N°, 11694 Donderdag 7 April, 1898 <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat nit TWEE Bladen. Leiden, 6 ApriL Feuilleton. Zijn Keukenmeid. LEIDSC1 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 8 maanden. Franco per poet Afzonderlijke Nommers MO. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN; Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0. 171. Qrootere letters naar plaatsruimte. - Voor bet incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste blad. Wegens dea Goeden Fry dag zal deze courant dien dag niet worden uitgegeven. De heer J. W. Nortior, commies der 3de klasse bfl de posteren albier, is mot ingang van 1 Juni bevorderd tot commies der 2de klasse. De kapiteia P. W. Bosboom, van het 4de regiment infanterie, alhier in garnizoen, die bü Koninklijk besluit van 25 Maart jl. is overgeplaatst by het regiment grenadiers en jagers, zal den 12den April a. 8. zijn nieuwe bestemming volgen. De heer B. E. Spijker Azo., door ons dezer dagen genoemd In verband met de ©pening van den nieuwen winkel van den heer B. E. Spijker P.Hzn. (Hoogewoerd 104), verzoekt oni? er op te willen wyz-m, dat h\j alhier woonachtig en dus architect alhier i3. Onze vroegere stadgenoot de hoer H. Snel Is benoemd tot hoofd der school te Andel (Noord Brabant). De heer J. Sjaardema, onderwijzer aan de Christelijke ecbool te Aalsmeer, is benoemd tot eersten onderwijzer aan de Christelijke Bchool te Spakenburg, en heelt die benoeming aangenomen. In den Haagschen gemeenteraad kwam gisteren in behandeling het praeadvies op het bekende adres van de heeren Gerlach c. s omtrent do inkorting van den t(jd der vacan- tlön aan het gymnasium en de hoogere bur gerscholen. Door den heer Polak Daniêls werd van B. en Wb. de verklaring uiigtlokt, dat de quaestie, tn dit adres behandeld, volstrekt niet in wet telijk verband mag beschouwd worden met do aanvrage van dr. Groenman om ontslag als directeur der hoogere burgerschool met jarigen cursus. De burgemeester, die opvat ting volkomen bevestigend, voegde er de verklaring bi), dat B. en Ws. do ontslagaan vrage zeer betreuren en dat z(J gaarne dr. G. als directeur zouden behouden zien. Beide zaken moeten echter op zichzelf gbtoetst wor den aan hetgeen het gemeentebelang eischt. Voor het overige werd zondor bezwaar beslo ten, om, op grond der verordening, afwijzend te beschikken op het adres-Gerlach c. s. Later wa6, op voorstel van de heeren Mulder en Snouck Hurgronje, besloten do discussie over het praeadvies te heropenen. De he8r Mulder, erkennende, dat de zaak af gescheiden behoort te blijven van de ontslag aanvrage van dr. Groenman, meent intusschen, dat alles moat geschieden om te trachten den directeur voor de gemeente te behouden. Hij vroeg of dat ook de opvatting was van den wethouder van onderwijs. Deze, dr. Mouton, bevestigde, dat B. en Ws. geenerlt-i verband •wenschen te leggen tusschen beide 2aken De data der gewisselde stukken wijzen dat uit. B. en Ws. hebben, toen zij hun praeadvies uitbrachten, niet opzettelijk geïgnoreerd de ontstemming, die bij het leerarenpersoneel ia gewekt door een zinsnede in het adres Ger- lich; zij hebben eenvoudig dit punt niet kunnen releveeren, omdat de onderwfis-auto- rittiten, die huu adviezen hebben uitgebracht, de geïncrimineerde uitdrukkingen niet hebben opgenomen, waarschijnlijk van oordeel, dat het leeraren-pereoneel te hoog staat om door zulke uitdrukkingen getroffen te kunnen worden. De heer Mulder verklaarde zich volkomen bevredigd door deze inlichting, namens B. en Ws. gegeven. De minister van financiën maakt in de „Sts.