N*. 11686 Dinsdag S4> Maart. A». 1898 Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <gonen feestdagen, uitgegeven. Leiden. 28 Maart. Feuilleton. Een lang gewenscht huwelijk. LEIDSCH DAGBIAD. PEUS DEZER OOUBAOTj yoar Lalden par 8 maanden,T 1.19. Franco per post1.40. Aftooderlyk» Nommora0.05. PRUS DEE ADVKETEH'i'iÜN t Van 1—0 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17j. Grooterd letters naar plaatsruimte. Voor bet incasseeren buiten, da stad wordt f 0.05 berekend. De Fransch® mail, met berichten uit Neder- Undsch Oost Indiö, wordt hedenavond alhier verwacht. In een gecombineerde vergadering der •fd. Utrecht van het Ned. Onderw.-Qen. en den Bond van Ned. Onderwijzers werd door dr. H. C. Muller, uit Oxford, oud-lector der koogeschool te Amsterdam, het nut bepleit ▼an university extension, d. i. het uitbreiden en verspreiden van universitair onderwijs onder verschillende klassen der maatschappij, zooals zulks vooral in Engeland, Amerika en Australia reeds sedert eenige jaren met succes geschiedt. "Wijzende op het nut, dat university-extension voor ons land kan hebben, zei spr. niet de eerste te zijn, die daarop heeft gewezenreeds prof. Oork, te Leiden, en dr. Buitenrust Hettema zijn hem vóór gowoost. Het is echter noodig deze zaak met kracht aan te vatten on evenals zulks ia andere landen is geschied, moet ook hier door samenwerking van verschillende lichamen op onderwijsgebied en andere als de vereenigiug ,Ons Huis", Toynbsevereenigingen, de „Union Cosmopolite", de „M(j. tot Nut v. h. Algemeen", „Volksonderwijs", Kunstvereenigingen, enz., zonder onderscheid van richting, getracht worden een krachtig® beweging voor university- extension in het leven te roepen. Spr. uitte ten slotte den wenscb, dat op de eerstvolgende staatsoegrooting een post voor genoemd dotl zou worden uitgetrokken, waartoe de heer Ketelaar, lid der Tweede Kamer, bereids z\jn modewerking had toe gezegd, en dat zich voorts in on6 land ver schillende commissies zouden vormen om deze zaak to steunen. Door applaus gaf do vergadering haar instemming met sprekers woorUc-n te kennen. Enkele vragen, nog aan den spreker gesteld, werden door dezen beantwoord. H. M. Koningin Wilhelmina woonde gisteren de godsdienstoefening lij in de Groote Kerk te 's-Gravenhage onder gehoor van ds. Knottnerus. De aanbevelingslijst voor de benoeming van een leerares in aardrijkskunde en in Duitsch of Fransch aan de gemec-ntokweek school voor onderwijzeressen te Groningen bestaat uit de dames H. Gast, te Leeuwarden, J. F. Rijckens, te Groningen, Ch. Ph. J. Koeke- bakker, te Glimmtn. Niettegenstaande het ongunstige weder, was gistermorgen het kerkgebouw der Remon- 8trantsche Gereformeerde Gemeente op de Keizersgracht te Amsterdam geheel gevuld met belangstellenden, allen verlangend om kennis te maken met den nieuwen leeraar, dr. J. A. Beijerman, uit Groningen, vroeger te Leiden. Db. W. M. De Vrlos leidde het eerste ge deelte van den dienst. Hij richtte het woord tot zija nieuwen ambtgenoot en riep hem namens het bestuur der Gemeente een wel kom toe. Spr. herinnerde er aan welk een ruime plaats ds. Van Gorkum (vroeger ook te Leiden bij de Ned.