ATJEH. Burgerlijke Stand. £«£91 Aan B. on Ws. word een krediet van f 1500 verieeod voor het doen van verschillende uitgaven gedurende de inhuldigingsfeesten. B. en "Ws. adviseerden den Raad aan do hoeren E. O. De Burlttt, te Teteringen, en F. M. Loep, te Deventer, voorwaardelijk con cessie te verleenen voor een gastram van Deventor naar Diepenveen. De „Staats Ct." van heden behelst een Kon. besluit van den Oden April 189S, hou dende aanwijzing van de gemeente Haarlem als losplaats van goederen bij invoer langs rivieren en kanalen of langs spoorwegen, ook van vernissen en andero alcoholhoudende vloeistoffen, waarvan de invoerder krachtens art. 2, 3 der wet van 1 Mei 1863, hot op nemen van de juiste sterkte vordert; een en ;nder voor zooveel de goederen de genoemde gemeente zonder overlading kunnen bereiken. Uit goede bron meldt men ons, dat de ingoniour der Marine M. G. De Gelder, go plaatst bij 'sRyks werf te Willemsoord, op verzoek den dienst zal verlaten. De nog krasse 81-jarige gepension.neerde vice admiraal P. A. Van Rees, dia bovenaan de lijst staat onzer gepensionneerdon bij do teomacht, hoopt 27 April zijn gouden bruiloft te viren. Den 14 Jen Mei vertrekt per ss. „Prins Heodrik" naar Oost-Indié een detachement aaovulliogstroepen t.-r sfceikte van 2 onder officieren cn 40 minderen, onder bevel van den kapt. der geüie W. F. Batenburg en onder medegoleido van don lsten luit. der inf. J. W. Berenschot. Hr. Ms. instructieschip „Nautilus", onder beval van den k*pite.n-luitenant ter see J. P. Van Ros8Utrt is 10 dezer Dungeness ge passeerd. De 1ste luit. der artillerie Friso Roorda worcfc met do wapencontroleurs 1ste klasse Brossois en Claessens gedurende zes weken to Solingen gedetacheerd tot het keuren van sabels, voor de artillerie bestemd. Er worden reeds voorbereidselen getroffen om het feit, dat 150 jaren geleden het eerste geniecorps in ons vaderland werd opgericht, feestelijk te herdenken. De feestviering, die op 15 en 16 Mei zal plaats hebben, zal o. a. be staan uit een reunisten-diner, waaraan bijna alle officieren en oud-officieren van het wapen der genie zullen deelnemen. Do kapitein der genio M. C. Fauel, van het O.-I. leger, met vorlof hier te lande, is ter zake van lichaamsgebreken voor oen iniii- tuiren dienst afgekeurd. Het stoomschip „Brouwer", van Amster dam naar Batavia, passeerdo 18 April Gibral tar; de „Rotterdam", van Nicuw-York naar Rotterdam, passeerde 18 April Wight; de „Soembing", van Rotterdam naar Java, vertrok 18 April van Aden; de „Laertes", van Am sterdam naar Java, vertiok 16 April van Liverpool; de „Talemachus" arriveerde 16 April van Amsterdam en Liverpool to Batavia. Hillegom. Zaterdagmiddag kwam zekere H inwonend bakkersknecht bij den bakker W. F. Vlotman, alhier, tot de minder aange name ontdekking, dat uit zijn gosloten kist twee rijksdaalders waren ontvreemd, waarvan hü de werkster, genaamd W. v. a. B., huis vrouw vau G'jsb. Van V., verdacht. De Rijksveldwachter A. Hellendoorn, bier- mede in kennis gesteld, had de voldoening gonoimde vrouw, die meermalen wegens dief stal met de justitie in aanraking was geweest, tot bekentenis te breDgen, waarna door haai de plaats werd aangewezen, waar zy het geld had geborgen. Van dit feit is proces-verbaal opgemaakt. Noord wjyk. Of het aan don