Burgerlijke Stand. Financiëele Kroniek* De goschiedetiis van don fondsenhandel kan •ver de afgeloopon weok niet anders melding maken dan van een buitengewoon stil en zwak verloop, zooals alleen maar op te merken valt, wanneer een uitbarsting op komst is en iedereen en alles in angstige spanning bet naderend gevaar wil afwachten. Bij do grooto waarschijnlijkheid, dat een oorlog tusschen de Verecnigde Staten en Spanje zal uitbreken, blijft de fondsemnarkt de grootste totughoudendbeid aan den dag leggen, want op een of andere wijzo zal toch het moeren- deel der hoofdmarkten in Europa den invloed van een oorlog gevoelen; is het niet door het overal verspreide bezit van Amohkaansche Spoorweg waarden, dan door het gevaarlijke bezit van Spaansche waarden. Engeland, Holland en Duitsch- land hebben groot belang bij Atnenkaanscbe waarden, terwijl Frankrijk nog groote bedragen Spaansche schuld en aandeelen der Bank van Spanje herbergt, al is ook in den laatsteu tijd reeds een belangrijk deel daarvan weer naar Spanje verhuisd. Londen blijft, niettegenstaande sterke schom melingen in spoorwegen, een tamelijk kalme markt behouden, en de D u i t s c h e Beurzen toonen wel belangstelling en groote voorzichtigheid, doch geen vrees voor een oorlog, en dit, niettegen staande Duitsckland in de laatste jaren op ruimer schaal dan ooit te voren Amerik. Spoorwegwaar den heeft opgenomen. Holland, waar nog steeds aanzienlijke kapi talen in Amerikanen belegd zijn, toont niet de geriögsto vrees voor een crisis en oen koorts- acbligo stemming i3 nog niet waargenomen. De Beurs heeft dan ook nog geen neiging tot een paniek aan den dag gelegd, en de meening wint veld, dat bij een werkelijk uitbreken van den oorlog de koersen geen belangrijko daling meer zuilen ondervindon, aangezien men de ongunstige kansen reeds genoegzaam in de tegenwoordige jr.jzen begrepen acht. De oorzaak voor deze houding schijnt voorna melijk daarin gezocht te moeton worden, dat geen }uitenge\vono nadeelen voor de verschillende be langen worden gevreesd. Het spreekt vanzelf, dat voor de Vereenigdo Staten een oorlog een stag natie iü het handelsverkeer beduidt en dat ook een tijdelijke stilstand in handel en industrie daarvan het gevolg zal zijn, maar ook zullen er spoorwegen zijn, die juist een uitgebreid transport zullen krijgen, en over het algemeen is het niet waarschijnlijk, dat de sterkere lijnen or veel onder zullen lijden. De buitengewoon krachtige opkomst en bloei der Amerikaanscbe handel eu industrie zal wellicht tijdelijk worden onderdrukt, doch dan slechts om zich na het eindigen van don oorlog met des te meer kracht baan te breken. Of de politieke gronden voor Amerika, om don oorlog te beginnen, wel zoo heel sterk zijn, wordt bier en daar vrij krachtig betwijfeld. Zij, die met de innorlijko Amerikaanscho toestanden goed vertrouwd zijn, mcenen zelfs, dat het drijven tot een oorlog door een deel der natie geen ander motief ten grondslag heeft dan speculatio en eigenbelang, en zulk een houding behoeft bij een volk nis het Amerikaan- sche zeker niet te bevreemden, daar alle hande lingen op politiek- en handelsgebied maar al te duidelijk hebben geleerd, dat geldelijk belang alleen do machtige drijfveer is, welke alles regeert. Dit bewijzen telkenmale do verkiezingen;dit bewijst maar al to duidelijk do vorming der .trusts" en .pools," welke in macht on rijkdom dikwijls on overtroffen zyn, en dikwijls in gelijke mate ver nieling van algemecne belangen op hun rekening hebben. Voor Spanje is de toestand oneindig