HI®. 11701 Maandag 1® April A0. 1838 r 1.19. <§bzq gourant wordt dagelijks, met uitzondering yon fon- en feestdagen, uitgegeveni Derde Blad. Leiden. 16 April. F*©uilleton. Geen Bureaucraat. IDSCH THUS DEZER COUEANTi Voor Lelden por 3 maanden franco por post Aftonderljjke Nommera l.iO. 0.05. FEUS DEE ADVEETKH T1ÜN Van t—6 regels f 1.05. Iedere regel meor 0.17J. OrooterS letters naar plaatsruimta. Voor het incasseoron bulten do stad wordt f 0.05 borckend. De tentoonstelling van teekoningen en werkstukken van de leerliogen der Practische Ambachtsschool alhier en de openbare les zullen, na de op Woensdag-avond 20 April te houden algameene ledenvergadering, plaats hebben op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 21, 22 en 23 April a. 8., van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uren. De jaarvergadering der Martha stichting te Al.'en aan den Ryn zal gohouden worden op „Rijnstroom" den 8sten Juni a. s. Als feestredenaar zal optreden dr. J. Th. De Visser, van Ampterdam. Het bestuur dezer stichting heeft besloten een nieuw ziekenhuis en twee badinrichtingen met douches te bouwen, waarvan do uitgaven geraamd zijn op tien duizend gulden. De minister van binnenlandsche zaken beeft aan Gedeputeerde Staten der onderschei dene provinciën medegedeeld, dat door den minister van financiën is bepaald: a. d.t de laat te uitkeering of verantwoor ding eer gemeente en provinciale opcenten op de kohieren der personeele belasting uitge trokken over 'Iken dienst, in plaats van uiterlijk na afloop der maand Augustus van het tweede jaar van den dienst, voortaan zal geschieden uiterlijk na afloop der maand April, volgende op den ciic-nst, en b. dat de uitkeeringen van opcenten der personeele belasting aan gemeenten, waar die opcenten niet op alle aanslagen tot een goiyk aantal worden geheven (verg. art. 12D der wet van 24 Mei 1897, Staatsblad No. 166), worden, geregeld naar het beorag dier opcenten volgens de kohieren, in dier voege, dat daarvan wordt geacht te vervallen, op den laatsten April één tiende, op den laatsten Mei twee tienden, enz., zoodat, bij het einde der maand Januari, op het belastingjaar volgende, het ge- heele bedrag vervalt. De tiende gedeelten worden telkens berekend over het totaal der opcenten op alle kohieren, die sedert den aanvang van het belastingjaar zijn afgekondigd. Indien nog kohieren worden afgekondigd nadat het bedrag der tiende uitkeering is be paald, wordt het definitief totaal geacht te vervallen bij het einde der maand April. De Nederlandsche ZendiDgsvereeniging to Rotterdam zal haar voorjaarsvergadering houden op Vrijdag 20 Mei a. 8., des morgens te 10 uren, in het lokaal „Caledonia" op het Haringvliet. Op Donderdag 19 Mei (Hemelvaartsdag) zal de 37ste zendingsdag gehouden worden. Deze vereeniging ontving van 16 Februari tot 16 Maart de som van f 2552.88. Voor Bantam kwam f 54.75 in. De voorjaarsvergadering van de Alge- meene Synodale Commissie der Ned.-Herv. Kerk zal aanvangen op Dinsdag 10 Mei a. 8. Een ligr-n ar.ige hulde by gelegenheid vön h t aanstaande kroningsfeest is bedacht door den sergeant van het Nederlandsch-In- dische leger C. A. W. Simons, van het perso neel der normaal schietschool. Door hem is oen groote teekening ontworpen en uitge voerd, een allegorische voorstelling, de eerste van dien aard. De zeer gelijkende beeltenis van H. M. Koningin Wilhelmina, geteekend naar de laatste photographie, geplaatst tegen een fond van hermelijn, worA met bloemen omkranst door twee vrouweflgureD, zwevende