a. ter gelegenheid der InhuldigiDgsfee6ten aldaar te houden militaire taptoe met fakkel licht zeilt n deelnemen 350 muzikanten en tamboers, vormende met het geleide een stoet van ongeveer 500 man. De synodale commissie der Evang.-Luth. Kerk heelt besloten kerkeraden en predikanten uit to noodigan, aan den 31 sten Aug. a. 8. godsdienstige wijding te geven door het houden eener openbare godsdienstoefening op dien dag. De heer D. Van Lonkhuizen, cand. te Beteren, die het beroep naar Gelselaar bad aangenomeo, heeft aan den kerkeraad aldaar medegedeeld, dat hij zijn voornemen om predi kant te worden heeft laten varen. De heer M. J. Bronders, predikant te Sluipwijk, heelt de benoeming tot predikant in Ned.-Indië aangenomen. „Do juristen en het Grieksch" is de titel eener brochure, waarin dr. A. Poutsma eerst enkele argumenten bespreekt, die niet voldoende zijn om het Grieksch verplicht te houden; daarna tracht aan te toonen de onjuistheid van een aantal beweringen, op grond waarvan men de afschaffing van het Grieksch verdedigt, en eindelek eenige opmerkingen omtrent den te verwachten maatregel ten beste geeft. „De klassieke opleiding. Ernstige bedenkin gen tegen de gevolgde methode," door J. Beider Jz., is een brochure, waarvan de titel de strekking aangeeft. Uit het slot geven we hitr alleen dc-ze zinsneden„Behoudens enkele gunstige uitzonderingen gaat alles de ge ringe resultaten van het onderwijs bewijzen het volgens de oude sleur. Het gymna siaal onderwijs is niets anders dan een af- $>iegeling van het academische. De methode van de wetenschap der philologie is door een misverstand de paedagogische leerwijze ge worden van het gymnasium." Beide brochures zijn verschenen bij den heer P. Noordhof, uitgever te Groningen. De heer A. Veenhoven, te Wildervank, sedert 1895 lid der Provinciale Staten tan Groningen, voor het kiesdistrict Oude-Pekela, heeft wegens gezondheidsredenen als zoodanig zfin ontslag genomen. Te Amei ie is op ruim S6-jarigen ouder dom overleden mr. J. D. Van der Poal, oud lid van de Tweede Kamer, oud-burgemeester van Ameide en Tienhoven. De kapiteio-kwartiermeester W. "YVoud- stra, van het 3de reg. vesting art. te Gorkum, wordt den 20afceu Mei a. s. overgeplaatst bij het 1ste reg. huzaren te Amersfoort De kapt. H. J. Iwes, van het 1ste reg. inf. te Assen, zal binnenkort den dienst met pensioen verlaten. Naar men meldt, is te Baarlem opge richt een afdeeling van „Effatha", de vereeni- ging, die, 6taande op den gereformeerden grondslag, zich ten do<>l stelt de verpleging van doofstommen en blinden in hua stichtin gen to Leiden. Men mei ,t uit Zetten aan de „N. R. Ct" De burgemeester van Valburg is sedert Zaterdag uit de gemeente vertrokken. Naar men verneemt, zfin in de gemeente-admini stratie onregelmatigheden ontstaan. De heer C. Van Dolder, den 5den dez r te Geldersch Venendaal overleuen, heeft zijn gebecle vermogen, met uitzondering van enkele legateD, waaronder f 500 aan de Ned.-Herv. Kerk en f 500 aan het oudelie den huis, aan de Hervormdo diaconie te Venendaal ver maakt. Dd directie der Italiaansche Opera bericht, dat z\j einde September weier met de meest gevierde artisten van het gezelschap een nieuwe campagne in ons land zal aanvangen. Vroeger is al gemeld, dat de baryton Lunaroi dan terugkomt. Volgens het „Vad." zullen ook signora Montalcino en Cervi blijven. Ook de dirigent Einanuel. Brieven en andere stukken voor het oor logsschip „Nautilus" te Santa Cruz do TenerifTo zullen tot en met 13 Mei a. s. met elke post- gelegenheid uit Nederland naar die plaats worden verzonden in pakketten aan bet adres van het genoemde oorlogsschip aldaar. Daarna zullen, tot nadere aankondiging, dagelijks