-Ct." bekend, dat hfi uit Zwolle ontvangen beeft 20, wegens aan het Rijk verschuldigde belasting. Ridder De Steurs, onze gezant te Parijs, is gisteravond te 's Gr&venhage aangekomen. Door den minister van justitie is aan den heer J. Yan Noort, 2den klerk bfi het departement van justitie, op diens verzoek, eervol ontslag uit aie betrekking verleend, met ingang van den lOden April a. s. Met ingang van 1 Mei 1898 is aan de vacante betrekking van ontvanger-entreposeur dor invoerrechten en accijnzen te Rotterdam verbonden een traktement van 4500 'sjaars en een ja&rljjksche vergoeding voor bureau kosten van 5400, met bepaling, dat do titularis jaarlijks een bedrag van ten miiffete 5300 zal besteden aan bezoldiging van boekhouders en klerken, waarvan maandelijks moet blijken. Het kantoor Rotterdam (Entrepot) wordt dus gerangschikt in de eerste klasse. Gisteren herdacht de heer W. Jesse, predikant by de Doopsgcziode gemeente van Oost-Zaandam, zijn 40j.rig jabilé. De alge meen geachte predikant ontving talrijke blij ken van belangstelling. Door een dames comité werd hem namens zijn gemeente een geschenk aangeboden, bestaande in een marmeren piedebtal met bronzen beeld, voorst'.llende „Vox de Pace", benevens een paar vazen. Bij monde van den president kerkvoogJ werd de jubil irij eveneens namens kerkvoogden gecomplimenteerd, en hom daarbij een ge schenk aangeboden. Gisteravond had te Rottsrdam ter bene fice van den heer Brondgeest een opvoering plaats van de „Avonturierster", tooneelspel in verzen van Augler. Het overtalrijke publiek jukhte den beneficiant, in zijn uitmuntend samenspel met Alexander Faassen en mevr. Van Eyadtn Vink, hartelijk tos. Hot was een uitbundig succes. Niet minder dan negen bloemstukken werien aangeboden. Havas seint uit Pretoria, dat dr. Leyds de vertegenwoordiging van de Zuid-Afrikaan- sche Republi k in Europa, met zetel in Den Haag, zal aannemen. D8. H. J. R. G. Theeeing, te Rotterdam, ontving van N. N. dezer dagen do vorstelijke gift van 10,000 voor de diaconiescholen der Ned.-Horv. Gem. allaar. Op 5 April 1898 heeft aan hc-t Departe ment van Buitenlandsche Zaken de onder teek ening plaats gehad van een verdrag tusschen Nederland en Groot-Britannië, strek kende om de onderzeeeche telegraphische en telepbonische kabels, welke de kusten dier Staten verbinden, hun gemeenschappelijk eigen dom te doen worden. De. Gillofc of, zooals zijn officiééls titel luidt: „aalmoezenier van het Nederlandsch Gezantschap te St.-Petersburg", zal 23 April a. 8. (5 Mei) den dag herdenken, waarop hfi vóór 25 jaar te St.-Petereburg werd beroepen, na vooraf predikant op het eiland Teasel te zijn geweest. Naar „De T(jd" verneemt, zal de Dieuwe kathedraal St.-Bavo te Haarlem den 2den Mei a. 8. worden geconsacreerd. Het uitvoerend comité der internationale tentoonstelling van bakkerfi, maalderij, kook kunst 6D aanverwante vakken, dezen zomer in Den Haag te houden, ontving van Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin- Regentes toezegging van een zestal medailles, bestemd om te dienen als eereprijzen. De heer C. L. Van Balen, hoofd eener school te Dubbeldam, is benoemd tot hoofd redacteur van de „ZutfeDsche Courant." Het stoomschip „Johannesburg" arri veerde 5 April van Londen te Kaapstad; do „Kaffir", van Amsterdam en Londen naar