II», 11693 "Woensdag April. A°. 1898 fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (2on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden. 6 April. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT; Voor Lelden per 8 maanden. i 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Notmnere O.OS. PRIJS DER ADVERTENT IÉN Van t —6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. Qrootet» letters naar ptiataruimta. - Voor bet in casseer en buiten de stad wordt f 0.05 bwekend. Mejuffrouw Helfrich, onze vroogere stadge- noote, he aft het plan hier met September a. s. eeD zangcursus te opeDen. Mot het oog op dit doel zal zy op 12 April Dinsdag a. e. een concert geveu om zich nogmaals aan het Leidsche publiek te laten hooren. De heer J. Gersterkamp, die zijn medewer king verleent, is, hoewel nog leerling van de Koninklijke Muziekschool, reeds verschei den malen met zeer veel bijval opgetreden Op het laatste oogenblik heeft de heer Grave- lotte, accompagnateur, zich bereid verklaard eenlge solonummers op zich te nemen. By koDinkiyk besluit is benoemd en aangesteld tot eersten luitenant de tweede luitenant P. J. "Van Munnekrede, van de 4de compagnie lste bataljon, in garnizoen te Delft. De Engelsche mail nvt berichten uit Indiö wordt 6 dezer alhier verwacht. De lste luit. C. W. A. baron Van Haer- eolte van den Doorn, van het 2de reg. veld- art. te LUden, is gedetacheerd by het corps pontonniers te Dordrecht. De majoor J. W. N. Cramer, 2de hoofd officier by het corps genie-troepen te Utrecht, is bestemd tot commandant van dat corps. Aan het postkantoor te Roelof-Arcnds- veen en de daaronder ressorteerende hulpkan toren werd gedurende het lste kwartaal in gelegd f 13,611.55® en terugbetaald f 15,946.96. Eet laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 169. Hare Majesteiten woonden Zondag-voor middag te 's-Gravenhage do godsdienstoefening by in de Kloosterkerk. Dr. Kossmann eindigde gisteren zyn onderricht aan H M. de Koningin in de Hoog- duitsche taal- en letterkunde. H. M. de Koningin-Regentes benoemde dr. Kossmann tot officier in de orde van Oranje-Naesau. In antwoord op de door de feestcommissie van het Delftsch Studentencorps uitgeschreven prysvraag voor een feestmarsch voor de aan staande feesten in Juli zyn vier antwoorden ingekomen. De jury bestaande uit de heeron dr. E. D. Pyzel, J. H. Sikemeier en A. Bouwman heeft hst antwoord onder het motto „Draaiorgel" den prys waardig gekeurd. Componist hiervan is de heer F. A. Brandt. In dezen marach komt o. a. ook voor het motief van het bekende „lied van Koppe6tok de veerman". Het Kamerlid mr. Kerdyk is ongesteld aan influenza, cn zal, naar aan het ,U. D." ge schreven wordt, niet als afgevaardigde der Regeering naar het hygiënisch congres te Madrid kunnen vertrokken. Do Krijgsraad te 's-Gravenhage voor do maand April a. s. is samengesteld ale volgt: kolonel Da Bock, reg. grenadiers en jagers, president; kapitein Sodenkamp, 2de reg. veld- art.; kapiteio K-nnemans, 4 ie reg. vesfc.-art. lste luit.-adj. Van "Wierioghen Borski, idem; lste luit. Van der Grinten, 2de reg. veld-art. 2de luit. Blokhuis, 3de reg. huzaren. Ah commissariseen zullen optreden kapitein Sodenkamp en lste luit.