N\ 11666 Zaterdag; 1898 Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit noinmer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 4 Maart. Feuilleton. Een strenge vergelding. LEIDSC PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 8 maanden. f l.lö. Franco per post 0 \.i0. Afzonderlyke Nommers0.05. FBIJS DER ADVERTENTIES Van 1-6 regsls f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. - Qrootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaseeeren buiton de stad wordt f 0.05 berekend. Eersie Blad. Olllciëelo Kennisffovlngon. HSNWIgGSimCI. Bnrgemeoater en Wethon Iers der gomeoote Leiden, BrengOD ter algemeeuo keDnia, dat bet IJkkantoor alhUr tuaechen 16 Maart (eiudo herykzittiog te L(ilen) cd 29 Aoguetua 1893 (einde boryk rein in do bu tengemecnteD) op de navolgende dagen geopeiid 2&1 zrjo, als: op 17 eo 18 Maart, telkens van 'a voormiddaga negen tot 'a oamidda^e ééu nar; cp 4. 5, 25 en 26 April, 16, 17, 20 en 21 Mei, 10 eo 11 Joni, 1, 2, 22 en 23 Jali en 12 en 13 Augoatao s. 0., telkens van des voormiddag® negen tot dea namiddags drie nreD. Bnrgemeeater en Wethouders voornoemd, Lcidon, F. WA8, Burgemeester. 8 Maart 1898. E. EIST, Beorotarie. De afdeeling Leiden en Omstreken der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw hield gisteravond een vergadering. Na opening door den voorzitter, lezing en goidkeuring der notulen van de vorige ver gadering en mededeeling van eenige inge komen itukken van ondergeschikt belang en vo het verslag der proefvelden in Zuid- Holland, werd overgegaan tot de benoeming van oen bestuurslid om in 1901 af te treden. By de opening der stembriefjes door de heeren Spruyt en Rietkerk, daartoe door den voorzitter uitgenoodigd, bleek dat de he9r D. Van Gruting was gekozen met 7 van de 13 stemmen. Hij Verklaarde de benoeming aan te nemen. Tot leden der commissie voor het nazien der rokoning over 1897 werden benoemd de heenn Chrlstiaanse Sr., Weydung en J. De Gr.*af. Het voorstel van den heer Cbristiaanse, In de vorige vergadering gedaan, omtrent Rijkskeuring van vleoscb, werd zonder hoof- deiyke stemming aangenomen. De voorzitter bracht nog verslag uit om trent bet in de algemeeue vergadering van 29 December vorriebte en verwees kortheids halve naar het daaromtrent in het Weekblad van 29 Janusri 1898 medegedeelde. Vervolgens werd het woord gegeven aan den heer E. A. L. Quad'-kker, kapitein-paar- denaits te Haarlem, die op zetr duidelijke en aangename wyze een voordracht hield over het paard. Nadat de voorzitter den inleider dank had gebracht voor de door hom uitgesproken leerrijke en by herhaling toegejuichte rede sloot h\j de byeenkomst. Door de Gereformeerde Kerk (Oudo Vest) alhier is aangekocht het schoolgebouw aan den Heerensirgnd, bekend onder den naam varr^Singelscbool.Er zal weldra worden over gegaan tot de benoeming van een hoofd der nieuw in te richten school. By de vf rsiermgscommissie van het 1 oofd- comité voor de a. s. iohuldigingsfeesten te 's-Gr/venhage zijn 13 ontwerpen met 35 teek^ningen ingekomen als rntwoord op de door het Uitvoerend Comité uitgeschreven prysvraag voor een centrale versiering van het Tournooiveld. In het begin der volgende week zullen do ontwerpen in een der lokalen van den Haagschen Kunstkring aan het oor deel der jury worden onderworpen. De nestor van de hoofden der openbare scholen te 's-Gravenhage, de beer J. Straub, gaat zyn betrekking by de school aan de Achterraamstraat, die by zoovele jaren met eere tn toewyaing