N*. 11659 Vrijdag 25 Vebruari, A0. 1898 r ï.io. feze fèouranl wordt dagelijks, met Uitzondering tan (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomnier bestaat uit TWEE Bladen. Eerste blad. Leiden. 24 Februari. LEIDSCH M&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loiden per 8 maanden. franco per post Mzonderluko Nommera 1.40. 0.06 Prijs der advertenties: Tap 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17 j. Grocfcere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt A 0.05 berekend. Offloiëele Hennisgeringe*i Burgemeester on Wetboudera der gemeente Leiden, Gelet op art. 98 der Kieswet; Brengen ter algemeene kennis, dat do processen- verbaal van de zittingen van het hoofdstembnrean in het tweede kiesdistrict dezer gemeente, bedoeld bg art. 93 dor Kieswet, tot het vaststellen van den uitslag der rtemmiog en herstemming ter verkiezing van ©an lid van doD Gemeenteraad in geroemd district, op de groote pers van het Baadhuis zgn aangeplakt en voor een ieder ter Seorotarie ter inzage zijn nedergelegd. Burgemeester en Wothoaders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 88 Febr. 1898. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gozien de adroesen van J. LA RIYIÈRE en de Firma SANDERS Oo., houdende verzoek om vergunning, respectievelijk tot oprichting van een slachterij in het perceel Oost-Havenstraat No. 1 en tot uitbreiding van de fabriek aan het Levendaal Nos. 32/38 door bijvoeging van een fabriek van Eau-de-Cologne en parfameriën; Gelet op de artt. 6 oa 7 der Hinderwet; Geven bg deze kennis aan het publiek, dat ge loemde verzooken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeento tor visie gelegd zynalsmode, dat op Woens dag 9 M.art a. e., 'e vcormiddags te elf ureD, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegoveD, om bezwaren tegen die verzoeken in te breBgen. Burgemeester on Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 33 Febr. 1898. E. KIST, Secretaris. By koninklijk besluit van 22 Februari is benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der godgdeerdhtid aan de Rijks-universiteit te Leiden, om onderwijs te geien in de geschie denis van den Israëlietischen gois ienst, in de Israölietische letterkunde en in de uitleg ging van het Oude Testament: dr. B. Eerl- man?, predikant te Mid wou 1 en privaat-docent aan de Rijks-universiteit te Leiden. In de gisteravond gehouden achtste volk8bi)eenkomst in de Stadszaal trad op de heer W. Draiyer, van Leiden. D ze geachte spreker wist de aanwezigen op aangename wüze bezig te houden met een tweetal verlellingen. Vóór de pauze gaf spreker een praatje, dat in vier deelen kon worJen gesplitst, nl. do schei ping, de wording, de misdaad en den dood van het praatje. Na de pauze gaf hij nog een vertelling ten teste, getiteld„De spullebaas, de aap en de hond", welk verhaal zóódanig was ingekleed, dat menigé<n niet kon nalaten nu en dan hartelijk te lachen. Te halfelf verliet men zeer voldaan de zaal. De kwartiermeester W. De Yries en de matroos der 1ste klasse R. Zorg, van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam, zijn met ingang van heden gedetacheerd by de Kweek school voor Zeevaart alhit-r, eerstgenoemde ter vervanging van den bootsmansmaat S. U. Domna, wiens detacheoring is ingetrokken, zoodat hy nair bovengenoemd wachtschip is teruggekeerd. In de gisteren te Utrecht gehouden winter- bijeenkomst der Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde werd door den he^r J. G. Ballego, uit Leiden, ing-leid de vraag: Zijn wij met onze tuinbouw-tentoonst iüngen op den goeden weg? De belangstelling is èn van het