N». 11683 Vrijdag 25 Maart. A0. 1898 r ï.ioi {Qeze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering Van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat nit TWEE Bladen. Leiden, 24 Maart. Feuilleton. De lotgevallen van sen handschrift. LEIDSCH DAG-BLAD. PBUS DEZER COURANT» Voor LeWon per 8 maanden. franco por post AfeondorUjke Nommora 1.40. PBXJ8 DER ADVERTENTIËNt Van I—9 regtfe f 1.05. Iedere regel meer f 0.17}. Grooteps lettere naar plaatsruimte. Voor bet tncas3eeren buiten de stad wordt ƒ0.05 beregend. Eerste Blad. Oflleiëele Kennisgeviagea. BRiMKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden breDgen ter algemoeoe kenniB. dat door JOHAN CHRISTIAA.N HEEMEYER, wonende alhier, een verzoeksohr ft ie ingediend om vergunning voor den kleinhandel in Bterken drank in het perceel Vliet No. 32. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. WAS, Burgemeester. M. O. DEKüUYZEN, Weth., lo.-Becr. Leiden, 23 Maart 1S98. In de hodenoamiddag gehouien zitling van den gemeenteraad werd tot secretaris benoemd mr. M. C. De Vries van Hoyst. Zyn naam werd aanstonds geno9md als opvolger van wyien mr. Kist en dit atrekke als bewijs, dat mr. Da Vries van Heyst zich in dtn korten tijd, dat bi) op het Stadhuis werkzaam is geweest, zich reeds heeft doen kennen als iemand van zoer werkz.tmen geest, van uitnemende capaciteit n, waardoor hij meer dan iemand geschikt is voor het ambt, door iedereen hem reeds by voorbaat toebe dacht en waartoe bü thans is benoemd. Wy wenschen onze gemeente geluk met deze benoemiog, omdat wy overtuigd zyn, dat mr. De Vlies van H-?yst in veel opzichten zijn voorganger zal evenaren en evenzeer bezield is met een geest van welwillendheid, een vereischte in zekere mate voor deze betrokking. Wy hopen mr. De Vries van Heyst gerui- m6n tyd als secretaris onzer gemeente te zien fungeerenl Gi-tornamiddag werd alhier in hetNuts- gebouw gehouden de gewone algemeeco ver gadering der vennoo'en in de uLeidsche Brood fabriek". Uit de gedane mededeelingon bleek, dat het debiet over 1897 in totaal bedroeg: 1,761,442 kilogram brood en 633,743 stuk3 beschuit. De gemiddelde broodpryzen over 1897 Wt»ren: gebuild trood 13 35 cta., ongebuild brood 11 ets., krentenbrood 3 6.61 ets. per kilogram en roggebrood 11 ets. per l'/a kilogram. De afdeeling ran den Raad van State voor de geschillen van bestuur behandelde gisteren o. a. Het geschil tusschen de gemeentebesturen van Voorburg en Voorhout over de vraag: ten laste van welke dezer gemeenten beboo- ren te komen de kosten van verpleging van den krankzinnige "Wilhelmus Johannes West geest, die, vóór zyn opneming ia oen krank zinnigengesticht, in beide genoemde gemeenten als arbeider werkzaam was en by zyn baas inwoonde, laatsteiyk te Voorburg. Rapporteur de staatsraad mr. Asser. Voor da gemeente Voorhout trad als gemachtigde op mr. O. W. Sipkes, advocaat to Leiden; en voor de go meente Voorburg mr. R. M, J. M. Beguin, advocaat aldaar. Het beroep van den heer H. Pander, te Leiden, tegen het besluit van B. en Ws. dezer gemeente, waarby aan de firma P. Clos en Leembruggen vergunning is verleend tot uit- breidiog van haar fabriek aan de Ververstraat No. 8, door het aanbrengen van een machine kamer met stoommachine, nieuwen ketel met ketelbuis en daarby behoorenden schoorsteen. Rapporteur de staatsraad mr. Asser. De komnkiyke beslissingen volgen later. By de te 's-Gravenhage te houden examens voor onderwyzer en onderwyzeres zyn als deskundigen benoemd de heeren J. D. De Visser Smits en P. J. Teebaal, te 