met den trein van 7.20 m. van Amsterdam naar Antwerpen brieven en andere stukken worden verzonden aan het adres van betzelfde oorlogsschip te Cadiz. Opdat dia brieven en andere stukken bij de sortoering op de postkantoren dadelijk in het oog vallen, worden belanghebbenden uitge- noodigd ze te voorzien van twee zich kruisende strepen over het gebetle adres, loopende van den eenen hoek naar den anderen. (SZs. Ct Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Hem en Venbuizen den weleerw. heer D. D. Bos, en tot pastoor te "Wijk-aan-Zee den weleerw. heer C. J. P. Fokkes, die kapelaan was te Vclzen. Omtrent de nieuwe internationale ver binding van Londen met het vasteland door nl. van uit Londen een middagdienst over Vlissingen te organiseeren, deelt deLondonsche correspondent van de „N. R. C." mede, dat het denkbeeld ook gunstig is opgenomen door de directie van de Maatschappij tot Ezpl. van Staatsspoor wogen. Uit oen scbryvon van genoemde directie aan een correspondent blijkt, dat deze quaestie reeds sedert geruimen tijd do aandacht der botrokken Maatschappijen trok, overtuigd als allen zjjn, dat een later vertrekuur uit Londen ten zeerste gewenscht is. De wenscheiyk- heid om de erkende verbtteriog tot stand te brengen, schuilt iu het beswaar, om goede verbindingen te krjjgon naar de groote plaatsen in Duitscbland. Ia Duitscbland toch zouden daartoe geheel nieuwe sneltreinen moeten worden ingelegd, zonder dat bestaande treinen zouden kunnen worden gemist. De directie der Staatsspoor blijft echter aan de betreffende aangelegenheid voortdurend haar aandacht wijden en van haar kant zal in alle mogelijke opzichten worden medegewerkt om deze ver betering tot stand to brengen. Het stoomschip Laertes", van Amster dam naar Java, arriveerde 11 April te Liver pool; de „Brouwer", van Amsterdam naar Batavia, ia 12 April wegens slecht weer by Dungeness geaDkord; de „Obdam" arriveerde 12 April van Rotterdam te N«euw-York. Oudshoorn. Op 2den Paaschdag omstreeks 12 uren geraakte de burgemeester van Ter-Aar door een onbekende oorzaak met paard en rijtuig op hol. Naby de Oudshoornsche kerk reed het lichte rijtuigje tegen een hardsteenen paal, die fcy den grond als glas afknapte. De be stuurder, ziende, het paard niet meer te kannen houden, sprong er uit en kwam er met een schram aan de hand af.- Bet paard werd weldra gegrepen, terwijl de tilbury deerlijk gehavend werd. CU de „Staatscourant". Kon. besluiten. Met ingang van 9 April 1898 is de directour *an bet post- en telegraaf kantoor te IJzendijke J. H. Bödekcr uit 's lands dienst ontslagen. De voor den dienst in Ned.-Indië bestemde tweede luitenant der infanterie E. C. Brasse gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië, in te gaan op den dag, waarop bij in dio gewesten in aclieven dienst zal worden gesteld. Min. beschikking. Benoemd tot opzichter bij 's Rijks Museum te Amsterdam, C. L. Martron, gop. stafmuzikant vau het 4de reg. infanterie. Gemengd Nieuws. Op da door de Leidsche kegel- club „Harmonie" uitgeschreven internationale kegel wed streden, op de banen van bet café „Vogeltuin" aan den Stationsweg alhier, was de deelneming voor den corps wedstrijd (senio res) zoo groot, dat het concours voor die af- deeliDg over twee dagen moest worden ver deeld. Iedere mededingende vereeniging had het recht 5 harer leden af te vaardigen, terwijl het bovenlien geoorloofd was ook meer vijf tallen af te vaardigen, waarvan door veel clubs gobruik was gemaakt. Zoodoende bedroeg bet aantal ploegen niet minder dan 57. Ieder afgevaardigde doed tien achtereen volgende worpen. De wedstrijd was zeer geanimeerd en er heerschte voortdurend een recht gezellige geest onder de kegelaars, wat zeer zeker tot het welslagen van een concours medewerkt. De uitslag van deD geheelen corpswedstrijd was als volgt: lste prijs: massief gouden mei., de club „A. T. G. V." te Amsterdam, met 306 punten. 