N«. 11701 Maandag IS April. A0. 1898 fsze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Betrouw tot in den dood. PRUS DEZER OOURAET» Voor LoTdon por 3 maanden.1.10. franco per poet1.40. Aftoadorljjke Hommers 0.05. PRIJS DER i Van 1—6 regds f 1.05. Iedero regel moer f 0.17$. Grootera lottere na3r plaatsruimte. Voor het incasseeron buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TIER Bladen. Lelden. 16 April. Aan bet onlangs gehouden examen voor sergeant, bestemd tot het vervullen van een luitenantsplaats te velde, waaraan door 19 adspiranten werd deelgenomen, zijn de navol gende 9 onderofficieren geslaagd: I. J. Demo- nint, S. De Ruiter, H. H. Hasz, J. W. E. Budel, van het 2de bataljon te Leiden; W. F. H. Quijken, van het 4de bataljon t9 Leiden; A. F. Van Oosterom, J. Yan den Bergh, P. Frölich en W. J. A. Ernst, van het 5de bataljon te Gouda. Het eereteeken voor belangrijke krijgs bedrijven met ge8p-Atjeh 1873 96, brevet en lint, is uitgereikt aan den by de Kweekschool voor Zeevaart alhier gedetacheerden officier van gezondheid der late klasse dr. A. W. M. Yan Deventer, officier van administratie der 2de klasse W. H. O. Ten Brummeler, den sergeant-stuurman v. k. J. J. Ragut, de kwar tiermeesters D. H. Vreedenborg en J. Martoyn, den korporaal-kok W. Schemkes, den laten kleermaker J. L. Yan Ark, den matroos der l8te klasse P. P. Harren, en den pijper der 2de klasse G. Keizer. De gesp-Atjeh 1873 96 met brevet ia uit gereikt aan den sergeant der mariniers A. A. De Lange, den korporaal dor mariniers N. Riet kerken, den tamboer dor lste klasse B. M. Wea sels, den marinier der lste klasse J. O. Yan den Berg, en den matroos der lste klasse A. Van Norden, aan wie het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen mot gesp Tamiang 1893 reeds vroeger werd uitgereikt. Gedurende de 2de helft der maand Maart werden aan het postkantoor alhier de volgende brieven bezorgd, welke door onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden: Mej. J. A. Huygen8, H. De Vries, Langen- berg, Amsterdam; Directeur Timmerfabriek, Apeldoorn; B. M. Duysor, Arnhem; A Smitz, Delft; Oostdam, mej. J. C. v. d. Eist, 's Gra- venhage; J. Do Groot, HaarlemG. Parlevliet, Katwijk aan Zee; C. L. G. Becht, LeidenH. J. v. Égmond, Nieuwediep; mej. Do Heer, Rotterdam; mej. v. d. Myde, Valkenburg; J. Abels, Sambeek; H. Maten, Zwolle. Briefkaarten: C. v. Rijn, J. Grise, 'a-Gra- venhage. Koningin Wilhelmina en de Koningin- Regentes kwamen met een gevolg van vijf personen gistermorgen om acht uren te Parijs aan. De Koninginnen worden a&n het station door den Nederlandschen gezant, het personeel der legatie en tal van leden van de Holland- sche kolonies ontvangen. Prachtige bloem ruikers werden aangeboden door freule Do Stüers en mevrouw Van Woede. De ontvangst was heel aardig door het groot aantal Neder landers, aan het station aanwezig, zoodat vaa alle kanten een hartelijk en gezellig „leve de Koninginnen!" oprees. Koningin Wilhelmina, in een groene japon zondc-r mantel gekleed, was zichtbaar aangenaam getroffen door deze ontvangst. Het weer was druilig, maar droog op het oogenblik van aankomst, zoodat Hare Majesteiten in een open landauer konden plaats netnen. Ia haar hotel bewonen de Koninginnen de eerste verdieping, die uitzicht heeft op den tuin der Tuilerieön. De prins van Wales is de eerste geweest, die den Koninginnen een bezoek heeft gebracht, om elf uren. Verscheiden notabiliteiten hebben zich ingeschrevon. Na het déjeuner hebben de Koninginnen des middags als gewone bezoeksters, zonder iemand te