyn, die B. en Ws, echter niet geschroomd hebben in het belang der openbare veiligheid der vereoDlglng o£ te leggen.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1