2de prijs: groote verguld zilveren mod., „de Vaste Hand" te Amsterdam, met 291 punten. 3de prijs: verg. zilv. med., „de Vriend schap" te Amsterdam, met 288 punten. 4de prjjs: verg. zilv. med., „Onder Ons" te Rotterdam, met 285 punten. 5de prijs: groote zilv. med., „de Vliegende Hollander" te Haarlem, met 279 punten. 6de prijs: groote zilv. med., „de Kroon" te Haarlem, met 268 punten. 7de prijs: zilveren med., „Onderlinge Vriend schap" te Amsterdam, met 258 punten. 8ste prijs: zilveren med., „KleinHamburg" te Amsterdam, met 254 punten. 9de prfls: zilveren med., „Ewaldi" te Am sterdam, met 252 punten. 10de prys: zilveren med., „Hard gaat ie" te Haarlem, met 251 punten. Negenprüs (verg. zilv. med., uitgeloofd voor de club, die de meeste negens wierp) de club „A. T. G. V." te Amsterdam met 11 negens. Treffersprijs: de club „de Kroon" te Haarlem, met 50 treffers. Koningsprijs (verg. zilv. med., uitgeloofd voor hen, cie het hoogst van hunne vereeni- ging wierpen) de heer A. Spiekerman, van Den Haag, van de club „Ons Genoegen", met 72 punteD. Consolatieprys (zilv. mod., voor het minst aantal punten zonder poedel) de heer N. Vellekoop te Schiedam van de club Musis Sacrum", met 47 punten. De prooven der diploma's, welke bij de medailles zullen worden uitgereikt, waren in het lokaal ter bezichtiging gesteld. Zij trokken de aandacht en vielen over 't algemeen zeer in den smaak der heeren kegelaars. De hierboven vermelde, prijzen behaald hebbende tien clubs komen den lsten Mei a. s. weer tegen elkander in het strijdperk, ten einde alsdan te kampen om den eere-prijs, bestaande in een groote verguld zilveren medaille met 5 verguld zilveren draag medailles als souvenir voor de vijf winnende afge vaardigden. De 18-jarige bierbottolaarsknecht H. J. Snel, die gearresteerd is wegens diefstal in de brouwerij „De Posthoorn", is afkomstig van Alfen. Gistermiddag bood de Koekamp te 's-Gravenhago een schouwspel, dat door duizenden, aan alle kanten van het rasterwerk geschaard, met belangstelling werd gevolgd. Een kleine hond had het afgesloten veld weten binnen te dringen en verlustigde zich in het opjagen der herten. Het publiek kreeg een steeple chase te zien, zooals maar Z9lden in den circus vor- toond wordt. Nu eons zochten de huppelende, vreesachtige bewoners van den Hertenkamp in verspreide ordo een goed heenkomen, dan weder zwenkten zjj in gesloten gelederen over de groene weide, *5ó regelmatig, dat ten eskadron paardenvolk het niet beter zou doen. Er werden al maar om een ontmoeting met het zwarte keffertje te ontkomen, figuren ge maakt, die aan het quadrille- en carousel- rijden herinnerden. Op zeker oogonblik, dat de viervoetige houder van deze klopjacht zich in het achtergedeelte van het veld nabU de gebouwen waagt, paDgl daar ontbrandt uit de schuur een geweexsphot, gevolgd door een tweeden knaL De boschwachter, die met geladen geweer op den loer lag, heeft zijn plicht gedaan: de indringer en rustverstoorder was met twee hagolschoteu afgemaakt. Daar lag het dartele dier van zooeven bewegingloos op den rug uitgestrekt, de pooteu ten hemel geheven. „Arm beest!" zuchtten velen. Yo o rde recht bank te 's-Gravenhage werd heien gepleit over de volgende quaestie. Iemand eischte wegens gedane werkzaam heden voor een orgelfabrikant het hem naar by beweerde toekomende loon. De gedaagde fabrikant beweerde, dat de eischer slechts meesterknecht was geweest van gedaagde en hem niet meer toekwam dan het maximum loon van f 20 per week, dat gedaagde hem wilde betalen. Voor eischer trad op mr. Sipkes, voor ge daagde mr. Gordon, beiien te Leiden. De stoomtram der H. IJ.