ernstiger, en dit vond duidelijk weerklank op de Panjsche markt, welke in do laatste dagen nu en dan een crisis to doorstaan bad. Een verdere belangrijke teruggang moet voor ie Panjsche Beurs een toestand van zeer ernsti- gen aard in het leven roepen, en dit zou voor de overige markten evenzeer van invloed kunnen worden. Deze teruggang nu wordt in hooge mate gevreesd, en meer en meer wordt het duidelijk, dat de financiëele toestand van Spanje als redde loos verloren te beschouwen is, zelfs al mocht op het laatste oogenblik een oorlog nog vermoden kunnen worden. Het totaal bedrag der Staatsschuld bedraagt thans ruim 8500 m i 11 i o o n Pesetas, en het eenige middel, om nog aan geld to komen, bestaat in het uitgeven van bankbiljetten, waar toe do Bank van Spanje nog steeds overgaat tcgon oudorpand van Spaansche schatkist-obligatiën, dus ruil van papier legen papier. Hot spreekt echter vanzelf, dat bij een catastrophe, do vorderingen der Bank op de regeering, thans reeds meer dan 800 millioen bedragende, een belangrijke waarde vermindering zullen ondorgaan, waardoor dan de positie der Dank niet alleen in groot gevaar zal worden gebracht, doch een ernstige crisis zal worden te voorschijn geroepen, welke voorname lijk de Fransche markt zal treffen. Het koersverloop dor Spanjaarden in de laatste dagen duidt dan ook voldoende de stem ming aan, waarmede deze fondsen thans worden ontvangen. Do gehcclo Beurs was overigens in flauwe, ongedocideerde houding, waaronder zelfs Hol- landscho Staatsfondsen gevoelig te lijden hadden, want de koersvermindering hiervoor was betrekkelijk van beteekenis. Do omzetten in het algemeen hadden weinig te beduideD. Petroleum -waarden bleven deels in ge drukte stemming, deels gezocht; deze afdeeling gaf groote slingeringen te aanschouwen zonder nanlcidonde oorzaak. Tabaks-aandcelen waren niet in gunstige positie, niettegenstaande do joDgsto veilingen algemeen gunstig zijn afge loopon. Ook op deze ai'deeling werkt de vrees voor oorlog drukkend, aangezien bij het uitbreken daarvan de verzendingen van tabak naar Amerika onmiddellijk zullen ophouden en de tabaksmarkt dan voor ecnigen tijd van oen der voornaamste afnemers zal verstoken blijven. Dezelfde invloed was voor een oogenblik ook waar te nemen bij do Pandbrieven Northw. - Pacific- Hypotheekbank, welke ruim aangeboden bleven. De afdeeling der buitenlandsche Staats fonds o n leverde weinig bijzonders op, de meeste soorten toonden eenigen teruggang. Omtrent Tur ken worden weer eens conversie-plannen ver nomen, dio zich voornamelyk tot de geconver teerde Series A., B. en C. zouden uitstrekken. Voorloopig verdienen zij nog weinig aandacht. Mexicanen in aansluiting bij den zilverprijs flauw, Brazilianen belangrijk lager. De gerust stellende officicole verklaringen der regeering om trent den financiëelen toestand vinden klaarblijke lijk weinig geloof, terwijl de enorme daling dor koffieprijzen wordt geacht van hoogst orn9tigon invloed to zullen zijn op de staatsinkomston, zoo dat de toekomst met weinig vertrouwen wordt ingezien. Van de Amerikaanscbe spoorwegmarkt valt natuurlijk niet veel meer te vermelden dan dat de koerson met de meer gunstige of ongun stige politieke berichten op en neer dobberden. Er is zelden een tjjdperk op de Beurs gekend, waarin de toestand zoo langdurig aan onzekerheid onderhevig was, als in de laatste weken het geval is gewoest, en de handel stond dan ook nagenoeg stil. Gulf-waarden en Norfolk en Western ondervonden de ergste daling, aangezien deze lijnon [daar