waarschuwen, het Louvre bezocht, waar Hare Majesteiten byna tweo uur zyn gebleven, enkel bezichtigend de zalen van oud-Romeinsche en Griekscbe beeldhouwwer ken, Aziatische oudheden van Khersabad, Cyprus en Pergamum. Nog even vertoefden de Vorstinnen in de tegenoverliggende bene denzaal der Egyptische godheden en koningen. Het weder was inmiddels fraai geworden, waarop HH. MM., mot een heor en dame van het gevolg tegenover zich, en een giis naast den huurkoetsier op den bok, in een open landauer een rit door het Boia de Bou logne hebben gemaakt, langs de Avenue du Bois, do Avenue des Accaclas, den grooten waterval en by Pasey de stad weer in. Te zeven uren was er diner besteld in het hotel. Er werden geen officinale bezoeken afgelegd. Maandag a. s. zullen de Vorstinnen om kwart voor twaalven het bestuur der Neder- landsche Weldacigheidevereeniging ontvangen in het hotel van hot gezantschap. Om twaalf uren zullen HH. MM. receptie houden voor notabelen der Hollandsche kolonie. Om halféón is er dejeuner met Fransche en Nederlanasche autoriteiten, onder wie de minister Hanotau^, de heer Bihourd, gezant der Republiek te 's-Gravenhage, dio gecurende bet verbiyf der Vorstinnen opzettelijk Daar Parijs is gekomen, do heer Legrand, de voorganger vaa den heer Bihourd, e. a. De lysten in het Hótel Continental dragen reads tal van handteekeningen. Hare Majesteiten de Koninginnen worden in de eerste helft van Juni in het vader land terugverwacht en gaan dan rechtstreeks naar Soestdyk, om daar tot de laatste dagen van Augustus te biyven. De verjaardag van de Koningin zal in de residentie worden door gebracht, maar H. M. de Koningin beeft den wensch te kennen gegeven, dat alle openbare feestelijkheden op 31 Augustus te '6-Graven- hage achterwege mogen blijven, opdat deze voor H. M. zoo gewichtige dag in alle opzichten een ernstig karakter drage. Men verneemt, dat H. M. in dion geest een wensch heeft doen richten tot het gemeente- bostuur van 's Gravonhage. Het bovenstaande sluit intusschen niet het uitsteken van vlaggen uit. Naar men verneemt is de ontvangst door de Koningin-Regentes van Spanj9 van de Nederlandsche regeeringsafgevaardigden op het congres van gezondheids- en volksbelangen, dat thans te Madrid gehouden wordt, wegens de tegenwoordige politieke omstandigheden in Spanje, niet kunnen doorgaan. By beschikking van den Minister van Waterstaat, H. en N. is W. H. N. Van der Heyden benoemd tot buitengewoon opzichter by hot maken van een yzeren brug met steenen laodhoofden over de Wildt. De koninklijke militaire kapel zou, onder leiding van den directeur, den heer N. A. Bouw man, hebben deelgenomen aan een concours te Weonen. Daartoa was alles reeds voorbereid en met grooten yver werd gestudeerd om de oer van het corps in den vreemde op te houden. Ten einde in de groote kosten tegemoet te komen, was aan deze reis tevens verbonden een reeks concerteD, in groote plaatsen van Duitschland te geven, waartoe alle maatrogelon waren genomen. Met leedwezen wordt nu ver nomen dat by het departement van oorlog bericht is ontvangen dat het concours niet doorgaat, zoodat van den tocht niet kan komen. Intusschen bowyst het voornemen reeds dat de goede harmonie by de leden is hersteld. In de deze week te Brussel gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders in de Maatschappy Glasfabrieken en Kolen- mynon, JvoorheenJ Andreas Ziegler's Sohn te Stanhau (Boheraon) zyn tot nieuwe com missarissen benoemd de heeren Max Mendel te Brussel en D. Koeleman, directeur van de Maatschappy Geldbelegging te 's