vervulde, neerleggen. Hy heeft tegen lo. Mei ontslag verzocht en dit werd adressant gisteren door den gemeente raad op do meest eervolle wyze verleend, onder dankbetuiging voor de vele en lang durige diensten, aan do gemeente en bet lager onderwys bewezen. De Raad had zich andermaal bezig te hou den met het verzoek van den eervol ontslagen commissaris van politie L. G. Vernée, om herkeuring ter bekoming van verhoogd pen eioen. B. en Ws. bleven by hun gevoelen, dat htt nieuwe verzoek moest worden afgewezen, daar de pensioen-verordening de toekenning van hooger peDsioen niet toeliet. Na eenige discussie ging de Raad met B. en "Ws. mede. Het nieuw voorgestelde duinwater tarief hield den Raad een groot gedeelte van den middag bezig. Het werd ten slotte met 23 togen 10 stemmen aangenomen. Naar wy vtrnemen, laat zich de indruk van het onderzoek van het militie-ontwerp der Referring in de vcor dit doel druk be zochte afdeelingen der Tweede Kamer aldus samenvatten, dat de groote meerderheid, waartoe ook onderscheidene leden van de anti revolutionnaire party behooren, zich heeft verklaard vóór het beginsel van den persoon lyken dienstplicht en tevens vóór het behoud der vrystellingen, zoo lat uit een en ander de conclusie mag getrokken worden, dat de kansen van aanneming van het wetsontwerp in hoofdzaak zeer groot is. Gisteren hebben de meeste afdeelingen der Tweede Kamer het onderzoek der overige wetsontwerpen ten einde gebracht. Heden vergaderde nog een sectie. Mr. J. H. Van Goor, benoemd tot raads heer in het gerechtshof te Amsterdam, is heden als zoodanig voor den Hoogen Raad beëedigd. Voor den Hoogen Raad werd heden door mr. B. De Jonge, te 's-Gravenhage, de eed afgelegd als advocaat en procureur. Den hoer E Lacomble, te Delft, hoofd leeraar aan de Academie voor Beeldende Kunsten te 's Gravonhage, wordt h9den, tc-r gelegenheid van z\jn 70sten verjaardag, een diner aangeboden in het „Hotel Paulez" door den Raad van Bestuur aier instelling. Biykens het Jaarboekje voor het Christo- ïyk Onderwys waren er op 1 Januari 1898 609 scholen met den bijbel met 96,139 leer lingen, tegen 598 scholen met 95,138 leer lingen op 1 Januari 1897. Aan de inrichtingen tot opleiding van onderwijzers en onderwyze- ressen voor de scholen met den bybel waren 1223 kweekelingon. Het aantal voor het onderwijzersexamen g slaagden bedroeg in 1897: 138. In een d6zer dagen gehouden vergade ring van de afd. Delft dor MaatachappU van Bouwkunde werd op voorstel van den heer Lecomte een commissie benoemd, bestaande uit de heeren Lecomte, Gips, Leliman, Ton- naer en Couvée, om by herbouw of slooping van huizen na te gaan of aan de perceelen architoctonische of historische byzonderheden zijn verbonden, om alsdan te trachten die voor het nageslacht te behouden, en om ver der zich te belasten met het in beeld brengen van merkwaardige gebouwen, om die voor de afdeeling te bewaren. Een poging van het bestuur, om een derde geveltje aan de Markt by herbouw in den ouden toestand te brengen, stuitte af op vrees voor hooge kosten. Den 13Jen dezer hoopt mr. P. L. F. Blussé, het oudste lid van het college van Ged. Staten van Zuid-Holland, zyn 80stcn verjaardag te beleven. De lokalen van den vroegeren artillerie cursus in het gewezen St.