JU ZOLA N*. 11684. Zaterdag SO Maart. A0. 1898 <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. HU. SLAGERS De Meat Preserve van J. DB KORTE, Rotterdam, Broodfabriek CERES". (Irootc Ronde cn Kleine Ronde BESCHUIT. W. H. BROESTEFiEOIZEN, Eerste Ned. Verzekering-W'. Gegarandeerd versche Eieren. BE, J*. Van Houten, N.B. Alle Eieren zijn uit ons eigen hoenderpark en worden op verschheid onderzocht. Feu-illeton. De lotgevallen van een handschrift. LEIDSCH DAGBLAD, PRIJS DEZER COURJLNT: Voor Leiden per 3 maanden. f f I.ID# Franco per post 1.40, Afzonderlyke Nonunere 0.06. PRIJS DER ADYKETEKTEEN: Van 1 6 regela 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. Gr rotera letters naar plaatsruimte. Voor bet lncasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Gemengd Nieuws. Te Scheveningen z(jD naby het 6trand twee bomschuiten met elkaar in bot sing geweest, waardoor de eene van den reeder P. De Mos Pz. belangrijke scbade aan den boeg kreeg. Voor de arrondissement s-recht- bank te Rotterdam had zich gisteren te ver antwoorden P. Van B., 28 jaar oud, zeeman van beroep en matroos by de marine reserve, wien ten laste werd gelegd een aantal formu lieren te hebben doen drukken van een zoo- gonaamden soldy-brief der Kon. Ned. Marine en op of omstreeks 16 Dec. 1897 zulk een formulier valscheiyk te hebben doen invullen door J. Van We3sem en daaronder de hand- teekening nagebootst van den hoer hoofdcom mies aan het departement van marine J. P. H. Hartman, te 's-Gravenhage, die gemachtigd was de soldy-brieven van de Koninklijke Nederlandsche Marino voor den secretaris generaal te teekenen, J. V03 ƒ60.23, en dat stuk by den ryksbetaalmeester te Rotterdam valscheiyk geteekend met J. Vos ter betaling te hebben aangeboden. Den lOden Januari liet bekl. een dergeiyk formulier invulKn door C. J. A. Van Wessem ten name van J. Otton en andermaal getee kend met den naam van voornoamden hoofd commies tot een bedrag van 67.04. Ditmaal werd het bedrog ten kaotore van den betaalmeester ontdekt on Van B door de politie gearresteerd. Bekl. deed een volmondige bekentenis en xeile er toe gekomen te zijn, wijl by by de Holland-Amerika Lyn gedaan had gekregen Uit de stukken bleek, dat Van B. dergelyke vervalschingen ook met succes te Alkmaar, Utrecht en Dolfzyi ploegde, wat biykbaar een aanmoediging voor hem was er mede vo:»rt te gaan. Em 25-tal formulieren had hy voor dit doel doen nadrukken by eon boekdrukker to Rotterdam van een origineel exemplaar. Zev n getuigen werden in deze zaak gehoord. Als verdediger van bekl. trad op mr. W. L. Luyken Glashorat. De cisch van het O. M. was drie jaren gevangenisstraf. Uitspraak over acht dagen. Men deelt aan de „Tel." mede, dat het postkantoor te Rotterdam, sedert 1875 in dienst gesteld, door den Ryksbouw- meester wegens verzakking zou zyn afgekeurd. Nog dit jaar zou worden begonnen met de afbraak. Dit byna ongelooflyke bericht vereischt zeer zeker nadere bevestiging. Te Rotterdam is gisternamiddag de mandenmakerswerkplaats van de wed. C. G. Kleykamp, in de "Wijnstraat 86, op de derde verdieping gevestigd, uitgebrand. De schade is aanzieniyk, maar wordt door assu rantie gedekt. Wegens huisvredebreuk bij don heer W. Küppers, te Haarlem, is tcgen P. Hols, secretaris van den „Ned. Typografen bond", ƒ15 boete, subs. 10 dagen, geëischt. Gisterochtend werd te Amster dam een jongmensch, die de meer en meer ingang vindende slechte gewoonte om vlak langs den waterkant met zyn fiets te ryien volgde, op de Keizersgracht het slachtoffer van die roekeloosheid. Ryder en machine kwamen in de gracht terecht. De sportman werd door een schipper, die hem een haak toestak, op het droge geholpen. De historische optocht te Har- lingen op 4 September zal voorstellenAl- brecht