hun hoofdstations onbeschermde haven plaatsen vormen en de Norfolk bovendien nog een stoomvaartlijn langs de kust onderhoudt] in hun vervoer belangrijko stremming zouden onder vinden, met de kans, dat de Spaansche oorlogs schepen het eorst hun wraak aan de belangrijke handelsplaatsen in het zuiden zouden koelen. Rijnlandsehe Bank. Gemeenteraad van Hatwjjk, Zitting van gisteren. Tegenwoordig alle leden. Één vacature, ontstaan door het overlijden van den heer v. d. Plae, aan wiens nagedachtenis do Voorzitter de volgende woorden van waardeering wijdde: M.M! Gistoren hob ik namens den Raad en het Dagelijksch Bestnnr aan de geopende groove liulde gebracht aan de nagedachtenis van wijlen onzen hooggeachten vriend v. d. Plas, waarmee ik aan aller wensch hoop te hebben voldaan. Niet gaarne echter zou ik de werkzaamheden hervatten, zoo kort na dit verlies, zonder hier een woord te wijden aan de nagedachtenis van den ontslapene. Als wij hem in den geest hier nog zien zitten, herinneron wij ons het vele goede, dat hij voor de gemeente en de ingezetenen heeft gedaan. Wij hebben hem in de vergaderingen van het Dagelijksch Bestuur en don Raad bij uitnemendheid leeren waardeeren als een parlementair raadslid. Wat gaf hij aan de discussion oen edele en schoone leiding! Hij was als wethouder en raadslid een sieraad, dat andere gemeenten mogen benijden. Ik stel voor van onze zetels op te staan en op deze wijze hulde te brengen aan zijne nagedachtenis. Hieraan gaven de raadsleden gevolg. De Voorzitter rekende het zich een tweeden plicht, hartelijk dank te zeggen voor de wijze, waarop de dag van zijn 25-jarig burgemeester schap is gemaakt tot een voor hem aangonamen, onvergetelijken dag, waarop hij van de Raads leden en hun raedeingezetenen zooveel blijken van welwillendheid heeft ontvangen. Spr. hanteert thans den nieuwen hamer, doch do oude, waarmede zooveel belangrijke besluiten zyn genomen, beeft voor hem nog zeer veel waarde. Waar de nieuwe hamer zooveel schooner is dan de oude, hoopt spr., dat zijn verdere leiding zooveel schooner ea beter moge zijn dan de vorige was. Algemeeno teekenen van instemming' De notuler. werden gelezen en goedgekeurd. Medegedeeld werd door den Voorzitter, dat de geldleeniDg ten behoevo der gasfabriek is geno men, dat de levering en het leggen der pijpen gegund is aan den heer Wilson te 's-Gravenhago, de levering van den gashouder aan den heer v. d. Kuil te Slikkerveer en de machinerieën aan den heer Klunge te Dordniund; voorts dat een baasfittor is aangesteld op een weekloon van ƒ12 met genot van vrije woning op de geineentewerf, vuur on liebt. Ingekomen was o. m. een schrijven van den ge neesheer-directeur van het krankzinnigengesticht .Endegeost", meldende, dat N. Hoek, die daar op kosten der gomeente werd verpleegd, is overleden. b. Een missive van Ged. St.. meldende, dat de aanslagen in den hoofdelijken omslag der leeraren van het gymnasium te Katwijk aan den Rijn en van D. W. Onwehand zijn teruggebracht tot het door hen vroeger vastgestelde bedrag. e. Verslag van den toestand van vorengenoemd gymnasium over '96'97, blijkens hotwelk aldaar ongeveer 170 leerlingen onderwijs genoten, en de ijver van leeraren en leerlingen meor dan bevre digend was, getuige de gunstige uitslag der staats examens, waaraan leerlingen dezer inrichting zich ondorwierpen. d. Missive van God. St., blijkens welke de jaar wedde van den secretaris op ƒ1300 is vastgesteld. De Voorzitter wees er op, dat de Raad een jaarwedde van ƒ1400 voordroeg, overtuigd als hij is, dat do gemeente-secretaris daarop aanspraak maakt cn haar verdient. B. cn Ws. hebben daarom bij God. Staten een poging aangewend, om alsnog bedoelde jaarwedde op dat bedrag te bepalen. De Raad betuigde hiermede zijn instemming. Missive van Ged. Staten, meldende, dat aan een commissie nit den Raad gelogenheid zal worden gegeven, den aanslag van mevr. wed. Heybroek toe te lichten in een vergadering van dat college op 2 Mei, voorm. 