11692 Dinsdag 5 April, Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. A°. IÖ9Ö LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden, 1.10* Franco per post1.40. Mzonderlyke Nomroers0.05. PRIJS DER AD VERTENT EÉN: Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer 0.17 J. - Grooter# letters naar plaatsruimte. Voor het incaeeeeren buiten de stad wordt 0.05 berekend Dit noiinuer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 4 April. Ons wordt medegedeeld, dat de afdeeling Leiden van het Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap besloten heelt tot het houden eener openbare vergadering, waarin het ont werp van de Wet op den Leerplicht zal worden besproken. Die vergadering, voor alle belang stellenden toegankelijk, zal gehouden worden op Zaterdag 30 April a. s., ia de Gehoorzaal. De inleiding heeft de heer H. 0 Van der Heyde, lid van het bestuur, op zich genomen. De zeereerw. heer J. Bots, deken van Leiden en pastoor van de kerk van Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart, hoopt den 22sten April a. s. zijn gouden priesterfeest te vieren. Gedurende het eerste kwartaal 1898 snsldden zich by de verschillende kantoren van aanneming der marine voor vrijwillige dienstneming b(J Hr. Ms. Zeemacht 264 jongens benedea den leeftijd van 16 jaren, waarvan «r 158 werden afgekeurd en 106 geplaatst bi) do Kweekschool voor Zeevaart alhier. In het •orste kwartaal 1897 werden 51 jongens ge plaatst by genoemde Kweekschool. Arrigo Serrato, de jongo vlolist, die ten vorigen jaro zooveel bijval heeft ingeoogst en die nu morgenavonc wederom op eon con cert van „Sempre Crescendo" zal optreden, heeft (medegedeeld, dat hy voor zijn tweeden aolo (Li. Zingaresca Van Sarasate) een geheel nieuwe viool zal bespelen, welke door Giuseppe Fiorioi, te München, voor hem is vervaardigd. By de heden alhier gehouden verkoo- ping van cokes in partyen van 100, 10 en 5 Heet. waren de prijzen ƒ45, ƒ4.80 en 2.40. Bij de Ned.-Herv. Gemeents te Voorbout is tot organist benoemd de heer G. C. Kooien, alhier. Naar aan de „N. B. C." uit Lelden gemeld wordt, is aan Burg. en Weths. door Gedep. Staten van Zuid Holland te kennen gegeven, dat laatstgemeld college ongeneigd is aan de Provinciale Staten een voorstel to doen tot het verleenen van een bijdrage uit de provinciale fondsen ia de gratificatie ad 2500, door den Baad toegekend aan den oud gemeente-archi tect den heer H. Paul, in zake dieas be moeiingen bij den bouw van het krankzinnigen gesticht „Endegeest." Beroepen is by de Ned.-Herv. Gem. te Ter Heide ds. Y. Bootsma, predikant te Zoetermetr en Zegwaard. De aanvraag om ontslag van dr. E. H. Groenman als directeur oer H. B. school met 6-jaiigen cursus te 's Gravenhage is thans officiéél bekend geworden. Het bljjkt, dat de heer Groenman reeds den 25sten Maart jl. een schrijven heeft gericht tot B. en We., dat aanleiding hoeft gegeven tot een correspon dentie tusschen dat college en dS'plaatselijke commissie voor middelbaar onderwijs. Onder dagteekening van 29 Maart schreef de heer Groenmaü, dat hij, na alles nog eens goed overwogen te hebben, geen anderen uitweg ziet dan den nu gevolgden. (Do betrekkeiyke stukken zijn niet publiek gemaakt). Do heer M. Salverda de Grave en 20 andere leeraren, uitmakende het volle corps van de H. B.