van Beieren doet in 1398 zyn intocht en verleent aan Harlingen stedelijke rechten. Een ernstig ongeluk overkwam te Utrecht den milicien-kok by het 5de reg. infanterie Wessel, dat alleen is toe te schryven aan onvoorzichtigheid. By het speksnyden was hy druk aan 't stoeien, en niet ziende wat by onderwyi deed, sneed hy drie zyner vingers nagenoeg af. Hy werd direct vertonden in het militaire hospitaal. Tegen A. De Vries, vader en zoon, die terochtstonden ter zake, dat zy W. Do Boer uit hun herberg te Edam hidden gewor pen, getrapt en geslagen, is door het O. M. by de rechtbank te Haarlem voor elk drie maandeD geëischt. Togen twee Duitschers, die te Terheyden kerkdiefstal pleegden, is door het Openbaar Ministeiie by de rechtbank te Breda zeven jaar gevangenisstraf geëischt. Door vy f arbeiders is tusschen Ferwerd 6n Marrum hut lyk gevonden van den ongeveer sedert 14 weken vermisten heer T. Bouma, van Ferwerd. Het gelaat was on kenbaar. Ofschoon de ring van don vinger ont brak, waren de kleeren nog io vry goeden staat en het gouien horloge bevond zich nog in een der zakken. Op het vinden van het lyk was indertyd een premie van 100 gesteld. Te Dieren is door den brigadier- titulair der ryksveldwacht J. v. d. Hoef de ia het Politieblad gesignaleerde J. H. W., vroeger in Duitschland, tbans te Dieren, aangehouden en gevankeiyk naar Arnhem overgebracht. Te A d d or locht (Brussel) brak brand uit in een fabriek van vervoerbaar gas, die behoort aan den heer Du Bois. Ia zeer korten tyd 6tonden de vyf gebouwen, waaruit zy bestond, in brand, de eene ontploffing volgde op de andere, en toen de spuiten aankwameD, was alles een vuurpoel. De ketel, een gevaarte van 10,000 kilogram, sprong en kwam dertig meter aan de overzy van de Senne neer. Ook twee belendende fabrieken, een zandsteen- cn een oliefabriek, raakten in brand, en de ontploffingen waren zoo veelvuldig en zoo hevig, dat de treinen en trams, die in de buurt langs kwamen, den dienst moesten staken. Water spuiten zou den brand uitgebreil hebben; men kon alleen zooveel mogeiyk omverhalen. De schade wordt op 200,000 fr. geschat. Hot vermelde C o b u r g - s c h a n- daal is door het loochenen der advertentie van prins Philippe nog grooter geworden. In derdaad is gebl-kon, dat de advertentie wel degeiyk afkomstig is van den prins, maar de ontkenning niet echt 4s. Het agentschap „Ha- vas" te Parys Is beetgenomen. Iemand, oio zich uitgaf voor graaf Berchtold, secretaris aan het Oostenrykscb gezantschap te Parys, had het agentschap per telephoon opgedragen de advertentie te loochenen en zond later een telegram, onderteekend met den naam van den graaf, waarin hy deze opdracht beves tigde. Toen de tegenspraak in de Franscne bladen verscheen, lekte de zaak natuurlyk uit. De Oostenrykscbe ambassade verzocht het agentschap en ditmaal niet langs tele- phoniscben of telegraphischen weg te ver klaren, dat de ontkennlDg noch van het gezant schap noch van graaf Berchtold af komstig is. De „Agence Havas" heeft, naar verzekerd wordt, een aanklacht ingediend tegen den bedrieger. Do hertog van Saksen Coburg Gotha moet, als hoofd van het geslicht, prins Philippe van Saksen-Coburg gemachtigd hebben een eisch tot echtscheiding in te stellen. Volgens een telegram uit Algiers, is de mailboot „Ville de Rome", varende tus schen Marseille en Algiers, verongelukt. Pas 8agiers, bemanning en mails werden gered. By het kleine station Bussières- Galant op de spoorlijn Parys-Limogss in het departement Haute Vienne is een misdadige poging gedaan om een sneltrein to: ontsporing te brengen. Alleen de locomotief sprong uit de rails en boorde zich vast, waardoor verdere ongelukken verhinderd werden. In de mijn Santa-Isabel, waar een mynontploffing heeft plaats