11 uren. Besloten werd deze zaak schriftelijk af te doen. Missive van de commissie voor administratie en onderhoud van den straatweg van de Schouw van Duivenvoorde naar Katwijk aan Zeo, waarbij zij accopteert de voorstellen, door B. en Ws. haar gedaan ten opzichte van het opbreken van den weg, alleen met doze wijziging dat de vergoeding voor het dichtmaken, aan de commissie te ver strekken, bedraagt 25 ets. per strekkenden M., in plaats van 22 ets. Do quaestie, waarover in de vorige raadsver gadering is gesproken, is hiermedo dus opgelost Medegedeeld werd, dat de ondiepte in den Rijn ter hoogte van de Turfmarkt op kosten van het waterschap Rijnland was weggenomon. Yan een desbetreffend schrijven van bet bestuur van Rijn land werd door den Raad met dankbaarheid kennis genomen. Benoemd werdentot onderwijzer aan de openb. lagere school te Katwijk aan Zee de heer A. Kuyt, onderwijzer te Valkenburg met 11 van do 12 uitgebrachte stemmen; tot leden van de school commissie, in do vacature dr. Yan Rhijn- de heer J. J. Werumeüs Boning, in de vacature W. Dub beldam: de beer A. Meyer. Na de benoeming van leden van stombureelen, voor do verkiezing van leden voor de Provinciale Staten en den Gemeenteraad werd bosloten a. Tot aankoop van grond van Baron van Wasse naar; id. van den Staat, gelegen ten Zuiden van do Oude Kerk te Katwrjk-aan-Zee, deze laatste tegen 4000, te voldoen in jaarlijksche termijnen van ƒ500 mot bijbetaling van 37a rente; tot overneming van gronden van de kerkvoogdij te Katwijk-aan-Zee; en tot verkoop van een stukje grond aan den heer J. Meijor te Katwijk aan den Rijn a ƒ3 per M2. b. Tot aanvulling der begrooting dienst 1898, noodig door de geldlceDing ten behoeve der gas fabriek en in verband met andore vroeger ge nomen Raadsbesluiten. c. Tot uitkeeriDg van een bedrag van ƒ500 aan de wed. van wijlen den hoor Kloet, inspcctenr vau politie, die bij de gemeente verzekerd was. d. Tot het geven van gelden in deposito, door deze tegen voldoend oudorpand te laten verblijven bij den geldschieter. e. Tot wederinhuring (van Rijnland) der brug wachterswoning aan de Noordwijkerbrug. Besloten werd, den aanslag Hoofd. Oms. vanJ. R. Bloot Jr. te handhaven, en de wed. L. Yan Klaveren en H. Spaanderman beiden niet ont vankelijk te verklaren, wat betreft hun reclames hoofdei, omslag, als zijnde deze te laat ingekomen. Aan C. Vooys, L. v. d. Valk en J. v. d. Bent werd afschrijving verleend van hun aanslagen in de hondenbelasting. De borgtocht voor den nieuw te benoemen ont vanger word vastgesteld op ƒ10,000. Benoemd werd tot gemeente-ontvanger, raet algemeene stemmen, de hoer G. B. Werther, eerste ambtenaar ter secretarie en waarnemend gemeente ontvanger. Met den benoemdo stond op de voordracht jhr. H. W. A. Sandberg tot Essenbnrg. B. en Ws. werd een blanco-krediet verleend tot den aankoop van een portret van H. M. Konin gin Wilhelmina, om dit op te hangen in de raadszaal. Aangeboden werd het verslag van den toestand der gemeente over 1397, dat bij de leden zal circu- leeren. Na nog een opmorking van den heer Haasnoot werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. BUITENLAND. Frankrijli. Da verkiezingsbeweging is in Frankrijk met groote levendigheid aangevangen. In de eerste kies vergaderingen werd den candidaten allerwegen gevraagd, welke hun houding is tegenover de zaak-Dreyfus. Deze vraag schijnt den radicalen in groote verlegenheid te brengen. Hun leider Goblet antwoordde op deze vraag in een vergadering te Parijs, dat hij over de schuld of onschuld van Dreyfus geen persoon lijke meening heeft, daar het hem aan bewijzen ontbreekt. Zijn volgelingen hebben in gelijken geest geantwoord en eenigen voegden er b\j: „Wie de onschuld van Dreyfus betoogt, moet zijn bewijzen langs wettigen weg bij den bevoegden rechter indienen. Zoolang dit niet geschied is, blijft er Diets over dan zich voor het vonnis te buigen." Ook de Temps" verneemt thans uit Rome, dat de Italiaansche militaire attaché te Parijs, kolonel Panizzardi, binnenkort zal worden teruggeroepen. De majoor zal met een zending naar Zwitserland of België worden belast Do correspondent van het Parijsche blad voegt or bi), dat de Italiaansche regeering tot de overplaatsing van kolonel Panizzardi be sloot, „ten eindo der Fransche regeering haar goeden wil te toonen om met Frankrijk vriend schappelijke betrekkingen te onderhouden en elke aanleiding tot polemiek te onderdrukken." De „Siècle" meldt dat de Italiaansche gezant, graaf Tomielli, zich sedert „de onthulling van het verraad van Esterhazy" reeds viermalen tot minister Hanotaux heeft gewend met de vraag of het wenscbeiyk was Panizzardi terug te roepen. De heer Hanotaux, „die niettemin zeer wel wist, dat majoor Panizzardi van Estorhazy inlichtingen 'had ontvangen," ant woordde viermaal dat de kolonel, die te Parijs zeer bemind was, mocht blijven. En thans, verzekert het blad, heeft die attaché, gevoelende, dat zijn positie te Parijs onmogelijk werd, besloten zelf zijn terugroe ping te vragen. Max Rógis, de bekende anti-semieti6che onruststoker, is voor de rechtbank te Algiers vrygespoken van de aanklacht, dat by open lijk geweld zou hebben gepleegd, wyl het feit niet volioende bewezen kon worden. Hèt publiek in de rechtzaal met Drnmont aan het hoofd, bracht Rógis een ovatie. De Parijsche „Matin" heeft uit Adis Abeba bericht ontvangen, dat de Fransche expedite van majoor Marchand totaal mis lukt is. Marchand zou door zjjn makkers en reisgenooten verlaten zfln en alleen z\jn tocht voortzetten. Dit bericht klinkt uiterst onwaarschijnlijk, in verband met vroegere medeaeelingen uit Fransche en Belgische bron, dat de expeditie te Fashoda was aangekomen en don N(jl zou afzakken. Pnitsohliinflt Op 23 April viert koning Albert van Saksen zijn 703ten verjaardag. De keizers van Oosten rijk en van Duitschland en ook andere vorsten zullen dan zich te Dresden bevinden, waar tevens het 25ste rogeeringsjaar van den koning zal worden gevierd. Keizer Wilhelm is Donderdag te Wies- baden aangekomen. Spanje. Generaal Bourbon moet zjjn dwaas op treden bij de volksoploopen te Madrid boeten op het kasteel Santona. Daarheen is hij ge zonden, maar het blijkt niet, of hy alleen tot vestingstraf veroordeel! is en die thans onder gaat, om daarna definitief vrij te komen, want uit Madrid wordt gemeld, dat tegon hem een vervolging zal worden ingesteld. Vermoedelijk is zijn toestand analoog met preventieve hechtenis. Lange jaren geleden heeft de Spaansche regeering ook een last gehad van den gene raal, toen hij zich als pretendent voor den troon van Frankrijk opwierp. In dien tjjd is do Spaansche regeering