N°. 11700 Zaterdag 16 April. A0. 1898 <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering Van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. feuilleton. PELJS DEZEB OOUBAITPa Voor Lelden por 3 maanden» 1.10. t*ranco per poat1.40. £i!zonderlyke Nominors 0.05 THUS DKR ADVEaTEHTXÊN: Van t 6 regel» f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootórd letters naar plaatsruimte. Voor liet lecasseoren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nonuuer bestaat nit TWEE Bladen. Lerste Blad. OfHolëolo Konuisg'ovliigeii. DR1WKWET. Burgemeester en "Wothonderd van Leiden brengen ter nlgemeono kennis, dat door NEELTJE VER MEULEN, weduwe van P. WEIJMAN, en WILHEL- MINA HELENA VAN MARIS, vroaw van S. J. BEIJEVELD, beidon wonende alhier, verzoekschrif ten zjju ingediend om vorgnnDuig voor den kleinhandel in otorken drank, re&pectievelyk in de perceolen Hoogowoerd No. 168 en Rijnstraat No. 17. Burgemeester on Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Bargomeoater. 14 April 1893. VAN HEY8T, Secretins. Leiden, 15 April. W(j vestigen do aandacht op de belangrijke expositie van portretton van H. M. Koningin Wilhelmina in het magazijn der firma C. Kooyker (J. C. Huysman Jr.), aan den Nieuwen Ryn over de Viscbmarkt alhier. Die portretten zijn gewoon, maar ook in kleuren en met fraaie gekreondo lijsten. Ze zyn van sprekende ge lijkenis en een is er zelfs levensgroot. Met het oog op de a. s. inhultfigingsfet-sten kan deze expositie des te meer belangrijk en de aandacht waard genoemd worden. Geslaagd is in het examen voor handen arbeid (karton en klei) te Haarlem o. a. mejuffrouw P. J. B. Cramer, van Leiden, ondtrwiJzeres te 's Gravenhage. Van de 11 candidaten werdeh 6 to gelaten. Het bouwen van een directie gebouw en een constructie werkplaats met bijbehoo rende werken, doch zonder bijlevering van ijzerwerk, ten behoeve van de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij, alhier, is op gedragen aan de laagsto iaschrijvers, de heeren Gebr. Zuithof, to Haarlem, voor do som van 70,860. Met de uitvoering is reeds aan gevangen. Van de „Leldsche Spaarbank", opgericht door het departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen den 16den October 1818, ontvingen wij het verslag over het jaar 1S97. Met voldoening wordt daarin melding ge maakt van hot vertrouwen, aan deze instelling steeds geschonken, en van hot toenemend aantal der inleggers. Allo commissarissen bleven in het belang der Spaarbank werkzaam. Do rente bedraagt 3 pet. en gaat in met den lsten en den 16den van elke maand. Het gezamenlijk bedrag der inlagen is geweest in 1896 701,149.47, in 1897 696,684.90)$dat der terugbetalingen in 1896 661,423 63, in 1897 733,714.81»^ Het kapitaal, aan de inleggers verschuldigd r. n het einde van het boekjaar, bedroeg in 1896 2.120,223.37)$ in 1897 2,144,761.83)$ Aan rente was ontvangen en te g09d, na aftrek van het te goed op 31 December van het vorige ja r en do bij aankoop van effoc- ten betaalde rente, in 1896 75,202.99, in 1897 74,272.50. Aan rente is bijgeschreven in 1896 59,718.29, in 1897 61,668.37. De bezittingen van het hoofdkapitaal be stónden aan het einde van het boekjaar in: hypotheken, beleeningen en prolongation, rentegevende landschuld en binnenlandsche leeningen, rente te goed en contanton in kas, te zamen 2,154,404.71)$ waarvan als voor- deelig saldo over te brengen op het