N\ 11691 Maandag 4 April. A°. 1893 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat nit TIER Bladen. Leiden, 2 April. Feuilleton. Zün Keukenmeid. i) LEIDSC DAG-BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon por 3 maanden.1.10» Franco per post140. Afzonderlyke Nommere0.05. PBU8 DER ADYEBTENTEËN Van 1—6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. - Qrooter» letters naar plaatsruimte. - Voor bet incasseereo buiten de stad wordt 0.05 berekend. Eerste Blad. Nationale Tentoonstelling; van Vruowen-Arbeid. Het plaatsel(jlc comité alhier van de Natio nale Tentoonstelling van Vrouwen-Arbeid, te houden te 's-Gravenhage in Juli September, hoopt in de aanstaande week aao onze stad- genooten inteokenlijsten ter verkrijging van gtldeiyken stoun te doen aanbieden. Een aantal jonge dames heeft zich bereid ver klaard, dat werk, niet gemakkelijk en niet altyd aangenaam ook, op zich te nemen. Bij dezs kennisgeving doet het co nité echter reeds thans een dringend beroëp op de hulp van Leidens ingezetenen om ook op stoffelijke wjjze blijk te geven van de belangstelling in het groote werk, dat het comité wenscht te steunen en te bevorderen. Het geloo t en vertrouwt dat Leiden ook in dit opzicht niet zal achter blijven, maar door ruime bijdragen zal tooDen hart te hebben voor het welslagen een r nationale zaak. De onderneming moge aanvankelijk op succes kunnen roemen, het meer of minder welslagen der Tentoonstelling zal toch voor een groot gedeelte afhangen van den finan- ciëelen steun, dien zy, juist in deze laats'e maanden, nog zoo dringend beho ft. Ieder, die er even over wil nadenken, zal begrijpen hoeveel geld er noodig is om uitvoering te geven aan het veelomvattende plan. Zou het niet diep te bejammereu zijn, als er moest worden ingekrompen en weggelaten, niet wegens gebrek aan werkkracht of zedelijken fiteun, maar alleen wegens gebrek aan geld? Het comité is er van verzekerd, dat er ook jn Leid.n velen zijn, wier warme sympathie voor de Teiitoonstellig hot gaarno ook finan cieel zal doen helpen. Mo.hten allen naar hun kracht willen meewerken, dan zou de uit- kombt zeker niet twijfelachtig zijn. Elks, ook de kleinste bijdrage, zal gaarne worden aangenomen. Er wordt veel gevraagd in dez dagen, het comité erkent het gaarne, maar toch durft het met groote vrijmoe igheid ook de belan gen dei Tentoonstelling dringend by u aan bevelen, overtuigd, dat, wie daarvoor het zijne wil afstaan, medewerkt aao een zaak van degelijk algemeen belang, die toekomst en vaderland z*l ten goede komen. Met groot vertrouwen wacht het dan ook uwe bjjuragen in. Zooeven is door ons ontvangen het Bul letin No. 4 van de firma Burgers^jjk en Nier- maDS, boekhandel alhier, waarin tegen vast geBtelde prijzen wordt aange oien een fraaie verzameling boeken over Hollandscbe litera tuur, schilder- en graveerkunst, boskhande!, drukkunst, geïllustreerde werken, waarby een Perret, Catacombes de Rome, vele Uit gaven der werken van Alexander Ver Huell, werkon over .natuurlijke historie, geïllustreerde kostuumboeken enz. enz. Da catalogus is op aanvraag te bekomen. Aan het postkantoor Leiden en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende het eerste kwartaal 1898 ingelegd 136,388.01 en terugbetaald 96,272.08. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 14,955. Aan het postkantoor Noordwijk en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende hetzelfde kwartaal ingelegd 7888.84 en terugbetaald 6714.53. Eet laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 590. In de jaariyksche algemeeno vergadering van aandeelhouders der Zuid-Bollandsche Blo9mbollenkweekertj en Exportmaatschappij te Oegstgeest is het dividend over 1897 be paald op ƒ71.20 per aandeel van ƒ1000 of ruim 7 pCt. Na een smartelijk lijden is gisteren te r8 Gravenhage overleden de gep. luit. kolonel van het O.-I. leger W. Q. E. Vetter, den 22sten Juni 1835 aldaar geboren. Aanvankelijk diende de h( er Vetter bi) het leger hier te lande. In 1864 werd hy als lste luit. gedetacheerd by het Indische k-ger; in 1865 ging hy definitief daarby over. Als kapitein fungeerde hy als sous-chef Van den Staf. Na in 1875 tot majoor bevorderd te zijn, werJ hy 5 September gep msiooneerd met den titulairen rang van luit.-kolonel. By de krygsverricbting*n t>gen Atjeh in 1875/76 kreeg de majoor Vetter een eervolle vermelding ter gelegenheid van d3 operatiön in de IV, VII en XXII Moekims. In 1868 was hem do tevredenheid der Regeering betuigd voor zyn loffelijk gedrag by gelegenh-id van een brand in het lort Totas, op BaDj-rmasln. De beer A. Mondt Hz., referendaris aan het departement van koloniën, vierde gisteren, onder veel Hyken van belangstelling, zyn gouden ambt3fee8t. Op uitorukkeiyk verlan gen van den jubilaris hadden zyo collega's zich echter gerooizaakt gezien zich te ont houden van het aanbieden van geschonken; zy kwamen hem evenwel allen persojniyk hun opwachting maken, en in den loop van den o;t.tenl werd de jubilaris ontboden by den minister, cie hem insgeiyk geluk wenschte met zyn 50 jarig dienstfeost. Na-»r ra ïleiJing van bet 300-jarig bestaan van het Burger-Weeshuis te Rotterdam was het aldaar gisteren feest voor de weezen en oud-weezon. Hoevele duizenden, dis anders, doordat zy helaas to vroeg hunne ouders moesten missen, gewis ten gronde gegaan zouden zyo, genoten in die jaren in dat wees huis een liefdevolle verpleging, werden daar opgeleid tot nuttige loden der maatschippy I De weezen hadden het gebouw inwendig smaakvol versierd en in de Goudschewagen- straat, waar het gebouw staat, wapperde huis aan huis de driekleur. In den vroegen morgen bracht het corps hoornblazers, onder leiding van den heer Blumentrett, op do binnenplaats van het ge bouw een aubade en om 10 uren togen de weezen naar de Groote Kerk, waar onder leidiög van da. J. Van dor Veon oen dankstond gehouden werd. Daar eerst zou hrt blijken hoever de weezon in de belangstelling van rijk en arm deelen. Het reusachtige kerkgebouw was te klein om alle belangötellenden, welke de plechtigheid wenschten ty te wonen, te bevatten. Wees de prediker er op hoeveel de weezen bovenal aan God te danken hadden, het amen hierop gaven de weezen zelven in hun feestlied en gedicht van B. Ten Kate, dat op de wjjze van Gez. 194 zeer schoon gezongen werd. Te 12 uren togen de weezen weder naar buis, waar te 1 uur de oificiöele receptie plaats had. By die gelegenheid waa bet ook, dat namens oui-weezen aan bet huis als geschenk een klok werd aangeboden. Des avonds hadden in de Doele-zaien groote feestclykheden plaats, waar ook de oud-weezen het hunne bijdroegen tot yerhooging der feest vreugde. Gisteren is te 's-Gravenhage het scbrif- telyk gedeelte van het examen voor onder- wyzei(ts) afgenomen. Het aaotal candidaten voor het onderwyzersexamen is dit jaar byzon- der groot. Alleen in de provincie Zuid-Holland hebben zich 524 candidaten aangemeld. Dit groot getal heeft de samenstelling van twee examencommissies noodig