ook tot krachtige maatregelen moeten overgaan. De ministerraad heeft van de beraadsla ging, die gehouden is naar aanleiding van de boodschap van president Mac Kinley aan het coDgres der Vereenigde StateD, de volgende mededeeling aan de dagbladen doen toekomen: „De ministerraad is van oordeel, dat datgene wat men weet van do boodschap van den president, voldoende is om met bet oog op de in de boodschap verkondigde leerstellingen te verklaren, dat de souvereiniteit en de rech ten van het Spaansche volk onvereenigbaar *yn met vreemde inmengingen in de besluiten betreffende zijn binnenlandsche aangelegen heden. De regeering is van oordeel, dat zij buiten de plechtige verzekering van de rechten des volks geen enkele andere verklaring heeft af te leggen, zoolang de besluiten van htt Amerikaansche congres en de handelingen van den president niet in concrete feiten de leerstellingen zullen oplossen, uiteengezet in het genoemde document. „Het onverzettelijk bewustzijn van zijn recht, gevoegd b\j het besluit om die onge schonden te bewaren, zullen aan de regeoring en aan de natie de kalmte verschaffen, nèodig in deze moeilijke oogenblikken om de belangen van het vaderlijk erfdeel van het Spaansche ras met vastheid te leiden en met nadrukte verdedigen. „Na deze beraadslaging hebben de ministers van oorlog en van marine rekenschap gegeven van de vorschillende besluiten, genomen om de strijdkrachten te land en ter zee in staat van volledige organisatie te brengen, on heeft de minister van financiën een besluit aange boden om officiéél do inschrijving voor de nationale verdediging te openen." De pers van alle richtingen betuigt inge nomenheid met de verklaringen der regeering. De „Liberal" betreurt het doodende en ont zenuwende uitstellen en verlangt, dat men een krachtige verklaring van niet ontvankelijkheid zal stellen tegenover de Amerikaanscbe aan matigingen. De „Imparcial" is van oordeel, dat elke vernedering en concessie nieuwe on draaglijke inbreuken meebrengtmen moet dio uitdrukkelijk afwijzen, daarbij het vertrek van de oorlogsschepen naar Cuba verhaastende. De „Corre6pondencia militar" zegt, dat do Spaansche soldaten alleen de zaak kunnen uitmaken, door zich op te offeren om de eer van Spanje te verdedigen. „Genoeg nota's I Laat de kanonnen spieken 1" „De „Correo militar" bezweert den heer Saga6ta zich met het nationaal gevoel te vereenzelvigen en niet te dulden, dat men Spanje op zoo onwaar dige wijze behandelt. De „Éjercito espanol" beschouwt de Amerikaansche boodschap als een natuurlijk gevolg van de aan de mogend heden gedane concessiën en zegt, dat de liberale regeering met oneer zal zijn besmet, wanneer zij met dergeriyke aanmatigingen schippert. Het is haast niet nooiig te zeggen, dat de organen van de Carlistische, republikeinscho en socialistische pers nog heftiger zijn in hun oordeelveilingen. Oostenr jjl£-JEIon g.-Monarcliio. Pesther bladen melden uit Agram, dat aan prinses Louise van Coburg, die zich in de laatste dagen op een Kroatisch landgoed op hield, officiéél te kennen is gegeven, dat z\j nit het geheele gebied der monarchie uitge wezen is. De heer Lueger is te Triest uitgejouwd door menschen, die voor zjjn hotel gingen staan schreeuwen, totdat de politie hen uit- oenjoeg en enkelen inrekende. De Staatscourant publiceert de begrooting voor 1898/99. De ontvangsten en uitgaven zijn geraamd op 222,095,000 florijnen. De anti-semietische Landdag van Neder- Oostenryk had een besluit genomen, waarbij bepaald werd, dat van de belastingen der maatschappijen