N'. 11679 Maandag ül Maart, A°. 1898 (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven* Eerste blad. Een strenge vergelding. IDSCH J?BUS DEZER COUBANTi Voor Leïdon per 8 maanden» t f 1.1& Franco per post 1.40. Afeonderlyko Nommers B 0.05* FBU8 DER ADVERTEHTTËNt Van 1—6 rogals f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het In casseer en buiten de stad .wordt f 0.05 berekend. Dit nominer bestaat uit VIER Bladen. Leiden. 19 Maart. Gisteravond hadden velen jammer, dat dia velen Liet nog moorderen waren, het genoegen in 't Nutsgebouw dr. L. Bleekrode, daartoa door het Nutsbestuur uitgenoodigd, te hooren spnk^n over Andrée's poolballon op Spitsbergen in 1896/97. Nadat spreker er op gewezen had hoe nu vóór rnira 300 jaren orze voorvaderen, die kloeke mannen, voor 't eerst den voet op Spitsbergen hadden gezet, en dat daarom alleen reeds een berinnering aan Spitsbergen als een daad van piëteit mag worden boschouwd, ging by na, wat ook in die eeuw tot op dien tijd toe was beproefd om in die streken om de Noordpool meer toegang te verkrijgen. Daarna helderdo opr. een en ander mtt keurig gelukte lichtbeelden op, wairdoor hij als 't ware den toeschouwers van alles en van allerlei, op Spitsbergen en omstreken be trekkiug hebbende, liet zi.n, terwijl bij een en ander toelichtte, somB met een geestig woorl illustreerde en de groote moeilijkheden a nwee3, waarmee de bezoektr van die streken als vanzelf te worstelen heeft. Na de pauze kwam meer de proefballon van Andrée ter sprake. Hij beschreef plan, inrichting, moeil, k'ieden van het vervaardigen daarvan en lichtte ook dat weer door uit nemende lichtbeelden toe, zoodat de hoorders van een en ander een uitnemend beeld te zi9n kregen en daardoor in staat werden ge steld zich een denkbeeld van die 6treken en de pogingen, om daarover meer licht te v. r- schaffeD, te vormen, pogingen, die inderdaad onze bewondering verdienen. Spr. eindigde dan ook met de verklaring, dat hij daarin hoopte geshagd te zijn. Spits bergen en omstreken eerst alleen uit handels oogpunt gezocht, nu uit wetenschappelijk oogpunt bezocht, verdient c'ie belangstelling ten volle. Spr. kan voldaan zijn, want zijn hoorders zijn het geweestI Gtlyk men weet, zal op het concert der Maatschappij voor Toonkunst den 29sten Maart s. s. uitgevoerd worden Berlioz' „Sym phonic Fantastique: Episode de la vie d'un Aitfste". Van dit werk is een verklarende beschrij ving verschenen. De Engtlsche mail met berichten uit Indië wordt 20 dezer albier verwacht. De heer C. Vorster sclryft ons: Pnilip Zilcken heeft zich in Elsevior's Maandachritt in de levensbeschrijving over Toorop l lijkbaar vergist, waar bij beweert, dat John Ruskin een uitvoerige beschouwing over Toorop's werk zou hebben geschreven. Naar aanleiding hiervan schrijft de heer R. N. Roland Holst in de „Gele Kroniek" een stukje aan den redacteur Tak, dat eindigt met de volgende sarcastische zinsnede: „Misschien wilt u vcor Ruskin's beschou wingen een plaats afstaan, als Toorop of de heer Zilcken u eeo kopij van het artikel toe zenden; hetgeen xjj wol zoo vriendelijk zullen zijn om te doen." Nu weet de heer Roland Holst wel stellig en zeker, dat er een vergissing in 't spel is, maar hy aLnde m. i. toch ook te bedenkeD, dat Zilcken zijn inlichtingen voornamelijk van Toorop zelf verkregen heeft, en er bij het vo.ren van gesprekken allicht eenig misver stand kan Outstaan. Iutusschen hopen wij voor den heer Holst zelf, die op deze waarlijk