Gravenh*ge. Het uit te koeren dividend werd vastgesteli op 6 pCt. of 20 iranken per aandeel, bttaalbaar van 1 Mei a. e., zoowel te Amsterdam en Brussel als in Don Haag ton kantGre der maatschappy Geldbelegging. Baronesse vun Burmania Rengers, Hof dame van H.M. de Koningia-Regentes, zal wor den benoemd tot Hofdame van H.M. de Koningin. Jhr. G. J. Van Tets, Hoofdcommies aan het Departement van Koloniën, wordt met ingang van 1 Juli a. s. benoemd tot Kamerheer van de Koningin, boete rail oor als zoodanig dienst to doen by de Koningin-Regentes, en tevens tot Thesaurier van de Koningin-Regentes en Jhr. Van Tets zal alsdan 's Ryks dienst ver laten. Jhr. van Suchtelen van do Haare, ordon nans-officier van de Koningin, thans werk zaam aan de Secretarie van de Koningin- Regeotes, wordt met ingang van 31 Augus tus, a. s. werkzaam gesteld aan de Secretarie van de Koningin. De particulier Secretaris van de Koningin Jhr. Van der Staal zal als dan den marine-dunst verlaten en aftreden als adjudant van de Koningin. Jhr. Van Such telen biyft echter in zfine positie als ordon nans officier van H. M. gehandhaafd. De secretarie van de Ko ;ingin-Regentes zal reeds mc-t Juni a. s. het Koninklijk Paleis in het Noordeinde te 's-Gravenhago o; trui- me n. Do bureelen van do Koningin-Moeder zullen voorloopig worden gehuisvest in het Noordeinde tegenover de Oranjestraat. Het derde eeuwfeest der geboorte van Maarten Harpertsz. Tromp zal 23 dezer te Brielle eenigszins feesteiyk worden gevierd. Het stoomschip „Oranje-Nassau" arri veerde 15 April van West-Indië te Nieuw- York; de „Spaarndam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 14 Ap-il van Bonlogne- sur-Mer en passeerde 15 April Prawlopoint; de „Cyclops" arriveerde 9 April van Araster. dam te Batavia; do „Gent-ral", van Oost- Afrika naar Vlissingen en Hamburg, passeerde 15 April Ouessant; do „Herzog", van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 14 April van Nareis; do „Merapi", van Bata via naar Rotterdam, vertrok 15 April van Padang; do „Prinses Sophie" vertrok 16 April van Amsterdam naar Batavia; de .Suma tra", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 15 April Kaap St.-Vincent. Noordwykerhout. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's Ryks directe belastingen d9 heor P. De Kan, die zyn benoeming heelt aangenomen. Rynsburg. Do groeae veilingen van tulpen en andere bol- en knolgewassen zullen ge houden worden op 2 en 6 Mei a. e. Al3 directeuren treden bierby op de heeren A. De Mooy Jr. te Rynsburg en H. Homan b Zn. te Noordwyk. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van ItynDborg. Afwezig wegens ziekte: de beer G. Brasoé,met kennisgeving de heer J. v. BourgODdiön. Voorzitter: de Burgemeester. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorigo vergadering deelt de voorzitter mede: lo. dat aan H.H. Gedepnt. Staten de goedken- ring is ontvangen op het besluit van den raad, waarbij aan den heer W. A. Meijboom de voor malig© onderwijzers woning in de Kerkstraat onders hands wordt verhuurd: 2o. Dat een schrijven is ingekomen van den lieer A. Van don Kijkel Jz, waarin hij den raad verzoekt het thans door hem in baar bezittende schoollokaal weer voor 3 jaar te mogen inhuren en wol voor f 45 per jaar. Do leden van den Raad kunnen op dit verzoek zeer wel ingaan. Tevens wordt besloten den heor A. De Mooij Jr. alsnog gelegenheid te geven hot door dozen in huur hebbendo schoollokaal weder tegen een vast gestelde som in te buren. Aan de orde is nu verslag van den toestand dor gemeente over 1897. Hieruit blijkt