leuw unwanra: eene sroote Pelerines, Parijzen Modellen, fijne Jacquets in alle kleuren en prijzen. lodel-Costimes, waaronder Zw. loirée antique, Alpaca, Loden, enz. Ha lURLOHa Botermarkt 16. Chique, lichte en zwarte JACQUETS van af 5.50. Door een. hijzonder grooten en voordeeligen inkoop, zullen de MANTELS tegen ongekend LAGE JPJRIJZEN worden "verkocht Tweede Blad. KOLONIËN. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. MANTELS. N«. 11703. Woensdag 20 April. A°. 1898 LEILSCH DAGBLAD. BATAVIA, 16-21 Maart. Uit Banjoebiroe schreef men aan de „Sein. Ct.": Dinsdagavond jl. is hier een bloedig drama afgespoeld. Een 16- a 17-jarig Euro- peeach meisje, afkomstig van Solo, had hier verkeering met een Amboineeschen korporaal. Zy gingen in den vooravond samen uit wan delen; tegen halftien 'a avonds huiswaarts keoreDd, werd hot meisje achter de kaztrne door den korporaal om nog onbekende redenen met het kapmes, dat hy droeg, aangevallen, een zestal kappen over het hoofd toegebracht cn daarna het hoofd haast van den romp go- slagen. Het ïyk wierp de moordenaar daarna in de kali en hy- spoedde zich verder naar de kazerne, om zich te bed te begeven. De daad is echter onmiddellijk ontdekt, want men vond niet laDg daarna het ïyk van het ongelukkig slachtoffer. De wacht en de luite nant van piket werden gewaarschuwd, dezen begaven zich daarop naar den korporaal, die intusschen roeds in diepen slaap was. De kleeren en het kapmes werden onderzocht on nog met bloedvlekken aangetroffen, zoodat de laffe moordenaar dadeiyk in arrest werd gesteld. Het lyk van het arme kind werd naar het hospitaal getransporteerd, waar den vol genden dag de dader met 2ün slachtoffer werd geconfronteerd en hy erkende den moord to hebben gepleegd. Uit Ambarawa schreef men aan hetzelfde blad: De kastelein Hendriks van do militaire sociëteit in bet fort alhier ging Dinsdagavond tusschen 9 en 10 uren hniswaarts, toen hem ter hoogte van den artilh rlestal onverwachts een vry diepe steek in de leverstreek werd toegebracht, door iomand, dien by, jammer genoeg, door de duisterDis niet beeft kunnen herkennen. Door zyn hulpgeschreeuw kwamen onmiddeliyk verscheiden manschappen uit de kazerne en droegen hem naar het hospitaal, waar de dienstdoende officier van gezondheid dadeiyk een verband legde. De toestand van den ongelukkige moet, naar men verneemt, bedenkelyk wezen. De dader is nog onoekend. De 1ste commies op bet residentie kantoor te Medan W. F. D. Benjamins is door den resident beiast met de waarneming der be- tiekking van secretaris der resid. Oostkust van Sumatra. Den hoofd-machinist lste kl. J. Koopman is vergunning verleend, om wegens langdurig verblyf in Indiè-por stoomschip „Prins Hendrik" naar Nederland terug te keeren. De gewestelijke secretaris van Amboina G. T. De Bruyn Kops gaat in het midden van dit jaar met verlof naar Europa. De controleur der 2de klasse te Bantam W. F. Van Zutpben heeft bet verzoek gedaan om een jaar verlof naar Europa wegens lang- c.'urigen dienst. De ambtenaar voor den burgeriyken dienst G. D. Van Ravenswaay Is ter beschikking gesteld van den controleur van West-Bandoeng. Uit Semarang schryft men aan de „Soer. Ct.": Aan dr. Wilk-ns, officitr van gezondhoid te Semarang, worat het stellige voornemen toegescbrevtn over oen paar maanden zfin ontslag uit 's lands dienst te nemen en aldaar een kliniek te openen, speciaal voor gynaeco logie. Hy zal zich associihren met den bekenden dokter Koch, te Soerabaia, die by buitengewone gevallen naar Semarang zal overkomen. Dr. Wilkens, die de nabehandeling der geopereerde patiénten op zich