in wolken met de opgaande zon, terwijl de koninklijke kroon door twee kinderfiguren wordt gedragen. Een bloemenrand werk m*t de kroningsinsignes omlijst deze voorstelling. H. M. de Koningin-Regentes, aan wie een photographie van deze teekening werd toe gezoQden, heeft haar dank aan den heer Si mons doen betuigen voor zijn arbeid en hem doen mededeelen, dat zij die photographie m6t belangstelling heeft bezichtigd. Binnenkort zal deze photographie tegen matigen prijs in den handel worden gebracht. In het noorden van Friesland is men wei nig ingenomen met het door de Provinciale Staten aangenomen voorstel van den heer Binnerts, waarbij uitgemaakt werd, dat het noordelijk deel van Friesland niet een locaal- spoor, maar een stoomtram zal krijgen. Algemeen is men van oordeel, dat vooral om do snelheid van vorvoer van personen en goederen, een spoor ver de voorkeur verdient boven een tram, terwijl 'a winters by sneeuw dj tram dikwerf den dienst moet staken, het welk met een spoor niet het geval Is. Naar men verneemt, bestaat by den minister van oorlog het voornemen, in de positie van de marechaussees zoodanige ver betering aan te brengen, dat hun bezoldi ging meer in overeenstemming komt met de diensten, welke zij bewijzen. Meer bepaald zou het in do bedoeling liggen, de voorziening in de behoefte aan paarden, voor de marechaus sees draaglijker te maken en tevens de be palingen omtrent do te verstrekken fourage in ruimeren en ook meer billijken zin te regelen. Mr. Th. Stuart, advocaat te Amsterdam, zal optreden als voorzitter der internationale jury van de tentoonstelling van bakkerij, maal- derfi en kookkunst in dezen zomer te 's-Gra- venhage te houden. De termijn tot aanvraag om plaatsruimte is op verzoek verlengd tot 1 Mei a. s. Het stoomschip „Brouwer", van Am sterdam naar Batavia, passeerde 14 April Ouessant; de „Bundesrath", van Hamburg en Antwerpen naar Ooat-Afrika, vertrok 14 April van Napels; de „H rzog", van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arri veerde 14 April te N -p-.ls; de „Prins Frederik Hendrik" vertrok 15 April van Amsterdam naar West-Indië; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 15 April te Genua; de „Spaarndam", van Rotterdam naar Nieuw-Yoik, vertrok 14 April van Boulogne sur-Mer. Alfcn. Doze gemeente krijgt van lieverlede aan de Rynzyde een treurig aanzien. "Was het vroeger, vooral in den zomer, een lust, wanneer men op de brug staande, zyn blik liet gaan over de koepeltjes en de prachtige kastanje- boomen met hun breede kruinen, geschaard aan den oever, thans valt een en ander onder de meedoogenlooze handen van Bloopers en houthakkers, en lang zal het niet duren of em oude Alfenaar zal aan de rivierzijde zijn plaats niet meer herkennen. Het kan zijn, d t, als de Rijn op de verlangde breedte is georacht, alles weer in orde komt of het oog er aan gewend raakt, doch nu gaat het mooi er af en predikt de reeds aangerichte verwoes ting in schrille kleuren de aardsche vergan kelijkheid. (Rb.) Rypwctcrrng. Alhier heeft Donderdag een vergadering plaats gehad van het cocuité voor het inhuldlgingofoest ter bespreking van een programma voor de feestviering. Na zetr levendige en niet onaardige discuosiën werd het volgende vastgesteld, dat men boopt te zullen kunnen uitvoeren'a Voormiddags op tocht der schoolkinderen en daarna onthaal van dezen in de school; gedeeltelijk vdórden middag en vervolgens 's namiddags volks spelen; '8 avonds een watertocht met door de deelnemers voor eigen rekening