reserve fonds 9642.88, zijnde de meerder gemaakte dan bijgeschreven rente ad 12,704.13 na aftrek van ƒ3061.25 voor mindf-ro waarde van effecten. Blijft alzoo 2,144,761.83)$ Het reservefonds bedroeg by den aanvang van het boekjaar 192,182.74 en aan het oinde ƒ200,505.87, zjjnde 9.34 pet. in ver houding tot de schuld. Het aantal inlagen heeft bedragen 13,838, het aantal terugbetalingen 8216. Als nieuwe nleggers zyn ingeschreven 1061. De hoogste inleg in één zitting bedroeg in 1S96 ƒ8330.51, in 1897 15,059.25)$de laagste inleg in 1896 126.45, in 1897 141.45. De hoogste uitbetaling in óén zitting in 1896 12,330.88, in 1897 9294.86, de laagste uitbetaling in 1896 169 40, in 1897 162.02. Het getal van geheel afgeloste boekjes was in 1896 827, in 1897 893, Htt aantal inleggers aan het einde van het boekjaar bedroeg in 1896 10,782 cn 10,971 in 1897. Het gemiddeld kapitaal, aan eiken inlegger verschuldigd, bedroeg in 1896 196.64 en in 1897 195.49. Het Nederlandsch Philologen-congres, dat thans voor de eerste maal te Amsterdam is v.-rgadord geweest, zal over twee jaren te Leiden plaats hebben en dan door prof. Kern worden gelei J. In de gisteren te Amsterdam gehouden algemoene vergadering van aandeelhouders in de Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg- maatscbappy Haarlem Leiden werden de balans en de winst- on verliesrekening over 1S97 goed gekeurd en werd het dividond overeenkomstig het voorstel van het bestuur bepaald op ƒ17.50 per aandeel van 250 of 7 pCt. Tevens werden uitgeloot 8000 obligatiön ten laste van 1898. Uit de stukken bleek, dat de exploitatie rekening een batig saldo beeft opgeleverd van ƒ53,639.69, terwijl de netto-winst 24,519.57 bedraagt, waarvan ƒ2019.57 gereserveerd is voor te betalen promièn en bedrijfsbelasting en 22,500 verdeeld wordt, zoodanig, dat de aandeelhouders 17,500 ontvangen, 't reserve fonds 1000, het bestuur 3000 en de hoofd ambtenaren 1000. De aftredende bestuursleden de heeren L. J. Kesper en J. Timmer werden herkozen. Hare Majesteiten begaven zicb gisteravond te 's Gravenhage om tien uren naar bet Holl. Spoorwegstation en bestegen onder het gejuich eoner op het plankier verzamelde menigte den trein. De Koninginnen legden zich onmiddellijk in het tot slaapvertrek ingerichte salonrjjtuig te rusten en eerst to kwart over twaalvtn, dus na twee uren in het station to hebben stilgestaan, vertrok de trein, waarvan een rijtuig der wagons-lit voor gevolg deel uitmaakte, naar Parijs, alwaar HH. MM. hedenochtend te acht uren hoopten te arri voeren. Geiurende het verbiyf der Koninginnen in den trein aan het station maakte de politie, dat de rust niet werd verstoord. Onder streng incognito passeerde te Rotter dam te 12.40 do koninklijke trein naar Parijs, begeleid door de heeren Ruffelse, inspecteur van vervoer, en Van Swieten. ingenieur van tractie der H. IJ.-S. M. De trein had drie minuten oponthoud. De politie ontruimde het perron. De directeur van het Kabinet der Koningin maakt iQ de „Sts.