gemaakt, waarvan de heeren J. C. Fabius, inspecteur in de tweede inspectie, en mr. A. M. De Cock, schoolopziener in het district Rotterdam, voorzitters zyn. De heer E. Von Saher, directeur van de school voor kunstnyverheid te Haarlem, ver trok gisteren naar Indië ter uitvoering van de opdracht der commissie voor de wereld tentoonstelling te Parys, ooi afgietsels te nemen van den Boero3 Boedoertempel en andere monumentale werken in Indiö. Do heer J. H. Ph. Wortman te Rome heeft van H. M. de Koningin de opdracht gekregen tot het ontwerp an van 4en beel denaar voor een draagpenning, bestemd voor de inhuldigingsfeesten. Te Amsterdam is weder opgericht de vereeniging „De Amsterdamsche Pers", be staande uit dagbladverslaggevers en correspon denten, en zich ten doel stelhnde de behar tiging van de gemeenschappelijke belangen harer leden. In het bestuur der vereeniging werden gekozen de heeren E. W. De Jong, voorzitter; R. C. Verweyck, vice-voorzittor; F. A. Itter, penningmeester; A. G. C. Van Duyl en J. F. Aokersmit, secretaris. Den majoor L. Brender a Brandis is verlof verleend tot het bezoeken van de schiet school te Parma, in Italië; by is bestomd om op te treden als directeur van de Normaal- schietschool in Den Haag, waartoe hy van het 5de reg. inf. te Amersfoort by den staf van het wapen wordt overgeplaatst, en zulks ter vervanging van den koloDel J. E. H. Hanckar, die is bestemd om op te treden als directeur van het schietkamp by Eode. Mgr. de bisschop van Haarlem beeft bsDoemd tot plebaan van de nieuwe kathe drale kerk van Sfc.-Bavo te Haarlem den zeereerw. heer Th. J. Bosman, thans pastoor te Hem en Venbuizen. Naar de „Tel." verneemt, is de heer F. J. H. Hautzsch, cellist by het etedeiyk muziekcorps te Utrecht, benoemd tot kapel meester van het muziekcorps van bet 8ste rog. Inf. te Ara hem, ter vervanging van den heer Couwenhovon, wien op versoek eervol ontslag is verleend. De kapitein O. J. A. Schwarx, van het lste bat. 4do reg. inf. te Dolft, die tydeiyk belast is geweest met de functie van regiments- adjuiant, is thans definitief benoemd en in verband daarmede naar Leiden overgeplaatst;, de ritmeester J. C. Van Alphen, van het 2de reg. huzaren, wordt 1 Augustus verplaatst van Roermond naar Haarlem; de luit J. M. Herold, van het 6de reg. inf. te Breda, komt in aanmerking voor een detacheering by de landmacht in West-Indië; de off. van gez. 2de kl. dr. J. A. Romeyn, van het 3de reg. veld-art. te Breda, wordt, wegens 8-jarigen dienst ah zoodanig, bevorderd tot ©ff. van gez. lste kl.; de sergeant C. J. Van Roosen daal, van het 5de reg. inf., wordt eerstdaags benoemd tot 2den luitenant by het wapen der infanterie van het leger in Nod-Indié. Men meldt aan de „N. R. C.": Eenige weken geleden hebben een tiental hoogleeraren in verschillende letterkundige vakken (o. a. ook in het Latyn) en 6 doctoren in oe Neder- landsche letteren aan de pioLssoren van de faculteit der letteren en wysbegeerte der vier Nederlandsche universiteiten en aan alls docenten in de letterkundige vakken by het gymnasiaal onderwys per circulaire de uit- nooiiging gericht, in vereeniging met hén, den minister van binnenlandsche xaken te verzoeken, art. 16 der wet op het hooger onderwys zoodanig te wyzigen, dat voortaan voor rectoren en conrectoren niet uitsluitend de graad van doctor in de klassieke letter kunde zal gevorderd worden. Do laatste alinea van ait. 16 zou men wenschen aldus gewyzigd te zien: „voor de rectoren en conrectoren