-Agathablooster te Delft, in den laatsten tyd in gebruik by de Polytechnische School, zullen met 1 September a. 8. weder verlaten worden, daar alsdan in gebruik zullen genomen worden de lokalen der voormalige werkplaatsen voor draagbare wapenen, die nu tot collegezalen voor die instelling worden ingericht. De gemeenteraad te Rotterdam had zich gisternaraiddag in hoofdzaak bezig te houden met de nbuw vast te stellen, hier en daar gewyzigde verordening op het ryden, wdke niet minder c'aa 70 artikolen telde. Geiyk in den regel by da behandeling van dergelijke zaken, liep do discussie meest over kleinig heden en herha widely k was er aanleiding tot hilariteit, daar het nu niet zoo heel gemak kelijk is om staande een vergadering door amendementen wyzigingen in een goed over dacht concept aan te brengen. De wielrijders hebben geen reden tot klagen over den Rotterdamschen Raad, die zich by geringe meerderheid wel niet inliet met bepa lingen te hunnen gunste, maar ook in geeuen doele zich heeft laten verleiden tot belemme ringen van dezen tak van sport, niettegen staande van verschillende kanten werd toe gegeven, dat er sommigen zyn, voor wie het geen kwaad zou kunnen, als zy iets gestrenger wc-rden aangepakt. De eenige verplichting, die bun is opgelegd, is het voorzien zyn van een bruikbaar signaal. Er waren er, die passie hadden voor een by voortduring rinkelende bel; weer anderen noemden trompetten; de voorzitter zelf achtte alleen geroep voldoende, een denkbeeld, dat niet werd ondersteund, wyi het toch niet aanging een fatsoeniyke juffrouw voortdurend pstt pst! te laten roepen, t r waarschuwing van een voetganger. Alleen echter kan gezegd worden, dat na een pair uren discussie de commissie voor de strafverordeningen baar ontwerp vrij wel ongedeerd in behouden haven heeft weten te brengen. De „Nieuwe Rotterdamsche Courant" keert over 1897 10 pet. dividend uit boven do 5 pet. vaste rente. De naamlooze vennootschap „Werkver schaffing door Landontginning" in de ge meenten Schoterland on .Engwirden keert over het boekjaar 1896/97 een dividend uit van 2 pet. De Dlamanteiypery-My. te Amsterdam keert over 1897 een dividend uit van/" 17.80. Da directeur, de heer S. Lehmans, periodiek aftredende, werd herkozen. In de maand Februari jl. zyn by het Koloniaal Werfdepot voor den Indische» dienst aangenomen: 78 Nederlanders, 15 Doitschers, 18 Belgen, 4 Zwitsers en 3 Luxemburgers, totaal 118. Van de verschillende corpsen van bet leger hier te lande werden overgenomen 24 onder officieren en minderen, zoodat de totale wer ving 142 bedroeg. Onder de aangenomenen bevinden zich 31 en onder de overgeoomenen 10 miliciens, die voor den tyd van twee jaren worden gedetacheerd. Aan die 142 personen werd aan handgeld uitbetaald 27820 gulden. In die maand vertrokken naar Oost In dié 2 detachementen onder geleide van 6 officieren, ter sterkte van 5 onderofficieren, 2 korporaals en 68 minderen, terwyl 1 adj.-onderofficier der cavalerie afzonderlyk vertrok. In het geheel zyn dus weggegaan 76 mili tairen en wel 54 Nederl., 10 Duitschers, 11 Belgen en 1 Zwitser. UitOo3t en Wost-Indië repatriêerden slechts 5 militairen. De schout-by-nacht F. J. Stokhuyzeo, benoemd commandant der zeemacht en chef van bet Dep. der Marine in Ned.