gehad, zyn, naar uit Madrid wordt gemeld, tot dusverre 53 dooden en veel, meest zwaar verwonden, opgehaald. Door het instorten van verscheidene galeryen werd het reddingswerk bemoeilykt. De Zoister-quaestie. In het „U. D." kwam dezer dagen een be richt voor, waarin gewraakt werd het ergerlijk optreden van den slagtr Van Ginkel, den vader van een der candidaten voor don ge meenteraad aldaar. Hy zou nl. op de secre tarie den voorzitter, den heer Meerdink, wet houder, allesbehalve vleiende woorden toe* gevoegd hebben. Thans deelt in het „U. D." de heer G. J. Ederveen, arts, de reden mede, waarom Van Gmkel zoo heftig is opgetreden. Wy ont- leenen aan dit schryven het volgende: Op den stemdag werd na 't openen der bug en by 't voorlezen van de stembriefjes, door Iemand uit 't publiek opgemerkt, dat door den voorzitter van het stembureau,den wethouder Meerdink, do naam Gadellaa werd opg. lezen en 't betreffende biljet gelegd by de kaarten van don candidaat J. Van Ginkel. Dit had reeds driemaal plaats gegrepen, toen de heer Wolles- winkel, secretaris der K. Z., in de zaal kwam om eens op te nemen hoo 'da kansen voor den candidaat der liberale party stonden. Do heer W. werd met het gebeurde in kennis gesteld. Deze zette zich nu eveneens neer om de stem men op te teekenen, en nadat by door een ander uit het publiek op hetzelfde feit weer word opmerkzaam gemaakt, is hy naar voren geschreden om nauwkeurig te zien of de voor zitter van 't stembureau de namen naar be- hooron aflas. Nadat eenige biljetten weer waren afgelezen, bemerkte de heer "W., dat ao voorzitter een biljet aflas voor Gadellaa, waarvan de stem uitgebracht was op Van Ginkel. De heer W. maakto toen den voorzitter daarop opmerkzaam; deze zeide, dat de heer W. niet juigt had gezien. De heer W. bleef aandringen op onderzoek en nu bleek, dat werkeiyk voor den candidaat Gadellaa 47 stemmen waren genoteerd, terwyi er slechts 42 kaarten voor hem waren. Ook de andere biljetten werden nu nagezien, en het resultaat van het onderzoek bracht aan het licht, dat voor Gadellaa 5 stemmen te veel waren ge noteerd, voor Van Ginkel 4 te weinig, dat 2 biljetten, die goed waren gekeurd, van on waarde moesten zyn en de stemmen van den candidaat Roodhuizen ia orde waren. De heer Meer dnk verklaarde zich een en ander niet te kunnen begrypen. Na de noodige rectificaties ging men verder; het verkeerde voorkzen kwam niet meer voor, zoodat alles in orde bleef. Wat by de 6temopnoming had plaats ge had, was 's avonds door bet geheele dorp bekend. Men was er van onder den indruk. Zoo kwam het dus ook ter ooren a3n den vader van den candidaat v. G. Deze meende, dat het niet aanging de zaak zoo maar te laten loopen en er werd besloten om met den heer Wolleswinkel den volgenden morgen naar den oudsten stem-opnemer, den heer v. d. Mersch, te gaan, om de zaak nog eens te be8prrken. Op herhaald aandringen van den heer v. d. M. zyn toen de heeren W. en v. G. mee het ge meentehuis ingegaan, niet dus met opgestoken zeil, zooals uw berichtgever wil doen gelooven, maar kalm. Men begaf zich naar de secretarie (niet naar de zaal van 't stembureau, zooals het behoorde), alwaar het constateeren van hel stemmingsresultaat word afgedaan. Dat daarby de heer v. G. driftig is geworden en uitge vallen is tegen den hoer Meerdink, is zeer te betreuren. Da houding van den heer Wolles winkel is correct gebleven. Dat toen het aantal stemmen der drie candidaten met de respec- tievelyke kaarten overeenkwam, is nogal duideiys, want den vorigen dag was immers alles in het reino gebracht l Dat de rechtbank kennis heeft genomen van de beleodiging, cie door den heer v. G. den heer Meerdink zou zyn toegevoegd, i3 waar, maar ook is waar, dat aan den officier van justitie van de plaats