-Ct." bekend, dat gedurende het verblijf van HH. MM. in het buitenland, alle voor H. D. bestemde stukken moeten bezorgd worden aan het Kabinet der Koningin te 's Gravenhage, waar voor een geregelde opzending aan H. M. zal worden zorg gedragen. Het reisplan der Koninginnen is als volgt vastgestela: te Parjjs tot den 19den, te Cannes van den 20sten tot den 23sten, te Genua den 25sten, te Florence van 26 April tot 4 Mei, en van 5 Mei tot half Juni by Zug (hotel „Scbönfels"). By de jongste veranderingen in het personeel der Ryksveldwacht zyn Op verzoek met ingang van 1 Mei a. s. eervol ontslagen de ryksveldwachter L. Van der Wal (brigadier-majoor) te Leiden; 2o. ver plaatst met 23 dezer: J. Spuyman (origaiier- majoor) van Schoonhoven naar Leiden3o. aangesteli met ingang van 1 Mei a. s.tot ryksveldwachter: J. C Van Dyk, agent van politie en onbezoldigd ryksveldwachter te Leiden (stpl. 's Gravenhage). Do gisteren te 's Gravenhage gehouden collecte voor den gewapenden dienst heeft opgebracht ƒ1118.18*/2. Zooals wy vermoedden is 't geval. Met zekerheid kan de „Haagsche Crt." thans ver klaren, dat het verhaal, dat op haar aan staanden verjaardag verloving van Koningin Wilhelroina zou worden openbaar gemaakt, van a tot z verzonnen is on zelfs geen schyn van waarheid daaraan ten grondslag ligt. De toestand van de Kamerleden Kerdyk en Heldt, die aan influenza lyden, is vry redelyk. De majoor jhr. W. A. Gevers Deynoot, van het 4de reg. vest. art. te Helder, wordt overgeplaatst by het 2de reg. veld-art. te '8-Gravenhage. In de Rottordamsche Raadszitting van gisteren werd bet voorstel tot aanschaffing van een derden kolentip volgens het plan van den directeur van gemeentewerken, geraamd op ƒ128,000 voor den tip en ƒ35,000 voor kosten van een kaaimuur tusschen de lste en 2de Katendrochtsche haven, waar de tip zal komen, aangenomen. Vervolgens was aan de orde het afwyzend praeaüvies van B. en Ws. op het voorstel van den heer De Klerk tot toekenning van pensioen aan de weduwen der drie werklie den aan de gemeente-gasfabriek, die in de ammoniakfabriek door verstikking om bet leven waren gekomen, en op de adresson der weduwen. Na langdurige discussie, waarby do beer Hintzen het voorstel der commissie van finan ciën verdocigde, om aan een der wedowen pensioen te verleenen, op grond, dat blijkbaar haar man zich niet aan grof plichtverzuim bad schuldig gemaakt, werd besloten de zaak andermaal aan het oordeel der vergadering te onderwerpen. Do heer De Klerk deed nameiyk een belang- ryke onthulling, die wellicht meer licht op dit duistere geval werpt. Spr. deelde mede, dat de werkman Velhör in dezelfde fabriek op den 14don Maart jl. door zwavelzuurdampen was bevangen, die hem bewusteloos maakten, zoodat men 2 uren doende was om hem tot bewustzijn te brengen. Spr. achtte het niet onmogeiyk, dat den drie bewueten werklieden ook een dergeiyk ongeval is overkomen, en waar nu in twyfel- achtiga gevallen de Raad in zake toekenning van pensioen zich van do moest gunstige zydo deed kennen, achtte spr. toekenning van pensioen aan de drie weduwen ton volle gerechtvaardigd. De heor Voorhoeve zeide, evenals enkelen zyner medeleden, dat de Raad zich omtrent de oorzaak in gissingen verdiept en dat de ware toedracht wel nimmer vernomen zal worden. Spr. stelde voor aan ieder der weduwen een gratificatie van 500 uit te reiken. Do mededeeling van den heer De Klerk vond de Raad van genoeg belang, om naar dat geval een grondig onderzoek te doen instellen. Aangenomen werd een voorstel van B. en "Ws. tot aankoop van de eigendommen van het Geref. Oudevrouwenhuis aan de Hoogstraat en het Achtreklooster, voor 70,000. Medege.eeld werd, dat het bouwen van het gemeente-archief aan de Mathenesserlaan, in den polder Cool, is gegund aan den heer J.J. Gort, te Rotterdam, voor 