LOWENBRAU „De Harmonie". 11VA! Robes et Confections. Haison SCBÜLER Co., Rotterdam, VERTREK VAN LEIDEN (AlStflltfllSClie 1): Met den meesten aandrang 11. De (Sratiease, Prijs per kwartaal f UTk. N\ 11700. Zaterdag 16 April. A". 1898 feze <§<mant wordt dagelijksmet uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven* Tweede Blad* Verft uwe Goederen met Klaypole-Zeep in plaats van ze naar ververijen te zenden. Alom verkrijgbaar a ƒ0.25 per tablet, Zwart ƒ0.35 met gebruiksaanwijzing. De Bloembollen bloeien in de omstreken van HILLEG01, LÏSSE en SASSENHEIBl Een uitstapte per Stoom tram van uit LEIDEN of Haarlem naar die plaatsen is zeer aan te bevelen. 2550 24 6.18,7.42,9.08,10.48,12.34, 1.05,3.33,4.33,5.52,7.", 8.^, 18.2-° en 11A RL S. VAN GELDEREN. Is dagelijks aan huis te ontbieden. Zuivere Lemen-Squash (KWAST) K0ERTS FEEHSTRA, 11 LEIDSCH DA&BLAD paus DEZEB COUKANTi Voor Leiden por 8 maanden.f l.IO, Franco per post1.40. Alzondorlyko Nommera 0.05. PEUS DEB ADVEKTEHTIËN: Van 1-6 regels 1.05. ledero regel meer 0.17}. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt 0.06 berekend. Gemengd Nieuws. Voetbal. „English Wanderers" tegen Nederlandsch Studenten-elftal. Onder begunstigiug van iets te warm, prachtig weer werd gisteren deze wedstrijd by Leiden op het groote en zwaar loopende veld van „Ajax" aan den Rynsburgschen weg gespeeld. De Engelschen hadden zich de hulp van twee uitmuntende Hollandsche spelers, de heeren Sol van „H. B.-S." en Van Herseele van „H. V.-V.", te 's-Gravenhage, verzekerd. Het Studenton elftal bestond uit de heeren Cramer, goal; Potter en Hey broek, backs; Van VeeD, Stokvis en Kan, half-backs; Cremer, Broe3o van Groenou, Adam, n. De Bruyn en Borst, forwards. De Hollanders speelden het eerst tegen den wind in en maakten na 20 minuten door De Bruyn van „R. A. P." de eerste goal. Ondanks het bard werken der Engelschen, bleef deze stand tot de pauze onveranderd. Na de pauze waren de studenten overwegend sterker en werd de stryd hoofdzakelijk op EDgelsch terrein gespeeld. Langzamerhand echter ging de ambitie, waarschijnlijk door het warme weer, er een beetje uit, en scoorden de Hollanders nog slechts éón enkele maal, wederom door H. De Bruyn. De uitslag bleef dus met 2 0 wederom In het voordeel van het Nederlandsch Stu denten-elftal. Gisteren is uit het Kanaal tegenover de Dellstraat te 's Gravenhage het lyk opgehaald van een heer, naar men zegt dat van den bewoner der Balistraat, die sedert eenige weken werd vermist. Uit de Westerhavon te Rotterdam is opgevischt het lyk van den 25-jarigen P. Z., thuisbehoorende op een visschersvaartuig te Oatende. Sedert 22 Maart werd hy vermist. Het getal molens in do Zaanstreek wordt voortdurend kleiner. Thans wordt er weer een afgebroken, nl. de ryst pelmolen van den heer K. Vis, te Wormerveer. Sedert eenige jaren stond deze molen reeds stil, wyi de windkracht door oen gasmotor is vervangen, een van de grootste in geheel Europa. Woensdagavond kwam zekere v. d. Ven, uit Eindhoven, met zijn hondenkar te Woensel in aanraking met do aankomende stoomtram. De kar werd geheel vernield; Van der Ven zelf werd zoo ernstig gekwetst, dat zyn opneming in het gastbuis noodig bleek; de hond bleef ongedeerd. Een ontslagen man uit de Ryks- wei kinrichting te Voenhuizen vervoegde zich in de laatste helft van Juli van het vorige jaar by een dienstbode te 's-Gravenhage, wier broer by io genoemde inrichting had leeren kennen. Hy vertelde aan het m6isje, dat haar Lroer gaarne Veenhuizen zou verlaten en dat daarvoor kans bestond, als in een request daartoe aanvraag word gedaan. Hy, beambte by de Rijkswerkinrichting, was volkomen op do hoogte hoe zoo'n zaakje behandeld moest wordeD, on zou dit voor het meisje wel op knappen, als zy de kosten ad f 2 wilde be talen. De dienstbode gaf de twee gulden en ook nog f 5.50, waarvoor de vrouw van den „beambte" aan haar broer die ziek in het hospitaal zou liggen wat versterkende middelen zou