Voorschoten. Te Voorschoten hebben zich ▼oor plaatsing op de kiezerslijst op grond ▼an dienstbetrekking of als inwonende zoon 18 personen aangemeld. Aan 32 kiezers, die uit dien hoofde op de oude kiezerslijst voor kwamen, is oen aangifte- biljst toegezonden. Enkelo dier personen komen thans als be lastir.gkiezers op de lijst. De overigen lieten niets von zich hooren. Nieuwe loonkiezere meldden zich niet aan. De belangstelling onder deze categorie van kiezers is du6 niet groot Het gebeele getal kiezers zal niettemin groottr worden wegens de gewijzigde wet op de pe soneele bei. sting en waarschijnlijk 365 be Jr. gen teg n 351 ten vorigen jare. De inlijving der lotelingen voor deze gemeente zal plaats hebben op 11 Maart a. s. Wassenaar. Do loop der bevolking in deze gemeento in 1897 is sis volgtOp 31 Dec. 1896 bestond de bevolking uit 1767 m. en 1714 vr., totaal 3181 personen. Zij vermeer derde in 1897 door geboorte met 63 m. en 46 vr. en door vestlgiDg met 124 m. en 89 ▼r., totaal met 322 personen. Zij verminderde door ove;lyden met 32 m. en 29 vr. endoor vertrek met 92 m. en 89 ?r.t totaal met 242 porsonon. Op 31 Dec. 1897 bestond de bevolking dus uit 3561 personen. Er werden 25 huwelijken gesloten. Zoetenvoudc. Door den boer A. Dijkman waren de timmerlieden Th. G. Salter3 en A. Tilburg, alsmede de metselaars J. Eeeuwijk en J. Van Vliet uitgenoodigd in te schrijven voor de door hom nieuw te bouwen bouw manswoning met koestalling, welke onlangs door brand is vernield. Het werk i6 daaiop aan de laag3te inschrijvers gegund, zijnde A. Van Tilburg en J. Vsn Vliet. Naar men ons zegt, is or bij deze onderhandscho aanteste- ding zeer voorzichtig gerekend, want voor een paar hunner zou het al of niet gunnen van het werk aan desen gelijkstaan met bet behouden of verliezen van den besteder als klant. Hun moeite heeft echter niet gebaat, hoe gering ook het verschil in de inschrij vingssommen was. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is aan C. W. Cas'eleic, brood bakker alhier, vrijstelling verleend tot 1 Mei 1900 van het bepaalde bij art. 11 sub. 1 van het koninklijk besluit dd. 7 December 1896 Stsbl. No. 215, voor zoover de schoor teen- boezem rust op hout. Uit do „Staatscourant". Koninklijke besluited. Aan C. Frick, geboren to Feldkircb (Oostenrijk), verganniiig verleend tot het geven van hooger onderwijs aan ven inrichting van hooger onderwijs, genaamd .Collegium Ignatianum', gevestigd te Hulsberg. Benoemd zijn de volgende notarissen Te Vnasscn fgeuieente Epe), de heer J. H. B. Becking, candidaat- noiaris te Wye; te Deutichom de heer A. Mol], Hums notaris te Arnhemen to Arnhem de heer N. Th. Ladenius, thaus notaris te Deutiehem. De gewone audiëntie van den minister vnn financiën zal op Donderdag 24 Februari a.s. te twaalf ureu plaats hebben. De mioister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's Rijks schatkist op den 19den dezer bedroog: bg de Nederlandsche Bank fi;720,033.39'/3 en 1,901,788.867a bij de betaal meesters; te zamen f3,621,822.26. De „Sts.-Ct." bevat liet reisrapport van Hr. ids. schoener «Zeehond belast niet het politie toezicht op de visscherij in de Noordzee, van 10 lot 29 Januari 1898. Gedurende deze reis werden geen overtredingen geconstateerd of vermeldens waardige bijzonderheden betreffende de visscherij vernomen. Gemengd Nieuws. De h e r fl k van de gewone ge wichten, benevens der maten en strijkers, zal in bet yklokaal aan de Lammermarkt plaats hebbenop 23 Februari voor de bewoners van de Janvossensteeg van 9 12 en van 12'/,—3 u., en vooc die van de Bouwenlouonsteeg van 3-31/, u. Zaterdagavond heeft de uitbe taling plaats gehad van de schadevergoeding, welke de Grand Centrale