versierde en verlichte booten; voor vijf van de meett voldoende daarvan zullen prijzen beschikbaar gesteld worden. Voorts: versiering en ver lichting van de brug, terwijl een en ander door muziek en zang zal opgeluisterd worden. Aan de beho ftigen zal een uitdeeling van krenten brood plaats hebben. De dag der feestviering is bepaald op Donder dag 15 September. Zoeterwoude. Door den dislricts-veearts is een geval van miltvuur geconstateerd by den veehouder M. K., alhier Het rund is ge storven, onteigend en op last van den vee arts verbrand. Het erf is met een tor i kenbaar gemaakt. Het is voorzeker te wenschen, dat de ziekti tot dat eene geval beperkt blyft. Gemengd Nieuws. ftA Men schryft uit Bodegraven: Nadat reeds herhaalde pogingen in h6t werk waren gesteld om te verkrijgen, dat de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen des Vrydags een markttrein liet loopen van Utrecht naar Leiden en terug, is aan dat verlangen, bywyze van proef, bet vorig jaar voldaan; niet alleen dat dit zeer ten grieve is van de gewone marktbezoekers, maar ook van de handelaren. Geen week toch gaat er voorbij of eon of meer wagens vee worden van hier naar Leiden verzonden. Wordt het vaak als een bezwaar beschouwd, dat de minimum-vracht per zending f 2 bedraagt, waarty per zending nog 60 cents desinfectie- kosten komenvoor Bodegraven is dit bezwaar uit den weg geruimd, doordien een onder nemend handelaar, die zelf ook geregeld vee per spoor naar Leiden zendt, een ieder in staat stelt zijn vee by te laden tegen een biliyke vergoeding Komt dus, wat de kosten betreft, ook de verzending daardoor van een enkele koe per spoor niet duurder dan per boot, de verzonding per spoor biedt zoovele vooröeelen aan, dat van die gelegenheid een gretig gebruik wordt gemaakt. De stationchef te Bodegraven wirkt het veevervoer zetr in hand, doordien hy zorgt, dat, zonder dat zulks van te voren gevraagd is, steeds een vol doend aantal wagens beschikbaar is, waardoor het nog niet is voorgekomen, dat het vee niet mee kon. Hot zoo vaak opgeworpen be zwaar, dat plaats van te voren mott worden besteld, is dus ook hier vervallen. Jammer ls het echter, dat van de stations Woerden, Zwammerdam en Alfen Oudshoorn ook niet meer vee wordt vervoerd, daar men het te Bodegraven gegeven voorbeeld vol gende, zeer tot het slagen der door de maat- schappy genomen proef zou medewerken, want mislukt de proef, dan kan men er zeker van zyn, dat deze in do eerste j;ren niet wordt herhaald. Konden nu belanghebbenden er toe be sluiten om ook do gelegenheid open te stellen om voor de terugreis te Leiden vee by te laden, dan zou er zeker veel gebruik van worden gemaakt, nu de tyd nadert, dat weder vtl.n vee moeten inkoopen, en zou zulks zeker niet weinig bydragen tot het slagen der genomon proef. Zeer zeker zullen dan wel eenige wagens ter lading worden geplaatst aan de veeladery aan den Morschweg. Moeite is er niet aan verbonden, want degene, die op zich neemt ook vee van anderen te laten byiaden, heeft niets te doen dan de geza- meniyke zending, als zynde van een persoon, aan te geven, want hoe grooter de zending boe voordeeliger; 3 koeion van Leiden naar Bodegraven kosten by voorbeeld f 2.79, voor 10 koeien bedraagt dit f 7.90. Het Openbaar Ministerie by den Hcogen Raad betoogde gisteren, dat voor de oprichting van een naamlooz9 ver nootschap een voorafgaande overeenkomst noooig tnde oveilogging van de akte van oprichting en de Koninkiyke goedkeuring Diet voldoende is; en concludeerde