o. m., dat de bevolking op 1 Jan. 1897 bedroeg 2410 inwoners; dat er 78 geboorten en 51 sterfgevalion aangegeven en 29 huwelijken gesloten werden; dat straten, wegen, voetpaden, bruggen, kanalen enz. enz. in voldoenden toestand verkeerden; de brandbluschmiddelen gelnkkig alleen werden gebruikt bij de gewonejaarlijkache inspectie, waarbij bleek, dat deze ia goeden staat waren. De toestand van de behoeftige kla9so wasechter niet voordeeligwat vooral toe te schrijven is aan de mindere welvaart der landbouwers, enz. Het volgende punt van do agenda is: vaststel ling van den dag voor verkiezing van een ge meenteraadslid in plaats van wijlen den heer A. Uitten bogaard. Besloten wordt die verkiezing te doen plaats hebben op Dinsdag 24 Mei a.s., terwijl dan als stemopnemors zullen fungoeren de hoeren H. Van Egmond en H. Hogewoning Cz. Tot leden van het stembureau bij de verkiezing van loden van do Provinciale Staten, worden gekozen de heeren A. Van den Eijkel Az., G. Brussé en J. Van Bour- gondiën. Op voorstel van den Voorzitter wordt nu de openbare vergadoring gesloten om over te gaan in comité-generaal ter behandeling van den Hoofdo- lljken Omslag. In verschillende gisteren ver- sehenen bladen vonden wy vermeld, dat onder Hil!e?om oen zware boschbrand waB uitge broken. By een ingesteld ond9rzo?k is echter goblefcen, dat op Hillogom van een 'cosch- brand niets bekend was. Gisteravond zyn door hot breken van een stelling, geplaatst voor een in aan- houw zynd liuis in de Agni saestraat te Rotterdam, tweo werklieden met do stukken daarvan van oen hoogte van onkels miters op den grond gevallen. Beidon werden volgens eerklaring van den te hulp gero pen genees beer in- en uitwendig moer of minder belang- üjk, doch niet levensgevaarlijk, verwond. Zy fjjn met den politiewagen naar hun wonin gen in de Frederikstraat göbracht. Gisteren werd voor de recht bank to Middelburg behandeld dezaaktegtn: to. P. K., werkman, en 2o. G. K., arbeider, belden wonende tn Kloetinge, gedetineerd to Ifibdelburg, ter zake, dat zy to zamen en in vereniging in den avond van 21 Januari 1898 zich hebben schuldig gomaakt aan een tru- tale poging tot diefstal met inbraak en ge weldpleging op de door Gebr. Ryko bewoonde, onder Goes gelegen hofstede. Het O. M. eischto tegen eerstgenoemde 6, tagen den laatste 2 jaar gevangenisstraf. De uitspraak werd bepaald op 22 dez9r. Inde maand September van het vorigo jaar gaf de dochter van B., te Mildam, aan den karryder E. H. f 43.15 */a mede om by den te Heerenveen wonendon gemeente ontvanger van Schoterland den hoofdelyken omslag te betalen, 's Avonds bracht H. het aanslagbiljet terug, met don naam van den ontvanger voor „voldaan" gequiteerd. In November ontving B. een waarschuwing om z"\jn hoofdoiykon omslag te voldoen. Hy begaf zich naar den ontvanger, die de ge pleegde fraude terstond ontdekte. H. werd door den recbter-commissaris gehoord en in de lotting der rechtbank van Donderdag werd door dan officier van justitie by veretek 6 ipaanden gevangenisstraf geëischt. Inmiddels is H. naar Duitschland vertrokken. To Belmont (Loire) is een vrouwtje overleden, dat geboren was den 9den Februari 1784. Zy is dus 114 jaar geworden en blsof al dion tyd ongehuwd. Gisterochtond is te Bommel do boerdery van Petera, op „de Plak", afgebrand. Te Parys ging gisteren een inspecteur V3n politie op verzoek der familie een man halen, die krankzinnig was geworden, Twee agenten bleven buit9n wachten, de in specteur ging naar binnen en verzocht den gek zich aan te klee^en. Gewillig voldeed deza daaraan, maar plotseling groep hy een mes en stak dit den inspecteur in den buik. De ongelukkige stierf kort daarop. Hy zal op kosten van de stad begr.