-Indië, ver trekt 16 April per ss. „Prinses Sopbie"naar Batavia. Genoemde vlootvoogd zal te Genua embarkeeren. Gisteren is te Meppel plotseling overleden dr. L. Van Setten. In hem verliest de ge meente een bekwaam arts en een zeer humaan menscb. In de terechtzitting der rechtbank te Alkmaar, gisteren gehouden, werd mr. J. P. Bosman beëedigd als advocaat en procureur. Gisteravond vergaderde te Zntfen de commissie uit de besturen van de sociëteiten aldaar en de verfraaiingsveremiging „Zut- phania". Besloten werd de inhuldigingsfeesten te doen plaats hebben op 6 September a. s. Op het programma komen voor; optocht, zingen van kinderen, uitdeling van prijzen aan behoeftigen en vuurwerk. Door jbr. mr. J. E. Godin de Posters, 14 Jan. te Utrecht overleden, is aan de Anna Paulowna-school te Amersfoort ƒ5000 gelegateerd. De commissie voor een tentoonstelling van nationale kleederdrachteo, te houden in het Stedeiyk Museum te Amsterdun tydens de inbuldigingsfeesten, heeft vanwege Haro Mej.steit de Koningin-Regentes medodeeliog ontvangen, dat Hare Majesteit de Koningin zich gaarne bereid heeft verklaard by die gelegenheid deze tentoonstelling te bezoekon. Het stoomschip „Prins Alexander," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 3 Maart van Genua; de „Teleraachus," van Amsterdam en Liverpool naar Java, arriveerde 2 Maart te Singapore; de „Kanzier," van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, vertrok 3 Maart van Napels; de „Spaarndam," van Rot terdam naar Nieuw York, vertrok 3 Maart van Boulogno-sur-Merde „Telamon" vertrok 4 Maart van Amsterdam naar Batavia via LiverpooL Hillegom. De heer A. A. C. Van Oost veen, alhier, heeft zyn bor-oeming als lid van de plaatseiyke schoolcommissie niet aange- Qomen. De thans in gebruik zynde drukkery van den heer Hamberg, op het Kerkplein alhier, is verhuurd aan de coöperatieve winkelver- eeniging „Eigen Hulp" van het district Hiile- gom. Bedoeld perceel zal als winkel worden ingericht en vermoedeiyk in het begiQ van Mei a. s. worden geopend. Leiderdorp. Gisteravond had alhier de jaarlyksche openbare uitvoering plaats dei Christelyke zangvereniging „Looft den Heer", hier ter plaatse. Door de welwillendheid van heeren kerkvoogden was daartoe het gebouw der Ned.-Herv. Kerk afgestaan. De weleerw. heer ds. J. Nitrstrasz opende de byeenkomst met een barteiyken welkomstgroet aan het koor en zyn directeur, den heer H. Mens, van Leiden, en aan het vry talryk opgekomen publiek. De spreker wees er op, hoe muziek en zang is een edele kun6t, die het hart opheft; hoe vooral het christelijk lied stemt tot lof en aanbidding van Hem, Die d^n mensch de gave des lieds schonk. NLt ten onrechte is toonkunst genoemd de „troosteres van het ïydend gemozd." Na het gemeenschappeiyk zingen van Psalm 89 vers 7 en het uitspieken van een toepasselijk gebed, kreeg het zangkoor de gelegenheid zich te do.m hooien, 't Zou moeiiyk vallen om uit het tiental liederen, dat t9n gehoore werd gebracht, het beste te noemen: alle werden uitstekend gezongen. Aangrypend mooi was vooral Psalm 33 van Mobach. Het most ieder hoorder getroffen hebben, onder welke uitstekende leiding öit koor staat. Beschaafde stemmen, een juiste nuanceering, zuiverheid van toon, zy zyn in dit koor van eenvoudige dilettanten opvallend H t zal dan ook wel een woord uit het hirt dtr zangers en zangeressen gegrepen zijn, het woord van den inleider: de vereenighig moge nog vele jaren hot genot smaken, geleid te worden op het pad der kunst door den tegenwoordigen directeur. Waren niet alle zangeressen eo zangers, die een soloparty te vervullen haJden, on bekenden voor uw verslaggever, d n noemde hy zeker in 't byzonder de solisten uit Psalm 103 en uit „Winteilied." Genoemde vereeniting heeft haar hoorders met rocht een avond vol kunstgenot doon smaken, waarvan het alleen jammer is, dat men bet maar éénmaal p.r jaar te genieten krygt. Tusschen de zangnommers werden twee orgelvoordrachten gegeven door den heer L