-S., hebben in een adres aan den Raad eenparig verklaard, dat het aftreden van dr. Groenman een ramp voor gezegde H. B. S. zou mosten genoemd worden, dat zij daarom diena aftreden als directeur ten diepste zouden betreuren voor den bloei der school, voor de leerlingen en voor zichzelven, weshalve zjj den Raad verzoeken middelen to beramen, waar door het verlies van dr. Groenman voor de school alsnog kon worden voorkomen. Te Utrecht is Vrijdagavond het orato rium David", van Richard Hol, onder leiding van den componist, met groot succes uitge voerd. De solisten, de heeren Jos. Thyssen en Orelio, maakten een voortreffeiyken indruk, doch vooral ook mej. Bet3y Hol, die, te Utrecht vertoevenae, een uur vóór de opvoering ge roepen werd den sopraan-solo over te nemen (daar mevr. NoordewierReddingius, die op de repetitie haar party gezoogen had, dien dag ongesteld werd) en dit gevaarlijke proef stuk met glans en veel talent volbracht. De componist werd door het publiek met warmte gehuldigd Het weUonrwerp, door de vorige Regoe ring ingediend, houdende bepalingen tot uit voering van art. 187 tier Grondwet, regelende do gevallen waarin de staat var. oorlog of beleg kan worden verklaard, enz., is thans, eenigszins gewijzigd, wederom aan de Tweede Kamer ingediend. De Regeering bepaalt zich in de toelichting tot aanwijzing van de strekking der ver anderingen, in sommige onderdeeleh gebracht, naar aanleiding van indertijd in de afdeelingen geopperde bedenkingen. Die bezwaren hebben de Regeering niet er toe geleid om af te wyken van haar stand punt, dat als regel de temporaire krijgsraden alleen rechtspreken over militairen, tenzy buitengewone omstandigheden het onvermy- delyk maken, dat ook burgers aan die rechts macht worden onderworpen. Naar het „Vad". verneemt, is aan Willem Kes het directoraat van het conservatorium te Moskou aangeboden. De koninklijke militaire kapel van het regiment gronadiers en jagers zal deelnemen aan het internationaal muziek concours, dat ter gelegenheid van het feest der 50-jarige troonsbestijging van den keizer van Oostenrijk- Hongarije te Weenen zal worden gehouden. De secretaris onzer legatie te St.-Peters- burg, jbr. De Marees van Swinderen, die eenigen tyd te 's Gravenhage vertoefd heeft, heeft de residentie weer verlaten en zal alvorens naar zyn post terug te keeren, nog enkele dagen te Groningen doorbrengen. Te 's-Gravenhage is aangekomen baron Von Türckbeim, gezant van Oostenrijk-Hon- garye ter beschikking. Het centrale comité van anti revolution- naire kiesvereenigingen in het hoofdkies district Ridderkerk heeft voor de verkiezing van tweo leden der Provinciale Staten tot candidaten gesteld: de heeren J. P. Havelaar, te '8 Gravenhage, en A. Van Namen Hz., te Zwyndrecht. H.H. M.M. de Koninginnen hebben in de afgeloopen week verschillende nieuw aan gekomen officieren en particulieren uit Den Haag, die nog niet ten Hove waren voor- gestrld, ontvangen, o. a. den opperrabbyn der Ned. I8raölieti8che gemeente te's-Gravenhage, den weleerw. heer T. TaU In allen eenvoud, overeenkomstig den uit- drukkeiyken wensen van deo overledene, werd gisternamiddag op de begraafplaats „Nieuw Eik-en-Duiaen" ia bet familiegraf nederge- laten het stoffelyk overschot van den dezer dagen te 'a-Gr.ivenbagd overladen gep. luit.- kolonel van het Indisch leger W. Q. E. Vetter, broeder vaa den gewezen leger commandant in Indiè. De begrafenisstoet werd naar den graf kelder voorafgegaan door het bestuur en de leden van de Koninkiyke Vereenigiog „Het Eereteeken voor Belangrijke Krygsvtrrichtin gen," welke den ontslapen luit.