Beige heeft toege staan aan de kinderen van de wed. De Haas, die 1 Juli 1895 door een spoorwegongeluk werd gedood. Zooals men zich herinneren zal, was de wed. De Haas een der pelgrims, die de Leidsche processie naar O. L. Vr. van Scherpenheuvel medomaakte. Het bedrag is, naar wij vernamen, voor de kinderen van het slachtoffer, zelfs na aftrek van alle onkosten, niet onbelangrijk. De Scheveningschelogger „Jan Van der Toorn", schipper C. We&terduin, zal heden van Schiedam uit naar de Engelsche kust gaan ter uitoefening van de makreel- visschery. Dit is de eerste maal, dat een Hollandscho visscber deze visschery onder neemt. Een EDgelsche vakgenoot zal als des kundige do rois medemaken. Gisternacht is te Rotterdam iDge broken in het confectiemagazijn „The West of England" van den heer Leo Do Vries aan do Kolkkade. De dief of dieven hebben een spiegelruit ingeslagen en zich een aantal iappen laki n toegeëigend ter waarde van circa f 100. De brandindeJan-Steenstraat te Amsterdam. De 48 jarige Hermanus Huis is aan de bekomen brandwonden in het Gasthuis overleden; zyn 20-jarigezoon verkeert in hoogst bedenkeiyken toestand. Een bejaarde dame te Rijswijk, om haar liefdadigheids2in aldaar zeer bekend, werd op den 12Jen Januari by hr .r thuis komst alleronaangenaamst verrast. Kasten, koffers, alles vond zy opengebroken en daaruit verdwenen een gouden dameshorloge, een flacon met gouden stop, een wekker, een gouden dasspeld, een demi-saison en een parapluie. Verder hadden de inbrekers, twee ongunstig bekende Haagsche jongens, een bezoek gebracht aan het Evangelisatielokaal, dat bg de wening der dame beboort, tnaldaar de off rbus geledigd waarin zij slechts 21)4 cent vonden terwyl zy 2ich ten slotte in den kelder hadden te goed gedaan aan een stuk gebraden vleesch en eenigo eieren. Beide jongens hadden 2ich gisteren voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden, alwaar zfcj vol ledig den diefstaf bekenden. Bij hun arres tatie werd een der jongens in hit bezit ge vonden Tan een stuk Ijzer, een touw en een eindje kaars, volgens opgave bestemd om te Voorbuig in te breken in een woniog, waar de eigenaars op de gebruikelijke manier weer hadden geannonceerd, dat zy „afwezig" waren. Safest, off. van justitie mr. Maclain-Pont vorderde voor ieder van do beide beklaagden 5 jaren gevangenisstraf. Mr. Ketjen, die als toegevoegd verdociger optrad, achtte de ten laste gelegde braak niet bewezen, vroag te aien aanzien vrij spraak en pleitte voorts clementie met het oog op deu jeucigen leeftijd der jongens. De kantonrechter in het 3de kanton te Amsterdam, veroordeelde gisterm den colporteur Samson, wegens het verwekken van een volksoploop, tot oen geldboete van f 3, subs, 3 dagen hechtenis. Door het O. M. was f 1 botte, subs. 1 dag hechtenis geëisebt. Tre ur ig. Z a terd ag-mid dag ver scheen by v. d. L. indePaarl6traatte Utrecht do deurwaarder, om het gezin, wegens htt niet betalen der huurpenningen, op straat te z-.tten. Stuk voor stuk werdeu de meubeltjes uit de woning gehaald en door medelijdende buren in ontvangst genomen. De een nam dit en do ander dat, ten slotte was alles zóó verspreid, dat de menscben niet wisten waar het huisraad gebleven was. Daarv. d. L., die Weduwnaar is, op dat ooger.biik afwezig was, stonden de 6 kinderen hulpeloos het geval op d« straat aan te 2ien, zy werden door een gooden kennis onder dak gebracht. De woede van het publiek keerce zich echter t:-gen den eigenaar van het huis en men besloot bet dezrn betaald te zetten. Dit geschiedde dan ook Zaterdag-avond: de verniel zucht was zóó groot, dat geen glasruit heel bl9ef en zelfs de sponniogea uit het raam werden geslagen en het behang van den