-Herv. Gemeente) ia veler hart en leven innam. Maar, zeide spr., dat zal u niet ontmoedigen, want deze gemeente zal u ont vangen met open hart, met warme belang stelling. Ik ben bli), dat er naast mty een jongere kracht komt. Niet, dat ik wil ver flauwen, maar het zal mij een prikkel z|jn tot nog grooter toewijding. Byna 9 jaar lang heb ik met ds. Van Gorkum saamgewerkt, zonder dat er een enkele schaduw viel op onze onderlinge waardeering. Dat het tusschen ons ook zoo zijl God zegene u en uw huis, uw echtgenoote en uw kroost, God doe u een ruime vergoeding vinden voor hetgeen g() in GrODingeo hebt achtergelaten aan trouwe vriendenharten. De heer BeUerman verklaarde zijn bediening met goeden moed aan te vangen. Voor een gemeente ia een dergelijke persoonsverwisse ling, als nu plaats heeft, niet altijd even aan genaam, en zeer zeker niet voor u, vervolgde hy, want ds. Van Gorkum bezat aller hart. Welk een eigenaardige plaats nam hy in oneer de mannen, die aan de spits der reformatie van het godsdienstig denken stonden 1 In den strijd, dien wy niet hebben meegemaakt, heeft hy er voor gezorgd, dat de vroomheid geen schade leed. De omstandigheden waren hem gunstig. Uw vriendelijke kring opende zich voor hem. Een eigenaardig redenaars talent waa hem toevertrouwd, een wijze van zeggen, die ons prikkelde, maar die boven ons vermogen ging. Zooals gy naar een preek van hem hunkerdet, zoo hunkerden wy, stu denten, naar oen nieuwe aflevering van zyn „Los en Vast". Thans beeft hy zyn emeritaat genomen, maar wy allen gedenken zyn werken als leeraar met dankbaarheid en liefde. De gedachte komt niet by my op dat ik u zyn gemis zou kunnen vergoeden, maar toch wil ik doen wat ik kan. E*nig was hy in taal, etyl en voordracht, maar wy zyn één- geesteskindereo. Ontvangt my met wol willend beid. Worde door myn arbeid iets bygebracht tot de be vordering van het Koninkrijk Gods op aarde. Want dat is mfln roeping. Spr. besloot zyn rede met de bespreking der vraag: Wat is godsdienst? Spr.'s ant woord hierop luidde: „De behoefte des harten om verlossing in de religie te vinden." Hy tracht daarna dank aan ds. De Vries voor diens woordon van welkom. Sta my by met uw voorlichting en aogs ook de vriend schap tusschen ons beiden «en lieflijke bloem zyn. Nadat spr. nog het woord had gericht tot het bestuur dor Gemeente, zyn vrienden en de aanwezigen, dis by zich tot zoodanigen hoopte te maken, werd de samenkomst ge sloten. (Hbl.) De „Haagsche Courant" vermeldt thans den naam van den advocaat te Parys, die z(jn ontslag heeft gekregen uit zyn betrekking tot de legatie. Het is mr. Louis Israels, die dus ook de gevolgen der zaak-Dreyfus ondervindt I De „H. Crt." plaatst de volgende beschou wing over dezo daad: „De kleinzieligheid van den Franschen minister zullen wy laten voor wat zU ia. Zy behoort nu eenmaal ln het systeem der be handeling van de zaak-Zola. „Maar de kleinmoedigheid van een Neder- landschen gezant, die aldus de onderdanige dienaar is van een vreemde regeering, zal gewis al ontsnapt zy wellicht door formeele redenen aan officiöele afkeuring geen sym pathie vinden by het Nederlandsche volk. „Toen Holland nog een republiek en Frank- ryk oen monarchie was, zou een gezant van Hunne Hoogmogenden anders hebben ge handeld. „Intusschen zyn wy benieuwd, welke houding de Minister van Boitenlandsche Zaken thans zal aannemen, niet tegen Frankrijk, maar tegen den man, die van regeerlngswege belast is met het handhaven van Neerlands waardigheid daar te lande, ook dan, wanneer hy meent, dat iemand, die aan een legatie is verbonden, daardoor tegenover de vreemde rogeering in een byzondere verhouding staat, welke misschien met de