Mens, zoon van den directeur. Vooral bat laatste, een sonate over het koraal„Sollt' „Thee onzin!" antwoordt sir Adriaan. „Niets is beter dan champagne, om iomand wat op te kwikken. Ik zal ij ocbfcer ook thoe zendon; maar volg myn raad en probeer het eens met champagne." „O, ik dank u, ik houd veel meer van myn thee!" zegt mrs. Talbot, met eeD bevallig optrokken van de schouders, waarover miss H-lmaine hartelijk moet lachen, f „Ik zal uw raad volgen, sir Adriaan," zegt hem een schalkschen blik van onder haar Mi ige oogharen toewerpend. „En ja, Dora ftbomt ook wel champagne wanneer die er eenmaal isl" „Ondeugend meisje 1" roept Dora zacht glimlachend uit. Dora glimlacht zelden, wyi zy by ondervinding weet, dat haar fijn gelaat hot mooiste effect maakt, wanneer het in rust is. „Kom nu, sir AdriaaD," voegt zy er by; „laten wo uw betooverend kasteel binnen treden." De bodlenden hebben nu al bun bagage Daar binnen gebracht dat beteekent zooveel als zy met mogelykheid in het rytuig baddeD kunnen meebrengen; en nu stappen de beide dames naast hun gastheer de stoep op en de vestibule binnen. Mrs. Talbot, die weer wat opgewekter is, praat en lacht en neemt sir Adriaan byna geheel in beslag, terwijl miss Delmaine by zonder stil is en met verbazing rondziet naar de belangwekkende omgeving. Do laatste stralen van de ondergaande zon vallen door de gekleurde glazen van de ven sters en geven aan de voorzaal een geheim zinnige schoonheid. De strenge krygslieden in hun wapenrustingen schijnen voor de verwon derde blikken van Florence gereed om uit de nissen te springen, waarin zy geplaatst zyn. Zy ontwaakt uit haar droom, toen ze aan den voet van de stoenen trap zyn gekomen, en zegt. plotseling, doch met een bevalligen glimlach om haar mond: „Gy hebt toch zeker wel een spook, air Adriaan, in dit schoone oude kasteel, of een geheime trap, of ten minste een legende van da een of andere soort? Bederf het roman tisch voorkomen daarvan niet, door ray te vertellen, dat gy my geen vreesoiyk verhaal kunt mededeelen, noch de geschiedenis van een geheimzinnig bezoeker, die midden in den nacht door deze zalen wandelt!" „Wy hebben geen geesten hier, moet ik tot myn spyt bekennen," zegt sir Adri.ian lachend. „Voor de eerste maal gevoel ik my verlegen en beschaamd er over, dat het zoo is. Wy kunnen ons alleen op een spookkamer beroemen; maar daarover bestaan legenden, wier mededeeling alleen de moedigsten doet sidderen." „Goede hemel hoe vreesoiyk onaange naam!" roept mrs. Talbot uit, met een zenuw achtig en gemaikt beven. „Hoe vreesoiyk prettig, meent gel" valt miss Delmaine haar in de rede. f Sir Adriaan, is die kamer dicht by de myne, waaria ik slapen zal?" „O neen, daar behoeft ge niet bang voor te zyn!" antwoordt Dynecourt haastig. „Ik ben niet bang," zegt het meisje stout. „Ik bon mijn geheelo leven al aan hot zoeken naar het een of ander avontuur. Al die proza begint my te vervelen. Ik zou gaarne willen weten hoe de bewoners van de sombere stre ken van het gee3tenland er uitzien." „Lieve sir Adriaan, zeg haar toch, dat zy niet zoo spreken mag; het is bepaald zondig," zegt Dora Talbot, terwyi ze hem smeekend aanziet. „Miss Delmaine, gy zult mrs. Talbot uit myn huis verdryven, wanneer gy voortgaat met uw boozo woorden," zegt sir Adriaan steeds lachend. „Wees, bid ik u, barmhartig." „Zyt gy bang, Dora?" vraagt Florence vroolyk. „Kom don raaar dicht by my. Ik kan alle kwade geesten trotsooren, ik bezit onweer staanbare toovermiddelen." „Die bezit ge, dat