muur werd getrokken. (77. D.) Men schrytt aan het „Utr. Dbl.": In de gemeente Schoterland werd de vee houder Da R. door een zuivelfabrikant be trapt op het vervalschen van melk, door er water by te voegen. Evenals in Friesland meer en meer gewoonte wordt, deed men dit feit ook zonder tusschen- komst van proces-verbaal en ja3titie af. De directeur der zaivelfabriek vroeg voor de over treding f 55 schadevergoeding, de delicquent betaalde en daarmede is de zaak uit. Het zou zeker een heele som bedragen, wanneer men' eens de boeten by elkaaT had, die in dezen vorm aan do directies der zuivel fabrieken in Friesland betaald zijn. Toch heeft deze manier van „straffen" zeker baar slechte zijde, want de ondervinding leert, dat zy niet verbetert. Men heeft ook hier reeds „recidive" Het ïyk van Maarten Mos, be- hoorendo tot de bemanning van de Scheve ningsche bomschuit, die te IJmuiden de voiige week is verongelukt, werd gisteren door oen baggermachine in de Buitenhaven boven water gebracht. Een der familieleden herkende het als den jongste der drie gebroeders, die er by om kwamen. By die ramp verloren 8 lieden bet loven. Zondagavond omstreeks 11 uren bemerkte men, dat er brand uitgebroken was in de bovenwoning van den portier van het gasthuis te Delft. Onmiddeliyk werd de hulp der brandweer ingeroepen en met behulp van oen spuit en vele particulieren was men den brand spoedig meester. De oorzaak kon men echter niet vindeD, hoe scherp de politie ook onderzocht. Ten gevolge hiervan is do portier voorloopig in hechtenis genomen als vermoedeiyk meer van dezen brand wetende. Door het springen van een petroleumtoeetel ontstond te Heer-Hugowaard brand in den korenmolen met woonhuis van den heer M. Boekel. De inboedel en een deel der granen gingen in de vlammen op. Assu rantie dekt de schade. Een 2 2-jarige dekknecht van de goederenstoomboot „Amsterdam II," varende van Amsterdam op Antwerpen, is Zondag avond te Dordrecht overboord gevallen en verdronken. Ofschoon onmiddeliyk door de schippers der vaartuigen in de nabyheid alles beproefd werd, om den ongelukkige te redden, mocht dit niet gelukken; zijn ïyk is rog niet gevonden. De Japanscho stoomboot ,N ara Maru" is by de Pescadores gestrand. Men gelooft, dat daarby niemand zich heeit kunnen redden, maar dat alle menschen aan boord, meer dan 80 in getal, zyn omgekomen. Eenigu lijken zyn reeds aan land gespoelJ, waaronder dat van een kapitein van de Japansche marine, die zich als passagier op het schip bevond. Toen het ongeluk op Formosa bekend werd, zond men dadeiyk een stoomboot en een kanonneerboot om hulp te bieden. Maar beide schepen moesten weder onverrichterzake terug keeren, omdat het by den hoogen zeegang voor hen onmogelijk geweest was, het wrak te bereiken. Gedurende de meestal zeer sterk waaiende Noord Oost-Moessons is de zee in de straat van Formosa en vooral in de omstre ken van de Pescadores zelden rustig, zoodat schepen, die dan by deze eilanden stranden, moeilyk hulp te brengen is. Op de geheele oostkust van Australië hebben hevige stormen gewoed. Drie schepen leden schipbreuk, 14 personen zyn verdronken. Ook aan land- werd veel schade aangelicht. In gehoeJ Oost-Zwitserland is ten gevolge van de sneenw op vele plaatsen het verkeer verstoord, vooral in Graubünden en Glarus zyn verscheidene treiuen blyven steken. In Niedmnrnon werd een man met zyn zoon ingesneeuwd. Toen de verongelukten gevonden werden, was de knaap dood, de vader zwaar gewond. In Zürich zijn alle telephoonrerbindingen naar buiteD, met uit zondering naar "Winterthar, verbroken* Mar Utberlobten. Rotterdam, 21 Februari. De mirkt was lieden van tclrer alle artikelen voldoende voorzien. Er waren eebter minder koopera dan gewoonlijk, waar door de omztt niet levendig wae, terwijl nog vry wat van de afwekende soorlon onverkocht moest ovorblijven. INLANDSCHE GRANEN. "Witte Tarwe. Do pniko aoorten waren gezocht, maar reinig voorhanden, zoodat die 10 centshoojer op konde-i brengen. Het overige traag en langzaam tot vórige pryzon ïfgaande doch niet geheel op te mimen. De extra paike monsters konden nog iets boven de noteericg Of brengen. Canada nagenoeg onveranderd. VIaam. en Zeeuw, do beate ƒ8.10 tot ƒ8,40 dito diio müldelb. 