's-Gravenhage, R. Leopold, te Gouda, en J. Couvóo, te Rotterdam, voor Ned. taal en lezen; R. J. Van Groenenbergh, A. Van de Grienüt en J. Vellenga, te Rotterdam, en J. Van der Hout, te Schiedam, voor rekenenP. L. Akkers- dyk en G. Van Nimwegen, te Rotterdam, J. A. S. Schreinemakers en dr. H. Taverne, te Leiden, voor natuurkennis; J. C. Sander, te Schiedam, J. Wuy&ter, te Leiden, J. Koffie berg, te Rotterdam, en J. Rovers, te Delft, voor zang en echryv6nJ. J. Ten Have, te 's Gravenhage, J. Hommes, te Delft, G. J. Kropmans, te Gouda, en J. De Koning, te Dordrecht, voor aardrykskunde; H. J. W. Huber, te Gouda, D. Kanon, to 'a-Gravenhage, F. J. Dun, te Overschie, en A. H. E. Tyi, te Schiedam, voor geschiedenis; J. T. Schip horst, te Delft, S. Van Kampen, te Vlaar- dingen, F. M. Mulders, te Zwyndrecht, en J. Schreuder, te Rotterdam, voor opvoedkunde; G. A. Laagland, te 's Gravenhage, J. Dse, te Delit, G. M. Kosters, te Lelden en F. Van Werkum, te Dordrecht, voor teekenen; J. Reys, te 's-Gravenhage en R. B.ouwer, te Rotterdam, voor vrye- en orde oefeningen mej. C. J. Van den Enda en mevr. J. G. Graveiotta, te 's Gravenhage, voor nuttige handwerken. Door B. en Ws. van 's-Gravenhage zyn de curatoren van het gymnasium on de plaatse lyke commissie voor het Middelbaar Onderwys geraadpleegd over de indertyd door de heeren Gerlach c.s. en jhr. W. A. R. Engelen c.s. in gebrachte klachten over den duur en de tyd- perken van de vacantie aan de hoogere burgerscholen en aan do gymnasia. Op grond van de uitvoerige adviezen dier colleges, hebben B. en Ws. in overeenstemming met de commissie ran bystand in het gameeDte- onderwys, aan den gemeenteraad medogo- deeld, dat de bestaande verordening ni6t toe laat de vacaDtie van de leerlingen te doen aanvangen vóór omstreeks half Juli wat de H. burgerscholen betreft, en dat zy het geraden achten af to wachten hos nu dit jaar de plaataeiyke commissie den jtyd voor de toe- latiügs ex.men zal vaststellen, terwyi zy inmiddels voorstellen aan de adressanten te kennen te geven, dat er ge?n termen bestaan om den duur der vacantiën aan het gymna sium en aan de hoogere burgerscholen, zooals di3 by de betrekkelyko verordeningen zyn ge regeld, te verkorten. De heer H. Scholtsns Kzhoofd der Chr. school voor meer uitgebreid lager onderwys te Aifen aan den Ryn, is benoemd tot inspec teur van het onderwys in Transvaal op een Jaariyksch inkomen van f 8400. Aan het departement van buitenlandsche zaken ia gisteren examen afgenomen voor twee plaatsen als tweede klerk aan gezegd ministerie. H. M. de Koningin heeft aan den pen ningmeester der verec-nlglng „Armenzorg" te 's-Gravenhage een gift van f 200 doen toe komen ten behoeve dier vereenigiog. Vanwege het departement van binnen- landscbe zaken is aan Gedeputeerde Staten der provinciën verzocht een tabellarisch over zicht van de ie 1897 bestaande bewaar- en kleinkinderscholen, met vermelding der in dat jaar opgerichte of opgehavene. Volgens het „Vad." zullen de Koninginnon de vooratöliiag by wonen, door de Haagsche afdeeling van het „Toonoelverbond" a.s. Dins dag in den Schouwburg fee geven. Ook to Delft is in beginsel besloten om ter gelegenheid van de inhuloigrngsfeesten een hislorisccen optocht te houden en daaraan too to voegen ten allegoriseren. De gekostu meerde optocht zal voorsteilen een bezoek van burg maester en schepmon van Delft aan Pr.ns Wjilem I op hc-t Oude Prinsenhof. Daarna wordt do optocht: „Ptins Will tra I met zyn hofhouding, do vroedsebapp&u ea andere afdeelingen", opgesteld om een