-.ven worden. Een Engelsch blad weet to ver- telleD, dot twee van de grootsto pintserscho- pen, do „Magnificent" en de „Jupiter," sche pen van 14,900 ton, op het eind der vorige maand byna elkaar in den grond hebbea ge- F"©uiIleton. I. „Ingleshaw Castle" is een van die kasteelen in Engeland, waaraan werkelijk historische herinneringen verbonden zyn. Het werd in de dagen der Plantageneto gebouwd, onder de regeering van een der Tudors ver beterd en uitgebreid, en nooit is het door nieuw-modische veranderingen, byvoegsels of verbouwingen bedorven of onteierd. - Het staat op den vlakken grond, in het Bart van een uitgestrekt woud, ryk aan wild, j&n veel van de trotscbe eiken en beuken zyn ©Ven oud als de stamboom der familie Ingleehaw onder de voorname adellyke geslachten van Engeland. Het kasteel is opgetrokken van donkergryzon steen, die, door al de schakee ringen van groen der verschillende mossoorten, waarmede de muren in den loop der tyden begroeid zyn, een eigenaardige afwisseling van kleur verkregen heeft. De gothieke ingang en de groote, vierkante voorzaal, met haar gewelfd plafond, hebben een statig, hoewol eenvoudig aanzien, terwyi er iets buitengewoons gezelligs gelegen is in de lange, lage gangen en de ryen diepe ven sternissen, waarvan de eentonigheid hier en daar door een uitstek wordt verbroken, en die slechts een getemperd licht binnenlaten om de oude familie-portretten en schilderyen uit de zeventiende eouw, langs de wanden dor ruime kamers, te beschynen. „Ingleshaw Castle" is een van die plaatsen in Kent, die men gaat zien, maar het publiek heeft er alleen toegang, wanneer de familie buitenslands is; en op dezen liefiyken Mei- ochtend is do familie, beginnende en eindi gende met lord Ingleshaw en zyn eenig kind, lady Lucille, thuis, zoodat de toeristen, die gehoopt hadden zich in de historische herin neringen van het kasteel te verdiepen, teleur gesteld maar weer moeten heengaaD. Stiller gezin dan dat op „Ingleshaw Castle" kan men zich moeilyk denken. Er ligt byna iets pyniyks in de stilte van die lange corridors en die ledige ryGn vertrekken, waar de por tretten van overleden Ingloshaws aldoor wezenloos staren; waar een by, al gonzend, een openstaand venster komt binnenvliegen, boven een vaas met oraDjerie-bloemen op een Florentynsch marmeren tafel zweeft, en gonzend het venster weder uitvliegt, walgend van dat stille leven tueschen steenen muren. Soms klinkt er een vroolyke meisjeslach door een open venster in den zuidelijken vleugel, of hoort men in de verte de heldere sopraan- stem van een meisje een van Mozart's lief- ïykste melodieën zingen. Lord iDgleshaw lykt min of meer een kluizenaar, en zyn dochter heeft nog niet haar debuut op het tooneel der wereld gedaan, om daar to verkeeren in het gewoel van die ydele, beuzelachtige menigte, waarboven de teodere vader zyn kind zoo oneindig verheven acht. Haar achttiende verjaardag is zeer dicht naby, en haar vader weet maar al te g09d, dat hy het volgend jaar zyn onschuldige, eenvoudige lieveling aan de hoogepriesteres- sen van den tempel der mode moet toever trouwen; dat zy haar plaats in de gezel schapskringen moet innemen; dat zy gevierd en ten huweiyk gevraagd zal wordenen was zy eenmaal gehuwd, dan zou bet voor hem byna zyn alsof hij geen dochter me&r had. Nieuwe banden, nieuwe liefde, nieuwe vreugde, nieuwe hoop, nieuwe zorgen wachtten dan haar, die hem nu geheel toebehoorde. „Ja, 