7.60 a 7.80 Flakk. on Overm. do beeto 8.— m v 8.30 dito dito middelb. 7.20 7.50 Mindere soorten 6.20 6.75 Canada 6.50 7.— VoMts werd verkocht per 100 Eilo: Beste qnabteit Wittoƒ10.20 tot ƒ10.25 Goede 0 dilo 9.85 10. Mindere dito9.40 9.70 ltoode Tarwe zonder verandering. Polder 230 tot ƒ250; dito Euwarige ƒ2 5 tot 260 en andere Eoorten ƒ2:6 tot ƒ222. "Rogge was in do pnike soorten goed te verkoopen het overige b eof gedeeltelijk over. Zeenwaclie on VI,, naar qual. ƒ5.tot 5.25 Overm. en N^-Brab., „4.60 „4.85 GeriDgere eoorten 4.25 4.40 Gerst was alleen in de puike quiliteit gevraagd; da gewone en afwijkonde eoorten moesten lager afgegeven worden en bleef ten elotto nog een en ander over. Ylaamecke en Zeouw. Wi-ter- van ƒ5.tot 5.76 Overmaaacbe cn F!akb. 4.50 5.40 Afwijkende en mind, aoort. „3.90 „4.20 "Vlaams., Z. en Flakk. Zomer- ,5.- 6.50 Mindere qualiteit 4.23 „4.75 Chevalier6.20 6.40 Voorts werd por 100 Kilo verkocht. Zeeuweche Winter extra beste. ƒ9.25 tot ƒ9.40 dilo Middel qnalitoit 8.60 a 9. dito Mkdere 7.60 8.15 0 Zomer- extra 9. dilo Middel 8.— 8.75 Chevalier- beete 9.25 „9.75 dito Mindere 8.65 v 9. Haver werd prijsbendend verkocht. Blanke en wichtige qualiteit van 3.30 tot f 3.50 Zeeuwsche en andere inl. Voer?.. „2*70 „3.10 Lichtere dito dito 2.10 2.40 Voorts werd gedaan per 100 Kilo. Voorsoortenƒ6.45 tot ƒ6.60 dilo betcro i 6.70 6.75 Spelt ƒ2.90 tot f 3.35. Paardenboonen moor voor de zaai gevraagd en 10 cents hooger. Vlaamse!.o en Zeeuwsche .ƒ5.60 tot ƒ5.80 Ovcriraascfce. 5.40 B ,5.70 Geringere soorten5.10 5.25 Doivenboonen ƒ6.50 tot ƒ7. Schapen boontn ƒ5.10 tot ƒ6.80. Brmneboonon ondervonden meer attentie; de kleine aanvoer ruimde vlug op. Wttlcberecbovan 7.75 tot 8. Vlaam cbe en Zeeuwache 7.23 tot B 7.40 Ordinaire dito en dito „6.75 7. Geringere„6.— 6.50 Witteboouen kwamen weder weinig voor. Walchereche van 9.75 tot ƒ10.— Vlaamschc en Zeeuweche. 9.20 9.40 Dito dito ordinaire 7.76 8.75 Mindero soorten7. 7.60 Blauwe Erwten lieten zioh in do b3ste kookeoorten wat beter veTtoopeD; overigons onveranderd. Waleherecho van ƒ7.— tot 7.23 De beste Zeeuw, en Vlaam. 6.50 „6.75 Middelb. qual. dito en Flakk. 6.B 6.30 Geringere en niot kotendo 5.60 B 6. Koolzaad vau ƒ11.tot ƒ11.76. Hennepza d ƒ6.23 tot ƒ7. Kanarie zaad met weinig omgang. Het b ?Bt3 f 6.25 tot f 6.50, middel-qaaliteit f 5.25 tot ƒ6.50 en geringore soorten 4.60 tot ƒ5. BtJITENLANDSCHE GRANEN. De voorraden werden kleiner en de prijzen gingen weder roornit. Over 't algemeen blijft de stemming zeer vast. Tarwe. De weinige loco-pariijcn werdon algemeen hooger gehouden in navolging van de verhooging aan de exportmarkten. De prijzen van Amerika on Rusland zijn nu builen verhouding tot de waarde aan ODze markt, zoodat er maar weinig omging. Do minder gewilde DoDau is ook ongeveer ƒ6.— in prijs gestegeD. Rogge hooger en met beperkten voorraad. Westernƒ144 a ƒ147 dito Febr. alladiDg 145 Nicolajeff146 Taganrog 146 B 148 Donau-Be8sarabiecho etoomend 143 145 Gerst schaars cn hooger. Zwarte Zeea^l6 Donan 116 B 117 Amerikaanscbo113 115 Theodosia ladende. 110 112 Haver in vaste stemming en met weinig voorraad. St.