omme gang langs Delfts straten te maken. Tot lid der Piovinciale Staten van Limburg in het kiesdistrict Maastricht is zonder stemming gekozo» do heer J. Marres. Het congres, uitgeschreven door de Ver eeniging tegen mishandeling van dieren, af deeling Haarlem en Omatreken, by gelegen heid van het 25-jarig beataao, worat gehouden op 14 Mei ia het Brongebouw aldaar. Spraken zullen Mejuffrouw Marie Jungius, te 's-Gravoohago, over Kinderhondea en Humanifearismo; do hser M. J. Bengeveld G.Jx'.., districtsveearta ta Haarlem, over de wyzon van dooden van huis zoogdieren, niet voor consumptie bestemd; D. F. Van Esvela, loeraar aan deryksveuartseny- school te Utrecht, over het dooden van slachtvee; jhr. L. J. QuarUs van UfFord, onder-voorzitter van het hoofdbestuur der Nedorlandscbo Vereeni- ging tot bescherming van dieren t6 's Graven hage, over: Is de hond geschikt om als trekdier gebruikt te worden op de wyze, waarop zulks hier te lande plaats heeft; uar. H. P. De Kantor te Haarlem, over: Zyn de bestaande wette- lyke bepalingen volioende tot bereiking van ons doel? Bovendien heeft dr. E. Laurillard, predikant to Amsterdam, zyn medewerking toegezegd. Vertegenwoordigd zullen worden de af- deelingen Rotterdam, Den Haag, Amsterdam, Utrecht, Maastricht, 's-flortogenboscb, L iden, Alkmaar, Noord-Holland bonoorden bet IJ ea Baarn. In een te Arasterdam gohouden byeen- komst van belangstellenden in de Nederland sche Opera, onder directie v n dön heer C. Van der Linden, is uitvoerig gedebatteerd over middelen ora die inatelli -g in stand te houden Het rosultaat da rvau was, dat het voorstc-1 der coramiacie een waarborgfonds van f 25,000 byeen te brengen word aan genomen en tevens besloten werd, alle gepaste miidelen aan te wenden om subsidie tever- krygen ook van den gemeenteraad. De ter vergadering aanwezigon (een vyftigtal) teeken den gezamenlyk voor een bedrag van f 675, zoodat thans f 1875 byeen is. In zyn jongste vergadering heeft de ge meenteraad van El burg den heer W. L. Top, Raadslid, tevens wethouder, geschorst, omdat deze aan de gemeente grind heeft geleverd. De van zyn detacheering bfi de land macht in W.-Inaië teruggekeerde 1ste luit. N. Van Wingen, is iogedeeld by het 2de reg. inf. De by het 4o reg. inf. tot laten luit. bevorderde 2de lult. P. J. van Mnnnekrede blijft in garnizoen te Delft. De kapt. C. Lem, van het 2de reg. inf. te 's-Hertogenboscb, zal binnenkort op verzoek den mil. dienst met pensioen verlaten. De tot laten luit. benoemde 2de Imt. Van Erp blfejft in zyn nieuwen rang gedetacheerd by het Koloniaal Werf-depot te Harderwyk. Naar het „Ufcr. Dbl." verneemt, heeft de heer A. G. HoDig, theul. doctor en predikant by de Geref Kerk te Zeist, zyn verlangen te kennen gegeven uitgezonden te worden als pridikant-misbionnair naar Java. Zooals men weet, wordt by de Geret Kerken de zending gedreven niet docr particuliere vereenigingen, maar door de Kerken zeiven en dan niet door „zendelingen," maar door predikanten, als dragers van het ambt. Ook de vorige predikant van Zeist, d© heer L. Acria<nso, vortrok naar de Heidenwereld op Java, daartoe beroepen en uitgezonden door do Kerk van Utrecht. Naar het „Hbl." verneomfe, zal de lult.- koloc9l L. Houwink, van het 8ste reg. inf., eerstdaags den dienst met pensioen verlaten. Men WGet, dat tor geJegenüeid van de inhtti iiziügsfoestea op do heide nabjj Renkum en Ede een groote militaire revue zal plaats hebbeu, waaraan door alle wapenB zal wor den deoigenomen. Het „Vad." weet mede to dealen, dat ook de marine vertegenwoordigd zal worden en wel door de bemanning van Hr. Mv. „Bellona" en „Marnix". Volgens eon brief, die uit de Zuid-Afri- kaansche Republiek aan het „U. D." is ge richt, zou er een aanklacht ingekomon zyn tegen dr. E. J. P. Jorissen en zou ook hem schorsing dreigen als rechter in het Hoogge rechtshof der Z.