verschaffen, daar de man anders werd hem gratie geschonken toch te zwak zou zyn om naar huis te komen. Nadat de welwillende beambte het geld ont vangen had, hoorde het meisje niets meer van hem en evenmin van haar broer. Het bleek haar later, dat zy door een oplichter was beetgenomen. Het O. M. by de Haagscbe rechtbank, waarvoor de man heden terechtstond, vorderdo een jaar gevangenisstraf. Men schryft aan het „Utr. Dbl.": In de uitgestrekte lage venen, onder ressort der gemeente Doniawerstai (Fr.), is gisteren door alle kiynhekkors men spreekt van 5 6 honderd het werk neergelegd. Zy eischen 10 ets. loon per veenroede moer dan door de vtreeniging van "verveners in haar jongste algemeene vergadering besloten werd. De trekkers werden by hun. werk vandaan geroepen, tot het houden eener byeenkomst in de open lucht, waar unaniem besloten werd tot werkstaking over te gaan. Algemeen oordeelde méD, dat het loon te laag was, en de verveners wel hooger loon koDden uitkeeren. Op de byeenkomst der arheiders was geen enkele vervener aanwezig; toen sommige ver veners daarvan hoorden, keken zy vreemd op, daar sommige stakers nog niet eens met den arbeid in de veonJory begonnen waren. Dat de verveners tot loonsverhooging zullen overgaan, is niöt te verwachten, want het be palen der loonen is geschied in een vergade ring van den bond van verveners, en heeft bindende kraebt. Bovendien oordeelon de verveners, dat de veendery-zaken niet zoo schitterend staan, om hooger loon uit te koertn dan over 1897. Nadat de byeenkomst gehouden was, ver trok een groot deel der stakers. Heden zal weer een byeenkomst der sta kers gehouden worden. Van ongeregeldheden vau de zpde der stakers is geen sproke. Een arbeider Uit de gemeente Schoterland is gekozen om deze strike te leiden. Gisteron werd voor d e rechtbank te Zwolle de zaak behandeld tegen den 41-jarigen commies der posteryen J. L. B. De Bbeklaagd van hot valschelijk opmaken van de registers en het journaal, die hy als commies, belast met administratie der post wissels van het postkantoor te Zwolle, onder zich had, door de daarin geplaatste cyf rs te verboogen of te verlagen, en voorts het zich tosêigenen van bodragon uit de kas, tot oen totaal bedrag van f 2700, welke gelden door bemiddeling van een vriend weder zyn gestort, Het O. M. vorderde 3 jaar gevangenisstraf. Aan het verslag der terechtzitting, voor komende in de „Zw. Ct.", is het volgende ontleend Da officier van justitie wydde eerst een enkel woord aan het vreomde van 't geval, dat vier weken een stilzwygen door de justitie is bewaard. Dit stilzwygen heeft spr. zeer ontstemd, omdat hy daaraan geheel onschuldig was. Ombekendheid met de feiten was de oorzaak. By geruchten was wel verteld, dat er z.g. „onregelmatigheden" waren ontdekt, maar dit zouden alleen administratieve fouten zyn geweest. En dit gerucht werd gestyfd door het bestuur der posteryen, dat alle moge- ïyke moeite deed om bet zaakje te sussen. De reden daarvan Ten eerste uit wanbegrip, dat dit een zaak gold waar de justitie niets mee te maken heeft. Het bleek, dat de per sonen, wien het aanging, art. 360 der Strafwet niet kenden, waarby strafbaar wordt gesteld het valscheiyk opmaken of vervalschen van registers, bestemd tot contróle der admini stratie, en art. 10 van het Wetboek van Strafvordering, waarby de verplichting dier aangifte aan ambtenaren wordt opgelegd. Dat er geen tekort bestond, mocht niet in aanmerking komen. Het bestuur van de poste ryen heeft geredeneerd; als de Staat maar geen nadeel ïydt, gaat bet ons niot meer aan. Maar het is hetzelfde, wie of wat de schade ïydt. Eq een tweede reden voor het stilzwygon was corpsgeest. Corpsgeest ls goed, maar zeer gavaariyk is daarby een olgen justitiebegrip. Er is in dit geval geen de minste medewer king aan de justitie verleend, vooral niet aoor den inspecteur, die dezen bekl. heeft willen redden en die by de instructie zich eerst zelfs heeft willen verschuilen achter