-kolonel onder haar eereleden telde. Hot stoffelijk overschot werd gevolgd door een dertigtal vrienden en oud-wapen broeders, die zich op de begraafplaats by de familie leden aansloten, o. a. door de generaals Ver- 8peyck, Van Zyll de Jong, v. d. Pols en Luymes, en voorts gepensionneerde kolonels, luit. kolonels en majoors van hot leger in Ned.-Indlë en bier te lande, terwyi ook werden opgemerkt de commandant van het regiment Grenadiers en Jagers, kolonel De Bock, en de luit.-kolonel Buys, van genoemd regiment. Nadat alle deze heeren, iop 't voorboel i van de betrekkingen, eenige lo?se bloemen hadden geworpen op do kist, toen deze onder een saLuut met het vaandel van de Vereeniging het Eereteeken in den grafkelder was neder- gelaten, dankte generaal Vetter, ook namens de achtergobleven weduwe, allen voor de laatste eer, zfin broeder bewezen. Een groote volksmenigte bevo id zich by deze begrafenisplechtigheid op het kerkhof. Het weekblad „De Amsterdammer" wijdt aan het ontslag van den heer Israëls als advocaat der NederUndsche legatio te Parys een plaat en een artikel. De plaat stelt voor den Nedorlandschen gezant te Parys, den heer De Stuers, ais de poes, die „om der wille van de eer, de kandeleer likt" waarby de kandeleer wordt voorge steld door den Franschen minister van buiten- landsche zaken, den beer Hanotaux. De Neder landsche Maagd komt met een stok, om het poesjj te verjagen, en roept bestraffend: „Foei poost" Ia het artikel over de zaak wordt, na een uiteenzetting van het gebeurde, het volgende gezegd „De heer Rengers heeft een interpellatie tot den Minister gericht en wat blykt nu? „„De gezant te Parys heeft volkomen correct gehandeld, en de heer De Beaufort neemt daarvoor de geheele verantwoordelijkheid op zich." „Het was volkomen correct, dat de gezant, de correspondenties van don heer Israêls niet. kennende, dadelyk heeft toegegeven aan den drang van minister Hanotauz. „Het was volkomen correct, dat hy geen termen vond het ontslag op verzoek te ver leenen! Het is dus volkomen correct, dat, als een Fransch minister een paar booze oogen zet, een Nederlandsch gezant onmiddeliyk in zyn schulp kruipt. En ook is het volkomen correct, dat de Eerste Kamer Rengers, de lnterpellant, en zyn medeleden tot gerust stelling van hun nationaal geweten, dan daarop constateerendat het nu gebleken is, hoe de gezant niet onder buitenlandsche pressie besliitc „Welk een comadie! juister gezegd: welk een tragedie I Zou het niet nuttig zyn eens de woorden van „Het Vaderland" te herhalen: „Kleine natiën kunnen achting en eerbied afdwingen, als zfi ook tegenover mach tigen hoog houden de beginselen van Vryheid en Recht* Maar als zy zich laten vertrappen, wat wonder, dat men ze minacht" „Neemt voor die minachting De Beaufort ook de ver antwoordelijkheid op zich; en zal do Tweede Kamer, zonder een woord van protest te spreken, de vernedering, onze natie aangedaan, zich laten welgevallen? „Wy kunnen het niet gelooven." H.H. M.M. de Koningin en deKoningia- Regentes hebben twee zilveren medailles ge schonken voor den internationalen xangwed- 8tryd, van 20 tot 80 Augustus 1898 te geven door de liedertafel „Zanglust", te Amsterdam. De inschrijving voor den wedstrijd moet bepaald vóór 1 Mei geschieden. Het hoofdbestuur der St.