gehad hebbende onregel matigheid is kennis gegeven, zoodat de zaak voor den heer M. ook wel eens nog onaan genamer zou kunnen worden. De moord op Schut te Amsterdam. De „Ecbo", die beweert in deze duistere zajk volkomen zekerheid te hebben omtrent de daders on in verband met wat zy weet en medegedeeld heeft, de Amsfcerdamsche justitie wegens haar houding in dez9 sterk aanvalt, deelt nog mede, dat Schut in kenDis was gekomen met een vrouw, die ook na den moord in het huis is llgven wo. en, waarin drie der vermoeöelyke daders waren gehuisvest. Hy betoonde zich royaal en ge- leideiyk geraakten de bewoners van dit huis, hetwelk der redactie van de „Echo" nauw keurig bekend is, op de hoogte van Schut's omstandigheden. Hier kwam nog by, dat zy kennis hadden aan een jongen man, die ut hoofde van vroegere dienst- of vriendschaps betrekkingen volkomen bekend was met de inrichting van 's heeren Schut's huis, met zgn gewoonten, enz. Het een met het ander was oorzaak, dat het viertal wist, dat de heer Schut op-den ramp zaligen Paaschmorgen vry veel geld in huis had en dat zy hem alleen in zyn woning zouden aantreffen, wanneer zy zich heel in de vroegte daarheen begaven, wat dan ook geschied is met den bekenden noodlottigen uitslag. De „Echo" verzekert, dat deze verklaringen worden bevestigd door die van andere getuigen, en meent volkomen recht van spreken te hebben, waar zy de justitie een verwyt maakt van haar weinig doortastend handelen. Het blad merkt op, dat het tydstip, waarop de justitie door een van zyn reporters op bet spoor der vermoedelyko daders W6rd gebracht, reeds een paar maanden achter ons ligt. Zonder resultaat zette het blad do justitie beschei- deniyk tot wat meer spoed aan en toen van de zijde der justitie maar verder geen poging werd gedaan om de verdachten in handen te krygrn, ging de „Echo" er zelve op uit en vond zy de verdachten in de plaatsen, dio vroeger der justitie reeds als de verbiyfplaatseu der vermoedelijke daders waren bekend ge maakt. "Wanneer de verdachten dus ten slotta toch van veroiyf veranderen en dat ver'oiyf kan niet worden uitgevonden, dan daalt de schuld daarvan, meent de „Echo", niet op haar hoofd, doch op dat der justitie zelve n er. Ten slotte zegt de „Echo", dat, indien haar verhalen sensatie-achtig zyn, dat aan de stof 1 ligt, die er in behandeld wordt. Niet als middel van bovor lering van eigen belangen wydt het blad dagelyks een bespro- - king aan deze zaak, „doch met een glimpje van hoop, dat de gevolgen van het frappez, frappez toujours zich ten slotte nog by de justitie zullen doen gelden cn haar tot meer activiteit aansporen. Burgerlijke Staiid. HAZERSWOUDE. Bevallen: N. C. Zintel geb. Vrijonhook Z. Overleden: M. Groenenheide. wed. van J. Van Esaer, 91 j. A. Do Vogel d. 1 jaar. KOUDEKERK. Bevallen: J. VV. Oudshcorn geb. De Haas Z. Overleden: M. J. Vlasveld z. 13 m. G. Perruijn z. 26 d. L. Vlasveld, wednr. van M. J. Schinkel en J. C. Savinie, 79 j. S. Vlasveld d. 5 j. J. W. Kook z. 5 m.H. Van der Steen z. 5 m. (van Bodegraven). REEUWIJK. Bevallen: M. Schouten geb. Kort Z. T. Ooms geb. Kalkman Z. A.J. Van Triet geb. Van Os Z. Overleden: v. d. Starre wed. van J. Ver beek. 84 j. J. Schouten d. 7 j. LEI MUIDEN. Geboren: Dirk Cornells, Z van C. Verwejj en G. Van Leeuwen. Quirina Elisa beth, D. van H. Boere en C. Konst. Ovorleden: S. Van Vliet, eebtg. van J. Do Wilde. 70 j. TER-AAR. Bevallen: J. C. Van Kints geb. Koek d. Vervolg der Adrertentiën. Gevraagd met half April: eon bekwaam Brood- en Beschultbakkcrsknccht by FRERTKS, te Vogelenzang. 2443 5 is verkrijgbaar by 3RUIJN, IV. Bijn hoek Vestestraat, per flesch 35 Cts. Voor da flesch wordt 6 Cts. berekend. 2448 10 STEEDS VEP.SCH VOORHANDEN Lange Manerlbeschuhjes. Tclophoonnummtr 176. 