-aoj. Van Wieringhen Borski. In afwachting van nadere regeling van het dienstvak der directe belastingen en van het kadaster, na afloop der herziening van do belastbare opbrengst der gebouwde eigen dommen, is o. a. bepaald: Het traktemont der controleurs bedraagt f 2000 's jaars. Het kan worden verhoogd, na 24 jaren onafgebroken dienst in den rang, tet 3200. In afwijking hiervan bedraagt het trakte ment der controleurs te Amsterdam en te Rotterdam f 2100 'b jaars. Het kan worden verhoogd, na 20 jaren onafgebroken dienst In den ring, tot f 3600. Nevens hun traktement genieten de con troleure vergoeding voor reis verbiyf- en bureau-kosten, volgens het koninklijk besluit van 9 Maart 1886. Het traktement dec surnumerairs bedraagt f 1000 's jaars ea kan na drie jaren onaf gebroken dienst in die betrekking worden verhoogd tot f 1200 's jaars. Dit besluit is in werking getreden op 1 April. Volgrns het „Vad." zal de Tweede Kamer 26 April byeenkomen en dan het dienstplicht ontwerp ter dadelijke behandeling gereed vindon. De heer P. Groete Pzn., sedert 6 Dec. 1885 predikant by de Evang.-Luth. Gemeente te Utrecht, heeft het beroep naar Amsterdam aangenomen. Inhuldigingsnieuws uit de „Haagsche Kroniek" van de „N. Gr. Ct.": „Dezer dagen heeft men het galarytuig, waarin Koningin Wilhelmina in den stoet by de Inhuldiging en intocht plaats neemt, be proefd. Het prachtige wit s.>tynen met goud georneerde rytuig is echter nog pas in ruw hout gereed. HH. MM. hebben het op de binnenplaats der Kon. stallea bezichtigd en Haar goedkeuring gegeven om het af te werken. De meeste benoodigdheden daarvoor zullen uit don vrosmée komen; ik hoor, dat de galakoets f 18,000 zal kosten. „Er is herhaaldeiyk sprake geweest van da portretten van H. M. de Koningin in Haar kroningsgewaad en met zekor ongeduld heeft men reeds op de verschyning daarvan gewacht. Ik kan u echter verzekeren, dat deze portretten niet in den handel komen althans niet vóór de Inhuldiging of ter gelegenheid daarvan. My i3, uit een bron, die geen tegenspraak mogeiyk maakt, verzekerd, dat H. M. deze portretten bestemd heeft om ze als p:rsconiyk bewys van hulde aan te bieden aan hen, wi.n Zy deze onderscheiding zal waardig keuren. Hot zal de feestgave der jeugdige Vorstin aan de autoriteiten zyn en ik vermoed (doch dit is my niet stellig gezegd), dat H. M. de portretten van Haar handteekenirg zal voor zien." By het regiment grenadiers en jagers, het 4de en 7de reg. infanterie (lste divisie) zullen dit jaar slechts één, by het lste, 5de en 8ste reg. infanterie (2de divis e), het 2de, 3de en 61o (3de divisie) twea lichtingen voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen. De 2de en 3de divisie zyn aangewezen voor het houden van groote manoeuvres. In de gisteren gebonden raadszitting te Zutfen werd aan dr. P. Fockens op verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan hst gymnasium. Van B. en Ws. kwam een voorstel in tot het bouwen eener nieuwe gasfabriek op de Veemarkt, begroot op hoogstens f 460,000. Het stoomschip „Bromo", van Rotterdam naar Java, vertrok 4 April van Perim; de „Prins Willem III", van Amsterdam naar Suriname, pa&s:erde 2 April Wight; do „Prins Willem IV" arriveerde 1 April v*n An sterdam te Paramaribo; de „Prins Willem V" vertrok 6 April vin Paramaribo naar Amsterdam; de „Pms van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 5 April te Padang; de „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 5 April te Port Said. Benthuizen. De kestelooze insnting voor de gemeente Benthuizen zóI plaats hebben op Dinsdag 12 dezer, 's morgens tusschon elf en twaalf uren, in het Raadhuis. Bodegraven. Zaterdagavond geraakte een kind van den spoorwegarbrider S. te watyr en zou jammerlyk zyn omge-komeD, zoo niet de timmerman Van Solingen, die getuige was van het ongeval, te wafcsr gesprongen ware en het kind gered had. Uit de „Staatscourant". Koninklijke besluiten. Pensioen verleend: Aan P Blooker, 175; H. M. Wierts van Coe- hoorn, 2467; W. J. Meester, f 397G. J. Bosgoed, ƒ140; H. De Groot, ƒ327; J. Sieiaoas, ƒ370. De gewone audiëntiën van de ministers van oorlog op 7 April en van marine eu van kolomën op 8 April zullen uiet plaats bobben. Het pantserdokschip .Friesland", ouder bevel van den kapitoiu ter zee L. A. H. Lamie, is den 4don April tor reede van Tossol aangekomen. De ,Sts.