Kaapstad, vertrok 3 April van Las Palmas; do „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 5 April van Southampton; do „Prins Henorik", van Batavia naar Amster dam, is 6 April Perim gepasseerd. Bodegraven. De derde of laatste uitvoering in dit seizoen, gegeven door de rederijkers kamer „H. K. Poot", was niet druk bezocht. Opgevoerd werd: „Een onbestorven weeuwije", blijspel in 3 bedrfiven, naar het Duitsch. Het stuk W6rd zeer goed afgespeeld en blijkens het herhaald applaus viol het zeer in den smaak van bet publiek. Een gezellig bal volgde op deze goed geslaagde uitvoering. Maandag-avond vergaderde de commissie voor de a. s. kroningsfeesten in het hotel van den beer Oudejans. Na lange beraadslaging werd met groote meerderheid van stommen besloten niet over te gaan tot het uitschrijven eener openuare vergadering ter benoeming eener feestcom missie, zoodat de commissie blijft, zooals die door den burgemeester is samengesteld. Als voorzitter werd gekozen de heer H. Le Coultre, als secretaris de heer J. A. Van Ghesel Grothe en als penningmeester de heer J. Van Andel. In een volgende vergadering zal een voor- loopig plan van feestviering ter tafel komen. Door de 25 aanwezigen werd reeds voor een bedrag van 226 geteekend. De voordracht voor onderwijzer aan de openbare school alhier bestaat uit de heeren: D. Groenendijk, te Uitgeest, C. W. Rusting, te Spi rdyk, gemeente Spanbroek, en H. De Boer, te Houtrakpolder. Katwijk. Te Katwijk aan den R(jn heoft zich gevormd een commissie van jongelui, die zich ten doel stolt de inhuldigingsplech tigheid van H. M. Koningin Wilhelmina dijk te herdenken. Lid kan worden ieder jongeling tegen een contributie van ƒ2 ineens of f 0.10 per week. Penningmeester is de heer G. v. d. Gugten, die gaarne leden wenscht in te schrijven of gelden en btydragtn in ontvang zil nemen. Lisse. De gemeente is heden door aan koop eigenaresse geworden van het huis en erf aan de Dorpsstraat van den hoer J. Hols- bosch, voor de som van 7020. De aankoop is geschied met het doel daar ter plaatse een post- en telegraafkantoor te stichten. Aan het Rijkstelephoonkantoor alhier werden in de afgeloopen maand ontvangen 73 en verzonden 67, te zamen behandeld 140 telegrammen. In Maart 1897 bedroeg dit aantal 156. Gedurende het 1ste kwartaal van dit jaar werden behandeld 386 telegrammen. Noordwjjkerhout. De heer G. Warmerdam heeft om gezondheidsredenen zich genoopt gezien om ontslag to nemen als lid van het college van zetters en als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Tot lid van het college van zetters is door den Commissaris der Koningin beooemd de heer Th. Van Haaster Sr. Nu het aantal leerlingen op de openbare school in de Zilk zooianig is toegenomen, dat het getal 40 is overschreden, aal het hoofd der school aldaar, tot dusverre alleen werkzaam, een onderwijzer of oen onderwijzeres moeten worden toegevoegd. Kjjnsburg. In de maand April zjjn op het Rjjkstelephooukantoor 65 telegrammen be handeld, waarvan er 31 werden ontvangen en 34 verzonden. Wassenaar. Gisteravond hield de ver- eeniging „Nut en Genoegen" haar jaarver gadering in het lokaal van den heer C. Meurs. Ter ballotage werden voorgedragen elf perconen. Toegelaten werden de tien vol gende heeren: A. S. De Smit, A. C. Van der Kroft, J. Ruygrok Gzo.f J. Van den Berg, G. Alblaö, Voermans, W. Van Egmond, A. Bakker, M. Brederode en W. Van der Kley. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er dit jaar een nadeelig saldo was. De lste secretaris bracht verslag uit over het afgeloopen jaar. Op aardige wijze herinnerde hy aan het „Nut", dat gesticht werd, en het „Genoegen", dat de leden dit jaar gehad had den in cie drie gezellige byeenkomsten. Onder het „Nut" moest gerekend worden de ver andering in den treinenloop. Op het verzoek der Vereeniging was door de H. IJ.-S.-Maat schappy gunstig beschikt. Er zullen voortaan een paar treinen meer stilhouden aan het station Voorschoten. Volgens het reglement moest het geheels bestuur dit jaar altreden. Tot vooizitcer werd herkozen de heer M. Peereboom. Na een eindelooze, maar toch ge zellige stemming, werden herkozen de heeren J. Eggink, J. J. Grevers, F. Van Praag en J. Ruygrok. Als nieuwe leden werden gekozen de heeren mr. C. Vaill.tnt en A. Verbrug. Na een dankbetuiging aan do niet herkozen leden werd de vergadering gesloten. Zooterwoudo. Do op den 2jen April in den Ryn gevonden drenkelinge is herkend te zyo zekere juffrouw Cath. Elisabeth Hakbyi, oud 46 jaar, ongehuwd, wonende te Leiden in het Loridanshofja (Varkenmarkt) 9. Door wyien R. Van Veen, echtgenoote van B. Belt, gewoond hebbende alhier, is aan het bestuur der Vereeiiging tot opneming en opvoediug van verwaarloosde weezen, gevestigd t9 Nymegen, by uiterste wils beschikking gelegateerd een som van 2000, vry van successierechten. Hedenmorgen werden in de Zuidbuurt de zoogenaamde „kerkschapen" verkocht Er werden 78 stuks geveild en voor een gezamenlijk bod van 1675 van de hand gedaan, zoodat ODgeveer per schaap werd betaald f 21.47s. Aangezien door den heer L. A. v. d. Heuy, grindleverancier te Nymegen, zal worden voldaan aan de voorwaarde slechts schepen grind te zenden van hoogstens 80 a 90 M*., ia door het Gemeentebestuur alhier aan hem de levering gegund van 600 stóres grind a 1.29 per stère. In verband daarmede ia het vervoer eveneens opgedragen aan F. Hooger- vorst, tegen een som van 0.60 per stère. Voor het seizoen 1898/99 zyn ter secretarie der gemeente koeteloos verkrygbaar de formulieren tot aanvrage van jacht- en vischakten; tot bekoming van kostelooze vergunning tot uitoefening der visschery met één vrechtuig (voor ODvermogenden) en van buitengewone machtiging tot verdrijving van schadeiyk gedierte en gevogelte door middel van pistoolschoten. De uitslag van de aanbesteding van een yzeren hekwerk op steenen voeting aan de openbare begraafplaats in het dorp Zoeter- woudo, aanbesteed uoor heeren kerkvoogden van de Ned.-Hervormde Gemeente alhier, en wegens de toelage van het gemeentebestuur in tegenwoordigheid van den heer burge meester, i3 als volgt: Ingeschreven "W. Pie- terse, smid, 359, 0. Maarschalkerwaard, smid, 310, C. P. Van der Leiy, smid, ƒ309, M. Witsenburg, metselaar, 290, P. Mulder, smid, 272.00V2, W. Beukelaar, smid, ƒ272 en Joh. Van Vliet, metselaar, ƒ272. De be grooting was ƒ300. Het werk is gegund, by loting, aan Joh. Van Vliet. Uit de „Staatscourant". Koninklijke besluiten. Benoemd bjj het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsoh- Inaië, tot 2den luitenant, de sergeant C. J. Van Roosendaal, van het 3de ro^. infanterie. Eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den met verlof hier te lande aanwezigen kapi tein der genio van het leger in Noderlandsch-Indiö M. C. Fauel, ter zake van lichaamsgebroken, met ingang op 1 Mei 1898, niet toekenning van pen sioen; aan den met verlof in Europa aanwezigen lsten luitenant der artillerie van het leger in Nederl.