N°. 11701 Maandag IS April. A0. 1C98 r mik feza jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 16 April. Feuilleton. Geen Bureaucraat. wy waren te Cbanteraine gearriveerd. Het eerst kwamen wy aan een boomgaard. Do takken der boomen hingen tot op den grond, gebukt onder het gewicht der appelen en peren. Aan het einde van den boomgaard lag een wei, die langzaam afliep naar de blauwige rivier. Aan den anderen kant van de rivier lag een heuvel, bedekt met wijnstokken; de druiven bogonnon al te rijpen. Links achter de boomen vertelde het gestamp der dorachvlegels van het koren, dat in de schuren lag, en toen wy den moestuin waren doorgeloopen, zagen wfi den witten voorgevel van het woonhuis, waartegen de met mooi?, rijpende perziken beladen boo men waren opgeleid. PRIJS DEZER COURANT: Vöor Leidon per 8 maanden» Franco per post Afzonderiyke Nommera 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—0 regola 1.06. Iodero regel meer 0.17J. - Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. n .uu.^ assistent voor de scheikunde aan de Rijksuniver aitMt te Groningen dr. J. N. Lehmkuhl. Aan R. Van Hasselt, op zijn verzoek, cervo. ontslag verleend als assistent voor do scheikunde aan de Polytechnische School te Delft; aan A. f. Van Leer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als assistent voor de kennis van werktuigen aau de Pol. School. Vierde Blad. Bfl de gehouden verkicziDg van 85 ge machtigden voor het kiescollege der Ned.- Herv. Kerk alhier zag de kiesveroeniging „Geloof en Belijdenis" al haar candidaten verkozen, zij het dan ook met geen groote meerderheid. Naar men aan „De Holl." mededeelt, onder vond de kiesveroeniging „De Ned. Herv. Kerk" den krachtigen steun der vrijzinnigen en had zy dien verkregen onder voorwaarde, dat zy, by oventueele verkiezing harer candidaten, do belangen dier vrijzinnigen zou helpen behartigen. De vyfde Provinciale Vergadering der Nat.-Chr. Geh-Ont.-Vereeniging, voor Zuid- Holland, zal op Donderdag 21 April a.a., v.m. halfelf, te Leiden in hot Wykgobouw „PniSl" (Middelste Gracht by den Ouden Rijn) worden gehouden. Op de agenda komen de volgende punten voor lo. Opening door den voorzitter; 2o. Lezing der notulen en Ingekomen stukken; 3o. Ver slag van secr. en penningmeester; 4o. Voor stellen van het comité; 5o. De a. a. kronings feesten, inl.?; 60. Verkiezing van een comité lid. Pauze. 7. Een indirect propagandamiddel voor de G. O., inleider ds. H. J. James, Vlaardingen; 809o. Rondvraag en sluiting. Des avonds, in do Waalsche kerk, openbare vergadering. Sprekers: dr. J. H. Gerritsen, van 's-Gravenhage; ds. A. Van Geest, van'a-Gra venzande, waarby zich een zangkoor zal doen hooren. Het „W. v. h. R." herinnert, dat het 60 jaren geledon is, dat de Leiasche oud- hoogleeraar, thans lid der Eerste Kamer, mr. Van Boneval Faure, te Groningen in de rechten promoveerde. De heer Faure is 25 Januari 1826 geboren en werd 31 December 1855 tot hoogieeraar benoemd. Namens HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes ontving de heer Van der Linden gisteren een belangrijke bydrage in het "Waari orgfonds tot instandhouding der Nederlandsche Opera te Amsterdam. Bij Koninklijk besluit van 14 April is de Commissaris der Koningin in Utrecht gemach tigd tot bet bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering in de maand Mei 1898, om dan te behandelen oen voorstel van Gedeputeerde Staten betreffende de verpleging van armlastige krankzinnigen uit dat gewest in een nieuw daartoe op te richten gesticht, buiten de gemeente Utrecht, doch binnen die provincie. Ook is de Commissaris der Koningin in Limburg gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone ver gadering op Donderdag 12 Mei a. s., om dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van Gedeputeerde Staten, in de plaats van wyien het lid mr. W. G. Straetmans. De acute ongesteldheid van den burge meestervan 's Gravenhage jhr. mr. De Beaufort is gebleken te zyn catarrhale longontsteking in lichten graad. Aan mr. P. Hofstede Crull, adv.