neemt, wordt bygestaan door een bekwame verpleegster, mejuff. I. Remmers. Naar men wil, schryft do „Loc.", zal de luitenant kolonel der infanterie Hansen in het midden van dit jaar wegens gezondheidsreden buitenlan isch verlof aanvragen. Overste Han son is onlangs van Atjeh teruggekeerd en moet nog altyd de gevolgen ondervinden van zyn verblyf aldaar. De Java-tabaksoogBt scbjjnt dit jaar minder te beloven dan die van bet afgeloopene; de vele regens doen vroes ontstaan, dat do eorste aanplant mislukken zal. Ookdepryzen zyn van 40 tot 33 cents per pond terugga- loopen. Toch is er weer heel wat uitgegeven aan voorschotten op het product, die any how binnen moeten komen. (J.-B.) Te Probolinggo, zoo meldt men aan de „Soer. Ct.," is men bezig een maatschappij te vormen met een kapitaal van f 100,000 tot het verlichten van de 6tad en do particuliere woningen, door middel van acetyleengas. De hoer Schuitemaker, die reeds jaren lang veel belang had gesteld in dit licht, is de ziel van de onderneming. Zoo beschaamt een kLine stad de hoofdsteden van Java, die door een eens verleend monopolie verstoken moeten biyven Vin de nieuwe wyze van verlichtiog. Valsche bankbiljetten van f 10 schynen te Semarang nog steeds in omloop te zyn. Dezer dagen werd er aan het agentschap der Javasche Bank aldaar weder een aangehouden. Ook valsche duiten zullen daar wel in groote hoeveelheid worden aangetroffen door het tramverkeer met Koedoes, waar zy volgens een schryven aan de „Locomotief" een plaag zyn voor huismoeders. Iemand, die een bank biljet van f 10 in duiten inwisselde, bevond, dat 160 stuks hiervan van Javaansch Cbinoesch fabrikaat waren. Pedir-expcditle. De heer Daum schryft in het „Bat. Nwbl.": „Tot bevelhebber der expeditie zal worden benoemd de kolonel, chef van den gencralen staf, J. B. Van Heutsz; dr. C. Snouck Hur- groDje zal aan do expeditie worden toegevoegd. „"Wil de Regeering het doel bereiken, dat met deze expeditie moet beoogd worden, dan kan naar myn meening niet beter worden gehandeld. Een goed verloop van zaken zelfs onder gunstige omstancigheden is zoovec-l mogelyk gewaarborgd. Het is geen moment vcor het analueeren van persooniyke eigen schappen of het wegen van hoedanigheden op een goudschaaltje, al hadden wij to streven naar het volmaakte. Als wij in deze het gewoon goede bereiken, kunnen wy juichen; juichen, dat wy nu zoo ver zyn als wy twintig, jaren geleden hadden moeten komen en ook gekomen zouden zyn, als be jaarde en hooggeplaatste Nederlanders het er niet op toegelegd hadden te bewyzen, dat er mannen zyn, die nooit meerderjarig worden. „Atjeh moet onderworpen v?or- den; dat behoort, naar myn overtuiging, in deze het alpha en omega te zyn van elk Nederlander, die iets gevo.lt voor het wèl en wee van Nederland al6 koloniale mogend heid. Daarvoor moet alles wykon. Wanneor in een huis de keuken in brand staat, houdt men zich niet bezig met de vraag of de schel glimmend is geschuurd en de tapyton uitge klopt zyn. „Om Atjeh te onderwerpen althans dat doel een groote schrede nader t9 komen, zal deze expeditie naar Pecir moeten dienen; zullen alle zich in die landstrebk bevindende vyandolyke versterkingen moeten worden ge nomen en geslecht, .Pedir geheel van vyanden worden gezuiverd en alles In het werk worden gesteld, om het bekende hoofd van het verzet dood of levend in handen te kr'figen. „Ziedaar, wat naar myn meening de zware 6n niet te onderschatten taak behoort te zyn dezer tegen einde Juni vertrekkende expeditie. Ik hoop, dat haar lastgeving in dien geest moge luiden en dat zy in staat zal biyken, die met het meeste succes to volbrengen". Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. O n t slage n: Mot ingang van 3 April 1898, eervol uit 's lands dienst, de huïponderwijzerea mej. J. W. Holle. Bij hot Binnonl. Bestuur op Java en Madoera. Verplaatst: Van de residentie Kediri naar de residentie Madioen de controleur lste klasse M. Van der Eut; van de resid. Madioen naar de resid. Kediri de control, lste kl. F. Ph. H. Mau- ronbrecher; van de resid. Madioen naar de resid. Kedoe de control. 2de kl. P. W. Van den Broek. Bij de in- en uitvoerrechten en accijnzon. Bevorderd: Tot boekhouder 3de kl. op ƒ250 's maands J. C. Riekerk, thans boekhouder 4de kl. tot ontvangor op ƒ200 's maands F. S. Jacobs, thans ontvanger op ƒ150 's md., tot verificateur 4de kl. E. G. H. Wuiems, thans verificateur 5de kl. Overgeplaatst: Van Bandong naar Batavia de verificateur 4de kl. E. A. Reep; van Keboomen (Hagelen) naar Bandong de verificateur 5de kl. J. J. Jansen; van Batavia naar Keboemon de veri ficateur 4de kl. G. A. Gallas. Bepaald; Dat blijven geplaatst te Batavia Riekerk vd., to Kraksaan Jacobs vd. en te Tjilatjap Willems vd. Bevorderd: Tot vcrificat. ode kl. de verificat. 4de kl. A. A. De Bruijn; tot verificat. 4de kl. do verificat. 5de kl. J. J. Jansen, met bepaling, dat zij te Batavia en te Bandong geplaatst blijven. Verleend: Wegens langdurigen diensteen jaar verlof naar Europa aan deD hoofdambtenaar, chef van den dienst dor opiuraregie, H. J. Hoogb- winkel; écu jaar verlof naar Enropa, aan den assistent resident van Anjer (Bantam) A. J. K. Koopmans Stadnitski. Wegens ziekte een tweejarig verlof naar Europa, aan den onderwijzer der lste klasse bij het o. 1. onderwijs voor Europeanen J. Tj. Visser. Ontslagen: Op verzoek wegens ziekte eervol uit haar betrekking, do onderwijzeres 2de klasso mej. D. F. Drosto. Benoemd: Tot onderwijzeres 2do kl- de halp- onderwijzeressen: mej. S. Van Leersum en A. W. A. Matthysson, laatstgenoemde met ingang van 6 April 1898. Bij den Waterstaat en 's lands Burgerlijke Open bare Werken: tot opzichter 3de kl. de tijdelijke opzichter A. L. P. Lunks. Tot controleur lste kl. L. Knappert, thans belast met de waarneming der betrekking van controleur 2de klasse. Toegevoogd: Aan den chef dor irrigatie- afdeoling Brantas, metMalang als standplaats, de ingenieur 2do kl. D. A. Koster. Geplaatst: In de res. Tern ate de wed. con troleur lste kl. L. A. Van Oosterzee. Verplaatot: Van do res. Oostkust van Su matra naar de res. Ternate, de controleur der lste kl. J. A. Kroosen. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Verleend: Wegens langdurigen dienst één jaar verlof naar Europa aan den kapitein dor infanterie A. B. B. Jansen. Bevorderd: Tot off. van gez. lste kl. bij den milit. geneesk. dienst, de oir. van gez. 2de kl. M. Kievit. Overgeplaatst: Naar Atjeh ter beschikking van den gow. int.. aldaar de 2do luit.-kwm. vau het 2do reserve-bat. te Batnvia, C. P. J. Suverkropp naar Banjoe Biroe als kwm. van liet garn., ae lste luit.-kwm. to Salatiga, P. M. Tan Heycop ten Ham. Geplaatst: Bij aankomst to Batavia als kwm. van het 2de reserve-bat. de 2do luit.-kwm. van verlof uit Nederland terugverwacht wordende, R. F. G. Pourchez. Ingetrokken: De overplaatsing als kwm. van het garn. te Banjoo Biroe van den lsten luit.-lcwm. geëv. van Atjeh naar Batavia, D. Schafer, die overgeplaatst wordt als kwm. van het garn. te Salatiga. V orlocnd: Tweo maanden verlof naar Bandoeng en Garoet wogens ziekte aan den laten luit. der inf. bij het subs.