-Ct." bevat het verslag van den minister van biunenlandaehc zaken, uitgebracht door den heer A. G. H. Van Genderen Stort, oogarts te Haarlem, van de oudorzoekiagen verricht aan de Noderlacdscbe Tafels van hot Zoologisch station van dr. Anton Dobrn, to Napcis, godurende de maanden September, October, November en December 1897. De Sts.-Ct." bevat een Koninklijk besluit tot vaststelling van eer.ige nieuwe formulieren van beschrijvingsbiljetten voor de bedrijfsbelaating. Examens voor machinisten. De RrjksMmmissie veer de examen» ter ver krijging vaa een diploma als machinist aan beord van kooBvaardynchepeu, zal, aanvangende 26 April a-s., te nalftien 'svoormiddngs, zitting beuden m het Logegebouw te Rotterdam. Om tet een van die examens te werden toege laten, zal de candidaat, onder overlegging van een geboorte-akte en met opgave van woonplaats en laaletou werkkring, de aanvraag hiertoe vóór 19 April a. s. schriftelijk en portvry bij don voor zitter der commissie, den geu kapt.-lnlt ter zee J. J. Steoker, wonende te Hilversum, moeten in zenden, waaruit tevens dan moet blijken vooi welk diploma hij verlangt geëxamineeid te worden. Do ,Ste.-Ct." Ne. 80 bevat de verdere bijzon derheden. Oorlog en Beleg. Het wetsontwerp op den skaat van oorlog en beleg is, geiyk wy reeds in ons vorig nummer mededeelden, thans ©enigszins ge- wyzigd, der Tweede Kamer andermaal aan geboden. In verband met de in het Voorloopig Ver slag omtrent het vorige ontwerp gemaakte opmerkingen deelt de Regeering o. a. het volgende mede: Met het oog op do bezwaren, welke werden aangevoerd tegen het opnemen van bepalingen betreffende den staat van vrede ln een wet tot uitvoering van artikel 187 der Grondwet, heeft de Regeering gemeend die bepalingen niet te moeten behouden. Het opnemen van een volledige regeling van wettelyke termynen voor de handels zaken en burgerlyke overeenkomsten, in geval van oorlog, zou veel te omvangryk zyn voor dit wetsontwerp. De rechter zal in de hier- bedoelde gevallen naar algemeene rechtsbe ginselen hebben te beslissen. Voor mede-onderteekening van het wets ontwerp door den minister van marine zyn, naar de meeniüg van de Regeering, geen termen aanwezig. Met „oorlog" wordt bedoeld elke oorlog, waarin Nederland wordt gewikkeld. Ook een oorlog byv. met Japan of met de Vereenigde Staten van Noord-Amerika kan, als hy op onze kusten wordt gevoerd, noodig maken, dat de staat van oorlog of van beleg wordt afgekondigd. Burgeroorlog is niet onder oorlog begrepen, maar valt onder binnenlandsche onlusten. Het afkondigen van den staat van oorlog behoeft niet te worden voorafgegaan door een verklariüg van oorlogsgevaar, doch kan geiyk- tydig daarmede geschieden. Yan afkondiging van den staat van oorlog of van beleg kan eerst tién sprake zyn, wanneer binnenlandsche beroeringen zyn ont staan, dio zulk - en ernstig karakter aannemen, dat zy de in of uitwendige veiligheid van het ryk of van een gedeelte daarvan in gevaar brongen. De verordeningen, door het iBllitair gezag gemaakt, en dio rechtsgeldig waren, komen te vervalleD, wanneer de staat van oorlog of be leg niet door de Staten-Generaal wordt be krachtigd. Verleent de Wetgevende Macht geen mach tiging om den staat van oorlog of beleg te doen voortduren, dan biy ven