niet zeer delicate wijze een kunstbroeder op een fout opmerk zaam maakt, dat by bet „errare humanum est" nimmer moge ondervinden, en by geval hy het dwalen niet kan ontgaan, hy althans niet op dergelijke wyze den gekaatsten bal zal hebben terug te verwachten. De luitenant kolonel H. A. Calkoen zal Maandag a. s. de bronzen medaille uitreiken aan den sergeant-majoor J. A. Pirelli, van de 3de compagnie 4de bataljon 4Jo reg. infan terie. Men schryft aan het „Vad." uit Leiden: Voor een talryk auditorium, te midden waar van prof. Van der Hogvod tn eenige docto randi in de reebtt-n, hield prof. Oppenheim gisteren een toespraak tot de studenten, over het feit, dat het dezen dag (17 Maartj 50 jaren geleden was, dat de staatscommissie tot her ziening der Grondwet door wijlen Z. M. Willem II werd benoemd. De hoogleeraar stelde in bet licht de beteekenisvolle daad van den Koning, die, uit louter vaderlands liefde gedreven, z(jn conservatieve denkbeelden opofferde aan het welzyn des lanos. Aan de nagedachtenis van "Willem II en van de mannen, die de commissie van 17 Maart 1848 vormden, bracht spr. warme hulde en stelde hen den studenten tot voorboeld. De rede voering, die geestdriftig werd toagejuicht, eindigde met eau schitterendo peroratie over de bfclangrykheid van cit jaar, waarin onze Koningin de teugels van het bewind zal aanvaarden. Gisteren werd onder zeer veel bewyzen van belangstelling op Nieuw Eik en Duinen het 6toffelyk overschot van den plotseling op zyn kantoor overleden heer Raeat, beheerder van het bij-kantoor der posteryen en tele- gr^phis In de Balistraat te 's-Gravenhage, tor aarde besteld. Veel kransen, waaronder een van bet per soneel, dat onder den heer Raedt diende, dekten do baar. De inspecteur der posteryen en telegrapkie, de heer Engeloregt, herdacht in gevoelvolle bewoordingen de uitstekende hoedanigheden van den afgestorvene als mensch en als ambtenaar. Voorloopig wordt als meest waarschyn lyke dag van terugkomst der Tweede Kamer Dinsdag 19 April genoemd. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Gcneraal zyn byeengeroepen tegen Maandag 28 Maart a. s., 's avonds te hdlfnegen. Jbr. mr. R. De Marees van Swinderan, gezai.tschaps-secretaris by onze legatie te St.-Pfctersburg, wordt dezer dagen te 's-Graven- hege verwacht. De Portugeescho gezant by ons Hof, graaf De Sélier, geeft heden een diner voor het corps diplomatique, waaraan ook de ministers, departementshoofden, de Commis saris der Koningin en de burgemeester der Residentie genoodigd zyn. Het Dagelyksch Bestuur van het Scbeve- ningsch feestcomité voor de inhuldigingsLesten hield zyn eerste vergadering, na zich nog de h6oren M. De Niet Az.f A. Oppenheim en Jb. c!en Heyer als leden te hebben toegevoegd. Het bestuur achtte het Doorig omvóórh»t beramen van plarnen e nige zekerheid te hebben omtrent do geldmiddelen waarover men zal kunnen beschikken. Er werd daarom een financiëele commissie benoemd, welke tot taak zal hebben een be roep te doen op de inwoners van ScheveniDgen. Staande de vergadering werden namens de groote inrichtingen der badplaats bydragen toegezegd, terwyi de ioteekeüing door de bestuursleden spoedig zal volgen. Het bestuur hoopt dat - waar geheel Sche- veringen zelf etn nstioraal feest zal gaan vieren niemand zich onbetuigd zal laten, daar Scheveningen om het verledene by feest vieringen voor het Oranjehuis een naam heeft op to houden en voor de toekomst een even hartelyko gehechtheid verschuldigd is by de