wordt de graad gevorderd van doctor, ver kregen in de faculteit der letteren en wys begeerte aan een Nederlandsche universiteit." Naar v?y vernemeD, bedraagt het aantal ondertet-kena&rs van dit request 122, als volgt samengesteld: 18 "hoogleeraren der faculteit der letteren en wysbegetrte aan de 4 Neder landsche universiteiten, 8 rectoren of conrec toren van een gymnasium, 8 leeraren in de klassieke talen, 40 doctoren in do Nederland sche letteren en 48 leeraren in de moderne tdlen by het gymnasiaal onderwys. Het stoomschip „Prinses Marie," van Batavia naar Amsterdam passeerde 1 April Fo:tc-spuria; de „Soembing," van Rotterdam naar Java, passeerde 1 April Ponta da Guia; de „Prinses Amalia" vertrok 2 April van Amsterdam naar Batavia; de „Salak" vertrok 1 April van Padang naar Rotterdam. Boskoop. Het eerste gedeelte van den twee jarigen cursus voor tuinbouwonderwys in deze gemeente is hans geëindigd. In 't byzyn van den ryks tuin bon wieeraar voor Zuid Holland, den heer Claassen en de commissie van toazicht, had do laatste les voor dezen winter plaats. Aan het voorbereidend onhrwys, gedurende zee maanden gegeven, werd door 28 leerlingen deelgenomen. Hot bestond in rekenen, Nederlandsche taal, natuur kunde, beginselen der scheikunde, grond eu grondbewerking. Dat de leerlingen getrouw do lessen bezocht en m»t y ver en vrucht gewerkt hadden, bleek duideiyk uit de antwoorden op de hun gestelde vragen, door de leeraren, de heeren Velliuga en De Ruyter. De heer Claassen bracht dan ook aan het eind der les aan de leerlingen een woord van lof, terwyi de voorzitter der commissie van toezicht, de he-r Dd Groot van Embden, de leeraren bedankte. Leiderdorp. Woensdag 6 April a. s. za! in het Raadhuis dezer gemeente gelegenheid gegeven worden tot koatelooze inenting of her-inenting. Ter Secretarie dezer gemeente zyn blanco verzoekschriften verkrijgbaar ter bekoming van Jacht- en viscbakten en van kostelooze vergunningen tot uitoefening der visschery met één viechtuig, voor het aanstaande seizoen van 1898. Lisse. De bevolking dezer gemeente, naar de onderscheidene godsdienstige gezindten, Wds op 1 Januari jl. als volgt: Ned.-Herv. 472 M. 464 y. totaal 926 Waalscb. 1 n 1 Evang -Lutb. 2 9 2 Hrrst. Ev. Luth. - 1 0 0 1 Doopsgezinden 1 0 1 o 0 2 Gereformeerden 234 0 267 0 0 491 Roomsch-Kath. 1141 0 1070 0 o 2211 Nederd. Isr. 3 0 3 0 0 6 Geen 2 0 1 o 0 3 Totaal 1855 0 1788 o 3643 Noordwyk. Hoe gevaarlyk het is met on bedekte voeten te loopen, ondervond Donder dag namiddag de elfjarige Jan H., die met eenige knapen zi' h vermaakte, in de Wetering by de Krocht, zoogenaamd visch te tteken, nl. met een hark een enkel viscbje te snappan by de afwatering in het Scbie. Blootsvoets liep hy door het water en trapte opeens in oen stuk glas, waardoor zulk een bloedende wonde veroorzaakt werd, dat de jongen naar huis gedragen moest worden. Aldaar werd het glas uit den voet verwyderd en deze verbonden. Noordwykerhout. Voor de zoogenaamde buitengewone machtiging om te schieten op schadeiyk gedierte en voor koatelooze ver gunning om te visschen mot een net of ander vischtuig kan men ter secretarie formulieren verkrijgen om zulks aan te vragen. Na door den gemeente-veldwachter in arrest te zyn genomen, werd door ae Ryks- pohtie gisteren gevankeiyk naar öcheveningen govoerd zekere P. D. Deze had den laatsten tyd het leven van een zonderling geleid. Een tehuis had hy niet en men verdacht hem van te leven op kosten van hen, by wie iets te halen