functie van critisch dagbladschrijver mo^iiyk vereenigbaar is." Da NcderUndsche Journalistenkring zal den 2den April a. 8. een buitengewone vergadering houden ter behandeling van het voorstel, door den heer W. H. Van Heyningen, te Middelburg, gedaan, om geen ryks-sut>sidi9 (van f 20,000) te aanvaarden voor do ont vangst van vreemde journalisten by de inhuldigingsfeesten en de gastvryheid te be perken tot de buitenlandsche journalisten, die uit werkeiyke belangstelling komen. En dan wil hy voorts de Fransche journalisten uit sluiten en namens den Éring verklaren, dat Frankryk geen beschaafde staat is. Uit de lyst der namen van hen, die met hom de voorstellen ondersteunen, biykt, dat er een voldoend getal 12 gevonden is om ze in b handeling te brengen. By bet gemeentebestuur van Voorburg is bericht ontvangen, dat de Koningin spoedig na haar intocht in de residentie een rytoer zal maken door genoemde gemeente. Tot de plannen, welke daarvan het uit vloeisel zullen zyo, behoort o. a. een groot kinderfeest. Het comité voor de feestviering te Delft van de inhuldiging van H. M. de Koningin heeft zich tot den gemeenteraad gewend om oen subsi iie uit de gemeentekas, daar de gehouden schaalcollecte slecbts f 2100 onge veer hoeft opgebracht en hoewel er nu nog pogingen worden aangewend door het zenden van inteeker;iyst"n wordt toch gevreesd, dat geen gelden geno9g byeen zullen komen om op waardige wyze het fe;6t te kunoon vieren. De raming volgens het voor'oopig vastge- stelde programma is ongeveer/" 8000 a f 9000. Burgemeester en Wethouders stellen nu aan den gemeenteraad voor eon subsiaie te verleenen van f 3000. Aan den deurwaarder by de Haagsche rechtbank ter standplaats Naaldwijk H. Joosten is nader als standplaats aangewezen de ge meente Loosduinen. B. en Ws. van Amsterdam stellen den Raad voor, met ingang van 1 April te be noemen tot hoofd der speciale polikliniek voor huidziekten, enzdr. 8. Mendea da Costa, bui tengewoon hoogleeraar in de huidziekten aan de universiteit aldaar. Den 23sten April a. 8. vertrekt van uit Rotterdam per stoomschip „Smeroe" een detachement suppletiotroepen ter sterkte van 2 onderofficieren en 40 minderen. Het bevel wordt opgedragen aan den van verlof terug keerenden kapitein der infanterie P. N.Jielof; tot medegeleiders zyn bestemd de 1ste luit. der art. F. F. W. Kattonbusch ende2d3luit. der inf. A. E. H. Constant. Het detachement is bestemd voor Batavia. In 115 van de 134 Noord-Hollandsche gemeenten zyn de jaarwedden van burge meesters en secretarissen by kon. besluit verhoogd en zulks met ingang van 1 Jaouari jl. In 3 van de 115 gemeenten betreft de verhoo ging alleen de jaarwedde van den secretaris, in één alleen die van den burgemeester. Zaterdag is te Nymegen op 50-jarigen leeftyd overleden de notaris Q. J. H. Libourel. De heer K. A. J. E. Joekel, notaris in Ned.-Indiö en thans te Nymegen, zal niet meer naar Java terugkeeren, doch zyn ontslag nemen uit genoemde betrekking. Aan het Staatsgymnasium te Pretoria is tot leeraar benoemd de heer H. J. Byleveld, candidaat ia de oude letteren, doceDt aan het Gereformeerd Gymnasium te Amsterdam. De minister van oorlog is Zaterdag van zyn kazerne-inspectietocht in het noorden in Den Haag teruggekeerd. Prof. Stracké, de bekende beeldhouwer, te Baarn wonende, is na een kortstondige ziekte aldaar Zaterdag-avond overleden. Da Coöperatieve Winkelvereeniging van „Eigen Hulp" te 