is zeker 1" zegt sir Adriaan, maar zoo zacht, dat zy alloen het hooren kan. „En wyl ge dit weet, moet gy b. rmhartig zyn." Ofschoon zy niet hooren kan, wat hy zegt, toch kan mrs. Talbot zien, dat by tegen Florence spreekt, en merkt zij met eenigen weerzin den blik op, waarmode zyn oogen haar aanzien. Zy mengt zich in het gesprek on zegt bedeesd, terwyi zy haar hand op zyn arm legt: „Deze akelige kamer, waarover gy spreekt, is toch niet dicht by de myne?" ,In een anderen vleugel zelfs," fcegt sir Adriaan geruststellend. „Zy is zelfs zoo ver van dit gedeelte van het kasteel verwyderd, dat iemand daarin opgesloten zou kunnen worden en langzaam wogkwynen, zonder dat een van de huisgenooten er iets van gewaar werd. Zy is in den noordervleugel, in den ouden toren, een hoek van het kasteel, die in geen vyfiig jaar gebruikt is." „Ik kan nu weer ademhalen," zogt Dora Taltot. „Ik zal iedere duimbreedte van dien ouden toren onderzoeken voordat wy een week ouder zyn," verklaart Florence op uitlagenden toon. Daarna glimlacht zy tegen Adriaan en volgt het kamermeisjo over de breed© trap naar haar kamer. Op het eind van de week zyn er nog veel andere gasten op het kasteel aangekomen maar geen van allen z\jn met zooveel vol doening door den jongen baronot begroet als mrs. Talbot en haar nicht. Miss Delmaine, de eenige dochter en erf gename van een Indischen nabob, heeft Londen by storm ingenomen ia dit afgeloopen seizoen en niet alleen dit moderne Babyion, maar ook het hart van Adriaan Dynecourt. Zy was na den dood van haar vader, twee jaren geleden, naar Engeland teruggekeerd en wyl z(j geen nadere bloedverwanten in leven had, vriendelyk opgenomen door haar nicht, mra. Talbot, die toen met haar echtgenoot een mooi huis in Mayfair bewoonde. Zes maanden na de komst van Florence Delmaine was George Talbot aan een kwaad aardige koorts overleden; en zyn weduwe, op wie een groot jaargeld was vastgesteld, had, toen de begrafenis en do noodige wette- ïyke formaliteiten afgeloopen waron, aan haar niebt medegedeeld, dat zy hot besluit had genomen, om een jaar op het vasteland te gaan reizen, en dat zy blyde zou zyn, dat wil zeggen, mot oen gemaakten zucht dat zy zich minder ellendig zou gevoelen, wanneer Florence besluiten kon haar te vtrgezollen. Florence was verrukt biirover. Zy waa vermoeid door do langdurige oppassing van den zieke, daar zy hem voor het grootste deel verpleegd had, terwijl zyn vrouw klaagde en sliep, en buitendien treurde zy nog steeds over het verlies van haar vader. Het jaar, in het buitenland doorgebracht, was spoedig voorbygegaan; aan 't einde daarvan bevonden zy zich nogmaals te Parys, waar mrs. Talbot, van meening zynde, dat de rouwtyd nu met fatsoen als geëindigd kon beschouwd worden, haar sombere kleeding vaarwel gezegd had en zich aan de handen van den voortreffeiyksten kleermaker had overgegeven. Florence trok ook haar rouwkleeding voor het eerst uit, ofschoon haar vader reeds byaa twee jaren in zyn stil graf tusschen de heuvels had gelogen, en besloot, evenals haar nicht, die nu haar eenige vriendin was, of- schoou zy weinig met elkander overeen stemden, naar Londen terug to keeren. Het was in 't begin van Mei en met een gevoel van buitengewoon en zeer natuuriyk genoegen, zag het meisje den tyd te gemoet, dien zy in gezelschap van de menschen zou doorbrengen, welke haar nicht haar als tofc de „groote wereld" behoorend had loerei beschouwen. (Wore# vervolgd,)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1