114,262. Do gemeenteraad hoeft aan tnoj. M. d. Burg op verzoek eervol ontslag verleend al3 directrice aan de H. B. S. voor meisjes. Daar sommige vogels, vooral musschen, zeer veel kwaad doen aan de graanvelden, is het wenschelyk geoordeeld, dat ook tot het schieten met geweer op deze vogels machti gingen worden verleend. Pistoolschoten bobben alleen ten gevolgo een voortdurend opjagen en zich wederom neerzetten, waardoor ce schade nog grocter wordt. Alleen van h-.t schieten met geweer wordt afdoend heil verwacht. Daarom heeft de minister van justitie de Commissarissen der Koningin gemachtigd, buitengewone machtigingen af te geven tot het schieten met geweer van schadelyke vogels in gevallen waarin do noodzakelykheid daartoe zal biyken. Door don intendant te Amsterdam werd aanbesteed do levering van 40,000 Kg. harde en 40,000 Kg zachte t^rwe, ten behoeve van het garnizoen aldaar. Laagsto inschry ver was de heer H. H. Van Waveren, te Eillegom, voor harde tarwe 11.67 en zachte tarwe 11.29. De Pauseiyke Internuntius mgr. Tarna38i heeft gistervoormiddag in het gesticht van den H. Carolus Borromous aan de Prinsen gracht to 's Gravenhage, waarin tevens ge vestigd is de vereeniging van de H. Liduina, een mis opgedragen ter gelegenheid van den naamdag van genoemde Patrones. Di kapel was fraai met groen versierd. Da goest lyke zusters van het gesticht en de b stuurderosse ▼an de vereeniging waren by de plechtigheid tegenwoor :ig. De vyf voordrachten, die mevrouw Annie Besant onlangs hier te lande heeft gehouden, worden thans door do Theosopbische Uitge vers maatschappy te Amsterdam in druk uit gegeven, en wel in twee boekjes. Het eene bevat haar voorlezing over „Levc-n^to standen na den dooi"; do andere vi-r, een aaneen geschakeld geheel vormende, zyn by elkaar gevoegd, onder den titel: „Vier voordrachten over Theosophio." Dit laatste bevat tevens een portret van de schrijfster, of, in dit geval, beter gezegd de spreekster. Het kiescollege der Ned.-Herv. Getroente te Utrecht hoeft tot predikant beroepen dr. A, J. T. Jonker, te Dordrecht. Aan het bestuur der Vormschool voor Onderwyzores8en aan Bewaarscholen te Am sterdam zyn door de Koningin en de Ko. ingin- Regentes onderscheidenlijk 100 tn 50 geschonken. Gereformeerde Kerken. Beroepen is te Gouda ds. J. R. Dijkstra, te Joure c. a. Van het plan om het eind examen dei hoogere burgerscholen van verschillende provinciën door óéne commissie to doen af nemen, is, voor zooveel de provinciën Limburg, Noord-Brabant en Zeeland bttreft, door den minister van binnenlandsche zaken afgezien. Voor ieder dier provinciën zal eeDo afzonder- ïyke commissie worden benoemd. Ook te Brussel zullen inhuldigingsfeesUn worden gevierd. Het plan hiertoe gaat uit van de „Ned. Vereeniging van Weldadigheid tot ondersteu ning van behoeftige Nederlanders". Men wil aan de ongeveer 400 min bovoor- rechte landgenooten, hun vrouwtn en kinderen, welke do verpleegden dier Vereeniging uit maken, oen feestmaal aanbieden, volksspelen organisceren, uitdeeling van speelgoad aan de kinderen houden, enz. Een en ander opge luisterd door muziek. Ter verwozenlyking van dit plan doet de Veroenigiog, behalve op den steun barer leden4 een teroop op de medewerking onzer landgo. nooten. Gaven in geld on goed (byv. kindor- speelgoei) of wtl het ingevuld inteekenbilj3t worden ontvangen aan de adressen van do loden der regelingscommissie te Brussel, do heereD J. S. Bowles 94, avenue de la Reine, penningmeester; 11. Stuffken, 138, boulevard du Nord, en H. A. P. H. Ravenswaay, 107, ruo Royale St.