tijdgeest in het algemeen of aan onzen vooruitgang in hot bijzonder ligt, kunnen we in 't midden laten, maar zeker is, dat zelfs do paarden in d9 algemeen versnelde beweging declen, althans van buitengewoon haroloopen houden ze. Hoorden we in den lrratsten tijd herhaal delijk van dergelijke hollende viervoeters, b'. t rocord wtrd gisteravond geslagen door tweo paarden, gespannen voor eer. ledigen mestwagen tn bestuurd door den jongen P. v. E. Pz. Ter hoogte van den Noordwjjker- hoek sloegen de paardeu eensklaps op bol en renden voort over een afstand van meer dan con half uur gaans, Noordwjjk binnen over oen H. Geestweg, alwaar zü een afsluit boom verbrijzelden, door do Van-Limburg- Stirum straat, de Pickéstraat, bet Laantje door en den heiweg naar bet Duin op, waar zy t-gen de hoogten by het Vinkeveld tot staan kwamen. Do bostuurder, die zich aan de borJen van don wagen had vastgehouden, kwam er met den schrik en het verlies van zi|n pet af, terwijl het een wonder mag hoeten, dal er geen ongolukken gebeurden, op een oogenblik, het was omstreeks zee uren dat er in den regel veel kinderen buiten zijn. Ook wagen on paarden hadden niet noemenswaardig geleden. Het droevig ongeval op Witten DoDderJag, waarvan de voerman W. Van Rijn het slacht offer werd, toen by by de botsing van zyn wagen met de tram door de locomor.ief deerlyk gekwetst werd, heeft een nog treuriger afloop gehad. Do on.-elukkige is nl. gisternamiddag na een smarteiyk lijden aan de gevolgen overleden, een vrouw en zes kinderen onver zorgd achterlatende. Oude-Wetering. Zaterdagavond moest D. Do Bok, moosterknecht op do scheepmakery van do wed. Boot, albier, to Aalsmeer een roeibootje afhalen. Tot gemak maakte hy gebruik van don sleepdienst „Barga". Tu6- 8:ben Aalsmeer en Leimuiden werd by door het dwarskomen zijner boot te water ge- worpen, kwam onder esa schip terecht en verdronk. Zyn lyk werd naderhand opgevischt en naar zijn woonplaats overgebracht. Vóór achttien jaren verloor zyn vader juist op dezelfde wijze het leven. Frappant is do omstandigheid, dat destyds de heer Van Greu- ningen, notaris alhier, voor de eerste maal, en by cit ongeluk juist voor de tweede maal zyn echtgenoote door den dood moest ver liezen. Roelof- ArendsYCen. Alhier beeft het comité voor da aanstaande inhuldigingsfeesten de medeüeeling ontvanjen van 120 jongelingen, leden van de St. Pancratius-Vereoniging, dat zy, ter meerdere opluistering der feosten, zich ter beschikking stellen van genoemd comité, hetwelk dit aanbod met dankbaarheid heeft aanvaard. TWEEDE KJL91EB. Bevordering, ontslag en het op pensioen-stellen van militaire officieren bij de landmacht. In zyn Memorie van Antwoord toont do minister van oorlog nader aan de bedoeling van het artikel, dat dienen moet om de be voegdheid te beperken om officieren, in speciale betrekkingen geplaatst, tot hoogere rangen te doen opklimmen, zonder weder werkeljjken dienst ty het leger te hebben verricht. De minister kan de alleszins gewilde stellige verklaring afleggen, dat, wordt het ondor- werpelyke wetsvoorstel tot wet verheven, de practyk niet zal worden, dat de officier, die ten minste den voorgeschreven tjy J by het leger workoiyk heeft gediend, alleen reeds op grond daarvan geschikt zal worden geacht voor den boogeren rang. De minister