's-Gravenhage zal over 1897 eon dividend van 15 pet. van hun verbruik aan de leden kunnen uitdealen. Het stoomschip „Drente", van Rotter dam naar Java, passeerde 26 Maart Gibraltar de „Kaiser", van Hamburg eu Amsterdam naar Oost-Afrika, vertrok 25 Maart van Lissa bon; de „Rotterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 26 Maart Lizard; de „Seeptre", gecharterd door de Holland-Ame- rika-iyn, van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 27 Maart Wight; do „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 26 Maart Kaap St.-Vincent; de „Telamon", van Amsterdam en Liverpool naar Java, vertrok 24 Maart van Algiers; de „Soembing" ver trok 26 Maart van Rotterdam naar Batavia; de „Gedó", van Java naar Rotterdam, vertrok 26 Maart van Marseille; de „Lombok" arri veerde 27 Maart van Java te Amsterdam; de „Pomona", van Benicarlo naar Amsterdam, is 27 Maart Prawlepointgepasseerd;de„Prmses Sophie" arriveerde 27 Maart van Batavia te Amsterdam. Benthuizen. Yan de kiezerslyst alhier, die in het vorige jaar werd vastgesteld, zyn af gevoerd 6 en er op bygekomen 9 personen. Er ia alzoo een vermeerdering met 3 kiezers. Van de 85 kieziers, die de lyst thans telt, kunnen er 74 aan het verkiezen van gemeente raadsleden deelnemen. Hillcgom. Do kiezerslyst dezer gemeente, zooals die op 22 Maart jl. voor het jaar 189S 99 ia vastgesteld, bevat 758 namen, allen kl3iers voor leden van de Tweede Kamer en Provinciale Siaten, en 662 voor den Geinte iteraad. Be doelde lyst bevat 662 belastingkiezors, 83 huar- kiezers, 55 loonkiezers, 4 spa rtunkkiezera, 3 examenkiezers en 1 vaartuigkiozer. I hei vorige jaar bedroeg het aantal 719; hetaant l kiezers werd alzoo met 37 vermeerderd. Katwjjk. Aan eenige bakkers in deze ze- meente, B. Lammens, G. Geyteman en H. Ames, is door den minister van waterstaat, handel en nyverheid vrijstelling verleend van het bepaalde by art. 11 sub 1 van het K. B. van 7 December 1896 (Stsbl. No. 215) voor zoover de schoorsteen boezem rust op hout, en zulks tot 1 Mei 1902. Op 1 Januari dezeB jaars werden de scholen in deze gemeente bezocht door 489 J. en 435 M. Hiervan behoorden niet tot de bevolking dezer gemeente 5 8 Totaal scheolg. kinderen in de gem. thuie behoorende 484 432 t Elders gingen school 5 5 Totaal kinderen der gem., dat onderwys geniet 486 Kinderen, die niet school- gingen 102 437 171 Totaal kinderen op 1 Jan. zich iQ de gem. bevindende 591 608 allen boven 6 en beneden 12 jaren. De burgemeester van Katwijk zal op 1 April a. s. by gelegenheid van zyn jubileum op bet gemeentehuis gelegenheid geven hem tusschen halfdrie en halfvyf te begroeten. Wassenaar. De nieuwe kiesersiyst bevat 21 namen minder dan het vorige jaar. Er komen nu op voor 447 kiezers voor de Tweede Kamer, 446 kiezers voor de Provinciale Staten en 400 voor den Gemeenteraad. Het voornemen bestaat hier een nieuwen omnibusdienst in te voeren. Al3 eerste eischen worden gesteld, dat de omnibus een grooter aantal personen moet kunnen bevatten dan de tegenwoordige en dan zal er verbinding moeten zyn met alle treinen, welke aan bet 6tation Voorscholen stoppen. De subsidie zA van gemeentewege ook worden verhoogd. Do nieuwe regeling zal zoo mogelyk 1 Mei worden ingevoerd. Menigmaal gebeurt het, dat kinderen toeren van een goochelaar willen nadoen en meestal niet met het gewenschte succes. Dezer dagen zou een jongetje hier een goochelaar by eenige zyner toeren „assistee- ren." De jongen moest even een guldeu in den mond houden. „Slikken, slikken 1" roepen zyn kameraden. Ze willen zeker zien of de kunst van den goochelaar zoover reikt om den gulden nog te kunnen verwyderen. De jongen slikt en de gulden schiet naar binnen. Gelukkig is de gulden langs den natuuriykea weg verwyderd kunnen worden. Zoetermeer-Zegwnard, De vastgeetelda kiezerslyst dienst 1898/99 dor gemeente Zoeter- meer bevat 140 Damen en die te Zegwaard 204, zijnde te Zoet6rmeer 40 en te Zegwaard 22 minder dan het vorige jaar. 3) .Naar haar handdruk te oordeelen," zei Paul fluisteren 1 tot Bertha, „is zo een pop van karton met oogen van émail en met tanden van ivoor." „Hoe is het mogelyk," antwoordde Bertha zeer zacht; ,ze draagt in dit jaargetyde vilten pantoffels I" ,Het epyt my, dat ik haar portret niet kan teekenon," zei de schilder. Op dit oogenblik trad de oude Margaretha met het avondeten binnen. Zy had een lang gesprek met den kapitein over het dekken der tafel; daarna werd zy met Rosa in een druk dispuut gewikkeld over de plaats, die de gasten moesten innemen. Edmond voelde zich gedrukt en Rosa, van haar kant, scheen verward. Garin en zyn zuster waren verdrietig. Dubois alleen had zyn oude vrooiykheid behouden en waB zeer op zyn gemak. Hy sprak over zyn arboid in den tuin en begon weldra te vertellen van den grooten storm, dien by in 1800 te verduren had gehad,-toen hy op reis was naar Manilla. Die storm was de hoofdgebeurtenis in het leven van den ouden zeeman, daaraan ont leende by zyn vergelykingen en knoopte by de meeste zyner denkbeelden vast. Sedert tal van jaren vertelde hy zonder uitzondering iedere week aan zyn vriendon de historie van den grooten storm, zonder ook maar één omstandigheid te vergeten. Wat ook het onderwerp van het gesprek mocht zyn, steeds wist hy het .het is als in 1506" te pas te brengen. Ds lieden van Pornic Doemden hem daarom dan ook: „Ds groote storm." Ook onder het avondeten bleef de kapitein niet in gebreke, van de gewichtige gebeurtenis zyns levens te vertellen. Zelfs toen de tafel reeds afgenomen was, scheen er nog geen eind aan te komen. Elndeiyk nam Garin de ver moeidheid zyner zuster te baat, om verlof te vragen zich op zyn kamer terug te mogen trekken. Margaretha geleidde Bertha naar haar kamer en wees ook Garin de zyne. Den volgenden morgen werd er op de deur van Garins slaapkamer geklopt. De schilder was nog geheel door slaap bevangen en wist niet, wat er gaande wae. Hf) dacht, dat het buis in brand stond of dat er een ander ongeluk was gebeurd. Haastig opende hy de deur en zag er Dutoie voor staan, die hem vroeg, of hy voor het morgeneten gereed was. „Gereed voor het morgeneten?" vroeg de schilder verbaasd. „Hoe laat is het dan?" „Zeven uurl" „En ontbyt ge reeds om zeven uur?" „Ja, vindt ge dat te vroeg?" Garin beschouwde zyn gastheer met ver wondering. „Welzeker, ia dat te vroeg," ant woordde hy; „wanneer gebruikt men dan het middageten?" „Wel, om twaalf uur." „Och, vergun my en myn zuster dan te ontbyten als gy het middageten gebruikt." „En wat wilt gy en dan?" „Wel, ik denk te slapen." „Dat is een verkeerde gewoonte I" riep de kapitein. „Om vier uur was ik reeds op, en ik ben druk aaD den arbeid geweest. Uit bet bed, jonge Paryzenaar, en laat ons ont- by ten I" „Waarlyk, mynheer," zei Garin afgemat, „ik val in slaap." „Dat weet ik en daarom is eenige beweging voor u goed. Ik heb dit