-A. Republiek. Men weet, dat de hoofdrechter Kotzé reeds ontslagen is. Hy zou zich moeten verantwoorden voor het feit, dat hy zich in Engeland tegen een reporter van een Eugolsch blad ongunstig zon hebben uitgelaten over het Trans raalsche staatsbestuur. Hot klinkt zeker vreemd, als men let op de krasse wyze, waarop Jorissen juist altyd party heeft getrokken in zyn nieuw vaderland tegen Engeland. Er zouden nog andere klachten zyn, te weten: zyn weioig vncndolyke houding inde rechtzaal, tarwyl de critiek op de houding van don Volksraad, door hem onomwonden uirgreproken, ook al tegon h:>m zon gelden. Eoriang zulieu uit de Z.-A. R. wel nadere boiichten komen. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, passeeroe 23 Maart kaap Carvoeiro; de „Herzog" vertrok 22 Maart van Majunga naar Rotterdam en Hamburg; de „Prins Frederik Hendrik," van Paramaribo naar Amsterdam, passeerde 23 Maart Ouessant; de „Titan" arriveerde 22 Maart van Amsterdam en Liverpool te Batavia; de „Obdam" arriveerde 24 Maart van Nieuw-York te Rotterdam. Nieuwe-Wetering. Ook alhier zal in do maand Sept. feest gevierd word.n. Na een voorloopige sameni-oust van een viertal burgers werden oolangs aib raanaeiyk© ingezetenen in de openb. schjol saoungeroepen. Ruim een vyftigtal gaf aan die roepstem gehoor. Het hoofd der school maakt» het dool der samenkomst bekend en wees op de inhuldiging van onze Koningin als een zeer gewichtig feit, wel waard om feesteiyk herdacht te worden. Terstond werd door de vergadering tot feest vieren besloten. Nu werd een tiental personen gekozen ter vorming eener commissie. Deze vergaderde eenige uagen later, en uit haar midden werd een bestuur gekozen, bestaande uit de heeren Th. Roosendaal, pres., P. Bloemink, secr., en H. Van Egraond, peuningm.tevens werden zes leden belast met het inzamelen van gelden by de burgers. V*n cieze inzameling werd Dinsdag verslag uitgebracht en men kwam door het bedrag der cyiers tot de overtuiging, dat de N.-Weto- ring-jis van plan zyn flink feest te vieren. Tevens weid besloten het feest zoo moge- ïyk in viorun te verdeelen, aldus: optocht, traktatie «au armen en ouden van dagen, volks spelen en gondelvaart. Oeg-jigcost. In de Woensdag jl. gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van oen Ouden Hofpolder onder Oegstgeest, werd in plaats van wyien den heer H. Duiven- voor ie tot voorzitter gekozen de heer C. Dui venvoorde; als poldermeester werd herkozon de heer G. C. Van der Hoef, terwyi tot secretaris penoiDgmoester werd benoemd de heer G. Lubbe, gemeente-ontvanger alhier. Valkenburg. Gisteren had ei op den doodenakker een eenvoudige plechtigheid plaats, 't Was dozer dagen een jaar geleden, dat het stoffeiyk overschot hier werd ter aarde besteld van ds H. Koops, in leven predikant der Ned.-Herv. Gemeente en mede bestuurder van de „Vereeniging tot voorloopige opleiding" en der „Lukassticbting," beide to Doetinchem. Nu weer stonden om zyn graf geschaard zyn familieleden, de heer Cordes, predikant te Vordon, opvolger van ds. Koops in het voorzitterschap der Lukasstichting, de. Bolléo, predikant te Katwyk aan den Ryn, consulent van Valkenburg, met eenige leden der Ned.