deelt de meening van zyn ambtsvoorganger, dat de wet op de bevordering van officieren binnen een niet to langen tyd zal worden herzien en dat de voorgedragen regeling zoo urgent is, dat zy Diet op een algemeeoe bespreking der wet zou kunnen wachten. Om de officieren-Kamerleden by termynon weder te doen intreden in het leger bestaat by den minister overwegend bezwaar. Niet zoo overwegend bezwaar bestaat, om in de uitzonderingsbepalingen ook te vermelden de officieren, loden der binnenlandsche remonte- commissie. Dat ooit eenige minister de be palingen van het nieuwe ontwerp zou willen gebruiken, du3 misbruiken, om een tegon- stander uit de Kamer te verwyderen, kan en mag de minister niet aannemen. Den termijn van drie jaren acht de minister als overgangsbepaling noodig. Maildienst VlissingenQueensborough of een andere Engelsche haven By de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, strekkende om de overeenkomst met de Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" wegens het uitvooren van een m^il-ienst tusschen Vlissingen en Queensborough of een andere Engelsche haven weder met ti-n jaren te verlengen. Tn hoofdzaak is de overeenkomst geiyk aan die, in 1888 aangegaan. Aan de Maatschappy wordt opnieuw een jasriyksch bedrag van f 300,000 verzekerd. Alleen is voor het vervoer van de pakketpost gemakshalve een uniformtarief van 6 cents per pakket overeengekomen. De omvang van de Nederlandscbe brievenmalen zal to rekenen van 1 Mei n. s. eenige vermindering ondergaan, omdat van dien datum af do Engelsche avondpost uit Londen voor enkele plaatsen in Nederland langs den weg Harwich Hoefe- van-Holland Z3l worden verzonden. Het vervoer van de overige brievenmalen van en voor Nederland, dat over Vlissingen Queensborough zal blyven gaan, zal dan een bedrag van ongeveer f 50,000 per jaar ver tegenwoordigen. Na de verlaging van vervoor- tarief, aangenomen op het postcongres te Washington, zullen do ontvangsten der Nedor- lanischo postadministratie, berekend naar den tegenwoordigen omvang der brievenmalen, jaarlyks nog f 204,815 beloopen. Het aangaan van een nieuwe overeenkomst gaf aanleiding om daarin op te nemen de verplichting tot verzekering van het betrokken personeel der My. togen gevolgen van onge lukken op do wflze, by onderscheidene in de laatste jaren door het Ryk gesloten contracten gevolgd. Uit clo „Staatscourant". Koninklijke besluiten. Pensioen verleend aan den eervol ontslagen lichtwachtor bij 's Rijks verlichting tc Schiermonnikoog A. Do Boer, ƒ400 's jaars, aan den eervol uit zyn betrekking ont slagen eerste klerk bij het departement van oorlog J. A. Stötzer, met instandhouding van hat militair pensioen van ƒ528 '9jaars, hom verleend bij Kon. Desluit van 17 JuDi 1878, een tweede pensioen verleend ten laste van den Staat, ten bedrage van ƒ377 's jaars. Examen apothekersbediende. In den loop der maanden Jani cn Juli e.k. zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van een getuigschrift als apothekersbediende. Zij zullen worden afgenomen te Breda op 4 Juli e.k. en te Zwolle op 1 Juni e.k en volgende dagen. Zy, dio tot die oxamons wenschen te worden toegelaten, onverschillig waar zij metterwoon ge vestigd zijn, worden uitgenoodigd daarvan vóór 15 Mei e.k. schriftelijk opgave te doen. Zij, die