-Marie. In de „Staats-Crt." No. 87 is opgeno men een staat van de gevallen van besmet- teiyke veeziekten, in Nederland voorgekomen gedurende de maand Maart 1898. Van mond- en klauwzeer werden gecon stateerd 208 gevallen by het vee van 9 eigenaars; voor kwaden droes waren deze cyfers G en 3; voor schurlt by de eenhoevige dieren en de schapen 503 en 89; voor vlek ziekte der varkens 5 en 5; \oor miltvuur 35 De begeerde houd. 2) Een maand verliep. Serge Manouroff had elders het paard gevonden, dat by noolig had. Het was najaar, de jacht begon en iaderen morgen vóór zonsopgang toog by met Lebedka naar het veld. Nooit keerden zy terug zonder twee of drie hazen, die Lebedka met de grootste bekwaamheid ving, en waarby zy nooit haar sneeuwwit klead, waarop zy even fier was als haar meester, 4por bloedvlekken bezoedelde. Met één enkelen ïbeot doodde zy het armo dier, zonder zyn gracht te beschadigen, en Ssrge had den ic- gelegden vloer zyner kamer bekleed met de huiden der hazen, dio zy hem aldus had medegebracht. E9ns samen van e6n feest terugkeerend, bleef Marsine by Manouroff logeeren. Den volgenden morgen ging by mee op de jacht en toen hy Lebe ika aan het werk zag, kwam sterker dan ooit de wensch by hem op om baar te bezitten. Laat my haar toch van u koopen, Manouroff! begon by weder. Ik heb u immers gezegd, dat ik het niet deed! antwoordde Serge streng. Gy be- grypt toch we', dat bet my niet aangenaam is, u iets te v/eigeren, wat gy zoo dringend ▼orlangt, voegde hy er zachter by. Dan zal ik haar stolen 1 zeide Marsine onbeschaamd. Probeer het, gaf Serge lachend ten ant woord, meenende, dat de ander schertste. Geen twee uur zult gy haar hebben, of zy loopt weer naar my terug! Tegen den middag keerden zy huiswaarts om te déjouneeren en Serge, die zijn buurman niot wilde ontstemmen, toonde zich vriende lijker dan ooit. Na het déjeuner regende het; van wandelen kon geen sprake zyn. Mareine stelde een par- tytje ócaitó voor. De kaarten werden gebracht en zy begonnen te spelen. Manouroff speelde Liet fijn en hy hield er ook niet veel van. Hy letto slecht op en dat kwam hem ditmaal duur to staan. Toea by een vry groote som verloren bad, werd hy zenuwachtig, niet om het verloren geld, maar door een oud bygeloof, dat den Russen is aange boren en door het buitenleven by hem was ontwikkeld. Een slechte dagl zeide hy 6pytig, toen hy ten vyfden male geslagon word. Voor my niet, antwoordde Mareine, met oen valscben glimlach de kaarten schuddend. Willon we eens om iets anders dan om geld spelen Waarom dan? Om paarden 1 Dat is een g08d idee 1 riep Serge uit. Laat ons zien of ik meer geluk heb met paarden dan met roebels! Mot nieuwen moed vatte by bet spel weder op, maar de kansen bleven dezelfde en hy verloor steeds meer, zoodat hy eindelyk drie veulens en duizend roobels schuldig was. Dat zou zoo tot in het oneindige doorgaan l zeide hy eindelyk. Ik heb er genoeg van. Wilt gy revanche? vroeg Marsine. Ik schenk u alles, wat gy verloren hebt, voor Voor wat? Voor Lebedka! Dank u! antwoordde Serge lachend; dan wil ik liever betalenWat zyt gy toch koppig en vasthoudend.Alleen maar dat ééne idoe! Hy ging naar zyn schryftafel en betaalde hem wat hy schuldig was. Ja, wel mogelyk.maar