-S.-M. ver voerde met de Paaschdagen ongeveer 8000 personen van en naar Scbeveningen. Het O. M. bij de Am8terdam8che rechtbank, waargenomen door den officier van justitie mr. Von Baumhauer, eischte gisteren tegen de ex-dienstbode van den caféhouder Schiller 6 maanden gevangenisstraf, wegens diefstal van verschillende lakens, servetten, handdoeken, theelepels, kussens, messen, enz. Overeenkomstig de conclusie van het O. M. besliste de Hooge Raad, dat het geven van huisonderwijs aan personen van gevestigden leeftijd door iemand, niet in het bezit van een akte van bekwaamheid, niet strafbaar is, daar de wet by het ver bieden van het geven van onderwijs door onbevoegden alleen bedoelt kinderen te be schermen en niet om mannen, huisvaders te dwingen les te nemen b\j onderwijzers met akten alleen, maar om integendeel dezen vry te laten in hun keuzo. Op dien grond werd de onderwyzer te '6 Hertogenboscb, die aan personen van 25 jaar en ouder onderricht in de Engelsche taal gaf zond6T in het bezit te zyn van een akte, van alle rechtsvervolging ontslagen. Een hevige brand woedde Vrij dagmiddag te Eemelen. In weinige uren waren de woningen van de landbouwers Mour- mans en Vroemen in asch gelegd. Drie koeien en eenige varkens kwamen mede in de vlam men om. Alles was verzekerd. Oorzaak onbe kend. Zondag is te Middelburg een intercommunale voetbalwedstrijd gehouden tusscben leerlingen van H. B.-S. en gymnasia. De „Midd. Ct." heeft niet veel sympathie voor deze wedstrijden vooral nu haar ge bleken is dat ze op de jongelui allesbehalve veredelend werken. Het blad vertelt o. m. het volgende: „Na afloop van den wedstryd had dien mid dag een groote bitterfuif plaats, zoodat de heertjes al aardig opgewonden waren, toen de tyd aanbrak voor het diner, dat zy den Rot- tordamschen gasten aanboden. „Dat die maaltijd bovendien goed besproeid was, bleek na afloop, toen de jongeheeren zich op straat vertoonden ea velen bepaald dronken langs den weg zwierden. Een groote bende deed een inval in een bierhuis op dc Lange Dvlft, waar het zoo ruw toeging, als men in academiesteden zelfs niet dikwijls ziet als het eerste jaar aan den gang is. De heertjes van H. B.-S. en gymnasium schepten den boel geweldig op. „Stoelen en tafels werden omgeworpen, en toen het gezelschap daar verwyderd was, moesten de vrouwea on meisjes op straat het ontgelden. Eu ware het daar nog maar by gebleven! Maar later werden nog bezoeken gebracht aan inrichtingen, waar schooljongens nog minder op hun plaats zijn dan in bierhuizon. „'t "Was een walglijke boel en zelfs de grootste voorstanders van sport zullen moeilyk kunnen ontkennen, dat zalk een wijze van feestvieren meer schade doet dan de beste lichaamsoefening kan herstellen." Yoor Parysche handelaars werden to Sneek ruim 3000 kievitseieren opgekocht tegen 15 ets. per stuk. In don vroegen ochtend van den llden dezer ontstond te Bolsward een uit slaande brand op het terrein der gasfabriek, in een bergplaats van steenkolen, cokes tn ongeblu8chte kalk. In het begin liet het zich dreigend aanzien, drie spuiten waren spoedig op het terrein, maar gelukkig is de fabriek gespaard gebleven. Do brand is ontstaan door broeiing van yzeraarae, die, als niet meer bruikbaar, in bovengenoemde bergplaats was opgestapeld. Volgens de Duitsche bladen worden by de vervanging van wyien Anton Seidl als orkest-directeur te New-York, zeer hooge jaarwedden uitgeloofd. Den heer Weingartner, directeur der Beriyneche opera, is 60,000 mark geboden, aan Nikiscb, te