't is het gewone lot van een vader," zegt hy by zichzelveD, terwyi hjj, in droo- merig gepeins verzonken, in zyn boekery zit, met een opengeslagen wijsgeerig boek vóór zich. „Ik moet maar wachten op een kleindochter, die ik kan oploiden om zulk een gezellin en vriendin voor my te worden als myn kind voor my geweest is; en voordat de tyd komt, dat zy aan het Hof voorgesteld moet worden, ben ik al dood en begraven." Hy beeft zich nu eenmaal in het hoofd gezet, dat zyn dochter grootendoels voor hem verloren zal zyn van het oogenblik af, dat zy haar intrede in de wereld doet. Da reden daarvan is misscbieD, dat de hedendaagsche samenleving volstrekt niet strookt met zyn smaak, en daar hy zich buiten den maal stroom heeft geboudcD, ziet hy des te ver- achteiyker op de gezelschapskringen neer, omdat hy de dwaasheden er van slechts van de buitenzyde beschouwt. Zulk oen uitwen dige beschouwing van bet leven in de wereld is alsof een doove een balzaal ziet. Lord Ingleshaw ziet de poppen dansen, zonder de muziek te hooren, dio eigenlijk de beweeg kracht is, en alles schynt volslagen dwaas heid: dwaasheid, die ondeugd zeer naby komt. Zyn zustor, lady Carlyon, een gravin- douairière, die er voor haar jaren jong wil uitzien wat tegenwoordig alle adellyke weduwen willen een vrouw, die slechts in en voor de wereld leeft, heeft hun gezegd, dat Lucille in de kringen der „beau monde" gezien en bewonderd, dat er over haar ge sproken, ja zelfs in do nieuwsbladen over haar geschreven moot worden eer zy een huweiyk in haar stand kan doen; en hy berust or in zich in het onvermydeiyke te schikken. Hy zou liaver gewild hebben, dat zijn dochter door wisseling van portretten en eenige ▼ormelyke brieven verloofd werd en bfi vol macht huwde, zooals een princes nit de zeventiendo eeuw. Alles zou nog beter geweset zyn dan het gewoel en de verstrooiingen van het leven in de groote wereld, dan dia aanraking met schyndeugd en gemaaktheid, die de jeugd onvermydoiyk het toedere, frissche waas barer oorspronkelijke, zuivere onschuld moet ont nemen. Nog één jaar biyft den harteiyken vader over. Lucille zal eerst in het volgende seizoen „gepresenteerd" worden. Lord Ingleshaw had dringend verzocht zyn gsluk tot zoolang te verlengen. „Tegen di6n tyd zal zy verschrikkelijk oud zyn," zegt lady CarlyoD, op haar Bcherpen, koelen toon, terwyi zy naar Lucille ziet, die, zoader in het iriost te vermoeden, dat er over haar gesproken wordt, aan hot andere einde van de lange kamer het „Frübüngslied" van Mendelssohn op do piano spoolt. „Ik vroes, dat zy oen van die meisjes is, die er niet lang lief uitzien. "Wat de meeste schoonheid aan haar oogen geeft, is die rozenkleur op haar wangen. Niets maakt tegenwoordig zoo'n effect als jeugdige frischbeid. Dat is do eenige bekoorlijkheid, waardoor wy met dio erk3nde schoonheden kunnen wedyveren. Als Lucille haar blos verliest, kunt ge er vast op rekenen, dat ge haar uw leven lang by u houdt, want dan doet zy stellig goon goode party." „Ik verlang niets liever dan haar altijd door hier te houden," antwoordt do graaf; „go spreekt over haar alsof zy 09n Circassische slavin was, dio maar wacht om aan de markt gebracht te worden." „Dat is kinderpraat," roept lady Carlyon uit; „ge zult toch zeker wel verlangen, dat uw dochter een goed huwelijk doot?" „Ik zou alleen wenschen, dat zy met een braaf man trouwdo." „Welnu, wij zullen trachten het een mot h6t andor te combineoren, hoewel dat juist zoo heel gemakkeiyk niet is." (TTorcft vervolgij

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1