ondervonden, toen ik in de heete landen verkeerde. Ik herinner my, dat in 1806, toen wy Manilla ver lieten „Vergeef my, mynheer," viel Garin den kapitein nogal barsch in de rede, daar hy bang wae, dat „de groote storm" weer zou losbreken, ik zal my spoedig aankleeden. Wil nog even wachten met het ontbyt en ik zal weldra klaar zyn." „Zoo behoort het," zei Dubois lacbend, „een gast moet zich schikken naar zyn gastheer. Ik ga nog even een wandeling door den tuin maken. Als ik terugkom, kunnen wy ontbyten en dan zal ik u vertellen, hoe in 1806 „Ach," riep de schilder, „doe my dan het genoegen en wacht niet op my." „Wy zullen op u wachten," antwoordde de kapitein, „en intusschen zal ik aan Rosa vragen, of ze uw zuster reeds gewaarschuwd heeft." Dit laatste was reeds geschied, doch Bertha had geantwoord, dat men maar buiten haar moest eten. De kapitein maakte zich hierover bezorgd en verklaarde, dat de juffrouw ziek moest zUn. Rosa stelde voor, dat men den dokter zou roepen, terwyl Margaretha mom pelde, dat ze niet hoopte, dat die vreomde dame hier ziek zou worden en misschien zou sterven. Het hielp niet, dat Garin, die ten laatste er ook by kwam, al verzekerde, dat zyn zuster gewoon was om elf uur op te staan en om twaalf uur haar morgoneten te gebruiken: men bleef gelooven, dat Bertba ziek was en dat het misschien noodig zou zyn, den dokter te roepen. IV. Onder het ontbyt vroeg Garin, ofte Pornic ook een geschikt logement wae, waar men gedurende de baden blyven kon. De kapitein vertelde, dat er juist een nieuw logement bygekomen was, ingericht zooals die te Dieppe, waar dus de vreemdelingen alle gemakken zouden vinden, die zy slechts wenschen konden. De jonge schilder was hierover zeer verbiyd en verklaarde, dat hy nog dezen zelfden dag er zgn intrek zou nemen. Dubois stelde allerlei pogingen in het werk, om hem van deze gedachte af te brengen, doch alles was tevergeefs. Edmond begreep de oorzaak van dit besluit en had wel bemerkt, welken indruk zyu familie op Garin gemaakt had. Ook by waB ontevreden op zyn oom en begon zich over dezen te schamen. Zyns inziens ging by den kapitein alles belacheiyk toe. Hy nam het daarom voor Garin en dlena zuster op en zeide, dat dezen aan het landleven niet gewoon waren en zich dus beter ia een logement op hun plaats gevoelden dan by iemand, die steeds buiten verkeerd had. Hy durfde er echter niet byvoegen, dat hy ook de gewoonten by zyn oom zeer boersch vond. Hst leveD van den kapitein kwam hem zeer armzalig voor en diens bezigheden zeer kinderachtig. Had hy nu nog maar een goed gesprek met zun nicht kunnen aanknoopen, maar Rosa sprak alsof ze op catochisatie was. Edmond kreeg al epoedlg de zekerheid, dat haar onderwys vooral gericht was gowoest op aardrykskunde en wiskunde en dat ze haar dagen met byna niets andere doorbracht dan met naaion en borduren en soms met het zingen van een liedje, dat reeds lang uit de mode was. Edmond zeil had een uit- stekende opvoeding gehad en was dus zeer kieskeurig in zyn genoegens. Al wat gewoon en allodaagsch was boezemde hem afkeer in. Gewoon aan het koortsachtige leven van Parys, had hy behoefte aan veel drukte en afwisseling. Dat echter voorzag hy wel niet op het landgoed van zyn oom te zullen vinden on hy gevoelde daarom nu reeds berouw, dat hy aan het verzoek van den kapitein gehoor had gegeven en zich te Pornio had gevestigd. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1