Leipzig, zelfs S5,000 mark. Beiden hebben echter bedankt. Gisternamiddag is te Winschoten geboeid binnengebracht een fabrieksarbeider uit Veendam, verdacht van zware mishan deling op een persoon aldaar, gepleegd in den nacht van Maandag op Dinsdag. De ver dachte beet L. Banes en is ruim 20 jaren oud; de gewonde, een zekere Jan Smid, ont ving verschillende steken. Z(jn toestand is hoogst bedenkslyk. In de venen van Westerlee is gistermorgen door de veenarbeiders het werk gestaakt» De marechaussees van Winschoten zyn derwaarts vertrokken. By Schaerbeek heeft een spoor wegongeluk plaats gehad; de trein van 10.57 uit Antwerpen is op een naar Antwerpen vertrekkenden trein geloopen. Een tiental personen ztfn min of meer ernstig gekwetst. Te Victoria (Britsch Columbia) is bericht gekomen van oen derde lawine in den Tsjilkoet pas, op den weg naar de goudvelden van Klondyke. Acht ïyken zyn gevonden en men vreest dat nog 75 menschen omgekomen zyn. De Engelsche Voetbalspelers in Nederland. Morgen speelt het elftal Engelsche voetbal spelers, dat evenals vorige jaren met Paechen ons land bezoekt, tegen het Nederlandsch Studenten-elftal op het terrein der L. C.- en F.-C. „Ajax" aan den Ryusburgerweg. (Zie advertentie). Het spel der Nederlanders is sinds verleden jaar zeer vooruitgegaan, betgeen blfjkt uit de verschillende nederlagen der EogelacheiL Zaterdag verloren z(J in Arnhem tegen „Vitesse" met 7 tegen 0 punten. In Rotter dam leden zij Zondag »en even groote neder laag tegen het Nederlandsch elftal; „Rap", de sterke Amsterdamsche club, versloeg hen den volgenden dag met 3 tegen 1 punt, en gisteren won bet 2de-klasse-elftal in Heem stede eveneens met 3 tegen 1 punt. De Engelschen zullen alles er op zetten om ook eens een overwinning te behalen. Men zegt zelfs, dat hun leidsman, mr. Craven, naar Engeland is gegaan om nog een paar zeer goede spelers te halen. By mooi weer kan men or dus op rekenen, dat dezo wedstryd alles zal overtreffen, wat tot nog toe op voet- balgebied in Leiden is te zien geweest. Burgerlijke Stand ran Leiden. Van C tot en mot 13 April.l BEVALLENCh. J. Abrahams geb. v. d. Ing D. G. W. Bestelink geb. Klinkenberg D. E. Later- veer geb. Koet Z. M. Aiink gsb. Smal Z. A. Waasdorp geb. v. d. Nieuwendnk D. S. M. Weyers geb. De Vink Z. J. Do vroede geb. v. d. Wou Z.J. H. Scheels geb. MontanusZ.J. H. Dumoulin geb. De Hart Z. A. v. Hoven geb. v. d. Steen Z.J. C. v. Hoeken geb. Vrijland D. J. M. v. Ovost geb. v. d. Ploeg D. J. Hollebeek geb. Boon Z. H. Do Wolf geb. Lasschuyt D. W. Zuiderduin geb. Swaab Z. A. Tegelaar geb. Chaudron D. C. Bekker geb. Dingjan D. M. Verhoeven geb. Gorrel Z. S. Onvlee geb. Euse- ling Z. J. Sierat geb. Taffijn D. F. W. H. v. d. Voort geb. v. d. Voorden D. C. Favier geb. Goedraad Z. A. Woltcrstorff geb. v. d. Burg D.— E. De Groot geb. v. Galen D. E. Optendrees §eb. Vroom D. J. W. Kooreman geb. Engels L. Karreman geb. Regeer Z. M. E. God dijn geb. v. Snickt Z. A. Kop geb. Soer Z. J. E. H. Scbreinemakera geb. Pol mans D. L. K. v. Bcntum geb. Den Boef D. E. Bol geb. KretD. A. M. Tcntvolde geb. De Hoog Z. A. S. Veerman geb. v. Brederode D. on Z. C. J. A Groenendijk geb. v. Deventer D. P. De Mey geb. Brouwer D. E. De Vos geb. Mulder D. H. v. Weeren geb. Berlomon 2 JL>. J. Th. De Haan geb. Kramp I). M. P. v. d. Berg geb. Stoute D. M. J. Straathof geb. De Bolster D. M. F. DoKeuning geb. Rietbergen Z. A. Verboeven geb. Do Nie D. GEHUWD; D. Hannaart w. met !S. W. L. Rook id. H. Molenaar jm. met S. Stouten jd. H. Dreef jm. met J. C. Kriek jd. W. Poeliejoo jm. met W. Van Zonneveld ja. OVERLEDEN: J. Korsegeb. Vrijmoet W.86j.