to Breda wenschen geëxamineerd to worden, beboo- ren zich te wenden tot den inspecteur voor het geneeskundig Staatstoezicht voor Zeeland on westelijk Noord-Brabant, dr. A. Van der Loetf, te Breda (na 30 April 1898 to Teteringon), on zij, dio Zwolle verkiezen, tot den inspecteur voor het geneeskundig Staatstoezicht voor Overijsol en Drente, dr. M. W. Pijnappel, to Zwollo, motovor- leggiug van een extract uit de registers van den burgerlijken stand, waaruit blijkt, dat zij den leeftijd van achttien jaar hobbon boreikt Blyksns van dan Gouverneur-Generaal .an Nederlandscb-Inciië ontvangen telegraphisch ba- jicht, zyn by pon marschosleniog verdronken in de Atjeh-rivier de late luitenant der art. van bet leger in Nederlsndsch-Inilb K. J. H. Yree en de van bet Noderbnd.che leger by dat in Indió gedetacheerd* 2de luit. der art. J. J. Hoike. (Sts.-Ct.) [Luitenant It. J. H. Tree ia 32 jaar oud geworden. H[) werd aangesteld tot 2den luit. 25 Juli 18S8 en 24 Nov. 1893 tot lsten lult. bevorderd. De 2de luit. J. J. Qocke was van af 20 Juni 1386 voor 2 jaren gedetacheerd by het legor iu Ned. Indiö, zoodat b(j eerstdaags de terugreis nsar bet vaderland zou aanvaarden. De overledene, geboren In 1870 en opgeleid by de Kon. Militaire Academie te Breda, werd 21 Juli 1892 aangesteld tot 2den luitenant Murktberloktau. Rotterdam, 18 April. De aanvoer wis beden maar matig on vau sommige artikelen zelfs gering. De boudere waren allen hooger geatomd en in de meeste gevallen moosten de koopers zioh daarnaar gedragen. INLANDSOHE QBANEN. Witte Tarwe werd dooréén 60 oents hooger betaald en ruimde alles daartoo op. De rnlkete eoorten wer- d n goals nog iets boven do notearing botaald. Canada waj er weinig, yiaam, en Zoouw. de beate f9.tot f 9.30 dito dito mlddelb. 8.30 8.75 Flakk. en Overm. de beate 8.30 9.20 dito dito middelb. 8.20 8.60 Mindere en geringo soorten 7.70 8. Canada7.7.75 Voorte werd verkocht por 100 Kilo: Goede qnaliteit Witte ƒ11.25 tot ƒ11.50 Mindere dito10.80 11.— Geriogero dito u 10.50 10.60 Boodo Tarwe werd merkelijk hooger gehouden het aanbod was zeer k'.eio. Rogge werd 30 cents hooger betaald. Zeeuweche en VI., naar qual. 5.20 tot f 5.50 Overm. en N.-Brab., 0 4.90 5.25 Geringere soorten ,„4.70 „4.80 Goret was maar zeer weinig aangevoerd. Prrjzon blovcn onveranderd. Vlaamsobo en Zeauw. Wi-ter- van ƒ4.50 tot ƒ4.90 Ovormaaaoho en Fiakk. „3.80 „4.70 VJaame., Z. en Flikk. Zomer- 4.40 4.80 Mindere qnaliteit 3.60 4. Chevalier5.20 6.40 Haver 25 oen^e hooger opgeruimd. Blanke en wichtige qnaliteit van ƒ3.90 tot 4.25 Zeeuweche en andero inL Voera.. „8.50 „3.05 Lichtere dito dito 2.90 3.30 Voorts word gedaan por 100 Kilo. Mooie qnaliteittot ƒ8.— Voersoorten 7.40 7.80 Spelt ƒ3.— tot ƒ3.50. Paardonboonen 10 cents hooger. Vlaamncbe oa Zeenwscbe .ƒ5.60 tot C. Ovormaiscbo„6.60 „5.80 Gcringore soorten5.30 5.40 Dnivonboonon ƒ6.60 tot ƒ7.—. Schapenboonen ƒ5.40 tot ƒ5.90. BrninebooneD met redelijken aanvoer 25 tot 50 cents hooger gebonden; daartoe was echter maar weiirig to verkoopt. Op 't laalst werd een gedeolto tot vorige prijzen afgegeven. Walcheracko van ƒ9.tot 9.25 Vlaameoho cn Zeenwscbe 8.40 8.60 Ordicaire dito oa dito 8.8 2 Geringere 7.7.75 WittebooDen vonden: weinig vraag meer, zoodat eo.i gedeelte onverkocht bleef, niettogcnbt.acde 25 cor.ta lagor te koopon was. WalchoTBcbevan f 9.25 tot 0.50 Vlaamecbe en Zeeuwaobe 8.50 8.75 Dito dito ordinalro 7.2j 8.23 Blauwe Erwten ruimer aangeboden en door mindor vraas: 20 cents lager. Walcheraoliovan ƒ7.50 tot 7.70 Zeeuwache en Vlaamecbe „7.