mitsdien tot verwerping van het cassatieberoep van de liquidateuren eener zoogenaamde naaraloozo vennootschap, wier vordering tot volstortin^ van aandeelon op grond van het niet wettig bestaan werd afgewezen. De beignets en de politiek. De eigenaar eener boigmtskraam te Amsterdam verspreidt ter aanbeveling zyner zaak het volgend epistel: „Als vobloed Nederlander behoorende tot bet land, met recht de bakermat der vryheid genoemd, gruwt men in den laatsten tyd over het geweldige onrecht, dat in Frankrijk tegen over een op losse gronden veroordeelden kapi tein gepleegd is en zyn verdediger Zola met smaad en schimp overladen is en ook nu heeft men een maD, omdat hy een getrouw verslag van dit gebeurde aan het „Handelsblad" gaf, namelyk mr. Israëls, uit het land willen bannen. Amsterdammers, zult ge door de Fransche beignetskramen boven de myne te begunstigen met dat begane onrecht willen instemmen? Neen, dat zult ge niet, daarvoor zyt gy Neder landers, die met kracht en geweld in de bres gesprongen zyt. Komt dan allen in myn kraam, myn vanouds bekende echt Nederlandsche kraam, die een nadere aanbeveling niet noodig heeft, en waar met de beste Fransche en Bel gische beignetskramen gewedyverd kan worden x>owel wat de netheid der kraam als de con sumptie betreft." Er wordt gewaarschuwd voor de metalen fluitjes, die tegenwoordig dikwyls met fraaie koorden aan jongenspakjes bevestigd zyn. Die bevatten tot 86 pCt. lood, terwyi hoogstens 10 pCt. mag toegelaten worden. Ook servies voor poppenkeukens bevat dikwyls vetl lood. De verkoopers van ingemaakte groenten maken dit voorjaar allerslechtste zaken. In andere jaren werd te Goes byv. de zuurkool verkocht a 6 ets. het pond, nu 2et, de prinsesseboonen anders 20 ets., nu 10 ets. de beste. Een zachte winter is dus niet voor iederoon voordeelig. Daar tal van boerenknechts uit Friesland naar Dultschland zyn vertrokken, werkt dit voordeelig op de loonen. Menige toer, die niet genegen was om het loon van zyn knecht te verhoogen, waardoor deze naar Duitschland afreisde, moet nu reeds f 40 a ƒ50 meer bttalen dan het loon van den vertrokken knecht bedro g. Het gerucht, zoo schryft de „Geld.", dat de burgemeester (tevens secretaris) van Herveli spoorloos was verdwenen, is be waarheid. Grove wanordelykhoden in de administratie mo ton zyn ontdekt, terwyi men vreest dat g.ootere en kleinere kapitalen, van gemeente en ingezetenen, medo zyn verdwenen. De voortvluchtige was sedert 32 jaar burgemeester dezer gemeente. Uit Arnhem wordt later aan de „Zutf. Ct." geseinl, dat do plotseling verdwenen burge meester van Valburg, de heer Van D., zich gisternacht in eeo hotel aldaar, waar hy onder een valschen naam vertoefde, door ver giftiging heeft gedool. Het Parysche ThéatreRóaliste heeft te Brussel eenige voorstellingen gegeven, waarvoor botaald mo.'st wordon, doch die slechts voor gonoodigden toegaDkely'k waren. Er werd een stuk opgevoerd, dat niet zoo zeer in onzedelykp.d, dan wel ia we rzin- wekkenden vorm een beeld uit het leven der allerlaagste klassen geeft. Maandag werd de directeur De Chirac, Woensdag alle employés over de grenzen gezet. (U. D.). Voor het gerecht te Innsbrück heeft terechtgestaan een zekere dr. Otto RudJ, die in de maand Februari jl. na afloop zyner promotie tot tweemalen toe geweigerd had van den rector der Universiteit aldaar de band aan te nemen, die hem ter gelukwenscbing was geboden. Op de vraag van den rector waarom hy zulks deed, had hy geantwoord „om de wyze, waarop gy myn medestudenten