-Iudië B. De Greve, met ingang op 1 Mei 1898, op zijn verzoek. Op pen6ioen gesteld: de majoor W. P. Veeren, ▼an het '2de regiment veld-artillerie, met ingang van 16 April 1Ö98, en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1600 'sjaars. Overgeplaatst: in hun rang bij het wapen der infanterie van het leger in Noderlandsch-Jndië, de tweede luitenants H. T. Aukes, van het lste, G. J. J. Do JoDgh, van het 3de, en W. Jentink, van het 2de regiment infantorie. Op non-activiteit gesteld: de luitenants ter zee der 2de klasso W. H. Von Lo9chen, G. R. J. Haen- tjena en J. N. De Ronde, en de officier van ge- 6) Zoodra mevrouw Trevor een voet in huis had, hadden zy en Alison samen een confe rentie, waarna mevrouw Trevor Hester ver klaarde, dat zy baar hulp niet langer noodig had en dat ze dus kon gaan. „Van avond nog?" vroeg Hester. „Ja; het is wel laat, maar als je hier een tehuis badt Ik vertrok nog dezen morgen," zei zy en giDg weg. Wie is dat?" vroeg Trevor, toen hy voelde, dat een andere de plaats had ingeno men van zyn handige verpleegster. Ik, Alison. Gelukkig zyn we die Hester kwyt. Mevrouw Trevor heeft om baar eigen keukenmeid getelegrapbeerd; zy biyft hier tot wy een geschikte andere hebben. Ik zal me Diet met het huren inlaten. Een ezel stoot zich niet tweemaal aan denzelfden steen 1" Als Alison bl(j was, dat Hester weg was, hij was het niet. Hy kon er zich niet over heen zetten, dat hy haar zoo onvriendelijk had behandeld. Waarheen is ze gegaan?" vroeg hy. Hy hoorde liever over haar praten door een ▼yandin dan in het geheel niet. Zy haalde een rytuig, liet haar bagage er door den koetsier in leggen en vertrok met haar neus in den wind, net alsof ze zich- zelve Diets te verwyteu bad; van haar huur beeft ze geen cent meegenomen. Zy liot het geld in een hoopje op tafel liggen." Wat voor een adres gaf ze den koet sier op?" Dat heb ik Biet duidtiyk verstaan." Het Oosten, het WesteD, het Zuiden of het Noorden." Ik weet het heusch niet, moneer," en ze perste haar lippen op elkaar alsof ze bang was, dat haar iets over Hester's verblijfplaats zou kunnen ontvallen. Nu, het zal wel zoo moeiiyk niet zyn, onze mooie journaliste op het spoor te komen," dacht hy en lachte, zoo duideiyk zag hy haar voor zich, als ze by den ingaDg der kamer op zyn bevolen stond te wachten en hetgeheele vertrek door haar lieftalligheid een vrooiyker aanzien eaf. Mejuffrouw Hester Brooke was thuis. Zy had hem niet Terwacht en begroep volstrekt niet wat hjj van haar wilde of hoe by er achter was gekomen, dat zy in Millicent Road was. Het speet haar echter, dat zy nu juist een groote inktvlek op den middolsten vinger van haar rechterhand moest hebben. Ik kwam u even bedanken voor de vriendelijke en handige manier, waarop u my hebt verpleegd. Zooals u ziet, ben ik weer geheel beter." Dat doet me heel veel pleizier. Maar hoe bent u te weten gekomeD, dat ik hier woon Door Jackson. Ik weet niet hoe u voor uw hulpvaardigheid te bedanken. U hebt hem en my ook een grooten dienst bewezen, want het zou my ontzettend gespeten hebben, als hy door mgn schuld ik had toch zyn werk op my genomen zyn betrekking had ver loren. O, 't had niets te beteekenen. Ik ben aan een dergelyk werk gewoon en de uitgever van de .Epoch" kent me". Maar u hebt het toch drie weken lang gedaan. U hebt eigeniyk die drie weken den kost voor hem verdiend. Ik heb nog nooit zoo'n onegolstische handelwyze gezien." Iedereen