publiek èn van de inzenders niet zoo groot meer als vroeger. De inrichting van programma's der tentoonstellingen, die niet meer evenredig zyn aan de vlucht van den tuinbouw, acht de inleider daarvan de oorzaak. Vooral geldt dit van de bloemver- sieringen. In de discussie werden verschillende, den bloei van de tentoonstellingen belemmerende z iken genoemd, o. a. door den heer Dudok de Wit, uit Amsterdam, die den wensch uit sprak, dat van het hoofdbestuur een leiddraad voor tentoonstellingen zou worden gegeven, waarmes de vergadering door applaus instemde. Ds. E. Kropveld, te Waddingsveen, ontving van H. M. de Koningin-Regentes een bankbiljet van ƒ25, ten dienste van de verspreiding van Chr. kalenders onder militairen. De heor M. Henriquez Pimentel, advi seur by het departement van binnenlandsche zaktn, die op het gatied onzer levensverzeke ringen zoov©9l heeft weten tot stand te br-ngon en zich zulk een grooten naam ver wierf, zal 2 Maart e. k. zün 70sten verjaar dag vieren. Naar men verneemt, is de Regeering van plan om in do eerste tien jaren geen examen te doen afnemen voor candiJaatno- taris. Zo hoopt daar'oor den grooten toevloed dezer canditfaten te stuiten. (Boll.) Door B. en Ws. van Deventer is aan den gemeenteraad voor de benoeming van een gemer nte-ontvanger een aanbeveling inge dind;-lo. E. Kagei, waarnemend gemeente ontvanger; 2o. J. G. Besier, gemeente-ont vanger van Voorst. De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot hoogleeraar in de ontleedkunde aan de gemeenteiyke universiteit dr. L. Bolk, aldaar. De voorgedragene dr. O. Soydel kreeg één stem en dr. Eug. Dubois, te Leiden, geen stem. De benoeming geschiedde dus buiten de voordracht om. Gisteravond verscheen In diverse bladen een advertentie van het bestuur der petroleum- maatschappy „Moeara Enim", waarin werd meegedeeld, dat de heden te bouden vergade ring niet zou doorgaan. Een latere mededeeling schreef dit toe aan „een ingekomen scbryven van den minister van koloniën." Beroepen is by de Ned.-Herv. Gem. te Maurik ds. H. J. Couvóe, pied. te Kerkwerve. Binnen eenige dagen zal de Kleine Schouwburg op don Coolsingel te Rotterdam, die door de bouwpolitie werd afgekeurd, afge broken worden; er zal daar vóór Augustus a. s. een nieuw gebouw verryzen, dat door den heer Soesman zal worden geëxploiteerd. Zooals men uit onze rubriek „Uit de „Sts. Ct." zal ontwaren, is dr. Catharina Van Tusschenbroek, arts te Amsterdam, benoemd tot lid der commissie, belast met de afneming der examens van arts. Dr. Van Tusschenbroek is de eerste vrouw, die als lid in een dergeiyke commissie zitting neemt. Gisterochtend kwam te Rotterdam het stoomschip „Soembing" van de Rotterdamsche Lloyd aan met een repatriëerend detachement koloniale troepen aan boord, sterk 33 man, onder wie 7 onderofficieren, en onder bevel van den fourier P. E. Lindemey^r. Tot dit detachement behoorde ook de sergeant der infanterie G. A. Vermeer, ridder der Mili taire Willemsorde 4de klasse. Vermeer, te Wagtningen geboren, diende het Iudische leger gedurende 12 achtereenvolgende jaren. Hy ls thaDs 31 jaar oud en werd gedecoreerd voor zyn byzondere onderscheiding by het nemen van den versterkten heuvel Boekit Plawe in Edi op den llden Juni 1890 onder bevel van den majoor De la Para. Thans verlaat hy met gagem&nt den militairen dienst. Het detachement was een «enigszins fees- teiyke ontvangst bereid. By dr. A. Kuyper is ten behoeve van de m6ubileerlng en inrichting van hetZendiags Hospitaal een toezegging ingekomen van ƒ6000, uit te keeren zoodra het gebouw voltooid zal zyn. De afdeeling Haarlem van den Ned. Protestantenbond