9301 17 BEÏKOOVO Nationale Meubel Tentoonstelling Anisterdasi 1§87, Meubelmaker, N. Kijii 74, beveelt zich minzaam aan tot het leveren, repareeren en bekleeden van BIeabel9 in alle stijlen. Neemt VERHUIZINGEN aan zoo binnen als ballen de stad. 2363 12 Nette bediening. Billijke prijzen. op het Leven, tegen 2nvaliditeit en On gelukken, gevestigd te 's-Gravcnhage. Directeuren: Jhr. Me. W. SIX, Oud-Minister van Binnenlandsche Zaken te 's Gravenhage, Mr. A. F. K. HARTOGH, Lid van do Tweede Kamer der Staten Generaal te 's-Gravenhage. Inlichtingen en r«Tarlevcn gratis te verkrygen by den Inspecteur Jhr. A. C. VAN HAEFTEN, Plantsoen 103, Leiden. 160 11 ng gij nog geen Mfiypole-Zeep gebruikt hebt,'kunt gij de uitstekende eigenschappen niet beoordeelen. Maypole-Zeep verft en reinigt te gelijk. Maypole-Zeep is onmisbaar in elke huishouding. Alom verkrijgbaar a ƒ0.25 per tablet, Zwart/0.55, met gebruiks aanwijzing. En gros: VAN HENGEL Co., Amsterdam. 2438 24 Uitgezochte, grootste, f 4.oo per 100. Gewone, groote 3.50 lederen Woensdag te Leiden, franco thuis. 2446 20 Huize „Te Blotinge", Rijswijk. Slot) En terwyl het dikke manuscript aldus sprak, blies het zicb, als het ware, van hoogmoed op en keek met uitdagend geritsel dor bladen den kring rond, of wy wel alleronderdanigst zyn waarde beaamden. Een onooglyk dun rolletje pipier had den grootspreker wellicht de noodige hoogachting onthouden, want eens klaps sprong deze woedend op en riep„Wie is die Lilliputter daar, en hoe komt die in onzen aristocratiscben kring?" „Vergiffenis, Uwe Genade!" riteelde het bescheiden antwoord. „Men heeft mij waar- Bchyniyk slechts by vergissing hier gebracht ik ben niets dan een simpel sprookje; myn maker is eon arme student, die vier verdie pingen dichter by den hemel woont dan de meeste andere raenschen; maar ik vereer en bemin den ernstigen muzenzoon; hy heeft zulk een donker paar sprookjesoogen, diep als een afgrond." By dezo schuchtere woorden werden alle handschriften door een aanval van lachkrarap overvallen; reeds wilde ik het gehoonde sprookje ter hulp snellen, toen de hand des redacteurs ons op de bewuste offertafel wierp. De dikke Euphro3ine was opeens zoo stil geworden als een muisje; zy waagde het niet te protesteeren, toen zy door den gry- zen, ouden heer vry onzacht voor den dag word gehaald. Het sprookje en ik lagon intusschen nog achteloos aan den kant. Terwyl de chef nu eens hier, dan weer daar las, ging er menigmaal als een bliksem over zyn gelaat toorn on lachlust streden af wisselend om de overhand; eensklaps vlogen de veartig hoofdstukken van Euphrosine met geweld tcgen het tafelblad, zoodat het dunno sprookje verschrikt op den grond fladderde. „Do kerel, die dat geschreven heeft, ir ryp voor het gekkenhuis!" barstte de oude heer uit, terwyl hy zuchtend in den stoel achterover viel. „Hoor eens even, doctor, op haar sterfbed laat hy zyn dulcinea decla- meeron Liefkoos my nu niet langer, Ge maakt mo al banger en banger l Wel verduiveld, do ganzopen, welke di?n onzin moest neerkrabbelen, doet haar afkomst alle eer aan! Maar wat ligt daar voor oen nuchter ding? Ha, een sprookjel Wel, wat brengt ge ons? Laat je eens bekykenl" In het redactie-bureel was het opeens doodstil geworden; men hoorde niets dan het eentonige tikken van den grooten regulateur. De roman in veertig hoofdstukken lag onbe* weegiyk, als door een hevige kramp over vallen; ik bevond my in den onverkwikkelyken toestand tusschen hangen en worgen en dacht er over na, wat het volgende uur my wel brengen zou. „Een meesterstukje, dat ge terstond lezen moet, doctor!" riep opeens de straks zoo knorrige chef met een verhelderd gelaat zyn medewerker toe. „Een bekooriyk gevoels-

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 5