ambtsgeheimen, its, wat misschien by de bekende procedure in Frankryk pasto, maar in deze zaak niet. Kwade trouw wilde spr. hier niet veronder stellen, maar wel wanbegrippen en misschien ook wtrken van hooger hand. Aan het station Stockheim ia Beleren is een goederentrein tegen een per sonentrein ingeloopen. Twee treinbeambten werden zwaar, acht Jicht gekwetst. De rei zigers kregen geen letsel. De twue locomotieven en negen wagens werden vernield. Zondagochtend wierp te Berlyn een krankzinnige muziekonderwyzer zich uit een raam. Hy viel op straat en kroeg een schedelbreuk, waaraan hy na korten tyd stierf. Wat het geval erger maakte was, dat hy in zyn val een meisje, dat voorby liep, met zyn beenen raakte. Eenige tanden werden het ongelukkige kind uitgestooten en een slag op de borst deed het bewusteloos ineenzakken. Een gepensionneerd overste, Ssawitsch geheeten, heeft een aanslag willen plegen op den prefect van St. Petersburg. Hy giog naar den schildwacht, dio voor het huis, waarin de prefect zich bevond, op post stond, en vroeg dezen hem aan te dienen. Toen de schildwacht dit weigerde, schoot hy hem met eon revolver dood. De moordenaar werd gevat. Ssawitsch, op wien ook een aantal scherpe patronen en een mes gevonden werden, verklaarde een aanslag te hebben willen plegen op den prefect, omdat hy daardoor kracht hoopte by te zetten aan een verzoek, dat hy by den Senaat had iDgediond. Uit papieren, die de moordenaar by zich had, bleek, dat hy ten gevolge van een zonnesteek langen tyd in een krankzinnigengesticht was verpleegd. Volgens de „Neue Freie Press e" zyn den lOden dezer drie toeristen, van oen gezelschap van zes personen, dat deRaxalpe beklom, in een afgrond gestort. Twee werden dood teruggevonden, de derde was slechts licht gewond. Een nieuwe Troppmann. - Nog is geen vonnis geveld over den herder- moordenaar Vacber, en reeds is in Normanöië een nieuwe mededinger naar de afechuwelyke opvolging van Troppmann opgetredon, de wever C.»illard, alias Duval. Hy heeft, geiyk men weet, een geheel gezin van zes personen vermoord, vader, moeder, drie kinderen en schoonmoeder, zoo onverschillig, alsof hy een konijntje om te breügen had, plunderde het huis leeg en bracht den buit in drie zakken naar het dichtst by zynde station, om ze naar zijn woning in Lisieux te brengen. Het geheele departement verkeert sedert in koortsachtige opgewondenheid, en wanneer niet de politie het monster, dat reeds Maandag werd gearresteerd, beschermd had, zou de menigte hem in stukken hebben gescheurd. By het verhoor verried hy niet het min3te berouw, vertelde met de grootste kalmte hoe alios In zyn werk was gegaan, trilde met geen wimper, toen hij voor de zes #^ken werd gebracht. „Ik had geen werk, ik had honger, ik moordde om te steleD," zoo luidde zyn rechtvaardiging. En dat hy juist deze offers uitkoos en geen andere, was een tooval. Hy zag Zondagavond licht in het botreffende huis, zag door de verlichte glazen deur den eigenaar, die zyn courant las, lagdo zyn geweer aan en schoot hem dood, door de ruit heen; trad bin nen, schoot de moeder, die op het schot uit de keuken kwam, in de borst, schoot de beide knapen dood, die schreiend naderby yiden. Het kleine dochtertje sneed hy met een keukenmes de keel door, liet het mes in den hals steken, en ten slotte, toen hy in de zy- karner hoorde jammeren, laadde hy opniouw zyn geweer en legde de oude, 75-jarige zieke schoonmoeder met een vyfde schot neer. Toen giDg hij y verig aan het plurideroD, rukte de kasten open, woelde de bedden door, stopte alles in drie koffers, die hy buiten gelaten had, en deed zich nu en dan aan rum te goed, disn hy in een eetkast vond. Leblond was 33 jaren oud, bad zich van eenvoudig arbeider in de suikerraffinadery van den heer Auguste Boucbon langzamerhand door eigen kracht opgewerkt; hy genoot het vertrouwen van zyn meester in die mate, dat deze hem tot opzichter van de suikerbie ten-cultuur in de omgeving van Caen maakta en hem