toch de vonnissen, door den militairen rechter uitgesproken ter zake van overtreding van verordeningen, door het militair gezag uitgevaardigd, rechtsgeldig, wanneer die vonnissen zyn gewezen vóór het tydstlp, waarop de vereischte machtiging door de Wetgevende Macht werd geweigerd. Dat alle gedurende den staat van oorlog gemaakte verordeningen aan het einde van dien toestand door andere zouden moeten worden vervangen, acht de Regeering niet juist, daar die verordeningen slechts gelden zoolang de staat van corlog duurt. De redenen, dio er toe hebben geleid om bevoegdh9den van den burgemeester to doen overgaan op het militair gezag, geven ook aanleioir.g om de bevoegdheden, aan de Com missarissen der Koningin in de provinciën gegeven, in den staat van oorlog en van be leg te doen ophou ien. Twee nieuwe artikelen, waarby aan het militair gezag de bevoegdheid wordt gegeven tot het doen wegruimen van hetgeen aan~de verdediging in den weg staat en tot het in- gebruik-nemen van wegen, wateren, terreinen en gebouwen c. q. met de daarin aanwezige werktuigen, zyn in dit ontwerp opget-omen. Een bepaling, waardoor hot bekendmaken van terichten omtrent militaire maatregelen door middel van de drukpers kan worden belet, kan niet worden gemist. Met het oog op hot ttfdeiyk karakter van den staat van beleg komt het der Regeering niet noodzakeiyk en ook niet raadzaam voor, het militair gezag de bevoegdhei i toe te ken nen aan voreonigiagen rechtspersoonlijkheid to verleenen. Tegen het verbieden van openbare gods dienstoefeningen boetiat grondweittig bezwaar. Het is de bedoeling, dat alleen de bepalingen op het dragen van wapenen en niet do des betreffende straffen door het militair gezag kunnen worden ge wyzigd. Nog wordt medegedeeld, dat onder „verde digingswerk'' ook begrepen is „elke stad, die door verde igingsw rken omringd is". Het is der Regeering noodig voorgekomen in het ontwoip een bepaling op te nemen, volgeDS welke particulieren verplicht zyn tot het doen van leverantiën, en het militair gezag de bevoegdheid erlangt om te beschikken over aan particulieren tojbehoorende voorraden levensmiddelen, enz. ter voorziening m het onderhoud der inwoners. Is ean verdedigingswerk ingesloten, dan moet het militair gezag de bevoegdheid bob ben om de inwoners op rantsoeq te stellen. Hierin voorziet een bepaling. Een bepaling, volgens welke alle postduiven tegen vergoeding onder militair behoor over gaan, scbynt haar onnoodig, vermits dfe kan geschieden op grond van de Onteigeningswet. Naar de meening der Regeering behoort de regel te zyn, dat de temporaire krijgsraden alleen rechtspreken over militairen. Onder de uitdrukking „vryheidsbeneming" wordt niet alleen verstaan de tenuitvoerlegging van de straf, waarby de vryheidsboneming wordt uitgesproken, maar elke beneming van de persoonlyke vryheid, door de wet toegelaten, ook onafhankeiyk van een rechtoriyk vonnis. De memorie is onderteekend door de ministers van oorlog, van binnenlandsche zakeo, van justitie eu van waterstaat, handel en nijverheid. Gemengd Nieuws. Morgenavond zal alhier van zeven tot tien uren onder leiding van den officier, belast met de opleiding, den lsten luitenant Steenberghe, een nachtelyke oefening plaats hebben met de milicienwielrijders. Hedenmorgen omstreeks half- negen had een jongen van 11 a 12 jaar het ongeluk in het Rapenburg te vallen. Spoedig werd dit opgemerkt door eenige timmer lieden, die daar juist voorby kwamen, en hy op het droge gebracht, zoodat hy met een nat pak en den schrik vry kwam. Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde gisteren bet vonnis van do recht bank te dier stede, waarby de vordering van een bleeker onder Loosduinen tegen iemand „in assurantiën" te Amsterdam, tot betaling van assurantie-penningen, waarvoor zfio inrich ting tegen brandschade verzekerd was, werd afgewezen op grond, dat hy niet had bewezen, dat gedaagde de verzekering als assura deur bad aangenomen, terwijl laatstgenoemde dan ook had beweerd slechts als assurantie bezorger te zyn opgetreden, zoodat hy niet persooniyk tot uitkeering der assurantie- penningen kon wor Jen aangesproken. Voort8 werd bevestigd het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, waarbij I. C. Yan D., kapitein der sleepboot „Wilhelmina" aldaar, werd veroordeeld tot schadevergoeding, wegens aanvaring in de Waal onder Vuren, aan Th. Beigenaar van het zeilschip „Cutbarina", te Herwen en Aerdt. De Hooge Raad behandelde gis teren o. a. het cassatieberoep van iemand te Apeldoorn, die tot 10 dagen gevangenisstraf werd veroordeeld wegens verzet tegen een deurwaarder, toen deze krachtens rechteriyk vonnis een door requirant bewoonde villa te Apeldoorn kwam ontruimen. Omtrent eenige tot ondersteuning van hei cassatieberoep voor gestelde middelen zal het Openb. Min. den 18den April conclusie nemen. Door don heer D. Blookor is aan geboden oen op 6 September, den inhuldigings dag van de Koningin, aan alle onderofficieren en minderen kosteloos cacao te doen ver strekken en daartoe aan do velschillende garnizoenen, zonder kosten voor het Ryk, de noodige suiker en cacao toe te zenden. Dit aanbod is door den minister van oorlog aan genomen. Daar te Scheveningen binnen gekomen visschers zeggen 6en wrak drijvende gezien te hebben, dat veel overeenkomst heeft met een onderstboven liggende torn, vreest men, dat by den jongsten sneeuwstorm een zoodanig vaartuig is vergaan. Zekerheid om trent den naam van het schip heeft men niet. Gisteravond to ruim negen uren werd men te Amsterdam gewaar, dat in de lading van het stoomschip „Amstelstroom" van de Hollandscho Stoomvaartmaatscbappy aan de Handelskade, tegenover de Katten burgerbrug, brand was ontstaan. De boot van den geregelden dienst AmsterdamLonden was dos morgens aangekomen en voor een deel gelost. De jute in bet middenruim was door broeiing aan het smeulen geraakt en smeult, terwyi wy dit schryven, oog. Do brandweer, spoedig met veel materieel aanwezig, had tot eenige taak het ruim door twee der laad-openingen zoo vol mogeiyk met water te laten loepen. Yier Vechtslangen en [eenige slangen van de dryvende stoom spuit „Jan Van der Heydin" doJen hierby uienst. De stoomspuiten behoefden niet te werken, doch bleven voor een deel geruimen tyd ter plaatse, om by da hand te zyn als het noodig mocht wezen. De brandweermannen hadden zeer veel last van den rook, die uit de openingen opsteeg. De mannen in bet ruim waren genoodzaakt van het rookmasker gebruik te maken en moesten om beurten afgelost worden. Het was een moeiiyk, langdurig werk. (Ebl.) Een beer uit Midde1burgheeft by de Haagscbe politie aangi.'te gedaan, dat hem in den doorgang van het Hollandse10 Spoorstation een portefeuille, onder meer in houdende 18 bankbiljetten, iedtr groot 100, is ontrold. Zaterdagavond kwam de 70-jarige Breedveld, wonende Scboterboscbstraat te Rotterdam, tot de ontdekking, dat hy zyn por tefeuille, inhoudende ruim f 1000 aan bank papier, benevens eenige coupons, verloren had op zyn weg tusschen oen Hofdyk, alwaar hy een winkel heeft, en zyn woonplaats. De gezagvoerder van het Ned. stoomschip „Oberon," van Amsterdam te Kopenhagen aangekomen, rapporteert 28 Mrt. 3 u. nm. op 55° 17' N.-B. 6° 10' O.