heeft het eerelidmaatschap opgedragen aan mej. Ernestine Moltzer, aldaar, aie onlangs een bundeltje gedichten uitgaf ten voordeele van het eigen gebouw" van den bond. De kosten van aankoop en inrichting van dat gebouw blyken 23,525 te bedragen. By koninkiyk besluit is alsnog ten be hoeve van de Geestelyke Vereeniging van Liefdezusters van den H. Carolus Borromeus te 'a-Gravenhage vrydom van personeele be lasting toegekènd voor zoover betreft de twee vertrekken van het gebouw der Vereeniging aan de Prinsengracht No. 36, bestemd resp. tot polikliniek en tot wachtkamer. De voorzitter der Tweede Kamer is voor nemens Dinsdag a. s. by de hervatting der zittingen het voorstel te doen, om reeds den volgenden dag het wetsontwerp op den per- sooniyken dienstplicht in de afdeelingen in behandeling te brengen en daarna nog.over een aantal andere ontwerpen, onder welko dat op de regeling der ry wielbela9ting, het onder zoek in de afdeelingen te doen plaats hebben. (Arnh. Cl.) Het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 22 Febr. te Genua en zette denzelfden dag de reis voort; de „Bundesrath," van Oost- Afrika naar Vlissingen en Hamburg, arriveerde 22 Febr. te Napels; de „Cyclops," van Amster dam en Liverpool naar Java, vertrok 22 Febr. van Liverpool; de „Kanzier," van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, passeerde 21 Febr. Dover; de „Merapi", van Ro terdam naar Batavia, arriveerde 22 Febr. te Marseille; de „Oengaran" arriveerde 23 Febr. van Rotter dam te Batavia; de „Prins Alexander," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 23 Febr. van Southampton; de „Prinses Sophie" ver trok 23 Februari van Batavia naar Amster dam; de „Soembing" arriveerde 23 Febr. van Batavia te Rotterdam; de „Admiral", van Hamburg en Antwerpen naar Oost Afrika, arriveerde 23 Febr. te Port Said; de „Amster dam" arriveerde 23 Febr. van Rotterdam te Nieuw-York; de „Koningin Regentes", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 23 Febr. van Suez. Noordwyk. Gisteren werd in het lokaal boven deR. K. Jongenschool deSr.-Jeroens-bibliotheek (afdeeling van het St.-Jeroensgilde) geopend. Van deze eercta gelegenheid de bibliotheok is gedurende de wintermaanden eiken Woens dag van één tot twee uur 's namiddags open gesteld werd door ongeveer vyftig personen gebruik gemaakt. Ocgstgccst. Het aantal in deze gemeente aanwezige kinderen tusschen 6 en 12 jaren bedroeg op 1 Januari 1898; 159 jongens en 203 meisjes, totaal 362. Daarvan genoten ondtrwüs: ln de gemeente 104 j. en 120 m., totaal 224 elders, 40 j. en 45 m«, totaal 85 Te zamen 144 j. en 165 m., totaal 309 Geen onderwys genoten dus 15 j. en 38 m., totaal 53. 9 j. en 12 m. van andere ge meenten bezochten de scholen alhier. Gistervoormiddag had in de zoutz edery van den heer Emtboven in de Kerkbuurt te Oegstgeest een treurig voorval plaats. De zoutzieder J. D., cie de machine aan het smeren was, had het ongeluk te struikelen; hy viel voorover, met het gevolg, dat hy met zyn linkerhand tusschen den riem en de wals kwam; cjo arm werd tusschen riem en wals doorgehaald, tot J. D. met hoofd en schouder daarmede in aanraking kwam, zoodat de machine stil bleef staan. Gelukkig dat deze eene zachten gang had, anders was het ongeluk nog grooter geweest. Door tus- schenkomst van den landbouwer B. aldaar is J. D. met oiens rytuig naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar by ter verpleging is opgenomen. Gemeenteraad van Bynsborg. Aanwezig 6 leden. Voorzitter: de Burge meester. Nadat de Voorzitter do vergadering geopend heeft, worden de notulen der vori^j vergade ring gelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter geeft den leden kennis van het overiyden van hun mede-raadslid, den laten wethouder A. Uittenbogaard. Het tydstip, waarop in do vacature, hier door ontstaan, zal worden voorzien, zal op een der volgende zittingen worden bepaald. De Voorzitter deelt mede: lo. dat eenige posten of gedeelten daarvan van de begrooting over 1897 zullen worden afgeschreven en op andere posten worden overgebracht; 2o. dat door het Dagelyksch Bestuur onder zoek is gedaan naar en prysopgave is ge vraagd van steen, benooligd voor het godeel- teiyk vernieuwen en herstellen van de walkade. Prysopgave is verkregen van den heer De Koning voor 20 per 1000; van den heer Mynlieff, te Dodewaard, voor 16.25 per 1000. Monsters van harde klinkers van laatstge noemde zyn ter vergadering aanwezig. De heer Hogewoniog beweert op gezag van deskundigen, dat de harde klinkers van den heer De Koning altyd iets in prys hooger kunnen zyn dan die, waarvan de monsters hier aanwezig zyn, maar de verhouding van deze prysopgavtn staat in geen evenredigheid met de qualiteit der steenen. Hy adviseert dus tot aankoop van steenen ad 16.25 p. m. De heer Van den Eykel zegt, dat het ver schil der steenen miader in qualiteit dan in kleur te zoeken is. Besloten wordt 50,000 harde klinkers aan te koopen by den heer Mynlieff, te Dodewaard. 3o. Dat door B. en "Ws. prysopgave is ge vr-agd voor het uitvoeren van de werken aan bovengenoemde walkade. V. d. Vyver gaf op voor het uitsluitend vermetselen p. 1000 steen ƒ5; Vink voor het verwerken van 1000 st. 4.50, daaronder begrepen afbreken, bikken, voegen, enz. Deze katste opgaaf lacht den gemeente-financiën het meest toe. Na eenige drukke besprekingen wordt de plaats aangewezen, waar met de werkzaam heden zal worden aangevangen. Tevens wordt besloten dit jaar 25,000 nieuwe steenen te verwerken. 4o. Dat door B. en Ws. kasopnoming is gedaan by den gemeente ontvanger. Boeken en registers waren in orde. De inhoud der kas bedroeg ƒ1571. Aan de orde is nu het stellen van een voordracht van oen lid in het zetterscollege der personeele belastiog in plaats van den heer A. Uittenbogaard. Besloten wordt den heer A. Van den Eykel Az. ter benoeming aan den Commissan-j der Koningin voor te dragen. Rondvraag: Tal van klachten over den slechten toestand v. n in we? van Katwyk naar Leiden, vooral dai v o. 'at Zande- laan heet. Het zoogenaamd A i-»po r is slecht gestraat; de steenen zyn er aïa h.t ware maar iDgegooid. Het heeft voel geld gekost, maar is „duur en slecht". De heer Hogewoning wyst op den slechten toestand van de „Laan". Voor de bewoners is deze byna onbegaanbaar. De heer v. d. Eykel stelt voor bg de houders van de „Erfpacht Coolwück" op een verhoogde bydrage aan t9 dringen. Verder vraagt hy den Voorzitter of de gemeente scholen wel verzekerd zyn tegen brandschade. De Voorzitter kan hem in dezen volkomen geruststellen. Niets meer aan de orde zynde, sluit de Voorzitter de openbare vergadering. Dr. Schaepman en de Dreyfos-zaak. In „Het Centrum" komt een iuteressant artikel voor van de hand des heeren Schaep man, die daarin de vraag stelt: welke hem reeds lang op het hart lag „Welk bewys is er, dat de beweging tot herziening van het proces-Dreyfus uitgaat van een Joocische samenzwering, door Protestanten gesteund?" „Ik vraag hier geen bewya in rechten. Ik vraag eenvoudig het bewys, dat ieder eerlijk maD, die een ander beschuldigt, hebben moet. Geen vermoedens, geen onderstellingen, geen gissingen, geen besluiten, op beschouwingen of redeneeringen zonder feiten gebouwd. Vooral geen zedeiyke zekerheden, diedikwyls zeer