-Petereburger A ƒ7.26 Amcrikaaneche7.10 dito ttoomondo 7. Boekweit hooger vooral op alladiDg. Prima State180 a ƒ132 dito dito 8toomendo 181 Boekweitgrntton bleven zonder attentie. Grove St.-Petersbnrger195 a ƒ197 Voer-erwton stil. Ma is hooger. Bonte Amorikaansohe 98.a 95. dito uit zeeboot. 92.60 93.— dito stoomende 93. Odessa100. dito etoomendo 98. Foxanian100. Cinqaantine113.— ,116.— Het proces Dreyfos-Zola. De correspondent van de „Frankf. Ztg." te Parys, dr. Goldmann, beschouwt den dag van Vrydag als beslissend voor bot proces, en wel in een voor Zola ongunstigen zin. Hy scbryft „Het is er thans volstrekt niet om te doen of Zola zyn beschuldigingen bewezen heeft. De uitkomsten van de bewijsvoering tot dusver hebben ce militaire party tot het uiterste ge dreven en zoo is nu de chef van den generalen staf Boisdeffre in persoon voor de gezworenen verschenen, om voor dezen de quaestie van vertrouwen voor den ganschen generalen staf te stellen. ,De indruk van dit optreden wordt nog ondersteund door de echoone militaire verschy- ning van Boisdeffre, die boven alle officieren een hoofd uitsteekt, en door zfin byzondex plechtig optreden. Al zullen de verdeaigers van Zola een nog zoo geweldige welsprekendheid ten toon spreiden, al is het ook nog zoo bekla genswaard, dat Boisdeffre nu als 't ware het zwaard in de weegschaal van de justitie ge worpen heeft, het is toch nauweiyks aan te nomen, dat twaalf eenvoudige burgers door hun uitspraak het ontslag van den goheelon generalen staf zullen willen veroorzaken. „Overigens ontwaart men, dat alle be trokkenen den stryd der wanhoop voeren, en dat het drama allengs in een tragedie over gaat. Wanhopig was inzonderheid de vei klaring van Picquart, die het stuk, waarvan de chef van den generalen staf nog pas had verzekerd, dat het echt was, verklaarde vervalscht te zflu. Wanhopig was het worstelen van Labori tegen de obstructie van het gerechtshof en tegen de tierende meuigte, waarmede men dezen dag de gerechtszaal had gevuld, blijk baar om de advocaten door schrik in toom te houden. „Dit ingrypen van het volk in de debatten herinnerde onwillekeurig aan de revolutie rechtbank. Het volk schynt uit de uitkomsten van dit proces niets geleerd te hebben. Toen Esterbazy, die in de gerechtszaal een werke lijk benauwenden indruk gemaakt had, op de straat verscheen, verdrong men zich om hem heen en werd hy toegejuicht met kreten „Leve het leger I" Elke commentaar is hierby overbodig." Van Zaterdag bericht deze correspondent, dat in de couloirs van de Kamer iedereen gelooft aan Zola's veroordeeling. Sommigen spreken er zelfs van, dat hy een jaar gevan genisstraf (het maximum dat kan worden op- golegd) zal krygen. Over de zitting van Zaterdag schryft deze correspondent: „Men voelt, dat de uitslag van het proces zoo goed als beslist is. Ook was het don verdedigers aan te zien, dat zy in gedrukte stemming waren, hoezeer zy ook hun best deden daartegen te strijden. In de couloirs van het paleis van justitie twyfelt niemand meer aan Zola's veroordeeling, maar aan den anderen kant wordt verzekerd, dat Donderdag vóór de tusschenkomst van de generaals Pellieux en Boisdeffre de gezworenen tot vryspraak besloten waren. Generaal Pel lieux verscheen heden blykbaar slechte, om den laatsten vernietigenden slag tegen Picquart te voeren. Deze draagt moedig en uiteriyk kalm zyn zwaar lot, maar ziet er dageiyks zieker en ïydender uit." Er was gisteren (de 13de proces-dag) weinig publiek in den omtrek van 't paleis van justitie. De fijne regen had de nieuwsgierigen verdreven en de Place Daupbine was byna verlaten. Het aankomen der officieren bad plaats zonder eenig incident. Slechts de generaal Gonse, de majoor Lauth, de griffier Yallecalle en de