in de nabyheid van zyn velden in een aardig huisjj onderbracht. Als opzichter hield hy zich bezig met het zaaien en oogsten der bieten. In zijn gezin heerschte eendracht en liefde; de schoonmoeder woonde by hem in. Hun huis ligt in het dorpje Nass.mdree, wel is waar wat afgelegen; het door de gla zen deur komende licht lokte den moorde naar aan, een toeval; dat do uiterst waak zame hond juist Zondagavond in den stal bleef opgesloten, was een ander toeval; an ders zou by zyn meester op tyd voor den vagebond gewaarschuwd hebben en het onge luk was wellicht verhinderd. De moordenaar verliet het huis 'smorgens om vier uren door de achterdeur, leende onderweg van een pachter een kruiwagen voor de koffers, en sloeg met diens staljoDgen den weg naar het station van Sergiugny indaar liet hy de pak ken naar Lisieux inschry ven. Toen 's morgens de misdaad ruchtbaar werd, leidde de getuige nis van den staljongen tot de arrestatie van Cail- lard, dio met zyn geliefde io Lisieux leefde. Zyn uiteriyk moet afschrikwekkend zyn; bleek9 gelaatskleur met vale vlekken op de wangen, diepliggende matte en onzekere obgen, een stoppelige knevel. Zyn levensloop is geken merkt door een menigte van diefstallen; ook was hy eens van een moordaanslag op twee grysaards beklaagd, maar wegens gebrek aan bewys in vryheid gesteld. (U. D) De winterzaden in Zuid-Rusland en Centraal Rusland zyu goed uit de sneeuw gekomen, De bodem is voldoende bevrucht. In Köslarn heeft een schrijn- werkersvrouw In een aanval van waanzin haar man en drie kinderen met byislagen levensgevaariyk gekwetst, en het vierde, jongste kind, gedood. Maandagavond is te Bisley de locomotief, dio een trein met vrywilligers van de oefeningen naar Londen moest terugvoeren, met zoo'n kracht voorgekomen, dat een kleine dertig vrywilligers in den eersten wagen, sommige ernstig, gekwetst werden. Het dorpje Merlingen, aan het Thunermeer, is tweeden Paaschdag byna geheel afgebrand; in het geheel zyn een en veertig gebouwtjes vernield, vyftien woon huizen, drie kleine fabrieken en voorts stallen en schuren. Het bekende toeristen-hotel „BeatuB" vatte vuur, maar dat werd dadeiyk gebluscht. Alles was veel te laag verzekerd. Er zyn 37 gezinnen dakloos, de ellende i3 groot. Burgerlijke Stand. SASSENOEIM. Geboren: Cornelia, D. van G. Verschoor en L. J. v. d. Vis. Johanna Potronella, D. van L. Fransen en G. Rnigrok. Overleden: A. Kunoman 77 jaar, wed. van S. Van Dijk. Ondertro uw dAbraham Marbus jrn. en Eesje Timmers jd. LICHTÜTEilKVJR. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. "WEEK van 30 Maart tot en met 5 April. Datum. Uur. Aantal. Gom. Eng. Standk. 30 Maart. 6.30 8.15 7 15.6 31 6.30 8.30 8 15.8 1 April. 6.30 8.30 7 10 2 6.30 8.15 8 15.8 3 6.30 8.30 7 16 4 6.80 8.30 8 1G 6 6.30 8.30 8 16.2 Ditbeteekent: Wanneer men 5 cubic feet =1-11.6 liters per uur van zulk gas verbrandt in een Sugg'» London-Argacd-Standard burno No. 1, met 2t gastje», wordt een liebt verkregen, dat in sterkte gelijk eta at met 15.6, 15.S enz. Standaardmardon, wa&rran olLe kaars 20 grains 7.8 grammon Spermaceti per our verbrandt. Q BB -jou «.u En gros: VAN HENGEL Co., Amsterdam. DAMES, BOET UW VOOHUEEI,! 3125 21 48.<REGULIERSDVVARS§TRt.48r7\lVl STERDAM? wordt aanbevolen tot het koopen van ge dragen Heeren- ea ©nmesUleederen, HSciibclcn, Tapyten, Bedden, euz.,eoz.: 3132 10 Korte Raamsteeg No. 1©. van W. J. KOELSFSEJIA 4l ZOO.V, te &zroniagen, overtroft de Engelsche soorten. Verkrygbaar op V, en !/j flesschc-n a 80 en -AO Cts., by 2654 11 Dcllcatessenliap.del, PIETERSKERKKOORSTEEG No.14. De ondergeteekende bericht, dat zij eene collectie Stalen voorhanden heeft, zoowel van Zijden als "VVoilen Stoffen, aparte en exclusieve genres van het en dat de verbinding met dat huis, alsook het flinke atelier, toegerust met bekwame Werksters, haar in staat stelt, aan alle eischen der Dames te kunnen voldoen. 31C8 40 Hoogachtend,

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 5