-L. gezien te hebben twee gebroken masten, waarschyn- lyk van een zeil vaartuig, op eenigen afstand van elkaar dryvende. De masten dreven overeind en waren ver- moedeiyk nog aan wrakstukken verbonden, daar ze tydens het wegloopen der zeeën telkens 4 a 6 voet boven water uitstaken. Ze dreven gevaariyk voor de scheepvaart in de routo van Hanstholm naar het Terscbeillnger vuur schip. Men loodde op die plaats 25 vadem water met moddergrond. Roeien. -- Alsnog hebben sich de volgende heeren, onder verschillende voor waarden, bereid verklaard deel te nemen aan een of meer buitenlandsche roeiwedstryden ia het naderend seizoen: van de StuJ. R.-V. „Laga" de heer J. C. Doking Dura; van de Stud. R.-V. „Triton" de heeren F. J. Noord- hoek Hegt en Hartog; van de Stud. R.-V. „Nereus" de heeron J. BUisse, A. Bogers en J. W. M Van Dyk. Volgens don Zaterdag verschenen 44sten jaargang van h-t „Adresboek voor den Ned. Boekhandel" worden hier ta lande thans uitgegeven 1250 dag-, week- en maandbladen, tegen 923 in 1897. In 1893 verschenen er nog slechts 771, zoodat het aantal in 5 jaar tyds byna ver dubbeld is. Yan deze verschynen er te Amsterdam 201, te's-Gravenhage 91, te Rotterdam 61, te Utrecht 61, te Haarlem 41, te Leiden 38, to Groningen 34, enz. De heer W. Voormolen, hoofd- commissaris van politie te Rotterdam, bezoekt verschillende garnizoensplaatsen van Limburg, met bet oog op het aanwerven van agenten voor den politiedienst te Rotterdam. V 01g 0 q 3 een advertentie inde plaat8eiyko bladen stelt de „Delftsche brood fabriek" ter gelegenheid van bet aanstaande Paasclife38t verkrygbaarWeihnachtstollen. Te Haarlem Is een uitslaande brand geweest in het perceel 33 Kleine Houtweg, bewoond door mevrouw Hooglandt. De brand is ontstaan door het te hard stok. n van een kachel. Het gelukto het vuur te beperken tot twee vertrekken, die echter totaal uitbrandden. Te Bergambacht werd Zondag de vrouw van T T., aan zwaarmoedigheid lydende, vermist. Na eenig zoeken vond men baar lyk in een sloot achter de woning. Te Veenendaal gaf de eohtge- noote van P. V. haar tweejarig dochtertje om te spelen een doosje lucifers en ver- wyderde zich daarop. Toen zy terugkwam, was de kleine met brandwonden overdekt, waaraan zy spoedig bezweken is. Zaterdagmiddag had te Kuilen- burg bet volgende ongeval plaats. De molenaar Kruising en zyn knecht bevonden zich boven op don omloop van den molen, ten einde hem in beweging te brengen. Wegens den slechten staat van het houtwerk viel er plotseling een gedeelte, waarop de twee per sonen stonden, met een vreeselyk gekraak naar beneden. Door de aanzieniyke hoogte kwamen beide personen noodlottig terecht. De molenaar brak zyn been, de knecht be kwam hevige kneuzingen aan 't hoofd. Beiden werden in bewustelozen toestand naar heb Barbara-gesticht overgebracht. Werden Donderdag 31 Maart j 1. de gebroeders Yan Dommelen, schoenmakers te Sprang, in voorloopiga hechtenis gesteld, als verdacht van Zondag 27 Maart een aldaar alleen wonende ongehuwde winkelitr6ter be stolen en mishandeld te hebben, Zaterdag zyn in verband met dit feit alsnog in ver zekerde bewaring gesteld Hendrik Cornelia M. en Lambertus Van D., beiden insgeiyks te Sprang woonachtig en schoenmakers van hun ambacht. Een der Yan Dommelens, Ba8tiaan, is, na te hebben bekend, dat by tien diefstal had gepleegd en de gestolen gelden verborgen, Zaterdag onder behooriyk geleide naar Sprang getransporteerd, om daar ter plaatse aan den officier van justitie en den rechtercommissaris by de rechtbank te 'b Hortogenbosch aanwyzing te doen van de

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1