onzedeiyk zyn. „Een feit, een gewoon, nuchter, alledaagsch feit. Dreyfus is een Jood en de voorstanders zyner onschuld zyn Joden. „De laatste bewering is slechts ten deele juist. Men voegt er dan ook by, dat die Joden gesteund worden door oen bond van Protes tanten." Die bewering noemt dr. Schaepman „een weinig te boud." „Omdat mevr. Dreyfus een dochter van Israël is, mag zy niet gelooven in de onschuld van haar echtgenoot, m3g zy niet etryden voor den naam harer kinderen? Omdat Dreyfus een Jood is, mogen zyn stamgenooten Diet voor hem opkomen? Is dan een nationaal eergevoel een schande? „Maarde Joden „Welnu, zeg van de Joden wat gwilt, één zaak kunt gü hun niet weigeren: recht, gemeen recht. Wat euveldaden gü ook meent te hunnen laste te kunnen leggen, voor iedere beschuldiging is noodig een bewys. Ia geen geestelyke of wereldlyke wet zal men een woord ontdekken, dat oorlof geeft om tegen hot recht te spreken of te handelen waar het den Jood betreft. Laster is onrecht, en een beschuldiging, die men niet bewyzen kan, is laster, ook waar het geldt den Jood. „Hier is geen bewys." En toch is de lucht vol van het gerei: Joodsch syndicaat, Jooiache samenzwering. De 8chryver herinnert aan verschillende feiten, Loe ook de Katholieken weten wat laster is en wat laster vermag, en spreekt als zyn gevoelen uit, dat eeriyk eigenbelang en plichtmatige voorzichtigheid den Katholiek moeten nopen tot onthouding van deze soort vervolging. Maar hoven alles verplicht hem tot die onthouding het recht. „Noch om zyn stam, noch om zyn belydenis mag men wien ter wereld ook beschuldigen zonder bewyzen. „Nog altyd geldt liet woord van Thomas van Aquinen, den apostel der Heidenen nage sproken: „Wy bebooren eeriyk van wandel te zyn ook tegenover hen, die staan buiten de K«±rk, opdat de naam des Heeren niet worde gelasterd om onze daad."" Gemengd Nieuws. Heden herdenkt J. V e r b r v t> alhier, den dag, waarop hy vóór 25 jaren iu dienst kwam op de Koninkiyke Nederlandsche goud- en zllverfabriek van de heeren Van Kempen, te Voorschoten. De heryk van de gewone ge wichten, henevens der maten en strijkers, zal in het yklokaal aan de Lammermarkt plaats hebben: op 25 Februari voor de bewoners van de Nieuwsteeg van 9-97* u.; voor die van do Heerensteeg van 93/> 10'/2 u.; voor die van de Kloksteeg van 10'/, -11 u.voor dia van de Oude Hoefstraat, Korte Hoefstraat en Garenmarkt van 11-12 u.; voor dia van de Zydgracht van 127,-2 u.; voor die van de Geerestraat van 2 3 u., en voor de bewoners van de Zoeterwoudsche Singel vanB-S'jjU. Gisteravond kreeg demachine van trein 47 tusschen Haarlem en Leiden een defect, waardoor de trein 15 minioten te laat te Leiden aankwam. Er was echter tjjdig om eene andere machine geseind, tie den trein by aankomst te Leiden naar Rotterdam bracht. Honderden brieven en brief kaarten zyn, wegens onvolledig of onjuist adres, onbestelbaar en worden, wyi de afzen ders niet bekend zyn en de stukken daarom niet aan hen kunnen worden teruggegeven, na verloop van 3 maanden vernietigd. Door het hoofdbestuur der posteryen wordt de aandacht van het publiek er nogmaals op gevestigd, dat de afzenders zich tegen zoodanig gevolg kunnen vry waren door vermelding van hun naam op de achterzyde dtr stukken. Terwyl de plantsoenwachter J. Van Waard 6n zyn vrouw, te Haarlem, Zon dagavond, na dien dag afwezig te zyn ge weest., te 10 uren huiswaarts keerdtD, zagen zy licht branden in hun woning. Nauwelyks binnengekomen, bemerkten zy terstond, dat ingebroken was. De linnenkast was openge broken en een aantal goederen lagen in de kamer verspreid en beschadigd, terwyl een bedrag