-generaal by het Hof van Justitie in Suriname, is, op zyn verzoek, wegens ziekte buiteDlandsch verlof naar Europa verleond voor den tyd van één jaar. De jaarvergadering van het Ned. Werk liedenverbond „Patrimonium" zal worden gehouden op Dinsdag na Pinksteren, 31 Mei, des morgens te 10 uren, te Amsterdam. De Fransche gezant, de heer Bibourd, is naar Parijs vertrok keu, alwaar hy 14 dagen zal vertoeven. De secretaris van legatie, graaf Do Ségur d'Aguessan, treedt gedurende z(jn afwezigheid als zaakgelastigde op. De zaakgelastigde van Rumeniö te 's-Gra venhage, de heer Nano, wordt genoemd voor het ambt van buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van cut Rjjk by ons Hof, nu de Rumeenscbe Kamer van Afgevaardigden het besluit nam in Nederland een vasten gezant te accredrtoeren. Te beginnen met 1 Mei a. s. zullen door het KoninkLyk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt (Utrecht) telegraphische mededeeliDgen omtrent te verwachten stormen worden gezonden aao personen in kustplaatsen, door den minister van marine belast met het door middel van seinen algemeen bekend maken van deze berichten. De instructie voor de uitvoering van den in te stellen dienst, welke dienst zal worden aangeduid met de benaming „etormwaar- schuwingsdienst", is door het hoofdbestuur der po3t6ryen en telógraphio aan de betrok ken telegraafkantoren toegezonden. Men meldt uit Mlddelharnis, dat dr. Breosnee, het aftredend lid van de Prov. Staten voor dat boofakitsdiatrict, verzocht heeft by de a. s. verkiezingen bulten aanmerking te blyvon. Naar de „Haarl. Ct." verneemt, kan het Koninklijk besluit, waarby te Haarlem een kantoor van inklaring wordt gevestigd, dezer dagen verwacht werden. Door do liberale kiesvereeniging te Baren- drecht zijn voor de verkiezing van 2 leden der Provinciale Staten (kiesdistrict Ridder kerk) tot candidaten gesteld de heeren P. J. A. De Bruine, te Zwyndrecht, en H. De Jong, te Rhoon. Door den minister van binnenlandsche zaken is den Commissarissen der Koningin verzocht hem toe te zenden een exemplaar van de bouwverordeningen van die gemoenten, welke moer dan 5000 zielen tellen. Zoomede van een drietal kleinere gemeenten, zoo.Ja die verordeningen op 1 Januari jl. luiiden, benevens een exemplaar van de verordeningen op het sloopen of op het onbewoonbaar ver klaren van woningen, waar die afzonderlijk zyn vastgesteld. De permanente commissie uit de Scheve- ningsche reedery heeft by de bevoegde autoriteiten do bezwaren kenbaar gemaakt, dio zy heeft tegen het bouwen van een wandelpier in zee, zoolang de zeehaven niet tot stand gekomen is. De commissie vreeBt verergering van het gevaar, waaraan de bommen, tydens visschery van versche risch, vooral de3 nachts en by ruw weer, zouden blootstaan by het landen ten noorden van hc-t Kurbaus. Z(j wtyst tevens op een nieuwe belommering, die door do pier zou ontstaan voor de garnalen'oooton, by het uitoefenen van de kustvisschery. Hr. Ms. instructieechip „Nautilus", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. P. Yan Rossum, is 14 dezer Deal gepasseerd. To Delft is op 60-jarigen leoftyd over leden de heer A. M. Meyer, gepens. off. O.-I. leger. De met verlof hier te lande aanwezige lste luit. dtr inf. O.