IzeiÉg van Iers KLSKEE, Hartesieeg. v. Waveren's Bock-flier. IVY-ZEEP. Jenever f 0.93 f 0.73 f 0.83. Brandewijn Cognac Likeuren Ë3 0.93 0.73 0.83. 1.73 1.05 1.39. 1.20 „0.80 „1.- w Fabriek van Badinrichtingen. Vrijdag I£» April. A®. 1898 <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van cgpn- en (feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. WILLEM BONGENAAR, N*. 11699. LEIDSCH DAGBLAD. PRUS DEZER COUKAUTi Voor Leiden per 8 maanden. r «- T Mb. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere 0.05. PRIJS DER AD VERTENT [ÉN Van 1—# regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17Orootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt [0.06 berekend. TWEEDE KAMER. Uitvoering van openbare werken. De strekking Tan het wetsontwerp tot op heffing der belemmering bij de uitvoering van werken, in het openbaar belang bevolen of ondernomen, uit bepalingen van verordeningen voortspruitende, werd zoer verschillend beoor deeld. In meer dan ééne afdeeling waren leden, die daartegen bozwaar hadden. Zy wezen op het ingrijpende der voordracht, die steunt op het beginsel, dat, waar het de uitvoering geldt ▼an een openbaar werk, waarvan het algemeen nut is erkend door een hooger gezag, elke belemmering most kunnen worden opgeheven, die voortvloeit uit bepalingen van verordenin gen- of keuren, uitgevaardigd door een lager gezag. Te minder zagen deze leden de nood- zakelijkheid voor den wetgever in tot de voor gestelde ingry pende bepalingen zijn toevlucht te nemen, waar by de uitvoering van openbare werken slechts in uiterst zeldzame gevallen do moeilijkheden zich hebben voorgedaan, waar voor hier een middel tot oplossing wordt gezocht. Beter kwam het voor in die eükele gevallen het conflict door een speciale wet te doen beëindigen. Eindelijk werd er de aan dacht op gevestigd, dat het wetsontwerp verder gaat dan het ontwerp der staatscom missie. Veel andere leden kondon zich in beginsel met het wetsontwerp vereenigen en ver klaarden de wederindiening daarvan met ge noegen te hebben gezien. Het kwam hun voor, dat in oase wetgeving niet langer een regel matige weg mag ontbreken, om uit moeilijk heden te komen, als waarop in de Memorie van Toelichting wordt gewezen. In ééne af deeling werd het gevoelen uitgesproken, dat de strekking van het wetsontwerp te zeer b9porkt is, doordien alléén regels gestold zyn tot opheffing der belemmeringen uit bepalingen van verordeningen voortspruitende. De leden, die dit in bet midden brachten, waren van oordeel, dat het beginsel, waarvan het wets ontwerp uitgaat, niet tot zyn volle consequentie is doorgevoerd. Eenige leden gingen verder. Huns inziens behoorde het wetsontwerp toepasselijk te zijn ook in het geval, dat een publiek rechtelijke corporatie aan de uitvoering van een werk van algemeen nut moeilijkheden in den weg legde, zich steunend niet op eenige publiek rechtelijke bevoegdheid, maar op een civiel recht, in bet bijzonder het eigendomsrecht. Door andere leden werden deze beschou wingen bestreden. Het oordeel der Regeering werd gevraagd omtrent de quaestie of hot bestuur eener putliek-rechtelgko corporatie, nadat op do hier geregelde wijze een bepaling van oen verordening is opgeheven, zich als nog tegen de voorgenomen handoling kan verzetten, op grond van het eigendomsrecht, dan wel, of in zoodanig gevf.i het bestuur zich by de zaak moet nederleggen, en de eigendomsbeperking gedoogeD, die uit het verrichten der voorgenomen handeling voort vloeit. Naar aanleiding van dit wetsontwerp werd andermaal aangedrongen op spoedige invoering eener administratieve rechtspraak, waarvan het gemis zich wederom ernstig doet gevoelen. KOLONIËN. BATAVIA, 9-14 Maart. Do controleur by het binnenlandsch be stuur op de buitenbezittingen H. Doeff, die thans nog met verlof in Europa is, zal wegens gezondheidsredenen 's lands dienst veriaten en zich te Parys vestigen. De heer Doeff, die reeds menige pennevrucht in Nederlandsche dagbladen zag opgenomen, zal zich daar geheel wyden aan de journalistiek. De ambtenaar voor den burgeriyken