komst van H. M. tot den Troon. Yan het gekostumo.rd bal, Donderdag avond door den minister van koloniën, den heer J. T. Cremer, en mevrouw Cremer in hun woning op de Piir.sessogracht to 's Graven- hage geg9ven, veihaalt het „H. Dag-lad:" Ruim een 150 tal genoodigden bewoog zich in de balzaal, gevormd door de vereenigde dans- en eetzalen. In een van de bysalons waren do ryk voorziene buffetten. Onder de gasten bevon icn zich met hun dames de ministers, meost alle hden van het corps diplomatique, onderscheiden aanzienlijke familiën en een zestigtal jonga paren, wolko allen keurig on kostbaar gekostumeord waren. Yan de balzaal naar boven trok zeer de aandacht een bloem- en plantversiering, waar toe do buitengoederen van den gastheer de uitgezochte flora hadden geleverd. Een van de bost geslaagde travesties onder de niet weinige opmerkelyk gekostumeerdeu, was het boerenkostuum uit het jaar 1831. Zeer goed waren ook de freules De Struv», dochters van een Russiscben minister by ons Hof, die Goins orough'8 (1780) voorstelden of ze zoo uit een schildery van dien artist waren getreden. Onder de dames-kostumes muntte ook uit een zeer fraaie „Empire". Do ridders, Schotten, markiezen uit den tyd van Lodewyk XV on XVI en de fantasie- klooderdrachten getuigden alle van den greo- ten smaak der dragers en draagsters. Ver schillende heeren vertoonden zich in rooden rok met korte broek. Onder do gasten zag men ook eenige kunst schilders, o. a. de heeren Mesdag en Bisschop. Te halféén werd een geanimeerde cotillon gedanst, waarby zeer artistieke surprises wer den gobezigd. Tot laat in den nacht werd de schitt rende party voortgezet. Met het oog op de inhuldigiogsfeesten ziet men in de laatste dagen velerlei werk zaamheden verrichten zoowel inwendig ala aan de buitenzyde van de paleizen ran den prins Yon Wied in het Korte Voorhout te 's-Gravenhage. Hedenochtend werden o. a. do bekende lantaarns voor het paleis van wyien prins Frederik van gasleiding voorzien. Er zal echter binnenkort met nog heel wat omvangryker gas-aanlog-werken worden be gonnen, daar, naar men verneemt, het voor nemen bestaat by gelegenheid der kronings feesten een reusachtige gaBilluminalie te ontsteken vóór de eigendommen van den vorst De ontwerpen daarvoor zouden reeds de goed keuring van den prins hebben verworvon. Deze frontverlichtiDg zou zich uitstrekken van de scheiding tusschen het voormalige paleis van prins Frederik en het gebouw van bet pro vinciaal Bestuur af tot aan het einde van den om den hoek gelegen vleugel van het nieuwe paleis van den prins Von Wied aan de Prinsessegracht. Het Hoofdbestuur van de Ned. Maat- schappy voor Tuinbouw en Plantkunde heeft tot onder- voo zitter benoemd den heer G. Baron De Senarclens de Grancy. Tot vertegenwoordiger der Maatscbappy op de in de maand April te houden vyfjaariyk- sche tuinbouwtentoonstelling te Gent heeft h9t Hoofdbestuur benoemd de heeren J. D. Onderwater, G. Baron Do Senardons de Grancy en O. J. Quintus. Eenige dagen geleden ging een bericht rond dat de Groningscho afdeeling der „Alliance Frangaise" aan de overige comité's voorge steld had van naam te veranderen en zich voortaan te noemen: „Société dos amis de la laugue frangaise". Dit als protest tegen het schouwspel, dat hot moderne Frankrijk, men zou haast zeggen, vergetende zyn oor sprong, zich niet bekommerend om do hooge principes, die het mo t vertegenwoordigen en verspreiden in Europa, op dit oogenbiik bieat. Met deze enkele