archivaris Qribelin waren in uniform gekleed de overige officieren droegen burgerkleeding. Te twaalf uren waren kolonel Picquart en majoor Esterhazy nog niet gekomen. In de zaal was het publiek nog steeds, in letterlijken zin, opeengepakt. De zitting werd to 12 u. 5 min. geopend, en onmiddeliyk verkreeg de advocaat-generaal Van Caesol het woord tot het nemen van zyn requisitoir. De advocaat-generaal, die zyn requisitoir voorleest, begint met een veroordeeling van Zola's artikel „J'accuse"dat hy een lnfamio noemt. Hy daagt Zola uit te bewyzen, dat bevel gegeven is Esterhazy vry te spre ken. Hy vraagt naar bewyzen, niet naar phrasen. Hö tracht dan te bewyzen, dat het Hof van Assisen zich met de revisie niet heeft bezig te honden. Esterhazy is niet in de gelegenheid geweest de mededeelingen te verkrygen, die in het borderel worden genoemd, en daarom is het niet van hem. Da advocaat-generaal geeft daarna een historisch overzicht van de zaak. Hy spreekt over den veldtocht, door de familie Dreyfus begonnen, en haalt de woorden aan, in de Kamer gesproken, zoowel door den heer Bris- soa als door den minister van oorlog en den minister-president, die verklaard hebben, dat deze zaak van rechterlyken en niet van staat kundigen aard is. Voor den Senaat heeft de regeering dezelfde houding aangenomen en de moties, in beide Kamers aangenomen, toonen, dat het parlement vertrouwen stelt in de verklaringen der re geering. De advocaat-generaal protesteert tegen de beschuldiging van de „Aurore," dat de officieren in dit land er aan denken een aanslag te kannen ondernemen tegen het leven der Repu bliek. Een enkele heeft het vroeger gewaagd; hy heeft de toevlucht moeten nemen tot zelf moord en zichzelf moeten doen verdwynen. (Beweging.) De zorg voor de gerechtigheid is hier slechts een voorwendsel geweest en nooit zal in be schaafde landen de rechterlyke anarchie worden toegelaten. De advocaat-generaal zegt, dat het zeker is, dat advocaat Leblois, die toegaDg had tot de bureau's van ioformatiedienst, met Picquart het geheime dossier nazag, in diens kabinet. Op dit punt is geen twyfel geoorloofd. De langzame en eentonige wyze van spreken van den heer Van Cassel scheen weinig indruk te maken op de toehoorders. Sprekend over het gedeeltelijke geheim houden van het proces tegen Esterhazy, zegt i de advocaat-generaal, dat, als ia een zaak een vreemde mogendheid gemengd is, deze zaak onder Franschon moet worden behandeld. Het artikel van Zola, zegt hy verder, heeft ook betrekking op de keuze der rechters. Doch by de krygsraden is de keuze der rechters bepaald door den graad van den beschuldigde. Alle wapensoorten worden vertegenwoordigd, en het is onmogeiyk, dat een krijgsraad, die aldus is samengesteld, verdenking kan op wekken. De rechtere waren dan ook wel ver deeld over de quaestie van de geheimhouding doch eenstemmig waren zy van oordeel, dat Esterhazy moest worden vrygesproken, wat hun onafhankolykheid bewyst. Vervolgens beschouwde de advocaat-generaal do rol, die kolonel Picquart ia deze zaak heeft gespeeld. Terecht, zeide hy, heeft generaal Gon3e hem tot voorzichtigheid aangemaand. Hy verwyt Picquart, dat deze de beteekenis der brieven heeft vervalscht. Streng veroor deelt hy de houding van Picquart. In de verschillende onderdeelen van het proces doordringende, tracht hy die één voor één te ontzenuwen. Hy bestrydt de bewering, dat de mededeeling van het stuk, waarin de zinsnede voorkomt: „cette cknailte deD....", aan de „Éclair", door den minister van oorlog geschied is. De verklaringen van do beeren Thóvenet en Trarleux heb: en geen belang, zegt Van Cassel. Een procedure ter revisie van het vonnis van den eersten krygsraad 'u de