op aandeelen meer opcenten zouden worden geheven dan van de gewone bedrijfsbelasting. Volgens de „Neue freie Presse" heeft ktizer Frans Jozef geweigerd dit bosluit te be krachtigen. Gedurende een conferentie van geestelijken in de Antoniuskerk ta Triést, over de sociale vraagstukken, verzamelden zich een groot aan tal sociaal-democraten voor de kerk. De mili taire macht en de politie nikten aan en namen enkele personen gevaDgen. Nadat de orde her steld was, kon de conferentie zonder verdere stoornis ten einde worden gebracht. Grlekealand. Karditzi, die wegon3 poging tot moord op den Koning van Griekenland tor dood ver oordeeld is, heeft een verzoek om gratie ty den Koning ingediend, waarin by zegt teringachtig te zijn. Hy smeekt do straf niet te doen voltrekkeu, omdat de Koning gewoon is, de ter dood veroordeelden, die met een doodeiyke ziekte behept zyn, te begenadigen. Groot-Bri tannlë. De „Times" deelt mede, dat de samenkomst, die plaats gehad heeft tusschen kooingin Vic toria, den prins van Wales en president Faure, ofschoon zü geen politiek karakter droeg, er toch toe zal bydragen, om do betrekkingen van vriendschap tusschen Frankrijk en Engeland te handhaven, welke moeilijkheden men thans ton opzichte van de Afrika aangelegen heden ondervindt. Kusland, Een keizeriyk decreet beveelt de oprichting van twee nieuwe regimenten tirailleurs voor Oost Siberië. Deze regimenten zullen, met de reeds bestaande (4do en 6de) regimenten, een derde brigade vormen. De gouverneur-generaal van het Amur- gebied Duchowskoi is tot gouverneur generaal van Turkestan benoemd en in zijn vroegere be trekking vervangen door zyn adjunct Grodekow. Tot verklaring van deze benoemingen wyst do „Nowoje Wremja" op het gewicht van den tegenwoordigen politieken toestand in het verre Oosten en in Midden Azië. Aan Duchowskoi is, behalve de administratieve Ytreeniging van Transkaspië, Turkestan en Semirjetschonk, ook de zorg voor de hand having van den vrede in het verre Oosten opgedragen door eon standvastige en waak zame politiek aan de Afgbaansche grens; Grodekow wordt geroemd als een goed kenner van do Russische bezittingen in het verre Oosten en een degelijk generaal van de school van Skobelevr. - Rusland gaat steeds voort met het aan schaffen van oorlogsmateriaal, om, wanneer het eenmaal tot een botsing mocht komen tusschen de Europeesche mogendheden, ge reed te zyn. Twistappels zyn in voldoenden getale voorhanden, niet alleen in Europa zelf, maar bovenal in het Verre Oosten, waar elke mogendheid met nauwlettend oog alle voordooien gadeslaat, welke een andere mo gendheid in China weet te behalen. Het Russische ryk heeft thans weer be sloten, te St.-Petersburg drie nieuwe pantser schepen te laten bouwen volgens het type „Pereswet", groot 12675 ton en bewapend met kanonnen van tien duim. Deze schepen zijn bestemd voor den dienst in do Oostzee. Verder zullen, volgens de „Kronsladtsky Westnik," waarschynlyk by Cramp te Phila delphia een of twee pantserschepen van 13000 ton, volgens de eigen plannen van Cramp, worden gebouwd, die bewapend zullen worden met kanonnen van twaalf duim; benevens eenige kleinere torpedojagers volgens Engelsch model. Te Nikolajeff zal een kruiser van 8000 ton, naar het type van den Eogelschen kruiser „VulcaD," op stapel worden gezet, terwyi te St-Petersburg ook nog een schip van kleino afmetingen zal worden gebouwd. Uit het overzicht van do vloot, dat door den Czaar onderteekend is, blykt, datinl89S aan boord van de gezamenlyke oorlogsschepen in de binnen- en