hebt behan deld", hierby doelende op de straffen, die den studenten by gelegenheid eener werkat$;ing waren opgelegd. De rechtbank heeft, naar de „Neuö Fn ie Presse" meldt, dr. Rudl vrijgesproken. De rechtbank van gezworenen te Stuttgart heeft een 41 jarig.n goudwerker, Eberhard Fr.edrich Fauser, van Feueroach, wegens vadermoord ter dood veroorueeld. i) De eerste maal, dat ik, na een scheiding van vyf en twintig jaar, myn ouden school makker Vital Herbelot weerzag, was op een banket, gegeven door de oud leerlingen van eon provincie-gymnasium, waar wy indortyd beiden zoo hadden geblokt. Die soort van reünies ïyken byna altyd op elkaar als twee droppels water: handgedruk, luidruchtig weder aangeknoopte kennismaking, het dbnstatseren der veranderingen, die de jaren ^en de gelaatstrekken en het fortuin hebbeh teweeggebracht; daarna de officiëele spoedfc van den president, toosten, het ophalen van schoolherinneringen, waarvan de tyd al het bittere heeft uitgewischt en waarvan niets is overgebleven dan de zoete geur, die er uit opsteeg in die dageD, toen wy allen nog een doo3 van Pandora vol rooskleurige hoop in de hand hie dsn. Ik was tameiyk verrast, dat Vital Herbelot zoo veranderd was. Als jongen was hy mager en verlegen, altyd keurig-netjes in de kleeren, beleefd en op een afstand, kortom in het bezit van alle hoedanigheden, die een jongmenscb, dat carrière wil maken In de administratieve loopbaan, die zyn familie voor hem heeft uitgekozen, noodig heeft. De man, dien ik nu weerzag^ waa dik, stevig, met gebruind geacht ca hals, met het bevelende ia zyn oogopslag en h6t luidruchtige en duidelyke in zyn stem van iemand, die niet gewoon is zyn woorden op een goudschaaltje te wegen. Met zyn kortgeknipt haar, zyn pak van En- gelsch lakeD, zyn peper-on-zout baard, had hy iets welgestelds, iets gedecideerds over zicb, dat volstrekt niet aan een ambtenaar deed denken. Wel, en vroeg ik hem, „wat is er van jou geworden? Ben je niet meer in de administratie?" Nee, ouwe jongen," antwoordde hy, „ik ben heel gewoon boer. Op ongeveer een halve myi afstands van hier, te Chanteraine, heb ik een vry aardig stukje land, waar ik koren zaai en een heel lekker wyntje oogst, dat ik je zal laten proeveD, als je my eens komt opzoeken." Wel, welt" riep ik uit, ,jy, zoon en kleinzoon van bureaucraten, jy, die doorglngt voor een model-ambtenaar, wien een schit terende toekomst werd voorspeld, heb jy die loopbaan zoo opeens vaarwel gezegd?" Ja, zooals je ziet I" Maar hoe is dat gekomen?" Waarde vriend," antwoordde hy lachend, „kleine oorzaken hebben dikwyls groote ge volgen. Ik heb myn ontslag aangevraagd om twee perziken." Twee perziken?" Ja, niets meer en niets minder dan dat. Als je met me meegaat naar Chanteraine, zal ik je die heele historie eens vertellen." Zoedra wy oase koffie haddea genuttigd, verlieten wy het banket, en, terwyi wy al rookende langs het kanaal liepen, begon Vital zyn verhaal: Je weet," zei hy, „dat de administratie- geest my met den paplepel was ingegeven, en dat mijn vader, die zelf ambtenaar was, geen beter en mooier betrekking kende dan die van ambtenaar. Zoodra ik dus myn examens had gedaan, werd ik als surnumerair op het bureau van myn vader geplaatst. Ik had geen byzondere roeplDg voor welk vak ook en betrad daarom heel gehoorzaam dien banalen heerweg der bureaucratie, waarop myn vader en grootvader langzaam, maar zeker hadden gewandeld. Ik was een werk zame jongen, gewoon aan discipline, van myn prilste jeugd af aan opgevoed in het