— A. F. De Feij Z. 4 m. P. F. Cornelisse W. 73 j. J. F. Van Baardwijk D. 78 j. J. Smit geb. FEcluse W. 82 j. C. Van Rosmalen Z. 8 m. C. M. Laaken geb. Zoet V. 40 j.A. W. De Hees M. 78 j. A. C. Planje Z. 3 w. J. Hoet D. 25 j. K. Vreken Z. 22 j. M. Hendriks geb. De Jong W. 87 j. H. J. W. Nijssen Z. 13 j. M. Verhooven Z. 2 u. C. Westbroek geb. Woud stra V. 37 j. M. Bonte geb. Beukenholdt D. levenl. P. Weyman M. 57 j. A. M. A. Scbolton geb. Ras W. 78 j. J. Lips geb. Pont V. 75j.— P. Stoeke Z. 2 j. A. B. Van Iterson geb. La Bree W. 57 j. M. W. Straathof D. 6 u. A. C. Yperlaan D. 14 j. Spanje en de Vereenigde Staten. Beknopt is gisteren reeds de Boodschap van den president der Vereenigde Stat.n aan het Congres weergegeven. Een uitgebreider uittreksel volgt thans. De president zet uiteen waarom de Ver eenigde Staten niet overschillig knnnen aan zien den toestand op Cuba. Hi) wiist er op, dat elke nieuwe opstand op Cuba de Vereenigde Staten op hooge kosten heeft gejaagd, den handel der republiek ernstig heeft geschaad en aanleiding heeft gegeven tot veroo. ,/aar- diging bj) de Amerikaansche democratie, die niet dulden kan de wreede, barbaarsche en onbeschaafde wijze, waarop de strijd wordt gevoerd. De president gaat na de vergeefsche pogin gen van zi)n voorgangere om den vrele op Cuba te herstellen en vervolgt dan: „De pogingen van Spanje om den opstand te onderdrukken, zijn versterkt door aan de gruwelen van den strijd een nieuwen onmen- scheljjken maatregel te paren, die gelukkig in de moderne geschiedenis der Christelijke volkeren zijn weerga niet vindt. Toen het tegenwoordige mieiBterie zijn ambt aanvaardde, was de landbouwende bevolking van Cuba, geraamd op 300,000 zielen, samengepakt in de steden en binnen den onmiddellijken omtrek daarvan, beroofd van haar middelen van be staan en van hasr onderdak. Schamel gekleed, levende in de meest ongezonde omstandig heden, daar de scbaarschte van levensmid delen toenam met de verwoesting der ontvolkte streken, waren onder hen nood en gebrek tot ellende en hongerdood. „Van maand tot maand steeg de sterfte ouder de reconcentrados tot een verontrustend cijfer en omstreeks Maart 1897 bedroeg zü, volgens conservalisveschattingen uitSpaanscbe bron, meer dan vijftig percent van het ge heele aantal", De president herinnert aan zijn vorige booischap en aan pogingen in verband met den toestand op Cuba. H(j merkt op dat Spanjè de noodzakelijkheid Tan een verbetering heeft erkend en zegt: „Voortzetting van den strijd beteekent den ondergang van een of van beide partijen. In deze overtuigiDg acht Ik het mUn plicht met waarachtig vriendschappelijke bedoelingen 'te trachten de onmiddellijke beëindiging van den oorlog tot stand te brengen. „Van het standpunt van opportuniteit acht ik het niet verstandig, noch voorzichtig van de regeering van dit land om op bet 1 oogonblik de onafhankelijkheid der zooge naamde Cubaansche Bepubliek te erkennen. Zulk een erkenning is niet noodig om de Vereenigde Staten in staat te stellen door hun tnsschenkomst op het eiland den vrede te heretellen. Qingen wij thans over tot erkenning van eenige bijzondere regeering op Cuba dan zouden wij ons blootstellen aan lastige internationale verplichtingen tegenover de erkende organisatie. „In geval van interventie zou one gedrag zijn onderworpen aan de goed- of afkeuring van zulk een regeering. Wjj zouden ons moeten onderwerpen aan haar inzichten en tegenover haar moeten staan als een eenvoudige vriend schappelijke bondgenoot. „Wanneer later mocht blijken, dat er op het eiland een regeering is, die in staat is de functies van een afzonderlijke natie te vervullen en die inderdaad den werkelijken vorm en de attributen van een nationaliteit beeft, dan zullen