naamsverandering werd beoogd aan te toonen, dat meu wel beslist het voornemen had het werk van propagan- deiren der Fransche literatuur voort te zet ten, maar te geiyk wilde men iedere dubbel zinnige uitlegging van de beteekenis der ver- eenigiog voorgoed wegnemen en van zich werpen een mogeiyk veronderstelde solidari teit, welke, by den betreurenswaardigen afloop van het proces-Zola, en na de betoogingen, die 6r op volgden, de meening van het pu bliek omtrent den aard der veroeniging en de gevoelens der leden op een dwaalspoor konden brengen. Hat Arnbemsche comité heeft eenstemmig verklaard Diet mot dit voorstel te konnen meegaan, omdat het veranderen van den naam een démenti zou zyn tegen de vroegor uitge sproken stellige overtuiging van het comité, dat de „Alliance Frangaise" een eDkel letter kundige vereeniging is. De verandering van naam onder do thans bestaande omstandig heden zou hot tegendeel bewyzen. Ook meende het comité, dat, juist omdat do „Alliance Frangaise" oen zuiver lttterkundige vereeniging is, de bewonderaars van Zola er mot te meer gerustheid lid van kunnen zyn, omdat de „intellectuels" juist aan zyn zyde staan. Hoe meD, zooals het Groningsch Comité voorstelde, aan een gomeenschappeiyk werk kan arbeiden na er eerst officieel mee gebro ken te hebben, begrijpt het Arnhemscha Comité niet. Aan den klap in het golaat, dien men Frank rijk door deze breuk wil toebrengen, wildo het Comité niet meedoen. Waren er inderdaad redenen om te breken, dan zou het Arnhemsch Comité niet met een nietszeggende naamsverandering willen agee- ren, maar liever geheel ophouden mee te werken Ran de verspreiding der Fransche taal en letterkundo. Zooals men weet, nam ook het Comité-* Leiden een dergelijk besluit. De nieuwe Beurs op het Damrak ta Amsterdam moet volgens bet bestek op den 248ten December 1902 kant en klaar opge leverd worden. Op den lsten November van dit jaar moeten de bouten fundeeringen gereed zfin; op 15 November 1899 moet het metsel werk tot de 2de verdieping gevorderd en da balklaag der tweede verdieping gelegd wezen. Op 15 Maart 1900 moeten do gevels en muren voltooid zyn, met uitzondering van de beido groote torens, en op 1 Juli 1901 zal bet gansche gebouw geheel glas- en waterdicht moeten zyn. Op de den 7don April te Amsterdam fca houden vergadering eer „Arasterdam-Dali* Compagnie" zal worden voorgesteld over 1897 een dividend uit te keeron van 36 pet. Ovt»r 1896 werd 15 pet. uitgekeerd. Den 5den April a. s. herdenkt ds. W, Jesse, predikant by de Doopsgezinde K;ris to Zaandam, zyn 40 jarige ambtsbeoieniug. Naar men vemeoa t zul.en do aanvullings examens in do Fransche, Duitsche en Engel- Bcbo talen by de Maatschappy lot Exploitatie van St iïitsspoorwegen in het vervolg niet meer uitsluitend worden gehouden voor arabc tenaren m-^t een bozoloigiog v. n hoogstens f 1000, doch zullen voortaan ook ambtenaren mot hoogere bezoldiging kunnen mededingen. Voo.ts zullen zy, in afwyking van de tot dusver gehouden aanvullingsexamnns, „verge- ïykend" zyn, daar slochts voor elke taal een bepaald aantal toelagen beschikbaar is. Hot stoomschip „König," van Oost-Afrika naar Rotterdam on Hamburg, passeerde 18 Maart Dover; de „Werkendam", van Rotter* dam naar Nieuw-York, passeerde 18 Maart Prawlep'ointde „Admiral" arriveerde 18 Maart van Zanzibar te Mozambique; de „Bromo", van Rotterdam naar Java, passeerde 18 Maart Kaap Carvoeiro; de „Java", van Amsterdam naar Batavia, venrok 19 M.iart van Suez; de „Ouogaran", van