— „7 20 Middelb. qnal. dito en Flakk. 6.40 6.80 Niet k okonde„6.„6.25 Koolzaad van ƒ11.25 tot ƒ11.60. Honnopza*d ƒ6.25 tot ƒ7. Kanariezaad stil. Het b .-ate f 6.25 tot f 6.50, middel-qualiteit 5.25 tot ƒ5.50 ea geriogero 6oorten ƒ4.50 tot ƒ5. BG1TENL ANDSCHE GRANEN. Van tarwe werd in loco niets aangeboden. Enkele stoomsndo pariyen P.uBBieche on Doi an- kwamen aan de maikt tot prijzen, die ƒ25 tot 30 hooger zijn sedert ons vorig bericht. Ook op aflidiog werd die zelfde vcihooging gevraagd. België blijf, toopen. Hier was do kooplust nog niet algemeoa, omdat de pryzen van bet meel in dio verhouding volgden. Boggo liep ook geduricg hooger. Voorraad klein. Taganrog157 a 158 Douaa-BcBaavabiscbe 147 154 dito dito stoomende 146 148 Hole a 148 150 Western stoomende „„158 Zware Nicolajef stoomende. „168 „170 Donau 140 „144 Gerst met kleinen voorraad en «tijgende pryzon. Mold anƒ13 2 ƒ184 Novorosislc u'.t zeeboot „123 „„124 Donau stoomende 126 „127 Nicolajcff 125 126 Zware dito „141 „142 Havor booger. Amcrikaaosche 6toomende a ƒ7.60 Boekweit blyft vast gestetrd. Prima Statea ƒ160 Boekweitgriitlen merkelyk hcogor. Grove St.-Petersbnrger228 a ƒ232 Mais met ruimen omzet tot hoogero prijzeD. Bonte Amorikaanocbo CC.—a ƒ109.— dito uit zeoboot 103.— 105. dito dag. gew. 102.— 103.— dito stoomende 99.101. dito April afiad. 97. 98. Odessa uit zeeboot108. Cünqa&ntino 117.— Alkmaar, 18 April. Vee. Aangovo9rd: 2352 koeien. Groote veemarkt, handsl vrij goed; 267 veile Kalve ren 30 a ƒ80; id. por K. G„ ƒ0.60 a ƒ0.80; 61 nuchtere id. ƒ6 a 12; «ohapen a 18S vette varkens per K.G. 38 a 42 c., 21 mageru id. ƒ15 a ƒ19. London* 18 April. Ter veemarkt zijn aangeveerd: renderen 1200, schapen en lammeren 11000, kal- veron varkens 45. Prijzen: beste rnndcon 2/4 a 4/2, schapen en lammeren 2/8 a 5/ kalveren a varkens 3/4 a 4/0. Boter 86 a 90 sh. (xemengd Nieuws. Een öOjarigjubilé. Het is voor zeker niet velen gegeven 50 jaren by één firma werkzaam to zyn. Dit voorrecht valt morgen, Woensdag 20 April, ten deel aan J. J. Poyster, gondsmidsknacbt by den heer J. P. J. Driesseu, Rapenburg albier, alwaar Peyster in 1848 op 15 jarigen leeftyd in oienst trad en eerst ty den heer J. P. Drieasen, thans by diens zoon, trouw en eeriyk zich beeft onderscheiden. Hot zal oen jubilaris ongetwyfeld Diet aan bewyzen van sympathie ontbreken en wy wenschen hem dan ook een blijden feestdag toe. Na de verandering op den laatsten April a. s. der voorspelen voor hetl- en halfslag op don Stadhuistoren albier aal het carillon gedur.-nde een jaar doen hooren; voor hit heelslag: het „Kroningslied", aangevuld met „Wil'mina leev'!" van Marius A. Brandts Buys, uit „Een twaalftal liederen voor ge boortedag en kroningsfeest van H. M. Koningin Wilhelmina, voor volk, school en huis" (uit gave A. W. Syfcboff, te Leiden); en voor het halfslagBOraDje-Boven" van Yan 't Kruys. Naar men verneemt, bestaat by het bestuur der domeinen, staande onder hot behoor van den directeur-generaal van Land bouw, het plan om te 's-Gravenhago den ry weg van grind, looponde van de brug aan den ingang van het Bosch tegenover de v. d.