wij zulk een regeering gereedelyk kunnen erkennen en dan zullen de betrekkingen en de belangen van de Ver eenigde Staten met zulk een volk geregeld kunnen warden. „Thans blijven nog over twee vormen van interventie, om een eind te maken aan den oorlog: als onzijdigs sn onpartijdige staat, die aan beide partijen een rationeele overeen komst oplegt, of als actief bondgenoot van een van beide partijen. „Wat den eersten vorm betreft, moet men niet vergeten, dat gedurende de laatste maan den het optreden van de 'Vereenigde Staten feitelijk een vriendschappelijke interventie is geweest op verschillende wijzon, waarvan geen enkels definitief was, maar die alleen er op berekend waren een krachtiger invloed te oefenen om tot een vredelievend eindresul taat te komen, dat billijk en eertol is voor alle belanghebbenden. „De geest, die tot dusver al onze daden heeft geleid, is een ernstig en onbaatzuchtig verlangen naar vrede en voorspoed op Cuba geweest, zonder bijgedachte aan een oneenig- hei l tusschen de Vereenigde Staten on Spanje en zonder dat deze vrede en deze voorspoed rood gekleurd zouden worden door het bloed van Amerikaansche burgers. „De gewapende interventie der Vereenigde Staten als onzjjdigen staat, om aan den oorlog een einde te maken, is te verdedigen op rationeele gronden, op grond van de groote wetten van humaniteit en van de talrijke geschiedkundige precedenten, waarbij naburige staten tusschenbeiJe z(jn gekomen bij botsin gen buiten hun grenzen, om do onnoodige opoffering van een groot aantal menschen- levens te beletten. Dat eischt evenwel het N aanwenden van kracht op beide partijen in den strijd, zoowel om ze te dwingen tot een wapenstilstand als om een mogelijke oplos sing tot stand te brengen. „De rechtvaardiging voor een interventie van dien aard kan vluchtig als volgt worden geresumeerd „lo. In het belang van de menschelijkheid om een eind te maken aan de barbaarsch- heden, aan het bloedvergieten, aan den hongersnood en aan de verschrikkelijke ellende, die thans op Cuba beoracht en welke de etrijdendo partijen niet in staat zijn te ver mindoren of te verlichten, of welke zi) niet willen verminderen of verlichten. „Het is geen antwoord, wanneer men zegt: „Dat geschiedt in een ander land, toebe- hoorende aan een ander volk, dat gaat ons dus niet aan." „Het is onze bijzondere plicht, want het ge beurt aan onze deuren. „2o. Wü moeten onze landgenooten die op Cuba wonen, boschermen en schadeloos stellen voor weggenomen verwanten of oen verloren bestaan, hetgeen geen enkele regeering op Cuba kan of wil doen en te dien einde moeten wij een eind maken aan een toestand die hen van een wettige bescherming berooft. „3o. Het recht van interventie kan worden verdedigd door te wüzsn op de zeer groote schade die aan den handel en aan de zaken is berokkend door de dwaze vernieling van eigendommen en de verwoesting van het eiland. 4o. De tegenwoordige staat van zaken op Cuba is een voortdurende bedreiging van onzen vrede en drijft onze regeering tot enorme uitgaven. Deze botsing die nu reeds jaren voortbestaat op een eiland zoo dichtbij, waar mede het Amerikaansche volk handel drijft en handelsbetrekkingen heeft, terwgl de levens 6n de vrijheid van onze landgenooten onop houdelijk gevaar loopen, hun eigendommen verwoest en zij zeiven geruïneerd worden, waarby onze koopvaardijschepen de kans loopen als het ware voor onze deur genomen te worden door de oorlogsschepen van een vreemde natie, de vrijbuitersexpedities dis wij onmogelijk geheel kunnen voorkomen, de prikkelende quaestles en de moeilijkheden die daaruit voortvloeiendit alles en nog

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2