-Jozefevereeni- ging heeft een schrijven gericht aan den minister van justitie, om zya adhaesie te kennen te geven aan het request der Leovereeniging te Utrecht en van den R. K. Gildenbond te Amsterdam, waarin wordt aangedrongen op opheffing der concurrentie, dia do arbeid in de gevangenissen aan den vryen arbeid ver oorzaakt. By koninklijk besluit is onder meer de zorg voor de uitvoering der Boter wet van 23 Juni 1889, voor zooveel het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid daarby be trokken was, overgebracht naar hot Departe ment van Binnenlandscbe Zaken. Dientengevolge bericht de Minister van Binnenlandsche Zaken, dat de ambtenaren der gemeente-politie hunne aanvragen om materieel ter uitvoering der Boterwet voortaan hebben toe te zenden aan het Departement van Binnenlandsche Zaken en dat desgelyks de ambtenaren der Rijks- en gemeentepolitie hunne declaration tot teruggave van betaalde vergoedingen voor genomen monsters of voor door hen in te zenden afschriften der processen- verbaal, moeten indienen by voornoemd Depar tement. Het examen voor de betrekking van commies der 4de klasse der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen zal plaats hebben te Utrecht op 12 April 1898 en volgende dagen. De commissie voor bedoeld examen is aldus 8aamge8teldde heer E. J. W. Romer, inspecteur te Gouda, lid en voorzitter; de hoeren M. J. G. P. A. Arnoldts te Eindhoven, L. De Vries te Harllngen, J. F. Van Nieuwkuyk te Doetin- chem, en C. G. J. A. Van Genderen-Stort te Emmen, allen inspecteurs, leden. Men schryft aan de „Midd. Ct." uit Westeiyk Zeeuwsch-VlaanderenHet wets- ootwerp tot invoering van leerplicht heeft een onzer Roomsch-Katholieke geestelijken aanleiding gegeven om Zondag jL in een toe spraak getrouw schoolbezoek in bescherming te nemen. Hy raadde den ouders aan, van nu af de kinderen al geregeld de school te' doen be zoeken. Komt leerplicht, dan is het school gaan een gewoonte geworden, en de scholieren zullen niet al te zeer in minder gunstige conditie verkeeren, dan zy, die onder leerplicht kunnen profiteeren van het onderwijs. Het stoomschip „Bundesrath", anHiir, burg naar Oost-Afrika, vertrok 2 April var Antwerpen; do „Gedó" arriveerde 3 April van Batavia te Rotterdam; de „PriDses Amalia" van Batavia naar Amsterdam, arriveerde April te Genua en zette denzelfden dag d5 reis voort; de „Rotterdam" arriveerae 3 Apii' van Rotterdam te Nieuw-York; de „Werken dam" vertrok 2 April van Nieuw-York naar Rotterdam. Alfen. Volgens de op 22 Maart jl. vast gestelde kiezerslijst voor deze gemeente be draagt bet aantal stemgerechtigden voor c'e Tweede Kamer 655, voor de Prov. Staten 654 en voor den Gemeenteraad 525. Die cyfers bedroegen het vorige jaar respectievelijk 623, 619 en 600. Het waa den laten April voor den heer J. Postma, hoofdonderwijzer aan de school der Martha-Stichting alhier, een gedenkwaar dige dag. Het was toen nl. juist 40 jaar geleden, dat hy zyn taak als Ghr, onderwijzer had aanvaard. Natuurlijk werd zulk oen 40- jarig jubileum ia de M.-S. niet onopgemerkt voorbijgegaan. De heer Postma werd des morgens by zijn aankomst ontvangen in een der zalen van genoemde stichting, waar voor die gelegenheid een aardige versiering was asmgebracht. By zyn binnentreden werd hem door de aanwezigen de zegenbede toegezongen, vervat in hot eerste en laatste vers van Gez. 224, waarna de directeur der stichting in gebod voorging, des Heeren zegen afvragende over den jubilaris en God dankende voor hot voorrecht van dien dag. Daarna werd door de schoolkinderen nog een voor die gelegen heid vervaardigd lied gezoogen, waarvan een fraai bewerkt