viel. Dit, in verband met in zyn bezit gevonden voorwerpen, kleedingstukken en eet waren, die werden vermist, en hierover in gediende klachten, maakten, dat v. D., als verdacht van straatroof, werd geairosteerd. In Maart werd aan h. t Hulppostkantoor alhier by de Rijkspostspaarbank ingdegj De gevierde schryver had den vorigen dag een feestelyken maaltyd gegeven; het eten was volstrekt niet onberispelijk geweest en dab terwyi zijn gasten bepaald geen intieme kennissen van hem waren. Hy was er den volgenden dag nog door ontstemd. Even voordat hy wilde uitgaan, hoorde hy de beworkstar van zyn ongeluk de trap op komen. 't Was geen lichte feeöntred! By eiken stap, dien ze deed, dreunde de vloer; hy kon xich nu niet begrypen hoe hy ooit van een vrouw, die er zoo'n zwaren stap op na hield, had kunnen verwachten, dat ze goed kon koken. HU was zóó boos op haar, dat hy bang was te veel te zeggen, en dus zei hy ni^ts, toen ze binnenkwam. Ze was een vrouw van middelbaren leeftyd, dat waren zyn keuken prinsessen altyd - ze had koele, lichte oogen en een gezicht, waarop te lezen stond, dat te zeer ontevreden wae over haar levenslot in het byzonder en over het leven in het algemeen, maar zeer ingenomen met zichzelve. Ze stapte de kamer binnen als iemand, die van haar eigen voortreffeiykheid overtuigd is, en terwyi hy naar een geschikten vorm zocht om zyn ontevredenheid uit te drukken zonder er later te veel epyt over te hebben, zei hy kort en zakeiyk: U behoeft vandaag geen menu op te ma ken, meneer; er is nog zooveel overgebleven van gisteravond, ik kan me daar best mee redden." Ik kan niet vinden, dat het gisteren erg schitterend was," bromde hy. „Het heele diner is in duigen gevallen." Wat? Het diner in duigen gevallen? Wees zoo goed my te zeggen wat Diet in orde was, meneer!" schreeuwde juffrouw Finch en stopte haar handen onder haar schort; alleen haar duimen waren nog zichtbaar. Juffrouw Finch drukte altyd haar gemoedstoestand uit door handbewegingen en men kon er zeker van zyn, dat, als ze baar handen onder haar schort stopte en met haar duimen zenuw achtig den zoom van haar boezelaar glad streek, haar zielsthermometer zeer aan het dalen was. Zoo ook nu; ze plukte en trok met zenuwachtige haast aan den zoom van haar schort zonder haar blikken van hem af te wenden. Wat er niet in orde was! Er ontbrak zóóveel aan, dat ik niet weet, waar te be ginnen. De soep was koud, de visch te gaar, de saus O wee, o weel" brulde juffrouw Finch, terwyi ze haar banden in de hoogte bief, zoodat ze op één lyn waren met zyn oogen. Dat was het tweede stadium. De saus had U wilt toch niet zeggen, dat de saus niet gonoeg omgeroerd was, ze was integendeel zeer goed, maarMyn moeder zaliger hier boven ziet en hoort alles 1" Dit zeggende wrong ze zich in wanhoop de handen en herhaalde met een voorkomen van Jobs geduld: „Ja, zy daarboven ziet hetl" Hy had op het puntje van zyn tong om te zeggen: „Myn lieve menscb,ik was boven, myn gasten en ik waren daar en gy waart beneden en hadt moeten zorgen, dat het eten go el was," maar hy hield zichzelf in. Zij dacht, dat ze op den goeden weg waa en ratelde dus verder: „Ik ben ook volstrekt niet op myn plaats bier. Dat heb ik den eersten dag, toen ik bier kwam, al tegen Alison gezegd; maar dat ik myn plichten trouw vervul, dat weet myn moeder zaliger. Overdag werk ik bard en dan dio angst 's avonds en 'e nachts 1 Als u thuis bent, hebt u vreeseiyk veel noten op uw zang, on als u niet thuic bent, is het hier zoo