-I. leger H. Halkoma en de lste luit. der inf. L W. A. Cassa, van de koloniale reservo te Nttmogen, worden gedeta cheerd by de reconvalescenteo-afdeeling der koloniale reserve ta Zutfen; de detachepring van den lsten luit.-kwartiermeester J. H. Mas- man, by den sta', van de landmacht in West- Indië, standplaats Suriname, welke 29 <Tuni a. s. eindigt, is van af dien datum met een jaar verlengd. De by het 4de rog. vest. art. overge plaatste luit. kolonel J. 'Regenbogen komt te Helder in garnizoen. De kapitein A. Yan Doveren, van het 4do reg. inf., toegevoegd aan den goneraal- majoor, inspecteur van het militai^onderwjjs, wordt "Binnenkort bevorderd tot majoor ~by den provincialen staf. D Het stoomschip „Cyclops" arriveerde 9 April van Amsterdam en Liverpool to Ba tavia; de „Spaarndam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 15 April Lizard. Aarlandoryecn. De burgemeester dezer gemeente heeft namens het gemeentebestuur verschillende ingezetenen opgeroepen tot een vergadering op Woensdag 3. a. in „Ds Ver gulde Wagen" ter bespreking van de vraag of tydens de iahuldigingsfeesten ook in deze gemeente feest zal worden gevierd en zoo ja, op welke wyze. Bodegraven. Onder voorzitterschap van den heer C. Dekker werd de 4de jaarvergade ring van het ondersteuningsfonds voor werk lieden „Eendracht maakt Macht" gehouden. Het jaarverslag werd by monde wan den secretaris dor vereeuiging, ds. De Meyere, uitgebracht. Uit dit verslag bleek, dat de toestand, èn wat het aantal leden èn wat de kas betreft, gunstig te noemen is. Bedroeg het aantal leden htt vorigo jaar 65, thans is dit getal gestegen tot 71, daar 9 nieuwsleden toetraden, tegen een verlies van 3 leden. In het afgeloopen jaar hadden 381 uitkeeringen plaats aan 26 leden, tot oen bedrag van f225.10, terwyi aan do weduwe Van den Heuvel ƒ26 werd uitgekeerd. Het batig saldo over hot verloopen jaar bedraagt 40. In deze vergadering werd het besluit genomen in het vervolg den leden een boete van 10 cents op te leggen, zoo zy niet ce jaarver gadering bijwonen; ziekte alleen geeft vry- 6telling. Als bestuursleden werden herkoztn do heeren J. A. Van Ghosel Grothe oa J. Scheer. Tot leden van de commissie voor het nazien der rekening werden gekozen de heeren J. H. Weasels, Joh. Boer en P. Van Noord. In hun eigen belang zou het wel hoogst gewonscht zyn, indien do nog niet aange sloten werklieden lid worden dezer nuttige, practische vereeniging. Katwyk. De gasfabriek zal gobouwd worden op grond in de Zandery te Katwyk-aan-Zee. Sossenheim. Alhier zal a. s. Maandag 18 April, middags te één uur, op het Raadhuis, gelegenheid gegeven worden tot kostelooze inenting en herinentiog. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. De heor J. Louweris, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gezond heid der 2de klasse bij het personeel van den heneeskundigen dienst van het leger in Ned.-indië de fuselier bij het leger ïu Ned.-ludi* H. M. Broek, ter zake van zijn gedrag bij de krijgsverrichtin gen in Atjoh op 23 Mei 1896, alsnog benoemd tot ridder 4de klasse van de Militaire Willemsorde; benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Harlingen, H. J. Schmidt Az., thans in gelijke betrekking te Yelp; tot opzichter der telographie vau do tweede klasse, de adspirant- opzicbtors der telegraphic J. W. Romijn, P. B. Bosch en J. G. C. Degens, met ingang van 1 Mei 1898. De schout bij-nacht F. J. Stokhuyzen, eervol ontheyen van de betrekking vau lid dor directie van bet weduwen- en weezenfonds der militaire officieren bij de zoemacht, onder dankbetuiging voor de als zoodanig door hem bewezen diensten en benoemd