eenige mogeiyke wyze om terug te komen op de onwettigheid, waarover men gesproken heeft; maar op bet oogenblik is nog geen enkele stap in die richting beproefd. Voordat hy zyn requisitoir eiodigde, sprak de advocaat-generaal nog van de „inquisitoriale handelingen", waaraan de verdediging zich ten opzichte van Esterhazy heeft overgegeven; hy vergeleek die met het operatiemes, dat in het levende vleesch wroet. Zich tot de verdedigers richtend, zeidohy; Gy hebt uw slachtoffer zorgvuldig gekozen. „De leden der jury, de rechters, de leden van den krygsraad, allen willen dezelfde ge rechtigheid!" Hy herinnert voorts aan de woorden van generaal Billot, die in de Kamer zeide, ver trouwen te hebben in de twaalf soldaten, die geroepen zyn om over deze zaak te oordeelen. Vervolgens Zola onder handen nemend, veroordeelt Van Cassel op strenge wyze de handeling en het optreden van Zola als slecht. Ten slotte zeide de advocaat-generaal tot do gezworenen: „Neen, het is niet waar, dat er een olficier werd gevonden, die aan andere officieren hun oordeel voorschreef. Neon, het is niet waar, dat zeven officieren van den krygsraad op bevel hebben vrygesproken. Uw vonnis zal het verkondigen; gö zult zonder aarz9len tot veroordeeling overgaan." Do zitting werd om twee uren geschorst. De verdediging van Emile Zola. Na heropening der zitting wordt Emile Zola het woord gegeven, om zyn verdediging te voeren. De beschuldigde leest een kras gestelde memorie voor, waarin gezegd wordt, dat het den scbyn he:-ft, alsof de minister president Méline den gezworenen beeft gelast hem te veroordeelen. (Protest.) De voorzitter valt den beschuldigde in de rede en verbiedt hom den naam van den heer Méline te noemen. De woorden van Zola worden door het publiek met geschreeuw en gefluit begroet. Er werd zooveel rumoer gemaakt, dat de heer Delagorgue, de president, moest dreigen met ontruiming van de zaal. Als Zola op zyn woord van eer vtfk^.arty dat Dreyfus onschuldig is, gaat er op.iieu^ een geschreeuw op achter in de zaal, waar, evenals de vorige dagen, vele officieren 8. aana Zola gaat voort: „Dat zyn afscliuweiyke politieke zedeit. „Ik heb het leger niet beleedigd, maar een alarmkreet aangeheven. De gescbiedenic za over my oordeelen. „Wie het leger onteeron, dat zyn zy, die naast „Leve het leger I" roepen „Weg met de Joden!" zy, die durven roepen: „Levt Esterhazy!" na de brieven, oie hy heeft ge schreven. (Gerucht.) „Ik sta bier, omdat ik bet gewild heb. Ik was het, die gevraagd heb te mogen ver- schynen voor u, die do emanatie zyt van de justitie van het land." Zola klaagt, dat men hem alles beeft ge weigerd en den getuigen schrik heeft aange jaagd en zegt tot de jury: „Voor u, myno beeren, heb ik den alarm kreet aangeheven, heb ik de waarheid willen doen biyken, misschien zonder succes. Hief sta ik voor u, uw rechtsgevoel zal handelen.* (Beweging). De beschuldigde wyst op de malaise ia d zaken en rospt uit: „Gy denkt, ik meen <H in uw trekken te lezen, dat gy er genoeg va^ hebt en dat er een eind aan moet komen. „Ik verdedig myn vryheid niet, mynt heeren. Door my te treffen, zult gy my slecht» grooter maken. „Ziet my aan. Ben ik iemand, die zich ver*, kocht heeft, een verrader? „Ik ben een vry scbry ver, die op zyn plaativ. zal terugkeeren en den onderbroken arbehl weder zal opnemen. „Ik protesteer met verontwaardiging tegers de beschuldiging een Italiaan te zyn, maar ik verdedig my niet, want myn vryheid baart my geen zorg. Veroordeelt my, zoo gjj wilt, het zal slechts een fout te meer zyn. Het zal de zaadkorrel zyn, die ontkiemen zal, en die zal beletten, dat vrede en ver^ zoening terugkeeren 1

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2