-Bosch- straat naar de groote opryiaan by de Bosch- wachterswoning, to vervangen door klinker- bestrating en zulks met het oog op den intocht van H. M. de Koningin in September. In de gisteren gehouden zitting van den Hoogen Raad werd door dit college o. a. verworpen het cassatieberoep van den koopman te 's-Gravenhag?, die wegens valsch- heiJ in geschrifte, enz. (hot doen van een bestelling van schoenwerk door middel van oen valschelyk door hem geschreven brief kaart) tot drio jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld. In de zaak van een schilder te Lochom, tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het in stryd met de waarheid als getuige voor den rechter verklaren, dat iemand niet dronken was, concludeerde het Openbaar Ministerie tot niet ontvankc-lyk- verklaring van hot cassatieberosp op grond, dat het werd ingesteld door bekl/s raadsman, die ver klaarde daartoe mondeling gemachtigd te zyn, terwjji echter verder vau een wettige mach tiging niets bleek. Wy vernemen, en deelen dit onder voorbehoud mede, dat „De Kampioen" voortaan zal uitgegeven worden door de firma Roelants, te Schiedam. Het formaat zou geiyk worden aan dat van het gro?ne week'lad. De Bond zou de firma Roelants jaarlyks ongeveer f 25,000 te betalen hobben en daar tegenover zelf de opbrengst der advertentién genieten. (Fiets.) Do „Midd. Ct." wy st er op, dat blykens de fceekeningon de hoofdgevel van de nieuwe beurs te Amsterdam geheol overeen komt met dio vande nieuwe Remon- strantsche kerk te Rotterdam. Zaterdag en Zondag is er in de Sociëteit „Veretnigiug" to Haarlem een biljart concours gehouden door afgevaardigden van sociëteiten in Nederland. Vertegenwoordigd waren de Nieuwe of Literaire Sociêttit uit Din Haag, de Grooto Club en Doctrina et Amicitia uit Amsterdam, Amicitia uit Leiden, Unitas uit Rotterdam, Trouw moet Biyken, Da Kroon en de Sociëteit-Yoreaniging uit Haarlem. Zaterdagmiddag te halftwee ving do wed- stryd aan en Zondagavond was hy geëindigd. WiDnaars waren; do hoeron J. Muller (Trouw moet Blyken); A. G. Brands (Doctrina et Amicitia); W. Brosse van Groenou (Nieuwe of Lit. Sociëteit); en P. B. Yan Vloten (Doitrina et Amicitia), aan wio de voorzitter der Sociêteit-Vereeniging dr. Valkema Blouw met een opgewekte toespraak resp. een gou den, verguld-zilveren, zilverea en bronzen medaille ovethancigdo. Er was veel belangstelling onder de leden der Sociëteit. De fabriek sarboid er N., wonende te Oerle (Tilburg), die vóór ©enigen tyd het ongeluk had met zyn hand tusschcu een machine to geraken, waardoor zyn opneming in het Ziekenhuis noodzakelijk was, is aan d9 gevolgen van zyn wond overleden. Zondag liop de Zuid-exprestrein Hoek van HollandBazel met 8 uur vertra ging via Nymegen—Kleef in plaats via Ny- mogen Venloo. Door de politie te Harderwyk is aangehouden, op verzoek van de Duitsche justitie, de 21 jarige koopman J. S., wonende te Ulm, wiens uitlevering wegens diefstal onder verzwarende omstandigheden verzocht is. In do R. K. kerk aan de Hoflaan te Oud Kralingen zyn Zondagavond drie Duitschers door de politie onder de kerkbanken aangetroffen, die zich biy'kbaar met minder goede bedoelingen hadden laten insluiten. Zo zyn gisteren over de grenzen gozet. Omtrent