- Herv. Gemeente alhier. Bestuurders der Doe- tinchemsche inrichtingen hadden hetnameiyk gepast gevonden om in vereeniging met de Gemeente, welke ds. Koops het laatst had gedieDd, den overledene te eeren door het leggen van een gedenksteen met inscriptie op zyn graf. 2) Maar ik nam toe in omvang, in schoonheid; ,het eene hoofdstuk volgde op het andere; ik blonk in alle mogelyko gevoelskleuren; myn held trotseerde elk gevaar, de heldin ademde slechts „liefde" en zonk eiodeiyk, na verscheidene „onmachten", voor het overige haars levens in de armen van haar lyrischen dichter. Het slot was aangrypend schoon, wederom had de deugd de zonde overwonnen, vernietigd Toon Kato my met een flink Einde voor voltooid verklaarde, viel haar bruin hoofdje, overstelpt van inneriyke opgewonden heid, op heur handen neer. Stom en onbe- wèegiyk lag ik vóór baar, ik durfde ter nauwernood met een mfiner bladen ritselen, zoozeer bracht de ernst van het oogenblik my in een zoete bedwelming. Het loven lag vóór my, zoo rooskleurig, zoo vol poëzie - ik kon myn intreê in de wereld nauwelyks afwachteD, want dat do eerste en voornaamste tyd8chriften zich voor my zouden openstellen, dat ik als een ster van do eerste groette het publiek door myn glans zou verblinden daaraan twyfelde noch Kato noch ikzelf. Arme herfsttijloosIn plaats van het ge- dro mde rozenpad wachtte u niets dan een met doornen bezaaide lydensweg elke nieuwe redactie bracht nieuwen smaad 1 Met ©enige woorden van aanbeveling zond de jonge scbryfuter my eerst naar LIn den beschutter.den omslag kwam ik behouden op de plaats myner bestemming aan. Reeds de ontvangst maakte my boos: Kato's roze- roode brief werd door c-en grijnzend uitzenden heer met de opmerking, die my als: „Prullen, sllemaal prullen" tooklonk, achteloos aan den kant geschoven, en ik zonk, gemerkt met no. 59, kort daarop in een vak, waar ik gelukkigerwyzo een eerwaardig gezelschap, nl. lotgenooten, vond. W. t ik van hen vernam, deed myn manu3criptenhart beven, en mijn verwachtingen daalden tot beneden het vries punt. Op myn schuchtere vraag, waarom eenige leden van ons gezelschap zulk een versleten en verbleekt gewaad droegen, werd my geantwoord, dat de armen tegen hun zin een formeele rondreis gedaan hadden en overal wegens „overvloed" of „onrypheid" afgewezen waren geworden. Een der romans had uit stille gramschap reeds een akelig geel voorkomen gekregen. „En al moet ik ook als Abasverus rond zwerven," ritselde hy hartstochtelyk met zyn bladen, „en al zou myn beklagenswaardige maker den posteryen nog meer geld in den schoot moeten werpen, ik rust niet eer vóór ik myn opstanding in drukinkt vierl" Ach ja, gedrukt worden 1" weergalmde het als echt spookachtig en ongezellig uit de acht en vyftig handschriften in het donkere vak. O, Kato, ware ik toch nooit geschreven geworden I Waar is de zalige tyd, toen ik nog achter uw voorhoofd in zoete droomen rustte I Ik verzonk in een doffe gevojlloo<hbid, waaruit ik na ongeveer vier Wfken door een krachtige mannenhand ruw opgeschrikt werd. Het beslissend uur is geslagen," fluisterde ik en sidderde als een espenblad voor de blikkeD, die door blauw© bnlleglazen op my, arm offerlam, geworpen werden. Als geheel uit de verte hoorde ik myn nog jeugdigen rechter tot een collega zeggen: „Neen, maar dat is nu toch het toppunt van onzinIk zal echter deze acbryflustige dame bytyds van de staar lichten, opdat zy leere inzien, dat haar herfsttyioos een ellendig samenraapsel van zinnen is." Ik was vernietigd, woedend; maar de ver- schrikkeiyke man begreep myn geritsel niet, en daarom schroef