zou zoo gehandeld hebben uzelf in de eerste plaats u hadt het toch alleen opgegeven, omdat u ziek was." Dat is heel iets anders, 't Is myn vriend." En ik heb bet voor u gedaan. Ik waa zoo vry u als een vrieod te beschouwen." Ik voel ook zeer veel vrieudscbap voor u en zal te dien opzichte nimmer veranderen; maar laten we nu eerst eene de zaken afdoen. U bent drie weken lang twee- of driemaal per week naar den schouwburg geweest en alles, wat u verdiend hebt, hebt u hem tot op den laatsten cent toe uitbetaald." Ik had zyn vrykaart." Ja, natuurlyk, maar u hebt er uw eigen werk door verwaarloosd en dan u is er toch niet alleen heengegaan, u hebt toch een kaartje voor uw moeder of voor de een of andere metgezel moeten koopen?" Niet alleen? En dat waarom niet?" Wat, zoo'n mooi, jong meisjo als u zou daar alleen heengaan? Jackson's werk moet u toch naar alle soorten van theaters gevoerd hebben." Nu, wat zou dat? Ik ben overal heen gegaan." Goede Hemel I Dat behoeft u mij toch niet te vragenu weet toch even goed ale ik, dat dat geen werk ia noch voor u, noch voor welk meisje ookl" Ik ga naar myn werk, doe wat ik te doen heb en ga dan gauw weer naar huis; als u daar ieta inziet, ik nietl Ik zie er wel degelyk iets in, het ie ge- vasriyk, het is compromitteerend! Lieve Hester, ik bemiu je, ik heb je lief, neem my aan en laat dit werk varen 1" Ia dan trouwen met u synoniem met het opgeven van myn betrekking?" Natuurlyk I De vrouw, die ik lief heb, zou ik onder geen voorwendsel in een dergelyke omgeviug en werkkring laten biyvenl" Hebt u my om mezelf lief of is nw huwe lijksaanzoek alleen het gevolg van den wensch my te redden?" Ik heb je lief om jezelf en zal je altyd liefhebben. Wie zou dat ook niet?" Maar zoudt gy mU werkeiyk dwingen myn geschryf op te geven?" Ja, over eenlge onderwerpen althanel Lieve He3ter, houdt ge genoeg van mfj om met my te willen trouwen?" Daarover praten we nu nietUkvrBmyn werk niet opgovenwaartoe zou het dan die nen daarover van gedachten te wisselen? Myn werk interesseert me, het geeft me een gevoel van ieta te kunnen. Ik ben biy, dat ik mezelf en myn moeder daardoor kan onderhouden ja, er is hael veel in myn betrekking, dat me aanstaat". Maar Och, laten we er nu liever niet langer over praten I Het dient toch tot niet3. Ik wil myn eigen leven inrichten zooals ik het goedvind en ik schaam me bepaald niet over myn werk." Ik ben er heilig van overtuigd, dat O nooit, ook maar in de verste verte, er over denkt, dingen te doen, die u niet moest doen; en dan myn ouders zyn eenvoudige provin cialen met ouderwetscbe begrippen. Zy hebben al niet met mijn werk opwat zouden ze wel zeggen, ale ik een vrouw had, die er op stond alleen naar den schouwburg te gaan?" Daarvoor behoeven ze niet baDg te zynl'* Ja, maar ik kan niet moer zonder je ik heb je lief. Toe, doe dat nu voor my, neem niet dadeiyk een besluit denh er eerst nog eens goed over. Ik heb er al genoeg over gedacht. Geen meisje, dat zichzelf respecteert, zou alleen om met u te kunnen trouwen hierin kun nen toegeven en daarmede eigeniyk verklaren, dat er iets verkeerde, Iets slechts stak in het werk, dat zy tot nu toe had verricht altyd gesteld, dat zy daarvan niet al overtuigd was. Er steekt absoluut geen kwaad in, wat Ik doe, en due zal ik me ook niet gedragen alsof dat wol het geval was. Ik dank u voot uw aanzoek, maar ik kan het niet aannemen,. {Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1