den brand in do fabrieks gebouwen der firma M. Van Dolden Sc Co., te Gronau, wordt nader gemeld: De firma Van Delden Co. heeft verschil lende fabrieksgebouwen, die aan elkander zjjn gelegen in do nabyheid van het station Gronau. De drukkerij en bleskery waren geheel uit gebrand. De Gronauache brandweer en die uit Ochtrop en Epo wisten den brand tot genoemde fabrieksgebouwen te beperken. Om twee uren Zondagnacht was men den brand geheel meester. De schade aan gebouwen, machinerieën, enz. is aanzienlijk; alles was echter verzekerd. Te Eksloörveen is gisteravond do woning van A. Kort afgebrand. Huis noch intoedel was verzekerd. De arrondissement s-rochtbank te Maastricht veroordeelde giatoren Peter Meiner3 en Polydore Yereecken, wonende to Brussel, gedetineerd te Maastricht, wegens het maken, invoeren en uitgeven van valsche guldens, don eerste tot 3 en den tweede tot 4 jaren gevangenisstraf. Gisteravond was do eigenaar eener stoomwevory, C. Weigand, aan den arbeid in zyn werkplaats aan de Lange Poel laan No. 21, te Haarlem, toen plotseling, naar het schynt door den tocht, bet licht, dat hy gebruikte te dicht by de napthha kwam, welke daardoor ontplofte. Weigand sprong door hot raam op straat en werd daar, mot brand wonden overdekt, opgenomen en deor de- politie naar het St.-Elizabetbs Gasthuis over-r gebracht. De twee werklieden, die met hem in de werkplaats waren, kwamen er met den schrik af, terwyi de brand spoedig gestuit was. In de R-Kath, kerk te Groote broek (N.-H.) is een nieuw orgel voor het eerst bespeeld door den oud-organist aldaar,' den 100 jarigen heer G. Buurman. Er is te Roermond op het oogen- blik zooveel Belgische nikkelmunt in omloop als nooit te voren. Het schynt, dat er een geregelde handel in dat geld wordt gedreven en dat daarmede aardig wat wordt verdiend ook. Men krygt in België voor 100 franken zilver of papier duizend stukken van tien centimes. Deze geeft men dan uit iri do winkels en als arbeidsloonen aan de werklieden, tegen vijf cents per stuk. Zoodoende brengen do honderd franken vyftig gulden op, zynde een netto-winst van vier percent, zonder moeite on zondor risico. Of 't echter biliyk en wettig is, dat is een andero vraag zegt de „L. K." Zaterdagmorgen werd te Apel doorn gevangengenomen en naar Zutfen overgebracht de 25 jarige fabrieksarbeider J. H. Kals verdacht van in den nacht van 2 op 3 April den 48 jarigen fabrieksarbeider D. J. K. zoodanig te hebben mishandeld, dat deze ten govolge dier mishandeling in den nacht van 12 op 13 April is overloden. Te Vlissingen is gistermiddag in eon der zalen van het raadhuis, in tegen woordigheid van oen vrij talryk publiek, ge opend een bazaar, ten einde geld byeen to krygen voor een nieuw zeemanshuis aldaar. Dat op de kermissen door-som mige eigenaren van inrichtingen, zooals van stoomdraaiinrichtingen, hypodrömes en andere, veel geld wordt ontvangen, blykt uit de enorm grooto sommen, die zy by inschrijving voor eon standplaats geven. By de dezer dagen te Zwollo gehouden inschryving werd een plaats voor een stoom- caroussel gegund voor 16G6, plus 3 pefc. voor kosten boven hot staangeld ad 20c6nia per centiare. Aan etn ander inschryver, die 2000 had ingeschreven, werd om bijzondere redenon de plaats niet gegund. Do verschillende inschrijvingen, die