ex. den heer Postma door een der leerlingen werd overhandigd. De heer Geel feliciteerde hem on zyn echtgenoote en sprak hem op recht harteiyke wijze toe. Namens het personeel der Stichting, werd hem een gouden bril aangeboden, terwyi ook het Bestuur niet naliet in stoffelyke blyken zyn deelneming in de vreugde van dien dag uit te drukken. Blykbaar getroffen, vatte nu de heer P. het woord op en sprak zya innigen daok uit voor zooveel bewyzen van erkenteiykheid en liefde, hem betoond. Nadat het samenzyn met dankzegging was besloten, werd de feestvreugde der kinderen Zün Keukenmeid. 8) Hy glimlachte vergenoegd over die ver andering, toen Hester binnenkwam. Hy was op jeugd en schoonheid voorbereid, maar de lichtrose japon overtrof toch zyn verwach tingen. Ze was als een lichtend punt in de donkere kamer. Tot op het oogenblik dat heerlijke oogenblik had hy jeugd, schoonheid e i lichtrose japonnetjes ten bate van ver velende, ontevreden oude juffers en weduwen in sombere zwarte of grijze japonnen gestoken, syn buis ontzegd 1 Goeden morgen," zei hy. „Je bent, geloof ik, al vier dagen hier in huis; ik ben nu in staat over je bekwaamheden als keukenmeid te oordeelen: ik ben zeer over je tevreden." Een lief blosje bedekte haar gezicht, terwyl ze zeide: „Het doet me genoegen, dat u dat vindt, meneer." Hy was biy, dat ze er niet by voegde: „Ik zal myn uiterste best doen, opdat u voortdurend tevreden kunt zyn." Dat zou alledaagsch gewe2St zyn en ze zag er niet alledaagsch uit. Teinch en haars gelyken zouden dat zeker gezegd hebben. Je kookt goed voor iemand op jouw leeftyd. Hoe heb je dat zoo goed geloerd?" Om u de waarheid te zoggen Ben ik eigeniyk van hoogeren komaf," sal nu wel komen. Hoe dikwyis heb ik dat al moeten aanhoorenl" zei hy in zichzelven. Heb ik nooit leeren koken, als nu drie maanden geleden in Zuid-Kensington. Ik houd my alleen trouw aan een paar goede recepten. Ook heb ik verleden jaar, toen ik in Duitschland was, veel zien koken. Ik bekleedde toen Nu komt het: „een heel andere betrek- kiog dan die, welke ik nu vervul," dacht Trevor, en werkelyk ze gebruikte die uit drukking. Maarging zy na een oogenblik verder. ....ten gevolge van zeer onverwachts zich voordoende rampen, vervolgde hy in gedachten voor haar. Ten gevolge van onverwachts voor komende en niet te verhinderen ongelukken," zei zy, zoodoende haar meester verbeterende, „waa het noodig zelf iéts te veroienen, opdat myn bejaarde ouders niet onder den blooten hemel behoefden te slapen." dat wy allen wat verdienden; ik begreep heel goed, dat ik te jong was om gouvernante te kunnen zyn, dat ik teü minste in die betrekking van salaris ter wille van een gezellig tehuis zou moeten afzien en daarom besloot ik party te trekken van wat ik thuis en in Duitsohland had geleerd." Hebt ge misschien ook iets gehoord over de manier, waarop zy de „12 night" vieren Ik ben juist aan een opstel over dergelijke feesten bezig." Sie essen neunerlei Gemüse. Och, pardon, meneer. Zoodra ik over Duitschland hoor praten, denk ik in het Duitsch. Zy eten ver schillende groenten op dien dag." Dank je. En zoo ben je er dus toe go komen keukenmeid te worden?" Ja, maar ik beb eerst op alle mogeiyke andere manieren geprobeerd geld te verdienen voof myn moeder en myzelf." Ik begryp dat meisje niet," zei Trevor tot zichzelven, toen ze weg was. Na dit eerste onderhoud zag hy haar eiken dag. Zoo verliepen veertion dagen. Op een avond, kort voor