tot lid der directie yan gemeld fonds do kapitein ter zee A. P. Tadema, chef van den marinestaf. De officier-machinist der 2de klasso bij 's Rijks stoomvaartdienst J. M. Sporry bevorderd tot officier-machinist der lste klasse. Do kolonel R. Sturms en de luitenant-kolonel H. P. L. C. De Kruyfl, beiden van den staf der genie, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald voor den kolonel Sturms op ƒ2100 en voor den luitenant-kolonel De Krnytf op ƒ1800 's jaaia; en aan den luitenant-kolonel De KruylI voornoemd de rang verleend van kolonel. Benoemd tot commandant in het 2de genie- commandement, de kolonel F. M. Van Pantbaleoa baron Van Eek, vau den staf der genie, thans lioofd der Vde afdeeling van het departement van oorlog, uit welke betrekking hij in verbaud daar mede eervol is ontheven en aangewezen tot hoofd der Vde afdeoling van het departement van oorlog do majoor 11. F. W. Becking, vau den staf der genie. Min. beschikkingen. Voor het tijdvak van 16 April tot en met 81 December 1898 benoemd tot TWLüUE KAnEH. Wijziging en aanvulling van eenige bepalingen in het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering. By de Tweede Kamer is ingekomen e n wetsontwerp van bovengenoemde s;rekking, voortspruitende uit en zicb aansluitende by het op 14 November 1896 te 's Gravenbago gesloten verdrag tot het vaststell n van ge meenschappelijke regelen ten aanzUn van sommige onderwerp?n van internationaal pri vaatrecht, op de burgeriyke rechtsvordering betrekking hebbende. Overeenkomstig dat verdrag worden ver schillende artikelen van het Wetboek van Borg. Rechtsv. ter wyziging voorgedragen. De daartoe strekkende voorstellen sluiten zich aan by de volgorie der vyf groepen van bepalingen in hot verdrag opgenomen. Do eerste groap „mededeeling van gerech telijke of buitengcrechtelyke stukken" bevat de voorschriften, naar welke de autoriteiten zich zullen hebben te gedragen by de over making van in hbt buitenland ter hand te stellen of te beteekenen stukken. Hieromtrent wordt thans een vaste grondslag aangenomen. Een facultatief in plaats van een dwingend karakter wordt verleend aan de bepalingen van art 48° van het Wetboek, zoodat voorta-n doch alleen krachtens verdrag, de beteekening ook in den vreemden Staat zal kunnen ge schieden aan de woon- of vsrbiy(plaats of aan den persoon en ingeval oene formeels beteekening niet vereischt blykt, zal do dag der terhandstelling, aangetoond door het récé- piseé, dis zyn, waarop de beteek' ning geacht wordt rechtsgeldig te zijn geschied. Bepaald wordt, dat de akt", inhoudende hot exploit, dat is het stuk dat inhoudt dat gene wat in het buitenland door beteekoni g of daarmede gelijkgestelde terhandstelling z $1 worden gobracht terkennisso van den betrokken persoon, door tusschenkomst van een deur waarder aan den officier van justitie mo t worden ter hand gesteld, ten einde op die wyze het opzenden van onvormtlyke en onvol ledige stukken zooveel mogeiyk te vermyden en om de terhandstelling en do mode Reling niet te maken tot een rorm&looze overgifto van het stuk. In allen geval zal de terhanl- stelling van c'o akte door den deurwaarder aan den officier van justitie moeten geschieden, zoowel inoien een geding voor een rechtbank wordt gevoerd, ah waar het geldt 0 n ge ing voor een kantongerecht, e n gerechtshof of Slot) Ik had den knop van de deur al in mya hand, toen ze my terugliep. Ik zag, hoe haar groote blauwe oogen schitterden van begee- rigbtid, terwyi ze my toeriep: Beloof je het?" 