respect voor booger geplaatste ambtenaren; ik stond dus weldra in een zeer goed blaadje by myn chefs en klom vry snel op. Toen ik vyf er. twintig jaar oud was, bezorgde de directeur, die veel van my bield, my een plaats op zyn bureau; alle collega's benydden my. Men wees my al aan als bestemd om hooge betrek kingen te bokleedeD, men voorspelde my een schitterende toekomst. Toen trouwde ik. Ik trouwde met een jong meisje, dat erg mooi, en wat meer waard is, zeer lief en barteiyk was, maar dat geen rooien duit bezat. Dat was een domme streek in de oogen van de ambtenaren, met wie ik verkeerde. Men is erg practlsch in die kringen; men ziet in het huweiyk niets anders dan een goede handels zaak, en men neemt byna algemeen voor regel aan, dat, aU de echtgenoot voor het ontbyt zorgt, de vrouw het diner voor haar rekening moet nemen. Nu haddon myn vrouw on ik samen net genoeg om heel eenvoudig te soupeeren. Er werd overal dus verteld, dat ik een stommiteit had begaan. Meer dan één eerzame burger vertelde kort en bondig, dat ik gok was, en dat ik zoo maar een prachtige toekomst had bedorven. Maar daar myn vrouw zeer lief en voorkomend was, daar wy heel zuinigjes leefden en er zoo in slaagden rond te komen, begon men my langzamerhand mya dommigheid te vergaven en ons weer in de locale kringen op te nemen. Myn directeur was zeer ryk, hy hield er van veel gasten te ontvangen en verbeeldde zicb, dat hy zich byzonder goed voordeed. Hy ontving dus veel, gaf luxueuze diners en inviteerde zoo du en dan do ambtenaren en andere notabelen uit de stad met hun vrou wen op danspaitytje8. Na verloop van een jaar, toen myn vrouw thuis moest biyven, moest ik, hoewel ik haar veel liever gezel schap had gehouden, alleen naar de recepties van den directeur gaan, want myn chef was ontstemd als men zyn uitnoodigingen niet aan nam; zyn ondergeschikten moesten zich op bevel amuseeren. Jui9t op voor my zeor ongeschikten tyd was er een groot bal by den directeur en ik moest natuuriyk, hoe weinig zin ik er ook in had, myn rok aantrekken. Even voordat ik wegging en terwyi zy den strik van myn witte das een beetje mooier maakte, gaf myn vrouw my nog allerhi wyze wonken Het zal wel een prachtig feest zyn J Je moet alles goed opnemen, hoor, dan kan je me hot later vertellen: de namen van do dames, die aan het souper deelnemen, haar toiletteD, het menuWant eon souper zal or wol zyn. Mon vertelt, dat zy allerlei lek- kemyen hebben laten komen van Cüevet per ziken, die drie franken 'tstuk hebben gokostl Hè!.... perzikenI Weet je wat, als je nu eens eebt lief was, dan bracht jo er een voor me mee! Het hielp my niets of ik al tegenspartelde, of ik haar al voorhield, dat do zaak Diet uitvoerbaar was, dat het oamogeiyk waa voor een hoer met een zwarten rok om rota weg te nemen, zonder dat men het zag Hoe meer ik tegenspartelde, boe vuriger zy er naar verlangde. 't Is zoo gemakkoiyki Niemand zal er iets van merken in al drie drukte. Je neemt er een alsof het voor jezelf was en dan step je haar voorzichtig weg. Trek nu niet ja schouders opl Nu, goed, ik geef toe, dat het een kinderachtige gril van my is, maar ik heb er zoo'n zin in; sedert ik over dio per ziken heb hooien praton, vorlang ik er toch zoo naar. Beloof me, dat je er ton minste één voor my zult meebrengenl Zweer hot met" 'tie immers niet mogeiyk iets te weigaren aan de vrouw, die men liefheeft 1 Ik eindigde met het half en half te beloven, en maakte, dat ik wegkwam. Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 9