van pl. m. 40 is ontvreemd. Men sehynt van achteren het hui3 te zyn binnen gekomen. Op de rechtbank in de keuken be vonden zich sporen van bloeddruppels. Dp inbreker sehynt door het verbryzelen van een matglazen ruit zich verwond te hebben. Op het kantoor van de gasfabriek op den Oostzeedyk te Rotterdam kwam men Dinsdag tot de ontdekking, dat een locper oen valsch bankbiljet van 25 had ontvangen. Dit bankbiljet onderscheidt zich van een echt, doordat de nommera grooter zyn, het water merk ontbreekt, het woorl gofanganiastraf met een f is gedrukt, de krul recht3 naast de vlag by den leeuw anders ia en de dwars balk er in ontbreekt. Men vermoedt, dat dit biljet door een te Maastricht aangehouden Duitscber is vervaardigd. Aangezien de looper meende dat biljet ia een hotel op de Hoog straat ontvangen te hebben, is des avonds terstond door co politie in de verschillende hotels oen streng onderzoek ingesteld, op vermoeden dat zich bier een medeplichtige van dien Duitscher zou ophouden. Dit onderzoek heeft echter geen resultaat gehad. NR. C.) Bloemencorso „A. N. W. B." In een Zaterdagavond gehouden vergadering van de afgevaardigden van de acht Rotterdamsche wielrydersvereenigingen, toegetreden tot den „A. N. W.-B.", onder leiding van de heeren dr. W. Van Everdingen, oud-lid van het alge meen bestuur en lid van de propaganda-com- misrie van den Bond, en A. Van den Bok, plaatsvervangend afdeelings-consul van Zuid- Holland, is met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarby de Rotterdamsche Wiel rydersvereenigingen en corps haar volledige instemming betuigen met het verleenen van een subsidie groot ƒ10,000 voor het bloemen corso, in September a. a. te 's-Gravonhage ter gelegenheid der Inhuldigingsfeesten te houden. De vergadering was van rceening, na het aanhooren van breedvoerige toelichtingen in zake d3 feestelykheden, dat voornoemd subsidie volkomen gewettigd is. Dinsdagnamiddag to 2 uren ont stond te Waalwyk een hevige uitslaande brand in het Hotel Verwiel, die in korten tyd liet geheele gebouw aantastte. Het hotel is totaal vernield, alsook een groot gedeelte van don inboedel, daar door de snelle verbreiding van het vuur gehotle redding onmogelyk was. Do kleederen en het goud en zilver der bewoners werden tevens een prooi der vlammen. We gens de vastenavonddageo waren er weiüig logés; dez^n en een inwonend heer hebben echter alles verloren. Het meubilair der Sociëteit „De Gezelligheid" .o in het hotel gevestigd is, kon grooten deels vy lig geruimd worden. De oorzaak ligt in het aanmaken eener kachel, waardoor de schoorsteen vuur vatte. Alles is door assurantie gel-.kt by de Tielache t randwaarborgmaatschappy. By het blusschingswerk had detrompvoerder e.ner spuit het ongeluk van een nevensstaand huis te vallen. Hy werd zoer ernstig aan het hoofd gewond, zooiat zyn toestand bezorgd heid wekt. Vreemde vondst. By hot graven van een kelder voor 'een nieuw te bouwen a vond men te Oud-Vosmeer op ongevoer L M. diepte in den grond een levende krab; La i.- Ce vindplaats in een buitenpolder ia, vraagt men hoe dat dier daar op die diepte gekomen is, te meer daar de gravers voor do waarheid huDner verklaring instaan, dat toevallige omstandigheden van Luiten dit cier niet by het graTtn hier gebracht kunnen hebben. Enfin 1 de wonderen zyn alzoo de wereld nog niet uitl (Tel.) Te Rotterdam is uit Engeland een hengst aangevoerd, genaamd „Balmoran," die aangekocht is voor rekening van het Minis terie van Landoouw in Hongarye voor de som van 16,000 pst. De kostbare viervoetef is gestald by Ockhorst.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1