Lebedka valt byzonder in myn smaakik heb er myn zinnen op gozet, zeide Marsine. Zoo?Nu, dan kunt gij u beroemen op een ongelukkige liefde, voegde Manouroff hem plagend toe. Het werd donker en zy gingen dineeron. Het uur van scheiden brak aan. Hoewel het nog stortregende, liet Marsine inspannen. Morgen zend ik u de paarden, die gy my hebt afgewonnen, zeide Serge by het afscheid nemen. Daar is geen haast by, antwoordde Marsine. Ik zal ze wel eens komen balen of er om zenden. De deur open ziende, stak Lebedka baar neus in de lucht en uitgelokt door de vochtigo koelte, ging zy naar buiton. Zy liop zeer be daard en by de golvende beweging harer heupen blonken baar z'ydeachlige baren als zilver. Serge sloog or geen acht op, ma3r Marsine zag baar in het donker vordwynen en nam zyn zakdoek ia de hand. Ik geloof, dat ik verkouden word, zei Je hy.... Luister eens, S^rge, nog een voorstel, het laatste: Wilt gy alles, wat gü heden verloren hebt en myn mooiste paard, voor.... Lebedka? Manouroff schudde het hoofd. Wilt gy het dubbele? vroeg nu Marsine, hartstochtelijk en bevend alsof de koorts hem aangreep. Zijn oogen fonkelden, krampachtig wrong hy den zakdoek, dien hy nog steeds in de hand bield. Wilt gy een span myner boste paarden en drie duizend roebels bovendien? Neenl antwoordde Serge. Het spyt me W6zeniyk, Marsine, maar als ik eenmaal neen zeg, biyft het neenl In vredesnaam dan! hernam de andere, die nu bedaard en zonder wrok scheen. Tot weerziens!.... Doe geen moeite; 't is zulk slecht weer; ga naar binnen, gy zult anders ook nog verkouden wordenvervolgde hy, toen Serge en zyn kamerdienaar hom wilden uitlaten. En hy liep al sprekende en omkykende zoo lomp langs don lakei, die hom moest bylichteD, dat deze struikelde en diens kaars uitgiDg. Later zwoer hy, dat Marsine de kaars had uitgeblazen, maar op dat oogenblik zweeg bij ontsteld, toen zyn meester hem uitschold voor stommerik en hem wegzond om een ander licht te halen. Maar in dien tyd was Marsine vertrokkeü, en bad hy de deur achter zich toegetrokken. Serge liep lusteloos on ontstemd naar het salon terug en oerst eer.igo cogonblikken later hoorde hy Marsine wegrydea. Hy schynt in 't donker zyn rytuig niet gemakkclyk te hebben gevondon, dacht hy Nu, maar de kerel is gelukkig weg; hy ver veelde me geducht! Hy zonk in een gomakkelyken stoel neder, en, rondkykendo, zocht hy Lebedka. Wat? Is Lebedka nog niet terug?.... Wat zal ze vuil worden in dien regen l H(j nam zyn mantel en ging naar buiten. Vergeefs zochten zyn oogen de witte plek, die Lebedka in de duisternis placht te vormen. Hy floot, eerst zacht, toon wat luider, geeri antwoord. Daarna floot by zóó schelf dat alle bedienden verschrikt toesnelden. Lebedka is verdwaald 1" riep hy. „Gaat haar zoeken 1" Maar wat hy dacht, zeide hy niet. Hy kon toch niet aan zijn bedienden zeggen, dat zyn vriend hem zyn hond ontstolen hadl Weldra liepen de knechts met flambouwen rond, fiuitond en roepend, maar tevirgoefs. Met een beswaard hart ging S3rgu m bui9 terug. Hy bad grooten lust om in tranen los to barsten en moest zich de vuisten voor de oogon drukken om zich te beheerschen. Hot verlies van Lebedka greep hem ze?r aan; en tocb, hoe lief by haar had, zou hy haar misschien liever hebben weggeschonken dan dat hy van zyn vriend moest ondervinden wat zy nu, ondervond. (Stof volgt.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1