het aangekondigde jaariyksch bezoek, dat mevrouw Trevor haar zoon tydens de „season" bracht, kwam Alison zyn kamer bin nenstormen en bracht hem geheel uit zyn werkstemming door woedend uit te roepen: „U hebt gezegd, dat ik het meisje op eigen gezag den dienst mag opzeggen, en dat heb ik nu gedaan l Ik heb haar gezegd, dat ze morgen vroeg met pak en zak kan uitrukken 1 Mevrouw Trevor komt morgenavond en dan moet ze weg zyD, anders verwyt mevrouw me misschien nog op don koop toe, dat ik haar ooit gehuurd heb! Ik ben Als je mij toestaat ook iets in bet mid den te brengen, Alison, dan zou ik wel eens willen weten wat dit alles te beduiden heeft?" Wel, ik ben zeker, dat zy zich voor wat anders uitgeeft dan ze werkelyk is: ze is volstrekt geen keukenmeid, ze heeft vroeger nooit gediend. Ze zou op etaanden voet het buis moeten uitgezet worden, ondanks het late uur. Zy 8pionneert hier; als ze kan, vraagt ze iedereen uit over u en al wat u denkt en zegt en schryft, en als ze dan genoeg te weten is gekomen, schryft zy het op en dan komt het in de couranten. Natuuriyk krijgt zy er geld voor; als u dat niet laag en gemeen vindt, dan weet ik het niet. Ik kan er geen woorden voor vinden I" Maar waarom denk je dat?" O, daarvoor heb ik verscheiden redenem Ten eerste, haar eeuwigdurend ondervragen. Ten tweede, het feit, dat zy altyd alles, wat zy overdag uit ons gekregen heeft, 's avonds opschryft. Dat kon ik niet uitstaan, en daarom heb ik een verscheurd opstel van haar opge raapt; het was er zeker naast gevallen, toen zy de re6t in het vuur wierp." Alison 1" Zy hoort my altyd uit! Ik legde de stukjes naast elkaar en kon zoodoende te weten komen wat er in haar opstel stond. Het was boofdzakelyk over een boek van u, waardoor u, zooals zy zei, ineens eeD plaats had veroverd in de ryen der beste roman- schryvers." Nu, dat is nog zoo kwaad niet, Alison. Met dat gezegde heeft ze my alvast Diet beleedigd." Ja, maar was het noodig to vertellen, dat u altyd uw oudste kleeren en schoenen aan trekt, als u schryft, en dat u niet schryven kunt zonder dat er een kopje koude thee naast u staat?" Misschien niet, maar waar is fceU" En waarom behoeft iedereen te weten op welk gedeelte van den dag u schryft, hoe laat u naar bed gaat en hoe de huishouding ingericht is? Zy zegt, dat het hier erg een voudig is 1 Dat is net iets voor haar, zoo iets te zeggen, zoo'n brutaal nest! Zou ze dan willen, dat u alles over den balk gooide? Neen, lacht u, ais 't u belieft, niet, meneer, ik kan er anders niet voor instaan, dat ik dingen zou zeggen, die my misschien later berouwen." Ik lach niet Ga voort l" Zy zei, dat u, evenals zooveel andero uitstekend-knappe mannen, van tyd tot tyd alleen voor geld moet schryven" hier ko& Alison zich niet langer inbondenIk kan haar niet langer meer zien! Eén van oou beiden moet op-stel-en-sprong weg. „Ik zou buiten myzelf zyn, als ik iets over mezelf in de courant zag, en als ze niets meer over u weet te zeggen, zal ze my wel by de haree er bij halen. Ik ga liever hier weg, dan dat zoo iets zou gebeuron. Goeden nacht, meneer l" Alison was pas de kamer uit, of daar kwam Hester naar binnen. Zy scheen gehuild te hebben. „Ik wil u niet ophouden, meneer," zei zy, „maar Alison heeft my den dienst opgezegd en ik kan hier niet weggaan zonder geprobeerd te hebben mezelf in uw oogen te rechtvaardigen. U is altyd zoo vriendeiyk en goed geweest." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1