Batavia naar Rotterdam, ver trok 18 Maart van Padang de „Prins Willem Hl" arriveerde 19 Maart ven Paramaribo to Amsterdam; de „Soenda" vertrok 19 Maart van Amsterdam naar Batavia. Alfcn. By do Provinciale stioronkeuring alhier werden 26 stieren aangebracht, als: 28) „Gy zaagtzegt Dora, eveneens op staande en hevig bevende, alsof zy de een of andore vroeselyke tyding verwacht. „Iï zag do deur van de trap, die naar de spookkamer leidt, langziam en byna onhoor baar opengaan. Do dour, die vyftig jaren gesloten wa6 geweest on die de harten der bedienden hier met vrees en angst vervulde, werd zachtjes en met groote zorg geopend! Een kreet kwam my op de lippen, maar ik was te verschrikt, om dien te uiten, of mis schien weerbield my de wensch om te weten wat hierop volgen zou, zoodat ik zwijgend als een steenen beeld bleef staan. Ik had onwillekeurig een paar stappen achteruit ge daan en was nu geheil voor het gezicht ver borgen, ofschoon ik alles, wat in de gang voorviel, door oen opening in de lyst van het scherm kon zien. Ton laatste kwam een gestalto met aar zelende schreden uit de deur, in het volle licht van de flikkerende lamp. Ik kon haar duidelyk zien. Het was „Arthur DynecourtI" roept de weduwe uit, tcrwyi zy haar gezicht met de handen bedekt. Florence ziet haar verwonderd aan. „Hy was het inderdaad," zegt zy. „Maar hoe kunt ge dit raden?" „Ik wist hot," zegt Dora opgewonden. „Hy heeft hem vermoord en zün lyk in dat afge legen vertrek verborgen. Hy heeft zeker naar zyn slachtoffer willen zien en kwam van dat geheim bezoek aan het toonoel van de mis daad terug, toen gy hem door de deur zaagt sluipen." „Uora!" roept Florence uit, baar by den arm grijpend, „wanneer hy hem eens niet vermoord heeft, wanneer hy hsm daar alleen opgesloten heeft en hem gevangen houdt, totdat hy een geschikte manier vinat, om zich van hem te ontdoen 1 Wanneer dit zoo Imocht zyn, kunnen wy hem misschien nog bevryden, nog redden 1" Haar aandoening overmeestert haar geheel, zoodat zij in tranen en hevig BDikken uitbarst. „Helaas 1 Ik durf aan die hoop niet toe geven l" zegt Dora. „Ik ken dien man te goed, dan dat ik hem in staat reken barmhartig heid te gevoelen." „En toch, „dien man", zooals gy hem noemt, hebt gy my ernstig als echtgenoot willen aanbevelen l" antwoordt Florence ge streng. „Verwyt my nu niets," roept Dora uit; „later kunt gij my alles zeggen, wat ge wilt, maar nu zyn de oogenblikken te kostbaar." „Gy hebt geiyk. Er moet iets godaan wor den. Zal ik zal ik er met mr. Villiers over spreken?" „Ik weet niet wat ik raden zal," zegt Dora. „Wanneer wy onze verdenking openbaar makeD, kan Arthur Dynecourfc misschien nog tyd en gelegenheid vinden, om ons te vlug af te zyn en teleur te stellen. Buitendien kunnen we ons ook vergissen. Hy heeft er misschien niets mede te maken en „Wanneer wy het in de eerste plaats moe ten geheim houden, laat ons dan met ons beiden naar sir Adriaan gaan zoeken 1" „Alleen en op dit uur naar die vreeselyke kamerI" roept Dora verschrikt uit. „Ja, dadelyk", op vasten toon „zonder nog een oogenbiik to wachten." „O, ik durf nietl" verklaart Dora, hevig bevende. „Dan zal ik alleen gaanl" Terwyi Florence dit zegt, neemt zy haar kandelaar op en begeeft zich snel naar de deur. „Wacht, ik wil medegaan l" roept Dora bevend uit. Maar nu komt er iets tusschen- beide, dat hen dwingt nog een oogenbiik t« blyven. Ethel Villiers treedt de kamer binnen, om afscheid van mrs. Talbot te nemen, wyl zy en