-kader to Batavia, M. J. M. Van Woerkom. Met ingang van den datum van terugkomst wegens overcompleet in zijn rang op non-activiteit gestold de lste luit. der cavalerie van verlof uit Nederland teruggekeerd, P. H. Lisnot. Overgeplaatst: Bij den gew. en plaats, gen.-dienst in de 2de milit. afd. op Java te Ngawi, de off. van gez. lste kl. to Soerabaia J. Kylstra, Ingetrokken: Do overplaatsing bij don gew. en plaats, gcn.-dienst in ae 2de milit. afd. op Java to Magelang van den off. van gez. lsto kl. in Atjeh en Onderh. S. J. Juda, die overgeplaatst wordt by den dienst in de 3de milit. afd. op Java te Soerabaia. Opgave van passagiers, van Batavia vertrokken Eer 83. „Prins Hendrik" naar Europa: gep. kapt.- wartierm. C. A. Vosmaer mot echtg. eu 4 kind., H. J. Woijland, kapt inf. H. B. Van der Goot met echtg. cn 5 kind., mevr. wed. H. Van Krioken geb. Wichers, movr. Van der Maden geb. Van Krieken en 2 kind., W. Van Soest met echlg. en 2 kind., mevr. If. Kouwenberg, mevr. C. Kloos en 2 kind., waarnd. chef 2de atd. dept. van marine G. Broer van Dijk met echtg. en 4 volw. kind., mevr. Wartena geb. Steenbergen en 4 kind., J. Wartena, hulpprediker C. J. Van de Liefde en echtg., J. A. Buss met echlg. en 3 kind mej. E. M. J. Ypeij, lste luit. inf. H. L. J. Vermeulen, mr. N. J. De Wal mot echtg., J. J. B. J. Bouvy met echtg. en 2 kind., J. Jungbacker en echtg., J. Tast met echtg. on 4 kind., mevr. Kamp en 3 kind., P. H. Wilffert, jongeh. M. H. Burger, jongeh. Johannes; van Padang: Freeriks, lsto luit. inf. Reintjes, notaris Meoler, movr. Adler en baby, 'fels mot echtg. en kind, lste luit. Fonema, Belzer, Leen- derts, Verbenne, Van Dijk en Koning; van Batavia naar Padang: W. Nieman en Hr. Ms. militairen en schepelingen. Burgerlijke Stand. ALFEN. Bevallen: E. Vis geb. Streefland D. T. Hoogendoorn geb. Van dor Vis D. l.J. Bunnik geb. Blom Z. Overleden: A. Van Riet, wedr. van A. Van Deuren, oerder wedr. van A. Moeriugs 72 j. Gehuwd: W. Van Zalingen jni. 23 j. en G. Baerveldt jd. 26 j. BODEGRAVEN. B o v a 1 le n M. Hulscher geb. Muis Z. M. Hooftman geb. Uitbeyerso D. C. Van der Werff geb. Schuilenburg Z. A. Vergoer geb. Van Mierlo Z. BOSKOOP. Bevallen: W. Winkel geb. Stolk Z. Overleden: J. M. Grootendorst 87 j. KOUDEKERK. Overleden: K. Reynoveld, echtg. van A. Uijnsburger 82 j. K. Do Jong, echlg. van M. Oostveen 68 j. HILLEGOM. Ondertrouwd: D. De Boer en D. Kooy. Getrouwd: J. G. Kempff eu J. A. Van der Linde. Bevallen: C. E. v. d. Schoot gob. Blom Z. J. C. Huisman geb. Reumanu D. D. A. A. C. Bounm geb. Tempelman D. E. De Koekkoek geb. Stassen Z. W. Van Dijk gob. WoltersZ. G. C. Warmenhoven geb. De Jong D. E. Lom- merso geb. Stassen D. Overleden: J. J. Rusraan 6 j. LEIMUIDEN. B e v a 11 o n L. Do Ryk geb. Vau Wyk Z. W. L. Van Altena geb StrikwerdaZ. J. M. Kiebert geb. Straathof D. S. Zandvliet gob. Konst D. Overleden: A. M. De Vroomen 3 m. G.J. M. Do Rijk 7 w. NIEUWKOOP. Bevallen: M. C. Van Koert geb. Wesseodorf D. Overleden: M. Vo9hart ochtg. van A. Baas 59 j. T. Van Wengerden Z. 2 j. VOORSCHOTEN. Gehuwd: H. C. Meyer 34 j. eu M. M. Paap 27 j. Geboren: Johanna Wilhelmina, D. v. J. W. Eigeman en J. Degeling. Margarotha Cornelia, D. v. J. Hoogeveen cn A. M. J. Komeyn. Overleden: A. Kramers 66 j. wed. van C, E. v. Es. W. T. Alting 3 j., Z. v. H. Alting en S. A. Borsboom. Levenl. kind van A. Bins en G. Westhof. PRUS DEZER COURANT; Voor Lelden per 8 maandon. ..........f 1.10. Franco por poet1.40. AfeonderlUko Nommera0.05. t—■- PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer 0.17{. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het bacassceren buiten de stad wordt f 0.06 berekend.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 5