't Was een prachtige partyOveral bloemen en lichte toiletjes en een goed orke9t. De prefect, do president van de rechtbank, de officieren van het garnizo9n, de geheele groote staf was er tegenwoordig. De directeur had geen geld gespaard om dat feest schitterend te doen zijn en zijn vrouw en dochter namen heel bominnelyk de henneurs waar. Om twaalf uren begon men het souper te dienen; in paren bötraden de gasten de buffet-kamer. Ook ik ging naar binnen; nauwelijks was ik in de zaal, of myn blik viel op de beroemde per ziken van Chevet, die mlddon op de tafel .stonden.' Ze waren werkelijk prachtig, die perziken l Hoog opgestapeld in een mandje van faïeoce, gescheiden door wingerdbladeren, pronkten zy mot veel gevoel van oigenvraardo met hun mooie kleureD, rood en fluweoüg wit-groen. Men behoefde ze maar te zien, om e9n voor proefje te krijgen van het geurige, roso, zachte vleo8Cb. Reeds van uit de verte raoast ik zo bewonderen en ik dacht aan den vrooiyken welkomstgroet, di9 my te bourfc zou valleD, als ik er in slaagde zeo'n perzik buit te maken. Zy wekten algemeen do bewondering op; hoe meer ik er naar keek, hoe meer myn verlangen om er een in myn bezit te hebbeD, oen „idéo fixe" werd eindelijk was ik vast besloten er oon of twee te kapen Maar hoe? De bedienden aan het buffet be waakten de mooie vruchten angstvallig. Mfin directeur had zich het genoögen voorbehouden zelf zyn perziken aan eenige gunstelingen aan te bieden. Vaa tyd tot tyd, op een teeken van myn chsf, nam een bediende voorzichtig een der perziken op, sneed haar door met een mes met zilveren heft, en bood de twee helften op een blad van Sèvres-porselein aan den bedoelden persoon aan. Ik volgde angstig de bewegingen der be dienden, vreezende, dat de geheele voorraad zou worden uitgeput. Maar dat gebeurde ge lukkig niet. Hetzy, dat het consigne getrouw werd opgovolgd, hetzy, dat bescheidenheid in hot spel was, toen de gasten, aangelokt door de eerste tonen van het orkest, de danszaal we8r binnenstroomden, lagen er nog zeB mooie perziken op hun bedje van groene bladereD. Alsof het ook myn plan was, naar de danszaal te g&an, volgde ik de anderen, maar nauwelyka was ik de dear door, of ik ging weer terug, quasi nm myn boed een hoogen, die my den heelen avond gehinderd had en dien ik expres in een venstorbank had laten liggen - te halen; daar ik byna kind aan huis was, wantrouwden de bedienden my niet. Daarby kwam, dat zy bezig waren de glazen en het servies naar de keuken te brengen. Op een gegeven eegenblik was ik alleen in de zaal. Er was geen oogenblik te verliezen. Nadat ik alle kanton had uitgekeken om mfi te overtuigen, dat er niemand was, sloop ik naar het buffet, legde twee perziken in myn boed ea dekte ze met myn zakdoek toe; vervolgens schijnbaar *eer kalm en waardig, ofechoon ik een vreeseiyke hartklopping bad liep ik de zaal uit, terwyl ik de opening van myn hoofddeksel zorgvuldig tegen mö aan hield door myn rechterhand in myn vest te steken, in een deftige, ja byna Napoleontische houding. Het was myn bedoeling de zaal dwars over te steken, weg te gaan zonder iemand te groeten en, zoodra ik buiten was, hard naar huis te loopen, met de twee, met zooveel moeite veroverdo, perziken. De uitvoering van myn plan was niet zoo gemakkelyk als ik gedacht had. De cotillon was juist begonnen. Langs de vier wanden der zaal stond ean reeks zwartgerokte heeren en dames van middelbaren leeftyd, die zoo doende een kring vormden om den kriog der eigeniyke dansers. In hot midden van de zaal was een groot open vlak, waar gedanst werd. Die vlakte moest ik oversteken om de deur van de antichambre te bereiken. Als een slang gleed ik tusschen de paarljes en de stoelen door, In voortdurenden angst, dat iemand, door hard tegen my aan te