haar vader den volgenden morgen ver trekken willen. Zy ziet eenigszins verbaasd naar Dora en Florence, tarwyl z\j dadelyk bemerkt, dat er iets buitengewoons is. „Wat is er gebeurd?" vraagt zy vriondeiyk ar.n Florence. Miss Delmaine aarzelt een oogenbiik, doch neemt, aangemoedigd door een blik op b6t verschrikte gelaat van Dora, het besluit om de bezoekster hun vertrouwen te schenken. In weiüige woorden deelt zy haar alios, wat voorgevallen is, mede, alsook hun verdenking. Ofschoon Ethel zeer getroffen is door het verhaal, verliest zy toch haar bedaard heid niet. „Ik wil gaarne met u gaan," zegt zy dadelyk. „Maar laat my zeggen," vo9gt zy er by, „dat het my niet goed voorkomt daar zonder een der neeroa heen te gaan. Wanneer wanneer wy inderJaad nog bytyds gODoeg komen, om air Adriaan te kunnen helpen, in de ver onderstelling altyd, dat hy wezeniyk ia die vreeselyke kamer i3 opgesloten dan geloof ik niot, dat een van ons sterk genoeg zal zyn, hem de trappsn af te dragen, on wanneer by al dien tyd daar gelogen heeft, zal hy te zwak zyn, om iets te kunnen doenl" „O, welk een vreeselyko voorstelling wekt gy by ons opl" roept Florence uit, zenuw achtig haar handen in elkander slaande. „Maar gy hobt geiyk; z?g ons slechts, wie wy in dezen nood het bost om hulp zullen kunnen vragen." „Ik ben zeker," zegt Ethel blozend, maar met grooten ernst, „dat, wanneer gy er niet tegen hebt kapitein Rmgwood in uw ver trouwen te nomen, by u gaarne van dieost zal willen zyn." Die voorstel vindt gereede goedkeuring en zy zenden nu een boodschap naar den kapi tein, die na verloop van een paar minuten by hen komt en wien zy haar hoop en vrees mededeelen. Zwygend en voorzichtig, zonder eenig licht, maar twee kleine lampen medenemend, die ieder oogenbiik opgestoken kuDnen worden, gaan zy naar beneden, naar de gang, waarin zich de deur bevindt, die toegang geeft tot de geheime trap. Nu hy de kruk daarvan wil omdraaien, bemerkt kapitein Ringwood, dat die gesloten is, maar door haar met kracht heen en weer te trekken, geeft het slot, dat roestig van ouderdom is, toe en stelt den doorgang open. Aan den voet v,-n de trap sluiten zy de deur weer zorgvuldig achter zich en daarna haalt kapitein Ringwood een paar lucifers uit zyn zak en steekt de beide lampen aan, waarna zy met angstig kloppen le harten do trappen opgaan. De tweede deur is bereikt cn nu biyft er slechts over de laatste rfj trappen te beklim men en do noodlottige deur te oponen. De moed ontzinkt hun byna, nu zy zoo ver gekomen zjjn. Zy zion in elkanders bleek gelaat en zoeken tevergeefs daaruit eenigo hoop te putten. Eindolyk zegt Ringwood, ter wyl hij Ethels arm aanraakt, fluisterend tegen baar: „Kom, schep moed alles kan nog wol goed zynt" Hy stygt de steenen trap op eu de anderea volgen hem. Boven gekomen, legt by zya hand op de deur en hun geen tyd willsnde geven tot bedenkingen of tot vrees voor het geen zy zien zullen, opent hy die. In 't eerst kan het zwakko licht van hun lampen de duisternis van de sombere kamer niet overwinnen. By den vluchtigen glans, dien zy in het eerst in het vertrek werpen, schynt dat ledig te zyn. De moed ontzinkt hun. Hebben zy inderdaad te veol gehoopt? Dora schreit bittere tranen; Ethel ziet, haar blik op Ringwood vestigond, haar eigen teleurstelling op zyn gelaat beantwoord,' totdat een doordringende kreot van Florence plotseling door de geheele ruimte klinkt. (Wordt vcrvolgd.y

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1