gegund zyn, bedragen boven het nog verschuldigde staangeld dit jaar ruim f 2800. Voor een schouwburgtent, paardenspel, doolhof, luchtschommel en verschillende plaat sen voor andero tenten en galanteriekramen waren geen inschrijvingen ingekomen. In oen b y z o n d e r afgelegen hook van do Hasenhaido ty Beriyn, d. i. in een fcoschje in h6t zuiden der stad, dicht by he' excorcitioveld van Tempelhof, is een e^n-en- twintig-jarige dienstmeid op afgryeeiyke wyz« vermoord, een misdaad, welke aan da vrouwenmoorden to Londen coet denken. Er zyn menschen, die beweren het raeisj9 mot eon st.-rken, grooten man t9 be'obon zien loopen en zich richten naar die eenzame plek, waar zy niets te maken had. In de wateren van Newfoundland zyn 48 zeehonden vangers, cie door den kapitein van het schip „Groenland" belast waren mot het bewaktn van een groot aantal neergelegde zeehonden, by een hevigen sneeuwstorm dooi gevroren. Naar uit Marseille bericht wordt, zyn voor den ingang van een huis op den Boulevard Buhala twee bommen ontploft, dia belangryke materiêele schade hebben aange richt. Men vermoodt hier met een anarchisti- schen aanslag te doou te hebben. ALKEMADE. Geboren: Anthonia Wilhelmina Maria, D. v. N. Van Zaal en J. Gastelrjt. Leo» nardus, Z. v. A. Dobbe en C. Van Es. Alida Johanna, D. v. H. A. Klein en P. Van der Meer; Anna Theodora, D. v. W. Van der Zwet en H. Van der Hoorn. Christiauus Leonardo, Z. v. N. Doeswyk en W. W. Klijn. Ondertrouwd: B. Otto jm. 27 j. te Ter-Aar, en C. Halvemaan jd. 23 j., alhier. A. VanHaas- tregt jm. 23 j. en M. Van der Zon jd. 24 j. H. Van Munsteron jm. 34 j. en M. Van der Star jd. 23 j. H. Opdam jm. 26 j. en C. Turk jd. 21 j. Overledon: M. Borst 10 md., Z. v. D.Borst en C. M. Van Rijn. P. Vink, 19 j., Z. van J. Vink en K. Verkley. fLevenl. D. van P. Van Rijn en M. Mesman. J. Dobbe 47 j., ochtg. van J. Heemskerk. J. Van Egmond 71 j., echtg. van T. Van Zandbergen.M. H. J. Van Marle 61 j.f eebtg. van P. Van GreuningeD. M. Ammorlaaa 66 j.. wed. van N. Slraathof. NOORDWIJK. Gcboron: GerardusAntonin9, Z. van W. J. Zonneveld en A. Zwetsloot. Theo- dorus, Z. van A. J. Overmeer en M. A. Nouwets. Margarotha Maria, D. van P. Do Haa9 en A. Van Schie. Ondertrouwd: J. Schelvis 29 j. en J.War- menhoven 25 j. P. Duivenvoorden 30 j. en A. Van der Zwct 30 j G. Van der Pool 31 j. en P. M. Hoogeveen 24 j. G. Van Stijn 24 j. en J. A an h an o *24 j. Gehuwd: K. Van der Meulen en J. Troost. T. C. Van Leeuwen en H. Ham. Overleden: C. Van Duijn 4 m. RIJNZATERWOUDE. B e v a 11 e nJ. De Bruyn geb. Wolmorstett D. TER-AAR. Bevallen: A. C. Pypor gob. Boer Z. Overledon: LeveBl. D. van C. Voordouw en A. Van Leeuwen. Gehuwd: J. Van der Horst jm. 29 j., en "VV. Van der Byl jd. 26 j. VOORHOUT. Geboren: Adriana, D. van J. Vnn Schooten en C. Bruinier. Henricus Wil helmus, Z van H. Caspors on C. Van der Lubbe.— Cornelia Joanna, D. v. P. Van Loeuwen en J. A. Annhano. Ovorlcdon: Levenl kind van C. C. De Roode on A. P. Van der Ploeg. Theods. Van den Nou- land 66 j. Spanj'e en de Vorecnigdo Staten. In het Spaansch Amerikamsche geschil staat men vr[)wel op het doode punt. Tusschen den Amerikaanschen Senaat en de Kamer wordt een soort voetbal gespeeld met de resolutie, waarin den president de

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2