buitenlandsche wateren, zich zullen bevinden 13 admiraals, 292 hoofd- officioren, 714 wachtdoende officieren, S3 con troleurs (van de administratie), 126 officieren van den torpedodienst, 118 officieren van de marine-artillerie, 147 officieren van het corps stuurlieden, 77 officieren voor speciale diensten, 368 (officieren) ingenieurs-machinisten, 135 marine-artsen, 22 officieren van gezondheid, 561 adelborsten en leerlingen, en 35,200 matrozen. Bnlgarye. Do krygsraad te Küstendill, in Bulgarye, heeft vonnis gewezen tegen twintig naar Bulgarye gevluchte inwoners van Hotschana, die beschuldigd waren van in November jl. Kiazim-bey en diens vrouw vermoord te heb ben. Vier personen werden veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf, vyf tot tien jaren, tien tot vyf jaren en een tot drie jaren ge vangenisstraf. China. Nalero bijzonderheden over de gebeurtenissen in Kintschou doen vormoeden, dat ds Russische commandant trachtte de stad te bemachtigen, omdat hy tegsnover den Cbineeschen eoneraal volhield, dat dio plaat-:, krachtons hot jongste verdrag, tot bet Russische gebied behoorde. De Russen verlangden, dat de stad binnen 24 uren ontruimd zou worden. De Chineesche bevelhebber antwoordde, dat hy geen voor schriften had ontvangen. Do zaak zal hoogst- waarschyiilyk geen gevolgen hebben. ALFEN. Bevallen: T. Hoogteijling geb. Yan Eek Z. L. Verkerk geb. Boekensteijn Z. N. Do-Ridder geb. Metselaar Z. Overleden: M. Van Tol Z. 3 j. R- Boere Z. 3 w. C. Van Dook D. 8 m. W. J. Ver- menl Z. 2 w. KOUDEKERK. Bevallen: J. Schellingerhout geb. Van der Hoogt Z. Overleden: W. Van Harskamp 20 ra. Gehuwd: L. Stemer yan Leeuwen 32 j. en A. Jongeneel 28 j. LEIDERDORP. Goboron: Pieternella Cor nelia, D. van H. Snel en A. Krieger. Gerardus, Z. van P. Bolt en J. IJ. Boczaart. Overleden: Gijsberhis Van Voorbergen 12j. NIEUWKOOP. Bevallen: J. Van den BobcL feb. Sassen Z. J. Van Geest geb. Breedvold Z.— K\vakkonbo9 geb. Van der Laan Z. J. Brou wer geb. Voesfc Z. OU DSHOORN. Bevallen: C. S. M. Kahltnac geb. Jansen Z. M. Van Veen geb. Ram D. J. Kleijne geb. Roekei D. Overleden: A. Wies Z. 3 m. L. Sneeuw D. 6 m. TER-AAR. Overleden: A. Van Dam wed. van S. Van Zwieten 74 j. M. Vormolen D. 19 m. INGEZONDEN. „Spoor we ^ongeval fflaredijk"* Mynheer de Redacteur Vergun my een kleine ruimte in uw bladj naar aanleiding Yan bovenstaand ongeval: Spoorwegoverwogen, en vooral die eenigs- zins buiten het wakend oog der politie zyn gelegcD, schynen eon Dyzondere aantrekkings kracht te bezitten voor de jeagd. Onbewust van het gevaar, aan dergelyke plaatsen verbonden, vertoeft zy aldaar geheelo middagen, waarby allerlei voorwerpen, dienstig voor den spoorweg, het meestal moeten ont- geiaou. Een dier plaatsen is de overweg by. da Haagsche Trekvaart van den spoorweg Leiden- WoerJen. Woensdags en Zaterdags middags, alsmede den geheelen Zondag, vertoeven daar kinderen, die niet alleen de betrokken wach teressen in de uitoefening van haar dienst belemmeren (bedoelde overweg wordt bediend van af de Heerenstraat), doch zich bovendien, door de getogen richting van den spoorweg, op een zeer gevaarlijke speelplaats bevinden. Dringend kom ik den ouders verzoeken bun kinderen vooral te wyzen op de gevaren, aan dergelijke speelplaatsen verbonden en den surveilleerenden politie agent, vooral op ge- noemae dageD, het gedeelte jaagpad van af de brug tot den spoorweg, niet onbezocht te laten, Achtend, J. H. Hamstra, 16 April 1898, Opzichter 8,-3^

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 10