gevaarlyk. Ik ben aan zulke huizen niet gewond. De tuin achter het huis dient tot niets dan tot schuilplaats voor dieven en moordenaars. Aan den achterkant van het huis moesten er meer blinden voor do venstors zyn, blinden met veiligheid8schellen en zware bouten 1 Het is een gevaarlyk huis, dat beweer ik, en dat heb ik van het eerste oogenblik af aan gezegd." Gebruik toch een van je prachtige, lichte pasteien om het huis te barricadeeren," zei hy; hy kon zichzelf niet meer inhouden. Oogenblikkelljk hief ze haar haDden ten hemel, uitroepende: „Zy daar bovenI" - Ik moet weg," zeide hy; „hot is laatl" En hy liep de kamer uit. Zy zag, dat hy uit zyn humeur was, liep hem achterna tot aan de trap en schreeuwde; „Ik waarschuw u, meneer, dat ik vandaag over vier weken vertrek 1" Ze zei dat op den toon van iemand, die zich volkomen in zyn recht acht, en by ging weg, biy, dat dit onaangename voorval voorby was. Hy was in zyn schik, dat ze wegging, maar toch vond hy het vreeseiyk, dat hy weer verplicht zou zyn een keus te maken uit een massa oude jongejuffrouwen en we duwen. Dat was me een aangenaam werkje l Hoevelen hadden Diet tydeiyk haar tenten by, hem opgeslagen l EerBt had hy een weduwe gehad, die de poddingen met tranen bevoch tigde en van tyd tot tyd zelfs boven zyn zil veren entrée-schotels huilde. Daarna een onbestorven weduwe, wier man van tyd tot tyd kwam hooren of er geen kans was op verzoening, en die zichzelf voor de discussies, die daarvan het gevolg waren, sterkte door de fijnste lekkernyen, die er in buis waren, te verorberen. Vervolgens een geëngageerde keukenmeid, wier galant aan Datzelfde gebrek mank ging. En ten slotte ood, die xich ver beeldde, dat ze dichteres was, altyd in hoogere sferen zweefde, de melk liet overkoken en de pannekoeken In de pan Het tot a* op een leeren lap geleken, en dat alles, omdat de een of ander baar had verteld, dat er een regenboog te zien was, voor haar een vol doende reden om geheel in de war te sijn. Als hy met haar sprak was ze engelachtig lief, maar wat heeft men aan een keuken meid, van wier kookkunst niets met zekerheid te zeggen valt dan dat haar taarten of room- vlaas altyd ryk vereiord waren met rose suiker. Ja, en dan had hy ook nog een dwependo keukenmeid gehad, die er zich steeds over verbaasde, dat iemand zooveel om lekker ft r» gaf, terwyi het leven toch zoo kort en de eeuwigheid zoo lang was. En maar neen, waarom nog langer aan al die schepsels to denken? Zy verschilden misschien daarin van elkaar, dat ze niet allen hetzelfdo pynigings- middel op hem toepasten, maar de hoofd trekken harer karakters waren allo dezelfde: zy hadden allen botere dagen gekend, of hadden al zooveel ongeluk gehad, dat het baar onmogelyk was grappen van zyn kant aan te hoorenzy wisten allen zooveel, dat er niets meer by kon; ze hadden allen haar eigenaardigheden, waarnaar zy vonden, dat hij zich moest schikken! Toen h() het kantoor van z|jn uitgover bereikte, was h|) in een tameiyk opgewonden stemming. Mejuffrouw Finch had haar biezen al ge pakt, tuen lay dien avond thuis kwam. Daar bobt u haar adres, sir, als u haar gekrabbel kUDt ontcijferen. Zy is vreeseiyk dom en onontwikkeldI" zei het tweede meisje, torwyi ze hem een stuk papior gaf, dat klaarblykeiyk uit eeu kookboek was gescheurd, en waarop met een krabbelpootje geschreven stond: .Stuurt u me, als 't u belieft, mijn huve van het laatste kwartaal. (Wordt vtrvolyi.,

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1