dienst K. W. E. von Leschen is ter beschikking ge steld van den controleur der Dajaklanden in de "Westerafde9ling van Borneo. De lste luitenant van het regiment grena diers en jagers Van Olden, die met twee zUner kameraden een reis om de werold heeft onder nomen, en na Engeland, Amerika, Japan en China te hebben bezocht op Java is achterge bleven, zal binnenkort met mejuffrouw Wegn- schenck uit de Vorstenlanden in het huweiyk treden. Van zyn aanvankeiyk voornemen om tege- ïykertyd voorgoed den dienst te verlaten, schynt hy te zyn teruggekomen, althans we vernemen, dat by in Augustus a. s. met zijn jeugdige echtgenoote zyn twee reeds vertrok ken reisvrienden naar Nederland zal volgen. Hy zal zorgen een maand vóór de verstryking ▼an het hem verleende buitenlandsche ver lof in 's-Gravenhage terug te zyn en gaat, zoodra die termyn verstreken is, zyn dienst hervatten. J.-B Mevrouw de woduwe Waltenberg, te Semarang, oud 68 jaar, Leeft zich Maandag- morgon door ophanging aan de achterdeur van haar woning van het leven beroofd; aan leiding tot dio wanhopige daad is onbekend. Te halfzeven dien morgen gelastte zy baar eenige vrouwelijke bediende om het graf van wyien haar echtgenoot te gaan schoonmaken en beval de baboe verder by haar terugkomst door de achterdeur het huis binnen te komen. De baboe verwyderde zich om de order uit te voeren. Ongeveer een uur daarna keerde zy terug en wildo het huis door de achterdeur binnonloopen, doch tot haar schrik zag zy het ontzielde lichaam van haar meesteres aan een touw aan de deur hangen. Volgens do „Som. Ct." had zg het vorig jaar nog haar gouden bruiloft gevierd en ongeveer 6 maanden later overleed haar man. Zg schijnt zich diens dood erg te hebben aangetrokken en niets anders meer verlangd dan hem in het graf te volgen. De „J.-B." schrgft: De roovergen, gepleegd op uit Europa aangevoerde en te Singapore in booten van de Koninklgke Paketvaartmaat- schappg overgeladen goederen, nemen een bedenkelgkea omvang aan. Te Semarang was de inhoud van zes kisten messen, bestemd voor de Handelsvereeniging Amsterdam, ook al verwisseld met brandhout en stroo. Hst zal zeer moeilijk zyn uit te maken of de diefstallen zyn gepleegd op de mailreia, in do haven van Singapore of aan boord van de booten der Koninklgke. Het in de kisten gevonden hout moet Indisch bout zyn. Verwoestingen door een bandjir. Een hevige bandjir heeft de afdeeliugs- hoofdplaats Patjitan hevig geteisterd; hier omtrent wordt het volgende aan „De Loc.1' bericht: Nadat in den nacht van twee op drie dezer een zware regen was gevallen, dio aldoor aan hield tot den volgenden morgen, begon het water van de rivier tegen negen uren in den voormiddag aan den Westkant van het Chi- neesche kamp over te loopen en stroomde met geweld over de plaats, waardoor linnen een kort tgdsverloop alles was overstroomd. Tegen éón uur in den namiddag werd het een ieder banger om bet hart, omdat hot water al maar aanwies, waardoor het Chinoesche kamp, de kawedanan en do woning van den patih eenige voeten onder water stonden, terwgl de kampongs Tundjoeng en Tegalen een groot meor geleken en op den grooten weg het water een paar meters diep was. Verscheidene steenen huizen hebben het af- gel-gd, ten gevolge waarvan de algemeene vrees grooter werd en het gejammer van vrouwen en kinderen hartverscheurend was. Gelukkig begon tegen vyf uren in den na middag bet water te zakken, en was 's avonds, uitgezonderd op eenige laag gelegen gedeelten, al het water weggevloeid. Den volgenden morgen toog het bestuur ODmiddelIgk aan het werk om de verwoestingen en aangebrachte schade na te gaan, waardoor werd geconstateerd, dat vele huizen waron weggespoeld, [beplantingen vernield, van vele bruggen de p'anken oa andero houtwerken door den stroom medegesleurd, de wegen vreeseiyk hebben geleden, by v. die van Patji tan naar Tamperan als hot ware hier en daar uitgegraven, terwyi van de yzeren brug in dien weg een landhoofd geheel is weggeslagen en van de brug zelf een gedeelte over 10 meter lengte als het ware geheel was afge zaagd. Ook menschenlevens vallen te betreuren; voor zoover bekend, worden vier personen vermist. Het district Semanten moet nochtans het meest hebben geledon. Een ander kort bericht uit die streken ver mei it alben een zware bandjir, die pl. m. f 100,000 schade heeft veroorzaakt. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indiö zijn de volgende boschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Vorloond: V/o- gens langdurigon dienst een jaar verlof naar Europa, aan den secretaris der residentie Tapanoeli (Suma tra's Westkust) R. W. Wijnmalen; een buitenlandsch verlol aan den notaris tevens vendumeester te Tandjong-Pinang (Riouw en Onder- hoorighedon) II. Loriuux. Benoemd: Tot voorzitter van de landraden te Bandjarnegara (Banjoeraas), en Wonosobo (Ba- gelen) de voorzitter van den landraad to Kraksaan, Mr. J. Luyke Roskott; tot tijdel'jken vervanger van den notaris, tevens vendumeester te Tandjong-Pinang, H. Loriaux ge durende diens afwezigheid met buitenlandsch verlof, de candidaat-notaris M. J. E. Schaalje Bij de fabriek der Opium-regie. Belast: Met de waarneming der betrekking van opzichter E R. F. Reyncko, thans tijdelijk i op eerste machinist bij den dienst ter bestrijding ter roe van den sluikhandel in opium; C. P. L. A Klerks en EL W. Schrade, beiden thaas bij die fabriek tijdelijk werkzaam. Bij de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java: Geplaatst: Bij de We9terlijnon de chef dor exploitatie S. A. Schaafsma; bij do Oosterlijnen de chef der 2de afdeeling J. Monod de Froideville. B(j den Waterstaat en 's lands B. O. W. Overgeplaatst: Van de res. Palembang naar de res. Batavia de opzichter lste kl. G. Rapp; van de res. Japara naar de res. Madioen de op zichter 3de kl. A. J. De la Rambelie. Toegevoegd: Aan den chef der irrigatie- afdeeling Serang met Koedoes als standplaats do opzichter 3de kl. S. Van Slooten. Tijdelijk gesteld: Ter beschikking den chef der irrigalie-afdeeÜDg Brantas de ziebter 3de kl. E W. Bitterberg. DEPARTEMENT VAN MARINE. Overge- f» laatst: Van de .Koningin Emma der Neder- anden" op de .Prins Hondrik der Nederlanden" de luit. ter zee lste kl. P. J. Serlé; van de .Koningin Emma der Nederlanden" op de „Mataram" de luit. ter zee 2de kl. J. O. Kolk- meijer; van de .Koningin Emma der Nederlanden" op de ,Prin9 Hendrik der Nederlanden" de luit. ter zee 2de kl. K. Zecven; van de .Koningin Emma der Nederlanden" op de .Madura" de ofT, van gez. 2do kl. L. Yan Lissa; van do .Prins Hendrik der Nederlanden" op de .Koningin Emma der Nederlanden" de luit. ter zee lste kl. M. II. E. Sache; van do .Mataram" op de .Koningin Emma der Nederlanden" de luit. ter zee 2de kl. J. Wolter- beek Muller; van de .Prins Hendrik der Nederlanden" op de .Koningin Emma der Nederlanden" de luit. ter zee 2de kl. F. A. Smit Kleine; van de .Madura" op de .Koningin Emma dor Nederlanden" de off. van gez 2de kl. S. Ruitinga; van de .Atjeh" op de .Madura" de lait. ter zee 2de kl. R. L. L. Dijkhuis; van de .Madura" op de .Atjeh" de luit. tor zee 2de kl. A. Wollcr; van de ,Edi" op de .Bali" do luit ter zee 2do kl.. A. W. Boeke; van de .Bali" op de ,Edi" de loit ter zee 2de kl. L. J. Quant; van de .Koningin Emma der Nederlanden" op de .Sumatra" de adelborsten lato kl. C. L. Scbepp en J. C. Jager; van de „Gedeh" op de .Prins Hendrik der Nederlanden" do adjunct-administrateur P. M. Schreuder; van do .Prins Hendrik der Nederlanden" op de .Gedeh" de adjunct-administrateur M. C. Jantze. Bonoemd l'ot opziener voor de politie bjj het Marine-etablissement te Soerabaja J. A. Van Hemeit, thans tijdelijk belast met do waarneming dier betrekking. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Ingetrok ken. Do overplaatsing bij het 15de bataljon inf. en overgeplaatst bij het 5de bataljon inf., de kapt. bij het 12de bataljon infanterie, gecv. van Atjeh naar Batavia, L. J Van Bremen. Geplaatst: Bij aankomst bij de troepenmacht in Atjeh, t.n.i., de kapt. der infanterie van verlof uit Nederland terugverwacht wordende E. W. J De Beijer; bij bet 2de depot bat., do 2de luit der inf. ait Nederland verwacht wordende, als zijnde bestemd voor den dienst h. 1.1 J. W. Ebbink. Overgeplaatst: Bij de troepenmacht in Atjeh, t. n. i., do lste luit. der int. bij het 2de depot-bat. te Magelang, F. M. L. Horsting; bij de VIdo afd. vau het D. v. O. (hoofdbureau van den geneeskundigen dienst) te Batavia, de dirigeereud off. van gez. der lste kl te Padang, J. W. T. E. Sikkes, bij den gencralcn staf, de luitenant-kolonel der infanterie J. L. Koster. Gemengd Nieuws. Gisteravond werden drioreizi- gers, die per Hollandsche spoor van hier naar Amsterdam gingc-n, onaangenaam verrast door het afbreken der wagens, waai in zy gezeten waren, zonder te worden gewaarschuwd. De trein reed wegen de heeren bleven waar zy waren l Eerst een uur later dan zy aanvankeiyk gedacht hadden bereikten zy de hoofdstad. Door don kantonrechter te Rotter dam werd oDlangs verbindende kracht ontzegd aan de artikelen 21 54 van de gemeentelyko bouwverordening aldaar, op grond, dat deze artikelen in stryd zouden zyn met art. 151 der Grondwet, wyi zy het algemeen verbod behelzen om o. a keldertrappen en kelderluiken te hebben buiten de rooiing, ongeacht of men die voorwerpen reeds tydens het in-werking- treden van het verbod had en zonder onder scheid te meken of men die voorwerpen op eigen grond dan wel op gemeentegrond of straat heeft. De Hoogo Raad heeft dis beslissing van den kantonrechter vernietigd en uitgemaakt, dat de genoemde artikelen dor verordening wel degeiyk verbindende kracht hebben. Een overtreder van het vertoJ door don kanton rechter van alle rechtsvervolging ontslagen is mitsdien door den Hoogen Raad tot geldboete veroordeeld, terwgl Burg. en Woths. volg ns de verorJening bevoegd zyn de weg ruiming der bedoelde voorwerpen te gelasten. Niet minder dan 120 personen (waarschyniyk wel meer) zyn te Amsterdam de dupe geworden van een slimmen oplichter. De monschen hadden nl. sedert lang wekelgks 5 cents voor paaschbrood en eieren gestort aan do vereeniging „Eeriykheid zy ons doel" (sic), kantoor houdende ln de Gerard-Dou straat. De betrokken persoon schynt heimeiyk do stad verlaten te hebben. Te Veendam had Zondagnacht tusschen eenige beschonken jongelui een vechtpartg plaats, waarby druk met mossen gekorven en gesneden werd. Een zekero J. Smit bekwam een hoogst gevaarlyken messteek in de linkerlong. De dader, B., is gevangengenomen. Z a a k—H ogerhuizen. Paulus Van Dyk deelt thans in een locaal Friesch blad mede, dat hg nimmer tegen mr. P. J. Troelstra by de justitie een klacht zal indienen wegens laster. üit zyn scbrgven biykt, dat Van Dyk by het afzenden van dien brief nog niet wist, dat de door hem gevraagde som voor reis kosten, vergoeding, enz. byeengebracht was; wél echter, dat - hangt zgn overkomst van een aanklacht zynerzyds tegen rar T. af hy niet naar Nederland overkomt. By den heer A. r. d. Horst, pan- ningmeester van de Roei en Zeilvereenising „De Gouwzee", te Monnikendam, is 100 van de Koningin en f 50 van de Koningin Regentes ingekomen ten behoeve der visschers, dio onlangs in den storm hun netten verloren. Een heksenmeester. Een lood- gieter hield een gloeienden soldeerbout in de hand. „Als je my een dubbeltje geeft, lik ik er aan," zei een jongen. „Die grap wil ik hebben," 3prak do lood gieter en gaf den knaap een dubbeltje. De jongen likte nu heel leuk aan hot dub beltje, terwyi de loodgi ter niet weinig hit land had cr zco te zyn ingeloopen. Vervolg der Aövertentiön. bij BACKER, Langebrug 63, 9606 e van af 80 Cents. Photographie. 12 Album-Portretten ƒ3.— 6 ii 2. 9let Procfpoflrel loorat Aanbevelend, ia. Apotlieliei'sclijk Tcleplioonn. 3U§. Het Atelier is geopend van 9 uren tot donker. 514 12 Aalmarkt 3*5. SPONSBADEN. ZITBADEN. SCHOMMELBADEN. DOUCHEBADEN. 639 66 gebruikt voor Uwe kinderen nooit anders dan Zij is de zachtste en zuiverste zeep voor de huid. Bestrit bij Cwea WINKELIER! Keurige Kinderboeken Cadeau in ruil voor de omslagen. Zendt ze franco als brief aan het 654 40 KnOFRBKPoT. A w«tel flft.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 5