loopen, myn boed van zyn plaats zou duwen, waar door de perziken op don grond zouden vallen. Ik voeldo ze rommelen in myn hoed, ik transpireerde van angst. Eindeiyk, na heel veel moeite en angst verduurd te hebben, bereikte ik het midden van de zaal, juist op het oogenblik, dat er een nieuwe figuur werd begonnen: een dame zat in het midden vaa eonige heeren, die een rondedans om haar uitoefenden, met den rug naar haar gekeerd de dame heeft een hoed In haar band, dien zy diengone der heeren moet opzetten, niet wien zy wil dansen. Nauwelyks stond ik in den kring, of de dochter van den directeur, die den cotillon aanvoerde, riep: „Een hoed! We hebben nog geen hoed!" Op hetzelfde oogenblik viel haar blik op my en op de kachelpyp, dio ik krampachtig vasthield; ik zag, dat Z9 my aankeek het bloed stolde in mfin aderen. Mynheer Herbelotjuichte zij, „u komt juist van paal Gauw.... uw hoedt....'* Voordat ik een woord kon uitbrengen nam ze my myn hoed af, en wel met zooveel haast, dat de perziken over den grond rolden, myn zakdoek en een paar wingerdbladeren in hun val meeslepende. Jo kunt je begrypeD, dat er eon heelepaüiek ODtstond. De jonge meisjas giebelden in het geoiep, de directeur fronste zyn voorhoofd, de deftige burgers fluisterden, terwyl zy naar my wezen; ik voelde myn knieën knikken. Het liefst zou ik op dat oogenblik door den grond zfin gezakt. De dochter van myn directeur beet zich' op haar lippen, om niet in een 6chiterlach uit te barsten; zy gaf my myn hoed terug, terwyl zy op 8arca8tischen toon zei: Mynheer Herbelot, raap dan toch uw perziken opl" Toen barstte het gelach los, zelfs do bediende schudde van den lach, en ik vluchtte, verplet door confusie, doodsbleek en aan al myn leden bevende. Ik was zóó in de war, dat ik de deur niet kon vinden; diep bedroefd ging ik myn ongeluk aan myn vrouw vertellen. Den volgenden dag kende iederoen in de 3tad m|jn geschiedenis. Als ik op het bnreau kwam, werd ik begroot mot een: „Herbelot, raap dan toch je perziken op!" Zoodra ik een voet op straat zette, hoordo ik achter my roepen„Daar heb je dien menoer van do perziken l" Het was niet langer uit to honden. Een week na het bal bij den directeur vroog ik mfin ontslag. Niet ver van myn geboorteplaats woonde 00a oom van myn vrouw, die landbouwer ws3. Ik verzocht hem mij in dienst te nemen. Hy had er niets tcgon, zoodat wy ons woldra te Chanteralno konden vestigen. Meer heb ik eigenlijk niet te vertellen.... Ik sloeg de handen aan den ploeg, stond voor dag en dauw op en ontzag geen moeite om vooruit te komen. Naar hot schynt, heb ik meer talent voor landbouwer daD voor pennelikker: het duurde niet lang of ik was al vrfl aardig op do hoogte van myn vak. Ik was zóó goed voor de zaken, dat onze oom by zyn dood ons zyn landgoed vermaakte. Sodert heb ik het nog wat uitgebreid; het ziet er nu wezenlyk niet zoo onaardig uit, zooals je weldra zult zien Jo ziet," zei Vital Herbelot, „dat ik de perziken in oore houd. Ik dank hun mijn geluk. Zonder hen zou ik een zeor middel- matig ambtenaar zijn geworden, óie 6iddort zoodra de prefect zyn voorhoofd fronst en het reods te groote aantal dier ambtennron ver meerdert, die groote moeito hobb9n om rond te komen, terwijl ik thans myn algen meestor ben, myn korenoogst en Op dat oogenblik hoordo ik In het huis vrooiyke jongens- en meisjesstemmen weer klinken. En voor een der ramen beneden, omlijst door de met perziken beladen takken, 6tond madame Horbelot, nog mooi en flink ondanks haar veertig jaren zelf een prach tig® perzik, goudgoel getint door het warme licht der ondergaande zon.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 13