hy ongegeneerd aan myn „hoogvereerde" Kato: „Mejuffrouw 1 Gy waart zoo goed ons mede te deelen, dat Ge eerst twintig jaren telt, en de herfsttyioos Uw eerste schuchtere proef is. Uw vertrouwen vereert ons zeer; wy hebben den roman ingezien en ant woorden U thans met dezelfde oprecht heid. Uw jeugd mag tot de schoonste verwachtingen recht geven Uw herfstty ioos, helaas! Diet. Als „galant" heer der schepping neem ik aan, dat Gy even ryk aan schoonheid zyt als het ons toe gezonden werk arm aan voortrbffelgk heden is. Ik heb in dit phantasüsch samenstel r.iots anders kunnen vinden dan e9n bedekt, maar vurig verlangen naar lief en leed en liefde. Dit verlangen kan wel voor een twintigjarig meisjes hui t voldoeudb zyn; een roman evenwel maakt aanspraak op iet3 meer, als daar zyn: oorspronkelijkheid, hartstocht,frisch- beid, en vóór alios: logical Van dit alles nu wordt, helaas I in uw herfsttyioo© niet het minste spoor gevonden. Het handschrift zend ik hierby terug, on zoo gy den raad van een ervaren journalist wilt aannemen, gebruik dan voortaan uw pen slechts voor de huishoudboeken; 8chryf familie- en minnebrievon, maar geen tweeden roman; daarvoor ontbreekt het u aan allo talent. Hoogachtend," enz. Ondanks myn tegenstribbelen, werd ik mot het bericht, dat myn doodvonni* bevatte, ingepakt en Daar Kato's vaderstad ternggo- zonden. In dat uur, toen Kato my mot ziellooza blikken weerzag en haar vingers den belee- digenden brief ineenfrommelden, heb ik ge leden, wat slechts een manuscript Igden kan. Elk oogenblik verwachtte ik in het vuur geworpen te worden de vertoornde» schryf- ster scheen op iets van dien aard te zinnen mot dralende schreden trad zy vóór den haard; doch was het met voordacht, ge schiedde het In de verwarring der opgewon denheid eensklaps vloog de raad van den ervaren journalist in de knetterende vlammen, terwyi ik in het leven bleef om verder te ïyden. Kato scheen van den slag des noodlots slechts verdoofd te zyn gewe98t, want reeds den volgenden morgen glimlachte ze my met haar witte tanden byna overmoodig toe, en terwyi zy fluisterde: „"Werner heeft gelyk: ook Keulen en Aken zyn niet op één dag gebouwd, men moet slechts aanhouden," ging zy zitten en schroef fluks een nieuwen aanbevelingsbrief. In dezen verzweeg zy zoer wyselyk haar jeugd en niouweling>chap, be riep zich in wel is waar eenigszins onduide lijke uitdrukkingen op het gunstig oordeel van bekende critici on beroemde schrijvers, en aldus uitgerust begon ik myn tweede reis. ditmaal echter belangryk bekoeld in myn verwachtingen. Eveuals den eersten koer liet men my eenige woken tyd in hot donkere vak eener boekenkast over „zyn of niet-zyn" na te denken. Om myn medegevangenon bekom merde ik my weinig; na de eersto begroeting hulde ik my in een trotsch stilzwygen en liet de nieuwelingen in hun blank gewaad over de toekomst dwepen, terwyi do ouderen, do verbitterden, den tyd doorbrachten met over onze moderne schryvershelden afkeurend© oordeelvellingen uit te spreken. „En dan zou Paul Heyses „L'arrabbiata" een parel onzer novellistiek zyn!" mompelde oen roman van ruim veertig hoofdstukken. „Bespotteiyk! Het ding telt nog geen tien bladzyden, en de heldin heeft noch een flu- we9len, noch een atlas kleed; myn Euphrosine daarentegen krygt al haar toiletten uit Parys, ruloeert met „chic" een half dozyn graven en baronnon en sterft ten slotte in hot gast huis. Dat i3 sensationeel; elke regel vloei» ovor van dramatisch leven!" (Slot vo7jf.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1